BRILLEN „LONGHAIR" BOBBE Teenager MANTELS ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAAN DEREN iji Jaargang - Nr. 846 Vrijdag 8 December '61 Verschijnt iedere vrijdag A bonnementsprij s f 1,10 p.kw.; franco p. post fi,»5 Prijs der advertenties io ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen ioct. extra Telefoon (01172) 429 DRUKKERS-UITGEVERS Fa SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRE-SKENS - TEL.- GiRO ,358296 Plaatselijk Nieuws Nleuwvliet Raadsvergadering. Burgemeester J. C. Everaars zei zeer verheugd te zijn de raad in de toelich ting op de raadsvergadering te hebben kunnen melden, dat het college van Ged. Staten het uitbreidingsplan „Nieuwvliet-Bad" Oost en West heeft goedgekeurd. De voorz. zei, dat deze vrij vlotte goedkeuring in belangrijke mate te danken is aan de voorzitter van de vijf samenwerkende kustge- meenten, het lid van G.S., de heer Di- kötter. Besloten werd aan G.S. een be dankje te sturen voor de goedkeuring. Nog vele moeilijkheden. Ongetwijfeld, zo stelde de voorz. het, zullen er nog vele moeilijkheden over wonnen moeten worden om het plan, dat thans op papier staat, volledig ge realiseerd te krijgen, maar thans is in ieder geval de mogelijkheid geschapen. Er is reeds ruime belangstelling om in het uitbreidingsplan zomerwoningen te bouwen. Zo is er reeds een aannemer, met een gevestigde reputatie, die in het uitbreidingsplan West gronden voor het bouwen van een 30-tal zomerhuisjes heeft aangekocht. De eigenaars van de ■gronden of de kopers zullen bij de bouw van zomerhuisjes een bepaald bedrag in de gemeentekas dienen te storten, uitgedrukt per vierkante meter, om de kosten voor de publieke werken, zoals riolering, parkeergelegenheid, beplan ting enz. te kunnen financieren. Ge noemde aannemer is van deze omstan digheid op de hoogte gebracht en heeft zich in principe met het door B. en W. onder voorbehoud genoemde bedrag accoord verklaard. Thans is het zaak dat op zeer korte termijn door de raad besluiten worden genomen, o.a. de her nieuwde vaststelling van de z.g. exploi tatieverordening, de vaststelling van de bij deze verordening behorende prijzen_ kaart, de hernieuwde vaststelling van de verordening op het bouwen en be wonen van zomerwoningen in de ge meente en de hernieuwde vaststelling van de verordening op het kamperen. De voorz. hoopte dat de bouwstop, welke ongetwijfeld van invloed zal zijn op de bouwactiviteit in het uitbrei dingsplan, spoedig tot het verleden zal gaan behoren. Nog meer voldoening. Naar aanleiding van een schrijven van de Waterleiding-Mij. Z.-Vlaande ren, zei de voorz., dat de hierin vervatte mededeling dat het 100 pCt.-plan van deze N.V. in 1963 geheel voltooid zal zijn, behoudens overigens onvoorziene omstandigheden, bij het college van B. en W. grote voldoening heeft gewekt. De voorz. sprak zijn erkentelijkheid uit aan het adres van de Waterleiding-Mij. voor de wijze, waarop de watervoorzie ning in Oost en West Z.-Vlaanderen is aangepakt. Subsidieaanvragen. Afgewezen werden de subsidieaan vragen van de zijde van het bestuur van de Johanna Stichting te Arnhem, het Humanistisch Thuisfront, de Stich ting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk en de Stichting Re creatie te 's-Gravenhage. Naar aanlei ding van een schrijven van de gemeen te Hilvarenbeek om het presentiegeld van één raadsvergadering beschikbaar te stellen voor de Anti-Honger-Actie, zeiden B. en W. geen vrijheid te hebben kunnen vinden de raad voor te stellen de raad van Hilvarenbeek na te volgen. Ook het schrijven van de Kon. Federa tie van Harmonie- en Fanfaregezel schappen om een gemeentelijke subsi die van minstens f 750,- aan