c Maaglijders G E MAAGTABLETTEN DE uitkomst voor U zijn de echte Amerikaanse de beste ter wereld. Met C-R Maagtabletten kunt U weer normaal eten! Importeur LOUIS RIETBERGEN - Korcuaarstraat 55a-c, Rotterdam aX Vraagt gratis brochure bij'de'importeur! Oostburg Voorlichtingsbijeenkomst over kinderproblemen. Maandagavond hielden in hotel-café „Victory" te Oostburg de vereniging „Pro Juventute" en de vereniging voor R.-K. Gezinsvoogdij en Patronage in Zeeland een voorlichtingsbijeenkomst met als onderwerp: kinderproblemen. De voorzitter van de Ver. voor R.K. Gezinsvoogdij en Patronage, burge meester J. J. M. Ficq van IJzendijke opende de bijeenkomst, waarna mej. M. A. van Haselen, officier bij de kinder politie te Middelburg, sprak over de kinderrechtspraak. Hierbij vroeg zij vooral aandacht voor de behandeling van politionele zaken ten opzichte van kinderen en wees op de samenwerking met de diverse instanties en inrichtin gen op dit gebied, zoals b.v. de Raad voor de Kinderbescherming. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd een veelvuldig gebruik ge maakt. Mej. J. Odé, jeugd-maatschapDelijk werkster van „Pro Juventute", hield na de pauze een inleiding tot de daarna te vertonen film: „Waarom stelen kinde ren?" Mevr. W. van Veen-Van Loghem uit Oostburg, bestuurslid van „Pro Juven tute" in Z.-Vlaanderen, sloot de bij eenkomst. Raadsvergadering. De Raad der gemeente Oostburv be sloot Woensdagavond in haar openbare vergadering tot het bouwriipmaken van 't Schuttebochtplan, waarin plaats is voor 39 bungalows. Het bouwrijpmaken aanleggen van straten, riolering etc. werd geraamd op f 252.874,-. De toe komstige bungalowbouwers zullen, zo besloot de raad, voor de grond f 15,90 per m2 betalen en een perceel grond, variërend van 400 tot 500 m2 moeten aankopen voor de bouw van de bunga low. De gemeente zag af van haar aan vankelijke overweging in de bungalow- wijk een gedeelte van de grond te re serveren voor plantsoen. Er wordt, zo was de overweging van B. en W.. in Ne derland al zoveel voor de mensen ge regeld dat we de toekomstige bewoners van deze wijk graag wat vrijheid gun nen. We vertrouwen er op. dat in de tuinen geen boerenkool eet. geplant zal worden, doch dat men deze aanpast aan de mogelijkheden van het gehele terrein. Voorts was een der overwegingen van het college dat het in de toekomst moeilijk zal worden, gezien de salaris- normen waaraan de gemeente is ge bonden, voldoende vakkundig personeel aan te trekken om het openbaar plant- soenenbezit goed en vakkundig te on derhouden. Men kan nu voor hetzelfde geld meer grond In eigendom krijgen dan met de gemeentelijke groenstroken het geval zou zijn De 5-daagse werk week geeft de bewoners voldoende vrije tijd om hun tuinen te onderhou den. Verwaarloost men de tuinen of groeit er alleen maar rode kool, dan kan de raad alsnog met een verorde ning ingrijpen. De heer Dekker meende, dat in Oost burg in het verleden, vooral op het ge bied van de tuinen, al veel te veel ge dirigeerd is. De heer Barendregt vroeg de in 't Schuttebocht beschikbare bouwgrond niet in één keer uit te geven aan een bouwonderneming. Dit bleek ook niet de bedoeling van B. en W. te zijn. Men wil juist door voornamelijk aan parti culieren de grond te verkopen, berei ken, dat door een grote verscheidenheid in huizen de wijk zo aantrekkelijk mo gelijk gemaakt zal worden. De voorzitter deelde de raad mede, dat het aantal oversteekplaatsen in de Burchtstraat, i.v.m. de nieuwe wet voor de bescherming der voetgangers, door Rijkswaterstaat teruggebracht is tot een. Deze beschermde oversteek van hotel Du Commerce naar Raes-Fierens, zal vooral voor de schooljeugd een uit komst zijn. Tot straatmaker in losse dienst werd benoemd de heer Arendse. De 20 aan Oostburg toegewezen wo ningwetwoningen zullen worden ge bouwd door dg fa. Leenhouts te Sluis. Aan de heer H. van der Worp werd, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de Openbare U.L.O.