Maaglijder JË-B3V C-R MAAGTABLETTEN RjB DE uitkomst voor U zijn de echte Ameriteansa de beste ter wereld. 'u-rrrr. Met C-R Maagtabletten kunt U weer normaal etenl ïjlrlllfss. Importeur LOUIS RIETBERGEN Korenaarstraat 55a-c, Rotterdam I s m u m MXX Vraagt gratis brochure bij de importeur! gevreesde kinderziekte te helpen be strijden. Opbrengst collecte De nationale collecte voor de kinder bescherming, de Stichting „Sakor", bracht alhier f 129,87 op. 40-jarig ambtsjubileum burgemeester J. A. EEKHOXJT. Ter gelegenheid van het 40-iarig ambtsjubileum van burgemeester J. A. Eekhout te Breskens, zal Zaterdag middag in het jeugdhuis „De Uitkomst" een buitengewone openbare raadsver gadering worden gehouden van 2.30 tot 3.30 uur. Aansluitend hierop zal om pl.m. 3.30 uur de jubilaris door de schoolkinde ren een aubade worden gebracht aan „De Uitkomst". Daarna wordt van 4.006.00 uur de burgemeester door de gemeente een receptie aangeboden, eveneens in „De Uitkomst". Nogmaals worden de inwoners van Breskens herinnerd aan het verzoek om Zaterdag de vlaggen uit te steken. Hoofdplaat Zeeheng elconcours. Zondag j.l. organiseerde de hengel sportvereniging „De Schelde" te Hoofd plaat een internationale zeeheng'elwed- strijd. Deze wedstrijd was de 6e en laatste voor het „Schelde"-kampioen schap 1961 en gold tevens als eind wed strijd voor het kampioenschap tussen de leden van de hengelsportverenigin gen van Hoofdplaat, Biervliet en IJzen dijke. Aan deze wedstrijd namen 303 hen gelaars deel. Na afloop werden de besturen der deelnemende verenigin gen door B. en W. ontvangen op het ge meentehuis. Ook de plaatselijke muziek vereniging verleende haar medewerking en bracht het gezelschap met mars muziek van het gemeentehuis naar het clublokaal von de hengelsportvereni ging, waar de uitslag van de wedstrijd bekend werd gemaakt. „Schelde"-kam- pioen 1961 werd dhr. C. A. Hamelinck uit Terneuzen, die de mooie beker ont ving uit handen van de kampioen 1960, dhr. Gurdebeke van de vereniging „De westkustvissers". Tweede werd J. van Drongelen uit Sluiskil en derde A. de Caluwé uit Sluiskil. De uitslag van het dagklassement was als volgt: 1. G. Klaaijsens, Aarden burg, 1235 p.; 2. A. Ribbens, Terneuzen, 830 p.; 3. A. Lippens, Sas van Gent, 780' p.; 4. A. van Bellegem, Kloosterzande, 582 p.; 5. J. Giellis, Nieuwpoort, 445 p.; 6. L. Pielaet, Hoofdplaat, 440 p.; 7. J. Rottier, Terneuzen 430 p.; 8. A. de Rooij, Terneuzen, 405 p.; 9. J. Goethals, Biervliet, 335 p.; 10. C. Dees, Hoek, 310 p. Kampioen van de hengelaars van IJzendijke, Biervliet en Hoofdplaat werd M. van Hee uit Biervliet. Van de drie genoemde verenigingen kwam Hoofdplaat als eerste uit de bus. Wielerwedstrijd. De uitslag van de weilerwedstrijd voor amateurs en onafhankelijken, ter gelegenheid van de kermis, was als volgt: 1. P. van As, Roosendaal in de tijd van 2 u. 58 min. over de 105 km.; 2. E. Verstraete, Eede; 3. H. de Waal, Axel; 4. Th. Marcus, Boschkapelle5. Chr. Broekmans; 6. G. Deijckers, St. Willebrord; 7. M. Ginneken, Schijf; 8. K. Brugel, Zevenbergen; 9. R. Mali- paard; 10. J. v.d. Weele, Goes; 11. J. Vos, Roosendaal; 12. S. J. van Hoeve, Goes. Circus. Vorige week gaf het circus Kinsber- gen een voorstelling op het terrein in het Zuid-West uitbreidingsplan. De belangstelling voor deze voorstelling maal niet en zijn gedachten waren meer bij Yvonne dan lan?e tiid gebeurd was. Was het wonder dat hij zijn vreugde niet kon verbergen toen Lvdia toch nog onverwacht, verscheen. Lvdia was daar door zo verrast, dat ze haar broer wel schreiend om de hals had willen vallen De hoon dat er iets in hem veranderd was, deed haar de tranen in de ogen springen. Geen wonder dat Lvdia een onmiddellijk gesprek