y CORSETTEN oostburG f"N ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN rfrur^ri n m mn *t OTENDI111 Plaatselijk Nieuws Retranchement De zoon van de burgemeester WIT wit langhaar v bijBOBBE ROOD rood langhaar v dat is de mode eerst D D D ET V jrje Jaargang - Nr. 844 Vrijdag 24 Nov. 1901 Verschijnt iedere rrijdag A bonnementsprijs f 1,10 p.kw.; franco p. post f1,23 Prijs der advertenties io ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon {01172) 429 DRUKKERS-UITGEVERS ;F4 SMÖOR .DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL:*®» - GiftO 35Ö296 O Raadsvergadering De Raad van Retranchement verga derde vorige week Vrijdagmiddag onder voorzitterschap van burgemeester J. A. Leenhouts. Bij zijn openingswoord sprak de voorzitter de hoop uit, dat wethouder Almekinders en de heer Vercouteren, welke beiden door ziekte afwezig waren, spoedig hersteld zouden zijn. Van G.S. was bericht ontvangen be treffende goedkeuring van de voorge stelde bezoldiging van het gemeente- personeel, de toekenning van studietoe lagen en de salarisregeling voor de ge meenteopzichter. Ook deelden G.S. mede, dat de pro vincie in principe medewerking zal ver lenen bij de aanleg van de nieuwe weg vanaf de Belgische grens via Retran chement naar Cadzand. De voorz. deelde mede, dat op advies van de Pzem de straatverlichting ver beterd zal worden aan de Pastorie, in de Prins Mauritsstraat en bij de woning van de heer Van de Voorde. In de adviescommissie woonruimte- wet werden herkozen de heren J. de Hullu-Risseeuw, J. F. Kornelis, A. de Ridder Izn., J. P. Vercouteren en M. P. v. d. Voorde. De salarisregeling voor de oplichter van de gemeenschappelijke technische dienst „West Z.-Vlaanderen" werd ge wijzigd. Tot vertegenwoordiger van de ge meente in het algemeen bestuur van de stichting Beschuttende Werkplaats W. Z.-Vlaanderen werd de heer A. A. den Hamer benoemd en tot diens plaats vervanger de heer C. J. Almekinders- Masclee. Op voorstel van B. en W. werd aan de voetbalvereniging voor 1961 een bij drage verleend van f 100.-, zulks in ver band met de grotere onkosten bij het aanvragen van de koninklijke goedkeu ring. Zonder hoofdelijke stemming werd het voorstel van B. en W. aangenomen tot invoering van de gedeeltelijke vijf daagse werkweek voor het gemeente- personeel en tot invoering van de vol ledige vijfdaagse werkweek met ingang van 1 Jan. 1962, met dien verstande, dat de totale werktijd dezelfde blijft. De gemeenterekening over 1960 werd aangeboden. De gewone dienst vermeldt een batig slot van f 1270,05 en een na delig saldo op de kapitaaldienst van f 20935,-. De heren Lauret en Vercoute ren werden belast met het nazien van deze rekening. Ook werd de begroting voor het dienst jaar 1962 aangeboden. Met de n.v. Bank voor Nederlandse Gemeenten werd een rekening-courant overeenkomst afge sloten tot een bedrag van f 50000,-. Op verzoek van de heer Pattist zul len de hier en daar ontbrekende huis nummers aangevuld worden. In verband hiermee deelde de voorz. mede, dat de huisnummering mettertijd volledig ge wijzigd zal worden volgens de indeling der straten. Zuidzande Raadsvergadering De Raad van Zuidzande kwam vorige week bijeen in openbare vergadering, Feuilleton door TOM LODEWIJK. 