BOBBE alg. nieuws blad voor west zeeuws-vlaanderen 1 CORSETTEN OUWEHDIJK Jong en Charmant nu bii BOBBE! WINTER MANTELS T een age r'Mantels Voor Familiedrukwerk Feuilleton De zoon van de burgemeester 15e Jaargang - Nr. 840 Vrijdag 27 Okt. 1961 Verschgnt iedere vrijdag A bon nemen tsprij s f 1,10 p. kw.; franco p. post f i,ij Prijs der advertenties 10 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon (01172) 429 DRUKKERS-UITGEVERS: p SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.,-^1 - GiRO 358296 Plaatselijk Nieuws Hoofdplaat Raadsvergadering. De gemeenteraad van Hoofdplaat kwam vorige week Vrijdagavond in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester J. F. C. Temmerman. De notulen der vergadering van 9 Aug. werden z.h.st. ongewijzigd vastge steld. Bij de ingekomen stukken was een rapport van de zijde van het Veriicatie- bureau van de Ver. van Ned. Gemeen ten met betrekking tot de in de brand kast aanwezige contanten op het mo ment waarop de brandkast werd ge opend, terwijl tevens het rapport in hield het financieel verslag over de kasopname over het 3e kwartaal met controle der boeken. Op voorstel van B. en W. besloot de raad het straatje, hetwelk in het Zuid- West uitbreidingsplan nieuw is aange legd, de naam te geven van „Euro straat". f 10,- werd als éénmalige subsidie toe gekend aan het Verbond voor Veilig Verkeer in de kosten van verbouw van het door deze instelling te Hilversum aangekochte pand. Door de invoering van de 5-daagse werkweek, heeft er een herindeling plaats gevonden van de tijd welke de gemeenteopzichter voor Hoofdplaat en voor Biervliet werkt. Voor Hoofdplaat doet hij nu 2 dagen dienst en voor Bier vliet 3 dagen. Besloten werd de kosten verdeling van deze kracht vast te stel len op 2|5 voor Hoofdplaat, terwijl Bier vliet het resterende 3|5de deel van de salariëring zal dienen bij te dragen. B. en W. werden gemachtigd cultuur- en tuingronden in het Zuid-West uit breidingsplan, welke nog niet direct voor realisering van het plan benodigd zijn, te gaan verpachten aan door het college nader aan te wijzen gegadigden. Het bedrag per leerling per jaar, dat voor de drie bijz. lagere scholen over 1962 beschikbaar werd gesteld, is be paald op f 45,-. De plaatselijke muziekvereniging „Oefening Baart Kunst", die het tot nu toe heeft moeten stellen met een subsidie van f 600,- per jaar uit de ge meentekas, zal ingaande 1 Jan. een ver hoging van f 150,- krijgen, waardoor de subsidie op f 750,- p. jaar komt. Op het verzoek van de gemeente Phi lippine om een subsidie van f 50,- te mogen ontvangen voor een leerling uit de gemeente Hoofdplaat, die te Philip pine de Fruitteeltschool bezoekt, werd goedgunstig beschikt. Van de zijde van het schoolbestuur van de Parochie St. Petrus te Schoon- dijke was een verzoek ingekomen om financiële medewerking op grond van art. 72 der l.o.-wet bij het verbeteren en vergroten van het speelplein van de r.k. Aloysius-school. De raad zegde in principe de gevraagde medewerking toe, waarop thans de inspecteur van het lager onderwijs om advies zal worden gevraagd met betrekking tot de voor genomen werken. Als gemeentelijk vertegenwoordiger in de Stichting Beschuttende Werk plaats te Oostburg werd voor de periode 1962-1965 de burgemeester benoemd. Als plaatsvervanger wees de raad wethou der Termote aan. De Stichting Zeeland voor Cultureel en Maatschappelijk Werk, die reeds een subsidie van 5 ct. p. inwoner geniet, vroeg de raad