ALG. NIEUWS BLAD ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN J Plaatselijk Nieuws Groede Feuilleton De zoon van de burgemeester de Ichakel ije Jaargang - Ar. 84s Vrijdag 1 December '61 Verschijnt iedere vrijdag A bonnementsprij s i i,iop. kw.; franco p. post fi,aj Prijs der advertenties 10 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon (01172) 429 DRUKKERS-UITGEVERS; ,FA SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.* - GIRO 358296 Raadsvergadering. De Raad der gemeente Groede heeft tijdens haar vergadering van vorige week Donderdag het ontwerp voor het uitbreidingsplan voor de kust, hetwelk door het Ingenieursbureau Rothuizen en 't Hooft te Middelburg is ontworpen, aanvaard. De voorz. schetste vooraleer dit uit breidingsplan aan de orde kwam, hoe gedurende de periode dat hij burge meester van Groede is (ca. 15 jaar) de gemeente 800 inwoners heeft verloren. Spr. zei dat als oorzaken van deze ster ke teruggang aangewezen kunnen wor den de geringe werkgelegenheid en het tekort aan goede woningen. Aangezien B. en W. van mening waren, dat West Z.-Vlaanderen niet op de vestiging van grote industrie behoefde te rekenen en deze mening werd door de heer Galan van het E.T.I. bevestigd, bleef maar één mogelijkheid over om tot meerdere werkgelegenheid te komen, n.l. de ont wikkeling van Groede tot badplaats. Voortgaande op deze, mede door de raad gesanctioneerde weg, hebben B. en W., toen de beheerslijn van de kust in het kader van de verhoging van de zeedijken bekend is geworden, het ge noemde ingen.-bureau opgedragen een ontwerp-uitbreidingsplan voor de kust strook te ontwerpen, welk plan thans ter goedkeuring aan de raad wordt voorgelegd. De voorz. gaf een korte uiteenzetting van de wijze, waarop B. en W. zich de realisering van het uitbreidingsplan hadden gedacht. Principieel onjuist vindt het college het de een zijn (agra rische) bron van bestaan af te nemen om een ander een bron van inkomsten te verzekeren. Daarom ligt het stellig niet in de bedoeling de in het uitbrei dingsplan gelegen grond te gaan ont eigenen, maar de eigenaren in de ge legenheid te stellen hun gronden te verkopen tegen prijzen, welke aanmer kelijk hoger liggen dan in de agrarische sector bedongen kunnen worden. De publieke werken, welke bij reali sering van het plan uitgevoerd zullen worden, zullen een belangrijk bedrag vragen. Zo zullen er o.m. moeten ko men een zuiveringsinstallatie met riole ring, bestrating, een parkeerterrein, straatverlichting, enz. De kosten van deze openbare werken zullen moeten worden goedgemaakt door een omslag over de beschikbare meters bouwgrond. Vergunning tot het bouwen van een zo merhuisje zal derhalve afhankelijk wor den gesteld aan de betaling door de bouwer van het in de op te maken ex ploitatieverordening te noemen bedrag per m2 bouwgrond, aan de gemeente. Ir. Poleij van het ingen.-bureau Rot huizen en 't Hooft, die het ontwerp heeft gemaakt, lichtte de raad het plan volledig toe aan de hand van het in de raadszaal opgehangen schetsplan. Het bij het uitbreidingsplan betrokken ter rein beslaat een oppervlakte van 44 ha. en is ten zuiden begrensd door de Zwarte Gatsekreek en het hiervoor lig gend natuurreservaat. Ten noorden zal het terrein begrensd worden door de nieuwe kustweg, waarvoor gedeeltelijk het bestaande tracee zal worden ge volgd. Gerekend naar een capaciteit van 12 