Maaglijders b-n^V c.a ÜAAGTABLETTEM w Eg uitkomst voor U zijn de echte Amerffcnme de beste ter wereld. Met C-R Maagtabletten kunt U weer normaal eten! WdU. Importeur LOUIS RIETBERGEN - Korenaarstraat 55a-c, Rotterdam Vraagt gratis brochure bij de importeur! nog een korte mars door het dorp ge maakt, wat een waardg slot was als af sluiting van het eerste lustrum van deze dagen. Breskens Zwemsuccessen. Tijdens de Zeeuwse zwemkampioen- schappen, die j.I. Zaterdagmiddag te Souburg werden gehouden, wist Theunie van den Heuvel, lid van „Schelde- stroom" te Breskens, kampioene te wor den op de 100 m. rugslag en 200 m. schoolslag. Haar broer, P. van den Heuvel, even eens lid van „Scheldestroom", wist de titel op de 200 m. schoolslag heren in de wacht te slepen. Voorwaar een mooi succes voor de zwemvereniging „Schel destroom". Geslaagde laatste Zomeravond- bootvaart in dit seizoen. Maandag j.I. organiseerde de plaat selijke V.V.V. haar laatste Zomeravond- bootvaart in dit seizoen. En ook nu weer met succes. Met voorop de Breskense muziekver eniging, gingen de pl.m. 1000 passagiers aan boord van de luxe veerboot „Prin ses Beatrix", waarna om 18.45 uur de haven werd verlaten. De tocht ging ook nu weer via de West Z.-Vlaamse kust tot voor Knokke, waar de steven werd gewend naar de Walcherse kust. Dank zij het prachtige weer kon men genieten van een schit terend uitzicht op zee en de kusten. Om de stemming er in te houden bij de passagiers, waaronder nog veel bui tenlandse toeristen, gaf de bekende accordeonvereniging „Flandria", o.l.v, dhr. J. Anthonisse, op het rijdek lichte muziek ten beste, terwijl de plaatse lijke muziekvereniging tijdens de pauze van „Flandria" en later in de salons met populaire schlagers en marsen de vreugde ten top deed stijgen. Onder de passagiers bevonden zich verscheidene West Z.-Vlaamse burge meesters, alsmede de directeur van de Provinciale V.V.V. en afdelingsbestuur ders van deze vereniging. Bij aankomst van de veerboot vertrok de muziekvereniging al spelend naar de kom der gemeente, waarbij veel pas sagiers hossend meetrokken. Al met al kan de Breskense V.V.V. op drie geslaagde boottochten in dit sei zoen terugzien, Hengelwedstrijd. Zondag j.I. hield de hengelvereniging „De Zeekrab" te Bresknes een heugel- wedstrijd voor haar leden, waarbij ook niet-leden konden deelnemen. In verband met een hengelwedstrijd te Knokke, die ook op deze dag werd gehouden, was de deelname niet over weldigend. Bij de aanvang van de wedstrijd wierpen echter toch een 70-tal henge laars hun lijnen in zee. De belangstel ling van de zijde van het publiek was zeer groot. Er werd veel ondermaatse vis gevan gen, die teruggeworpen werd, na eerst aangetekend te zijn door de contro leurs. Na het eindsignaal werd de boven maatse vis gewogen. Prijswinnaars wa ren: le pr. L. Rlemens, Breskens, 1050 p.: 2. C. J. v. d. Broecke, Temeuzen. 500 p.; 3. S. J. Ritico, Breskens, 465 p.; 4. K. Stro, Breskens, 445 p.; 5. P. Riemens, Terneuzen, 425 p.: 6. W. Jansen, IJzen- dijke, 35 4p.; 7. C. A. Hamelink, Ter- neuzen, 340 p.; 8. F. de Jonge, IJzen- dijke, 320 p.9. H. P. Geelhoed, Zaam- slag, 285 p.; 10. M. v. d. Broecke, Bres kens, 265 p.; 11. S. Versprille, Rotter dam, 265 p.; 12. mevr. v. Zeele, Hoofd plaat, 265 p.; 13. J. Pilaat, Hoofdplaat, 235 p.14. J. Albregtse, Breskens, 215 p. Groede Het badseizoen. Groede heeft zich in de laatste jaren ook ontwikkeld als één der vooraan staande badplaatsen in West Z.