deze subsidie tot 8 cent p. inwoner te verhogen. Op grond van de financiële staat der gemeente advi seerden B. en W. de gevraagde verho ging niet in te willigen. Z.h.st. werd hiertoe besloten. De begroting van inkomsten en uit gaven van de Instelling voor Maat schappelijke Zorg te Hoofdplaat werd voor het jaar 1962 vastgesteld. Deze sluit aan inkomsten en uitgaven op f 4902,17; de post voor onvoorzien be draagt f 100,-. De gemeentebegroting 1962 werd hier op in behandeling genomen. Over be paalde posten vroegen de raadsleden opheldering. Na een uitvoerige behan deling werd de begroting z.h.st. vastge steld. De gewone dienst sluit aan in komsten en uitgaven met f 399.171,85, de post voor onvoorzien is groot f 3864,43 De kapitaaldienst sluit met een nade lig saldo van f 104.982,17. Tijdens de rondvraag informeerde de heer Thomaes naar de gunning voor de bouw van de ambtswoning voor de ge meente-secretaris. De voorz. zei, dat dit •jaar de bouw niet gerealiseerd zal kun nen worden, maar het volgend jaar zullen de mogelijkheden nader worden bekeken. Nieuwvllet Opstelling agenda voor de verenigingsactiviteiten. In de afgelopen week kwamen in de „Stadsherberg" te Nieuwvliet de afge vaardigde bestuursleden van de diverse plaatselijke verenigingen tesamen ten einde de mogelijkheid te bestuderen om door het tijdig openbaar maken van te beleggen vergaderingen en eventuele feestavonden, de kans op het houden van evenementen door twee of meer verenigingen op hetzelfde tijdstip, zo klein mogelijk te maken. Vallen deze vergaderingen of feest avonden samen, dan wordt de opkomst hierdoor nadelig beïnvloed en wordt een lid van de betrokken verenigingen de gelegenheid ontnomen zoveel mogelijk aan het verenigingsleven deel te ne men, omdat de meeste inwoners van meerdere verenigingen lid zijn. De afgevaardigde bestuursleden zeg den hun volle medewerking toe om sa menkomsten, vergaderingen of feest avonden op een en dezelfde dag door verschillende verenigingen, te vermij den. Verloting. De verloting welke door de Herv. Vrouwengroep van Nieuwvliet zal wor den gehouden beloofd, althans wat het aantal prijzen betreft, een succes te worden, aangezien er momenteel reeds meer dan zestig aanwezig zijn. De eer ste drie prijzen zijn: 1. een volautoma tisch Philips strijkijzer, 2. een electr. Philips koffiemolen, 3. een Tornado pocketboekenrek. Groede Soldaat J. Maas met militaire eer ten grave gedragen. Maandagmiddag j.l. werd op de alge- MEDISCHE Burchtstraat 13 O OSTBURG mene begraafplaats te Groede de tij dens militaire oefeningen op de Ruc- phense heide door een noodlottig onge val omgekomen dienstplichtig soldaat Jan Maas uit Goede, met militaire eer ten grave gedragen. De rouwdienst aan huis werd ver zorgd door de consulent van Groede, Ds. J. Brezet uit Nieuwvliet. De gehele militaire begrafenis stond onder lei ding van de le luitenant Van der Kolk, die het commando voerde over een de tachement van het Korps Commando troepen. Verder waren nog aanwezig Majoor van der Meer van het Korps Commandotroepen, meerdere onderoffi cieren en belangstellende soldaten, een detachement van de C.O.A.K. uit Mid delburg en een viertal tamboers met één hoornblazer. Van burgerlijke zijde waren aanwe zig burgemeester J. C. Everaars, de bei de wethouders C. Cijsouw en J. Caste- leijn, vele afgevaardigden uit het ver enigingsleven, terwijl talloze belangstl- lenden uit de gemeente van hun mede leven blijk gaven, getuige de