a CORSETTEN OUWENDIIK J Het was van ons. de ichakel Al G NIEUWS BLAD ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN ije Jaar (rang - Ar. 831 Vrijdag 25 augustus'61 Verschijnt iedere vrijdag A bonnementsprij s f 1,10 p. kw.; franco p. post f 1,15 Prijs der advertenties 10 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS F» SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. GIRO 358296 Plaatselijk Nieuws Cadzand Raadsvergadering. De Raad der gemeente Cadzand kwam vorige week in oepnbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van bur gemeester J. A. Leenhouts. De notulen der vorige vergadering werden ongewijzigd vastgesteld. De geloofsbrieven van het nieuw be noemde raadslid J. A. de Lijser-Elfrink (P.v.d.A.) in de vacature, ontstaan door de benoeming van A. A. Bril tot ge meente-werkman, werden door een commissie uit de raad, bestaande uit de heren J. Kools en I. de Hullu, onder zocht. Bij monde van de heer Kools deelde de commissie mee, de geloofs brieven in orde te hebben bevonden en derhalve te adviseren, de heer de Lij- ser tot de raad toe te laten. Z.h.st. volg de de raad dit advies op. De voorzitter bracht namens de raad en voor zich persoonlijk dank aan de heer Bril voor hetgeen deze in een lange reeks van jaren voor de gemeente Cadzand heeft gedaan als raadslid. Spr. hoopte, dat de heer Bril In zijn nieuwe functie van gemeente-werkman de prettige samen werking, die er steeds is geweest, voort zal zetten. De voorz. deelde mede, dat aan de stedenbouwkundige opdracht is gege ven tot het opmaken van een uitbrei dingsplan voor een gedeelte van Cad- zand-Bad, n.l. voor de z.gn. Vlaming polder. B. en W. zullen bevorderen, dat dit uitbreidingsplan ten spoedigste aan de raad ter goedkeuring kan worden voorgelegd. De verzoeken van de heren L. van Liere en van P. de Lijser J. Dol, om gehele of gedeeltelijke restitutie van reeds betaalde of nog verschuldigde vergoeding voor het gebruik van een ge deelte van het strand (verzoekers ex ploiteren badhokjes en strandstoelen), werden om advies terug naar B. en W. verwezen. Beide exploitanten werden namelijk door Rijkswaterstaat naar een ander strandgedeelte verwezen, meer oostelijk van het dagjescentrum, waar minder mogelijkheden voor hun exploi tatie liggen. Van de P.Z.E.M. werd een schrijven ontvangen behelzende voorstellen voor de volledige electrificatie van de on rendabele gebieden in de gemeente. Ook dit schrijven werd door de raad voor nader advies in handen van B. en W. gesteld. De raad stemde in met de door G.S. ontworpen autovergoeding-regeling voor het gebruik van de eigen auto door de burgemeester voor dienstreizen. Voor dienstreizen binnen de gemeenten Cad zand en Retranchement zal een jaarlijks vast bedrag van f 1500,- gelden, terwijl de regeling voor dienstreizen buiten de gemeenten in een km.-vergoeding voor ziet van 20 ct. B. en W. van Cadzand en thans ook de raad waren van me ning, dat voor het jaar 1961 volstaan kan worden met een km.-vergoeding van 14 ct. Deze mening zal ter kennis van G.S. worden gebracht. De rekening 1960 werd de raad aan geboden. De gewone dienst sluit met een batig saldo van f 2233,76. De inkomsten op deze dienst waren f 326.906,43 en de uitgaven f 324.672,67. De kap.dienst sluit met een nadelig saldo van f 116.130,86. De inkomsten bedroegen f 464.188,36 en de uitgaven f 580.319,22. Tot leden van de commissie, belast met het onderzoek van de rekening 1960, werden benoemd de heren de Bruijne en Kools. Ingekomen was een verzoek van de Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods Heiligen Naam, om een gemeentelijke subsidie. De voorz. zei, dat B. en W. heel veel waardering hebben voor het werk van deze Bond, maar dat men zich heeft afgevraagd of het wel op de weg van de gemeenet- lijke overheid ligt dit te gaan subsi diëren. Bovendien zouden er bij toeken ning van het verzoek zeker consequen ties uit voortvloeien. B. en