J Na alle sprekers te hebben bedankt lerd de raadsvergadering gesloten en lreeg het publiek gelegenheid de bur gmeester toe te spreken. (Burgemeester A. P. Kostense van |iervliet sprak gelukwensen namens de van Burgemeesters, Secretarissen Ontvangers. Hij wenste de heer Eek- 'out met zijn gezin nog vele goede ja- Jbn toe in Breskens. Du AM-RAIUIillf neel. Hij zegde de burgemeester toe, dat deze in de toekomst steeds op het per soneel kan rekenen. I De heer v. d. Hooft, die met enkele jvoorden deze buitengewone raadsver gadering wilde sluiten, werd door de lurgemeester vriendelijk gevraagd of pok hij nog iets mocht zeggen. Dit ont lokte het zeer gevatte antwoord, dat oen vragen voor de rondvraag anders ■chriftelijk moet indienen. Voor deze Ine keer verkreeg de burgemeester dan pet woord. Deze zei dat alles wat gezegd was, hem overvallen had, vooral de zeer hoge poninklijke onderscheiding, waarop hij otaal niet had gerekend. Wanneer men ■o een samenvatting geeft van mijn popbaan, aldus de burgemeester, dan ■lijdt je hele leven nog eens langs je Jeen. Er zijn dan twee perioden te on derscheiden, die van voor en van na de Jorlog. 1 Na 1940 lag W. Z.-Vlaanderen maat- phappelijk en moreel tegen de grond, liet de handen ineen en alle krachten lebundeld, moest de wederopbouw aan gepakt worden. Het geeft thans grote oldoening dat wij samen deze tijd zo oed zijn doorgekomen. De burgemees- fer bracht de Commissaris der Koningin lartelijk dank voor zijn woorden en de per hoge onderscheiding en vooral voor wijze, waarop het Prov. Bestuur leeds weer belangstelling toont voor Ireskens. Iet doel van mijn leven, aldus de bur gmeester, was en is Breskens op een |oger plan te brengen. Hierbij worden gesteund door een zeer warm ver- higingsleven, dat steeds een grote sti- tulans is voor de gemeente. (De heer K. Maas sprak als jeugd- piend en bracht in herinnering dat hij 1946 de burgemeester de ambtsketen- de hals had mogen hangen. Al die looie woorden, aldus dhr. Maas, die tnmiddag gesproken zijn, zijn heus fcht waar, al die pluimen zijn nu eens Iht verdiend. Ook hij sprak de aller- |ste wensen uit voor het burge- eestersgezin. |Voor het jeugdhuis stond de school- ugd opgesteld en boden vier kabou- rtj^s, leerlingetjes van de kleuter- hooi, n.l. Rina Stroo, Annie Doppegie- Cor Wisse en Hansje Vergouwe, me lon w Eekhout en dochter bloemen aan. lendert Spaans.kwam met een bloe- pnhulde voor de burgemeester zelf. kennelijk verlegen met deze bloe- |fen er verrast mee bleef staan. School- hderen en aanwezigen zongen, bele id door de muziekvereniging, de jubi- ris 'en zijn gezin het Wilhelmus, het Jeuwse en Zeeuws-Vlaamse volkslied Met een feestelijk: Lang zal hij le- werd de zanghulde afgesloten, tn het jeugdhuis werd vervolgens een peptie gehouden, waar heel veel inge- jerien alsmede vele mensen uit het vest de burgemeester kwamen geluk ■nsen. De geschenken, variërende van lemen, bloemenmanden, boeken, etc. (.pelden zich.op. Verlegen met een zo bte hulde nam de burgemeester de |e gelukwensen in ontvangst. Ondanks drukte had hij voor ieder een per- Jnlijk, vriendelijk woord. Steeds weer verrast dat zovelen hem geluk kwa- |n wensen. Eert deputatie uit Bres- j' verenigingsleven bood bij monde mevr. M. Hensen gelukwensen en Ichenken aan. Deze bestonden uit li prachtig Engels tafelklokje, het fste deel van de Winkler Prins met de finen' voor de