de zaak maar verder in orde gaan ma ken, omdat ze eerst deze zaak grondig wil bekijken. De voorz. gaf in zijn toe lichting aan mevr. van den Broecke te kennen, dat het park buiten deze ver huur zou vallen, omdat B. en W. er niet aan denken het openbare karak ter van het park aan te tasten. De ver huur heeft betrekking op het hoofd gebouw met 1 bijgebouw en de aanpa lende grond. De heer Rosseel zei, het in grote trekken met mevr. van den Broecke eens te zijn en was van me ning, dat het gebouw zich nu niet be paald leent voor jeugdgebouw. Volgens zijn mening is bij verhuur zeker een beter toezicht nodig om vernieling van de aanplant te voorkomen. Het bleek zeker niet de bedoeling te zijn het jeugdwerk in haar algemeen heid naar de Elderschans over te plaat sen, dit blijft in Maria Stella, maar de gedachten gaan uit naar gebruik door ouderen en jeugdgroepen. Het principe besluit werd door de raad genomen, mevr. van den Broecke stemde blanco. De heer van Amerongen en een aan tal gebruikers van de volkstuinen aan de Wandeldreef richtten zich tot de raad met een protest tegen het uitge ven als bouwgrond van de door hen in gebruik zijnde volkstuingrond. De voorz. stelde de raad voor het protest af te wijzen, omdat dit in strijd is met het uitbreidingsplan. Het uitbreidingsplan heeft indertijd ter visie gelegen, zonder dat er bezwaren zijn ingekomen. Mevr. van den Broecke meende, dat het uit breidingsplan zeker nog vatbaar is voor wijziging. De heer Rosseel zou graag zien dat de mensen, die hun tuintjes kwijt raken elders in de gemeente tuingrond wordt teruggegeven. De voorz. zei zich hieraan niet te kunnen binden, maar in het verleden is steeds een oplossing gevonden. Bovendien stipte hij aan, dat de animo voor het hebben van een volkstuintje sterk is teruggelopen en uit dien hoofde wel mogelijkheden aanwezig zijn tot com pensatie. Z.h.st. werd het protest afge wezen. Op de 6 ten verkoop voor afbraak aangeboden houten noodwoningen kwa men 4 inschrijvingen binnen. De hoog ste inschrijver was de heer L. J. Mul- laert te Hoek, die inschreef voor f 625,-. Besloten werd, behoudens hogere goed keuring, aan genoemde heer Mullaert te gunnen. Voor de periode van 24 Nov. tot 5 Dec werd aan de Winkeliersvereniging WARVo ontheffing van sluitingsuur verleend tot 9 uur des avonds. Geen bedenkingen had men tot de door G.S. voorgestelde salarisverorde ning voor secretarissen, ontvangers en ambtenaren v. d. burgerlijke stand in Zeeland. De rekening van het Algem. Armbe stuur Aardenburg over 1960 werd door de raad goedgekeurd. De inkomsten be droegen f 1431,24, de uitgaven f 842,66 wr'at de rekening sloot met een goe slot van f 588,58. De kap.dienst heefi aan Inkomsten en uitgaven een bedrag te zien van f 9000,-. De rekening 1960 van het Burgerl. Armbestuur Eede werd eveneens vast gesteld. De inkomsten en uitgaven be droegen f 3241,84. Aan subsidie werd van de gemeente f 1000,- opgenomen, waarvan f 352,13 werd teruggestort. De begroting 1962 van het Burgerl. Armbestuur Aardenburg werd vastge steld. Aan ink. en uitg. is een bedrag van f 1834,38 geraamd. De begroting voor het Burgerl. Armbestuur Eede werd eveneens vastgesteld. Aan ink. en uitg. is een bedrag van f 4974,24 ge raamd, terwijl de gemeentelijke subsi die werd geraamd op f 2500,-. Mevr. van den Broecke vond dat het wel wen selijk zou zijn, dat de diverse instellin gen, die gelden kregen toebedeeld uit de Gast- en Weeshuisgoederen voor hun sociaal werk, eens met het ge meentebestuur rond de tafel zouden gaan zitten om eens te zien hoe nu de vork in de steel zit. De voorz. zei, dat de dliversie instellingen volkomen auto noom zijn. In verbond met de gedrags lijn voor de toekomst mede als gevolg van de gewijzigde financiële verhou ding tussen rijk en gemeente, hebben B. en W. reeds een afspraak met de be sturen. De diverse in de gemeente aanwezige