W. advise ren daarom afwijzend. De heer de Hullu onderstreepte het belangrijke werk dat deze Bond verricht. De heer de Bruijne kon moeilijk aannemen, dat de gemeen te failliet zou gaan als f 10,- subsidie zou worden toegekend, zodat hij het voorstel deed f 10,- subsidie te verstrek ken. Bij stemming over het voorstel van B. en W. de subsidieaanvrage af te wij zen, werd dit met 4 stemmen aange nomen. De heren de Hullu en de Bruijne stemden tegen afwijzing. Tijdens de rondvraag informeerde de heer Kools of de aan de exploitatie vergunningen voor kampeerterreinen verbonden voorschriften wel door de exploitanten worden nageleefd. De voorz. zei, dat er terreinen zijn waar van de exploitanten hun best doen en waarover B. en W. zeker tevreden mo gen zijn. Bij een andere is de zaak uit de hand gelopen doordat hij op 21 Juli werd overstroomd door een zwerm kam peerders. Het maximum van 750 kam peerders is inderdaad belangrijk over schreden. Op een teldatum, begin Aug., werden 1140 kampeerders geconsta teerd. Ook bij Dees was er sprake van overbevolking, maar daar was de toe stand, gezien de prima sanitaire instal latie, zeker niet alarmerend. De voorz. zei dat het kamperen steeds de aan dacht van B. en W. heeft en dat er voor de toekomst zeker nog bepaalde maat regelen getroffen dienen te worden om een ideale toestand te scheppen. De heren de Bruijne en de Hullu spraken nog over de vervulling van de vacature van brandweercommandant. De afgetreden commandant blijkt er thans spijt van te hebben dat hij ont slag heeft genomen. De heer de Hullu wilde weten of nog getracht is van de zijde van B. en W. hem te behouden; hij heeft immers 38 jaar lang de brand weer gediend. De voorz. zei, dat het besluit van Hamelink nogal onherroepe lijk was. De heer de Bruijne vroeg of gelegenheid is gegeven de ondercom mandant te benoemen tot commandant. De voorz. betoogde dat heel lang over de vervulling van de vacature is ge sproken en dat na rijp beraad en in overleg met de Brandweerinspectie, B. en W. hun keus hebben laten vallen op iemand, die motorisch goed onderlegd is. Het is immers van groot belang, dat het zeer kostbare materiaal door een bekwaam en deskundig persoon beheerd wordt en deze menen B. en W. in de persoon van de heer I. van Houte te hebben gevonden. VISITEKAARTJES Drukkerij Fa. SMOOR DE HULSTER MEDISCHE Bürchtstraat 13 OOSTBURO Bresken* Drumbandshow. In het kader der evenementen werd Zaterdag te Breskens een drumband show georganiseerd, waaraan werd deel genomen door Achilles uit Middelburg; St. Cecilia uit Vlissingen; Stichting Jeugdbelang uit IJzendijke: Ons Genoe gen uit Vlissingen, met grote en kleine drumband samen en de drumbands der muziekverenigingen uit Oostburg en Breskens. Eerst werd door alle drumbands in hun kleurige uniformen een mars door de gemeente gemaakt, waarna St. Ce cilia en Achilles op het Oranjeplein nog enige shownummers brachten. Afgezien van de minder gunstige weersomstandigheden kan dit evene ment goed geslaagd genoemd worden. Na afloop werden in het café van de fam. Pleijte de geldprijzen verloot, waarbij de heer J. Moorlag dank bracht aan de leden der diverse drumbands voor hun verleende medewerking. Zwemmen. Bij de Zaterdag j.l. te Sas van Gent verzwommen juniorenkampioenschap- pen van de Kring Zeeland der K.N.Z.B., werd Theunie v. d. Heuvel, lid van z.v. „Scheldestroom" Zeeuws kampioene op het nummer 100 m. schoolslag, terwijl ze op de 50 m. rugslag en 50 m. vrije slag met klein verschil tweede werd. B. Hooftman, eveneens van „Schelde stroom", leverde een goede prestatie door als tweede te eindigen op het num mer 100 m. schoolslag jongens. Diefstallen. Vorige week is uit een Duitse perso nenauto, die geparkeerd stond op de Veerhaven, door onbekende dader (si een lederen koffer met kleding en een korte lederen jas ontvreemd. Van de auto, die aan de heer P. K. uit Düssel- dorf behoort, werd een van de portier raampjes