zomerwoningen per ha. zal het plan plaats bieden aan ca. 500 zomer woningen, welke op hun beurt een va- cantiebevolking toelaten van ca. 3000 personen. De capaciteit van het even ten noorden van het uitbreidingsplan gelegen strand dient gesteld te worden op 5 a 6000 personen, zodat er nog ruimschoots voor de dagjesmensen ge legenheid is in Groede's kuststrook re creatie te zoeken. Een bevolking van ca. 3000 zielen in de zomermaanden schept ook problemen met betrekking tot het parkeren van auto's, waarom dan ook onmiddellijk rechts van de en tree een geweldig groot parkeerterrein is gepland. Ten zuiden van het parkeer terrein en hiervan gescheiden door een groenstrook, is plaats ingeruimd voor 4 flats van 6 verdiepingen elk. Het plan is verdeeld in 4 wijken welke twee aan twee links en rechts van een 60 m. bre de bosstrook zijn gelegen, welke vanaf de entree in het centrum van de noo- delijke zijde van het plan pal zuid loopt en het gehele plan doorsnijdt. Zuide lijk van deze bosstrook, waardoor een weg loopt, is een zg. cultureel centrum gedacht. Aan de entree is een winkel centrum ontworpen en pal zuid daarvan is ruimte voor een horeca-bedrijf. De genoemde vier wijken izijn elk weer on derling gescheiden door een groen strook, waarin drie speelweiden. Omdat de nieuwe en zeker zeer drukke kust weg evenwijdig loopt met de noordkant van het plan, is om het gevaar bij het oversteken van de weg voor bezoek aan het strand volkomen uit te schakelen, een luchtbrug of viaduct gedacht, die door het winkelcentrum te betreden is en in verbinding zal istaan met de zee dijk. Rondom het plan, door het na tuurreservaat, is een wandelweg ont worpen ter lengte van een 3-tal kilome ters. Na de uitvoerige uiteenzettingen van de heer Poleij werden door diverse raadsleden vragen gesteld, alsmede ook opmerkingen geplaatst. De heer Salomé vroeg zich af, als men de grondeigena ren de grond zelf zou laten verkopen, hoe men dan de bebossing en de groen stroken zal kunnen realiseren. De hier voor bestemde gronden zullen door de gemeente in der minne dienen te wor den aangekocht, terwijl de kosten hier van als zijnde uitgaven voor publieke werken verhaald dienen te worden via de omslag per m2, aldus de voorz. De heer van Damme vond het uitbreidings plan, zoals het in ontwerp thans wordt voorgelegd, veel te groot van opzet. Hij had liever gezien, dat men met een kleiner plan was gekomen dat voor uit breiding, zo hiertoe behoefte bestond, vatbaar zou zijn. De heer Poleij meen de, dat door de manier van dhr. van Damme te volgen, men geen gaaf ge heel zal kunnen verkrijgen. Hier ligt nu een groot plan hoe het zal kunnen worden. Maar de uitvoering hiervan wordt slechts in gedeelten, naar be hoefte, gerealiseerd. Voorts kwam het de heer Salomé voor dat het wenselijk zou zijn de 5 of 6 grondeigenaren, die bij het plan betrokken geraken, eens voor een bespreking uit te nodigen op dat hen de nodige mededelingen en aan wijzigingen kunnen worden gege ven terzake van het plan. Spr. meende, dat dit wel bevorderlijk zou kunnen zijn voor de medewerking van betrok- door TOM LODE WIJK. 8 „Wat zit je toch tegen die knul te zaniken", vond een ander, die Tinus bleek te heten. „Laat hem met rust". „Ik hou niet van die opscheppers", zei de lange luid. „Mot je 's in de spiegel kijken", ried een zware vent, die er niet naar uit zag dat hij nog geen twintig