BOBBE forty eft Qfialmant alg. nieuws blad voor west zeeuws-vlaanderen euilleton De zoon van de burgemeester de jchakel ALG nieuws blad 15e Jaargang - Nr. 843 Vrijdag 17 Nov 1961 Verschijnt iedere vrijdag A bonnementsprij s f 1,10 p.kw.; franco p. post fi,2j Prijs der advertenties io ct. per num.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon (01172) 429 v DRUKKERS-UITGEVERS .F' SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. Plaatselijk Nieuws Schoondijke Contactdag V.V.V.'s. De gezamenlijke V.V.V.'s in West Z. Vlaanderen hielden vorige week hun achtste contactdag te Schoondijke. Een groot aantal genodigden kwamen in de zaal van de heer Wijffels bijeen, waar de voorzitter van de afdeling Schoondijke van de V.V.V., de heer J. van Baal, een begroetingswoord sprak. De vergadering werd o.m. bijgewoond door dhr. G. W. Oskamp, dir. V.V.V. in Zeeland, dr. J. van der Stap, dir. van het A.N.V.V.-kantoor te Parijs, afge vaardigden van het E.T.I, en P.P.D. in Zeeland, enkele Z.-Vlaamse leden van Prov. Staten, verschillende burgemees ters van W. Z.-Vlaamse gemeenten, als mede het college van B. en W. van Schoondijke en de Rijks Middenstands consulent, dhr. Korstanje uit Goes. De heer P. M. Hoste uit Groede, voor zitter van de Contactcommissie' West Z.-Vlaanderen der V.V.V., opende de bijeenkomst en zei dat het V.V.V.-werk en het toerisme de verbroedering on der de mensen bevordert. De Z.-Vlaam se kust komt steeds meer in trek en hiervan profiteert het achterland nee. In het seizoen zijn niet alleen de hctels aan de kust, doch ook die in de omlig gende plaatsen volledig bezet. Nu de gasten ook het achterland intrekken moeten de V.V.V.'s meer samenwerking zoeken, aldus de heer Hoste. Verheu gend is het, dat ook al op het gemeen telijke vlak voor de kust samenwerking is gezocht door het gezamenlijk bespre ken van de uitbreidingsplannen voor de kust en deze op elkaar af te stemmen. Deze samenwerking geeft veel hoop voor de toekomst, aldus dhr. Hoste, die met een kort woord de spreker voor deze middag, de heer dr. J. v. d. Stap inleidde. Het onderwerp dat dr. v. d. Stap be sprak was het aantrekken van toeris ten uit Noord-Frankrijknaar West Z. Vlaanderen. Allereerst schetste dr. v. d. Stap op boeiende wijze wat de Fran sen in eigen gebied aan cultuur etc. kunnen vinden en wat de gemiddelde toerist in het buitenland zoekt. Er zijn twee groepen toeristen. De ene groep zoekt in de brede zin van het woord de natuur, zee, duinen, etc., de andere groep is meer op de cultuur gericht. Voor de eerste groep biedt het strand en de gehele kuststrook genoeg, voor de tweede groep zijn de oude stadjes van W. Z.-Vlaanderen, doch ook de fris her bouwde gemeenten, zoals Oostburg en Schoondijke bijzonder aantrekkelijk. Frankrijk, dat zelf zo rijk is aan cul tuur, hecht veel belang aan de histori sche achtergronden van de verschillen de objecten. Het is geen onmogelijke opgave, zo concludeerde de heer v. d. Stap, om de Fransen warm te krijgen om naar Zee land te gaan. Men moet dan echter zor gen, dat men weet wat er in Z.-Vlaan deren te vinden is. Vooral zal de aan dacht moeten vallen op de voorlichting en op dit terrein is er nog veel te doen. Allereerst moet ieder die met de Fran se toerist in aanraking komt, hem kun nen verstaan en zich verstaanbaar kun nen maken. Voorts vertelde de heer v.d. Stap zijn zeer aandachtig luisterend gehoor, dat de Fransman een enorme hekel heeft aan de imitatie van de Franse keuken. De Fransen zijn graag bereid kennis te maken met de goede Hollands ekeuken. Vooral goed klaarge maakte visschotels zouden voor de Fransen erg attractief zijn. Van groot belang is het ook, als men in Frankrijk tijdig beschikt over een evenementen- lijst. Wil Z.-Vlaanderen meer toeristen uit Frankrijk trekken, dan zag dr. v. d. Stap Belgisch-Vlaanderen en Z.