-«BOBBE r alg. nieuws blad alg. nieuws blad voor west zeeuws-vlaanderen a &eze jschap! \n g°e Suède Jasje De kwaliteit en afwerking Feuilleton Het was van ons. de ichakel 7jtJaargang - Ar. 8J4 Vrijdag 15 Sept. 1961 Verschijnt iedere vrijdag A bonnementsfirij s f i,iop. kw.; franco p. post f1,25 Prijs der advertenties 10 ct. per num.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. ext*a Telefoon 429 V DRUKKERS-UITGEVERS: F® SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT .10 - BRESKENS - TEL,'*! - GIRO 358296 Plaatselijk Nieuws Groede Raadsvergadering In deze vergadering kwamen B. en W. met het voorstel een bedrag van f 4400,- te voteren voor de aanschaffing van 5 bronzen carillonklokjes en de montage daarvan in de toren ten behoeve van een z.gn. Westminsterspel. De heer J. Vermeulen zei in principe niet tegen een carillon te zijn, maar te menen, dat er thans nog te vele zaken zijn, die in eerste instantie de aandacht verdienen. Zo oordeelde spr. de aanleg van trot toirs in bepaalde straten zeer wenselijk, terwijl de straatverlichting in de buiten wijken wel erg afsteekt tegen die in de bebouwde kom. De voorz. zei, dat er kortgeleden voor de riolering, bestrating en trottoirs, f 300.000,— is uitgegeven, bovendien is het nu eenmaal zo, dat de mensen in de buitenwijken nu eenmaal nooit zoveel comfort kunnen krijgen als in de bebouwde kom. Toch wordt voor deze mensen al het mogelijke gedaan, o.a. noemde de voorz. het feit. dat ge durende 30 jaar een belangrijk bedrag op tafel wordt gelegd voor het realise ren van het 100 pCt.-plan waterleiding. Het ene behoeft het andere nu eenmaal niet uit te sluiten. Het streven van B. en W. is er op gericht het dorp zo aan trekkelijk mogelijk te maken om mensen van buitenaf aan te kunnen trekken. De aanwezigheid van een carillon geeft on getwijfeld sfeer aan ons dorp, aldus de voorz. De heer P. van der Hooft zei ook geen tegenstander van een carillon te zijn, maar had liever, dat in eerste in stantie de gevraagde gelden besteed zouden worden voor modernisering van de ophaaldienst van het huisvuil, want dit is nog steeds een probleem van de eerste orde. De voorz. zei, dat er reeds heel veel gedokterd is aan de moderni sering van deze dienst, maar dat het aan de nodige medewerking heeft ont broken bij bepaalde gemeenten deze kwestie gezamenlijk op te lossen. Thans onderzoekt een commissie uit B. S. en O. dit probleem, omdat het in vrijwel alle West Z.-VL gemeenten precies eender gesteld is. Mogelijk zal men moeten komen tot een z.gn. compostbedrijf of zelfs een vuilverbranding! Groede al leen kan het niet oplossen, dat staat boven elke twijfel. De heer A. Salomé meende, dat men al het mogelijke moet doen om de gemeente zo aantrekkelijk mogelijk te maken en naar zijn oor deel kan men dit met een carillon zeker bereiken. Met 3 stemmen voor en 2 tegen (de heren Vermeulen en Van der Hooft) voteerde de raad het gevraagde bedrag. Bij de aanvang van de vergadering had de voorz. de raad meegedeeld, dat wethouder Casteleijn wegens een hem overkomen ongeval, niet aanwezig kon zijn. Hij wenste hem een spoedig alge heel herstel toe. Ook was van de heer Van Damme bericht van verhindering ingekomen. De notulen der vorige ver gadering! werden ongewijzigd vastge steld. De dankbetuiging van de gemeen te Hoedekenskerke voor de ontvangst te Groede op 24 Juli j.l., werd voor kennis geving aangenomen. Afgewezen werd de subsidieaanvrage van de Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods heiligen naam. Medewerking werd toe- op grond van art. 72 der l.o.