ze gezellig, waarbij tot verrassing van het echtpaar Brakman, het muziekge zeischap van Groede de jubilaris een serenade kwam brengen. De voorzitte" van „E.M.M.", de heer P. M. Hoste sprak hierbij zeer waarderende woor den tot de heer Brakman, die zovee1 voor de muziek van Groede gedaan heeft. Spr. wees er in zijn toespraak op, dat de steunpilaren van zijn korps oud leerlingen van de jubilaris zijn. Na nog een paar vrolijke marsen gespeeld te hebben, werden het bestuur en muzi kanten uitgenodigd om in de feestzaal een verversing te gebruiken. Door ook binnen enkele marsen te spelen, hiel pen zij de feeststemming nog verhogen Na het vertrek der muziekvereniging uit Groede, werd het feest nog tot in de kleine uurtjes voortgezet. Het is niet alleen voor de familie Brakman, doch voor de ganse Bresken- se muziekvereniging, een onvergetelijke dag geworden. Benoeming. Met ingang van 1 November a.s. is tot tijdelijk onderwijzer aan de open bare lagere school alhier benoemd de heer A. C. van Overbeeke te Souburg. Opbrengst Zeeuwse collecte. De te Breskens gehouden Zeeuwse collecte, ten bate van polio en plasti sche kinderen, heeft de som van f 254,70 opgebracht. Tentoonstelling „Tankvaart" De Stichting Onderwijstentoonstelling heeft in het oude verenigingsgebouw, evenals vorig jaar, weer een tentoon stelling ingericht. Het onderwerp is deze keer „Tank vaart". Aan de hand van de tentoongestelde maquettes en modellen introduceerde de heer Van Ammelaan Woensdagmid dag deze expositie bij de leerkrachten der lagere scholen met een interessan te causerie over dit voor ons land zo belangrijke bedrijf. Mooie resultaten. Tijdens de te Oostburg gehouden ta felkeuring voor konijnen, op 7 Oct. j.l. behaalde de heer A. Morel uit Breskens met zijn Wit-Vlaamse reuzen 7 Z.Z.G.'s, waarvan één dier tot de mooiste werd uitgeroepen van de grote rassen. Op de Nationale Konijnenten toon stelling te Oud-Gastel, die op 14 en 15 Oct. j.l. werd gehouden, wist de heer Morel met vijf Vlaamse reuzen beslag te leggen op vijf ereprijzen, t.w. drie eerste en twee tweede prijzen. Voor waar mooie resultaten. Zilveren ambtsjubileum oud-predi kant Ds. D. Goudzwaard. Op 25 October hoopt Ds. D. Goud- zwaard te IJsselmonde zijn 25-jarig ambtsjubileum te vieren. Ds. Goud zwaard diende de Herv. Gemeente al hier van October 1936 tot Januari 1944. Cadzand Prijskaarting. In café „Du commerce" werd een prijskamp met de jaskaart gehouden, waaraan door 34 personen werd deel genomen. De uitslag was: winnaars ronde: 1. A. van de Bussche-I. Porreij 2. W. van Akker-A. J. de Groote; 3. J. Misilje-W. J. Robijn Verliezersronde: 1. I. M. Bertou-T. Zwemer; 2. D. Plog- W. I. van de Vijver; 3. A. H. van Iwaarden-A. A. la Gasse. Collecte. De Zeeuwse collecte heeft te Cadzand f 291,85 opgebracht. Benoemina Bij Koninklijk besluit is met ingan" van 1 November benoemd tot lid vor> het bestuur der Waterkering van het Calamiteuze Waterschap Tienhonderd en Zwarte de heer J. Risseeuw-de Bruijne te Cadzand. Oostburg Verkeersobstakel. Een Belgische vrachtauto, geladen met vlas, heeft in de bocht van de druk- leraar verkoos te vertellen. Diep in ziin hart had zich het besluit e-evormd, te vechten voor het levensq-eluk vnn de~e jon<ren, die hem ziin vertrouwen ge schonken had. Nu hij tegenover de va der vnn de iongen zat hereon hij, dat die strijd niet gemakkelijk was. De burgemeester zat dien in gedachten Hïi kon de leraar wel wegkijken, dip man. die hem de l°at.