de fchakel I CORSETTEN Plutina Wandel- Pakje ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Het was van ons. ALG NIEUWS BLAD ije Jaargang - Nr. 836 Vrijdag 29 Sept. 1961 Verschijnt iedere vrijdag A bonnementsprijs f 1,10 p.kw.; franco p. post f1,25 Prijs der advertenties: io ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 439 DRUKKERS-UITGEVERS": FA SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.*»». - GiRO 358296 MEDISCHE -V Surchtstraat 13 OOSTBURG Plaatselijk Nieuws Breskens Raadsvergadering Spanningen in N.V. Zeebad. De spanningen in N.V. Zeebad Bres kens hebben zich de laatste maand snel toegespitst. Zoals bekend, werd de waarnemend burgemeester, de heer W. C. van der Hooft, tijdens de vacantie van de burgemeester, de toegang tot de vergadering van de Raad van Beheer van N.V. Zeebad Breskens geweigerd. Dit geschiedde op een weinig elegante manier en was aanleiding tot een scher pe veroordeling tijdens de vorige raads vergadering door de heer J. Vergouwe, die het gedrag van deze Raad van Be heer niet kon bewonderen en het op treden van de voorzitter van de Raad van Beheer kwalificeerde als zeer bru taal en onfatsoenlijk en het gebeurde een aantasting noemde van het gezag. Dit alles mondde in de laatst gehou den raadsvergadering uit in een ver zoek van de gemeenteraad van Bres kens, gericht aan de Raad van Beheer van N.V. Zeebad, om binnen tien dagen een vergadering bijeen te roepen, waar in deze kwestie behandeld zou kunnen worden. Naar aanleiding van dit geval hadden B. en W. een nota opgesteld, welke in de raadsvergadering van Maandag avond j.. aan de orde kwam. In deze nota gaven B. en W. een overzicht van de totstandkoming van N.V. Zeebad Breskens, waartoe het initiatief door het gemeentebestuur genomen werd. De ge meente nam toen een aandelenpakket van f 15.000,-. Het verzoek van de gemeenteraad om binnen tien dagen een vergadering van de Raad van Beheer uit te schrijven, werd genegeerd, terwijl de gemeente geen uiteenzetting kreeg van het feit waarom de vergadering niet kon wor den uitgeschreven. Op 21 Augustus vroeg de burgemeester tijdens een vergadering van de Raad van Beheer aan dit college uitspraak over de houding van de voorzitter. De Raad van Beheer nam de verantwoor delijkheid voor het gebeurde op zich en schreef het gemeentebestuuur een excuus-brief. Ook werd toegezegd, dat bij afwezigheid van de burgemeester diens plaatsvervanger tot de vergade ringen zal worden toegelaten. Daar er echter steeds spanningen in deze raad van beheer zijn, waardoor een goede samenwerking jegens het ge meentebestuur moet uitblijven en er voor het belangrijke werk een hechte samenwerking met het gemeentebestuur moet zijn, besloot de gemeenteraad in gevolge art. 16 van de Statuten van N.V. Zeebad, een algemene vergadering van deze N.V. bijeen te roepen, ter op lossing van de ontstane vertrouwens crisis, temeer, daar naast de gemeente lijke vertegenwoordiger, de heer M. de Boer, ook de heren Maas en Moorlag ontslag hebben genomen als bestuurslid van N.V. Zeebad Breskens. Over dit alles is een grote verontrus ting ontstaan, welke o.m. blijkt uit een gesprek met de Kamer van Koophandel, terwijl het bedanken o.a. door de heer Moorlag nog wordt geaccentueerd door het feit, dat deze voorzitter is van de plaatselijke V.V.V.. die in de praktijk toch ook wel iets van doen zal hebben met N.V. Zeebad Breskens. Hoewel de heren Carels en Goethals zeer uitvoerige verklaringen aflegden, waarin zij stelling namen tegen een groot gedeelte van het door B. en W. in deze kwestie naar voren gebrachte, be sloot de raad, met de stemmen van beide heren tegen, krachtens art. 16 van de Statuten van N.V. Zeebad Breskens, een algemene