nog te verschijnen de- een sigarettenkoker met inscriptie, horlogeband, passend bij het pols- Ier". Ivader en moeder vinden het heer- 1. Zij waren mij zo gauw kwijt. Nu Jinen ze al die opgespaarde liefde Ir goed besteden". pij wilde maar niet begrijpen dat houding van haar een afwijzend Iwoord inhield. lik geloof toch, Yvonne, dat ik al die Ikte om mij heen niet zal kunnen |d ragen". NTee", glimlachte ze, „dat veronder- |Me ik wel: het was ook niet de be lling ie te accepteren. Je bent boven leeftijd. De opname is voor kinde- beneden 14 jaar". ■omber keek hij haar aan. Hij vond |e spot toch allesbehalve op zijn ats. Zijn blik viel op Rocky, die al [tijd kwispelstaartend om hem heen gedraaid. Hij hoopte haar nog te l'fen in het verlies van de hond. Ih zodra deed hij enige stappen door j geopende deur naar buiten, of de |d week terug. Yvonne wachtte kalm de hond van plan was en hield de |r wijd voor hem onen. Rocky giner |ter niet in op de lokkende stem van baas en drukte zich tegen Yvonne e deur ging langzaam dicht. Het It van de hal glansde door de boven den. Eerst nu troffen hem de woor- die in sierlijke, oud-hollandse let- boven de deur waren aangebracht.' (iderhuis Yvonne". Hij draaide zich de koude avond tegemoet Een ver- In gevoel bekroop hem. Het licht in gang wierp zijn schaduw ver voor- Bitter bedacht hij dat die schaduw enige was dat hem nog restte. Maar duisternis omsloot hem en slokte horloge dat de burgemeester al eerder cadeau kreeg en een fraai vulpotlood. Voor mevr. Eekhout was er een fraaie vaas met bloemen en voor zijn dochter een mooi bouquet. De Visserij-koningin, mevr. A. Ver- schoor-Vermeulen had zich voor deze middag nog eens in haar oude waardig heid hersteld. Vergezeld van haar hof dames bood zij de burgemeester harte lijke gelukwensen aan namens de vis sers van Breskens. De voorz. van de Visserijvereniging, dhr C. Kosten, deed hier een toepasselijk geschenk bij, n.s. een mooie verrekijker. De rij geschen ken bleef maar aanhouden. Een mooie ets van het dorp Breskens en vooral nog maar steeds bloemen. Het was een vermoeide burgemeester die tenslotte ver over de gestelde tijd zich in zijn woning terug trok. Niet lang werd hem echter de tijd gegund om „bij" te komen. De muziekvereni ging „Uit het Volk - Voor het Volk" kwam hem nog een klinkende serenade brengen. De Dorpsstraat zag zwart van de belangstellenden. De voorz. van de muziekvereniging bood de burgemees ter hartelijke gelukwensen aan namens de „muziek" en bracht de jubilaris har telijk dank dat hij in zijn ambtsperiode niet alleen aandacht heeft geschonken aan de wederopbouw van de gemeente, doch ook veel tijd heeft besteed aan de opbouw van het culturele leven. Spr. zei dat de muziekvereniging nog nooit te vergeefs een beroep gedaan heeft op de burgemeester. 's Avonds was er een feest voor het gemeentepersoneel in „De Uitkomst", waar weth. v. d. Hooft nog eens de hon neurs waarnam. Medewerking werd ver leend door het cabaretgezelschap van Wim de Graaf uit Middelburg met de band van Baby de Toonder. Er heerste een allergenoegelijkste stemming. Het was een mooi slot van een onver getelijke dag voor de burgemeester. Alg. jaarvergadering School met de Bijbel. Vorige week Donderdag heeft de School met de Bijbel zijn algemene jaarvergadering gehouden. Op de agen da kwamen o.a. voor de jaarverslagen van de secretaris en penningmeester en