over de brief uit stelde Hartelijk informeerde ze naar zijn ge zondheid. Gretig ging hij in op de oude, vertrouwde toon, die tussen hen are- heerst had voordat het bezit van Duins fort in het geding was gekomen. Na e^n wat haperend gesprek ging hij tenslot te zelf over op het onderwerp dat haar zo bezwaard had. Hij vertelde dat hi1 van plan was om te vertrekken en dat hij Duinsfort met alle rechten op Ly- dia's naam zou laten overschrijven. Heel aangedaan bedankte ze hem. Even kwam zijn oude plaaglust weer boven en een beetje spottend merkte hij op: „ik'zou niet anders durven". Lydia, die al begrepen had dat niet de angst van een bedreiging, maar nu heel andere en betere beweegredenen hem tot die houding noopten, zweeg tactisch. Ze keek met innige blik naar was groot, vooral van de zijde van de jeugd, die vol aandacht was voor de dierendressuur-nummers, trapezewerk, enz. Oostburg Vergadering Ned. Bond van Platte landsvrouwen, afd. West Z.-Vl. De afdeling West Z.-Vl. van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen kwam in hotel „De Eenhoorn" in vergadering bijeen. Op verzoek van het hoofdbe stuur werd de kwestie van dienstplicht voor meisjes in discussie gebracht. Na dat de verschillende daaraan verbon den voor- en nadelen terdege waren besproken, kwam men uiteindelijk tot de slotconclusie, dat dienstplicht voor meisjes in de leeftijd van 18 jaar en voor de tijd van bijvoorbeeld een jaar wel gewenst kan zijn. Aan dere uit spraak werd echter wel de voorwaarde verbonden, dat deze meisjes, die dan een gedeelte van hun tijd zouden be steden in het belang van anderen, niet in kazernes maar in tehuizen zouden dienen te worden ondergebracht. Zij zouden hun diensten moeten aanbieden in het vlak van het maatschappelijk werk, zoals bejaardenzorg, hulp in zie kenhuizen, enz. Aanbevelenswaardig werd het wel gevonden, hierbij eerst te beginnen op vrijwillige basis en dan later eventueel als plicht. De voorzitster, mevr. Vroon-Maarle- veld uit Breskens, vertelde over haar reis per kustvaarder naar Finland. Hierna werd uitvoerig gesproken over de viering van het 30-jarig bestaan van de afd. Zeeland van de bond, op 13 October a.s. tijdens de in Goes te houden najaarsvergadering. Elke af deling zal een gedeelte van de zaal- versiering op zich nemen. Hiertoe had den de aanwezige leden een grote hoe veelheid zelfgekweekte strobloemen meegebracht. Twee leden van de afde ling, mevr. Dieleman-Dees en mevr. Luteijn-Luteijn, beiden uit Schoondijke, zullen de voorbereidende werkzaam heden voor hun rekening nemen Om dat hieraan een wedstrijd verbonden is. zullen de afdelingen proberen zo goed mogelijk voor de dag te komen. Deze goed bezochte bijeenkomst werd besloten door mevr. Risseeuw-Rosen- daal uit Zuidzande, die een aantal in teressante dia's vertoonde over haar vacantiereis naar Denemarken en Luxemburg. De Ronde van West Z.-Vlaanderen. Groot was de belangstelling Zater dagmiddag te Oostburg voor de wieler wedstrijden aldaar. Op het Kroonwijkparours loste bur gemeester L. J. van Leeuwen het start schot voor de 43 deelnemers aan de Ronde van West Z.-Vlaanderen. Deze ronde ging over Oostburg naar Zuid zande, van daar naar Cadzand, Re- tranhement. Sluis en Heille, Aarden burg, Eede, St. Kruis, Waterlandkerkje, Schoondijke, IJzendijke, Biervliet, H.