-Vlaan- deren. De toeloop van toeristen werd ook dit jaar weer groter. De accommodatie aan en nabij het strand breidde zich uit en daarom stelde het bestuur van de plaatselijke Vereniging voor Vreem delingenverkeer een nog meer uitge breid programma met feestevenemen- ten op dan vorige jaren. Dat dit pro gramma aan de verlangens der toeris ten heeft voldaan, bleek wel uit de spontane deelname en reacties vanwege de vele badgasten, die, nadat hun va- cantie ten einde was, meestal hoopten en het verlangen uitspraken om nog eens in Groede te mogen en kunnen terugkeren. Hoewel het weer in de beide top- maanden, Juli en Augustus, niet al tijd even gunstig was, heerste er aan het strand te Groede en juist vooral op de weekenddagen, een gezellige drukte door de vele badgasten, dagjes mensen en ook talrijke ingezetenen. Hieruit blijkt weer eens temeer, dat de plaats Groede en vooral het strand, een waar Eldorado van rust en vacan- tievreugde is voor vele badgasten. Eede Emiel Verstraete winnaar van de Patrijzenjacht. De Patrijzenjacht van Colijnsplaat- een 120 km. lange wielerkoers voor ama teurs en onafhankelijken, die Zaterdag middag werd gehouden, is gewonnen door de bekende West Z.-Vlaamse ren ner Emiel Verstraete uit Eede. Een grote verrassing was zeer zeker dat hij hiervoor de overwinningskus in ontvangst te nemen kreeg van niemand minder dan onze Europese schaatskam pioene Sjoukje Dijkstra, die met va- cantie is op de „Banjaard" bij Kamper land. Ooetburg v.v. Breskenswinnaar van „Eénhoorn-tournooi 1961". Evenals vorig jaar is ook nu weer v.v. „Breskens" winnaar geworden van het door de sportvereniging „Oostburg" ge organiseerde „Eénhoorn-tournooi 1961" Breskens kwam Zondag j.I., na vo rige week van Groede te hebben ge wonnen, in de winnaarsronde uit te gen Oostburg. Reeds bij de rust was de stand 70 in het voordeel van het technisch beter spelende Breskens, waarbij zij na de thee deze nog wisten op te voeren tot 90. Bij het einde reeds in zicht, wist Oostburg nog een tegenpunt te scoren, zodat de uitslag 91 werd in het voordeel van Breskens. In de vooraf gespeelde verliezersron de won IJzendijke met 40 van Groede. Biervliet Wielerkoers. De wielerkoers voor nieuwelingen op de wijk Kapitalen Dam, op Zondag j.I., is gewonnen door de Belg W. de Taeije voor W. de Rooij, Halsteren en D. Kos ten, Kapelle. De plaatselijke renner A Kornelis. werd door een valpartij in de 10e ronde, 14e geklasseerd. VISITEKAARTJES Fa. amoor de Hulster, Breskens Sluis Door auto gegrepen. De 67-jarige bromfietser J. M. uit Sluis werd op de hoek van de Dinsdag straat en de Lange Wolstraat door een personenauto met caravan aangereden. Met ernstige verwondingen werd M. naar het ziekenhuis te Oostburg ver voerd. De bromfiets werd zwaar bescha digd, terwijl de auto geen schade op liep. Zuldzande Afscheid hoofdleidster kleuterschool. De hoofdleidster van de kleuterschool te Zuidzande, mej. H. Kommers, die eervol ontslag is verleend in verband met haar aanstaand huwelijk, zal he denmiddag afscheid nemen. Leden en oud-leden van de Stichting Kleuterschool zullen bij dit afscheid tegenwoordig zijn. Nieuwvllet Antwoord van onze sportieve student. Na Zaterdagmorgen „De Schakel" te hebben gelezen was onze student, Wim du Bois, wel een beetje verwonderd, want na al de roem in genoemd blad hem toebedacht en -gewenst, bevond hij zich enigszins in een moeilijke si tuatie. Hij stond n.l. juist op het punt om te vertrekken naar de koers „Pa trijzenjacht" te Colijnsplaat. En nu zo'n krantenbericht, dan begin je je natuurlijk toch een beetje verplicht