Winter- Mantels Kostuums BOBBE tri GPiabmani ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Breskens vierde jubileum van Burgemeester J. A. Eekhout De zoon van de burgemeester Feuilleton Het was van ons. ije Jaargang - AV. 837 Vrijdag 6 Okt. 1961 Verschijnt iedere vrijdag A bonnementsprij s f 1,10 p. kw.; franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS: F* SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS Aubade Schoolkinderen voor hei gebouw De Uitkomst" Zaterdag werd in Breskens gevlagd. De reden van deze vlaggen, 's middags de muziek door het dorp en een grote stoet schoolkinderen die feestelijk met kleine vlaggetjes zwaaiden, was, dat burgemeester J. A. Eekhout die dag 40 jaar in dienst was van de gemeente Breskens. Omdat het oude gemeentehuis te klein was voor een grote ontvangst, was de keuze voor deze huldiging ge vallen op het jeugdhuis „De Uitkomst". Hier werd te ca. half drie als een der voornaamste gasten van de feestelijke bijeenkomst verwelkomd de Commis saris der Koningin In de provincie Zee land, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Even later arriveerde in de stromende regen de burgemeester met zijn echtge note en dochter Marian. Het jeugdgebouw was ondertussen herschapen in een bloementuin. Prach tige grote bloemstukken van organisa ties, bedrijfsleven en verenigingen met daar naast mooi opgemaakte kleine sierlijke bakjes van gemeentenaren. Bij de binnenkomst van de familie Eekhout kregen mevrouw Eekhout en dochter Marian fraaie anjers aangebo den door Nelleke Niermans en Magda Cambier, dochtertjes van raadsleden. Weth. W. C. van der Hooft presi deerde de buitengewone openbare raads vergadering, waarvoor veel belangstel ling was. Hij begroette in de allereerste plaats de burgemeester en zijn gezin en de Commissaris der Koningin, die de wens te kennen had gegeven dit bijzon der jubileum te willen bijwonen. Weth. van der Hooft sprak hierover de blijd schap uit van geheel Breskens. Voor het enige punt van de buiten gewone raadsvergadering verkreeg de Commissaris der Koningin als eerste het woord. Deze zeide dat hij niet wist of het Staatsrechterlijk nu wel juist was, dat de Commissaris van de Koningin het woord voerde in een vergadering van de raad en de presentielijst van de raadsleden mede had getekend. De Staatsrechterlijke kant liet de Commis saris verder maar rusten, omdat, zoals hij stelde, het de eerste maal in zijn loopbaan was dat een burgemeester 40 jaar als ambtenaar in dienst was van één en dezelfde gemeente. Toen, aldus de Commissaris, het jonge 17-jarige broekje Jan Eekhout zijn loopbaan be gon, kreeg men als leerling meestal geen salaris, maar moest men geld toegeven om de wijsheid, nodig om een goed ambtenaar te worden, te kunnen ver garen. De burgemeester is sinds zijn eerste benoeming Breskens trouw ge bleven. Met grote toewijding en ijver heeft hij gewerkt aan de ontwikkeling van Breskens. Kabbelde voor de oorlog het leven rustig en zachtjes verder, na de oorlog, die Breskens zo enorm zwaar trof, vroeg de wederopbouw van Bres kens van de toen in 1946 tot burge meester benoemde heer Eekhout alle aandacht. Breskens werd op fraaie wijze herbouwd en was lange tijd voor vele andere zwaar getroffen gemeen ten een prachtig voorbeeld. Nieuwe klappen kreeg Breskens te in casseren, toen er plannen waren om de Prov. veerboot te verleggen. Moedig heeft burgemeester Eekhout, aldus de Commissaris, ook deze storm, die ook in de gemeente zelf heel wat beroering teweeg bracht, het hoofd geboden. Hij heeft er voor gevochten om het leed en het verlies van deze verplaatsing zo veel mogelijk te verzachten. Ook de visserij gaat de heer Eekhout zeer ter harte. De Commissaris prees het gemeentebestuur van Breskens, dat als eerste in Nederland een regeling ontwierp en uitvoerde om de visserij te saneren en het mogelijk te maken dat de vissers hun ouderwetse schepen konden vernieuwen. De nieuwe groots opgezette plannen om te komen tot een zeer groot uitbrei dingsplan, zijn door G.S. met veel zorg bekeken. Was dit nu wel helemaal no dig en voor Breskens niet veel te groots opgezet? De Commissaris roemde de eerlijke en charmante manier, waarop Breskens burgemeester dit plan heeft verdedigd en zei, dat als er geen bouw- stop geweest zou zijn, die plan al volge bouwd zou zijn. De grote waslijst van functies die de burgemeester heeft, vooral ook op het terrein van de visse rij, moet ons medelijden doen hebben met mevr. Eekhout. Op sympathieke wijze betrok de Commissaris mevrouw Eekhout in