vele kran sen en bloemen die rondom het graf gelegd werden. De dienst op de begraafplaats stond onder leiding van de veldprediker Ds. Oegema, die nadat de kist met het mi litaire saluut ten grave gelaten was, op de begraafplaats een korte liturgie verzorgde. Namens het college van B. en W. van Groede werd door burge meester Everaars nog een kort woord aan de geopende groeve gesproken. Nadat de familie aan de overledene een laatste groet ten afsheid had ge bracht, dankte burgemeester Everaars namens de familie Maas de vele be langstellenden voor hun medeleven. Hierna begaven de militairen zich met de familieleden naar de bejaarden sociëteit, waar gelegenheid bestond om van de familie Maas afscheid te nemen. Breskens Biljarten. De stand van de clubcompetitie der biljartvereniging „A.B.C." te Bres- kens, welke op 3 October is aangevan gen en tot 20 October is bijgewerkt, luidt als volgt: 1. C. Erasmus 8 5 1 2 11 3,67 2. A. I. Jansen 5 4 1 0 9 2,90 3. W. Vermeulen 4 4 0 0 8 7,— 4. E. Seuss 5 4 0 1 8 5,36 5. A. Willems 6 4 0 2 8 1,52 6. John. Cornelis 7 4 0 3 8 2,74 7. A. de Looze 7 4 0 3 8 1,22 8. K. Marijs 8 4 0 4 8 1,63 9. W. v. Haneghem 5 3 0 2 6 2,03 10. G. Boeckhout 5 3 0 2 6 1,29 11. R. Claeijs 5 2 0 3 4 1,67 12. J. v.d Lijcke 7 2 0 5 4 1,40 13. L. Steijaert 3 1 0 2 2 2,23 14. M. Clement 4 1 0 3 2 2,52 15. J. Risseeuw 3 1 0 2 2 1,03 16. J. Notebaart 6 1 0 5 2 1,— 17. P. Erasmus 2 0 0 2 0 1,80 18. W. v.d. Broecke 6 0 0 6 0 1,20 Wegens werkgelegenheid elders moe- dat is de mode van Wij brengen een uitgebreide kollektie (met en zonder bont) vanaf f79 Met edele bont- rtir r\r\ vanaf t 110,00 garnering Wij ontvingen zojuist 'n zending vanaf f 69,50. Voor Uw betere damesconfectie eerst kijken bij Uw Modehuis in Vlissingen ten enkele spelers verstek laten gaan, dus konden nog niet opgenomen wor den in deze stand. Oogst dienst. Zondag 29 October hoopt de Herv. Gemeente te Breskens weer haar Oogst- dienst te houden. Evenals andere jaren zal er vanuit deze dienst een groet uit gaan naar de zieken en ouden van da gen. Op Zaterdagmiddag is er van 2 uur tot 5 uur gelegenheid fruit voor deze groet van de gemeente in te leveren in de consistoriekamer aan de Dorps straat. U kunt bij voorbaat rekenen op grote dankbaarheid. Fa. SMOOR DE HULSTER, Breskens door TOM LODEWIJK. 3 „Ja, dat ben ik", zei de professor „en als ik me niet vergis ben jij Hein!" „Dat klopt", zei Hein, „wat doe je voor dp kost?" „Ik ben- hoogleraar in de archeolo gie", zei Jacob, „en wat doe jij?" „Ik ben in zaken", zei Hein. „Jij in zaken?" vroeg de professor. „En je bracht het nooit verder dan een vier voor rekenen!" „O, maar dat is een heel stuk beter geworden", zei Hein. „Kijk, ik koop bij voorbeeld een partijtje bretels voor een gulden per stuk en ik verkoop ze voor een rijksdaalder. Nou, en die anderhalf procent winst daar leef ik van!' De burgemeester schoot toch in een lach. „Er zit een diepe kern van waarheid in dat mopje", erkende hij en nu hij ge lachen had, leek alles opeens minder erg. Appreciërend zag hij de leraar aan. „Meneer Haentjens, ik weet niet of ik het in alles met u eens ben en of ik uw advies zal volgen, maar ik stel het bijzonder op prijs, dat u zo open ge sproken hebt. En dat u uw eigép be lang op de achtergrond gesteld 1 heeft voor dat van mijn zoon. Want u zoudt een leerling verliezen, als ik uw advies volgde". „Ik ben geen automaat", verweerde zich de leraar, „ik houd van m'n jon gens". „Dat merk