BOBBE winter mantels kostuums fony en j QPia^mant ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN P.|f Brakman te Breskens viert a.s. zaterdag zijn 50-jarig muziekjubileum Feuilleton De zoon van de burgemeester r~ ijg Jaargang - Nr. 838 Vrijdag 13 Okt. 1961 Verschynt iedere vrijdag A bonnementsprij s f i,iop. kw.; franco p. post f1,15 Prijs der advertenties 10 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS: F' SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.r»! - GiRO 358296 EEN LEVEN IN DIENST VAN DE DORPSMUZIEK. is het typisch kenmerk van de Wintermode 1961'62 Wij brengen een heel uitgebreide collectie en MANTELS v.a. f 89,50 KOSTUUMS v. a. f 115, - Voor uw betere damesconfectie Uw Modehuis in Vlissingen eerst kijken bij Burgerlijke Stand GEMEENTE OOSTBURG over de maand September 1961 GEBOORTEN: 2, Hans, zn. van M. C. van Dongen en van J. T. den Hollander, wonende te Oostburg; 5, Izaak Eliasar, zn. van J. Siwalette en van D. Waisapy, wonende te Groede; 9, Brigitta Rita Francisca, d. van A. T. C. Jouret en van E. Verreij, wonende te Sluis; 10, Marcus Aloysius Petrus, zn. van W. A. Pieters en van E. C. J. de Winter, wo nende te IJzendijke; 12, Marion Mag- dalena, d. van R. L. M. Thilleman en van L. M. Boutens, wonende te Aarden burg; 14, Margaretha Alice, d. van O. Ch. Robesin en van M. M. de Roos, wo nende te Oostburg; 19, Hendrik Lau rent, zn. van J. van Hanegem en van E. B. Verheije, wonende te Retranche- ment; 25, Elisabeth Mechtilda Maria, d. van H. S. J. Visser en van E. P. van Schaick, wonende te Oostburg; 25, Mi- ranka Lina Eugenia, d. van A. B. Corijn en van O. F. Martens, wonende te Oost burg; 27, Anita Agnes, d. van H. F. Ver- straeten en van F. M. Sutin, wonende te IJzendijke; 27, Karin Esther Maria, d. van P. R. M. Van Maele en van C. A. Daeninck, wonende te Aardenburg; 29, Jos Bernard, zn. van E. R. Pollé en van A. A. Rommers, wonende te Oostburg. HUWELIJKENMarinus Abraham van den Broecke, 25 j., wonende te Breskens en Marie Louisa Germaine Schelstraete, 20 j., wonende te Oostburg; Comelis van Liere, 20 j., wonende te Cadzand en Tiny Anny Marie van den Bekke, 19 j., wonende te Oostburg; Jacobus Johan nes Provoost, 26 j., wonende te Bres kens en Elisabeth Katharina Boidin, door TOM LODEWIJK. HOOFDSTUK I. Het gaat niet met Rob. 1) Burgemeester Van Liempden van Heerwaarden zat in zijn studeerkamer, toen hij de klop op de deur vernam. Hij wist wat dat bescheiden tikje beteken de en zijn stem klonk hard, toen hij het „binnen" liet horen. Het was geen beste avond voor hem geweest. Die middag had hij de raads vergadering gepresideerd en maar moei zaam de vrede kunnen handhaven. En kele raadsleden, in openlijke oppositie tegen de slimme en taaie wethouder Vreede, hadden op allerlei manieren obstructie gevoerd, met naarstige hand zout gestrooid op allerlei slakjes en de brutale typograaf Lijster, het best van de tongriem gesneden maar nog altijd niet geheel los van de oude barricaden- geest, had geïnsinueerd, dat de voor zitter en wethouder onder één deken lagen. Toen had hij, de burgemeester, een ogenblik zijn evenwichtigheid en kalmte verloren. Dat zat hem geweldig dwars, dat zo'n vent hem er toe kon brengen zijn zelfbeheersing te verlie zen. Hij was er door in zijn eigen ach ting gedaald. Na afloop van de raadsvergadering had daar in de burgemeesterskamer de brief gelegen, waarin Gedeputeerde Staten hun goedkeuring weigerde op een nieuwe salarisregeling, waaraan zijn ambtenaren en de commissie voor ge organiseerd overleg vele uren arbeid hadden besteed. En als om de maat vol te maken, had hij zijn vulpen op de grond laten vallen en was de gouden pen onherstelbaar verbogen. Dat strootje brak de rug van de ka meel en burgemeester Van Liempden reed naar huis in een stemming, die het kookpunt dicht benaderde. De avondmaaltijd bracht weinig op leving. Agnes, zijn vrouw, had aan één blik op de barometer, die haar man's gelaat vormde, genoeg