vergadering van aandeel houders bijeen te roepen. Ingek. stukken en mededelingen. Onder de ingek. stukken waren o.m. enkele goedkeuringen door G.S. van grondverkoop in het bungalowpark aan de fa. Gebr. van der Poel te Terneuzen en aan de heren J. S. S. A. de Cocker en N. Houterman. Naar aanleiding van de goedkeuring door G.S. inzake de grondverkoop aan de fa. Gebr. Cruson, informeerde mevr. Niermans-Gossije naar het tekort dat de gemeente bij de ze grondoverdracht moet lijden. De voorzitter deelde mede, dat aan G.S. is gevraagd in deze te bemiddelen, doch dat dit college het niet heeft kunnen doen omdat dit een bevoordeling zou betekenen van een gemeente buiten de kerngemeenten. Een delegatiebesluit van de raad ge daan aan B. en W. inzake de verkoop van gronden in het herbouwplan, werd wegens een enge omschrijving van deze delegatie, thans andermaal door de raad bekrachtigd, in deze zin, dat het uitbreidingsplan buiten deze delegatie valt. Aan de heer J. de Bree te Breskens werd door de raad een perceel grond verkocht voor f 12,82 per m2. Op een vraag van de heer Cambier bleek, dat het in de bedoeling ligt dit terrein ver der vol te bouwen met woningwetwo ningen die passen in de omgeving van de Sportlaan. Aan de heer D. Rosenga te Amster dam werd 390 m2 grond verkocht voor de bouw van een woning, voor de prijs van f 13,75 per m.2. De heer H. Willems te Eekloo kocht 690 m2 grond, eveneens voor de prijs van f 13,75 per m2. De optie verleend aa de Gebr. van der Poel te Terneuzen voor de bouw van 38 premiewoningen, werd thans gedeel telijk omgezet in de aankoop van een perceel grond, groot 1135 m2 voor f 15,82 per m2, voor de bouw van 6 wo ningen in de vrije sector. Binnen niet al te lange tijd zal dus de Sportlaan in het uitbreidingsplan en de Langeweg, die nu nog geheel kaal is, een heel ander aanzien hebben, aldus de burgemeester. Op een vraag van de heer de Boer werd geantwoord, dat het in de bedoeling ligt binnenort nog een 20-tal woningen te bouwen. Voor de realisering van de plannen voor de bouw van een aantal woning wetwoningen werden verschillende rioleringswerken aanbesteed. De laag ste inschrijver was de heer C. D. de Ruijsscher te Biervliet voor de prijs van f 39.420.-. De raming bedroeg f 41.000,-. Het werk werd aan de laagste inschrij ver gegund. De raad besloot de 14-daagse markt te consolideren, daar de proef die men hiermede al geruime tijd aan het ne men is, volkomen is geslaagd. De heer Carels stelde, dat de plaatselijke win keliers een bezwaar hadden ingediend inzake de opstelling van de kramen op het Oranjeplein en de Mercuriusstraat. De voorz. zei dat deze kwestie binnen korte tijd zal worden besproken met de Vereniging voor de markthandel. De heren J. en D. Marijs vroegen de raad volgens de bekende regeling finan ciële medewerking voor de bouw van een stalen vissersvaartuig. De bouw van het nieuwe casco plus de motor zal een totaalbedrag van f 107.250 vergen. Hier voor zal f 75.000,- worden opgenomen. De raad ging zonder stemming met de gevraagde gemeentelijke garantie voor de geldlening accoord. Verlichting Strandboulevard. De aanlegkosten voor de verlichting van de Strandboulevard zullen volgens een opgave van de N.V. P.Z.E.M. een bedrag van f 39.320,- vergen. Mevr. Niermans meende, dat nu de gemeente voor steeds hogere uitgaven komt te staan, het op den duur niet kan uit blijven dat de belastingen worden ver hoogd. Zij vroeg of het, nu de Boule vard nog niet gereed is, wel nodig is dat deze verlichting nu al wordt aan gebracht. Voorts vroeg zij de minder draagkrachtigen te ontzien, als de ge meentelijke belastingen omhoog gaan. De heer Carels informeerde naar het stukje Boulevard, dat door weigering