De Visserijfeesten te Breskens BRILLEN Beperkte vacantie-arbeid heeft vele goede kanten 12, 13, 14, en 15 augustus 1961 Het was van ons. de \chakel ALG. NIEUWS BLAD ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN 15e Jaargang - Nr. 82q Vrijdag 11 augustus 1961 Verschijnt iedere vrijdag A bonnementsprijs f 1,10 p.kw.; franco p. post f1,35 Prijs der advertenties loct.per ra.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 439 DRUKKERS-UITGEVERS F» SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT tO - BRESKENS - TEL. Het Visserijfeest staat voor de deur en ais de weersomstandigheden mee werken, zullen 12, 13, 14 en 15 Augustus voor Breskens weer de topdagen van het jaar worden, ook wat het aantal bezoe kers betreft. Er is weer heel veel werk verzet, zo wel door het organiserend comité als door de bewoners der diverse buurten. Kosten noch moeite zijn gespaard om alles tot in de puntjes te verzorgen, zo dat het bloemencorso, bestaande uit een 12-tal praalwagens, met daartussen vele muziekkorpsen, een groots evene ment beloofd te worden. Het program ma der feestelijkheden is groter dan ooit tevoren en ziet er in grote trekken als volgt uit: Zaterdag 12 Augustus: 14.00 uur. Officiële opening met wimpel- uitreiking door burgemeester J. A. Eek hout, in tegenwoordigheid van de vis serij-koningin. Vooraf pavoisering vis sersvloot en vergadering leden „Zevi- bel", alsmede officiële ontvangst door het gemeentebestuur congresleden „Ze- vibel" en aankomst vlaggeschip van de vissersvloot met visserij-koningin. Ver der is er een rondvaart voor bezoekers met de vissersvloot op de Schelde en het door de straten trekken van de stoet, bestaande uit 12 praalwagens van levende bloemen, met medewerking van de muziekkorpsen Uit het Volk - Voor het Volk, Breskens; Albert Heijn, Zaan dam; Euphonia, Goes; Ons Genoegen, Vlissiagen en de Jeugddrumband uit IJzendijke. Hierna volgen concerten en skelterwedstrijden, terwijl deze dag be sloten wordt met een taptoe door het muziekkorps van Albert Heijn. Zondag 13 Augustus: Aankomst jachten van de zeilwedstrijd Zeebrugge-Breskens; Start jachten wed strijd Breskens-Zeebruggewatersport demonstraties; bloemencorso met mede werking van De Unie uit Breda en de korpsen uit Breskens, Groede, St. Kruis, Aardenburg, Zuidzande en een Jeugd drumband uit Haarlem. Verder zijn er concerten, een drumband-show, het op treden van een cabaretgezelschap met veel bekende artiesten met tot slot een taptoe door De Unie uit Breda. Maandag 14 Augustus: Demonstratie met rijdende viskeuken van het Voorlichtingsbureau voor de voeding en het Productschap voor vis en visproducten; opstelling ter bezichtiging van wagens bloemencorso; midzomer avond-rondvaart met Ferryboot op de Schelde, met als slot van deze dag mu- ziekconcert. Dinsdag 15 Augustus: Grote jaarmarkt met standwerkerscon cours; feestelijke binnenkomst met mu ziek en saluutschoten van de vissers vloot; mijnen der vangst door visserij- koningin; demonstratie door reddings boot met medewerking van de E.H.B.O.- afdeling Breskens; demonstratie zee visserij; concerten; Teenager-program ma, met medewerking van de bekende Vlaamse humorist Renaat Verween i'alias Modest), met als slot van het feest groots vuurwerk. Het Comité verzoekt de ingezetenen om gedurende de Visserij dagen de vlag te willen uitsteken. Zie voor volledige bijzonderheden het officiële programma. Tijdens de school-vacanties zien steeds meer ouders zich geplaatst voor de vraag of zij er in moeten toestem men dat hun zoon of dochter in die - hoog nodige - vacantie enige tijd in een bedrijf gaat werken. Er leven bij vele ouders ernstige be zwaren tegen zulke werkzaamheden. Zo menen velen dat de kinderen de gehele Feuilleton STREEKROMAN door HANOL SPOOR. 