was, met een slaperig gezicht, waaronder ech ter een paar spiedende oogjes opmerk zaam de wereld inkeken. Gijs, heette de kolos, bleek de droogkomiek van de troep te zijn en de lange kon tegen hem niet op en wijdde dus verder zijn aan dacht aan Rob. Die ging tegen de muur staan en wachtte tot de sirene zou klinken. De lange kwam op hem toe. „Jou sn staat me niet aan", zei hij ruw. „Van 's gelijken", antwoordde Rob effen, in de trant van zijn vriend Joep. „Wat bedoel je daarmee?" „Precies wat ik zeg". „Ik zei al, je hebt veel babbels, man netje. Jongens, we moesten dit moe derszoontje maar eens ontgroenen, vinden jullie niet?" „Met zijn achterste in de afgewerkte olie!" riep geestdriftig een roodharig manneke met felle groene oogjes, die de trouwe paladijn van de lange bleek te zijn en door de anderen kortaf Rooie werd genoemd. Rob aarzelde. Zijn hart was goed ge noeg om een flink robbertje te knok ken. Hij zou zijn huid duur verkopen en die lange moest nodig eens een flinke rechtse op zijn kaak hebben, dat zou hem minder spraakzaam maken. Maar moest hij de eerste de beste dag dat hij hier was, al gaan vechten? Op eens begreep hij dat dit de toeleg was. De lange wilde hem voor de chef te kijk zetten als een opschepper en vechters baas en hij moest erg oppassen, want velen van deze jongens begrepen in stinctief dat hij niet zoals zij waren, een arbeidersjongen en zouden tegen hem partij trekken. Dat zat er trouwens bij de lange waarschijnlijk achter. a „Als je wat wilt", antwoordde hij, „"dan graag na de werktijd. Nu heb ik wel wat anders te doen". „Maak jij hier de dienst uit?" infor meerde de lange dreigend. „Er is nog tijd genoeg om jou te dopen, mannetje. Kom, jongens, we zullen hem inwijden". Opeens schoof de grote figuur van Gijs, de reus, zich tussen Rob en zijn belager. „Jij blijft met je fikken van deze kenen. De voorz. zei, dat B. en W. reeds in de zin van deze suggestie hadden be sloten. De heer Marijs wilde weten of de zomerwoningen niet te dicht opeen zouden komen. De heer Poleij ontken de dit, omdat het getal van 12 per ha. een algemeen aanvaarde grootheid is. De heer Marijs wilde ook weten of zo merwoningen, welke aanvankelijk be doeld zijn om enige maanden per jaar te betrekken, ook voor permanente be woning in aanmerking komen. Zo zou het kunnen zijn dat mensen, die een zomerwoning in Groede hebben bij hun pensioen of wanneer ze gaan rentenie ren, tot de gedachte komen zich blij vend in hun zomerwoning te Groede te vestigen. De heer Poleij zei, dat het aan de gemeente is om te bepalen of zomer woningen al dan niet permanent mogen worden betrokken. Als men evenwel permanente bewoning zou willen toe staan, gaf hij in overweging deze wo ningen b.v. langs de noordzijde te con centreren. omdat het toch wel ondenk baar is door het gehele plan hier en daar in de wintermaanden bewoonde zomerhuisjes te hebben, hetgeen pro blemen opwerpt voor b.v. de gemeente lijke reinigingsdienst, straatverlichting enz. Sprekende over het dure object, wat de luchtbrug zeker zal zijn, meen de de voorz. in het kader van de uitvoe ring van de verhoging der zeedijken in 1968 op medewerking van het rijk te kunnen rekenen. Bovendien is mogelijk van andere rijksinstellingen financiële medewerking te verkrijgen, b.v. van de zijde van het Ministerie van Economi sche Zaken. De heer C. M. Zuijdweg, directeur van