de plaat selijke muziekvereniging te verstrekken en overigens hoger, naar gelang van de afd. waarin deze gezelschappen uitko men, konden B. en W. niet gunstig ad viseren. De muziekver. van Nieuwvliet krijgt een gemeentelijke subsidie van f 400,- p. jaar. Uit niets is gebleken dat verhoging van deze subsidie nodig is i en daarom stellen B. en W. voor te wachten tot dat een verzoek om verho ging door de belanghebbende vereniging zelf wordt ingediend, f 155,werd be schikbaar gesteld aan de V.V.V. Nieuw vliet, als aandeel in de kosten voor de uitgave van een gemeenschappelijke streekfolder van West Z.-Vlaanderen, f 10,- subsidie werd toegekend aan het Verbond voor Veilig Verkeer te Utrecht- in de restauratiekosten van het kan toorgebouw van deze instelling. De gemeente Nieuwvliet zal 15 pCt. voor haar rekening nemen van de ga ranties welke door het Waarborgfonds voor de Tuinbouw, ten behoeve van in gezetenen van Nieuwvliet, worden ge geven. De tarieven van de vleeskeuringsdienst West Z.-Vlaanderen Noord werden in gaande 1962 door de" raad verhoogd, teneinde een meer-inkomen van f 2000,- te kunnen verzekeren om het tekort weg te werken. Naar aanleiding van het schrijven van de Commissaris der Koningin in de Prov. Zeeland met betrekking tot de geldigheidsduur van de verordening op de heffing en invordering van reini gingsrechten, jzeiden B. en W. er nog niet voor te voelen het tarief van f 4,- p. jaar voor het ophalen van het huis vuil te wijzigen. Het streven is er op gericht de ophaaldienst op enigerlei wijze te moderniseren. Is het moment er dat gemoderniseerd is, dan kan men aan de hand van de kosten hiervan nagaan in hoeverre het tarief voor ver hoging in aanmerking zou komen. Voor gesteld werd in dit verband de veror- dening ingaande 1 Jan. ongewijzigd op- I nieuw vast te stellen en verhoging van I het tarief bij modernisering nader te I bezien, waartoe de raad besloot. De heer A. Brakman werd aangewe zen door de raad als gemeentelijke ver tegenwoordiger in het Bestuur van de Stichting Beschuttende Werkplaats. De heer A. J. Provoost werd als plaatsver vanger in genoemd bestuur benoemd. De begroting 1961 werd gewijzigd door het besluit een z.g. motorslijkpomp ten behoeve van de zuiveringsinstallatie aan te schaffen, waarvan de kosten op f 750,- zijn begroot. De gemeentebegroting 1962 werd de raad aangeboden. De voorz. zei, dat de nieuwe financiële verhoudingswet voor Nieuwvliet niet gunstig is uitgevallen. Dit betekent, dat de financiële moei lijkheden, waarmee Nieuwvliet te kam pen heeft, voort zullen duren. De be groting is sluitend gemaakt door de re serves aan te spreken. Aan de orde kwam nog een schrijven van B. en W. van de gemeente Peize, ,/Be ^tinemaefier" OOSTBURG Feuilleton De zoon van de burgemeester door TOM BODEWIJK. 9 Duvelstoejagertje van chef Koster. Rob begon langhaam te begrijpen dat iedere medaille haar keerzijde had. Hier was werk dat hij graag deed, dat hij begreep. Maar de omstandighe den waaronder dat werk verricht moest worden, verschilden zo hemelsbreed van die van thuis even kroop het heimwee naar Beerzoyen, naar de schoolkameraden, naar Vera, naar va der en moeder, omhoog. Toen bedacht hijdan zou ik hier niet lopen, maar op mijn kamer zitten blokken over scheikunde en geschiedenis. Het mi nisterie Thorbecke en de Grondwets herziening Hij had gekozen. En hij was tevreden met zijn keus. HOOFDSTUK IV. Twee werelden „Zij drukte zijn vereelte hand", reci teerde Vera van Liempden, „waarlijk Rob, je kunt wel voelen dat je werkt, jo. Valt me mee dat je nagels zo schoon zijn". „Dat kost me moeite genoeg", ant woordde Rob „eii als je me op m'n ver jaardag een manicure-set