-Vlaan- ren als een geheel. Hij beval de verga dering aan om voor de reclame samen werking te zoeken met de V.V.V.'s in Bel gië. Toeristisch gezien zijn de beide Vlaanderens één geheel. Men heeft vrij wel dezelde historie, dezelfde aantrek kelijke plaatsjes en vormt geografisch met dit gebied een geheel. Deze sa menwerking zal wel heel wat andere vraagstukken opwerpen, doch Z.-Vlaan deren bereikt, indien men deze samen werking kan verkrijgen, dat het geen ..blindedarm" meer is, die nog toeris tisch gezien dan bij Nederland hoort, doch een geheel wordt met Belgisch Vlaanderen. Vooral nu in de toekomst Z.-Vlaan deren doorgangsgebied wordt naar de grote recreatieterreinen, o.a. het Veer- se Meer. zal een nauwe samenwerking met België goede vruchten kunnen af werpen voor de toekomst. De verhoging van het levensniveau en de verkorte werkweek maken het mogelijk dat gro te groepen toeristen lange weekenden gaan doorbrengen aan de kust. Trou wens er is toch, aldus inleider, een ten dens waar te nemen van kortere vacan- ties en meer langere weekenden. Juist voor dit laatste ligt Z.-Vlaander en voor de mensen die in de grauwe steden van Noord-Frankrijk wonen, bijzonder gun stig. Ook is er een vermindering te be speuren in de langere reizen. De toerist van nu zoekt het niet meer, zoals enke le jaren geleden, in de enonne afstan den. Men blijft graag wat dichter bij huis en vooral zoekt men de rust. Er is een groeiende afkeer voor het toerisme in massa-verband. De heer v. d. Stap noemde nog een 5-tal punten die voor het toerisme uit Frankrijk naar Z.-Vl. van groot belang zijn. De eerste was veel propaganda en voorlichting en samen werking met de Belgische V.V.V.'s. Hiernaast is vroegtijdige voorlichting van de evenementen die er komen van groot belang. Ontwikkeling van de ken nis van de Franse taal. Aanpassing aan het weekend-toerisme, o.a. door het afschaffen van winkelsluiting op Za terdag en Zondag. En tenslotte stelde spr. dat Z.-Vlaanderen een zeer belang rijke schakel kan worden tussen het Veerse Meer en de Belgische kuststreek. Bij dit alles zal Z.-Vlaanderen haar eigen karakter en eigen sfeer moeten bewaren. Het heeft een eigen stijl en dit onvervangbare bezit mag niet ten offer vallen aan het toerisme. Naar aanleiding van de door inleider bepleitte samenwerking met de V.V.V.'s in België, zei de directeur van de Zeeuw se V.V.V.de heer G. W. Oskamp, dat thans in voorbereiding is de uitgave van een folder over geheel Z.-Vlaande ren en een folder over West Z.-Vlaan deren. Er wordt reeds propaganda ge voerd in samenwerking met de Belgi sche Toeristenbond. Met het Belgische strand, de steden Gent, Brugge en Knokke, de Braakman, de Schelde, de Z.-Vlaamse kust, Scheldebekken etc. krijgt men een toeristisch assortement, waaruit de bezoeker kiezen kunnen. Een nijpend probleem voor de Horeca-be- drijven noemde dhr. Oskamp de invoe ring van de 5-daagse werkweek voor het personeel van deze bedrijven, die zich in de toekomst vooral op het week end-toerisme zullen gaan richten. Na een korte pauze werden een aan tal vragen gesteld waardoor de inleider nog wat meer kon vertellen over de Franse toerist, die vooral rustige niet te dure hotels zoekt. De heer Hoste sprak een kort dank woord tot de inleider, waarna de direc teur van de V.V.V. dr. v. d. Stap en zijn echtgenote enkele geschenken aan bood. In dezelfde zaal werd hierna een of ficiële ontvangst gehouden door het gemeentebestuur van Schoondijke. Burgemeester J. C. Hoftijzer besprak verschillende facetten van het V.V.V.