te voelen om je supporters niet teleur te stellen. Gezien onze coureur een jongen van weinig woorden is, meende hij er maar korte metten mee te moeten maken en was zijn antwoord: een klinkende over winning uit een veld van 20 renners, waardoor zijn bekervoorraad weer werd uitgebreid. Daar hij dit echter voor zo'n bericht nog niet voldoende achtte, ging hij Zondagmiddag van start te Vinkt in België, weer voor een 2-daagse wed strijd, waarbij hij eindigde als 2e van 42 renners. Daarmee was de zaak niet rond en startte hij dus Maandagmiddag voor het tweede gedeelte van de wed strijd. Gezien onze student goed kan rekenen, begreep hij dat hij deze dag als eerste zou moeten eindigen om de 2-daagse te kunnen winnen. Dit deed Wim du Bois dan ook, zodat hij zijn voorraad prijzen zag uitbreiden met een prachtige palm. Voorwaar een mooi antwoord op ons vorig bericht. Rivella demonstratie. Door de Coöp. Condensfabriek Fries land werd in de zuivelhandel van dhr. P. J. Labijt te Nieuwvliet een demon stratie gehouden met het Friesche Vlag-product, de Rivelladrank. Deze gezellige demonstratie stond onder lei ding van mevr. A. van Boven, die alle klanten en de op dat moment aanwe zige badgasten voorlichtte omtrent de Rivella als de alcoholvrije drank, die een zuiver natuurproduct is. Alle aan wezige klanten heten zich dan ook gaarne een gratis slokje inschenken om zelf te kunnen proeven en te keuren, hetgeen de demonstratrice handen vol werk gaf. Raadsvergadering. De Raad der gemeente Nieuwvliet kwam tijdens haar vergadering van Woensdagavond tot de conclusie, dat de gemeente ernstig in haar toeristisch bestaan wordt belemmerd. De heer Quaars had n.l. bij geruchte vernomen, dat een groot deel van het strand, het welk door de Dienst der Domeinen te Goes aan de gemeente Nieuwvliet voor exploitatie was verhuurd, aan het be heer van de gemeente zal worden ont trokken. Burgemeester J. C. Everaars zei dat het hem geweldig speet, dit ge rucht te moeten bevestigen. Er is n.l. een schrijven van recente datum van de Dienst der Domeinen ingekomen, waarin medegedeeld wordt dat de Stichting Het Zeeuwse Landschap, dat het beheer heeft verkregen over het natuurreservaat „De geïnundeerde Zwarte Polder", ook de langs gelegen Even wil ik je nog zeggen dat je moe der ook aan je ziekbed geweest is". Onverwacht reageerde Mia op de oude, opponerende wijze: „Ik wil wed den dat ze zei: ik heb het altijd wel gezegd, er komt niets van dat kind te recht. Om dat niet te horen ben ik niet meer naar huis gegaan. Om dat te ont lopen heb ik te hoog willen grijpen. Ik wil haar niet zien. zeg dat maar, laat ze dat zoetelijke „vergevertje spelen" maar ergens anders opvoeren". Uitgeput zweeg ze. Moeder Verhagen schudde haar hoofd. In stilte nam ze zich voor, als Mia's moeder weer zou komen, eerst te overleggen met elkaar. Op Mia's verzoek waren Paul en Ly- dia dadelijk gekomen. Ze konden onge veer wel aanvoelen hoe het gesprek zou verlopen. Om beurten hadden zij bij Mia gewaakt en waren wel een beetje op de hoogte van Mia's daad. Ze wisten echter nog niet dat ook Sternhout de hand in het spel had gehad. Ze hadden gedacht aan een zeker soort ballorig- heid, aan behoefte aan sensatie en aan Mia's minachtng voor het oude huisje. Groot was hun verbazing toen Mia, gesteund door een paar kussens, een beduimeld stukje papier uit een ver fomfaaide portefeuille haalde. Zeer voorzichtig werd het papier, dat helemaal gevlekt' was, uit elkaar- ge strandgedeelten in beheer verkrijgt. De voorz. zei deze