BOBBE ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN vv Plaatselijk Nieuws presenteert eu 11 leton De zoon van de burgemeester de Qhakel ije Jaargang - Nr. 847 Vrijdag 15 December '01 Verschijnt iedere vrijdag A bonnementsprij s t i,iop.kw.; franco p. post fi,ij Prijs der advertenties 10 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon (01172) 429 DRUKKERS-UITGEVERS; FA SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT- 10 - BR ES KENS. - TEL. "SP - GIRO 358296 Aardenburg Raadsvergadering Tijdens de raadsvergadering van vo rige week stelde de heer Lansu de toe stand van bepaalde wegen aan de orde en oordeelde het nuttig, deze eens in ogenschouw te gaan nemen. In het bij zonder bleek spr. de weg Aardenburg- St. Kruis op het oog te hebben, alsmede de verbetering van de weg St. Kruis- St. Margriete en de totstandkoming- van de weg St. Kruis-Waterlandkerkje. De voorz. zei, dat de weg Aardenburg- St. Kruis voor de volle 100 pCt. een zaak van de gemeente is. Dit werk zou in D.A.C.W.-verband worden uitge voerd, maar wegens gebrek aan werke lozen, een gelukkige omstandigheid overigens, kan de uitvoering in dat ka der niet ter hand worden genomen. Bij de weg St. Kruis-St. Margriete heeft het Waterschap Het Vrije van Sluis ook be langen. Primair stelde de voorz. de tot standkoming van de ontsluitingsweg St. Kruis-Waterlandkerkje. De heer Lansu bleef van mening, dat de raad moet blijven aandringen op een zo spoedig mogelijke uitvoering der bedoelde ob jecten. Bij de ingek. stukken bevonden zich twee aanvragen om een premie inge volge de premieregeling woningverbete ring, van de heer Musson. Besloten werd in de kosten van verbetering van het toilet ad f 437.-, een gemeentelijke sub sidie te verlenen van f 50,-. Van het Rijk kan dhr. Musson dan f 100,- tege moet zien. Voorts vroeg dhr. Musson voor de gehele verbetering van het pand Brouwerijstraat, waarvan de kosten op f 4965,- zijn begroot, een woning-verbe teringspremie. De raad zegde deze pre mie tot f 500,- toe. Het rijk zal een pre mie van f 1000,- verstrekken. Voor het gewoon lager onderwijs werd over het jaar 1958 het bedrag der uit gaven vastgesteld op f 4.070,67. Het wer kelijk uitgegeven bedrag is f 4.300,12, zodat f 229,45 meer werd uitgegeven dan beschikbaar werd gesteld. Voor '59 werd uitgegeven f 3.638,48 en beschik baar gesteld f 3.419,83, zodat een bedrag van f 228,63 hier het verschil uitmaakt. Ten behoeve van 2 leerlingen uit de gemeente, die de kweekschool van de Stichting St. Louis te Oudenbosch be zoeken werd, evenals dit voor leerlin gen van het middelbaar onderwijs wordt gedaan, een bedrag van f 50,- per leer ling aan het schoolbestuur van deze kweekschool toegekend, bedoeld voor het jaar 1962. Het aftreden de bestuurslid van het Algemeen Armbestuur Aardenburg, de heer J. Lippens, werd door de raad her benoemd. De heer A. J. de Croock werd herbenoemd als bestuurslid van het Burgerl. Armbestuur Eede. Besloten werd de rekening courant overeenkomst bij de Bank voor Ned. ge meenten voor 1962 met een maximaal crediet van f 100.000,- te verlengen. De voorz. zei, dat er maar weinig van deze overeenkomst gebruik wordt gemaakt. Thans staat de gemeente zelfs met een tegoed op deze rekening-courant. Op diens verzoek werd aan de voor man van gemeentewerken, dhr. Beun, wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd in Dec., ontslag ver leend uit diens functie, dit op de meest eervolle manier en onder dankzegging voor de diensten aan de gemeente be wezen. De heer Lansu zei namens de raad bijzondere dank te betuigen aan dhr. Beun voor alles, wat hij gedaan heeft voor de gemeente met ambitie en met grote kundigheid. Spr. hoopte, dat dhr. Beun nog vele jaren in volle ge zondheid zou mogen genieten van zijn pensioen. De heer Slager zei zich vol ledig aan te kunnen sluiten met de woorden van de heer Lansu. De voorz. zei blij te zijn, dat in de raad op een dergelijke waarderende wijze over