-wet 1920 aan het bestuur van de R. K. bij zondere lagere school voor de aan schaffing van vloerbedekking in de lo kalen, de vernieuwing van het meubi lair, de aankoop van een stofzuiger, de aanleg van een handwasbakje en de vernieuwing van de naaimachine. B. en W. zullen nu met het betrokken school bestuur en de Inspecteur van het lager onderwijs in overleg treden. G. S. heb ben het raadsbesluit goedgekeurd waar bij van het waterschap „Het Vrije van Sluis" een stukje weg, gelegen aan de Kruisdijk, in beheer en onderhoud wordt genomen. G. S. maakten evenwel de op merking, dat het wenselijk was. indien de gemeente tevens de eigendom over genoemd stukje weg verwierf. In dit verband stelde B. en W. voor dit weg gedeelte aan te kopen van het water schap voor de som van f 1,Ook aan vaardde de raad het voorstel van het waterschap .,Het Vrije van Sluis" in zake het door haar uit te voeren weg- verbeteringswerk aan de toegangsweg tot het strand, nabij het badpaviljoen ,X>e Groe". Van de totale kosten ad f 3000,zal de gemeente 80 pCt. dienen bij te dragen. De begroting 1960 werd gewijzigd, f 25,werd aan het Verbond voor Veilig Verkeer als eenmalige sub sidie toegekend in het tekort van f 100.000,dat door verbouwing van het door deze bond te Hilversum aange kocht pand zal ontstaan. Tijdens de rondvraag sprak de heer J. Marijs over de ontwikkelingsmogelijk heden van de gemeente Groede. Hij zou graag zien, dat deze mogelijkheden ook op korte termijn tot ontplooiing worden gebracht. De voorz. zei, dat B. en W. ook niets liever willen dan dat, maar dat door de voorgenomen deltawerken en het ontbreken van de beheerslijn, waar achter gebouwd kon worden is het niet mogelijk geweest in de door de heer Marijs gewenste richting te werken. Thans, nu de beheerslijn bekend is. hebben B. en W. de stedenbouwkundige opdracht gegeven een uitbreidingsplan voor de kust te maken, welk plan heel binnenkort gereed zal zijn. Het plan is afgestemd op het door de 5 samenwer kende kustgemeenten opgemaakte streekplan en is met het oog op de snelle ontwikkeling van het vreemde- lingenbezoek groter van opzet, dan aanvankelijk de bedoeling is geweest. Aardenburg Raadsvergadering De Raad der gemeente Aardenburg kwam vorige week in openbare verga dering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester J. M. A. C. van Don gen. Over het voorstel van B. en W. tot herziening van het wederopbouwplan, in verband met de verbetering van de verkeerssituatie aan het Kaaiplein, de beplanting van dit plein en de bebou wingsvoorschriften die voor het Kaai plein zullen gelden, ontstond een zeer levendige discussie. De heer Lampo en de heer Rijckaert verklaarden zich hier tegen. De heer Rijckaert zei het heel jammer te vinden, dat er steeds stukken van het parkeerterrein worden afge knabbeld. Ook de heer Paridaen meen de, dat het parkeerterrein zeker niet kleiner moet worden. De voorz. zei, dat men, wil men mee spelen in het toeristisch verkeer, een outillage moet hebben die voldoet aan de eisen, die het publiek heden ten dage stelt. Het is daarom van het groot ste belang het Kaaiplein attractief te maken, waarbij tevens een oplossing voor het moeilijke verkeersprobleem op genoemd plein kan worden verkregen. De voorz. vond het jammer dat bepaal de sentimenten in het geding zijn ge komen. Spr. zei dat het hem heeft ver wonderd dat het adres dat tegen de plannen is ingezonden de handtekening draagt van twee raadsleden, die thans ter vergadering niets zeggen. Het is een wet van Meden en Perzen dat de raadsleden zich de vrijheid van hande len moeten voorbehouden en zich niet op deze manier moeten binden. Het is jammer, dat de zaak zo gespeeld wordt en het einde van het liedje zal zijn dat de weegbrug zal moeten verdwijnen omdat men nota bene zelf aantoont, dat daar, juist voor de Kaaipoort, grote vrachtwagens met aanhanger draaien. Het ligt nu aan de raad of ze de ge meente vooruit wil helpen of niet. Bij stemming werd de wijziging van het wederopbouwplan aanvaard met de stemmen van de heren Lampo en Ver- beke tegen. De heer Buijck stemde blanco. Naar aanleiding van de notulen en meer in het bijzonder over de verleen de subsidie aan het Zeeuws Consultatie bureau