de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht, zei veel waardering voor het ontworpen plan te hebben. De raad verklaarde zich accoord met het ontwerp van het uitbreidingsplan en besloot een publicatie te doen dat het plan van uitbreiding voor de kust strook in voorbereiding is, terwijl het ontwerp ter visie zal worden gelegd en hiertegen door ieder, die hiertoe be hoefte gevoelt, bezwaren kunnen wor den ingebracht. De voorz. herinnerde er aan, dat het thans nader uit te wer ken ontwerp met de bebouwingsvoor schriften in overeenstemming zal die nen te zijn met het streekplan, wat door de samenwerkende West Z.-Vlaamse kustgementen is opgesteld en waarvan het uitbreidingsplan Groede kuststrook onderdeel is. Verdere agenda. B. en W. meenden, naar aanleiding van het schrijven van de gemeente Hilvarenbeek, niet de vrijheid te vin den de raad voor te stellen Hilvaren- beek na te volgen door hetr presentie geld van 1 vergadering ter beschikking te stellen van de Anti-Honger-Ac tie. Deze actie vinden B. en W. zeer sym pathiek, maar een ieder moet vrij ge laten worden te geven en moet ook zelf kunnen bepalen hoe groot deze gift zal zijn. De raad ging accoord met de visie van B. en W. De subsidieaanvrage van de Johanna Stichting te Arnhem werd op voorstel van B. en W. niet gehonoreerd. Ook de ze instelling doet prachtig werk, maar het gemeentebelang is slechts op indi recte wijze gediend. Besloten werd de rekeningcourant- overeenkomst, lopende bij de bank voor Ned. Gemeenten, tot een maximaal op gooser af", zei hij kalm „en als je wat wilt, dan niet met z'n allen. Dan jullie samen maar en als 't werk afgelopen is. Niet met z'n allen tegen één. Anders doe ik ook mee en dan zullen we eens zien wie er met zijn gatje in de olie gaat". Rob begreep niets van het gelach dat plots opsteeg. Pas later zou hij ervaren hoe nog niet zo lang geleden dezelfde Gijs, het gezwets van de lange moe, hem als een baby naar het washok had gedragen en de koudwaterkraan op zijn achterste delen had laten sproeien om hem wat af te koelen, zoals de toe lichting luidde. De lange wierp Rob een hatende blik toe en liep weg. „Je mot je niet laten koejeneren door die krentekakker", zei Gijs grof tegen Rob en van dat ogenblik af kon de reus bij Rob geen kwaad meer doen. Het werd een vermoeiende dag. Rob was aan het werktempo nog niet ge wend. Hij was bij Marsman gewoon al les op zijn zeven gemakken te doen on der gezellig geklets met Joep. Hier was het opschieten geblazen. Koster kwam kijken hoe het ging. „Valt me niet tegen", bromde hij, „maar denk je d'r aan dat die wagen morgen weer rijden moet?" Rob begon zich te haasten, maakte een fout en natuurlijk stond Koster er net bij. „Haastige spoed is zelden goed", te nemen crediet van f 100.000,- voor 1962 te verlengen. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt. Jeugdcomité anti-honger actie. In de gemeenten Groede en Nieuw- vliet is een jeugdcomité ter behartiging van de actie 10 x 10 (anti-honger actie) opgericht. Beide eomité's werken sa men, zodat dus voor de gemeenten voor noemd één comité werkzaam is. In een van de laatste vergaderingen is besloten om begin Januari een ope ningsavond in beide gemeenten te or ganiseren, terwijl na afloop van de 10 weken een slotavond zal worden belegd. De jeugd van de beide gemeenten zaï zoveel mogelijk worden ingeschakeld. Burgerlijke Stand GEMEENTE SCHOONDIJKE