dhr. Beun is gesproken. De voorz. zei dat B. en W. hebben gemeend, gezien de vele projecten welke in de gemeente nog tot uitvoering dienen te komen en welke de leefbaarheid van de gemeente moeten waarborgen en die grote eisen zullen stellen aan de gemeentefinanciën, geen nieuwe gemeentewerkman meer aan te stellen in de plaats van dhr. Beun. Door een zekere specialisatie van de thans nog ter beschikking staande krachten zal getracht worden de productiviteit op te voeren om hetzelfde werk van thans te kunnen voortzetten. Boven dien is binnenkort aanvulling te ver wachten van de G.S.W.-mensen. De aan loon en sociale lasten uit te sparen gel den wegens het niet laten vervullen van de vacature Beun bedragen rond f 6000, welke dan voor de zo zeer urgente ka- pitaalswerken kunnen worden benut. B. en W. zien een en ander als proef. De voorz. stelde tegelijk de personeels voorziening verder aan de orde, hoewel dit uitgesproken een zaak van B. en W. is. Zo werd dhr. M. Verstraeten be noemd als voorman van de gemeente werklieden, terwijl dhr. Vos, die reeds een 6-tal jaren op arbeidscontract in gemeentedienst is, tot vakman werd benoemd. Ook dhr. Snouwaert werd te gelijk als vakman benoemd. De leerling ter secretarie, dhr. Dierickx, werd aan gesteld als schrijver. De presentiegelden voor de leden van de stembureaux werden bepaald op f 10,- p. lid, terwijl de service die tot op heden verleend werd in de vorm van koffie, thee en broodjes, gehandhaafd blijft. De stembureau-leden, welke in dienst van de gemeente een vol salaris genieten, zullen geen presentiegeld krij gen. Besloten werd de destijds door de Boerenleenbank Eede gevraagde bouw grond in de Brieversstraat aan deze in stelling te verkopen tegen de in het uit breidingsplan genoemde prijs ad f 7,10 voor zover het Min. van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid dit zal goedkeu ren. De voorz. zei, dat de grondprijzen in de kom der gemeente lange tijd niet in overeenstemming waren met de el ders bedongen prijzen en de prijzen die men moet berekenen indien er weereen nieuw uitbreidingsplan zou worden vast gesteld, dit omdat men vast zat aan de middels de prijzenkaart vastgestelde bouwgrondprijzen in de gemeente. Daar om is de laatste tijd de prijs van het uitbreidingsplan ad f 7,10 aangehouden en is het zeker billijk dat de Boeren leenbank voor het gehele terrein, ook het achtergedeelte, dit bedrag van f 7,10 per m2 wordt berekend. Tijdens de rondvraag sprak de heer Rijckaert er zijn teleurstelling over uit, dat zonder medeweten van de raad B. en W. er toe over zijn gegaan het ge bouwtje op de Elderschans (een voor malig kippenhok) af te breken. Hij be treurde het zeer en stelde de raad voor het bouwwerk weer geheel op te bou wen. De voorz. zei, dat omdat herstel van genoemd gebouwtje, dat toch voor geen enkel doel dienstbaar was, zo'n f 1500,- ging kosten, B. en W. om deze reden tot afbraak hadden besloten. Een beetje erg wonderlijk vond de voorz. het, dat dhr. Rijckaert voorstelde een flink bedrag uit te geven voor een on nuttige zaak, terwijl andere veel ur gentere werken hierdoor zullen moeten blijven liggen. De heer Rijckaert nam na een uitvoerige discussie zijn voorstel terug, terwijl hij zijn misnoegen nog eens had gelucht. De heer Lansu vroeg B. en W. in de toekomst bij dergelijke gelegenheden de raad vooraf te willen inlichten. Verder zei spr. ervaren te hebben, dat de straatverlichting te Eede niet aan de eisen voldoet. Hij vroeg zich af of door het aanbrengen van zwaar dere lampen de zaak kon worden ver beterd.. Dit bleek niet het geval te zijn. Door de Pzem is n.l. een nieuw straat verlichtingsplan voor Eede opgesteld, dat eerst aan de raad kan worden voor gelegd als de gemeente wat meer finan ciële armslag heeft. Tot slot stelde weth. Catsman de be planting van het z.g. „Verloren Kostje" aan de orde. Er zijn in de beplantings commissie twee meningen, n.l. wordt ge dacht aan de mogelijkheid