cadeau geeft, hoef je heus niet bang te zijn dat ik beledigd ben. Maar het is lastig genoeg want de anderen, een paar er van, pla gen me er mee of ergeren zich er aan, dat ik mijn handen een beetje verzorg. Er zijn jongens bij ons, die lopen 's Zon dags nog met rouwnagels". Vera trok een vies gezicht. „Ach", zei Rob, „je moet maar zo denken, het vuil is er haast niet uit te krijgen. En de volgende dag worden ze weer vuil". „Dan hieven ze zich niet te wassen ook", concludeerde Vera, „ze worden immers toch vuil Rob staarde naar buiten. Ja, daar moest je inzitten, wilde je dat begrijpen. Waarom zorgde hij zo angstvallig dat z'n handen 's avonds schoon waren? Omdat hij voor geen geld met smerige onverzorgde handen thuis gekomen zou zijn. Daar zou het opvallen. Maar als je opgroeide in een gezin waar vader kolentremmer was, zoals Gijs en de broers op de fabriek en de moeder nog een paar dagen van de week uit wer ken ging, dan werd er zo nauw niet ge keken. Dat kon je die jongens niet ver wijten. Rob dacht aan Gijs, de kracht patser. die het voor hem opgenomen had. Gijs had permanent zwarte na gels. Vera zou misschien griezelen als ze hem een hand moest geven, hoewel als Vera wist hoe 'n bovenste beste betreffende een motie door de raad dier gemeente aangenomen over de moeilijkheden voor de gemeenten ten platteiande woningwetwoningen te bou wen. Het komt regelmatig voor dat de door het rijk gestelde curveprijs belang rijk wordt overschreden, waarom dan ook bezuinigd moet worden op deze wo ningen om een voor het rijk aanvaard bare bouwprijs te verkrijgen. Deze be zuinigingen gaan ten koste van de kwa liteit van de woningen en de ervaring heeft geleerd, dat deze bezuinigingen geen werkelijke bezuinigingen zijn. De voorz. bracht de lijdensweg in herinne ring welke men moest gaan om de 6 woningwetwoningen in Nieuwvliet ge bouwd te krijgen. De aannemingssom was te hoog en er moest bezuinigd wor den. De waterleidingbuizen werden ge schrapt omdat, zo betoogde men, de gemeente toch geen waterleiding had. Enige tijd later kwam er waterleiding, waardoor om dit aan te leggen in de 6 nieuwe woningwetwoningen gaten ge kapt moesten worden. Het gevolg was. dat alles veel duurder werd dan wan neer de buizen gelijk met de bouw had den kunnen worden aangebracht. Z.h.st. betuigde de raad adhaesie aan de motie Peize. Gemeenteavond. In de Ned. Herv. Kerk te Nieuwvliet werd een gemeenteavond georganiseerd. Na opening door Ds. J. Brezet, die zich zeer tevreden voelde omtrent de opkomst en de belangstelling voor deze avond, vooral in verband met het slech te weer, hield Wika W. de Haan een lezing over Kerk en Wereld. Deze le zing werd geïllustreerd met de film van Jan van Hillo over het Instituut Kerk en Wereld in Driebergen en het werk dat van hieruit gedaan wordt en de op leiding van de wika's. Na de lezing en de film omtrent het apostolaat van Kerk en Wereld, het Open Deurwerk en het werk van de Wika's, werd de avond besloten met de trekking van de door de Herv. Vrou wengroep georganiseerde verloting ten bate van een nieuwe bekleding van de consistoriezaal van de Ned. Herv. Kerk. De le prijs, het electr. Philips strijk ijzer, werd gewonnen door dhr. J. van Rosevelt uit Schoondijke, de 2e prijs, een electr. koffiemolen, door dhr. C. v. Hermon uit Aardenburg en de 3e prijs, een pocketboekenrek, door mej. E. Ver sprille te Nieuwvliet. Collecte. Met het busje van de Hemava Stich ting werd door Elly en Corry van Lare over de maand November '61 het be drag van f 8,- opgehaald. Kinderpostzegelactie. De leerlingen van de Openb. lagere school te Nieuwvliet hebben ten bate van de kinderpostzegelactie het bedrag- van f 300,- opgebracht. 