voor Alcoholisme, zei de heer Rosseel. dat het drankmisbruik in de gemeente eer toe dan afneemt. De voorz. merkte op,, dat er dan juist aan leiding is dat dit Consultatiebureau gro tere activiteiten ontwikkelt. In principe besloot de raad de bouw grond, waarop thans de noodwoning staat, welke bewoond is door de heer Roets, te bestemmen voor de bouw van de nieuwe Boerenleenbank te Eede. Op het verzoek van de Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods Heiligen Naam, werd op voorstel van B. en W. geen subsidie toegekend. Mevr. E. J. v. d. Broecke-de Man zei het zeer ergerlijk te vinden, dat er op het sportterrein en de tennisbanen zo gevloekt wordt. Zij meende, dat er toch iets tegen gedaan diende te worden. In het bestuur van de B.L.O.-school en de Commissie die het vervoer van de B.L.O.-kinderen regelt, werd de voor zitter als lid benoemd en de heer Cats- man als plaatsvervanger. De raad ging accoord met de auto- vergoedingsregeling, zoals die door G.S. in ontwerp aan de raad was toegezon den. Aan de P.Z.E.M. werd een perceeltje grond in de Elderschans verkocht voor de bouw van een transformatorhuisje. Besloten werd de pacht van het ge meentelijk bouwland in gebruik bij de heer C. M. Rijk, op te zeggen. Financiële medewerking werd ver leend bij de aanschaffing van 2 olie kachels door de Alg. Aardenburgse kleuterschool. Mevr. v. d. Broecke zei het toe te juichen dat het thans kan gebeuren. Besloten werd aan de kinderen Ste- kelinck een perceeltje bouwgrond uit te geven, gelegen in de Utenhovestraat. De oppervlakte zal door B. en W. nader worden bepaald. Naar aanleiding van het schrijven van Een van BOBBE betekent altijd in goed gezelschap Ook deze herfst weer. De collectie van BOBBE is toonaangevend dank zij een jarenlange ervaring Nergens anders heeft U zo'n keus uit exclusieve jasjes. van onze jasjes zijn doorslaggevend. Wij leveren U zo'n BETERE SUÈDE JASJE reeds .p-j^_Q50 Ook in de grotere maten Voor uw suède en betere damesconfectie bij Uw Modehuis in Vlissinsen I de P.Z.E.M. inzake de 100 pCt.-aanslui ting van de onrendabele percelen in de gemeente, voor zover bekend 22. zei de voorz. het erg jammer te vinden, dat het gehele overleg buiten de ge meente heeft plaats gehad. Per aansluiting zal de gemeente een bijdrage van f 1000 - dienen te geven. Niet accoord ging de raad met het verlangen van de Pzem het stroomverbruik te garanderen. Be sloten werd voor de aansluiting mede werking te verlenen, nadat eerst over leg is gepleegd door de Pzem met de be langhebbenden en nadat de lijst met de aan te sluiten percelen ter goedkeuring aan B. en W. is voorgelegd. De heer Lansu zei het zeer toe te juichen dat de volledige electrificatie thans mogelijk is gemaakt; immers de leefbaarheid van het platteland wordt hierdoor verhoogd. Tijdens de rondvraag zei de heer Ros seel een prettige mededeling te hebben, n.l. dat dit jaar de St. Baafskerk door 6000 mensen is bezocht en dat het mu seum door 500 mensen werd bezichtigd. De voorz. dankte de heer Rosseel na mens de raad voor de activiteiten die hij nu sinds jaren ontwikkelt ter bevor dering van het toeristisch verkeer. STREEKROMAN door HANOL SPOOR. 31) Joke, die Duinsfort was binnenge komen en net genoeg dichtbij op wacht was blijven staan om stemmengemom- pel te horen, zonder bepaald voor luis tervink te spelen, hoorde opeens niets meer. De stilte bleef aanhouden en haar ongerustheid dwong haar om eens poolshoogte te nemen. Haar gezichtje werd lijkbleek toen ze de freule op de grond zag liggen. Ze knielde bij haar neer en streelde de handen, die slap en koud aanvoelden. Sternhout, die de eerste schrik al weer te boven was, ergerde zich aan de onverwachte inmenging. Zijn voet maakte een onwillekeurige beweging. Als een terrier, die het vrouwtje be waakt, schoot Joke toe. Hij meende zelfs het blikkeren van haar tanden te zien. Dit rasdiertje was hem