er een park van te maken of er een bos van te la ten groeien. Ook de raad voelde meer voor de eerste mogelijkheid. Zo zal nu het overtollige onderhout worden weg gekapt om voor het nageslacht een fraai park te kunnen creëren. De El derschans, die na de bevrijding, wegens de beschadigingen in de oorlog, ook op de nominatie had gestaan om te wor den gekapt, heeft men behouden voor de huidige generatie. Oostburg Raadsvergadering De voltallige Raad der gemeente Oost burg kwam in openbare zitting bijeen. Het enige punt van de agenda was de aanbieding van de gemeentebegroting voor 1962. Deze begroting sluit in de ge wone dienst met een post onvoorzien van f 2200,-. De ink. en uitg. van de ge wone dienst zijn f 911.142,-. De uitgaven van de kap. dienst zijn f 5.277.422,-. De inkomsten zijn f 5.050.331,-. Het nade lig slot is f 21.791. In een uitgebreide toelichting bij deze begroting stellen B. en W. dat het voor de eerste maal sedert jaren is, dat thans een sluitende begroting kan wor den aangeboden. Hierbij opgemerkt dat de post onvoorzien voor een gemeente als Oostburg veel te laag is, aldus B. en W. Een belangrijk element in deze be groting is de nieuwe financiële Verhou dingswet 1960. Deze wet is voor Oost burg niet onverdeeld gunstig. Zoals de uitkeringen thans, kunnen er, aldus B. en W., bezwaarlijk nieuwe kapitaals - werken in de begroting worden opgeno men. Dit wil echter niet zeggen, dat er te Oostburg geen behoefte zou zijn aan kapitaalswerken. Zo is er in de eerste plaats de ver betering van de bestrating van de Zuid- zandsestraat, geraamd op f 67.000,-. Voor dit werk is reeds een principe- toezegging van de D.A.C.W. voor een subsidie. Moet dit werk zonder subsidie worden uitgevoerd dan moet Oostburg Voor de komende evenementen presenteert U een ver rukkelijke collectie ex clusieve in diverse aparte modestoffen. Stuk voor stuk zijn het aparte verrassende creaties uit de inter nationale modecentra. Voor Uw betere damesconfectie eerst kijken bij Uw Modehuis in Vlissingen op een jaarlijkse last van f 5000,- reke nen. Voorts is er het verlangen naar een zwembad, waarvoor een bedrag van f 300.000 tot f 350.000,- nodig zal zijn. Ook dit belangrijke kapitaals werk komt niet voor op de begroting, omdat er geen middelen voor dekking op de gewone dienst aanwezig zijn. Zonder subsidie zal dit werk niet uit te voere nzijn. Als derde grote werk noemen B. en W. in hun toelichting de bestrating en riolering van de Baljuw Veltersweg waarmede een bedrag van f 85.000,- ge moeid is. Een gedeelte van deze werken zou slechts uit te voeren zijn indien het be lastinggebied van de gemeente Oost burg belangrijk wordt uitgebreid. Ge dacht wordt o.m. aan een verhoging van de straat-, riolerings- en reinigingsbe lasting. Naast de drie grote reeds eer der genoemde werken moet bij gebrek aan financiën ook andere noodzakelijke werken, o.a. de ontsluiting van het in dustrieterrein, de verdere uitbreiding van de straatverlichting, alsmede de kantversterking en afrastering van het Vestje blijven wachten op een gunsti ger financieel klimaat. Voor de eerste maal is in de begroting een post opge nomen van f 450,- voor subsidie voor het plaatselijke jeugdwerk, te verdelen in overleg met de Oostburgse Jeugd raad. In verband met wateroverlast in het gemeentehuis, als gevolg van de hoge stand van het grondwater, moesten de kluis en de archiefruimte worden ont ruimd. Een oplossing voor het binnen dringende water kan slechts gevonden 10 Hongerig staarden zijn ogen naar haar en het leek of ze het voelde. Haar ogen dwaalden terzijde, zagen hem aan, even koel-geamuseerd als ze naar de vertellende student hadden gestaard. En toen opeens schoot de zon er in en lachte ze hem toe, met een geheimzin nige verstandhouding. Hij kleurde tot onder z'n haarwor tels en keek voor zich. En begon snel een gesprek met meneer Bikkers. Dat was een man naar z'n hart. Die vroeg hem ook naar z'n werk, zacht, zonder