= tp •;fpnn~P1<? mvte** het gebouw van ziin idealen had weg geslagen. Maar, snortief als hij wa^ onderkende hii: de^e man had ea" hoge opvatting van zijn taak. Als hii een leerling verloor, betekendp dat min der inkomen en de burgemeester wist een en ander van leraars<=alariscen. Haentiens liet het belang van de ion gen het zwaarst wegen en hij. de va der, had hem daarvoor dankbaar te zijn. Maar d^t de jongen te°-en eeu vreemde had gezegd wat hii tegen ziin eigen vader verzweeg, dat hij zelfs had uitgeroepen dat hij liever de ruige, roodharige vrachtrijder tot vader had dan hem. Van Liempden van Heer waarden. telg van een oud geslacht, die daarenboven van de jongen hield en het beste voor hem had gezocht, dat deed hem zeer. „Als u nu eens, zuiver in theorie, mocht zeggen wat er met de jongen moest gebeuren, wat zoudt u dan sug gereren?" vroeg de burgemeester moei lijk. De leraar zweeg enige tijd. Toen hief hij het hoofd op en zag de burgemees- ke Bredestraat het verkeer gehinderd, doordat de wagen gedwongen tot stil stand kwam, daar er één van de wielen afliep. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De Rijkspolitie was spoedig ter plaatse om het verkeer te regelen, terwijl een patrouille van de verkeersgroep een onderzoek instelde naar de oorzaak. Uitbreiding Lagere Technische School. In de burgerzaal van het Oostburgse raadhuis werd door het architectenbu reau Rothuizen en 't Hooft n.v. te Mid delburg, namens de Vereniging „De Am bachtschool voor Oostburg en Omstre ken", op uitnodiging aanbesteed de uit breiding van het schoolgebouw der La gere Technische School te Oostburg met de daarmee verband houdende ver bouwing van het bestaande gebouw. Ingeschreven werd als volgt: Fa. I. de Bliek, Schoondijke f 1.301.115 (waarin begrepen het be drag voor de verbouwing van het bestaande gebouw f 155.600). Gebr. v. d. Poel, Temeuzen - 1.302,800 (f 157.500). A. J. de Kok Zoon, Bergen op Zoom f 1.340,500 (f 181.000). Kortewegs Bouwmij. N.V., Breda - 1.373,000 (f 150.000). B. Stegink, Aannemersbedrijf, Vlissingen - 1.385,000 (f 160.000). Fa. S. A. Versluijs, Middelburg - 1.399,000 (f 162.000). W. F. Christiaansen, Vlissin gen - 1.409,900 (f 151.000). De gunning is aangehouden. Verzoek tot verzetting weekmarkt. De kring Oostburg van de N.C.B. heeft zich in een schrijven tot het gemeente bestuur gewend, met het verzoek om de dit jaar op Woensdag 1 November te houden weekmarkt te verzetten, omdat op die dag de R.K. feestdag van Aller heiligen wordt gevierd. Deze R.K. boe- renorganisatie geeft er de voorkeur aan de Oostburgse weekmarkt van Woens dag 1 November te verzetten naar Dins dag 31 October. Schoondijke Opbrengst Zeeuwse collecte. De te Schoondijke gehouden Zeeuwse collecte gaf als resultaat een opbrengst van f 564,80. Hoofdplaat Benoeming. Bij Koninklijk besluit is met ingang van 1 November benoemd tot lid van het bestuur der Waterkering van de Calamiteuze polders Hoofdplaat en Thomaes de heer E. P. M. Thomaes te Hoofdplaat. Retranchement Collecte. De Zeeuwse collecte heeft alhier een bedrag van f 156,opgebracht. IJzendijke „Elmare" opende winterseizoen. Voor de leden van de culturele ver eniging „Elmare" trad de Belgische toneelgroep uit Watervliet op met het stuk „Escurial" van Michel de Ghelde- rode. Het