straten en wegen, die nog geen officiële naam hadden, kregen er thans eendoor de gemeente toegewezen. De naamge ving was noodzakelijk geworden door het besluit van de raad de gehele huis nummering op de helling te zetten. ze niet grijpen blijkbaar. Dit uur, wist de burgemeester, zou misschien wel het zwaarste van zijn leven zijn. In dit uur begroef hij alle toekomstdromen die hij gedroomd had over deze zoon. Hij deed dat, om de jongen niet ongelukkiger te maken. Misschien kon hij zich nu ontplooien. Misschien, wie weet. zelfs zo ver, dat hij mettertijd, zij het langs een min der gebruikelijke weg, toch zichzelf een positie wist te scheppen waarin hij de naam die hij droeg eer zou aandoen. Aan die hoop klemde de vader zich vast. Hij had er met Bikkers over gepraat. Diens aanbod, de jongen in zijn bedrijf een kans te geven, was door de burge meester, met grote dank natuurlijk, verworpen. Rob moest weg uit Beer- zoyen. De mensen hoefden niet dage lijks te aanschouwen hoe de enige zoon van de burgemeester het werk van een arbeider verrichtte. En het personeel in de fabriek moest hem niet beschou wen als een soort lieveling van de baas. Hier, in eigen omgeving, had hij geen kans. Hij moest ergens anders heen, De begroting 1961 werd gewijzigd. De gemeenterekening 1959 werd voorlopig vastgesteld. De gewone dienst had aan inkomsten f 913.519,54 en aan uitgaven f 913.327,41, derhalve een nadelig saldo van f 1.807,87. De kap.dienst sluit met een nadelig slot van f 392.100,05. Hierna kwam de behandeling van de gemeentebegroting 1962 aan de orde. De voorz. zei, dat deze begroting aan geboden werd zonder nieuwe kapitaals- werken, wat overigens de laatste jaren steeds het geval is geweest. De werken, waartoe de raad zal besluiten, zullen bij begrotingswijziging worden opge voerd, wat veelal een veel snellere methode is omdat begrotingswijzigin gen goedgekeurd kunnen worden zon der dat de begroting zelf nog de goed keuring van G.S. heeft verkregen. Voor wat betreft de nieuwe financiële ver houding tussen rijk en gemeente, zei de voorz. dat deze voor de gemeente Aar denburg perspectieven opent. Er is ze ker reden tot een gematigde vreugde hierover. Na verloop van een periode van 5 jaar, te beginnen met het jaar 1960, zal Aardenburg ruim f 70.000 meer uit het gemeentefonds genieten dan voor wijziging der financiële verhou ding het geval was. Voor 1960 is l|5de, voor 1961 is 2[5de van dit bedrag toe gekend en thans voor 1962 3|5de deel. De verhogingen voor 1960 en 1961 heb ben er toe geleid dat de bedragen, die uit de algemene reserve werden geput om de begrotingen sluitend te maken, weer volledig konden worden gecom penseerd. En voor de begroting 1962 is de verhoogde uitkering aanleiding, dat de post voor onvoorzien op f 18.000,- kon worden gefixeerd, zodat de ge meente zekere armslag heeft voor nieu we werken. Als de twee belangrijkste objecten, die in eerste instantie aan bod zullen komen, noemde de voorz. de wegverbetering St. KruisSt. Margriet en de verbetering van het Kaaiplein. Nadat de begroting hoofdstuksgewijze was behandeld, werd deze z.h.st. vast gesteld. Tijdens de rondvraag deed de heer J. Rosseel mededeling van de Romeinse opgravingen, die hij als zeer geslaagd kon betitelen, zodat er zelfs toestem ming is gekomen om het volgende jaar de opgravingen voort te zetten. Er zijn vele belangrijke vondsten gedaan. De heer Lampo bracht de woning bouw ter sprake en informeerde ernaar of alle plaatselijke aannemers in de gelegenheid gesteld zijn op de woning wetwoningen in te schrijven. De voorz. zei, dat men bepaalde aannemers had aangezocht. Het heeft n.l. geen zin, al dus de voorz., aannemers uit te nodi gen die nog tot over hun oren in het werk zitten. Breskens Vogeltentoonstelling. Vrijdagavond j.l. heeft burgemeester J. A. Eekhout in het „Casino" alhier een vogeltentoonstelling