ik", zei de burgemeester als in gedachten. Rechtvaardig en fair als hij was, zocht zijn geest naar moge lijkheden. Opeens verhelderde zijn ge zicht. „Apropos, u weet dat we van plan zijn hier een avondschool te stichten. Het voorstel komt volgende maand in de raad. Als u wellicht iets zoudt voelen voor de post van leraar aan die school, wellicht zelfs directeur, dan zou ik u in ieder geval aanraden te solliciteren als de verplichte oproep in de krant wordt gedaan". „Burgemeester zei de bezoeker onthutst, „dat was niet „Uw bedoeling. Daarom juist, meneer Haentjens. Wij zoeken voor onze school ook geen automaten, weet U?" „Ik zal er over denken. En ik zal U mijn besluit laten weten. Ik dank U wel". Toen de leraar vertrokken was. zat burgemeester Van Liempden v. Heer waarden nog lang in ziijn studeerver trek. Het was daar, dat zijn vrouw hem Vond. Én dat ze eindelijk eens samen konden praten, praten over de toekomst van'hun zoon. HOOFDSTUK II. Isabeau komt op. Rob van Liempden keek nog eens in de spiegel of zijn das wel recht zat en daalde toen af naar de salon, met een gezicht als toog hij ter brandstapel. Het zou vanavond weer opzitten en pootjes geven worden. Moeders verjaar dag en alle notabelen present. Hij wist hoe ze over hem dachten, die stom me zoon van de burgemeester, die niet leren kon. Hoogstens beklaagden ze zijn vader, die met zo'n product moest op trekken. Veel liever had hij vanavond in de garage gezeten met Joep Marsman, die daar een ouwe Ford-T-motor in elkaar aan het zetten was. Joep kon wél goed leren, maakte het best op de ambachts school, maar Joep keek hem er nooit op aan, dat hij het niet kon. En, dacht Rob, als ik voor een motor zit of onder een wagen kruip, voel ik me zo lekker als kip. Als ik het eenmaal gezien heb, weet ik het wel. Maar waarom zal ik me druk maken over Karei de Kale en Bismarck en onregelmatige werkwoor den, over algebra en meetkunde? Als ik de klas uitstap ben ik het allemaal weer vergeten. Enfin, vanavond met naar Marsman, maar de lieve jongen uithangen, beleefd zijn tegen de heren en de dames, kinderpraat leuteren met de meisjes. Niks voor. hem. Maar er zat niet anders op. Verscholen achter een grote vinger- plant, nam hij het gezelschap eens op. Mevrouw Bikkers was er nog niet, die zou vanavond haar dochter Isabau meebrengen, die van kostschool geko men was. Hij kende Isa nog wel van vroeger, een bijdehande meid, die hem altijd te vlug af was. Meneer Bikkers mocht hij wel, die was zelf op zijn elfde van school gegaan en had nu een grote fabriek. Daar zat notaris Midema met zijn glimmend biljarthoofd en mevrouw Midema, tweehonderd pond schoon aan de haak, dacht Rob oneerbiedig. Zo Robbert, zou ze kwelen en hoe gaat het op school? Dat mens wist altijd datgene te zeggen wat je tegen 't haar opstreek. Verderop zat meneer Rijkers te pra ten, de rijkstuinbouwconsulent. Ook wel aardig, had hem eens gevraagd of hij geen zit in de tuin had. 't Kon meneer Rijkers blijkbaar niet zoveel schelen of je stom op school was. En daar zat me vrouw Laarman met haar man, de ad vocaat. Mevrouw Laarman kon bij Rob geen kwaad doen, met haar zachte stem en vriendelijke blauwe ogen. Maar ze hadden bij Laarman een ongelukkig kindje. Rob kleurde nog als hij dacht aan die keer, dat de dikke mevrouw Midema, zodat ieder het horen kon, gevraagd had: Hoe gaat het nu met de kleine man, mevrouw? Dat gezicht van mevrouw Laarman toen en van haar

De Schakel | 1961 | | pagina 1