- plaat, Breskens, Groede, Nieuwvliet. Via het kruispunt Potjes kwamen de renners weer op de weg naar Oostburg. In afwachting van de aankomst van de renners werd op het Kroon wij kpar- cours een wedstrijd voor nieuwelingen gehouden. Er moesten 50 ronden op het parcours afgelegd worden. Het gehele peloton bleef, op enkele uitvallers na, bij elkaar en reed een hoog tempo. Na 23 ronden ging W. de Rooij. win naar van de wedstrijd, er vandoor en hield moedig vol. Met nog 6 ronden te rijden ging B. v. d. Bom, profiterend van een inzinking van de Rooij, achter de uitloper aan, doch deze rook het gevaar en wist zijn tempo nog wat op te voeren. Het werd een spannende ach tervolging, waarbij v. d. Bom moest er varen dat hij pl.m. 2 ronden te laat met haar broer en hun afscheid was harte lijk. z Na veel overpeinzingen beslont Stern hout tot iets, dPt hij relf niet voor mo gelijk had gehouden. De laatste avond van zijn verblijf op Duinsfort wandelde hij, zo tegen het vallen van de duister nis, naar het dorp. Hij scheen seen haast te hebben. Op zeker moment na derde bij enn groot huis. Door een der verlichte ramen zag hij een huiselijk tafereeltje, dat hem geboeid deed blij ven kijken. Aan weerszijden van een brandende haard zaten een bejaarde dame en heer. Ze leken zo uit een Frans schilderijtje te zijn gestapt. Klein en ank behaaglijk diep weggezakt in ge makkelijke stoelen, waren ze het toon beeld van oudjes die zich voor de rest van hun levensdagen goed geborgen weten. Meer temijde, aan een schrijfbureau waarop een schemerlamp een zacht b'cht verspreidde, zat een jongere vrouw ijverig te schrijven. Af en toe keek ze een ogenblik vertederd naar de oude mensen. Het oude dametje met het spierwitte, hoog gekapte haar, knikte dan vertrou welijk en ze glimlachten tegen elkaar. (Slot volgt). zijn uitlooppoging was begonnen. W. de Rooij werd winnaar en mocht dolgelukkig de bloemen en kus in ont vangst nemen. De uitslag was: 1. W. de Rooij, Halsteren; 2. B. v. d. Bom, 's-Gravendeel3. D. Kosten, Ka- pelle; 4. W. Roeijgens, Eeklo (B.)5. A. Naaktgeboren, 's-Gravendeel; 6. B. Stiegles, Dordrecht; 7. W. de Haan, IJselmonde; 8. G. Minneboo, Heenvliet; 1. M. v. d. Graaf, Dordrecht; 10. J. Crul, Maldeghem (B.)11. C. v. Borst, Roosendaal; 12. M. Schadwen, Ossen - drecht; 13. A. Cornelis, Biervliet. De uitslag van de Ronde van West Z.-Vlaanderen over 115 km. was: 1. E. Verstraete, Eede; 2. K. Vincke, Maldegem (B.)3. F. Boonman, 's-Hee- renhoek; 4. Jac. van der Kloot, Zun- dert; 5. M. de Jong, Breda; 6. J. Ouwer- kerk, Rotterdam (allen dezelfde tijd als de winnaar)7. J. d'Hondt, Loven- ghem (B.)8. M. Greelle, Vinderhoute (B.)9. Jac. Tolhoek, Yerseke; 10. A. Roeijgens. Eekloo (B.); 11. C. Broek mans, Zevenbergse Hoek; 12. M. den Outer, Nieuwerkerk; 13. P. Dorst, Rot terdam; 14. J. Pieterse, Oude Tonge; 15. W. Dorst, Rotterdam; 16. J. Comelis, Oost-Eekloo (B.); 17. C. van Espen, Axel; 18. Th. Marcus, Boschkapelle; 19. M. van Ginneken. 20. J. v. d. Weele, Goes. In hotel de Windt werden de prijzen uitgereikt door de wielersportvereniging van Oostburg „Luctor et Emergo", die op uitstekende wijze de koers hadden georganiseerd. Overal langs de weg was door de rijkspolitie gezorgd voor een uitstekende afzetting. Na afloop van de wielerkoersen heers te er een gezellige drukte in Oostburg. De muziekverenigingen van Breskens en Oostburg. vergezeld van hun drum bands, marcheerden door de straten en zorgden voor een goede stemming. Waterlandkerkje Vergadering van „Het Groene Kruis". In het Dorpshuis hield de afdeling Waterlandkerkje van „Het Groene Kruis" een algemene ledenvergadering met als voornaamste agendapunt de a.s. samenwerking tussen de afdeling Waterlandkerkje-IJzendijke met de afd. Schoondijke. De vergadering werd voor gezeten door het bestuurslid, de heer J. C. van de Walle, bij ontstentenis van de voorzitter. De heer Van de Walle zette uiteen dat de afdeling Waterlandkerk- je-IJzendijke door haar moeilijke finan ciële positie genoopt, contact heeft ge zocht met de afdeling Schoondijke om tot samenwerking te komen wat de wijkverpleging betreft. De