- werk en stelde, dat een nauwe samen- wèrking tussen het gemeentebestuur en de plaatselijke V.V.V. van groot belang is voor de ontwikkeling van het toeris me. Spr. gaf nog een kort overzicht van hetgeen Schoondijke te bieden heeft. Nadat verversingen waren aangebo den bleef men nog geruime tijd genoe- gelijk bijeen, 's Avonds verenigde het gezelschap zich aan een' warme maal tijd, die werd geserveerd in hotel „De Zwaan" te Schoondijke. Groede Raadsvergadering, De Raad der gemeente Groede kwam vorige week in openbare vergadering bijeen. De heer J. Vermeulen was ver hinderd de vergadering bij te wonen. Na opening door burgemeester J. C. Everaars nam de raad enige minuten stilte in acht, ter nagedachtenis van de heer P. J. van den Broeke, die kort geleden is overleden en die van 1947 tot 1949 deel uitmaakte van de gemeente raad van Groede. Ingekomen stukken. Mevr. J. Meulendijk-v. Peenen bracht de raad dank voor het ontvangen ca deau, dat haar bij het afscheid uit ge meentedienst was aangeboden. De N.V. Waterleiding-Mij. Z.-Vlaan deren deelde de raad mede, dat het 100 pCt.-plan voor het gedeelte van Groede in 1963 uitgevoerd zal zijn. De voorz. bracht de Waterleiding-Mij. hulde voor de wijze, waarop de watervoorziening in Z.-Vlaanderen is aangepakt. De raad ging accoord met een schrij ven van de Minister van Binnenlandse Zaken inzake de verhoging van de kin derbijslag v. gemeenteambtenaren. De voorz. voegde hieraan de verzuchting toe, dat het voor gemeenteambtenaren wel erg moeilijk wordt gemaakt om hun salaris te berekenen. Zij hebben hier voor minstens een halve dag nodig. Het zou ook wat eenvoudiger kunnen, was des burgemeesters verzuchting. Met de voorgestelde ontwerp-regeling voor de salarissen van de gemeente-secretaris sen en ontvangers ging de raad accoord. De Kon. Ned. Fed. van Harmonie en Fanfare muziekgezelschappen verzocht de raad aan het plaatselijk muziekge zelschap een subsidie te verlenen naar gelang de klasse, waarin zij muzikaal gerangschikt is. Dit zou voor de mu- door TOM LODEWIJK. 6 „Moeder en ik willen je niet langer laten studeren, Rob. We hebben ge merkt dat al je inspanning je niet ver der brengt en we zijn bang dat je hier energie vermorst, die je ergens anders nuttig kunt aanwenden. Daarom heb ben we besloten je te laten doen, wat je altijd zo graag deed. We hebben een baan voor je gezocht in het automobiel bedrijf". De jongen durfde zijn verraste blijd schap niet te uiten. Tegoed begreep hij wat dit voor zijn vader betekende het offer van zijn leven. Maar met iede re seconde realiseerde hij zich beter wat dit voor hem betekende. Niet meer die lessen, die onmogelijke taken, dat blokken zonder zin of doel; niet meer die angst voor de teleurstelling, de ont stemming thuis wanneer de rapporten uitkwamen of de overgang naderde. Niet meer het stiekum wegsluipen naar de garage van Marsman, om daar samen met Joep aan motoren te prut sen. Maar werken met zijn handen, al tijd tussen motoren, zich een man voe len en zich bezig houden met Üingen die begrijpelijk waren en zin hadden. Hij zag zijn vader aan en diens ge zicht zei hem alles. „Vader stamelde hij, „ik weet wel wat het voor u is „Dat weet je nog niet half", gaf de burgemeester terug, scherper dan hij wilde. Hij zag de jongen inkrimpen als onder een zweepslag. Zijn stem werd milder. „Dat begrijp je nog niet half. Rob. Maar je bent ons kind en wat we ook over je gedroomd hadden, het was tot je geluk. En als je moeder en ik nu tot de conclusie komen, een bittere conclusie, dat is waar als wij tot de slotsom komen dat jij alleen maar ge lukkig kunt zijn, als je met je handen kunt werken en een vak beoefenen waarvan je houdt dan moet al het andere wijken De jongen kreeg een hoogrode kleur. Zijn ogen knipperden. Hij was bang voor zijn tranen en snoot onhandig zijn neus. „Je draagt een nobele naam, Rob", ging zijn vader voort. „Die naam kan een handicap voor je zijn, maar ook een aansporing. Ik zou je raden, ver geet daarginds dat je burgemeesters zoon bent, wees Robbert van Liempden zonder meer, doe je werk als ieder an der, verlang geen voorrechten, geen consideratie „Daarginds?" vroeg Rob gespannen, „waarheen, vader?" „Naar Lierhoven", antwoordde de burgemeester, „daar heeft meneer Kor- renga een groot automobielbedrijf. Me neer Korrenga is een goeie zakenvriend van meneer Bikkers, die dit eigenlijk voor jou, voor ons in orde heeft ge maakt". „O", zei