de hulde van haar echtge noot, vooral voor de wijze waarop zij haar man steeds heeft bijgestaan. Vervolgens deelde de Commissaris der Koningin mede, dat H.M. de Koningin Breskens' burgemeester benoemd had tot Ridder in de Orde van Oranje-Nas- sau. Zichtbaar onder de indruk stond burgemeester Eekhout op om de Com missaris der Koningin de gelegenheid te geven de versierselen op te spelden. Wethouder W. C. van der Hooft feli citeerde de burgemeester met de hoge Koninklijke onderscheiding, die hij noemde „een Koninklijke erkenning voor Uw levenswerk". Ook mevr. Eek hout en dochter Marian betrok hij in deze huldiging. Op een aardige wijze gaf de heer van der Hooft vervolgens een schets van de loopbaan van de burgemeester, die op 26 Sept. 1921 door B. en W. van Bres kens werd benoemd, met ingang van 1 Oct. 1921. Als jong broekje kwam de heer J. Eekhout voor een „salaris" van f 15,- per maand in gemeentedienst als tijdelijk ambtenaar. Mei 1922 volgde zijn benoeming in vaste dienst van de gemeente. 27 Mei 1927 volgde zijn be noeming als gemeente-ontvanger en werd hem, omdat hij net buiten de ge meentegrens van Breskens woonde, ver gunning verleend om daar te blijven wonen. In 1929 werd dit stukje door Breskens geannexeerd. 23 Nov. 1937 werd de heer Eekhout benoemd tot secretaris der gemeente Breskens, per 1 Dec. 1937. Dit belette hem echter niet om al op 26 Nov. 1937 alle uitgaande post te tekenen met J. A. Eekhout, secretaris. „Foei, burge meester", zei de heer van der Hooft lachend. Kort da'arna echter kwamen de moei lijkheden: oorlogsdreiging, mobilisatie, oorlog. De veer- en geestkracht was uit de bevolking. Nog moeilijker werd het toen Breskens een n.s.b.-burgemeester kreeg en de heer Eekhout tijdens de in stallatie hem vroeg het gemeentebe lang te laten praeveleren boven het partijbelang. Toen volgde de bevrijding met de voor Breskens zo vreselijke gevolgen. Er kwam een nood-gemeentebestuur. Later, in 1946, toen de toestand enigs zins was geconsolideerd, volgde de be noeming van de heer Eekhout tot bur gemeester van Breskens. Sinds die tijd, aldus de heer v. d. Hooft, heeft U niet getracht een popu laire burgemeester te worden. U heeft uw eigen levensstijl behouden en bent een goede ambassadeur voor Breskens. Eb en vloed, dood- en springtij hebt U getrotseerd. Boven alles was U eerlijk en had een onverzettelijke wilskracht. Met de wens uit te spreken dat de burgemeester, gesteund door zijn echt genote, nog lang, in ieder geval tot het pensioen, in Breskens zou mogen blij ven en in goede gezondheid op de hem eigen wijze zijn gemeente besturen zou, besloot de heer v. d. Hooft zijn huldi- gingstoespraak, echter niet nadat hij mevr. Eekhout een enorme bos chry santen had overhandigd en de burge meester een bedrag onder couvert be schikbaar had gesteld. De burgemeester had n.l. geen geschenk voor zichzelf ge wenst, doch de wens te kennen gegeven dat het gemeentebestuur een bedrag beschikbaar stelde voor een gezellige avond voor de raadsleden en het ge- meentepersoneel. Een reeds lang ge koesterde perso'onlijke wens van hem zelf. Met dit cadeau te vragen, aldus de wethouder, heeft U uw persoonlijke in stelling geheel naar voren gebracht. De heer M. de Boer sprak hartelijke woorden van gelukwens namens de le den van de raad en stelde, dat het wei- Onze nieuwe feuilleton door Tom Lodewijk. Dit zeer mooie verhaal over de zoon van een burgemeester, die de gave mist om te studeren, en daarom als auto-monteur zijn brood gaat verdie nen, kunnen wij onze lezers ten zeerste aanbevelen om het te lezen. Het zal U boeien van begin tot eind. De Redactie is het typisch kenmerk van de Wintermode 1961-'62 Wij brengen een heel uitgebreide collectie en MANTELS v.a. f 89,50 KOSTUUMS v.a. f115- Voor uw betere damesconfectie eerst kijken bij Uw Modehuis in Vlissingen I nigen gegeven is om zo'n mooie car rière te maken, in dienst van één en de zelfde gemeente. Als burgemeester staat men altijd in de schijnwerpers; het feit dat de burgemeester deze schijn werpers zonder brandwonden heeft doorstaan, noemde hij voor Breskens bijzonder gelukkig. Bovenal belangrijk noemde de heer de Boer het, dat de burgemeester 'n eenvoudig mens geble ven was met de gewone menselijke fou ten. Hij wenste de burgemeester na mens alle raadsleden geluk met de hoge Koninklijke onderscheiding. De heer P. Woittiez voerde tenslotte het woord namens het gemeenteperso- STREEKROMAN door HANOL SPOOR. 