- school. De op de agenda geplaatste op merking eervol ontslag, met dank voor de bewezen diensten, werd geschrapt van de agenda. De heer Van Terheijden informeerde, waarom B. en W. deze op merking wilden schrappen. Indertijd is door de gemeente Oost- burg erg veel moeite gedaan deze on derwijzer uit de militaire dienst te krijgen. Dit is toen mislukt. Van de twee jaar dat deze leerkracht in dienst is bij de gemeente, heeft hij, mede door de dienstplicht, slechts 6 maanden on derricht gegeven. Het gemeentebestuur betreurt deze gang van zaken, aldus burgemeester Van Leeuwen in zijn toe lichting tot de raad. De heer G. P. M. van Akkeren uit Ter- neuzen werd met algem. stemmen in de ontstane vacature tot onderwijzer aan de Openbare U.L.O.-school be noemd. Alle leraren aan de gemeentelijke gymnasiale afdeling van het Koningin Wilhelmina Lyceum werden herbe noemd. Voor het openbaar en chr. lager on derwijs werden de werkelijk uitgegeven bedragen vastgesteld op resp. f 6637,03 en f 8694,63. In de commissie tot wering van schoolverzuim werden benoemd de he ren H. H. de Lozanne, J. B. Fondse, P. C. M. Roozen, drs. J. J. Pieterse en L. F. Verbarak. De leden van de commissie van advies inzake de woonruimtewet werden allen herbenoemd. Burgemeester J. L. van Leeuwen werd met algemene stemmen benoemd tot bezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand. Aan de heer mr. K. Hoekzema als ambtenaar van de burgerlijke stand, dit ter uitvoering van het raadsbesluit werd per 1 Sept. eervol ontslag verleend van 29 Maart 1961. Mej. H. J. M. Ie Nobel had een schrij ven gericht aan de raad, betreffende een zeer oude kwestie, die nu al ruim 8 jaar aan de gang is. De fam. Ie Nobel verkocht indertijd bouwgrond voor de bouw van een drietal woningen aan de Verlengde Zuidwal. Doordat indertijd geen overeenstemming verkregen kon worden over verschillende zaken en deze kwestie door onderhandelingen en over en weer gestelde eisen, zeer inge wikkeld was geworden, is thans een oplossing gevonden. De eigenaren van de woningen, de heren Vis. Rassel en De Hullu, is voorgesteld om een bijdrage te verlenen in de aan te leggen straat, waarlangs deze woningen zijn gebouwd. Deze heren waren hier wel toe bereid, mits de gemeente besluit, dat zij tegen over hun woningen in de toekomst geen bebouwing zullen krijgen. Aan deze Verlengde Zuidwal ziet men thans de gekke situatie, dat de woningen aan de voorkant in een weiland staan en de bewoners deze slechts kunnen bereiken langs modderige paadjes. Indien met de betrokkenen overeenstemming be reikt kan worden over een bijdrage van f 10,per m2 in de aanleg' van de weg langs hun woningen, is de gemeente bereid de weg aan te leggen en de be nodigde gronden hiervoor van de fam. Le Nobel aan te kopen. De raad gaf zijn toestemming voor de aankoop van de grond en de aanleg van de weg, doch voelde er niets voor wat betreft de be man. Die had mevrouw Midema graag langzaam haar dikke hals toegeknepen, dacht Rob vermaakt. Zijn moeder was in druk gesprek met mevrouw Janssen, wier man dit maal uit zijn studeerkamer was geko men. Meneer Janssen schreef boeken over geleerde onderwerpen, wist Rob, die eenmaal de titel van zo'n boek ge lezen had. „Animisme en fetichisme" erg spannend zou het wel niet zijn! Meneer Janssen was zo mak als een lam. als je hem maar met rust liet. Maar zijn vrouw praatte voor twee. Die moest de conversatie inhalen, die ze bij haar man te kort kwam, concludeerde Rob. Zijn zus Vera zat naast