straal Duivensport Land- en Tuinbouw Er zit al bi Bij slee is het be haarvei „De kapper V. VAN Akielass Schoolia Diploma Weeken A. Bond< Bjui Vacantievreugd. Hoewel het ook dit jaar geen stra lend zomerweer is. blijkt het toch voor Nieuwvliet als badplaats een zeer goed geslaagd seizoen te zijn, gezien de grote stroom van badgasten, die Nieuwvliet als hun logeerplaats uitgekozen heb ben. Van de zijde der Vereniging voor Vreemdelingenverkeer werden dan ook een vijftal evenementen voor de bad gasten georganiseerd, waarvan het voor naamste op 29 Juli plaats had, n.l. het concert door de plaatselijke muziek vereniging „Nut en Genoegen" op de muziektent, met na afloop een lampion optocht door de kom der gemeente. Niettegenstaande het vrij gure en koude weer bestond hiervoor toch een grote belangstelling. Zondag 6 Aug. werden op het strand kinderspelen gehouden, waaraan door zeer veel kinderen werd deelgenomen terwijl des avonds de muziekvereniging een concert gaf aan het strand. Zondag 20 Aug. werd nog een uitvoe ring gegeven door de Boerenkapel van Nieuwvliet, waarvoor eveneens grote belangstelling bestond. Verder werd op diverse campings en ook aan het strand in meer intieme kring een kampvuur met spelen, declamatie, zang, enz. ge houden. Steeds meer blijkt dat Nieuwvliet voor vele vacantiegangers een eldorado voor de ware rust en vacantievreugde betekent. Aardenburg Wielerwedstrijd. In Eede werd een ronde voor begin nelingen gehouden, waaraan 15 ren ners deelnamen, w.o. 14 Belgen. De enige Nederlandse deelnemer was Etien- ne Dhondt uit Eede. Zijn supporters club „Willen is kunnen" had deze wed strijd georganiseerd. De uitslag was: 1. De Ron, Donk; 2. Saelens, Moerkerke; 3. Etienne Dhondt, Eede; 4. v. Ransbeke; 5. Vlaeminck; 6. Gullaert; 7. B. Saelens; 8. Lichtinck; 9. v. Waes; 10. Stooferis. Hoofdplaat Frans jacht liep op zandbank. Het Franse jacht „Morgane" uit St. Malo, is Zaterdagavond voor Hoofd plaat in een zware regenbui in moeilijk heden geraakt en op een zandbank gelopen. De reddingboot „President Wierdsma" uit Breskens, die ter assistentie was opgeroepen, hoefde geen hulp meer te verlenen, daar het jacht met hoog water reeds vlot was gekomen. Oostburg Rijkspolitie deed inval in een tandheelkundig instituut. Na lang speurwerk heeft de rijkspoli" tie uit Z.-Vlaanderen, onder leiding van Lt. van Ooyen uit Terneuzen en adj. Harriot uit Oostburg, een inval kunnen doen in een tandheelkundig instituut. Dit instituut was sinds Mei 1960 ge vestigd te Oostburg, in de Jan Steen straat. De 34-jarige heer J. B. H. werd tijdens de inval van de politie op heter daad betrapt op het onbevoegd uitoefe nen van de tandheelkunde. Een Bel gische dame uit Woumen werd juist be handeld. De heer H. heeft zijn opleiding geno- ;en in een bekend Rotterdams instituut roor „tandheelkunde", dat al meerdere nalen in aanraking met de justitie is geweest. Voor zijn vestiging te Oostburg had I. zich geassocieerd met de Haagse andarts, de heer A. Mertens. Evenals ndertijd in het Rotterdamse instituut raste de heer H. het systeem toe „Klaar erwijl u wacht". De cliënten, voorna- nelijk Belgen, moesten voor deze ser- 'ice echter wel wat erg veel franken veertellen. Na de inval, waarbij de politie veilig- leidshalve het gehele Instrumentarium n beslag nam en de behandelkamer •fsloot, werd H. voor een verhoor mee gnomen, doch is later op de dag weer p vrije voeten gesteld. De rijkspolitie heeft het vooronder- eek naar de dreigend opkomende vloed, .an weerszijden was het water even melig. Ze zou nog een poging wagen, raar de angst was al zo groot, dat ze lidkeels om hulp riep. Voorzichtig liep e het water in. Al hoger en