£sso BOBBE Zijn er verjaar- of feestdagen in 'i zicht Laat dan W. FENIJN uw leverancier zijn ANTI HONGERACTIE Suède Jasje van BGBBE Feuilleton De zoon van de burgemeester ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN 13e Jaargang - Nr. 839 Vrijdag 20 Okt. 1961 Verschijnt iedere vrijdag A bonnementsprij s f i,iop. kw.; franco p. post f1,25 Prijs der advertenties 10 ct. per m.m.bij abonn. korting Advertenties m, brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon (01172) 429 VJ DRUKKERS-UITGEVERS; SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL."*» - GiRO U&8296 Plaatselijk Nieuws Breskens Dirigent Brakman Koninklijk onderscheiden. De heer P. Brakman, dirigent van de Breskense muziekvereniging „Uit het VolkVoor het Volk", is Zaterdagmid dag op bijzonder hartelijke wijze hulde gebracht in verband met zijn 50-jarig muziek j u bileum. Deze hulde, in de vorm van een re ceptie in het jeugdgebouw „De Uit komst", werd hem aangeboden door de muziekvereniging. Dat een muziekvereniging een grote plaats inneemt in een dorpsgemeen schap, bleek uit de vele ontvangen bloemstukken, die de receptiezaal op luisterden. Nadat de heer Brakman, vergezeld van zijn echtgenote, kinderen en klein kinderen, in „De Uitkomst" door het bestuur van de muziekvereniging was ontvangen, kondigde het korps zijn komst aan met vrolijke marsmuziek. Het was burgemeester J. A. Eekhout, in het bijzijn van de wethouders, die als eerste spreker het woord voerde. Hij begon met te zeggen dat het zo type rend in „De Schakel" gestaan had, n.l.: een leven in dienst van de dorpsmuziek. Het leven van de heer Brakman is er steeds op gericht geweest in die 50 jaar om de dorpsmuziek op een hoger peil te brengen. Daarbij werd de dienende taak van een muziekvereniging niet uit het oog verloren. De burgemeester herin nerde vervolgens aan de tijd, dat de muziekgezelschappen per camion naar een festival van een zustervereniging gingen, steeds een bijzondere gebeurte nis, die de heer Brakman voor de eerste maal op 11-jarige leeftijd meemaakte. Spr. had grote bewondering voor de energie van de toenmalige muzikant Brakman, die al jong tot kapelmeester werd uitverkoren. Hij noemde hem een muziekpionier in Z.-Vlaanderen, die een belangrijke steen heeft bijgedra gen bij de wederopbouw van het dorps- en muziekleven van Breskens. Namens het gemeentebestuur van Breskens bood de burgemeester de heer Brakman hartelijke gelukwensen aan, waarbij hij op zeer sympathieke wijze ook zijn echtgenote betrok. Tevens kon hjj met veel genoegen mededelen dat de werkzaamheden van de heer Brakman ook in ruimere kring waardering had den gevonden en dat H.M. de Koningin hem de ere-medaille in zilver, verbon den aan de Orde van Oranje-Nassau had toegekend. Nadat de burgemeester de onder scheiding had opgespeld, speelde de in middels opgestelde muziekvereniging het Wilhelmus. Tot slot bood de burge meester hem nog een persoonlijk ge schenk aan. De voorzitter van de muziekvereni ging, de heer I. de Hulster, zei, reeds vele malen namens de vereniging jubi larissen te hebben mogen toespreken en dit steeds met genoegen te doen. Van daag echter deed het hem een buiten gewoon genoegen, nu het directeur Brakman betrof. Namens bestuur en muzikanten bood hij de directeur har telijke gelukwensen aan, waarin hij ook zijn echtgenote en verder aanwezige petroleum. HeinekerTs Bier, Prik- of Wemco-Limonade P S Ook voor alle Was-artikelen Beleefd aanbevelend. i>' U0K voor alle VVaS artlKelen w. FENIJN - Telefoon 