7 Hij knikte zijn zoon toe, die automa tisch opstond. De jongen wilde iets zeg gen, woorden van dank, van blijdschap, van opluchting, maar een blik op het gezicht van zijn vader deed de woorden stollen in zijn mond. Nooit had hij dat gezicht zo verdrietig gezien Maar veertien dagen later dacht Rob aan dit alles niet meer. Te veel nieuwe indrukken waren er te verwerken ge weest. De eenvoudige kamer bij een kraakheldere, bejaarde weduwe, die blij was iemand te hebben voor wie ze goed zorgen kon, de grote werkplaats waar de auto's af en aan reden, met het tankstation, de autobussen van de lijn Lierhoven-Oldstad. die door Korrenga's Garagebedrijf werd geëxploiteerd, de grote montagehal waarin ook de drag lines en transporteurs van het aanne mersbedrijf, dat even verderop lag, wer den gereviseerd en gerepareerd, het taxibedrijf, kortom, in één hand was hier alles verenigd wat door een motor tot actie kon worden gebracht.' Tien tallen monteurs, wagenwassers, chauf feurs en ander personeel werkten' hier. Rob had zich gewoon des Maandags onder voorzitterschap van burgemeester H. P. Everwijn. De notulen der vorige vergadering werden ongewijzigd vastgesteld. De voorz. deelde naar aanleiding van tij dens de vorige raadsvergadering gestel de vragen mede, dat getracht is en nog steeds getracht wordt de rioleringswer ken aan de Oostburgsestraat dit jaar uitgevoerd te krijgen. Van de zijde van de D.A.C.W. heeft men echter te ver staan gegeven, dat men op uitvoering van het werk vooralsnog niet behoeft te rekenen. Het Verificatie-bureau van de Ver. van Ned. Gemeenten heeft de kas en de boeken van de gemeente-ontvanger onderzocht en blijkens het ingezonden rapport alles in orde bevonden. Van de zijde van de Commissie welke is gevormd door de vier muziekbonden in Nederand, is met betrekking tot de subsidiëring van de plaatselijke mu ziekgezelschappen een schrijven ontvan gen, waarin de normen worden aange geven naar welke de plaatselijke mu ziekgezelschappen, afhankelijk van de afdeling waarin ze uitkomen, gesubsi dieerd zouden behoren te worden. De voorz. zei dat de muziekvereniging een subsidie van f 600,- per jaar krijgt, waarbij bovendien een renteloze geld lening werd verstrekt voor de aanschaf fing van instrumenten. De subsidie en de door de gemeente gederfde rente be naderen het door de bonden geadviseer de bedrag, zodat B. en W. thans nog geen aanleiding vinden de subsidie te verhogen. Met betrekking tot de zeebra's, die ingaande 1 Nov. j.l. beschermde over steekplaatsen voor voetgangers zijn ge worden, hebben B. en W. zich met de A.N.W.B. in verbinding gesteld. Uit een verkeerstelling is een vrij intensief auto-verkeer geconstateerd. De aantal len voetgangers zijn vrij gering, waar om de A.N.W.B. dan ook heeft geadvi seerd nog geen zeebra-paden aan te leggen. De begroting 1962 werd aan de raad aangeboden. De voorz. zei, dat B. en W. verheugd zijn deze aan te kunnen bie den met een behoorlijke post voor on voorzien van ongeveer f 4700,-. De nieuwe financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten is voor Zuidzande ook gunstig uitgevallen en betekent voor de gemeente een vooruitgang van f 11000,- na verloop van 5 jaar. Voor 1962 kon reeds 60 pCt. van dat bedrag geraamd worden. Een direct gevaar be staat er dat de derde leerkracht op de openb. lagere school door het teruglo pen van het aantal leerlingen, zal ko men te vervallen. Een aanvrage is reeds gedaan voor het hebben van een bo ventallige leerkracht. Er zijn thans 64 leerlingen. Voor het onderwijs zou het vervallen van de derde leerkracht een gevoelig verlies betekenen, maa r ook financieel voor de gemeentekas, omdat de gemeente dan f 3500,- minder aan inkomsten zou ontvangen. In dit ver band drukten B. en W. er hun spijt over uit, dat er een aantal kinderen zijn in Zuidzande die in andere gemeenten de o.l. school bezoeken. In de loop van 1962 zal de raad voorstellen gedaan worden in verband met de uitvoering van be paalde kapitaalswerken. Zo komt de herbestrating aan de orde van o.a. het plein. Een nieuwe wegenlegger zal moe morgens