de fchakel BOBBE VJ (io-ltuUMÓ Winterkostuum Het was van ons. ALG. NIEUWS BLAD ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN 73e Jaargang - Ar. 833 Vrijdag 22 Sept. 1961 Verschynt iedere vrijdag A bonnementsprij s fijiop. kw.; franco p. post f1,23 Prijs der advertenties 10 ct. per m.m.; by abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS. F1 SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. "SP - GiRO 368296 Plaatselijk Nieuws Oostburg Waterschap Het Vrije van Sluis vergaderde. Tijdens de algemene vergadering van het Waterschap Het Vrije van Sluis, welke vorige week te Oostburg werd gehouden, sprak de dijkgraaf, de heer J. B. Becu uit Groede, een openings woord uit waarin hij de bezorgdheid van het bestuur tot uitdrukking bracht inzake de Zwingeul te Cadzand. Het in handen houden van de Zwingeul zal binnenkort nieuwe maatregelen vra gen. Daar dit een Internationale kwes tie is, zal er overleg gevoerd worden over de aanleg van diverse paalhoofden in zee met Rijks- en Prov. Waterstaat. Voorts zal, vooruitlopende op de Delta werken, bekeken worden welke verdere werken ter plaatse nodig zijn. Verder deelde de dijkgraaf mede, dat het dijkvak BreskensNo. Eén, dat In het kader van de Deltawerken als eerste werk moet worden aangepakt, spoedig zal worden aanbesteed. De zwakke plaats in de zeewering te Bres kens, bij de Handelshaven, zal eveneens spoedig aangepakt worden. Voorts zul len in de buurt van Breskens verschil lende aanpassingswerken worden uit gevoerd in verband met de verplaatsing van de sluis bij de Handelshaven naar Nieuwe Sluis. Verder staat op het pro gramma de verplaatsing van de water gang naar Nieuwe Sluis, het maken van een wachtsluis en een gemaal te Nieuwe Sluis. Samen met de Calamiteuze Hoofdplaatpolder zullen spoedig voor bereidingen getroffen worden voor het aanpassen op Deltahoogte van de zee wering bij No. 7, Ook daar moet een sluis gebouwd worden. Het delfplan 1961 verloopt volgens wens. aldus de dijkgraaf. Inmiddels is begonnen met een chemische onkruid- bestrijding voor de sloten, die volgend jaar nog zal worden uitgebreid. Dit geeft wel wat hogere kosten, doch de onkruidbestrijding moet in de hand ge houden worden zodat men met een nat jaar het overtollige water goed kan af voeren. De wegen zullen per 1 Oct. a.s. allen goed berijdbaar zijn. Er is veel dam- en bermwerk. De zeeweri ngheeft het afgelopen jaar geen stormschade opgelopen. Voorts deelde de dijkgraaf mede, dat de heer J. Traas uit Laren is benoemd tot hoofd-commies in de vacature van wijlen de heer F. Kolijn. Door de onder bezetting van het kantoor moest er veel teamwerk worden verricht. De dijkgraaf bracht al het personeel hiervoor zijn héfrtelijke dank. Spoedig zal de grindwegcommissie Retranchement-Zuidzande en het Vrije van Sluis ontbonden worden. Er is al overeenstemming over de bestemming van de verschillende wegen. Zuidzande zal de weg door de kom van het dorp overnemen, Retranchement de weg van Oude Tol naar het dorp, terwijl het Wa terschap de overige gedeelten zal over nemen. De brug te Retranchement is gereed gekomen en inmiddels opgele verd. De weg Oostburg-St. Margriete is gereed, terwijl spoedig een aanvang zal worden gemaakt om het aansluitende gedeelte weg naar Oostburg in goede staat te brengen. Met de gemeente Aar denburg worden onderhandelingen ge voerd om de weg te St. Kruis over te nemen, die dan in D.A.C.W.