alg. nieuws blad alg. nieuws blad V__ feuilleton Het was van ons. de ichakel DRUKKERS-UITGEVERS: VOOR west zeeuws-vlaanderen SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS 13e Jaargang - Nr. 832 Vrijdag 1 September '61 Verschijnt iedere vrijdag A bonnementsprij s fi,iop. kw.; franco p. post f1,15 Prijs der advertenties 10 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 419 - GiRO 358296 Plaatselijk Nieuws IJzendijke Raadsvergadering. Tijdens de vorige week te IJzendijke gehouden raadsvergadering werd be sloten de oude korenmolen, die gedu rende de oorlogsjaren voor de Duitse bezetters als uitkijkpost diende en zwaar werd beschadigd door de oor logshandelingen, te gaan restaureren. Hiervoor werd een bedrag gevoteerd van f 12.000,-. De restauratie gaat totaal f 75.000,- kosten, waarvan Monumen tenzorg de grootste moot voor haar re kening neemt, n.l. 65 pCt. Ook aan Prov. Staten zal een bijdrage worden gevraagd. Reeds lang waren er plannen voor het herstel van de oude korenmolen. Deze stuitten echter steeds af in ver band met de bestemming van de mo len. Men voelde er n.l. niets voor de molen te restaureren en dan maar te laten staan. Thans is er een bestem ming gevonden. De heer G. Doens bleek bereid de geëlectrificeerde molen te gaan gebruiken. Het molenaarsvak zal hem geleerd worden door de molenaar P. Lij baart uit Biervliet. Voor het on derhoud van de molen zal per jaar f 1000,- beschikbaar zijn, dat eveneens door het Rijk, Provincie, Gemeente en de toekomstige eigenaar gedragen zal worden. De heer Cornelis vond het wat al te mooi, dat de heer Doens slechts zal bijdragen in de onderhoudskosten van de molen. Hij meende dat een jaarlijkse huur beter zou zijn. B. en W. waren echter niet bereid opnieuw on derhandelingen aan te knopen en meen den dat het voor de molenaar, die thans maar aan het lichtknopje heeft te draaien, ook aantrekkelijk moet blij ven om de molen te gaan gebruiken. De voltallige raad ging vervolgens accoord met een ontwerpregeling be treffende de bezoldiging van het sec retarie-personeel. De heer Cornelis in formeerde naar de onderbezetting ter secretarie en vroeg B. en W. of er al sollicitaties waren voor de vacature. Dit bleek nog niet het geval te zijn. De gemeenterekening over 1959 werd voorlopig vastgesteld. De raad ging vervolgens accoord met een gewijzigde regeling voor de Zeeuwse muziekschool. De voorzitter deelde des gevraagd mede, dat er thans in IJzen dijke 8 leerlingen zijn en de gemeente lijke bijdrage totaal f 600,- bedraagt. Voor 4 leerlingen die de fruitteelt vakschool te Philippine bezoeken, werd een bijdrage verleend van f 30,- per leerling. Als vertegenwoordiger in de instel lingen ten behoeve van het B.L.0.-on derricht werd burgemeester J. Ficq aan gewezen, terwijl de heer F. Tazelaar zijn plaatsvervanger is. Op verzoek van de N.V. P.Z.E.M. vo teerde de raad voor het 100 pCt.-plan een bedrag van f 1000,- per aansluiting, zijnde de gemeentelijke bijdrage in deze aansluitingskosten. De gemeente weigerde echter garant te zijn voor de af te nemen hoeveelheid electriciteit, daar dit volgens de voorz. een sprong in het duister is. De heer Geirnaert pleitte voor een aparte regeling voor minder draagkrachtigen, die de hoge kosten van de aansluiting niet of niet geheel zelf kunnen bekostigen. De voor zitter zegde toe dat als dergelijke ge vallen zich zouden voordoen, men niet zal aarzelen de raad in deze voorstellen te doen. Voorts werd besloten mede werking te verlenen voor de aankoop van nieuwe tafeltjes en stoeltjes voor het R.K. onderricht, terwijl in de be treffende school ook de onderwijzers kamer opnieuw zal worden ingericht. De raad besloot de brandweerwagen te verbeteren en de manschappen in nieuwe brandvrije kleding te steken. De kosten hiervan bedragen f 8500,-. De heer Cornelis vroeg B. en W. er nauwlettend op toe te zien, dat de fi nanciële draagkracht van de gemeente IJzendijke niet wordt overspannen nu er zoveel plannen zijn. Het 10 gebodenbord in de N.H. kerk. dat dateert van de 17e eeuw, zal ge restaureerd worden. De gemeentelijke bijdrage hiervoor bedraagt f 1800,-. De reeds lang geprojecteerde tennis banen bij het gem. sportveld, zullen in de nabije toekomst aangelegd worden. De heer Cornelis vond het niet juist, dat hiervoor een jaarlijkse bijdrage is genomen van de subsidie der jeugd clubs. De voorz. betoogde, dat het juist de jeugd zal zijn die in ruime mate ge bruik zal maken van de tennisbanen. Hij meende dat deze bijdrage van f 600,- niet te hoog is. Bij dit sportveld zal in de toekomst ook een zwembad met speelvijver worden aangelegd. De kos ten voor het opmaken van het plan, groot f 3500.