over de maand October 1961. GEBOORTEN: 19, Johannes Willem, zn. van P. W. Huigh en van A. J. Hu- bregtse. OVERLEDEN: 19, te Oostburg, Machiel C. van der Hooft, 84 j., echtgenoot van E. M. Ie Grand. INGEKOMEN: 10, A. M. Geerards, echt genote van R. P. M. de Rijk, van Koe wacht naar Dr. Huizingastraat 24; 9, C. Maasmans en gezin, van het Cen traal Bevolkingsregister naar Woon wagenkamp; 11, J. A. Visser, weduwe van L. Rademaker, van Breda naar Kon. Julianastraat 28; 11, E. S. Luteijn, van Groot-Brittannië naar O 28; 11, J. J. Verpoorte, van Zaamslag naar v. d. Slikkestraat 9; 30, M. Bouwens met echtgenote, van Groede naar W 94. VERTROKKEN: 2. A. P. Willemsen met gezin, van Veldstraat 14 naar Schie dam; 10, A. Steijaert met gezin, van Willemsweg 19 naar Schiedam. GEMEENTE OOSTBURG over de maand October 1961. GEBOREN6, Carolina Hilda Maria, d. van C. P. de Croock en van A. M. Marteyn, wonende te Aardenburg; 10, Karin Anna Gerarda, d. van A. C. Pa ri daen en van O. P. Lohman, wonende te Aardenburg, St. Kruis; 22, Marian Anna Louis, d. van A. S. A. de Bakker en van J. R. van Daele, wonende te Oostburg; 26, Ronaldus Adrianus Jaco bus, zn. van A. Veraart en van S. P. Leendertse, wonende te Biervliet; 29, Pamela Maria, d. van Ch. van Dieren- donck en van H. J. E. Hendriks, wo nende te Oostburg. HUWELIJKEN: 3, Johan Francois Bar- ra, 28 j. en Petronella Maria Elisabeth Jaspers, 30 j., beiden wonende te Oost burg; 19, Johannes Antonius Cesar Faes, 21 j„ wonende te IJzendijkp en Alice Leonie Robesin, 21 j., wonende te Oostburg; 19, Jacobus Adriaan Ver- sluijs, 24 j. en Johanna Catharina Mag- dalena Coppens, 24 j., beiden wonende te Oostburg. OVERLEDEN: 2, Charles Haverbeke, 76 j„ wonende te Oostburg; 2, Emile De- Kesel, 69 j., wonende te IJzendijke; 5, Pieternella Órlebeke, 75 j., weduwe van W. J. van der Hooft, wonende te IJzen dijke; 12, Sara Maria van der Hooft, 55 j., echtgenote van J. Verplanke, wo nende te Zuidzande; 19, Machiel Cor nells van der Hooft, 84 j., wonende te Schoondijke; 20, Izaak Verhage, 70 j., wonende te Nieuwvliet. merkte hij op en keek eens naar het benauwd opgeheven gezicht van de nieuwe leerling. „Maak je maar niet druk, mannetje, al doende leert men", gromde hij goedmoedig. „Als je je laat opjagen, wordt je een zenuwpees. Hier. kijk als je dat zo doet" - en hij han teerde de zuigerveer als een expert - „is het zo gepiept, zie je?" En hij was al weer weg. Rob zuchtte opgelucht. Hij vond Koster nog de kwaadste niet. 's Avonds ging hij doodmoe naar huis. De lange liet zich niet zien en bracht zijn bedreiging niet ten uitvoer, maar Rob wist dat hij wachtte op de kans hem een poets te bakken. Enfin, af wachten maar. Na het eten ging hij naar zijn be scheiden kamertje, trok zijn schoenen uit en wierp zich languit op het divan- bed. Hij moest naar huis schrijven, dat was van later zorg. Eerst uitblazen. Hij maakte de balans van de dag op. Meneer Korrenga had hij niet meer gezien. Leek niet makkelijk, streng maar rechtvaardig. Koster was een beetje mopperig, maar niet zo kwaad, geloofde Rob. Met de jongens? Kon je nog niks van zeggen. Die lange was 'n mispunt, die kleine rooie een stieke merd, maar Gijs was er ook nog. Die avond liep hij langzaam langs de singels van de vreemde stad. Hij had de brief naar huis gepost. Het was stil onder de bomen. Op een bank zat een

De Schakel | 1961 | | pagina 1