ook nog ont gaan. Moest je daar die roerende aan hankelijkheid eens zien. Voor hem be stond zo iets niet. Hij verstijfde toen hij Den heer het duinpad zag afkomen. Dat koh niemand anders dan'zijn ppgedron£en zwager zijn. Aan zijn gezicht te oordelen zou je nu pas goed de poppen aan het dan sen hebben. Het was werkelijk Paul, die door het lange uitblijven van Lydia, ongerust, was geworden. Een blik door de glazen deuren was voldoende om hem met twee stappen bij Lydia te brengen. „Joke, haal azijn en koud water", zei hij zacht. Joke had Lydia niet alleen bij Sternhout willen laten, maar holde nu naar de keuken. „Bij gelegenheid zullen we dit afre kenen, jonkheer", zei Paul dreigend. Sternhout, die zijn figuur trachtte te redden, waagde het om spottend op te merken: „wat wilt U? De duels zijn uit de tijd". „Ja, en mijn vuist is eigenlijk te goed voor U. Toch zal mij dit niet beletten er een flink gebruik van te maken". Alsof de stem van Paul haar tot le ven wekte, opende Lydia op dat ogen blik de ogen en poogde tegen hem te glimlachen. Voorzichtig hielp Paul haar overeind. Paul vergat Sternhout en de hele omgeving. „Hoe voel je je nu, vrouwtje?" vroeg hij teder. Op dat moment kwam Joke weer bin nen en slaakte een zucht van verlich ting. Van ganser harte hoopte ze dat dit de laatste scène zou zijn, die door Sternhout was veroorzaakt. Zolang hij hier bleef, was hij de kwade genius van het dorp en speciaal van hen, die haar dierbaar waren. Lydia werd liefdevol ondersteund door Joke en Paul naar het huis van de Ver- hagens geleid. Geen van drieën vond het nodig om notitie te nemen van de man die achterbleef. Hij zag hen gaan en benijdde hen om hun saamhorig heid. Zijn drift nam bezit van hem. Woest draaide hij zich om en keek de kamer rond. Vanaf een kast grijnsde een boedhabeeld hem aan. Dat was er al tijdens zijn kinderjaren. „Ben jij soms mijn ongeluksprofeet, of - kijkend naar de antieke kostbaar heden - is het deze rommel allemaal die een kwade invloed op mij uitoefent? Niemand die mij begrijpt, niemand die mij helpt; altijd sta ik alleen alsof ik een melaatse ben. Is het dan zo erg wat ik wil? Weer zag hij de boeddha grijnzen. Een wilde woede brak baan. Hij greep een kostbare vaas en smeet die naar het beeld. Door het schervengerinkel barstte zijn drift pas goed los. Nog een vaas en nog een. Dan volgden nog an dere zeldzame pronkstukken om zijn machteloze woede bot te vieren. Vermoeid zakte hij in een stoel. Het zweet gutste hem van het gezicht. Na enige ogenblikken keek hij verwezen rond. Wat mankeerde hem? Hij leek wel idioot. Als het alleenzijn hem hiertoe bracht, kon hij wel oppassen, anders kwam hij in een zenuwinrichting te recht. Tegelijk meende hij de woorden te horen waarmee hij destijdszijn zus ter had bedreigd: „Ik zal je onmondig laten verklaren". Zij had nu de macht hem op te sluiten. Alles wat hij deed, werkte als een boemerang. In een stoel midden tussen de scher ven, met het hoofd in de handen, bleef hij moedeloos zitten. HOOFDSTUK XXV. Er viel een schot. Enige dagen verliepen. Allen, die be lang hadden bij de ontknoping van de brandstichting, wachtten in spanning. Van Sternhout werd taal noch teken vernomen. Ogenschijnlijk ging alles weer het oude gangetje, maar de zor gelijke gezichten bewezen dat men niet helemaal gerust was op de goede af loop. Frank ging weer vlijtig aan het werk. Voor Joke bleef nu een behoorlijke tijd gereserveerd. „Noodgedwongen", plaag de Joke hem, want hij gebruikte nu zijn maaltijden bij de Verhagens. „Nu be hoef ik niet te kijken of Frank wel zal komen". Joke voelde zich gelukkig Frank iedere dag bij zich te hebben. Op een goede dag zou voor allen de zon weer gaan schijnen, meende ze. Mia was een lieve en gemakkelijke patiënt geworden. Ook haar moeder was door haar zonder sarcastische opmer kingen ontvangen. Daaraan waren de

De Schakel | 1961 | | pagina 1