506 - BRESKENS familie betrok. Spr. memoreerde, dat toen de heer Brakman directeur van „Uit het Volk - Voor het Volk" werd, de vereniging er niet best voor stond, maar dat onder zijn leiding de animo weer terugkeerde en deze er gelukkig nog steeds is bij de muzikanten. De voorzitter zei zeer ver heugd te zijn dat de directeur een Ko ninklijke onderscheiding heeft ontvan gen. Hij sprak de hoop uit dat het de directeur gegeven zou mogen zijn nog vele jaren voor Breskens muziek te staan. Een geschenk van bestuur en muzi kanten, n.l. een mooi polshorloge, werd door de jongste muzikante van het korps, de 12-jarige Ina Verduijn, aan geboden aan de directeur. Mevr. Brak man kreeg van het jongste lid van de drumband, toevallig haar eigen 8-jarig kleindochtertje Willy Keijmel, een prachtig bouquet rose anjers en chry santen aangeboden, waarbij Oma en Opa behalve met een mooi speechje, ook nog onthaald werden op een dikke zoen. De muziekvereniging bracht hier na de directeur een klinkende serenade door het spelen van de B.B.A.-mars. Nadat een glas wijn werd aangeboden en geklonken was op de jubilaris, sprak de heer P. A. Ocké, voorzitter van de Bond van Muziekverenigingen in Z. Vlaanderen, waarderende woorden tot de heer Brakman en zijn korps. Vooral het feit, dat de Breskense muziekvereni ging altijd present is op de concoursen en op zeer sportieve wijze de strijd aan bindt met andere gezelschappen, wist hij te waarderen. De heer Brakman, al dus spr., heeft steeds getracht de mu ziek op hoger peil te brengen en deze betekenis te geven voor de gemeen schap. De Bond van Muziekverenigin gen is er trots op, dat zij dirigenten met deze inslag heeft. Zich tot de mu zikanten richtende, merkte de heer Ocké nog op, dat men een dergelijke directeur hoog moet aanslaan en dus trouw de repetities moet blijven bezoe ken. Op de receptie was het inmiddels zeer druk geworden. Talrijke geschen ken, waaronder veel bloemen, werden de jubilaris en echtgenote aangeboden. Zo zagen wij vele bestuursleden van zusterverenigingen uit W. Z.-Vlaande ren, o.m. van Groede en Nieuwvliet, waarvan de heer Brakman vele jaren directeur was. Ook bestuursleden van andere verenigingen uit Breskens, als mede talrijke ingezetenen kwamen hun gelukwensen aanbieden. Later kwam ook nog de musicus, de heer C. Schijve uit Oostburg, die ineen toespraak wees op de grote liefde voor de muziek, die de jubilaris eigen is. Ook hij wees de muzikanten op de nood zaak van thuis oefenen en trouw de repetities te bezoeken. De heer Brakman dankte bij het einde van de receptie, mede namens vrouw en familie, ontroerd voor de ont vangen overweldigende hulde, alsmede voor de vele geschenken. In het bijzon der richtte hij dankwoorden tot H.M. De Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties, de FAO, is vo rig jaar een internationale actie begon nen om honger en ondervoeding, die nog grote delen van de mensheid in hun greep gevangen houden, uit te ban nen. In deze Anti-Honger-Actie levert ook ons land zijn bijdrage. De NOVIB, de Nederlandse Organisatie voor Inter nationale Bijstand, geeft onder auspi ciën van het Nederlands Nationaal FAO-Comité en in samenwerking met het UNESCO-Centrum in Nederland en het Nederlandse Comité UNICEF aan deze actie gestalte. De Nederlandse re gering geeft zijn volle steun. Hare Majesteit de Koningin betuigde aan de Directeur-Generaal van de FAO, Dr Binaj Ranjan Sen, haar warme sym pathie met deze wereld-campagne in het volgende telegram: „Gaarne wil ik mijn persoonlijke