Zeeuws-Vlaamse accordeon orkest „Flandria", onder leiding van de heer J. Anthonisse, speelde voor de pauze en na het toneelstuk vele bekende wijsjes. Het was een zeer geslaagde avond, die bij het publiek zeer in de smaak is gevallen. Groede Aanrijding. Dinsdag j.l. had op de kruising nabij hotel „Buitenlust" een aanrijding plaats tussen een vrachtauto, bestuurd door H. B. uit Grijpskerke en een tractor met twee aanhangwagens, bestuurd door G. ter strak aan. „Als ik eerlijk mag zijn ik zou de iongen ergens in de stad als leerling plaatsen bij een groot garagebedrijf on der betrouwbare leiding. Ik zou onder geen voorwaarde iets laten uitlekken over zijn afkomst en relaties. Hii zelf is veel te bescheiden en eenvoudig van aard. om er groot op te gaan. Ik zou hem een kans geven zich in te werken. Misschien, dat gebeuH wel epns. ont waakt er toch een belangstelling, die hem uiteindelijk tot studeren brengt, al is het met moeite en niet meer dan het noodzakelijke. Misschien ontwikkelt de iongen zich als een man van de prak tijk, wellicht ook als een goed zaken man. U hebt misschien dat mopje wel eens gehoord van die twee HBS-ers?" De burgemeester glimlachte wat strak Hij was niet in de stemming voor mop pen. „Er waren twee jongens op school. De een leerde geweldig, de ander kon het niet. Hij zakte als een baksteen en ging in de tweede klas van de HBS af. De een werd professor en stond hoog in aan zien. Maar u weet hoeveel professors verdienen. Eens, op zijn oud fietsje, op weg naar de universiteit, werd hij bijna aangereden door een geweldige slee. Er stapte een heer uit in een kostbare overjas, die zich begon te verontschul digen, maar opeens zei: Heb ik het goed of heb ik het mis, ben jij dat Ja cob?" (Wordt vervolgd;. T. B. uit Sluis. De aanrijding ontstond doordat de tractorbestuurder, die uit de richting Breskens kwam, geen voorrang verleen de aan de vrachtauto, die uit de rich ting Schoondijke naderde over de voor- rangsweg. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, wel werd de vrachtauto en tractor beschadigd. V.V.D.-candidaten voor de Prov. Staten. De afdeling West Z.-Vlaanderen van de V.V.B. heeft de vorige week in hotel „De Drie Koningen" te Groede tijdens een vergadering, die onder voorzitter schap stond van de heer A. Luteijn uit Zuidzande, de voorlopige candidaten- lijst voor deze streek voor leden van de Provinciale Staten vastgesteld. De lijst is als volgt samengesteld: 1. W. Koster, Axel; 2. J. C. Hoftijzer, Schoondijke; 3. Th. P. Cambier, Bres kens; 4. Mevr. R. L. H. G. van den Hoek- Maclaine Pont, Groede; 5. J. Baren- dregt, Oostburg; 6. A. Luteijn, Zuid zande; 7. Joh. Verkruijsse, Schoondijke. Nationale wedstrijd plattelandsjongeren- gemeenschap. Mej. Sonja Verplanke alhier, die op de Provinciale wedstrijden in Goes van de Landbouw Jongerengemeenschap als eerste uitkwam in de afd. stofdrukken, heeft genoemde organisatie ook verte genwoordigd op de nationale wedstrijd in Nederland. Noodlottig ongeval. Gisteren is de 19-jarige dienstplichtig sol daat j. Maas uit Groede bij een oefening met scherp, door een noodlottige samenloop van omstandigheden, tesamen met een luite nant, om het leven gekomen. Breskens Vergadering Winkeliersvereniging. Tijdens de gisteravond in hotel Valk ge houden vergadering van de winkeliersvereni ging „Ons Belang", werd besloten een St. Nicolaasactie te