-, stelde de raad vlot be schikbaar. Verder ging de raad accoord met het herstel van de gemeentelijke bergplaats aan de Boulevard. Voor een nieuwe be strating met klinkers aan de Land- poortstraat en Koninginnestraat werd f 20.000,- uitgetrokken. Tenslotte ging de raad, na een be sloten vergadering, accoord met de aan leg van een ringriool en een rioolzuive ringsinstallatie. In verband hiermede werd de rioolbelasting belangrijk ver hoogd en gebracht op gemiddeld f 25,- per perceel. De raad stemde nog in met de door G.S. voorgestelde vergoeding voor het gebruik van de eigen auto door de bur gemeester, voor een bedrag van f 1200,- per jaar. Zuidzande Raadsvergadering De Raad der gemeente Zuidzande kwam Dinsdagavond in openbare ver gadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester H. P. Everwijn. Bij de ingek. stukken was o.m. een schrijven van de particulier secretaris van Z.K.H. de Prins der Nederlanden, waarin hartelijk dank werd gebracht voor het felicitatie-telegram ter gele genheid van de verjaardag van de Prins. Van het Verificatiebureau van de Ver. van Ned. Gemeenten was rapport ingekomen over de controle van de kas en de boeken van de gemeente ontvanger en van de legeskas. Alles bleek in orde te zijn bevonden. Inzake de adhaesie-betuiging op het adres van de gemeenteraad van Axel, betreffende de vaste oeververbinding van Z.-Vlaanderen met overig Neder land, was een schrijven ingekomen van het Kabinet van de Minister-President waarin de mededeling, dat de brief die hierover door B. en W. werd geschreven aan de Minister van Verkeer en Wa terstaat ter behandeling werd doorge zonden. Ingekomen was voorts de goedkeuring van G.S. op het raadsbesluit waarbij het uitbreidingsplan met bebouwings voorschriften werd vastgesteld. De gemeenterekening over het dienst jaar 1960 werd de raad aangeboden. De gewone dienst sliut met een batig slot van f 360,16, terwijl de kap.dienst een nadelig saldo aangeeft van f 13.487,90. De heren de Hullu en Risseeuw werden door de raad aangewezen als commissie belast met het onderzoek der rekening. De jaarwedde-regeling voor de op zichter van de Technische Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht en het Toe zicht op Gemeentewerken voor West Z. Vlaanderen werd gewijzigd, doordat hij in een hogere klasse werd aangesteld. Verhoging der jaarwedde, aldus de voorz., zou thans ook mogelijk geweest zijn, omdat het totale inwonertal van de vier gemeenten waar de opzichter zijn werkzaamheden verricht, n.l. Zuid zande, Cadzand, Retranchement en Sluis, thans boven de 5000 is uitgeko men. Omdat men eigenlijk niet weet of dit bestendigd zal blijven, heeft men er de voorkeur aan gegeven een hogere classificatie toe te passen. De raad had geen bezwaren tegen de door G.S. ontworpen regeling inzake de au to vergoeding aan de burgemeesters. Voor Zuidzande zou dit neerkomen op een jaarlijks vast bedrag van f 1200,- plus 14 ct. per km. voor dienstreizen met de eigen auto buiten de gemeente. De raad benoemde de burgemeester tot lid van het bestuur van de B.L.O.- school te Oostburg en tot lid van de Commissie van vervoer voor genoemde school. Weth. Luteijn werd in beide commissies als plaatsvervanger aange wezen. Er werden een aantal subsidieverzoe ken aan de orde gesteld, waarover B. en W. een afwijzend advies hadden uit gebracht. Zo werden achtereenvolgens de aanvragen afgewezen van de Fede ratie van Verpleeginrichtingen voor langdurige zieken, De drie samenwer kende organisaties op het gebied van de sociaal paedagogische nazorg voor geestelijk minder validen, van enige in stellingen die zich de geestelijke ver zorging van de Nederl. militairen ten doel stellen, de Stichting Thuislozen- zorg en de Bond tegen het vloeken. Het Fruitteeltproefbedrijf te Philip- ipne verkreeg over 1960 in het exploi tatietekort een eenmalige subsidie van f 10.