-verband kan worden verbeterd, dit op dezeffde wijze dan waarop de weg Waterland kerkje-Stroopuit verbeterd is. In verband met de uitvoering van de Deltawerken zullen verschillende aan passingswerkzaamheden, n.l. het ver leggen van leidingen, spoedig ter hand genomen worden. Met enige bezorgd heid besprak de dijkgraaf de uitbreiding van technisch personeel dat voor deze uitbreidingswerkzaamheden nodig zal zijn. De technische dienst kan dit extra werk er niet meer bij hebben, waardoor dus veel voorbereidend werk zal moe ten worden uitbesteed, echter onder eigen leiding. Het werk moet zo spoedig mogelijk gereed zijn daar de eerste fase van de Deltawerken in 1963 moet worden opgeleverd. Deze eerste fase, die spoedig zal worden aanbesteed, behelst o.m. het dijkvak Breskens-No. Eén. de sluis bij de Handelshaven te Breskens, verlegging van de watergang van de sluis te Breskens naar het nieuw te bouwen gemaal te Nieuwe Sluis, waar tevens in het kader van de Deltawer ken een wachtsluis zal komen. Voorts heeft het bestuur in voorbereiding de bouw van een gemaal op de sluis te Cadzand-Haven. Uitgezonderd de bouw van het gemaal te Cadzand, moeten al deze werken voor 1963 gereed zijn, ter wijl bij Nn. Zeven tussen Hoofdplaat en Biervliet een nieuwe sluis zal worden gebouwd. Ook daar zullen verschillende aanpassingswerkzaamheden moeten uit gevoerd worden, o.m. het verplaatsen van bestaande waterleidingen in het kader van het streekplan. Doordat het een publiek geheim is geworden dat de financieringswet voor de Deltawerken een veiligheidsclausule bevat voor de waterschappen, waarin wordt gesteld dat de totale bijdrage va.i de waterschappen niet meer mag be dragen dan 10 pCt. van de pachtwaar de, achtte de dijkgraaf het alleszins verantwoord thans met spoed al de werkzaamheden, die voor 1963 klaar moeten zijn, aan te pakken. Recreatie. Het is thans algemeen erkend, dat de recreatie een welkome aanvulling is voor de werkgelegenheid in W. Z.-Vlaan- deren, aldus de dijkgraaf. Het behoed de streek voor het wegtrekken van vele jonge mensen. Het waterschap ziet het als haar taak aan de ontwikkeling van de recreatie service te verlenen. Wel is het vanzelfsprekend dat extra geld hier voor nodig uit andere bronnen moet ko men dan die van het waterschap. Voorts releveerde de dijkgraaf het feit, dat het waterschap Het Vrije van Sluis 20 jaar geleden werd opgericht, onder zeer moeilijke omstandigheden. Het was toen oorlogstijd. Thans staan we weer voor moeilijke beslissingen. De Deltawerken zullen veel van onze ener gie vragen. Wij kunnen thans na 20 jaar aldus de dijkgraaf, wel stellen, dat de concentratie van polders in 1941 een gelukkige gedachte is geweest en het plan volkomen is geslaagd. Als toekomstige taken zag de dijk graaf in de eerste plaats de uitvoering van de Deltawerken aan de zeewering, de waterbeheersing en voorts medewer king in het kader van de streekvernieu- wing om de ontvolking van de kleinere dorpen tegen te gaan. De 31 punten tellende agenda werd daarna door de vergadering vlot afge werkt. Voor de periodieke aftreding van de dijkgraaf, de heer J. B. Becu, werd een voordracht opgemaakt van 3 perso nen. Als eerste op de voordracht koos de vergadering met algem. stemmen de heer J. B. Becu uit Groede, als 2e de heer J. van Dongen uit Aardenburg, als 3e de heer G. Termote uit Hoofd plaat. Verschillende percelen grond, nodig voor de aanleg van wegen, uitbreiding van waterleidingen etc., werden van de eigenaren aangekocht. Het jachtrecht van een aantal percelen grond werd verleend aan diverse belanghebbenden. In de gemeente Biervliet werd een aantal wegen, die geen dienst meer doen o.a. door de inpoldering van de Braak man. aan de wegenlegger onttrokken. Het wegenplan 1962 werd door de Hoofd ingelanden aanvaard. In 1962 zal 20 km. grindweg van een asfaltwegdek worden voorzien. De Interimregeling voor de ziektekosten voor het personeel werd aanvaard, terwijl ook een nieuwe sala risregeling van kracht werd. Voorts werd het bestuur gemachtigd een onteigeningsprocedure te beginnen, als met eigenaars van grond geen over eenstemming kan worden bereikt voor de verbetering van het wegvak Oost burg-St. Margriete en de aansluiting hiervan naar de gemeente Oostburg. Het jaarverslag 1960 werd aanvaard. Tijdens de rondvraag werd nog eens uitvoerig