3ËL- DE MODE VAN jNU IS Ook de prijs van een APART model witte longhair-mantel uit onze uitgebreide collectie winter mantels (afd. jeugdige modellen) is zéér aantrekkelijk f97,50 Wij ontvingen zojuist een collectie reeds vanaf f Voor Uw betere damesconfectie eerst kijken bij Uw Modehuis in Vlissingen VISITEKAARTJES Fa. SMOOR DE HULSTER, Breskens Schoondijke Slot Raadsvergadering. Voor de behandeling van de be groting gaf de voorzitter nog een uit voerige toelichting, waarin hij nog maals de nadruk legde op het tekort, dat zeker niet is toe te schrijven aan een royale opzet van de begroting. In tegendeel, de opzet is juist sober. De nieuwe financiële verhouding tussen Rijk en gemeente heeft voor diverse gemeenten een zekere ontspanning ge bracht en betekent een positieve ver betering. Meerdere gemeenten met een subjectieve uitkering uit het gemeente fonds, waaronder ook Schoondijke be hoort, zijn met de nieuwe regeling niet vooruit gegaan. Bovendien zien wij ons geplaatst voor een belangrijke verho ging op diverse begrotingsonderdelen. Zo vraagt de maatschappelijke steun en vent Gijs was, misschien niet. Zo was Vera. Maar hij zag zijn moeder al rond wandelen tussen die lui van de garage, één neusvleugel opgetrokken, argwa nend iedereen bekijkend, met onlust de geur opsnuivend van smeerolie en ben zinedamp, de geur die hem nu al ver trouwd was en die voor hem niets af stotends had. Hij dacht aan Koster de werkbaas met z'n smoezelige overall, maar schoon overhemd en die toch ook niet al het vuil van z'n handen wist te krijgen. Misschien zou hij zelf later er ook niet zoveel om geven 0 Hij was de eerste Zondagavond thuis. Hij moest vertellen. Vader en moeder luisterden aandachtig. Vader stelde vragen. Naar zijn pensi zijn kosthuis, zijn hospita, de collega's (bijna had hij: collegae gezegd), de chef, meneer Kor- renga. Maar hij vroeg zoals men vraagt bij het bed van een ziekenhuispatiënt: hoe gaat het er mee en zijn de zusters nogal aardig en wat zegt de dokter alsof hij zó weer weg zou gaan en de herinnering aan dat ziekenhuis vér van zich zou werpen. Er werd gebeld. De familie Bikkers zou komen buren. Rob verheugde zich op het weerzien met Isabeau. Maar het waren de Bikkers niet. Nog niet. Het was neef Henk, de aanstaande jurist, de Leidenaar, die met de auto uit Old- stad was gekomen om even de familie te groeten. Henk hield oom Van Liemp den in waarde, die had relaties, die kon hem straks misschi en aan een baante helpen. Je kon sloten dempen met jon ge juristen en misschien wist oom een goeie secretarie waar je als volontair uit kon kijken naar een geschikt postje. Henk van Beuren, levendig, geestig, was overal een welkome gast. Hij omhelsde Vera met veel vertoon, als was ze een verloren zuster; hij gaf tante Agnes een charmante handkus en ze kleurde er zo waar van (het was al zo lang geleden dat de jongemannen haar zo begroetten) en oom Robbert 'n mannelijke hand. Er was opluchting in de woorden waarmee hij werd begroet. De burgemeester wist thans genoeg omtrent de levensomstandigheden van zijn zoon en hij praatte er liever niet verder over. Mevrouw Agnes vond de hele zaak „horrible" en had die mor gen Rob's bed nagespeurd om te zien of hij geen ongewenste gasten had mee gebracht. Alleen Vera vond het bar in teressant, dat haar broer met zijn han den aan 't werk ging en haar belang stelling was echt en hartelijk. Maar nu kwam Henk en wikkelde de burgemeester, zelf een „ouwe Leienaar" in een druk gesprek over de heerlijk heden van de Sleutelstad, over het eten in de Vergulde Turk, de stoep van de sociëteit in de Breestraat, die het veld

De Schakel | 1961 | | pagina 1