mevrouw Laarman. Natuurlijk. Die was daar kind aan huis. Vera was een beste meid. sportief, altijd bereid te helpen en zijn stommiteiten te bemantelen. Hele stuk ken had hij overgeschreven. Zonder Ve ra zat hij niet eens in de derde Vera en meneer Haentjens, dat waren lui waaraan je houvast had. Enfin, als straks mevrouw Bikkers kwam met haar beroemde dochter, die volgens de ge ruchten iedere filmster naar de kroon moest steken, kwam Hans Bikkers ook wel mee en daar kon je mee praten over motoren, vliegtuigen enzovoort. Hans wist er veel meer van dan hij, kon al die boeken en tekeningen beter be grijpen. Maar Hans kon het zo vertel len, dat je het snapte. Rob's stemming flikkerde wat op. Ach, er waren ook nog goeie lui De beproeving van het handjesgeven en groeten was gelukkig snel ten einde. Het gesprek was overal al druk aan de gang. Alleen mevrouw Midema moest nog opmerken: „Jongen wat word je toch groot. Je bent zeker haast wel aan je eindexamen toe?" Rob ving een blik op van zijn moeder, een boze en verdrietige blik. Moeder had zo graag met hem gepronkt, met hém. de stamhouder. Maar kon hij het helpen, dat hij geen hersens had? Zijn oom Hubert was net zo geweest, gesneuveld in Atjeh, had het toen al tot kapitein gebracht. Voor vechten had je geen hersens nodig. Nu hing Oom Hubert aan de muur. militaire Willems orde op zijn borst. Nu waren ze trots op hem, vroeger wisten ze geen raad met hem. Kon hij ook niet beter soldaat worden? Jammer dat Indonesië niet Nederlands meer was Hij schoof stil naast Vera en luisterde naar het gesprek. Inmiddels waren zijn gedachten in de garage van Marsman. Zou Joep die ouwe motor weer aan de gang krijgen. (Wordt vervolgd). bouwing aan de andere zijde van de weg zich te binden. Wel gaf men de eigenaars van de woningen de verze kering, dat het niet in de bedoeling ligt aldaar te bouwen, temeer daar in de toekomst de rondweg langs Oostburg in de nabijheid van deze strook is ge projecteerd. De raad besloot medewerking te ver lenen aan het bekende 100 pCt.-plan van de N.V. Waterleiding-Mij. en hier voor jaarlijks een bedrag van f 3000, gedurende 30 jaar ter beschikking te stellen. Ook werd medewerking verleend aan het plan tot aansluiting van on rendabele gebieden op het electrici- teitsnet. Dit betekent voor de 18 nog niet aangesloten percelen een uitgaaf voor de gemeente van f 18000, De heer G. de Reu verzocht de raad om een standplaats op de Markt voor de verkoop van ijs en patates-frites. De heer H. Vis, die een kiosk op de Markt heeft voor de frites verkoop, had tegen dit verzoek een bezwaarschrift inge diend. In een zeer uitgebreide toelich ting zeggen B. en W., dat naar hun in zicht op de Markt naast de kiosk geen plaats is voor een tweede vaste wagen voor de verkoop van patates-frites en ijs Buiten deze vaste kiosk is er ook nog de verplaatsbare wagen, die 's Woensdags, 's Zaterdags en 's Zondags patates-fri tes verkoopt. Voor een derde wagen is op de Markt geen plaats meer. Daar de Markt een knooppunt is, o.a. door de aankomst van de bussen, is er elders geen emplooi voor nog een vaste stand plaats voor frites. Er is bovendien nog de loketverkoop bij een cafetaria. Dit alles voldoet aan de behoefte die er op dit terrein is. De heer E. Dekker stelde, dat er op de Markt wel gebrek is aan een cafétaria, doch niet aan een wagen. Hij vroeg de raad, vast te stellen, in dien er op de Markt een cafétaria komt, de kiosk en de wagen zullen moeten verdwijnen. De heer De Vuijst was het met deze stelling eens. De voorzitter meende, dat dit punt niet aan de orde was en wilde de raad met een dergelijke uitspraak niet binden voor een toe komstig beleid. De raad betreurde het, dat de heer G. de Reu niet aan een vaste