geopend, waar niet alleen een groot aantal mooie vogels, maar ook flora viel te bewonde ren. In het midden van de zaal was na melijk een grote bloementuin ingericht door de firma De Roos uit Sas van Gent met prachtige planten, vijvertjes en een grote volière, terwijl aan de zijwanden de vogels in kooitjes waren tentoonge steld. Het geheel was met veel zorg en smaak ingericht, waarvoor de burge meester de organisatoren, de plaatse lijke vogelvereniging „De Vink", in zijn openingswoord hulde bracht. Spr. sprak tevens de hoop uit, dat deze vogelexpo sitie een terugkomend evenement zal mogen worden. Zaterdag en Zondag was de expositie voor het publiek toe gankelijk, waarvan door ruim 1000 be zoekers gebruik is gemaakt. Ook het rad van avontuur stond goed in de belangstelling. De voornaamste uitslagen van de ex positie zijn: Kampioen kanaries E.K.: J. v. d. Bunder, IJzendijke. Kampioen kanaries O.K.: J. v. d. Bunder, IJzendijke. Kampioen grasparkieten E.K.: J. de Smit, Vlissingen. Kampioen grasparkieten O.K.: F. Arends, Breskens. Kampioen grote parkieten E.K.: F. W. Gijsels, Schoondijke. Kampioen grote parkieten O.K.: C. Brevet, Breskens. Kampioen tropische vogels E.K.: H. de Heer, Middelburg. Kampioen tropische vogels O.K.: H. Nieuwenhuizen, Breskens. waar niemand hem kende, waar hij met schone lei beginnen kon. Bikkers wist er iets op. In Lierhoven, een middelgrote stad, een 50 kilometer verderop, had hij een vriend die daar een bloeiend garagebedrijf had. Daar zou Rob kunnen werken. De vriend zou een oogje in 't zeil houden. Rob zou daar een kamer zoeken en voor 't week end kunnen thuiskomen. Ook mevrouw Van Liempden kon met deze oplossing, na lange strijd, accoord gaan. Niemand behoefde te weten dat de jongen die daar in Lierhoven in een garage werk te, de enige zoon van de aristocratische burgemeester van Beerzoyen was. En tegen kennissen kon hij dan altijd zeg gen: Rob heeft knobbel voor techniek, hij krijgt een praktische opleiding in het autobedrijf. Niemand zou hem daarop aankijken, men zou het veeleer wijs en breed vinden dat de ouders de jongen de roepstem van zijn hart lie ten volgen. En de eer was gered. Het was dit besluit, dat Rob vernam, toen hij tegenover zijn vader aan diens werktafel gezeten was. (Wordt vervolgd). Kampioen Bastaarden E.K.: C. Bre vet, Breskens. Kampioen Bastaarden O.K.: P. Ris- seeuw, Breskens. Kanaries le prijs: D. Quaars, Bres kens, 1 x; J. Koole, Goes, 1 x: Kr. Ha- melinck, Sas van Gent, 1 x; Joh. Pijcke Sas van Gent, 5 x; H. Nieuwenhuize, Breskens, 4 x; E. H. Wandel, Oostburg, 1 x; Mevr. Dekker-de Lijser, Biervliet, 3 x; J. v. d. Bunder, IJzendijke, 5 x: J. Hofman, Schoondijke, 3 x; L. Verheije, Schoondijke, 4 x; O. Cocquit, Sluis, 1 x: J. A. Campfens, Oostburg, 1 x; A. Stok- kerman. Oostburg, 2 x. le prijs Wildzang: O. Scherbeijn, IJzendijke, 1 x. le prijs grasparkieten: R. A. Kramer, Breskens, lx; J. C. Groenouwe, Vlis singen, 2 x; J. de Smit, Vlissingen, 3x; M. A. Weezepoel, Goes, 2 x; D. Koster, Breskens, 1 x; F. Arends, Breskens, 2 x. le prijs grote parkieten: A. Swartelé, Breskens, 1 x; J. v. d. Wege, Breskens, 1 x; C. Brevet, Breskens, 4 x: A. de Reu. Biervliet, 2 x; J. de Smit, Vlissingen, 1 x; J. J. Torbijn, Sas van Gent, 3 x. le prijs tropen: C. van As, Domburg, 2 x; J. C. Groenouwe, Vlissingen, 1 x: H. de Heer, Middelburg, 4 x; Dr. Osse- waarde, Breskens, 1 x; H. Nieuwenhui ze, Breskens, lx; J. de Schippers, Bres kens, 1 x; C. Brevet, Breskens, 2 x; W. Gijsels, Schoondijke, 1 x. le prijs Bastaarden: A. Hofman, Schoondijke, 1 x; J. de Pre, Vlissingen, 1 x; J. v. d. Wege, Breskens, 1 x; Iz. de Jonge, Breskens, 1 x. Tropenduifjes en kwartels: le prijs: F. W. Gij zeis, 2 x; F. Arends, 1 x. Gezellige middag. Ter gelegenheid van het feit, dat de oudste visser van Breskens, de heer J. Hoogstad, vorige week zijn 90e verjaar dag mocht