26) Hij greep die met beide handen en probeerde met sterke blik zijn wil aan haar op te leggen. Joke bleef enige ogenblikken bevan gen staan. Op dat moment klonk er een verschrikte kreet. Bliksemsnel draaiden beiden zich naar de deur. In de deuropening stond Lydia. In haar eerste schrik dacht Joke dat Paul een ongeluk was overkomen en ijlde met uitgestoken handen naar Lydia toe. Deze deinsde terug en maakte een afwerende beweging. Nu pas be greep Joke. dat Lydia door ce houding van haar en Sternhout op verkeerde ge dachten was gebracht. Dit was teveel voor haar beproefde zenuwen en met een gil, de handen voor het gezicht slaande, vluchtte zij blindelings het huis uit. Broer en zuster waren alleen. l ang zaam deed Lydia een paar stappen naar voren. Sternhout zag haar spierwitte gezicht, maar wachtte kalm af. Op dit vacantie hard nodig hebben om weer op verhaal te komen; anderen achten hun kinderen te jong of zien hun culturele behoeften door de materiële afleiding te zeer in het gedrang komen. Sommige ouders hebben bezwaar tegen het lagere niveau van menige vacantie-arbeid, of zij achten een te vrij contact van jon gens en meisjes onjuist. En dan zijn er nog ouders die menen dat de vacantie- arbeid van invloed is op de verhouding van hun kinderen tot hen en dat met name het gezinsverband losser wordt. Tegenover mogelijke nadelen staan echter ontegenzeggelijk ook grote voor delen. Zo heeft de vacantie-arbeid on punt had hij tenminste een rustig ge weten. Dadelijk had hij begrepen welke gevolgtrekkingen zijn zuster aan het samenzijn met Joke verbond. Een sar castische glimlach speelde om zijn mond. Nu was hij eens een keer braaf geweest en de een moest hem niet en de ander dacht toch kwaad van hem. Voor zijn part kon de hele wereld naar de drommel lopen. Met goede wil kwam je er toch ook niet. Lydia, die door het gedrag van Joke een schok had gekregen, en ook diepe minachting voor haar broer gevoelde wist niet hoe een gesprek te beginnen. Plotseling drong het tot Sternhout door. dat haar komst, zo kort na haar huwelijk, ongewoon was. „Wel." zei hij spottend, „is de trouwerij niet bevallen dat je al weer zo gauw het oude nest komt opzoeken?" „Het huwelijk is zo iets moois, dat je niet waard bent het woord in je mond te nemen." Ze vond het zojuist geziene zo erg, dat ze wel had willen schreien. Zij kon er dan ook niets aan doen dat ze nogal melodramatisch erop liet volgen: „het dorp heeft me geroepen." HOOFDSTUK XIX. Het dorp komt in actie Zo was het ook. De inwoners, die van de arrestatie vernomen hadden, waren S&rlflemaefier" OOSTBURO getwijfeld een grote, maatschappelijk opvoedende waarde. De jongens en meis jes ervaren dat het eervol is door het doen van productief werk een beloning te verdienen; hun zelfstandigheid wordt bevorderd, zij krijgen een bredere blik op de maatschappij, eerbied voor een voudig werk en sociale verschillen ver vagen. En na hun vacantie-arbeid zijn zij vaak vele ervaringen, van belang voor de keuze van een toekomstig be roep, rijker geworden. De rest van de vacantie kan - met het verdiende geld - des te plezieriger zijn. Dat de industrie, kampend met grote personeelstekorten, graag gebruikmaakt van de vrijwillig aangeboden, jeugdige hulp, spreekt vanzelf. Het bedrijfsleven is er zich echter van meet af aan van bewust geweest, dat die vacantie-ar beid niet in het wilde weg zou mogen geschieden. Zo ontstond enkele jaren geleden in Breda een Commissie Vacantie-arbeid die onder leiding van de jonge Dr. A. P. van Gent, directeur van „De Faam", een aantal richtlijnen voor vacantie- arbeid opstelde. Normen, die in de laat ste jaren in vrijwel het gehele land zijn aangehouden. Enkele weken geleden kwam de Commissie opnieuw bijeen om de richtlijnen, aan de hand van de op gedane ervaringen, nqg eens te bekij ken. Als resultaat van deze bespreking gelden voor het bedrijfsleven thans de volgende - voor scholieren, (d.w.z. jon gelui van 16-18 jaar), ouders en opvoe ders stellig tevreden stellende - bepa lingen geen tewerkstelling buiten de grote vacantie; zodanig werken dat tenminste nog altijd drie weken aaneengesloten vacantie wordt genoten; bij voorkeur geen scholieren beneden 16 jaar; geen nachtarbeid voor scholieren; jongens en meisjes werken gescheiden; zoveel mogelijk groepsgewijze tewerkstelling van scholieren, in het bijzonder met be trekking tot de meisjes; afzonderlijke schaftgelegenheid voor de meisjes; een goede introductie in het bedrijf (Bre dase scholieren krijgen bij „De Faam" onderricht in het bedienen van een drups-machine)zorgzaam toezicht alleen tewerkstelling bij bezit van in- troductiekaart van het Gewestelijk Ar beidsbureau. Het stipt naleven van deze richtlijnen door de industrie deed de vacantiear- beid in Breda, maar ook elders in den lande, spoedig populair worden. Ook bij de aanvang van deze vacantie meldden zich vele enthousiaste jonge ren voor enkele weken werk. Op de le dag had bij „De Faam" nog een kleine officiële plechtigheid plaats: daar wer den de eerste jeugdige werkers officieel begroet door de directeur van het Ge