gehele gang van zaken meer dan te betreuren. Zeer onhoffelijk, was het oordeel van de raad, dat er geen samenspraak voor af met de gemeente heeft plaats gehad. Voorts was de raad van oordeel dat de gemeente het strand steeds goed heeft beheerd. Het erge van deze onverkwik kelijke geschiedenis is, dat ter plaatse strandcabines zijn geplaatst ten be hoeve van de badgasten en dat deze van de gewijzigde situatie de dupe zul len worden. De raad voelt zich ernstig benadeeld en zal tegen de onelegante handelwijze mede protest aantekenen. De notulen der vorige vergadering werden ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen 'was een goedkeuring van G.S. op het raadsbesluit tot verkoop van 254 m2 grond aan de heer J. J. de Reu te Groede voor f 3,- p. m2. De raad had geen bedenkingen tegen de ontwerpregeling van G.S. inzake de autovergoeding aan de burgemeesters voor het gebruik van de eigen auto voor dienstzaken. De vergoeding zou neer komen op een bedrag van f 1500,- per jaar, omdat de burgemeester tevens deze functie in Groede vervult. De ver deling der autokosten zal geschieden naar rato van het inwonertal van Groe de en Nieuwvliet. De subsidie-aanvrage van de Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods Heiligen naam werd op voor stel van B. en W. afgewezen. Op het desbetreffende verzoek van de gemeente Philippine, werd voor drie leerlingen uit Nieuwvliet die de fruit- teeltschool aldaar bezoeken, een subsi die toegekend van f 50,- per leerling, of wel van f 150,- in totaal. De raad ging accoord met het aanbod van de Ned. Heide Mij. inzake het door haar op te maken plan voor een een voudig sportveld. Exclusief de omzet belasting van 4 pCt. zal de Heide Mij. voor het plannen maken f 550,- in re kening brengen, in welk bedrag inbe grepen de kosten voor een beplantings- plan en voor het opmaken van een investeringsbegroting. Van de zijde van de D.A.C.W. is in dertijd de mededeling ontvangen, dat het Rijk in beginsel bereid is in de kas ten van de aanleg van een eenvoudige brandbluswater-vijver subsidie te ver lenen, mits dit werk tegelijk met een ander werk kan worden uitgevoerd. Thans doet zich de gelegenheid voor tegelijk met het sportterrein ook de blusvijver aan te leggen. B. en W. wer den gemachtigd ook de aanleg van de blusvijver met de Heide Mij. te bespre ken. Op haar verzoek werd aan mevr. A. Bosch-Rijckborst eervol ontslag ver leend als onderwijzeres aan de o.l. school. B. en W. kregen machtiging het. ontslag te doen ingaan op een nader te bepalen tijdstip. De voorz. deelde mee, dat de ingangsdatum van bedoeld ontslag kan worden gesteld op 1 Octo ber a.s. De Bond voor Veilig Verkeer te Utrecht verzocht om medewerking bij een pro- paganda-actie van deze instelling, te voeren per 1 Nov. a.s., bij de inwerking treding van de regeling ter bescherming van de voetgangers op de z.g. zebra paden. Aangezien de gemeente over geen zeebrapaden beschikt, stelden B. en W. voor dit schrijven voor kennis geving aan te nemen, waartoe de raad dan ook over ging. In de vacature mevr. A. Bosch aan de o.l. school werd voorzien door met. algem. stemmen mej. M. S. Masclée uit Oostburg te benoemen, per 1 Oct. a.s. Uitvoerig werd hierna over de ver keerssituatie in de Dorpsstraat gespro ken. B. en W. vinden deze situatie verre van ideaal, maar geloven dat deze kwestie door ook voor de westzijde van de Dorpsstraat een wachtverbod in te voeren, zeker niet verbeterd kan wor den en stelden daarom voor de situatie ongewijzigd te laten. Op voorstel