hoger klom et en nog steeds geen aanwijzing dat het dieptepunt was gepasseerd. Was it toch de zee en niet de kil? Dan te lg en aan de andere kant geprobeerd, e schrok. In een paar minuten was de ;rook droog zand veel kleiner geworden. Haar angst gaf aan haar stemgeluid ;n enorme kracht. Zij hoopte dat een slukkig toeval iemand haar richting lu uitsturen. Tergend langzaam en toch veel te iel was het laatste stukje zand over- loeld. Al hoger en hoger kwam nu het ater. Mia verzette geen voet meer, etend dat ook in de kil het water te rog zou zijn. Ze zou moeten zwem en, maar wilde dat zoveel mogelijk tstellen, met een laatste beetje hoop lt hulp zou opdagen. Ze werd schor van het roepen en toch if ze het nog niet op. Nu de dood op aar loerde kreeg het leven nieuwe aarde voor haar. Ze was veel te jong n te sterven. Was er één jong meisje de wereld, dat zo eenzaam en ver ten aan haar eind was gekomen? Nog hoger kwam het water. Haar antel woog als lood. Door en door ver zoek in deze kwestie in zeer nauwe sa menwerking verricht met de Inspec teur voor de Volksgezondheid in Zee land, dr. van der Borgh uit Middelburg. De rijkspolitie is een zeer uitgebreid onderzoek begonnen naar de werkzaam heden van dhr. H. Dirigent F. v. d. Bussche neemt ontslag. De heer F. v. d. Bussche te Oostburg heeft ontslag genomen als dirigent van de Oostburgse muziekvereniging „Har monie". Vismijn - Breskens Week van 13 t.e.m. 19 Aug. 1961. 602 kg. bot 30 kg. schar 350 kg. schol 2479 kg. tong 10 kg. rog 37 kg. kabeljauw 5 kg. tarbot 14307 kg. export garnalen 108 kg. binnenl. garnalen 519 kg. onverkochte bot Burgerlijke Stand GEMEENTE BRESKENS over de maand Juni 1961 GEBOREN: 5, Helena Adrlana, d. van Johannes Hovestadt en van Sara Adria- na Klaassen; 17, Patricia Deborah, d. van Lourus Wilhelm Gillissen en van Maria Cornelia Versprille (geb. te Vlis- singen)18, Jannis Pieter, zn. van Pie- ter den Dekker en van Elizabeth Catha- rina Aalbregtse; 26, Adriaan Reinier, zn. van Abraham Adriaan Buize en van Neeltje Maria Johanna van Belois; 29, Centina, d. van Willem van den Broecke en van Centina Vergouwe. HUWELIJKEN: 22, Izaak Alexander Verschoor, 29 j. en Johanna Neeltje de Visser, 22 j., beiden wonende te Bres kens; 22, Abraham Engelbertus Simpe laar, 20 j., wonende te Oostburg enMag- dalena Metta de Looze, 16 j., wonende te Breskens. OVERLEDEN: 27, Janna Sara Ghijsels, 56 j., echtgenotee van Eduardus Bernar- dus Andras Bonamie, wonende te Bres kens (overl. te Oostburg). INGEKOMEN: 8, Jacoba C. van den Heuvel, van Bloemendaal naar Schel- destraat 4. VERTROKKEN: 7, Merardus E. Hoeijen- bos en gezin, van W 1 naar Wateringen; 8, Cornelius A. Vissenberg, van Voge lenzang 7 naar Huijbergen; 21, Willem Keukelaar en echtgenote, van Scheep vaartstraat 28 naar Zierikzee; 22, Mag- dalena M. Simpelaar-de Looze, van O 52 naar Groede; 24, Izaak J. Herman en gezin, van Fuchsiastraat 15 naar Sluis; 29, Jacoba C. van den Heuvel, van Schel- destraat 4 naar Utrecht; 30, Gerrit Jan Bouwhuis, van Dorpsstraat 72 naar Sluis. FILMNIEUWS Casino Bioscoop te Breskens presen teert U Zaterdag 26 Aug., aanvang 8 uur, Sophia Loren en. Anthony Quinn in het buitengewoon boeiende filmwerk-' „De zwarte Orchidee". Het levenswarme verhaal van het door het harde leven getroffen vrouw en de enige man die haar begreep. De mensen wezen haar na, maar hun liefde kende geen gren zen. Een film, die meer is dan een lief desgeschiedenis een film, zo echt als het leven zelf. Sophia Loren in de aangrijpendste rol van haar carrière, waarmee zij op het festival te Venetie de eerste prijs verwierf. Zondag 27 Aug., aanvang 4 en 8 uur, de bekende acteur Alan Ladd in de pittige