westelijk Arbeidsbureau en de directie van de fabriek. Daarna werden zij overgedragen aan hun leermeesters, die hen weldra als ijverige helpers naast diep verontwaardigd gev/eest. „Laten we nu toch wat doen", was de eerste reactie geweest. Inplaats van de op een grap beluste jongeren, waren het nu de meer bedaagden die een plan ontwier pen om Frank vrij te krijgen. Niemand twijfelde aan zijn onschuld, maar men begreep wel dat, als men op de uit spraak wachtte, ook al was die gunstig, er toch te veel kostbare tijd verloren zou gaan, om maar niet te spreken van de kwellingen die Frank geestelijk te verduren had. Wie het eerst op het idee kwam, wist later niemand, maar iemand stelde voor om freule Lydia te hulp te roepen. De freule, die tijdens haar verblijf op Duinsfort ook contact had gezocht met de inwoners, had zo'n goede indruk achter gelaten, dat men zeker meende te weten dat ze helpen zou. Men infor meerde naar haar verblijfplaats. Men besloot een verzoekschrift op te stellen. Allen beijverden zich om dit te mogen tekenen. Vooral toen nog het gerucht de ronde deed, dat er voor Frank een medaille in het verschiet was, wegens moedig gedrag in de oorlog, werd hij de held van het dorp. Het verzoekschrift achterhaalde het paartje op de huwelijksreis. In de hotelkamer van Paul en Lydia heerste plotseling de grootste consternatie. De twee keken elkaar stomverbaasd aan, zich hadden. Bij het aanvaarden van vacantie-arbeid via de Gewestelijke Arbeidsbureaux kunnen ouders hun kin deren met een gerust hart aan het werk laten gaan. Burgerlijke Stand GEMEENTE WATERLANDKERKJE over de maand Juli. GEBOREN: 4, Marie Anna, d. van Cornelis Johannis Bron en Elsa Mane Stokkerman; 22, Frans Jan, z. van Abraham Johannes Haartsen en Jacoba Meerman. OVERLIJDEN: geen. HUWELIJKEN: geen. INGEKOMEN: geen. VERTROKKEN: 7, Jan Meijer, van Molenstraat 56 naar IJzendijke; 28. René C. Robesin en gezin van Cathalijne Schans 49 naar Oostburg. KEUKEN VOOR RUIMTEVAARTUIG. Hoe moet men drie man te eten ge ven gedurende een ruimtereis van twee weken? Om dit probleem op te lossen is ten behoeve van de Amerikaanse Luchtmacht leen „ruimtekeuken" ge-, bouwd die kan worden ingebouwd in een capsule. De moeilijkste problemen die bij het ontwerpen moesten worden opgelost hielden verband met het ont breken van de werking van de zwaar tekracht. Water stroomt in de ruimte niet van hoog naar laag, maar blijft zweven: het moet met de hand naar de plaats van bestemming worden gepompt Voor het verwarmen van water kan men geen gewone boiler gebruiken omdat warm water in de ruimte niet lichter is dan koud. In het Julinummer van het maandblad PM wordt een beschrijving gegeven van de Amerikaanse ruimte keuken en van de methoden waarop men het nul-zwaartekracht-probleem hoopt op te lossen. Plaatselijk Nieuws Breskens In verband met Visserijfeesten geen filmvoorstellingen. In verband met de Visserijfeesten worden er 12 en 13 Aug. geen filmvoor stellingen gegeven in Casino-bioscoop. Aardenburg Zwembad-bezoek. In de maand Juli zijn in het gemeen telijk zwembad 10.013 baden genomen, n.l. door dames 748, 4560 meisjes. 724 heren en 3981 jongens. toen hen het petitionnement duidelijk werd. Lydia geraakte werkelijk even in een paniekstemming bij de gedachte dat haar broer hieraan schuld had. Paul op zijn beurt schrok danig van de situatie waarin zijn beste vriend ver keerde. Op staande voet werd de reis afgebroken, en daar zij zo spoedig mo gelijk in Nederland wilden terug zijn, werden plaatsen besproken in de eerst volgende vliegverbinding. Onderweg bespraken zij wat ze in de gegeven omstandigheden zouden kan nen doen. Het was Lydia week om het hart geworden, toen het dorp zo'n dui delijk beroep op haar deed. Ze kreeg het gevoel of de klok honderd jaar was teruggezet, naar de tijd dat haar voor ouders op het dorp de toon aangaven. Heilig nam ze zich voor, het vertrouwen niet te beschamen. Zo stond ze dan onverwacht voor haar broer, die schijnbaar een aangenaam ogenblik met Joke had. Nu ze naar zijn gemelijk gezicht keek. dat natuurlijk te danken was aan haar plotselinge ont dekking, kreeg ze weinig vertrouwen in de goede uitslag van haar zending. „Ja", herhaalde ze, „het dorp heeft me geroepen; het voelt zich niet meer veilig met jou". Ze liet zich doodvermoeid in een stoel vallen. „Als ik zie dat je zelfs in staat bent om een meisje als Joke te verlei-

De Schakel | 1961 | | pagina 1