geïnformeerd naar het delven en schoonmaken van de verschillende sloten, de Zwingeul en de duinenrij te Cadzand. Na de gebruikelijke paling maaltijd sloot de voorzitter de algemene vergadering. Garage 't Westen feestelijk in gebruik, genomen. Zaterdagmorgen heerste er te Oost burg een gezellige drukte. Niet aleen opende één van de meest moderne ga rages, annex fraaie showruimte, haar poorten, doch tevens werd de winkel week geopend. Als voorbode van al deze drukte werden de afgelopen dagen te Oostburg vier bedrijven geopend, n.l. een viswinkel in de Brouwerijstraat, een meubelbedrijf aan de Zuidzandsestraat en een parfumeriewinkel op het Eén- hoornplantsoen. Zaterdagmorgen vond de laatste opening in deze serie plaats, n.l. de ingebruikstelling van het garage bedrijf 't Westen, waarvan de heer R. R. de Visser uit Terneuzen directeur is. Voor de familie Visser was dit een be langrijke dag, immers de bekroning op een werk, dat zeer lange voorbereiding heeft vereist. Burgemeester J. L. van Leeuwen vond het dan ook voor een burgemeester één van de meest prettige gebeurtenissen om een zo groot bedrijf binnen zijn ge meente te mogen ingebruikstellen. De burgemeester verrichtte de ingebruik stelling in de ruim 1000 m2 grote garage en noemde het een gunstig teken voor West Z.-Vlaanderen dat de „Wijzen uit het Oosten" een bedrijf in het westelijk deel van Z.-Vlaanderen vestigen. Het gebouw dat een opvallend mooie vormgeving heeft, staat dan ook op een in Oostburg opvallende plaats, nl.. aan de Rijksweg. Het moderne bedrijf past PARIJS zegt Een zeer apart zonder bont vanaf f98,- met edele bont- r iaq j-a garnering vanaf T IJ7,vU Geen herfstgarderobe zonder een kostuum zegt Parijs, met of zonder bont. Het accent ligt op de stoffen (tweed en lang harig mohair). De mo dellen grote afstaande kragen. Kleuren :beige, aubergine, flessengroen en marron. Voor uw betere damesconfectie eerst kijken bij Uw Modehuis in Vlissingen volkomen bij het in moderne stijl op gebouwde Oostburg en het symboliseert bij de ingang van de gemeente de op gang die Oostburg na de oorlog maakte. De gemeente, aldus de burgemeester, is met dit fraaie gebouw dan ook bij zonder ingenomen. Het accentueert de positie van Oostburg als centrumge meente en de verzorgende taak die het in W. Z.-Vlaanderen inneemt. De bur gemeester sprak de wens uit, dat het internationale karakter van de Rijks weg te Oostburg behouden zal blijven en voegde daar een verlangen van de hele streek bij, nl.. de wens van deze weg een 4-baansweg te maken, omdat deze door het steeds toenemende ver keer veel te smal is geworden. De auto is nu eenmaal een vervoermiddel dat zeer snel opgekomen is. Als men na gaat, dat 50 jaar geleden een auto slechts in het dorp mocht rijden voor afgegaan door iemand met een rode vlag en slechts voor zeer rijke mensen was, en het feit dat de auto nu gemeen goed geworden is voor bijna iedereen, dan kan men constateren dat een groot garagebedrijf een goede toekomst heeft. Feuilleton STREEKROMAN door HANOL SPOOR. 32) Haar gehele lichaam deed pijn, daar haat, woede en verdriet om de voor rang streden. „Beest die je bent. het hart van dit dier was duizendmaal be ter dan het jouwe". Sternhout wilde haar vertellen dat hij niet moedwillig de hond had ge raakt. Hij voelde zijn nederlaag aanko men, maar afstand te doen van zijn lang gekoesterde wens, kostte hem zo veel moeite dat hij dit zo lang moge lijk wilde rekken. Hoewel hij bijna ner gens belangstelling meer voor had, had intense verveling hem er toe gebracht om te gaan jagen. Zonder veel ambi tie was hij in de duinen gaan dwalen. Menig konijntje was door zijn zwaar moedige gedachten al aan zijn aan dacht ontsnapt. Toen hij eindelijk iets meende te zien bewegen, had hij zonder meer aange nomen dat hij wild onder schot had en hij had aldus Dilo geraakt. Met verbazing had hij het grote