aangemeld op het kantoor van meneer Korrenga, een wat bars uitzien de vijftiger met twee telefoons op zijn bureau. Die had hem doorgestuurd naar de boekhouding, waar zijn naam, adres en andere personalia werden opgeno men. Robbert van Liempden, had hij gewoon opgegeven. Dat was geen be zwaar. De naam Van Heerwaarden dankte het geslacht aan een heerlijk heid die een voorvader van de burge meester eens gekocht had, was dus strikt genomen geen familienaam. Nie mand keek hem oplettend aan, allen beschouwden hem als een gewoen leer jongen, al viel het de boekhouder wel op, dat de jongen beschaafd sprak er netjes in de kleren stak. Maar meneer Korrenga lichtte hem in. Zoon van een man die weinig hechtte aan studie, de jongen van onderop wou laten begin nen, geen studiekop maar twee rech terhanden. En toen riep hij Koster, de chef van de montage werkplaats. Koster kwam binnen, een grote man met een bril op, in een blauwe overall maar met een merkwaardig schoon boord. Zijn grijze ogen gingen onder zoekend van de baas naar de beschei den jongen bij het bureau. „Koster", zei meneer Korrenga, „ik heb hier een jongen die graag in het autovak vul. Hij is geen held in theorie, maar de praktijk trekt hem aan. Ik stel hem onder je bijzondere hoede, want ten worden opgesteld, terwijl de ge dachten van B. en W. ook nog uitgaan naar het aanleggen van een speelter rein voor de jeugd buiten schoolverband. De gemeenterekening 1960 werd voor lopig vastgesteld. De gewone dienst sluit aan inkomsten op f 235.095,11 en aan uitgaven op f 234.735,08 en geeft der halve een batig saldo aan van f 360,03. De kap.dienst sluit met een nadelig sal do van f 13.487,90. Het bedrag dat voor het o.l. onderwijs in 1960 werd uitgegeven werd bepaald op f 2643,49. Het bedrag dat berekend naar 77 li3de leerling beschikbaar werd gesteld, bedraagt f 3020,64, zodat f377,15 minder werd uitgegeven dan beschik baar was gesteld. Als vertegenwoordiger van de gemeen te in het algemeen bestuur van de Stich ting Beschuttende Werkplaats „West Z. Vlaanderen" werd benoemd burgemees ter H. P. Everwijn en als diens plaats vervanger weth. A. de Veij. De raad verleende haar medewerking bij de totstandkoming van het 100 pCt. electrificatieplan van de Pzem. Bere kend naar een voorlopig kostenbedrag voor aansluiting per perceel, uitge smeerd over de gehele provincie Zee land, komt dit voor de aansluiting van de 6 nog in de gemeente niet aangeslo ten percelen Zuidzande te staan op f 6000,-. De subsidie-aanvrage van de Stich ting Recreatie te Den Haag voor haar actie „Opgeruimd staat netjes", werd z.h.st. afgewezen. De subsidie verleend aan de Stichting Zeeland werd voor '62 van 5 op 8 ct. per inwoner gebracht. Het Verbond voor Veilig Verkeer kreeg een eenmalige subsidie van f 10,- ten behoeve van het verbouwingsfonds. 10 pCt. in de onderhoudskosten van de plaatselijke wind-korenmolen werd toegezegd tot een maximum van f 100,-. De jaarwedde van de schoonmaakster van het gemeentehuis werd f 100,- op getrokken, dit om het verlies van het schoonmaken van het Plekje te com penseren. De grondprijzen voor de bouwrijpe grond in het uitbreidingsplan werden vastgesteld. Voor gesloten bebouwing op f 9,- p. m2 en voor half open en open bebouwing op f 11,_ p. m2. Met betrekking tot het sluitingsuur van de café's in de gemeente werd het reglement van politie gewijzigd, in dien zin, dat thans de café's inplaats van om 10 uur des avonds eerst om 11 uur ge sloten dienen te zijn. De verordening op de heffing en in vordering van rioolbelasting werd ge wijzigd, zodat thans ook zuivelbedrij ven een tarief van f 20,- dienen te be talen zoals overigens een aantal andere