van de heer Quaars werd besloten in de nabijheid van de Dorpsstraat een klei ne parkeergelegenheid aan te leggen om het parkeren in de Dorpsstraat te ontlasten. De begroting 1961 werd gewijzigd, f 1000,- werd uitgetrokken voor het plaatsen van 2 straatlantaarns met haald en aan Lydia overhandigd. Het was doodstil. Allen voelden dat dit heel belangrijk was. Eerst kon Lydia het deerlijk bevlekte papier niet ontcijferen, maar iets in het handschrift hield haar aandacht gevangen en moeizaam volgde zij de letters. Joke had de portefeuille herkend Zij had deze uit de door het zeewater be dorven mantel van Mia moeten halen. Lydia was doodsbleek geworden. Zij bracht geen woord uit. Met loom gebaar gaf ze het papier aan Paul. Deze had meer begrepen dan hij lezen kon en vroeg met een blik aan Mia en Lydia of hij het schrijven bekend mocht ma ken. Zij knikten. Mia had op dit moment weer iets van het vroegere triomfan telijke air, dat zij gewoon was aan te nemen als ze in het middelpunt van de belangstelling stond. Het briefje bevatte de handtekening van Sternhout en behelsde de verkla ring dat Mia op zijn verzoek tot de brandstichting was overgegaan. Bij Frank was er allereerst de grote vreugde zijn onschuld te kunnen be wijzen. Ook dei reden om hem van zijn bedrijf te jagen was ju verdwenen. „tWordt vervolgd). Daarna brabbelde ze steeds iets over een briefje en Verhagen besloot op het strand maar eens poolshoogte te gaan nemen. Je kon nooit weten. De zee nam veel, maar gaf soms veel terug. Wer kelijk had hij het geluk de mantel te ontdekken. Ze was achter een paal. die de vissers voor hun netten gebruiken, blijven hangen. Het kledingstuk was half overspoeld met zand en zag er uit als een dode zeehond. Verhagen, die niet dat engelengeduld van z'n vrouw bezat, haalde mopperend zijn schouders op. Moest hij nu zo'n onsmakelijk geval nog thuisbrengen ook? HOOFDSTUK XXm. De schuldbekentenis. Met Mia ging het niet goed. Wel was ze veel rustiger en keek met aandacht naar alles wat er om haar heen ge beurde, maar ze verzwakte nog dage lijks. De dokter schudde zijn hoofd. „Ze laat zich gaan", zei hij „en met zo wei nig weerstand geef ik geen hoop". Moeder Verhagen vond het nodig om hierover met Mia te spreken. Er kwam hoegenaamd geen reactie bij Mia. „Laat mij maar", zei ze zwak, „ik wens niet meer te leven". „Maar kindje, als je ergens over ligt te tobben, zeg het me dan". „U weet wat er is, ik voel het", fluis terde Mia. Moeder Verhagen besloot Mia niet onnodig te pijnigen en zei: „wat men tijdens ijlende koorts beweert, mag een mens niet worden aangerekend". Aan de zwarte wimpers van Mia. die door haar bleke gezicht nog meer op- vlielen, blonken grote tranen. „Maar het Ls de waarheid, ik heb het huis van Frank in brand gestoken". Moeder Verhagen zei lange tijd niets. Troostend veegde zij zacht Mia's tra nen weg. Mia. die zich van een zware last bevrijd voelde, huilde geruisloos. Het was medelijwekkend, het eens zo trotse en mooie meisje nu zo krachte loos te zien huilen. „Stil maar, Mia", suste Joke's moe der, „we hebben je al vergeven. Reeds na je eerste woorden, die je in ijlkoort sen sprak, ls ons een licht opgegaan en begrepen we dat dit de oplossing was". „Jullie zijn wonderbaarlijke mensen", zei Mia. „Rust nu wat uit. Mia, dit heeft je te veel aangegrepen". „Goed,,' fluisterde ze, „maar morgen ga ik jullie een dienst bewijzen endaar- na zal ik gerust sterven. Laat Paul en Lydia ook komen". „Ga je nu niet langer vermoeien.

De Schakel | 1961 | | pagina 2