organiseren, met daaraan verbonden zeer mooie prijzen, w.o. ook een televisietoestel. Het nog niet voltallig zijnde bestuur werd aangevuld met de heren W. Hardeveld en A. Versprille, zodat het thans als volgt is sa mengesteld: Adr. Versprille, voorz.; W. van de Casteel, secr.; J. Vergouwe, penningm. Leden: O. de Witte, J. Schrier, W. Hardeveld en I. de Hulster. Verder werd nog besloten om ook dit jaar weer het St. Nicolaasfeest voor de kinderen te organiseren, dit in samenwerking met het onderwijzend personeel. FILMNIEUWS Casino Bioscoop te Breskens presen teert II Zaterdag 21 Oct., aanvang 8 uur, de fascinerende acteur Peter van Eyck in de spannende thriller: „Lokvo gels der nacht". Het gedurfde onthul lende verhaal van gewetenloze gangsters uit een wereldstad. Vrouwen en meis jes waren hun slachtoffers Zij ge bruikten foto's als chantagemiddelen. Deze film toont U hoe deze aasgieren door hun praktijken menig onschuldig mens in het ongeluk storten. De strijd der recherche is dikwijls zeer moeilijk, maar ook hier zegeviert het recht en het fatsoen! Zondag 22 Oct., aanvang 4 en 8 uur, de bekende komieken Stan Laurel en Oliver Hardy in hun dolle klucht „Boe melstudenten". Wanneer U een echte onbezorgde middag of avond wilt heb ben, dan raden wij U deze film van har te aan want lachen is gezond! Voetbal ZEEUWS AFDELINGSVOETBAL Uitslagen van Zondag j.l.: Ie klasse A Aardenburg IGroede I 4-1Ria W. I 's-H. Arendskerke I 2-2; Walcheren I Hoofdplaat I 1-4; IJzendijke ISch. dijke I 5-0; Sluiskil IHansw. Boys I 3-4. Reserve le klas. Oostburg IIBiervliet II 6-3; Bres kens IILuctor II 3-1; Zeelandia II Clinge II 0-8; Corn. Boys IIISteen II 9-1; R.C.S. II—Zeeland Sport III 3-1. 2e klas B. Aardenburg IISchoondijke II 15-0; Philippine IVlissingen V 2-0; Terneu- zen IIIWalcheren II 8-3; Retranche ment IVogelwaarde II 3-5; Zeeland Sport IVJong Ambon I 1-2. 3e klas B. IJzendijke IIZuidzande I 10-2; H.- plaat IIAardenburg III 5-1; R.C.S. III Groede II 4-1; Walcheren IIINoor mannen n 2-0; Retranchement II Breskens Hl 0-9. 4e klasse H. Uitslagen van Zondag j.l.: SteenDe Patrijzen 42; Lewed. BoysKoewacht 02OostburgBier vliet 11; ClingeYerseke 56; Bres kensLuctor 16. De stand is nu: Luctor 6 5 0 1 10 22— 7 Yerseke 6 5 0 1 10 24—16 Koewacht 6 4 119 14— 7 Breskens 6 3 1 2 7 1915 Biervliet 6 2 2 2 6 16—12 Clinge 6 2 1 3 5 17—19 Patrijzen 6 2 0 4 4*1116 Steen 6 2 0 4 4 15—27 Lewed. Boys 6 114 3 1216 Oostburg 6 0 2 4 2 419 Alle wedstrijden zijn afgelast vanwege de interlandwedstrijd HongarijeNe derland. Burgerlijke Stand GEMEENTE SCHOONDIJKE over de maand September 1961 GEBOORTEN: 3, Henk Pieter, zn. van C. I. de Ruijsscher en van C. Dieleman; 21, Frans Urbaine André, zn. van U. A. C. van Waes en van E. L. Paridaen; 26, Adriaan Ferdinandus, zn. van J. A. Scheele en van S. de Kraker. HUWELIJKEN: 21, J. W. N. van Dooije- weert, 23 j. en N. J. van der Slikke, 19 j.