Rob vlak. Maar dankbare ge dachten gingen naar de grote zaken man die hem begrepen en geholpen had de vader van Isabeau. „Alleen meneer Korrenga zelf weet wie je bent. Niemand anders komt het aan de weet. Je gaat daar gewoon aan 't werk. Het hangt van je zelf af of je het daar redt of niet. Het is een kans, Rob en maak er gebruik van. Meneer Korrenga zoekt een kosthuis voor je, spreek onder je eh collega's niet over pension en gedurende de weekeinden kom je naar huis". Alles was al uitgekiend, begreep Rob. Hier gold geen ja of nee, hij had het maar te aanvaarden of doorsukke len. Zichzelf een stommeling wetend. Bijlessen die niets uithaalden. Altijd weer de angst voor het examen. Neen, er was geen andere keus. Hij moest het doen. Blij aanpakken. En zijn vader en moeder dankbaar zijn, omdat ze met terzijdestelling van hun eigen idealen hem deze kans gaven. „Hoe je houding daarginds moet zijn. jongen", ging de burgemeester moeilijk voort, „moet ik aan je eigen tact en 1 begrip voor de situatie overlaten. Je dat is de mode van nu. De royale bontgarnering van WHITECOAT bont en de mar kante stiksels geven een accent van jeugdige charme aan deze mantels I Prachtige kwaliteit velours mo hair in diverse mode- kleuren .til 5,— Aparte, jeugdige mo- dellen zonder bont v.a.t /y,— Voor Uw betere damesconfectie eerst kijken bij Uw Modehuis in Vlissingen ziekvereniging „E.M.M." neerkomen op een subsidie van f 1250,-. Het verzoek deed B. en W. wat vreemd aan, daar het toch gebruikelijk is, dat als een sub sidie uit de gemeentekas wordt ge vraagd, de vereniging diert aan te to nen, dat deze subsidie nodig is. B. en W. stelden de raad voor, met een eventuele verhoging van subsidie te wachten tot dat financieel is aangetoond, dat men een dergelijke hoge gemeentelijke bij drage nodig heeft. Wel stelden B. en W. voor de plaatselijke drumband, een on derdeel van het muziekkorps, een jaar lijkse subsidie, groot f 100,- te verstrek ken. De raad ging hiermee accoord, na dat de heer Salomé nog gezegd had dit bedrag wat laag te vinden. De Stichting Zeeland voor maat schappelijk en cultureel werk verzocht de raad de gemeentelijke bijdrage van 4 ct. p. inwoner te verdubbelen. In het praeadvies stelden B. en W. vast, dat liet doel van de stichting stellig mooi en goed is, doch dat B. en W. zich de vraag gesteld hadden of een verho ging van de gemeentebij drage ook no dig geweest zou zijn, als vanwege deze stichting eens wat minder rapporten werden geschreven die ongelezen of bij na ongelezen in de archieven van de verschillende gemeenten verdwijnen, waar ze maa r onnodig plaatsruimte in nemen. Het verzoek werd door de raad komt daar onder heel andere mensen. Zodra je begint te boffen op je eigen afkomst, wanneer je vergeet je aan te passen, ben je daar een gemerkte, een uitgestotene en dan red je het niet. Ik hoop dat onze opvoeding je zoveel heeft meegegeven, dat je daarginds de hou ding kunt vinden, die je nodig hebt om te slagen". Zijn stem stokte, want met deze woorden drong eerst ten volle tot hem door, wat er ging gebeuren. „Je wordt arbeider", bracht hij zijn eigen gedachten verder onder woorden, „een gewone arbeider. Maar jongen, bedenk dit, een arbeider behoeft zeker geen eh proleet te zijn. Ook een ar beider kan héér zijn, in gedachten, woord en daad". De woorden kwamen er niet zo heel vlot uit. In theorie zou het wel kloppen, maar de burgemeester, die altijd in zijn eigen maatschappelijke kring had ver toefd, kon zich toch niet al te goed het type heer-arbeider indenken. „Dat is het, Rob", eindigde hij schor, „we praten hier later nog verder over. Vóör de overgang ga je van school, we vullen je niet nodeloos belasten met al die extra studie, want meneer Haent- jens zegt dat je niet dan met de groot ste moeite de vierde zult halen. En dat is dan niet meer nodig. Vanavond na tafel praten we wel verder". (Wordt vervolgd.)

De Schakel | 1961 | | pagina 1