standplaats geholpen kan wor den, doch jammer genoeg biedt Oost burg geen ruimte voor nog een vaste standplaats op de Markt. Bij stemming bleken de heren P. J. de Loos, W. C. F. de Coene, van Terheijden en Ph. de Vuijst, tegen het voorstel van B. en W. te zijn. De begroting 1961 werd gewijzigd. De grote posten welke hierop voor komen zijn o.a. een bedrag van f3000, voor schilderwerk aan het gemeente huis, kosten herstel van de ambtswoning f 5000,uitvoering uitbreidingsplan 't Schuttebocht ad f 252.874.kosten verlichting en meubilair van de open bare lagere school f 7.700,verbetering van de Ulo-school, verlichting, meubi lair en vloeren f 15.400,Voorts moe ten deze beide scholen geschilderd wor den, waarmee een bedrag van ruim f 5800,gemoeid is. Tijdens de rondvraag kwam o.m. ter sprake de bouw van garages, de over last van hemelwater aan de brand gangen in de Poterstraat en Van OstaJ destraat, de verkoop van woningwet woningen, alsmede een rapport over de kwestie benzinerekeningen voor parti culier gebruik, schooltandverzorging en de vuilnisauto, n. a. 1. van verschillende vragen die Indertijd werden gesteld door de heer De Coene bij de behande ling van de gemeenterekening 1959. De burgemeester deelde desgevraagd mede, dat B. en W. ijverig studeren op het zwembadvraagstuk en de raad t.z.t. in deze kwestie voorstellen zullen doen. Breskens Jeugdtoneel. De Stichting Het Nederlands Jeugd toneel, directeur Rob Geraerds, ver zorgde Woensdagmiddag in het „Casi no" een opvoering van het sprookje „Het glazen muiltje", voor de leerlingen van de openbare lagere scholen uit Breskens, Groede en Schoondijke. Ruim 300 kinderen genoten van het goede en enthousiaste spel van dit uit stekende gezelschap. Candidaatstelling Prov. Staten. In een gehouden vergadering van de K.V.P.. afd. Breskens, heeft men uit voerig gesproken de candidaten voor de a.s. Prov. Statenverkiezing. Besloten werd de volgende lijst in te dienen: 1. J. van Dongen, Aardenburg; 2. C. van Bellegem, Aardenburg; 3. Drs. Lockef eer. Hulst; 4. Drs. Adriaansen, Klooster- zande; 5. V. Ruymbeke, Clinge; 6. J. van de Voorde, Sluiskil; 7. R. de Badts, Schoondijke. Lekke ponton. Tengevolge van de zware storm der laatste dagen is de ponton in de handels haven lek geslagen. Door personeel van de Rijkswaterstaat werd hij leegge pompt en een noodreparatie aange bracht. Daar het een zeer oude ponton betreft, zal deze binnenkort worden weggesleept. Vergadering K.V.P. De K.V.P., afd. Breskens, heeft een algemene ledenvergadering gehouden. Wegens het ontbreken van een voorzit ter, opende de seretaris deze vergade ring en sprak er zijn teleurstelling over uit, dat slechts tien leden aanwezig wa ren, gezien het belang van deze bijeen komst i.v.m. de bespreking van het pro vincie- en gemeenteprogram. Bij het samenstellen van een bestuur kon men niet tot eenresultaat komen, zodat het bestuur nog niet kon worden aangevuld. De heer Goedhals werd ten slotte bereid gevonden als. wnd. voor zitter op te treden tot de eerstvolgende vergadering, die medio Dec. gehouden zal worden. Tot slot was er nog een levendige discussie over de gemeente politiek. Hengelwedstrijd. Door de hengeisportvereniging „De zeekrab" werd een onderlinge wedstrijd gehouden in de veerhaven. De uitslag was: 1. H. de Looze, 185 p.; 2. J. van Muiken, 170 p.; 3. J. van de Wege, 110p.. 4. P. Verheije, 90 p.: 5. J. Aalbregts, 75p. Er werd door 16 leden aan deze wed strijd deelgenomen. Interkerkelijke Hervormingsdienst. Op Dinsdag 31 Oct. a.s. zal in Bres kens de grote kerkhervorming worden herdacht. Het voornemen is, om daartoe dan interkerkelijk een gemeenschappe lijke dienst te houden. Een aankondi ging in dit blad vertelt u nader plaats en uur. Uit