van de betrokkenen nog steeds niet kon worden aangelegd. Ook de heer Cam bier informeerde naar de financiële mogelijkheden van deze uitgaaf en wees nog op het gevaar, dat een instelling als de P.Z.E.M. in een soort monopolie positie is wat betreft de aanleg van openbare verlichting. Er is thans zo weinig controle, zoals met een ..gewone" aanbesteding, dat het werk voor de laagste prijs wordt uitgevoerd. Hij vroeg B. en W. voor een volgende maal eens te overwegen een electro-tech nisch bureau in te schakelen. Uit een antwoord van weth. Zegers bleek, dat de gemeente voor de Boule vardverlichting een extra-uitkering uit het gemeentefonds heeft gekregen van 8 a 9000 per jaar en er dus geen sprake is van een hogere belasting. Voorts maakt de bouw van een hotel op een der plateaux de aanleg van de open bare verlichting noodzakelijk. Het ligt in het voornemen de Boulevardverlich ting te voeden vanaf twee verschillende punten, zodat het feit dat deze thans nog niet geheel is aangelegd, bij de aan leg van de verlichting niet zo erg be langrijk is. Verder zei de wethouder dat van de Pzem als semi-overheidsbe- drijf verwacht mag worden, dat er zo goedkoop mogelijk wordt gewerkt. Wel zal de suggestie van de heer Cambier voor een volgend geval nader onder zocht worden. De heer Cambier meende dat de ex tra-uitkering uit het gemeentefonds gebruikt zou worden voor de uitbreiding van het secretariepersoneel. Hij kreeg gelijk, doch de uitkering voor de ver lichting is een super-uitkering, die bo ven de andere extra-uitkering komt, al dus weth. Zegers. Voor ELKE gelegenheid gekleed met een Een ideaal bezit is zo'n deux-pièces van beslist kreukvrije materialen. De modellen spreken voor zich. Reeds vanaf f6950 Voor uw betere damesconfectie eerst Q D D C ^DUddc Uw Modehuis in Vlissingen Voorts aanvaardde de raad, na zeer uitgebreide discussie, nog een beplan tingsplan, waarvan de totale kosten voor de gemeente f 8400,- zullen be dragen. Deze beplantingen zullen wor den aangebracht langs de Boulevard, het bungalowpark en langs de groen strook rondom het industrieterrein van Gebr. Cruson. Het uitbreidingsplan Langeweg werd iets ingekrompen, zodat het de heer M. A. Manneke mogelijk wordt gemaakt dat deze op zijn eigen terrein een wo ning kan bouwen. Het betreffende hoekperceel werd voor dhr. Manneke gereserveerd, mits deze, wat het uiter lijk van de woning betreft, zich richt naar de wensen van de stedebouwkun- dige. Zeeuwse collecte voor Polio en Spastische kinderen. Bovenstaande collecte wordt georga niseerd door de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel werk in samenwerking met de dames V.V.H. Deze collecte zal gehouden worden van 2 t.e.m. 7 October a.s. Wij hopen dat vele inwoners van Breskens een klein financieel offer willen brengen om deze Feuilleton STREEKROMAN door HANOL SPOOR. 33) „Dit zal je in de gevangenis brengen", waarschuwde hij. Zij lachte op een eigenaardige, ge luidloze manier. „Ik heb hoogstens nog een dag of drie te leven. Vermoedelijk gaan er door dit optreden nog wel twee dagen af. Het zou zelfs kunnen gebeu ren dat ik voor je ogen dood neerviel. Ik hoop voor die tijd mijn boodschap gedaan te hebben". Gefascineerd bleef Sternhout doodstil liggen. Mia, die zelfs nu ze doodziek was, het toneelachtig optreden niet kon laten, haalde met een gewichtig air een brief je uit de zak van haar peignoir. Ze hield het hem voor. „Ik behoef je niet te vertellen wat dit is". Hij herkende zijn verklaring van me deplichtigheid aan de brand. ,.Hier", zei ze, „eet het op". Nu twijfelde hij in het geheel niet meer aan haar verstandsverbijstering. In ieder geval was deze opdracht niet zo erg. Zij duwde* het in zijn mdnd en hij