Western in kleuren: „Mannen van staal". In een gevaarlijke roerige tijd, waarin het geweld hoogtij vierde, leefden deze mannen, die het recht in eigen hand namen. Zij deinsden voor niets terug, ook al zat de dood hen op de hielen. Alan Ladd als de gevaarlijk ste revolverheld van het Wilde Westen. kleumd stond ze te klappertanden en schreide als een klein kind. Het water kwam tot ver boven haar middel en ze meende de stroom reeds aan haar voe ten te voelen trekken. Met geen andere hoop dan haar le ven tot het uiterste te rekken, ontdeed zo zich van haar zware mantel. Mia voelde de koude in haar botten trekken. Zonder te weten in welke richting zij zich bewoog strekte zij haar armen uit. liet zich verder in het water glijden en zwom, zwom voor haar leven. HOOFDSTUK XXII. Dilo als redder in de nood. Zonder enig vermoeden wat er buiten plaats vond, bespraken de Verhagens met Paul en Lydia nog eens het gehele verloop van de brand. Nu eerst hoorde Lydia van de pogingen die haar broer al gedaan had om met minder eerlijke manieren Frank van zijn bedrijf te krijgen. Ze schaamde zich werkelijk dat haar broer zo ver gegaan was om zelfs een dagvaarding te sturen. Ze was blij dat een van Pauls vrienden aan Frank rechtskundige bijstand verleende. Nu werd haar ook pas duidelijk dat het afnemen van de vallei van de Verha gens grote geldelijke verliezen had ge bracht. (Wordt vervolgd). Duivenver. „Nog Sneller", Breskens. Uitslag prijsvlucht uit Orleans op 21 Aug. j.l„ jonge duiven. Los 6.15 uur. Aank. Ie duif 10 u. 39 min. 59 sec., snelh. 1530 m. per min. 1, 14 A. v.d. Heuvel. 2, 27, 30, 57, 62. 78 C. van Opdurp. 3, 109, 116 J. Carels. 4, 129 Quaars-L. 5, 125 J. Donze. 6 G. Boekhout. 7, 40 J. Buize. 8, 13, 92, 118 Abr. Verstraate. 9, 32, 38, 71, 80, 90, 122 Jn. Woittiez. 10 P. v.d. Walle. 11, 54, 69. 72, 94, 115, 117 Jn. v. Gijs. 12 M. Leur- gans. 15 J. van Oostenbrugge.. 16, 82 E. Rijckaart. 17, 28, 42, 44 L. de Meester. 18 A. Hamelijnck. 19, 93 Jn. Datthijn. 20, 105 J. Jacobs. 21, 47 M. de Reu. 22, 56, 81, 111 I. Klaaijsen. 23 W. Bruijnooge 24, 52, 64 Jac. Wisse. 25, 85, 124 C. Her tog. 26, 39, 45, 46, 59, 65, 84, 91, 96, 104, 110 G. Dusarduijn. 29, 73 A. Vermeulen. 31 P. Verduin. 33, 126 Ko Quaars. 34, 51 P. Blaakman. 35, 55, 60, 95, 103 Jn. Faas. 36, 74 J. de Meester. 37, 41 Jac. Faas. 43, 67 J. Vermeulen. 48 E. Pieters. 49, 87 Jn. Jansen. 50 I. Schippers. 53 A. de Meester. 58, 120 A. v.d. Voorde. 61, 89, 113 J. Adam. 63, 79, 102 Jac. Maas. 66 L. Verstraaten. 68 R. v. Quekel- berghe. 70, 106 G. van Grol. 75 W. van Quekelberghe. 76 H. Schelstraete. 77 J. v.d. Broecke. 83, 107, 112, 128 A. Corne lls. 86 W. Verstraete. 88, 123 Versprille- K. 97, 99, 100 A. de Jopge. 98, 127 I. Ritico. 101 Joh. Pijcke. 108 W. Klaaij sen. 114, 121 A. Bondewel. 119 A. de Hulster. 130 E. van Opdurp. Ie overd. M. Quaars. Duivenver. „Strijd in Vrede" te Groede. Uitslag prijsvlucht uit Orleans op 21 Aug. j.l. Los 6.15 u. Aank. Ie duif 10 u. 32 min. 32 sec., snelh. 1564,47 m. p. min. 1, 11 J. Risseeuw. 2, 6, 28 L. v.d. Wege. 3, 9, 21 J. van Haneghem. 4 Cl. Schaut- teet. 5, 15 C. Brakman. 7 J. Vermeu len. 8, 10, 18, 25, 32, 34, 39, 41 en le overd. J. van Driel. 12 Iz. Maas. 13, 17, 20, 22, 27, 30, 36, 38, 42 G. Dusarduijn. 14 J. Ras. 16, 33 Schautt.-de Roo. 19, 40 A. Ekkebus. 23, 37 J. de Roeck. 24, 26, 35 J. Becu. 29 W. Ekkebus. 31 D. Ekkebus. 