de historie zal allicht een en ander naar voren komen. Maar wat de Hervorming voor vandaag en ons leven nu betekent, komt vooral in het licht. De samenwerkende kerkeraden van de kerken te Breskens en de medewerken de broeders van de Vergadering wekken gaarne allen op ook deze avond op hun post te zijn. Het zangkoor „God is mijn lied" heeft welwillende medewerking toegezegd. St. Nicolaasfeest. Evenals voorgaande jaren zal ook nu weer de winkeliersvereniging „Ons Belang", in samenwerking met het onderwijzend personeel, het St. Nico- laasfeest voor de schoolkinderen orga niseren. De dames V.V.H. zijn weer be reid de huis-aan-huis-collecte te ver zorgen en rekenen daarbij op aller steun. Ouderavond Wilhelminakleuterschool De jaarlijkse ouderavond van de „Wil helmina" kleuterschool werd Woensdag j.l. weer gehouden. Een groot aantal ouders waren aanwezig. De leiding van deze avond berustte bij de tijd. hoofd leidster, daar de voorz. niet aanwezig kon zijn. Zij heette namens de ouder commissie alle aanwezigen hartelijk welkom. De aftredende secretaresse, mevr. Verduijn-de Lijser, gaf een uit gebreid overzicht van de activiteiten van het afgelopen schooljaar.. Haar werd hartelijk dank gebracht voor het geen zij de afgelopen 5 jaar heeft ge daan. Hierna volgde de verkiezing van nieu we leden voor de oudercommissie. Ge kozen werden de heer Bakker en mevr. Manneke-Barendregt, terwijl mevr. Daansen herkozen werd. In de pauze kregen alle aanwezigen koffie aangeboden en werd over diverse aan de leidsters gestelde vragen gedis cussieerd. Vervolgens kregen de ouders gelegenheid het werk van de kleuters te bezichtigen. Reeds laat keerden de aanwezigen voldaan naar huis terug. Nieuwvllet Gouden huwelijksfeest. Woensdag j.l. herdacht het echtpaar P. Brakman-de le Lijs alhier, het feit dat zij vóór 50 jaar in het huwelijk traden. Zij mochten dit doen onder zeer grote belangstelling, waarbij de vele felicitaties meerdere malen van zeer mooie bloemstukken vergezeld gingen. De heer Brakman, die nu gepension- neerd is, was bijna 40 jaar gemeente ontvanger van Nieuwvliet en ontvan- ger-griffipr van enkele polders rondom Nieuwvliet. In diverse plaatselijke ver enigingen bekleedde de heer Brakman bestuursfuncties. Hij is Ridder in de Orde van Oranje-Nassau, Het echtpaar geniet nog een goede gezondheid. FILMNÏEUWS Casino Bioscoop te Breskens presen teert U Zaterdag 28 Oct., aanvang 8 uur, Clark Gable en Yvonne de Carlo in de grote avonturenfilm in kleuren en cinesmascope: „De slavin van Pointe du Loup". Een opwindend verhaal uit een felbewogen tijd in de Zuidelijke Staten van Noord-Amerika ten tijde van de burgeroorlog en de opstand der negerslaven Zondag 29 Oct., aanvang 4 en 8 uur, het glorieuze vervolg van de avonturen van Hercules: „Hercules en de Koningin van Lydië". Met Steve Reeves en Syl via Lopez. Een meesterlijk groots film werk van Hercules, de sterkste man al ler tijden. Verfilmd in kleuren en ci nemascope! Voetbal ZEEUWS AFDELINGSVOETBAL Programma voor Zondag a.s. le klasse A. Groede IIJzendijke I; Hansw. Boys ISchoondijke I; Aardenburg ISluis kil I; Hoofdplaat IVogelwaarde I; Walcheren IRia W. I. Reserve le klas. Biervliet IIBreskens n; Corn. Boys IIIZeelandia n; R.C.S. IILuctor II; Clinge IITemeuzen II; Oostburg IIZeeland Sport III. 2e klas B. Jong Ambon IRetranchement I; Schoondijke nZeeland Sport IV; Vo gelwaarde IITerneuzen IIIVlissin- gen VWalcheren II; Philippine I Aardenburg II. 3e klas B. Breskens IIIGroede n; IJzendijke II—Walcheren ni; R.C.S. III—Hoofd plaat II, Noormannen IIRetranche ment II; Zuidzande IAardenburg Hl. 4e klasse H. SteenClinge; PatrijzenLewed. BoysKoewachtOostburgBiervliet Breskens; LuctorIerseke.

De Schakel | 1961 | | pagina 2