afdeling Schoondijke is tot deze samenwerking bereid. Het plan is dan dat de wijk zuster uit Schoondijke voortaan ook IJzendijke en Waterlandkerkje tot haar werkgebied zal hebben, hetgeen uiter aard financiëel gezien doelmatiger is. Een onvermijdelijk gevolg van deze sa menwerking is dat dan de tegenwoordige wijkzuster voor IJzendijke en Water landkerkje, mej. Lemson, ontslag moet worden verleend. De vergadering ging er mee accoord om per 1 October a.s. die regeling te laten ingaan. Daarna werd afscheid genomen van Zuster Lemson, die inmiddels een gelijke werkkring heeft gevonden te Tholen. De wnd. voorzitter bracht namens de afd. Waterlandkerkje, dank uit aan de vertrekkende wijkzuster voor de vele goede diensten die zij verricht heeft in het belang van het Groene Kruis. Hij reikte haar als aandenken een wand bord uit. Burgemeester Verbrugge dankte de scheidende zuster namens het gemeen tebestuur en de commissie ouden van dagen. Hij bood haar het fotoboek over W. Z.-Vlaanderen aan. Tenslotte bracht de heer A. Haartsen als voorzitter van de plaatselijke E.H.B.O. de dank van die vereniging over voor de bewezen dienseen. IJzendijke Commissaris der Koningin bracht officieel bezoek. Vrijdagmiddag bracht de Commissa ris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, vergezeld van de heer J. de Vries, chef van het kabinet van de Commissaris, een officieel bezoek aan IJzendijke. Na aankomst des middags te half twee verleende de Commissaris eerst audiëntie aan verschillende ingezetenen der gemeente, waarvan dankbaar ge bruik werd gemaakt. Daarna bezocht de Commissaris, vergereld van burgemees ter J. Ficq, de buitenwijken van IJzen dijke. Toen het gezelschap buiten het gemeentehuis kwam, had zich daar de nieuwsgierige schooljeugd verzameld, die de Commissaris vrijmoedig vroeg, wanneer nu eindelijk het zwembad eens kwam. Bezocht werden het in aanbouw zijn de bejaardentehuis en de vestingwerken aan het Ravelijn. Burgemeester Ficq zette verschillende plannen die de ge meente op stapel heeft staan, o.m. de aanleg van de sportterreinen, van ten nisbanen, een riolering en een zuive ringsinstallatie, uiteen. De Commissa ris nam met veel belangstelling kennis van al deze zaken en zegde, waar nodig en mogelijk, de hulp van de provincie toe bij de ontwikkeling van al deze plannen. In de vroege avonduren was er nog een informele bespreking met de raad en B. en W., die een bijzonder genoege- lijk karakter droeg. Voor de Commissaris en zijn gezel schap vertrok, werd de nieuwe ambts woning van de burgemeester bezichtigd en aldaar het diner gebruikt. Zuidzande Onderlinge Brandwaarborg Mij. West Z.-Vlaanderen vierde haar 100-jarig bestaan met brandweer demonstraties. Vrijdagmiddag luidde in Zuidzande de noodklok omdat er ergens brand was uitgebroken. In het dorp nam men deze brandmelding wat lakoniek op. Immers het was al lang bekend, dat er een brandje te zien zou zijn als de Brand waarborg Mij. haar 100-jarig bestaan zou vieren. Dere brandweerdemonstraties waren bijzonder interessant, omdat gedemon streerd werd hoe de plaatselijke brand weer 50 jaar geleden was toegerust en hoe men thans met het moderne en nieuwe materiaal een fikse brand te lijf gaat. Met de oude handpomp brandde de nagebootste boerenschuur, opgetast met oude autobanden, tot de grond toe af, ondanks het feit, dat de brandweerlieden zich in het zweet pompten, daarbij geassisteerd door de bestuursleden van de jubilerende Mij. Met het nieuwe materiaal was het vuur in de tweede nagebootste schuur, ditmaal van steen en met platen ge dekt, snel onder de knie, terwijl tevens nog tijd was de „boer", een aangeklede pop en een koe te redden. Uiteraard was er voor deze demonstraties