kauwde gewillig. Bij dit alles sloeg ze hem spottend gade. „Je bent nu eenmaal een bijzonder onredelijk mens, dus je moet ook met buitengewone middelen behandeld wor den om tot rede gebracht te worden". Hoewel ze op haar benen stond te waggelen, haalde ze met ijzige kalmte schrijfbehoeften te voorschijn. Zij leg de deze op zijn bed, schoof er een stevig blad onder en gelastte hem te schrijven hetgeen zij zou dicteren. Het gehele geval leek Sternhout zo opgeschroefd, dat hij er om zou kunnen lachen, als er niet steeds de dreiging van het mes bleef. Zij zag alle emoties duidelijk op zijn gezicht en genoot 'zichtbaar. „Ja", spotte ze, „wat zouden mijn dreigemen ten toch weinig waarde hebben als Verhagen niet zo'n voorbeeldige huisva der was die zorgde, dat de messen per fect geslepen zijn. Zo, dat briefje dat je zo juist geconsumeerd hebt, moet niet alleen vervangen worden, maar aangevuld met een afstand doen van Duinsfort, ten bate van je zuster. Hij schreef gehoorzaam. Zij pakte het papier weg, lichtte haar wapen op en liep achterwaarts de kamer uit. Met een zucht van verlichting bleef Sternhout liggen. Hij bedacht hoe ge makkelijk het nu zou zijn om haar te overmeesteren. Zijn gekrenkte trots dreef hem er toe, maar de diepe indruk die het verval van Mia op hem gemaakt had, deed hem nadenken en doodver moeid het bed houden. Wat had Duins fort hem nu al niet gebracht? Hij betwijfelde sterk of het papier dat Mia in haar bezit had, wel waarde had. Maar Mia wilde bij haar vrienden iets goed maken. Hij deed niets anders dan vriendschap vertrappen. De scher ven, die hij gemaakt had op Duinsfort, toen hij zijn drift nergens anders meer op had kunnen botvieren, waren een symbool van hetgeen hij van zijn leven gemaakt had. Yvonne, die toch zo goed met al zijn verlangens rekening had gehouden. Lydia, die onbaatzuchtig van hem hield. Rocky, zijn trouwe kame raadje, die echter de juiste weg had ge kozen en tenslotte de waardering van de Verhagens. Hij schaamde zich, loosde de ene zware zucht na de andere, maar vroeg zich met echte zelfkennis af, of het nuchter morgenlicht hem weer niet als een oude stijfkop zou terugvinden. HOOFDSTUK XXVII. Grote veranderingen. De volgende morgen bracht grote consternatie in het huisje van de Ver hagens. Het bed van Sternhout was leeg. Zijn bezittingen waren verdwenen. Alles wees er op dat hij heel kalm en met overleg was vertrokken. Lang kon men zich echter niet met gissingen bezig houden, want toen moe der Verhagen al heel vroeg eens bij Mia ging kijken, lag deze vredig en stil. voorgoed ingeslapen. In haar gevouwen handen hield ze een brief geklemd, die aan freule Lydia geadresseerd was. Geen aardse gerechtigheid zou Mia voor haar schulden kunnen laten boe ten. Toen alle zorgen om Mia een eer volle begrafenis te geven, voorbij wa ren, bracht de brief weer nieuwe moei lijkheden. Lydia begreep dat het Mia's laatste wens was om van deze brief gebruik te maken. Hoewel ook zij geen bepaalde waarde aan de brief hechtte, moest ze uit piëteit voor de dode er toch wel met haar broer over spreken, vooral omdat Lydia wel vermoedde hoe Mia ongeveer de brief in handen had gekregen en daardoor haar leven had bekort. Lydia wist niet dat er in Sternhout een dergelijke ommekeer had plaatsge vonden dat hij hunkerde naar wat be langstelling. Op Duinsfort wachtten hem dezelfde lege, ongezellige kamers. In de salon, waar hij altijd het liefst vertoefde, lagen nog de scherven, als teken van de liefdeloosheid en de een zaamheid, die hem omringden. Zeker zou hij al naar de stad ver trokken zijn, als hij zijn terugkomst en zijn dagelijks leven daar zonder Yvon ne kon indenken. Dit lokte hem hele-

De Schakel | 1961 | | pagina 1