vieren, is hem Woensdag middag in ,X>e Uitkomst" namens alle bejaarden een gezellige middag aange boden. Aanrijding. Woensdagavond j.l. om 6 uur kwam mevr. G. uit Breskens per rijwiel uit de Langeweg en wilde de Dorpsstraat over steken, waarbij zij werd aangereden door een uit de richting Spuiplein ko mende personenauto, bestuurd door de heer S. uit Terneuzen. Mevr. G. kwam hierbij te vallen en liep enige verwondingen op. Dokter v. d. Maas, die spoedig ter plaatse was, achtte overbrenging naar het ziekenhuis te Oostburg noodzake lijk. De Rijkspolitie stelt een onderzoek in. Vergadering Ned. Bond van Platte landsvrouwen, afd. W. Z.-Vl. Groot was de belangstelling voor de algemene vergadering van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, afd. West Z. Vlaanderen, welke Woensdagavond in hotel Valk werd gehouden. Onder de aanwezigen bevonden zich zelfs twee „moedige" heren. Na een openingswoord door de presi dente, mevr. Vroon-van Maarleveld. kwam de heer Veldkamp aan het woord die de aanwezigen aan de hand van zelf opgenomen films meevoerde naar het Zuidpoolgebied. De heer Veldkamp, welke thans loods is te Vlissingen, heeft 9 jaar als stuur man gevaren op de „Willem Barendsz", dus het hoeft geen betoog dat de aan wezigen op deskundige wijze werden voorgelicht over de walvisvaart. Na afloop van deze zeer interessante en leerzame causerie, dankte mevr. Vroon de heer Veldkamp dan ook har telijk voor het gebodene. Voorts werden nog enkele regelingen getroffen inzake de te houden Kerst middag, waarna met het zingen van het Bondslied deze zeer geanimeerde vergadering gesloten werd. 2-daagse Conferentie. Woensdag en Donderdag werd in het kerkgebouw van de Vrij Evangelische Gemeente te Breskens een 2-daagse conferentie gehouden. Sprekers waren Ds. Mietes uit Amsterdam en Ds. Leep uit Rotterdam over het thema: „Gods vrede in een wereld vol dreiging". De belangstelling was goed. Het thema op Donderdagmiddag luid de: „De dag des Heren genaakt". Woensdagavond verleende de zang vereniging uit Nieuwvliet haar mede werking, terwijl Donderdagavond de zangvereniging „God is mijn lied" te Breskens haar medewerking verleende. Opbrengst St. Nicolaas-collecte. De collecte voor het a.s. St. Nicolaas- feest heeft te Breskens de mooie som van f 1150,- opgebracht. Nieuwvliet Benoeming. Bij Koninklijk besluit werd de heer Adr. Brakman weer benoemd als voor zitter van de Calamiteuze Adornispol- der te Nieuwvliet. Waterlandkerkje Kon. onderscheiding. In het dorpshuis te Waterlandkerkje vond op 2 Nov. j.l. een buitengewone repetitie plaats van het muziekgezel schap „O.K.K." te Schoondijke. Dit van wege het 40-jarig jubileum van de muzikant J. D. Hennekeij te Waterland kerkje. Aanwezig waren burgemeester Verbrugge van Waterlandkerkje, bur gemeester Hoftjjzer van Schoondijke en het bestuur van de muziekvereniging „O.B.K." te Hoofdplaat, waar de heer Hennekeij directeur is. Als eerste felici teerde de voorzitter van „O.K.K.", de heer A. J. de Klerck. Hij dankte de ju bilaris voor zijn grote ijver voor „O.K. K." en zijn grote muzikale gaven, waar door hij een der beste muzikanten van „O.K.K." is. Daarna nam burgemeester Verbrugge het woord. Hij zei dat het hem goed deed een inwoner uit zijn gemeente te kunnen feliciteren met dit jubileum. Spr. kondigde met grote vreugde aan, dat het H.M. de Koningin behaagd had bij besluit van 31 Oct. j.l. hem toe te kennen de zilveren medaille verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau. Hierna spelde hij de onder scheiding op. Niet alleen vanwege het feit dat de heer Hennekeij 40 jaar mu zikant is, maar ook nog andere ver diensten waren nodig om die onder scheiding te verkrijgen. Zo is hij sedert 10 jaar onder-directeur van „O.K.K." en 12 jaar is hij directeur van „O.B.K." te Hoofdplaat. Daarna sprak burge meester Hoftijzer van Schoondijke. Ook hij