34) Sternhout had Yvonne herkend en begreep dat de oude mensen haar ouders waren. Yvonne was mooier ge worden, misschien kwam het door het zachte, rose licht van de schemerlamp, maar hij kon niet nalaten met bewon dering naar haar te kijken. Haar gezicht was voller. De scherpe trekken waren er uit verdwenen. Haar mondhoeken, die de laatste jaren nei ging hadden ontevreden naar beneden te buigen, schenen nu steeds gereed voor een glimlach. Het drong tot Stern hout door dat hij, die zo velen naar zijn wil gedwongen had, hier stond als een bedelaar. Maar als hij zijn oude, behaaglijke leven in de stad weer wilde opvatten, moest Yv.onne er bij zijn. Zij had altijd alle wensen uit z'n ogen ge lezen. Zij was de volmaakste huisvrouw als hij wenste thuis te blijven. Zij was met de haar bescheiden toegestane middelen de moderne, elegante vrouw, als hij wenste uit te gaan. Nu stond hij hier in de kille herfstavond en'keek in het huis waar Yvonne nu de scep ter zwaaide. Wat was ze veelzijdig en bezat ze vele gaven. Hij was een idioot geweest om haar op te geven. Maar hij twijfelde er niet aan - als hij zich zou vernederen en haar zijn excuus zou aanbieden - dat zij weer van ganser harte met zijn wensen zou instemmen. In uiterste noodzaak zou hij haar des noods huwen; in dit opzicht had hij toch geen eerzuchtige plannen. Nog steeds aarzelde hij. Nog nooit had hij geweten dat een gunst vragen zo zwaar kon wegen. Kom, het was vol doende als hij haar vertelde weer naar de stad te vertrekken. Zij zou hem on middellijk begrijpen en hem verdere uitleg besparen. Een driftige ruk aan de bel deed in huis een verwoed geblaf ontstaan. Dat is Rocky, dacht hij. Natuurlijk had hij de hond niet gezien, omdat die scha vuit wel weer het mooiste plekje bij de haard zou hebben ingenomen. De deur ging open. Nog voor er een woord gewisseld was, sprong Rocky uit gelaten tegen hem op. Het gaf Stern hout toch even een raar gevoel in de keel en hij streelde gevleid het hondje. Toen richtte hij zich op en keek Yvon ne onderzoekend aan. Vreemd genoeg toonde zij geen en kele emotie. Zij nodigde hem uit om binnen te komen, doch hij weigerde verder te gaan dan de hal, daar hij iets persoonlijks had mede te delen. Haar grote, bruine ogen, die nog niets van hun schoonheid verloren hadden, ke ken hem ondoorgrondelijk aan. Hii meende er wel kleine spotlichtjes in te zien vonken en dat maakte de situatie voor hem nog moeilijker. Van onverwachte zijde ontstond er een intermezzo, dat hem voor een ogen blik enige verademing bracht. Op de grote trap verscheen een figuurtje van een kind in een pyamaaatje, dat hal verwege afdaalde. „Tante Von", zei een fijn stemmetje, „komt U even boven? Jaap je huilt en vraagt naar U". Stomverbaasd keek Sternhout naar boven en daarna naar Yvonne. Zij keerde zich naar het kind en met verwondering en een gevoel van jalou- zie zag hij haar met innige zachtheid het kind opnemen. „Ga vlug naar boven, lieverd, ik kom zo," zei ze vriendelijk, 't Leek wel of ze Sternhout vergeten was. Deze kuchte wat en hakte toen in eens de knoop door. „Yvonne, ik ga weer naar de stad; mocht je je hier gaan vervelen, je weet het adres". Een donkere blos overdekte haar ge zicht en Sternhout voelde onmiddellijk dat hij nu in ieder geval misgeschoten had. Een beetje haastig liet hij er op volgen: „Begrijp me niet verkeerd, Yvonne eh het is hier niet zo de plaats er voor, maar ik zou je willen vragen om mijn vrouw te worden". Ze keek hem met schitterende ogen aan. maar antwoordde niet. Sternhout vond dat hij nu genoeg toenadering getoond had; hij behoefde toch zeker niet aan haar voeten te gaan liggen? Waarom nu dat gezicht als van 'n sphinx? Zij kon zich best wat meer vereerd tonen. Op dat moment kwam de kleine peuter boven aan de trap weer terug. „Tonte Von", klonk het zangerig, „de anderen willen ook zo graag dat U komt". „Binnen een minuut, schat; toe, ga nu in bed, je zult kou vatten", zei ze. Sternhout kon zijn ergernis niet be dwingen. „Hoeveel van dat grut heb je in hemelsnaam in huis?" vroeg hij ge voelloos. „Acht", zei Yvonne met niet weinig trots „en er komen er nog vier bij". Met leedvermaak keek ze naar zijn ont stelde gezicht. „Eh ik had willen voorstellen om mij zo lang als gast te beschouwen, voor de tijd welke je nodig zult hebben om hier je zaken af te wikkelen maar nu „Ik wens hier mijn zaken niet aan de kant te doen. Het bevalt mij best. De dankbaarheid voor mijn werk wordt niet alleen in geld uitgedrkt; ik zou ook de aanhankelijkheid van de kinderen niet meer kunnen missen". „En je ouders? Ze zijn niet zo jong

De Schakel | 1961 | | pagina 1