dat de anderen het hoorden, met vragen op de man af, vragen die getuigden van ervaring. Bikkers was zelf van onderop begonnen. Hij gaf raad, haalde eigen herinneringen op. Rob voelde zich naast deze self made man. Zij samen, zij waren de mensen die aanpakten met hun handen. Hij luisterde met een half oor naar Henk, die geanimeerd vertelde van een pro motiediner waar ze allemaal kachel waren geweest en haalde onwillekeurig de schouders op. Wat was de verdienste van intellectueel fuiven, tegenover de arbeid die adelde? Opeens schoof Isabeau naast hem. Zijn moeder was opgestaan om thee te schenken en Isabeau maakte van de gelegenheid gebruik van plaats te ver anderen, niet dan nadat ze er zich snel van overtuigd had dat de gezellige ver teller haar beweging met een frons volgde. „Wat doe jij tegenwoordig Rob?" wil de ze weten. Zijn rust en zekerheid waren heen. „Ik zit in het automobielbedrijf", ant woordde hij wat verlegen. „Ah zo, de onderste sport. Van de planken naar het witte huis!" glim lachte ze. Hij mocht een boon zijn als hij wist wat ze bedoelde. „Is dat alleen praktijk of ook theorie?" vroeg ze verder. Hij zag haar vragend aan. „Ik bedoel", verduidelijkte ze, „stu deer je er nog bij?" „Studeren, wat?" „Nu techniek, economie, bedrijfs leiding' weet ik wat?" „Bewaar me", zuchtte Rob. Ze schoot in een lach. „Wat doe je daar zo'n hele dag?" wilde ze weten. „Onder auto's kruipen met een veeg vet op je gezicht?" Ze was zo akelig dicht bij de waarheid, dat hij plots voelde, dat hij op die vraag niet zonder meer kon antwoorden. „Dat komt d'r ook bij", zei hij op zijn hoede. „Ik zie jou nog eens als een 2e Ford", voorspelde Isabeau en zag hem aan alsof hij reeds een auto-koning was. Je moest me eens zien, dacht hij, dan zou je wel anders praten. „En je collega's, gaat dat nog al?" Isabeau kon beminnelijk-vasthoudend zijn, constateerde hij beducht. Hij dacht aan Gijs en de Lange en de Rooie en Tinus. Zijn collega's. Ze zouden zich krampen lachen als ze het hoorden. Hij dacht aan de ruwe grappen die ze zou den hebben als ze hem met Isabeau zagen. „Niet ongeschikt", antwoordde hij, zorgvuldig zijn woorden wikkend en we gend. „Erg mededeelzaam ben je niet", zei ze met iets van argwaan in haar blik. „Je zit bij Korrenga, niet?" Hoe wist ze het? Maar de kogel was door de kerk. „Ja", zei hij kortaf. „Vandaag of morgen kom ik je met een bezoek vereren, dan mag je me het bedrijf laten zien", beloofde ze. Hij schokte op. Daar was het, wat hij gevreesd had. Hij zag het gebeuren. Hij zelf onder een auto en de Rooie: „Hé, jonkheer, d'r is een dame met een auto voor je". H'ij zag het verbaasde gezicht van Koster. Zijn eigen figuur De redding kwam van meneer Bikkers. „Dat moest jij maar uit je hoofd zet ten freule", zei zijn trage stem. „Rob heeft daar niets te vertellen en wel wat anders te doen dan elegante da mes rond te leiden. Er wordt daar ge werkt en er is geen tijd voor excursies. Als je rondgeleid wilt worden kom dan morgen maar bij mij in de fabriek, maar trek eerst een stofjas aan". Rob herademde. „Nu", lachte Isabeau, „dan zal ik maar wachten tot ik een officiële uit nodiging van je krijg, Rob. Ik geloof, dat je me liever niet ziet". „Nee, dat bedoel ik niet", zei hij vu rig, „maar „Maar?" „Isabeau, och zou jij even willen hel pen?" Het was Vera, die merkte hoe haar broer het te kwaad kreeg en wel raad de welk spelletje Isabeau speelde. Zelfs Rob kon ze niet met rust laten, de vlin der. „Laat jij je maar niet van je stuk brengen door die passiebloem van mij", ried meneer Bikkers gemoedelijk, „je hebt wel wat anders te doen dan aan mooie meisjes te denken. Rob. Hier ligt je kans, als je die verprutst wordt je een nietsnut. En je kunt een man wor den. Maar dat valt nooit mee, ook voor jou niet. De een heeft het moeilijk on danks zijn afkomst, de ander door zijn afkomst. Je neef Henk draait er zich misschien straks mooi in, daar is hij

De Schakel | 1961 | | pagina 1