bestuursverkiezing van twee aftreden de leden, die beiden herkozen werden. Na de pauze werd de vergadering ge wijd aan het jubileum van mej. van Noppen, die dezer dagen 25 jaar aan de school verbonden is en de heer de Bree, die m.i.v. 1 Oct. benoemd is aan een school in Vlissingen. De heer de Bree is dan ruim 28 jaar aan de School met de Bijbel verbonden geweest en laat zodoende een heel levenswerk ach ter. Zowel mej. v. Noppen als de heer de Bree hebben hun lauweren in Breskens dus wel verdiend. Beide leerkrachten werden door de voorzitter P. Zegers, het hoofd der school A. Sluimer en de ere-voorzitter J. v. Haneghem, hartelijk toegesproken. De voorz. overhandigde beiden een boe kenbom Na een gezellige bijeenkomst, die ta melijk goed bezocht was, werd de ver gadering gesloten. Jubileum Mej. J. v. Noppen en afscheid de heer A. P. de Bree. Vrijdagmiddag 29 Sept. hebben de kinderen van de School met de Bijbel hun meester en hun juffrouw een voor hen onvergetelijke middag aangeboden. Dat mocht ook wel, als je zoveel jaren je beste krachten aan de school gege ven hebt. Naar ze zelf zeiden, is dat vanzelfsprekend. Laat dat zo zijn, maar een dank is het dan toch zeker waard. Mej. van Noppen hoopt de school nog enkele jaren te mogen blijven dienen, maar de heer de Bree laat voor zijn collega's, ouders en kinderen een lege plaats achter. Gedurende een maand hebben de kin- ook zijn schaduw op. Eenzaam liep hij de donkere nacht in. HOOFDSTUK XXVIII. Besluit. Nu Sternhout eindelijk rijn nlanneri had opgegeven, kon men aan ei^en he ilik gaan denken. Paul en Lvdia gaven opdracht om voor Frank en zijn aan staande vrouw in de kortst mosreliive tijd een huis te bouwen. Bij het huwe lijk van Frank en Joke was bima het gehele dorp aanwezig. Men juichte het paar geestdriftig toe. Onder de vele hu welijksgeschenken was er een. die e^n moment van grote ontroering br^cM, Paul en Lvdia schonken het jon<?e paar een schilderij van Franks oude huisje Frank werd tot rentmeester van Duinsfort benoemd, een functie die er in hoofdzaak een van toezicht was. want Duinsfort wTas in dienst der mens heid gesteld. Er werd een jeugdherberg van gemaakt en elke bezoeker kreeg de gelegenheid van de mooie om se ving te genieten. Het deed bij Joke en Frank nu geen pijn meer als zij vreemdelin gen door hun duinen zagen dwalen. Verhagen werkte met plezier in riin herwonnen vallei. Nieuwe tuinderijen werden aan de oostkant aanselesd Jonge mannen met onserolde mouwen en bruinverbrande, sterkgespierde ar men, bewerkten met onvermoeide ijver de grond, welke een weelde van groen te en fruit opleverde. Het hinderde hen niet dat het steeds toenemende badle ven het dorp overdaverde. Zij waren op hun stuk kleine land eigen baas en voelden zich rijker dan een koning. De geest van Sternhout had afgedaan. Einde deren en het overige personeel hun best gedaan om iets voor die middag in te studeren. Het resultaat was dan ook zeer geslaagd. Alle klassen brachten iets naar voren. De derde klas opende met een muziekkorps; de vijfde klas speelde „de slaapstoel"; de tweede klas beeldde enkele liedjes uit, terwijl de jongens van klas 4 een „maskerade" vertoonden. In de pauze, die daarna volgde, werden de kinderen getracteerd. Vervolgens zongen de eerste klassertjes van de „beertjes", voerden de meisjes van enkele klassen een volksdansje uit en sloot de zesde klas met het sprookje „de