-, terwijl aan de gemeente Philip pine een subsidie van f 50,- werd be schikbaar gesteld voor een leerling uit Zuidzande die aldaar de fruitteeltschool bezoekt. B. en W. zijn thans aan het onder handelen met enige gegadigden voor de verkoop van bouwgrond, n.l. gelegen in de Zegveldstraat, alwaar nog ruimte is voor 2 woningen en aan de rand van het z.g. uitbreidingsplan, daar waar enige autoboxen zijn gepland. Teneinde te kunnen handelen als men tot over eenstemming mocht komen, verzochten B. en W. aan de raad haar bevoegdheid tot het vervreemden van gemeente- eigendommen te delegeren, op voor waarde, dat geen lagere verkoopprijs wordt bedongen dan f 10,- p. m2. Z. h.st. ging de raad hiermee accoord. De derde wijziging van de gemeente begroting 1961 werd door de raad goed gekeurd. De post voor onvoorzien is thans groot f 1516,67. Tijdens de rondvraag wees de heel de Hullu op de moeilijkheid wegens werkzaamheden de raadsstukken te gaan inzien. Hij vroeg in de vervolge een toelichting op de agenda te mogen ontvangen. De voorz. zegde toe binnen het kader van de mogelijkheden en in dien de stukken zich hiervoor lenen, zo mogelijk aan het verlangen van de heer de Hullu tegemoet te komen. De heer P. de Hullu informeerde naar de rioleringswerken, welke ten behoeve van de bewoners van de Oostburgseweg uitgevoerd zouden worden. De voorz,. zei, dat de D.A.C.W. het werk in prin cipe heeft aanvaard, maar dat tot nu toe de uitvoering wacht op het beschik baar komen van werkkrachten. Spr. zei dat het een zware stap zou betekenen het werk, dat f 10.000,- zal kosten, nu maar zonder subsidie uit te gaan voe ren. Hij zegde toe met alle klem bij de betrokken instanties aan te dringen met het werk nog deze winter aan t® van gen. Schoondljke Goedgeslaagde Jeugddo,g. Door de jeiigddageommissie Schoon- dijke werd Zaterdag j.l. voor de vijfde achtereen volgende maal een jeugddag georganiseerd. Des middags was er voor de jeugd van 11 tot en met 14 jaar een pijlen- rit, terwijl voor de oudere jeugd een pijlen- en een oriëntatierit was geor ganiseerd. De uitslag van de pijlenrit voor de jeugd was: 1. Joke d'Hont, 10 str.p.2. Magda Boogaart. 124 str.p.: 3. Anita Tournois, 124 str.p.; 4. Suzan Lako, 130' str.p.; 5. Corrie Brugge, 140 str.p. Voor de oudere jeugd was de uitslag: Brommers: 1. P. Huigh, 170 str.p.; 2. H. Brugge, 273 str.p.; 3. I. van Haneghem, 274 str.p.: 4. A. van Pamelen. 295 str.p.5. A. Steurijs, 310 str.p. Rijwielen: 1. R. Pladet, 10 str.p.: 2. T. de Wever, 30 str.p,: 3. S. de Bliek. 84 str.p.: 4. K. Steurijs, 85 str.p.: 5. D. Millenaar, 130 str.p. Des avonds vond op de binnenplaats van de landbouwpraktijkschool „Prins Willem" de openlucht opvoering plaats van het blijspel: „Sproetekopje". De voorzitter van de jeugddagcom- missie, de heer J. Verkruijsse. mocht naast het vele publiek een volledig college van B. en W. hartelijk welkom heten. Na de opvoering van het spel, het- welk zeer goed werd gebracht, bracht burgemeester Hoftijzer dank aan de jeugddagcommissie voor datgene wat zij voor de gemeenschap van Schoondljke doet en deed. Ook de heer Verkruijsse sprak nog een kort slotwoord, waarbij hij een ieder die aan het welslagen van deze avond zijn medewerking had verleend, zijn dank betuigde. Bij het verlaten van het ter rein werd aan de jeugd een lampion uitgereikt. Voorafgegaan door de drumband van Breskens, welke zijn medewerking aan deze dag verleende, werd vervolgens STREEKROMAN door HANOL SPOOR. 