sympathie betuigen met deze wereldcampagne tegen de honger. Deze campagne zal van alle mensen van goede wil een grote inspan ning vragen. Alleen door gezamenlijk optreden zal het mogelijk zijn een stap te zetten op de weg, die leidt naar een wereld zonder gebrek." In 1960 bracht ons volk in totaal ruim f 1 millioen bijeen. Een belangrijk deel hiervan werd gebruikt voor de finan ciering van een FAO-project in het Midden-Oosten ter verbetering van kwaliteit en kwantiteit van de graan- productie. Tevens werden belangrijke bedragen aan het UNESCO-Centrum Nederland en het Nederlands Comité UNICEF overgedragen om voedingspro jecten uit te voeren, en werd f 50.000, ter beschikking gesteld voor de bestrij ding van de hongersnood in Congo. In de week van 23 tot 29 October, waarin de dag van de Verenigde Naties valt, zal de Anti-Honger-Actie door middel van een nationale inzameling een krachtig beroep op ons volk doen om opnieuw een royale bijdrage voor dit zo belangrijke doel te geven. Overal in het land zullen comité's collecten orga niseren en via pers, radio en televisie zal aandacht voor deze inzameling wor den gevraagd en een dringend beroep op ons volk worden gedaan. De op brengst van de inzameling in 1961 zal worden besteed voor de uitvoering van een programma in Centraal Afrika ter verbetering van de land- en tuinbouw, waardoor de kwaliteit van de voeding belangrijk kan worden verbeterd. tyOtd g-e^&tlcdap Een betekent altijd in goed gezelschap. Ook deze herfst weer De collectie van BOBBEis toon aangevend dank zij een jaren lange ervaring. Nergens anders heeft U zo'n keus uit exclusieve jasjes. De kwaliteit en afwerking van onze jasjes zijn doorslaggevend Wij leveren U zo'n BETERE Suèdejasje reeds v.a. f14950 Ook in grotere maten Voor uw suède en betere damesconfectie eerst kijken bij Uw Modehuis in Vlissingen de Koningin voor de hem toegekende onderscheiding en aan het gemeente bestuur. De heer Brakman hoopte nog geruime tijd als directeur voor de mu ziek te kunnen staan en de gemeen schap nog lang van dienst te kunnen zijn. Des avonds was er, op uitnodiging van de familie Brakman, feest voor de mu zikanten en hun dames in het oude verenigingsgebouw, hetwelk hiertoe in feesttooi gestoken was. Het wsa er reu- door TOM LODEWIJK. (2) De burgemeester bleef zwijgen. De leraar schoof ongemakkelijk op zijn stoel. Het was hem aan te zien, dat hij zijn taak verre van verkieselijk vond. „Ik hoop dat u me niet te vrijpostig vindt", zei de bescheiden man in de be- zoekersstoel, „als ik zeg, dat ik heel, goed begrijp, wat dat voor u betekent. Rob is uw enige zoon en waarschijnlijk hebt u wel plannen voor zijn toekomst gehad". Hij aarzelde, schraapte zich op nieuw de keel. De burgemeester zat als een stenen beeld. „Maar ik denk wel eens aan de jongen zelf. Het is voor u een bitter ding, burgemeester. Mag ik open met u praten? Ik ben zelf vader, ik kan het begrijpen. Maar wat denkt u dat dit voor de jongen is?" „Het schijnt hem niet te raken", antwoordde de burgemeester bitter. „Schijnt", zei de leraar met nadruk, „de jongen schijnt dof, onverschillig, gesloten. Hij zet al z'n stekels op, hij sluit zich af. Hij weet dat hij 't buiten beentje is, dat hij niet beantwoordt aan. zijn vaders verwachtingen, dal/ hij op school niet inee kan, dat de leraren I geduld met, maar geen fiductie in hem hebben. Hij kan niet mee. En toch is hij niet achterlijk, zelfs niet dom tenminste niet in de gewone betekenis van het woord. Maar hij heeft, zoals de volksmond