43 Joz. v.d. Wege. Ben goede raad. Nu de oogst in volle gang is of reeds binnengehaald, is de tijd weer aange broken om over de bemesting te gaan denken. Doordat de stoppel is bloot komen te liggen, gaat de landbouwer de zo nood zakelijke stoppelbewerkingen weer toe passen. Juist voordat deze werkzaam heden beginnen, is het van groot be lang reeds die meststoffen aan de grond toe te dienen welke zich bij uit stek hiervoor lenen. Dit zijn o.a. stalmest, kalizouten en slakkenmeel. Deze meststoffen komen het beste tot hun recht wanneer ze oppervlakkig door de grond worden ge werkt. Uit de laatste onderzoekingen van de laboratoria voor grondonderzoek is ko men vast te staan, dat veel bouwland percelen op de zand- en rivierkleigron den een tekort aan kalk hebben. Hier is bemesting met slakkenmeel als fos- forzuurmeststof het meest aan te ra den. Met het oog op de drukke voorjaars werkzaamheden is het noodzakelijk thans reeds te doen wat mogelijk is, om een goede oogst voor het volgend jaar veilig te stellen. De ervaring van de laatste jaren heeft wel geleerd dat het uitstellen van de basisbemesting ernstige gevolgen kan hebben. Het boe renbedrijf is in velerlei opzicht een ris kant bedrijf. Door nu reeds de nodige aandacht aan de basisbemesting te schenken, vermindert men het bedrijfsrisico en wordt bovendien een beter arbeidsver deling verkregen. DUITS PLAN VOOR SCHELDEBRUG. Er zou thans een nieuwe ontwikke ling mogelijk zijn in het vraagstuk van de oeververbinding van de Schelde te Antwerpen. Verscheidene Belgische dagbladen hebben n.l. bericht, dat een Duits constructiebedrijf bij het Belgi sche Ministerie van Openbare Werken een plan heeft ingediend dat voorziet in het bouwen van een hangbrug over de rivier. Het gedeelte tussen de beide pijlers zou iets meer dan 500 m. lang worden. Het wegdek zou circa 80 m. boven het wateroppervlak komen te hangen. De bouwtijd zou 19 maanden zijn en de constructeurs zouden een voorstel tot financiering van hun plan hebben ge daan, dat neerkomt op credietverlening voor de volledige kostprijs en terugbe taling op basis van een tolheffing per voertuig. Op het Ministerie van Openbare Wer ken heeft men bevestigd dat het Duitse plan is ontvangen en men is er van oordeel dat het, zoals men zegt, een ernstig onderzoek verdient. De kostprijs van de nieuwe hangbrug zou op ca. 1 miljard Belgische francs, dat is op ca. 72.1|4 millioen gulden, zijn becijferd. Het ontwerp voor de brug voorziet in vier rijbanen van elk drie meter breed. VERBOND VOOR VEILIG VERKEER. Nieuwe voetgangersregeling. Zoals bekend zal op 1 November a.s. een nieuwe regeling met betrekking tot overstekende voetgangers van kracht worden. Met ingang van die datum zullen de oranje knipperbollen uit het stads- en dorpsbeeld verdwijnen, zul len de voetgangers op de „zebra's" be scherming genieten en dient het rij dende verkeer aan zich op zebra's be vindende voetgangers onbelemmerde doorgang te verlenen. De Minister van Verkeer en Waterstaat heeft het Ver bond voor Veilig Verkeer opgedragen het Nederlandse publiek zo uitvoerig mogelijk op deze nieuwe regeling voor te bereiden. Het Verbond organiseert daartoe in October en November een omvangrijke voorlichtingsacite. waarbij vrijwel alle auditieve en visuele hulp middelen te baat zullen worden geno men. Landelijke actie. Het Centraal Bureau van het Verbond te Utrecht zal de landelijke versprei ding van affiches, raambiljetten en z.g. „wandkranten" - geïllustreerde muur bladen - ter hand nemen; men zal de affiches van 1 Oct. af kunnen zien hangen in alle postkantoren, in tal van bankinstellingen, in en aan politiebu- reaux, in belastingkantoren, in bussen en wachthuisjes van een aantal ver voersmaatschappijen, in Kamers van Koophandel en Fabrieken, enz.; de „wandkranten" worden aangeboden aan militaire tehuizen, poliklinieken, art sen en tandartsen, t.b.c.