ingeslagen. Tussen de Handels- en Veerhaven is op het strand een tent van de heer V. uit Groede gestolen. De rijkspolitie heeft belde aaken in onderzoek. Gevaarlijk spel. Twee jongens uit Breskens, n.l. de 12- jarlge A. O. en de 13-jarige J. B., heb ben kans gezien uit een kist, bestemd voor het vuurwerk tijdens de visserij feesten te Breskens, een explosie-ont stekingslont te ontvreemden. In een bunker nabij de Vismeel- fabriek hebben zij de lont aangestoken, waarbij O. ernstige brandwonden aan zijn handen opliep. Benoeming. De heer De Crook is benoemd als on derwijzer aan de St. Jozefschool te Eede, gemeente Aardenburg. Oostburg Eénhoorntournooi. Zondag was het de eerste dag van het door de sportvereniging „Oostburg" georganiseerde Eénhoorntournooi. Wethouder Modde verrichtte bij de aanvang van beide voetbalwedstrijden, waarvoor grote belangstelling bestond, de aftrap. De eerste wedstrijd, n.l. Breskens I Groede I, eindigde in een 62 overwin ning voor de Bressiaanders. Nadat de stand bij de rust nog 11 was, toonde na de thee Breskens zijn grote su perioriteit ten opzichte van Groede. De tweede wedstrijd bracht Oostburg I tegen IJzendijke I in het veld. Het was IJzendijke die na fel aanvallend, reeds in de eerste minuten de leiding nam 01. Oostburg nam hiermee geen ge noegen en ging stevig aanpakken, zodat de stand bij de rust 22 werd. Na de rust zakte het spelpeil aan beide zijden, doch niettemin wist Oost burg de eindstand op 4—3 te brengen. Aanstaande Zondag zal in de verlie zersronde eerst de wedstrijd Groede IJzendijke om de 3e en 4e plaats wor den gespeeld, waarna Oostburg het te gen Breskens zal opnemen in de strijd om de eerste en tweede plaats. Aardenburg Kampioen schutter. Na een 8-tal schietingen op de staan de wip, heeft de heer H. van Iwaarden,. evenals in 1957, 1958 en 1959, het kam pioenschap van de Aardenburgse hand boogschuttersvereniging „St. Sebas- tiaan" weten te behalen. Hij had 51 punten. De verdere uitslag was: 2. J. v. Iwaar den, 43 p.; 3. R. de Rijcke, 30 p.; 4. Iz. Puijenbroek, 26 p.; 5. H. Lippens, 24 p.: 6. Jos. de Rijcke, 20 p.: 7. G. Blondeel. 19 p.; 8. T. Rijckaert, 15 p.; 9. P. van Damme, 10 p.; 10. J. Lippens, 10 p. Nleuwvliet Sportieve dorpsgenoot. Sedert enige tijd hebben wij in onze gemeente een sportieve student, die tij delijk zijn viool heeft verwisseld voor een race-fiets. Zijn naam ls WiUem du Bois. Na reeds vroegere ereplaatsen te heb ben bemachtigd in Belgische wedstrij- den, waaronder 9e in het kampioen schap van Oost en West-Vlaanderen met 87 renners, vorige week 4e te Sluis kil, zag hij Zaterdag j.l. de kans schoon om als le te eindigen van 44 renners te Ruijslede. Daarmee was het echter niet klaar. De volgende dag wist hij op de zelfde plaats als 3e te eindigen, zodat hij als overwinnaar werd uitgeroepen van deze 2-daagse. Voorwaar een flinke prestatie van deze sportieve student, waar NieuwVliet nog meerdere successen van kan ver wachten. Zijn supporters wensen hem nog heel veel succes toe. Feuilleton STREEKROMAN door HANOL SPOOR. 28) Mia was danig nieuwsgierig gewor den. Geruisloos ging ze terug. Haar in tuïtie deed haar de goede richting kie zen en via een kamer, waar langs de wanden kostbare tapijten hingen, kwam ze weer in de nabijheid van de salon. Het geluk was met haar. De deur stond op een kier en het was zelfs mo gelijk om ongemerktnaar binnen te kijken. Ze zag echter niets bijzonders aan de twee heren, die Sternhout op bezoek had. Hij stond hen op een hoog hartige manier te woord. Toen hoorde ze een der heren zeggen: „We zijn U heel dankbaar, dat U ons uitvoerige in lichtingen hebt willen geven. Het zal nu een kwestie zijn van enkele minuten om die dame te arresteren". Bijna had Mia zich door een gil ver raden. Zij begreep onmiddellijk dat het om haar te doen was. Sternhout was maar al te graag bereid geweest haar verblijfplaats bekend te maken. Aan zijn rustige manier van spreken