met name genoemde bedrijven, welke veel water gebruiken. Er -zijn thans 179 aansluitingen die f 15,- rioolbelasting betalen, 2 hotelbe,drijven die f 25,- per jaar betalen en 8 bedrijven die f 20,- betalen. De voorz. meende, dat in ver band met het aflopen van de geldig heidsduur der oude verordening, de ik zou graag willen dat de jongen hier niet alleen werkte, maar ook wat leer de. Laat hem dus bij voorkeur niet al leen loop jongenswerk doen, maar leer hem het vak. Ik kan dat aan niemand beter toevertrouwen dan aan jou. Als je klachten over hem hebt, kom je maar bij mij en als hij niet bevalt gaat hij er uit". Rob glimlachte om deze kordate taal en keek verwachtingsvol naar de man in de overall. Die nam hem van het hoofd tot de voeten op en knikte wat stuurs. „Komt in orde, meneer. Ga maar mee, chef. Dan zullen we wel eens zien wat we voor je te doen hebben". Buiten, waar een gestaag gerammel en gedreun het spreken bemoeilijkte, zei hij: „Hoor es mannetje, hoe heet je?" „Rob, meneer". „Zeg tegen mij geen meneer, zeg ge woon chef. Affijn, Rob, begrijp goed, lievelingetjes van de baas en jonge- heertjes kennen we hier niet. Als je je werk goed doet, is alles oké. Hang je de luiwammes of de gebrajen haan uit, dan ga je de laan uit. Gesnopen?" „Gesnopen", zei Rob effen. Koster keek hem van terzijde aan. „Je belatafel me toch niet?" „Zou 'k daar veel kans toe hebben?" vroeg Rob terug. Hij voelde zich merk waardig vrij tegenover deze man. in variaties in variaties Langhaar is de mode. Genuanceerd wit. Genuanceerd rood, Onze collectie MANTELS toont tal van tinten wit (naar beige) en tal van tinten rood (naar tomaat). Modellen talrijk en jeugdig van lijn (ook kraagloos). Prijzen reeds v.a. f79,50 Voor Uw betere damesconfectie kijken DkjDDC bij Uw Modehuis in Vlissingen raad er goed aan deed deze verordening opnieuw voor een termijn van 6 jaar vast te stellen, omdat de financiële po sitie van de gemeente van dien aard is, dat deze inkomsten nog niet gemist kun nen worden. De raad stelde de verorde ning, voor wat betreft het tarief, onge wijzigd opnieuw vast. Voor wat betreft de redactie werd de wijziging met be trekking tot zuivelbedrijven aangevuld. Naar aanleiding van de door G.S. toe gezonden ontwerp-salarisverordening v. secretarissen, ontvangers en ambtena ren van de burgerlijke stand, besloot de raad G.S. mee te delen, het niet eens te zijn met bepaalde punten betrekking „Hm knorde Koster. Hij nam Rob mee naar de werkplaats. „Heb je wel eens een motor onder handen gehad?" „Jawel". „Kun je een cylinder demonteren?" „Dat heb ik wel meer gedaan". „Nou, laat maar es zien". Koster bleef een tijdje kijken, werd toen weggeroepen. Rob zag hoe de an dere jongens en mannen terzijde naar hem keken, hem opnamen. Hij stoorde zich er niet aan. Die cylinder zat een beetje lastig, hij kende dit merk niet. Hij bekeek de zaak van alle kanten, zag toen waar de schoen wrong. Op eens werd zijn hart licht. In stilte was hij bang geweest, dat hij het Koster zou moeten vragen. Maar nu had hij het zelf gevonden. Voorzichtig legde hij de onderdelen neer, netjes in de volg orde, zoals Marsman hem dat geleerd had. „Pas op, dat je op een motor geen motor overhoudt", had die altijd ge zegd. Hij voelde opeens, dat er iemand achter hem stond, maar hij keek niet op of om, werkte ijverig door, maar een kleur steeg naar zijn gezicht. „Maak je maar niet zo dik, dun is de mode", hoorde hij de stem van Koster achter zich. De chef verdween weer. En Rob begreep dat hij de eerste proef doorstaan had. Koster liet hem alleen tobben en dat zou hij niet doen als hij bang was dat het mis ging.

De Schakel | 1961 | | pagina 1