- 22, W. P. J. Dhondt, 31 j. en J. J. Leen- houts, 33 j.; 26, J. T. Ingels, 25 j. en J. E. M. E. de Badts, 21 j. OVERLEDEN: 19, Jan de Putter, 35 j. INGEKOMEN: 8, P. A. de Wever, van Den Helder naar O 27b; 11, E. Klerx. van Groede naar Prinses Beatrixstraat 5; 14, J. van den Ende, van 's-Graven- hage naar Dorpsstraat 16; 19, I. F. Bron en echtgenote, van Groede naar Dorpsstraat 62. VERTROKKEN: 5, P. C. C. Wijffels, van Willemsweg 9 naar Huijbergen; 6, F. H. M. Cammaert, van O 54 naar Utrecht; 4, C. M. Cammaert, van O 54 naar Et- ten en Leur; 5, G. H. C. van Waes, van W 39 naar. Huijbergen; 4, J. P. J. Rie- mens, van O 28a naar Oudenbosch; 21, N. J. van der Slikke, e.v. Dooijeweert, van W 43 naar Buurmalsen (Tricht) 26, J. E. M. E. de Badts, e.v. Ingels, van O 53 naar Biervliet. NIEUWE SUPER-SLEEPBOOT. De komst van super-tankers met een waterverplaatsing van 50.000 tot 100.000 ton stelt de zeesleepvaart voor proble men. Als deze grote schepen op zee „hulpbehoevend" worden, is er momen teel geen sleper, die met een redelijke snelheid kan slepen. Het aantal zee slepers met 3000 tot 5000 pk. vermogen is gering. L. Smit Co. heeft daarom besloten een super-sleper te laten bouwen met een vermogen van meer dan 7000 pk. Zijn naam zal zijn „Zwarte zee", snel heid 18 mijl, lengte 75 meter, breedte 12,50 meter. De order is gegeven aan J. en K. Smit te Kinderdijk. Uiteraard zal het schip van alle .moderne middelen zijn voorzien. BOUW SCHEEPSWERF VOLGENS MODERNE BOUWWIJZE. De werf van Gotavereken te Goten- burg in Zweden is te klein geworden. In Arendal bij Gotenburg wordt een nieuwe werf gebouwd die een opper vlakte van 100 ha. krijgt, dat is vier maal zo groot als de oude werf. Er kun nen schepen worden gebouwd van 125.000 ton. De twee bouwdokken die gegraven worden hebben elk een breedte van 46,5 m. De lengte tussen de materiaalopslagplaatsen en de dokmu ren bedraagt 1 km. Met de eerste fase van de bouw is men in Januari 1959 be gonnen. Deze omvat de twee bouwdok ken met magazijn en werkplaatsen kost ongeveer 110 millioen gulden. De werf zal in 1963 klaar zijn. De moderne opzet van de werf komt ook daarin tot uiting, dat bijna alle werkzaamheden in gesloten ruimten plaats vinden. De dokken hebben een lengte van 335 meter en steken een eind in de montagehal. In één dok kunnen 2 schepen van 20.000 ton tegelijk wor den gebouwd. De productiewijze, speciaal voor de seriebouw van grote tankschepen, is in de meeste landen door patenten be schermd. KERKDIENSTEN Ned. Herr. Kerk Zondag 22 oct. Biervliet, 10 uur, Ds. Evenhuis Breskens, 10 uur, Ds. Spaans H. Doop. Gezinsdienst. Cadzand, 10 uur, Ds ten Cate Groede, 9,30 uur, Cand. Van Kooten, vicaris te Amstelveen. Hoofdplaat, 10 uur, Eerw. Heer Begeer Nieuwvliet, 10 uur, Ds. Brezet Oostburg. 10,30 uur, Ds. Hugo van Dalen Woensdagavond 7 u., Avondgebed Retranchement, 9,30 uur, Ds. Hugo v. Dalen Schoondijke, 10 uur, Ds. Brinkman Gezinsdienst. Medew. Zondagsschool. Zaterdag 7 uur, avondgebed .Sluis, 9,30 uur, Ds. Balk Gezinsdienst. St. Anna ter Muiden, n uur, Ds. Balk Gezinsdienst. Waterlandkerkje, 10 uur, Ds. Bergsma IJzendijke, 10 uur, Ds. van Evert Zuidzande, 10 uur, Ds. Eijgendaal Gezinsdienst. Collecte Zuiderzeefonds. Vrij Evang. Gemeente Breskens, 10 uur, Ds. v. d. Molen Nieuwvliet, 10 uur, Ds. Praas Cadzand, 6,30 uur, Ds. v. d Molen Retranchement, 2,30 uur, Ds. Praas Geref. Kerk, Breskens. 10 en 3 uur, Ds. Grafe Evang. Luth. Gemeente Groede, 9,30 uur, Ds. Rothfusz, Vlissingen R.K. Parochie H. Barbara te Breskens Zondag 22 oct. 22e Zondag na Pinksteren. H. Mis om 8 uur. Hoogmis om 10 uur. 's Middags om 2,30 uur, Lof. In de week H. Mis om 7,30 uur. Rozenhoedje om 19 uur. Iedere avond om 7 uur. Rozenhoedje. Zondag 22 oct. Wereldmissiedag. Speciale collecte voor de missie. Fa. SMOOR DE HULSTER, Breskens

De Schakel | 1961 | | pagina 2