kon ze pagaan dat het niet over de brand ging. Dus" Jiad een vriend in de stad zich voorbij gesproken. Mia stond op haar vingers te bijten van angst en zenuwen. Moest ze meegaan naar de stad? Maar stel je voor dat dan de brandstichting ook zou uitkomen. Neen, vluchten zou het beste zijn, zo nodig naar het buitenland proberen te komen. Omzichtig ging ze terug. Aan de achterkant van het gebouw nam ze niet de moeite om de bewijzen van het in dringen weg te werken. Ze liet het raam openstaan en holde de duinen in. Auto matisch koos ze de richting van het huis van de Verhagens. Even bleef ze hijgend staan. Na tuurlijk zouden die lui haar daar ko men halen. Een moment drong het tot haar door, dat de familie Verhagen nu in korte tijd voor de tweede maal met rechercheurs in huis zou zitten. Alle maal door haar schuld. Hoorde ze daar de mannen niet pra ten? Ze dook achter een braambosje. Hier zouden ze haar niet ontdekken. Werkelijk passeerden de niets ver moedende mannen haar. Vermoeid bleef ze enige tijd zitten en staarde doelloos in de heesters. Opeens ver starde haar blik. Als naar een visioen keek ze naar een tros rijpe bramen. Groot en ongerept, met de blauwe waas nog op de vruchten," hingen ze daar, uitnodigend en verleidelijk. Hoe lang was het geleden dat ze als kind achter dezelfde bosjes kroop en opgetogen was over zo'n vondst. Ze zag een kinderhandje uitsteken naar de bramen. Het handje behoorde bij een meisje met een allerliefst zwart krullekopje; de bramen verdwenen tussen kersrode lipjes. Als in een wolk verdween het beeld. Mia strekte de hand uit, als om het vast te houden. Een blik op haar roodge lakte nagels en opzichtige ringen voer de haar terug naar de werkelijkheid. Hete tranen brandden in haar ogen. Ze trok haastig, alsof ze heiligschen nis bedreef, haar hand terug. Mia sloeg de richting naar zee in. Misschien dat ze in de loop der avond nog een oplossing wist te bedenken. Ge lukkig dat ze haar mantel aan had. De mist nam steeds toe, het was een echte kille avond, die aan het naderend najaar deed denken. Langzaam wandel de ze langs het strand, in haar hart nog de heimwee naar haar kinderjaren. Al dromend en er niet op lettend waar ze liep, werd de mist al dikker en zwaar der. Bijna tastbaar waren de ondoor zichtige nevels om haar heen. Haar mantel werd nat en kleverig. Zij schud de zich als een hond, die in het water is geweest. Zou ze niet beter kunnen proberen om in het dorp te overnachten? Ze zou bij kennissen van de Verhagens een of ander leugentje over onverwachte gas ten kunnen opdissen. In een hotel was het niet geraden, daar zouden na ver geefs wachten de rechercheurs wel naar toe komen. Ze besloot terug te keren tot het punt waar ze haar wandeling was begonnen. Van daaruit zou ze het duinpaadje kun nen terugvinden en vandaar was de weg naar het dorp gemakkelijk te vinden. Zonder haast, ze was nu toch klets nat, keerde ze om en volgde weer de zeekant. Het was opkomend water en ze moest telkens uitwijken voor een vooruitspringende golf. Opeens stond ze stil. Verstijfd van schrik keek ze naar het kebbelende water. Ze kon niet ver der. Voor haar en ook rechts en links was er water. De mist had haar belet uit te zien, met het gevolg, dat ze was ingesloten. De killen waren volgelopen en ze was net tussen de zee en zo'n kil geraakt. Ze begreep onmiddellijk dat ze in groot gevaar verkeerde. Bij helder weer zou ze de situatie gemakkelijk kunnen overzien en koste het geen moeite om zelfs zonder natte voeten het droge strand weer te bereiken. Nu kon ze niet veel tijd verloren laten gaan, ook ach ter haar kon het water ieder ogenblik opdringen. Ze kon beter onmiddellijk de kil door waden. Haastig trok ze haar schoenen en kousen uit. Zenuwachtig draaide ze om en om. Ze struikelde door haar haast en slaakte een hartverscheurende kreet. Nu was ze de richting kwijt. Wat was de kil en waar de zee? Ze

De Schakel | 1961 | | pagina 1