om te weten dat hoe minder ze zei, hoe beter dat was. Robbert, zijn zoon, zat lusteloos voor zich uit te staren en at automatisch. De burgemeester wilde niet vragen wat er was. Zeker weer moeilijkheden op school. Alleen Vera, zijn achttienjarige dochter, tenger en bleek, maar een en al spirit en met een paar prachtige staalgrijze ogen onder als gepenseelde wenkbrauwen (maar helemaal echt, verklaarde ze lachend), probeerde er een beetje de stemming in te krijgen met een vrolijk verhaal over een mid dag vol avontuur in de stad, met room soezen in een lunchroom tot slot. De harde ogen van de burgemeester wer den iets minder stuurs, toen ze rustten op dat geestige gezichtje. Vera was zijn zonnekind en hoewel hij haar verwende, was ze niet bedor ven. Hij liet zijn blik dwalen naar Ag nes, aan de andere kant van de tafel, trots en zwijgzaam, knap nog altijd. Als ze maar eens een avond voor elkaar alléén hadden, hij en Agnes, om eens samen te praten, ronduit, over alle zorgen en moeilijkheden. Maar er was altijd wat. Vergaderingen, conferenties, reizen naar de stad, feestavonden waar hij moest bij zijn, bezoeken die moesten worden gebracht of ontvangen. Kon een mens dan nooit zijn eigen leven le ven, zelfs niet als burgemeester van deze toch niet al te grote gemeente? Beerzoyen telde 1500 inwoners. Geen wereldstad. Maar als je je werk goed wilde doen, kwam je nooit klaar. En dan waren er nog andere functies, in het Streek-energiebedrijf, in het Hoog heemraadschap, in Stad en Lande, in de Vereniging van Nederlandse Ge meenten het kostte allemaal tijd, Directeur P. Brakman in actie r Ook op de repetities ging het er ge zellig toe. In Groede, aldus Brakman, hadden we een touwslager in de muziek die, als hij hard blies, alle lampen (pe troleum) kon uitblazen. Dit natuurlijk tot veel plezier van de andere muzi kanten. De oorlog bracht een harde slag toe aan het muziekleven in Z.-Vlaanderen. Heel wat instrumenten gingen verlo ren. Het muziekpeil, dat door de con coursen wat naar boven was gekomen, zakte in enkele jaren tijds weer be langrijk. Opnieuw moest pionierswerk worden gedaan. Brakman was toen zelf uitge schakeld omdat hij niet in Z.-Vlaande ren werkte. Wel was hij nog steeds ge woon werkend lid van de Breskense muziekvereniging waarbij hij zich, na zijn vestiging in Breskens in 1938, had aangesloten. Direct na zijn terugkeer in het ge west blies hij weer ijverig zijn toontje in Breskens mee. Groede en Nieuwvliet hadden inmiddels een andere directeur gekregen. Als werkend lid nam Brak man deel aan alle activiteiten. Bij het eerste Breskense visserijfeest was de toenmalige directeur van het muziekgezelschap met vacantie. Men vroeg Brakman te dirigeren, een ver zoek waaraan hij graag voldeed. En ja, zo werd hij weer directeur van een mu ziekvereniging, een functie die hij nu nog steeds vervult. Hij doet dit werk, dat al zijn vrije tijd vraagt, erg graag. Brakman beseft maar al te goed dat de muziek, niet meer zoals vroeger, het enige is waaraan de mensen zich wij den. Wat fel stelt hij, dat er heus nog wel belangstelling is voor muziek, doch dat deze anders is gericht dan vroeger. De concoursen bezoekt de heer Brak man met zijn muziekvereniging erg graag. Niet om de prijzen, die hij er wel eens gewonnen heeft. Er is op een con cours altijd zo veel te leren, 't Is jam mer, maar de muzikanten oefenen stuk et zijn leerlingen voor stuk allemaal te weinig. Om een goed muzikant te zijn moet men thuis veel blazen. Ontspanning en liefde voor de muziek, maar bovenal het dienen van de dorpsgemeenschap, moet het doel zijn van een muziekgezelschap in een kleine gemeente. Muziek moet ook voor de dirigent pure liefhebberij zijn en geen winstbejag. Toen de muziekschool ter sprake kwam, zei de heer Brakman: „Nee, die Zeeuwse muziekschool zie ik beslist niet als een concurrent van de dorpsmuziek juist door de muziekschool wordt de belangstelling gewekt. Wel moest men veel meer