varkenshoeder". Alle nummers werden afgewisseld met muziek en voordracht. Het slotnummer was de overhandi ging van de cadeaux. De jubilaresse en de vertrekkende leerkracht waren meer dan verrast voor alles wat ze gekregen hadden. Al met al een gezellige en ge slaagde middag. Aanbesteding Namens de Kath. Woningbouwvereni ging te Kloosterzande heeft architect J. C. P. Loonen alhier aanbesteed de bouw van 3 woningen aan de Dr. Brood- manstraat. Ingeschreven was als volgt: metselwerk: C. Daansen, Breskens f 19.930,Soulimans, Hoofdplaat f 22.943,Timmerwerk: C. Brevet, Breskens f 13.777,G. van Schoote, Breskens f 14.000,Lammens, IJzen- dijke f 14.480,Loodgieter: P. Zegers Breskens f 2.445,C. Masclee, Oost burg f 2.569,Electrisch: Schippers Nauta, Breskens f 1.161,I. de Visser, Breskens f 1.265,Schilderwerk: Joh. Carels, Breskens f 3.088,A. Provoost, Breskens f 3.780, Zeilwedstrijden. Aan de Team-race op Zondag 24 Sept. j.l. namen de volgende ploegen deel: Royal Belgian Sailing Club, Gent; Royal Yacht Club de Belgique, Antwer pen; Watersport Vereniging Breskens, Breskens. Winnaars: Royal Yacht Club de Bel gique met: Den Arent, Hanzeaat, Pe gasus. Individueel Klassement: 1. Den Arent, R.Y.C.B., dhr. de Brouwer; 2. Blauwvoet, R.B.S.C., dhr. Huybrechts; 3. Clyde, R.B.S.C., dhr. Etienne; 4. Hanzeaat, R.Y.C.B., dhr. van Bosch; 5. Illusie, W.V. Breskens, dhr. Verstraeten; 6. SportlustV, W.V. Breskens, dhr. Vroon; 7. Pegasus, R.Y.C.B., dhr. Stobbelaere. Opgegeven: Crystal; La Belle Poule; Drakkar 3TuistoDrakkar 2Baltic Rose; Keg; Kittiwake. De uitslag van de Blauwe Wimpel wedstrijd op Zondag 1 Oct. j.l. was: 1. La Belle Poule, dhr. Nelson (Blauwe Wimpel); 2. Blauwvoet, dhr. Huybrechts 3. Sportlust V, dhr. Vroon; 4. Drakkar 3, dhr. Six; 5. Illusie, dhr. Verstraeten; 6. Drakkar 2, dhr. Vandenbossche. Tentoonstelling zang- en siervogels. Op 4 en 5 Nov. a.s. organiseert de vo gelvereniging „De Vink" in „Casino" de eerste tentoonstelling van zang- en siervogels van het seizoen in Z.-Vlaan deren. Tijdens deze tentoonstelling, waarop voor de inzenders vele prijzen te winnen zijn, verzorgt de fa. De' Roos uit Sas van Gent een bloemenshow met o.a. tropische planten. Tevens zullen honderde vogels te koop worden aangeboden. Ongetwijfeld zal „De Vink" van deze tentoonstelling, waarop een uitgelezen collectie van tropische vogels, tiental len grote en kleine parkietsoorten, ka naries, enz. te zien zal zijn, een aan trekkelijk geheel maken, dat vele be zoekers zal trekken. Opbrengst collecte. De collecte van de Nationale Reclas- seringsdag heeft te Breskens de som van f 208,21 opgebracht. Oroede Dep. Nut van het Algemeen. Als eerste uitvoering in dit seizoen hoopt het Departement tot Nut van het Algemeen, afd. Groede, op 9 Nov. a.s. voor haar leden een cabaretavond te geven in hotel „De Drie Koningen". Oostburg Circusvo or stelling en. Zaterdagavond werd te Oostburg de première gegeven van de circusvoorstel lingen door het circus Boltini, dat zijn grote 8-masttent tijdelijk te Oostburg had opgeslagen. Dit grote circus bracht te Oostburg een hele drukte teweeg. Zo stonden op het Ledelplein 80 wagens gegroepeerd rondom de grote tent. Het was een boeiend programma, dat geopend werd door de heer A. Althof, die zijn 9 Berberleeuwen aan het tal rijke publiek presenteerde. Onder adem loze spanning zag men toe, hoe de leeuwentemmer zijn hoofd in de wijd geopende