-consultatiebu- reaux, wijkgebouwen van kruisvereni gingen, enz. Met betrekking tot de affiches kan worden opgemerkt, dat er 2 soorten in omloop worden gebracht; één, een ka- lenderbloc met de datum van 1 Nov., zal in Oct. worden opgehangen om de aandacht van alle weggebruikers op deze belangrijke datum te vestigen - misverstanden zouden tot ernstige on gelukken aanleiding kunnen geven -, de andere zal in Nov. worden opgehan gen; deze laatste is ontworpen door Eppo Doeve en zegt: „Voetgangers, zo moet het nu". Eveneens zal door het Centraal Bu reau zorg worden gedragen voor de ver spreiding van dia's ter vertoning in het reclameprogramma in de bioscopen, alsmede de voorlichting via de pers, radio en televisie; voor vertoning op de t.v. werden twee z.g. „spots" - korte filmpjes - gemaakt. Hiertoe in staat ge steld door een biscuitfabriek wordt te vens een speciale voetgangersfilm op genomen, waarin de hoofdrol wordt ge speeld door Bueno de Mesquita. Plaatselijke activiteiten. De plaatselijke afdelingen van het Verbond - de Verenigingen voor Veilig Verkeer - zullen contact opnemen met hun gemeentebesturen teneinde plaat selijk een aan de omstandigheden en financiële middelen aangepaste actie te kunnen voeren. Het Verbond heeft zich onlangs tot de gemeenteraden en de plaatselijke afdelingen gewend met een circulaire, waarin een overzicht wordt gegeven van de door het Verbond ter beschikking gestelde materialen. Voor de scholen. Uiteraard wordt een belangrijk deel van de voorlichtingsactie van het Ver bond gericht tot de schooljeugd. Voor leerlingen van de middenklassen van de lagere scholen werd een „loop-pas" en een „fiets-visum" ontworpen; dit zijn boekjes in paspoortmodei, waarin naast het instructie-element een ruil- wedstrijd is verwerkt: in elk boekje zit ten n.l. stukjes van een verknipte ze bra en de kinderen die door onderling ruilen een complete zebra weten te ver zamelen en deze opzenden naar het Verbond, zullen aantrekkelijke prijzen kunnen ontvangen. Op straat. Het Verbond suggereert de plaatse lijke afdelingen om voor de duur van bijv. een week „zebra-brigades" in te stellen. Deze zouden gevormd kunnen worden uit jongelui van pl.m. 18 jaar, die bereid zijn hun diensten te verle nen bij het oversteken van voetgangers; zij zouden dan tevens de folders kun nen uitreiken aan de voetgangers en aan het (wachtende) rijverkeer, alsmede eventueel de zelfklevende zebra-insig nes kunnen uitreiken aan voetgangers, die op de juiste wijze oversteken. Deze zelfklevende zebra-insignes wor den verstrekt, indien door de bestellin gen hiervoor een totale oplage van 100.000 wordt bereikt. Zondagsdienst doktoren. (Van 's Zaterdagsmiddags 12 uur t.e.m. 's Maandagsmorgens 8 uur). BreskensGroedeSchoondijke Dr. v. d. Maas, Breskens, tel. (01172) 466 Cadzand, R'ment, Sluis, Zuidzande: Dr. Beek, Zuidzande, tel. (01170) 24 24 Aardenburg, Eede, Oostburg Dr. Hage, Aardenburg, tel. (01177) 366 Zondagsdienst dierenartsen W. van Veen, tel 01170 - 2693; Oostburg H Biervliet, 9,30 Breskens, 9,30 nu Cadzand, 9,30 Groede, 9,30 ui Hoofdplaat, 9,3 Nieuwvliet, 9,3' Oostburg, 9,30 Retranchement Schoondijke, 9,; Sluis, 9,30 uur, St. Anna ter Mu Waterlandkerkj IJzendijke, 9,30 Zuidzande, 9,30 Vrij Breskens, 10 ui Nieuwvliet, 10 Cadzand, 6,30 u Retranchement, Ger« 10 en 7 uur, D: Evan Groede, 9,30 uu R.K. P&rochh Zc 14e Zo H. Mis om 7 er 's Middags om a Maandag 9 uur, In de week H. Zaterdag Lof on Vrijdag ie vrijd Zaterdagavond c Zaterch in di tQ in de muziektt Ook U word TE KOOP: Nie voc Breskens. 1 Met grote blij: geven wij kei van ons zoontj J J. J- H. 1 JAA HEI COI MA Breskens, 22 a Ph. van Kleefst f 7,95 f Mercuriusstraat BALL ze en sc de bc Vanaf I Fa. SMOOR I

De Schakel | 1961 | | pagina 2