veel belangstelling. Voor de demonstraties begonnen had de voorzitter van de Onderlinge Brand waarborg Maatschappij een herden kingsrede uitgesproken, waarin hij een overzicht gaf van het 100-jarig bestaan der Mij., die in 1861 werd opgericht. De maatschappij kwam tot stand omdat het vroeger, zo bleek uit de oude boeken, een grote schadepost was als een boerderij door brand werd aange tast. De brandblusmiddelen waren uiterst primitief en de schade was al tijd zo groot, dat ze de draagkracht van de boeren ver te boven ging. In het eerste jaar was het verzekerd kapitaal f 301.455, thans is er bijna voor 17 millioen gulden verzekerd. Een 65 jaar geleden kreeg men in het be stuur verschil van mening over de vraag of een door blikseminslag gedode koe vergoed moest worden. Dit me ningsverschil liep zo hoog, dat een aan tal leden bedankte en dere zelf een nieuwe onderlinge mij. oprichtten, die al spoedig de bijnaam „de nieuwe" kreeg. Het was de heer A. Erasmus, die 27 jaar de voorzittershamer hanteerde. Daarna werd zijn zoon, de heer J. Eras mus, voorzitter en hanteerde eveneens 27 jaar de voorzittershamer. Er zijn thans 330 leden die het werk voortzet ten, aldus de voorzitter, de heer M. J. Verbrugge uit Waterlandkerkje. De voorzitter begroette o.m. het vol tallig college van B. en W., de heer I. van Cruijningen, als vertegenwoordi ger van de Nieuwe brandwaarborg Mij. en de heer E. Schimmel, namens de Federatie voor Onderlinge Verzeke- rings-maatschappijen. Spr. bracht war" me dank aan allen, die eens een be stuursfunctie bij de mij. hebben be kleed, alsmede aan het huidige bestuur. Burgemeester Everwijn van Zuid zande sprak woorden van gelukwens aan het adres van de 100-jarige en merkte op, dat er thans twee 100-jari gen in Zuidzande zijn, n.l. de Rederij kerskamer en de Onderlinge Brand waarborg-Mij. Hij roemde de saam horigheid. die er in de maatschappij heerst en sprak de wens uit, dat men voor de plattelandsbevolking nog veel mag doen in de toekomst en weinig geplaagd zal worden door brandjes. De heer I. van Cruijningen voegde bij de vele gelukwensen ook die van de Nieuwe Brandwaarborg-Mij. en stelde, dat de verhouding tussen het bestuur van de oude en de nieuwe maatschappij heel wat beter is, dan 65 jaar geleden. De heer Schimmel sprak namens de federatie van onderling verzekerden tenslotte gelukwensen. Het jaarverslag werd goedgekeurd. Over 1960 is er een batig slot van f 7.253,08. De heer A. Modde en Cam. Mabesoone werden als bestuurslid her kozen, terwijl het verslag van de direc tie betreffende de activa van de ver eniging werd aanvaard. Nadat rijkelijk erewijn was rondgediend, sloot de voor zitter de bijeenkomst en togen alle aan wezigen naar het demonstratieterrein om de brandweer van vroeger en nu aan het werk te zien. Na afloop verenigden allen zich aan een feestelijke maaltijd en bracht de muziekvereniging „Veronica" een sere nade. 's Avonds was er voor de leden in het Ledeltheater te Oostburg een cabaretvoorstelling. Burgerlijke Stand GEMEENTE SCHOONDIJKE over de maand Aug. GEBOREN- 8, Jannis Cornelis, z. van A. A. Steurrijs en C. Huigh. HUWELIJKEN: geen. OVERLIJDEN: geen. INGEKOMEN: 3. Maria T. van Kou- wenberg, van Oostburg naar De Biltstr. 8; 1, Francina E. van Baal, van Goes naar Dorpsplein 19; 3, Victor de Ruijs- scher, van Hoofdplaat naar De Biltstr. 9; 3, Maria Heetesonne, echtg. van V. de Ruijsscher, van Groede naar De Bilt- straat 9; 9, George F. Cromheecke, van Oostburg naar Willemsweg 44. VERTROKKEN: 2, Johanna Nortier, echtg. van J. C. Moelaart en kind, naar Potgieterstraat 10, Rotterdam; 9, Koop Mast en gezin, naar Sportstraat 9, Hoe ven; 17, Joannes A. Steijaert, naar Vo-

De Schakel | 1961 | | pagina 2