dat zegt, geen hoofd om te leren, burgemeester". „Hij prutst liever met allerlei prul letjes", viel de vader scherp uit. „Met uw verlof, burgemeester", ver dedigde de ander, „is dat prutsen? De jongen toont grote belangstelling voor de techniek. Weet u waar hij zijn mees te vrije tijd doorbrengt?" „Ik weet dat hij in de garage van de vrachtrijder Marsman zit, wanneer hij z'n algebra zou moeten maken", glim lachte de ander. „Maar hij loopt Marsman niet in de weg", zei de leraar dringend, „hij helpt hem. Marsman vertelde me laatst, dat de jongen de techniek in de vingers had. Wat z'n ogen zien, maken z'n han den", zei hij. „U wilt zeggen, dat de jongen nooit een eh intellectueel zal worden, maar dat het hem aan intelligentie niet ont breekt?" „Dat zeker niet. Maar op een heel bijzondere manier. Hij leert empirisch, bij ervaring. Hij kijkt hoe het zit, bij maakt het na, hij verbetert het zelfs. Maar wanneer je hem zoudt willen ver tellen waarop die praktijk steunt, wan- nqer je hem de theorie bij wilt brengen met cijfers en tekeningen, dan kijkt hij daar niet doorheen. Een blauwdruk van een motor zegt hem net zoveel als een Afrikaanse wilde, maar laat hem een dagje met een motor alleen en hij heeft er alles van gesnapt. Hij moet zien, hoe het werkt, maar het waarom dat kan hij uit een boekje niet leren. Zijn her sens zijn in dat opzicht net een zeef. Het gaat er glad doorheen. Hij kan het soms van buiten leren en opzeggen, dat kost hem vreselijk veel moeite, maar als je gaat doorvragen blijkt dat hij het niet gesnapt heeft". De burgemeester staarde lang voor zich uit. „Het zou me niet hebben kunnen schelen", zei hij tenslotte, „wanneer de jongen een andere richting had geko zen dan die ik voor hem bestemd had. Wanneer de jongen zei: vader, ik wil ingenieur worden of kapitein op een boot, of officier, of vliegenier „Dat is juist het noodlottige", zei de leraar zacht, „voor al die beroepen wor den examens gevraagd. Je moet er voor studeren. En ik hoop dat ik u eerlijk mag zeggen hoe de zaken staan, burge meester?" De ander knikte zwijgend. „Ik vraag me zelfs af, of Rob het eindexamen Ambachtsschool zou halen. Als hij een jongen was uit een arbei dersgezin, zou ik zeggen weer aar zelde hij, „doe de jongen bij een baas, waar hij een vak kan leren. Bij een ga rage liefst. Auto's en motoren, dat is zijn hobby". Hij zakte terug in zijn stoel, bevreesd dat hij te veel gezegd had. „Onmogelijk", sneed de burgemeester af, „dat moet u zelf voelen, meneer Haentjes. Mijn zoon kan toch niet in een garage gaan werken? Trouwens U begrijpt daar zit méér aan vast. Wat betekent hij in zijn kring? Welk meisje van zijn stand kan trouwen met een monteur in een garage?" De ander knikte. „De ooievaar heeft hem in een ver keerde schoorsteen gemikt", poogde hij te schertsen, maar het ging hem slecht af. ,,'t Is voor u een verdriet, burgemees ter, dat de jongen niet kan wat u graag zoudt willen, maar neem me niet kwa lijk, het is voor hem een verdriet, dat hij moet doen wat hij niet kan. Mag ik u in vertrouwen iets zeggen? Onlangs barstte hij uit onder de les: Ik wou dat Marsman mijn vader was, dan had ik met al dat gedoe niets te maken". De man achter het bureau scheen dieper weg te zinken in zijn stoel. De leraar staarde voor zich uit. Het was moeilijker dan hij had gedacht. Maar de jonge Rob van Liempden had in de heer Haentjens niet alleen een leraar, maar een vaderlijke vriend. Er was daar meer bepraat op die leerkamer dan de

De Schakel | 1961 | | pagina 1