29) Nu de huwelijksreis toch onderbro ken werd en zijn vrienden aan alle kanten hulp nodig hadden, achtte Paul het beter Lydia nu ineens goed in .e lichten. Lydia vond het niet meer dan van zelfsprekend dat ze zoveel mogelijk zou trachten goed te maken hetgeen haar broer aan anderen tekort deed. Natuurlijk zou haar broer van vele van zijn plannen afstand moeten doen, maar hoe kreeg ze hem zo ver? Joke had de gehele avond weinig ge zegd. Ze kon er niet genoeg van krij gen Frank in stilte en met liefdevolle blikken gade te slaan. Nog steeds kon ze haar geluk niet bevatten, dat hij zo onverwacht weer in hun midden was. Haar genegenheid voor de freule was door dit voorval aangegroeid tot stille verering. Joke was de eerste die zag dat Dilo onrustig werd. Er kwaip. een diep ge grom uit zijn keel, zijn haren gingen als een ki^ag (overeind ^taan. Daarna ging hij over tolleen woedend geblaf. -«-» r De keukendeur werd geopend en een vreemdeling vroeg of hij bij de familie Verhagen was. Achter de bezoeker stond nog een persoon. Zij werden bin nen genodigd. Uit hun verklaringen bleek, dat zij naar Mia zochten en op haar wensten te wachten. Men bood hen een stoel aan en het gesprek stokte. Dilo, die van de gelegenheid gebruik had gemaakt om naar buiten te glip pen, stond even later weer heftig te gen de deur te springen. „Wat heeft die hond nu weer?" zei Verhagen wat korzelig door het onge wenste oponthoud. Hij deed de deur open, doch de hond sprong keffend achteruit. „Hij heeft iets gevonden", consta teerde Verhagen, „misschien is er iemand in nood. Dilo is anders nooit zo heftig. Laten we een touw nemen en hem volgen". Men verloor niet veel tijd met over leggen en in snel tempo holde men door de duinen. Alleen de pas aangekomen mannen bleven wat verbouwereerd achter. Dilo draafde regelrecht naar het strand. Verhagen en Frank begrepen toen dat daar een mens in nood was. Al lopend nam Verhagen de leiding en gebood ieder het touw-niet los te laten. Hijgend kwam men óp het strand aan ,en men meende in de verte al een zwak hulpgeroep te horen. Frank zette zijn stei&e stom uit eiVop het geluid van het hulpgeroep werd de richting be paald, en Frank ging, nog steeds aan het touw verbonden, zee in. Verhagen gaf korte aanwijzingen. De laatste persoon aan het touw mocht vooral het water niet in, anders zou den allen in gevaar kunnen komen. De mist was hier een gevaarlijke vijand. De anderen volgden Frank, zoveel mo gelijk het touw vierend. Frank meende de stem van Mia te herkennen en begreep dat zij zich zwemmend had trachten te redden. Zelf zwom hij een rustige, maar krach tige schoolslag. Het zwakke hulpge roep kwam dichterbij. Reeds meende hij een donker voorwerp te kunnen on derscheiden. Hij was nu overtuigd dat het Mia was. Reeds wilde hij na een paar krachtige slagen naar haar grij pen, toen ze plotseling wegzonk. Frank dook en kreeg haar onmiddellijk te pakken. Zij was bewusteloos geraakt. Voor het ogenblik kwam dit Frank beter uit dan een wild om zich heen grijpende dren keling. Voorzichtig draaide hij zich op zijn rug en legde haar hoofd hoog op zijn lichaam, zodat Mia geen water meer kon binnenkrijgen. Met, één hand zwemmende, riep hij zijn helpers om aan het touw te trek ken. Daardoor stonden allen weer in de kortst mogelijke tijd op het strand. Mia werd met zorg op het strand neergelegd. Het touw werd opgerold en diende als kussen onder haar maag. Frank paste kunstmatige ademhaling toe. Mia had weinig water geslikt; ver moedelijk hadden de emotie en de ver moeidheid haar het bewustzijn doen verliezen. Toen bleek dat de levens geesten weerkeerden, werd geen tijd meer verloren en droegen de mannen haar vlug naar huis. Dit was geen ge makkelijke taak en ondanks het frisse bad transpireerden de mannen hevig. De vrouwen vlogen vooruit en Joke kreeg van de wachtende heren gedaan dat zij de dokter zouden gaan waar schuwen en verder morgen wel nader zouden informeren naar de toestand van Mia. Moeder Verhagen maakte war me kruiken en sterke koffie klaar. Zo was alles in actie voor Mia. Ondanks spoedige doktershulp en vele goede zorgen van haar huisgeno ten, werd Mia toch ernstig ziek. Bijna voortdurend was ze buiten bewustzijn. De enkele uren dat ze met heldere blik, heel stil, haar omgeving lag op te ne men, verwonderde zij zich over de toe wijding die van alle kanten aan haar besteed werd. Ze voelde zich oneindig zwak en vroeg zichaf of zij in haar koortsachtige toestand niet reeds ver raden had. wat haar hart bezwaarde. Mia wist niet hoe ze ijlend, ook aan houdend om haar mantel had gevraagd. Eerst meende men dat het gevoel, het koud te hebben, haar daartoe dreef.

De Schakel | 1961 | | pagina 1