bek van een leeuw stak en het tot ieders opluchting weer heel te rugtrok. Een grote leeuw zat tijdens de kunstjes die ze moest vertonen kat achtig te blazen en te snauwen naar de heer Althof, die met een kort bevel ook deze weerbarstige leeuw in het ga reel hield en hem zijn wil oplegde. Als de leeuwen weg waren, op weg naar hun maaltijd, die ze als beloning krijgen, kwamen de vijf beren, vreselijke snoe pers, gepresenteerd door mevr. Althof. Daarna werd in vlot tempo, afgewisseld door de grappen van de clowns, een programma gebracht, waarbij grote be wondering was voor de trapezewerkers en de paardendressuur. De jeugdige Marie en José voerden hun oefeningen op het strakke koord met veel gratie uit. Het gehele programma was adem benemend en eigenlijk veel te kort. Tij dens de pauze was er gelegenheid om zich mét een jonge leeuw te laten foto graferen en de stallen te bezichtigen. Er bestond grote belangstelling uit ge heel West Z.-Vl. Turnvereniging gaat weer trainen. Door het bestuur van de Oostburgse turnvereniging „O.T.V." is besloten om de vereniging aan te sluiten bij het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond, per 1 Oct. 1961. Deze week zouden de trainingsavon den weer aanvangen welke worden ge houden in het gymnastieklokaal van het Koningin Wilhelmina Lyceum. De lei ding berust bij de heer W. Florusse uit Vlissingen. NieuwvÜet Collecte. Met het busje voor de Hemava werd over de maand September door Elly en Corry van Lare het bedrag van f 9,31 gecollecteerd. Schoondijke Bond van Ouden van dagen vierde 10-jarig bestaan. Zaterdagavond j.l. vierde de Alge mene bond van Ouden van dagen, afd. Schoondijke, op feestelijke wijze haar 10-jarig bestaan, waarvoor veel belang stelling was. De heer J. Rookus, voor zitter van de afdeling, kon een groot aantal vertegenwoordigers van zuster- afdelingen, o.a. uit Souburg, Middel burg, Vlissingen, Hoek, Groede, Oost burg, Terneuzen en Breskens, verwel komen. Ook het gemeentebestuur was aanwezig. In zijn openingswoord bena drukte de voorz. vooral de betekenis van de bond voor haar leden en vooral de totaal andere aanpak die het bejaar- denwerk nodig heeft, in vergelijking met vroeger. Spr. bracht warme dank aan de oud-voorzitter, de heer J. van der Plasch, die in de oprichtingstijd en de moeilijke beginperiode, zoveel voor de afdeling heeft gedaan. Burgemeester Hoftijzer sprak de gelukwensen aan het adres van de jubilerende vereniging uit namens het gemeentebestuur. Ook hij sprak over een moderne aanpak van het bejaarden werk. Het niet bedisselen van bovenaf, doch de mensen door zelfwerk zaamheid in het bejaarden werk be trekken. Namens de diverse afdelingen werden hartelijke woorden van gelukwens ge sproken, veelal vergezeld van een enve loppe met inhoud. Na de pauze werd een aardig pro gramma verzorgd door de jeugd-accor- deonband uit Vlissingen, dat bijzonder bij de ouden van dagen in de smaak viel Luid applaus was steeds de beloning- voor deze vereniging. Tot slot was er een grote verloting om de kas, die door dit jubileum zwaar was aangetast, weer enigszins op peil te brengen. Sluis E.H.B.O.