lichaam v,an Dilo omhoog ziensprin gen. Hoe nu die kleine 'helleveeg hier aan het verstand gebracht dat dit wer kelijk zijn bedoeling niet was geweest. Hm, er zat nog meer temperament in dit kind dan hij verwachtte. Er kwam iets van bewondering in zijn ogen. Jo ke, die hem juist vlak in het gezicht keek, zag het en dat deed haar het laatste beetje zelfbeheersing verliezen. Ze greep hem bij de armen en schudde hem wild heen en weer. Sternhout stond met beide handen op het geweer gesteund en dit wapen maakte gevaarlijke schommelingen. Hij probeerde de loop een andere richting te geven, maar rekende er niet op dat het meisje in haar woede zulk een grote kracht had. Weer viel er een schot. Beiden ston den doodstil, in verstarring elkaar aan kijkend. Even was er niet te zien of er iemand geraakt was. Sternhout had onmiddellijk een ste kende pijn in zijn schouder gevoeld. Voor iemand met zo'n enorme dosis eigenliefde als hij was het een ongeken de sensatie om zich gewond te weten. Er bekroop hem een grote angst voor zijn leven. Hij waggelde. Joke, die lang zaam een donkere vlek op zijn jas zag komen, vroeg zich vertwijfeld af of ze hem gedood had. „We moeten proberen thuis te ko men", zei ze angstig;' „we zijn vlakbij. Nee, wacht U hier maar, ik zal vader sturen en zelf de dokter halen". Zo vlug ze kon verwijderde zij zich. Thuis was in een paar woorden verteld wat er gebeurd was. In het dorp had ze geluk; de dokter kon dadelijk met haar mee. Hij bood haar een plaatsje in zijn auto aan. Bijna gelijktijdg met hun komst, loodste Verhagen de steunende patiënt naar binnen. Moeder Verhagen had in de huiska mer een bed voor Sternhout in orde ge maakt. De dokter onderzocht zorgvul dig de wond. Alleen de bovenarm was flink geschaafd. Sternhout deed echter niets dan mopperen, had het zelfs heel ontactisch over dorpsdokters en wilde overgebracht worden naar een zieken huis in de stad. De dokter keek hem nadenkend aan en verklaarde dat vervoer niet mogelijk was. Moeder Verhagen werd door de dokter terzijde genomen en de dokter verklaarde dat de wond niets had te be tekenen, maar dat de patiënt overspan nen was. Een weekje rust zou wonderen doen. Daar lag de jonkheer nu. Nog nooit was hij zo intiem met het leven in een burgergezin in aanraking gekomen. De hartelijke toon en de humane omgang onderling wekten voortdurend zijn ver wondering. Eerst meende hij dat er een comedie werd opgevoerd, vanwege zijn aanwezigheid, maar al gauw bemerkte hij aan de natuurlijke, ongedwongen wijze dat dit voor hen vanzelfsprekend was. Het gaf hem veel te denken. Voortdurend was hij in tweegevecht met zichzelf. Zo had hij het voornemen om zijn leven anders in te stellen, om het volgende ogenblik weer te liggen ra zen en iedereen verwijten naar het hoofd te slingeren. Joke moest het dan wel het zwaarste ontgelden. Dan dreig de hij met de politie. Ook was er nog de stille strijd tussen broer en zuster. Nog gaf Sternhout zich niet gewonnen. Het was een voortdu rende worsteling tussen zijn kwade geest en het weinige goede dat in hem was. Mia kon in het kleine kamertje er naast al deze gesprekken volgen en lag uren lang stil voor zich uit te kijken. Als ze Sternhout erg duidelijk hoorde snau wen, kwam er soms een kleine flikke ring in haar ogen. Toen Sternhout hoorde dat Mia ook als patiënt hier verpleegd werd, wilde hij onmiddellijk weg. De dokter raadde het hem ernstig af en de angst voor zijn dierbaar leven deed hem weer van zijn voornemen afzien. HOOFDSTUK XXVI. Mia's laatste daad. Sternhout sliep die nacht niet rustig. De gebeurtenissen van de laatste tijd zwierven door zijn geest. Hij meende nog te dromen, toen hij aan zijn arm werd geschud en er een spookverschij ning voor z'n bed stond. Een scherpe pijn als van een venijnige speldeprik in zijn borst overtuigde hem dat hij wak ker was.

De Schakel | 1961 | | pagina 1