doen aan het opleiden van amateur-dirigenten voor het dorpsmu ziekleven. Ik ben met schade en ook wel met schande wijs geworden. Be roepsdirigenten ;zijn voor de dorpsmu ziekgezelschappen onbetaalbaar". Ons gesprek moest beëindigd worden. In de kelder onder de grote woning wachtten de leerlingen van de muziek vereniging. Kinders nog, die opgeleid worden om de Breskense muziekvereni ging binnenkort aan te vullen. Wat trots vertelt de 61-jarige heer Brak man ons dat zijn kleindochter Willy, acht jaar oud, ook een goede leerling van hem is. Hoe kan het ook anders met zo'n -grootvader, die bovendien nog vlak naast Willy woont. Als wij mevr. Brakman vragen of ze het niet erg vervelend vindt dat haar man door de muziek zo vaak uithuizig is, trekt ze haar schouders op. Maar haar ogen lachen. Zij vindt het best, omdat ze zijn grote liefde voor de mu ziek weet te waarderen. De muziekvereniging „Uit het Volk - Voor het Volk" te Breskens gaat Brak man Zaterdag in de bloemetjes zetten. Het zal deze sympathieke man, op wie de muziek nooit tevergeefs een beroep doet, morgen zeker niet aan de nodige blangstelling ontbreken. 't Was als jongen van 11 jaar dat Piet Brakman uit Groede voor de eerste maal met „de muziek" mee ging. Hij had een jaar geleerd en was volleerd verklaard. Voor hem was het een hele belevenisvoor de eerste maal met de muiekver. „Eendracht Maakt Macht' uit Groede op stap te gaan. Met een grote camion, ge trokken door twee struise boerenpaarden, ging de ver eniging, ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan van de Biervlietse muziekvereni ging, naar het festival al daar. In die camion werd nogal wat „leute" gemaakt en ieder cafétje langs de lange route naar Biervliet was raak. Muziek had de kleine Piet Brakman met de paplepel ingegoten gekregen. Zijn grootvader immers was een der medeoprichters van de muziekvereniging in Groede en ook zijn vader was er jarenlang voorzitter van. 't Sprak vanzelf dat ook zoon Piet in de muziek zou gaan. Niemand had echter in 1911 kunnen denken dat dat kleine joch, dat par mantig zijn instrument han teerde, het in de muziek wereld van West Z.-Vlaan- deren ver zou schoppen. Met zijn toch gebrekkige oplei ding in een dorpsmuziek, dat volgens zijn eigen zeggen toen wel erg hard, maar beslist niet mooi kon blazen, presteerde Piet Brakman het om al op 24-jarige leeftijd kapelmeester van „E. M.M." te worden. Een functie, die voor hem toen een zware taak was. De leden van de muziekvereniging gingen graag uit, ze pakten onderweg meestal een stevige borrel en voor een kapelmeester, die zijn taak zo goed mogelijk wilde vervullen, viel het niet mee deze toen wat ruwe, maar goedige kerels in het gareel te houden. Het was allemaal wel prettig en gezellig, constateerde Brak man, maar het stond toch wel op een erg laag peil. Een jaar later, in 1925, werd een be roep op hem gedaan om ook in Nieuw vliet een muziekvereniging in het leven te roepen. Met vereende krachten lukte dit in deze kleine gemeenschap. Brak man zwaaide ook hier de dirigeerstok, die hij evenals in Groede bleef hante ren tot 1941 toe. Toen kreeg hij last met de cultuur kamer, maar die lapte hij aan zijn laars. Het ergste was dat hij geen fietsbanden meer had om de afstand tussen Breskens, waar hij zich inmid dels had gevestigd, en Groede en Nieuw vliet af te kunnen leggen. 't Is niet moeilijk om Brakman in zijn gezellige woning aan de Kade aan het praten te krijgen over het muziekleven in Z.-Vlaanderen. Vooral de vele festi vals, die hij met de korpsen van Nieuw vliet en Groede bezocht, staan leven dig in zijn herinnering gegrift. De tocht naar de plaats waar een muziekfeest gehouden werd, geschiedde, zoals reeds vermeld, met een camion. Was men 's avonds niet op tijd aanwezig bij het vertrek, door b.v. een afspraak met een meisje of het feit dat het ergens ge zellig was, dan kwamen de muzikanten doodleuk naar huis gewandeld.

De Schakel | 1961 | | pagina 1