-cursus. Ook dit jaar, zo besloot de plaatse lijke afdeling van de Kon. Ver. voor E.H.B.O., zal weer een cursus gehouden worden voor beginnelingen. De plaat selijke bedrijven, die belang hebben bij deze nieuwe cursus, zullen worden aan geschreven. Verder ligt het in het voor nemen om een grootscheepse propagan- da-actie in te zetten in de gemeente., w.o. een propagarida-filmavond met enige hoofdbestuursleden, op Vrijdag 27 Oct. a.s. De kosten van een en ander wil het bestuur opvangen door het hou den van een verloting. Belfortr alley Voor de jaarlijks terugkerende Bel- fortralley was veel belangstelling. De organisatie berustte bij de motorclub W.Z.A.C. uit Oostburg. Het was een oriëntatierit over 60 km., waarvan de laatste km. verreden moesten worden in een z.g. striprit. Na afloop werden de deelnemers ont vangen door het gemeentebestuur van Sluis in het mooie Belfort. De burge meester sprak hier namens het gemeen tebestuur een kort begroetingswoord, waarna verversingen werden aangebo den. In het restaurant „Lammensvliet' verenigden zich de deelnemers aan de rit aan een koffiemaaltijd, waar de voor zitter van de Autoclub, de heer M. van Prooijen een overzicht gaf van de vele (voet) angels en klemmen, waarmede de rijders en de kaartlezers deze maal re kening moesten houden. Burgemeester P. F., van Hooteghem reikte de prijzen uit met een toepasse lijk woord. Voor de 2e maal kwam dhr. C. Drenth in het bezit van een fraai wisselschild, dat hij nog één keer moet winnen om er eigenaar van te worden. De uitslag luidde: 1. C. Drenth, Oost burg, 5 strafp.; 2. M. A. van Prooijen, Oostburg, 6; 3. J. Risseeuw, Zuidzande, 11; 4. L. Basting, Zuidzande, 15; 5. L. Verstraete, IJzendijke, 16; 6. H. T. Bo- gaert, Sluis, 45; 7. W. A. de Kramer, Zuidzande, 45; 8. J. Verhage, Oostburg, 47; 9. G. Boonman, Oostburg, 50; 10. A. Sanders, Oostburg, 52; 11. A. Buijsse, Zuidzande, 63. „Casino"-] senteert Zat thur de Coi harde realit der eilanden een natuurri verschrikkini gers, die er uitzitten. H verdoemden, even uitgebl noemen elk: van het oer en als bij d recht van d< wanneer de i onder de B boven de h hunner het naar het eii gestrengheid der van het men een gr poging. In heid speelt z uiteindelijk d oerwoud het Zondag 8 Reeves in zij culaire film „Hercules". E vergefelijk sc de sterkste n voor vrijheid Visit Week 1204 kg. 123 kg. 586 kg. 3115 kg. 74 kg. 137 kg. 12 kg. 33506 kg. 1923 kg. 4792 kg. 766 kg. van bot SChE schc tong rog kabt tarb expc binn onve onve Duivenver. Uitslag Kop 24 Sept. j.l. Is laatste 44 mii 1. Iz. de Jon cobs. 4. Jac. P 6. Iz. Ritico. 'i straete. 9. Jac ter. 11. R. vai Gijs. 13. P. V( A. Vermeulen. Visser. 18. P. v 20. H. Schelstr 22. P. Blaakmj Jac. v.d. Velde Fa. SMOOR DE HULSTER, Breskens Burgi GEMEï over de n GEBOORTEN: R. R. A. Aerm rarens, wonenc Camiel, zn. va M. Robijn, wo Petrus Maurici E. de Milliano wonende te Oc mina, d. van de Kramer, 12, Franky Ja< Vermeulen en wonende te Ai Estelle Marie, en van G. M. te Aardenburg bert. d. van A. van den Hauw< 13, Yvonne, d. van P. de Rijc. burg20, Moi d. van F. A. O. J. Hoogerwerf, 20. Charles Iza durp en van V te Sluis; 19, He F. Kopmels en nende te Oos Emiel, zn. van E. E. Cornelis, 22, Jan, zn. va: J. Christiaanse: chement. HUWELIJKEN: sprille. 26 j. en man, 21 j., beid OVERLEDEN: 2 87 j., echtgenoti de te Breskens 89 j., wed. van te Oostburg; Broecke, 63 j., a Catharina Anna de te Oostburg Sophie Cammae Lievens, wonei Maria Marie Ba van A. A. van Oostburg; 20, J< mans, 90 j„ won tianus Kats, 25 van M. C. Scho gen; 26, Pieter nende te Groed Notebaart, 71 j.. .29, Elizabeth K< Oostburg; 30, wonende te Aan

De Schakel | 1961 | | pagina 2