feliciteerde de jubilaris en dankte hem voor wat hij op cultureel gebied heeft gedaan. Hij wees op de samen werking die er is tussen Waterland kerkje en Schoondijke in dit opzicht en hoopte dat deze samenwerking in de toekomst nog mag verstevigen. Hij feliciteerde ook nog de vereniging zelf. Ook de voorzitter van „O.B.K." uit Hoofdplaat feliciteerde en bood een bloemenmand aan. Hij zei dat de heer Hennekeij een grote verdienste had voor Hoofdplaat bij de wederopbouw van zijn muziekgezelschap na de be vrijding. Plechtig klonk daarna het Wilhelmus. Hierna dankte de jubilaris zelf, ook namens zijn vrouw en zoon. De muzikanten brachten nog verschil lende muziekstukken ten gehore. De avond werd verder nog in gezelligheid en met muziek doorgebracht. Oroede Ned. Herv. Kerk. Als predikant bij de Ned. Herv. Ge meente te Groede is beroepen Ds. H. W. Doornink uit Mechelen (België). IJzend(]ke Raadsvergadering. De Raad der gemeente IJzendijke kwam vorige week in openbare verga dering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester J. J. M. Ficq ter be handeling van een vrij korte agenda, waarvan de aanbieding van de begro ting 1962 de hoofdschotel vormde. De voorzitter sprak zeer waarderende woorden tot het adres van de heer G. Hendriksen, gemeente-ontvanger, die bij het samenstellen van de begroting bijzonder veel werk heeft moeten ver zetten. In verband met de verhoging der kin dertoelage werd een uitkering ineens verleend aan de daarvo or in aanmer king komende gemeente-ambtenaren over de periode Oct. t.e.m. Dec. 1960 en het gehele jaar 1961, terwijl de kinder toelage-verordening ingaande 1 Jan. 1962 werd gewijzigd, aan de hand van de door de Minister gegeven richtlijnen. De raad had geen bedenkingen te gen de ontwerp-verordening door G.S toegezonden omtrent de wijziging in de salariëring van de gemeente-secre tarissen, ontvangers en ambtenaren van de burgerlijke stand in de provin cie Zeeland. Na in besloten zitting hierover te zijn voorgelicht door de voorz., besloot de raad ten behoeve van de financiering van de aanleg van een rioolwater-zui veringsinstallatie met bijbehorende werken, een geldlening aan te gaan bij de Bank voor Ned. Gemeenten, groot f 350.000,- tegen een rente van 4 3|16 pCt. De Bank heeft op zich genomen van het nog niet opgenomen geldsbe drag aan de gemeente een rentevergoe ding te verlenen van 31/! pCt. Tijdens de rondvraag vroeg de heer Cornells om tussen het versturen van de begrotingen aan de raadsleden en het tijdstip, waarop de begroting zal worden behandeld, minstens 14 dagen tussenruimte te laten, hetgeen door de voorz. werd toegezegd. De heer van Cadsand wees op de wa teroverlast, welke de mensen in de Slijpstraat bij zware regenval onder vinden. De voorz. zegde een onderzoek toe. PILMNIEUWS Casino-Bioscoop te Breskens presen teert U Zaterdag 11 Nov., aanvang 8 uur, de populaire komiek Jerry Lewis als marineofficier in zijn dolle klucht: „Jerry, hou je roer recht". Zoveel dwaasheid beleefde de marine nog nooit met de dwaze kolder van de on nozele marineofficier, die iets presteert wat nog nooit niemand is gelukt: hij raakt een torpedojager kwijt. Hij kan boven en onder water zoeken, maar de torpedojager blijft spoorloos. Zondag 12 Nov., aanvang 4 en 8 uur en Maandag 13 Nov., het glorieuze ver volg op „Eeuwig zingen de bossen", „Winden waaien om de rotsen", met Joachim Hansen, May-Britt Nilsson en vele anderen. Een film van ongekende schoonheid, die zijn voorganger verre overtreft en die U een treffend beeld geeft van het leven op het grote land goed Bjorndal. Millioenen mensen la zen de roman van Trygve Gulbranssen, millioenen zagen de film en waren enthousiast. Zondagsdienst doktoren. (Van 's Zaterdagsmiddags 12 uur t.e.m. 's Maandagsmorgens. 8 uur). BreskensGroedeSchoondijke Dr. Jansen. Groede, tel. 01171 - 366.

De Schakel | 1961 | | pagina 2