Land- en Tuinbouw Vacaniie punt in de handelshaven had hij reeds een voorsprong van ca. 16 sec. op de .Poorter. Jumelet en Vervoorn lagen ver achteruit, gevolgd door Rotte en de Scheldestroom-zwemmer P. v. d. Heu vel. Bram. Volwerk wist zijn positie glansrijk te behouden en finishte als eerste, 23 sec. voor de Poorter. Bij de dames groepeerden reeds da delijk na het startsein de cracks zich aan de kop, waarbij E. de Visser zich van haar rivalen wist los te zwemmen. Op het keerpunt had ze reeds een voor sprong van een 25-tal meters op het haar najagende trio M. Kingmans. T. v. d. Heuvel en T. Daalhuizen. Op de te rugweg naar de finish zetten de drie achtervolgsters er een bijzonder taaie spurt in, die werd voortgezet door T. v. d. Heuvel en M. Kingmans tot E. de Visser tot de orde was geroepen. Tini Daalhuizen moest het 2-tal laten gaan. Bij de ronding van de havendam ging het in een ononderbroken spurt op de finish af. Theuni v. d. Heuvel kon de leiding nemen en finishe als eerste met 4 sec. voorsprong. M. Kingmans moest de tweede plaats aan E. de Visser laten. Weth. Zegers reikte na afloop de wis selbekers uit aan de winnaar en win nares. Theuni v. d. Heuvel kreeg de prijs uitgeloofd voor de eerste dame van Scheldestroom en Piet v. d. Heuvel de prijs voor de eerstaankomende heer van Scheldestroom. Er werd weer een traditionele verlo ting gehouden, terwijl de heer P. de Kramer een slotwoord sprak, waarin hij dank bracht aan allen, die aan het welslagen van de wedstrijd hadden meegewerkt. De volledige uitslag was als volgt: Heren: i. B. Volwerk, Luctor, 28 min. 27 s.; 2. M. de Poorter, Schelde, 28.50: 3. L. Jumelet. Ganze; 4. P. Rotte, Luc tor; 5. Th, Vervoorn, Luctor; 6. P. v. d. Heuvel, Scheldestroom; 7. J. de Caluwé. Bruinvis; 8. L. v. Klinken, S.Z.V.; 9. C. Wagenaar, S.Z.V.10. W. v. Kruiningen, Luctor; 11. .K. de Graaf, S.Z.V.12. I. Sinke, Zeehond; 13. H. Stellenaar, Bruinvis; 14. H. v. Oost, Ganze; 15. J. Rijn, Scheldestroom; 16. R. v.d. Vijver, Scheldestroom; 17. I. Cappaert. Bruin vis; 18. A. v. Oost, Ganze; 19. J. Herrel, 't Vrije; 20. J. Jobse, Scheldestroom; 21. L. Maas, Scheldestroom; 22. W. v.d Steen, S.Z.V.; 23. D. de Winde, Schelde stroom; 24. W. Jongman, Schelde stroom; 25. W. Braet, Starters; 26. M. Viergever, Zeehond; 27. F. v. Hofwegen Zeehond; 28. P. Reijnders, Bruinvis; 29. A. Hogerheide, 't Vrije; 30. A. de Smit, 't Vrije. Dames: 1. Th. van den Heuvel, Schelde stroom, 32.04; 2. E. de Visser. Luctor, 32.08; 3. M. Kingmans, Luctor, 32.10; 4. T. Daalhuizen, S.Z.V.; 5. G. Levering, Zeehond; 6. E. Francke, S.Z.V.; 7. C. Melieste, Bruinvis; 8. I. Stadhouders, Luctor; 9. S. Vergouwe, Scheldestroom; 10. M. Pieters, Starters; 11. M. Vergou we, Scheldestroom; 12. M. v. Vooren, Bruinvis; 13. F. Calliber. Luctor; 14. E. Hoogesteger, S.Z.V.;, 15. H. Mondeel Luctor; 16. A. Zegers, Scheldestroom: 17. I. Baart. Bruinvis; 18. G. Hogerheide, 't Vrije; 19. J. Zegers, Scheldestroom; 20. D. Melieste, Scheldestroom; 21. J. Verplanke, Starters; 22. E. Doolaege, Starters; 23. A. Brugge, Scheldeótroom 24. M. Neijt, Bruinvis; 25. P. v.d. Acker, Bruinvis; 26. A. Ekkebus. Schelde stroom; 27. E. Melieste, Bruinvis; 28. M. Hamelinck, Bruinvis. Officiële proefvaart BR, 14. Zaterdagmiddag heerste aan de pon ton bij de oude veerhaven een gezellige drukte. De BR. 14, het vlaggeschip van de visserij te Breskens, werd gereed ge maakt om zijn officiële proefvaart te maken. Hiervoor was veel belangstelling. Naast de schipper, de heer A. Fenijn, zijn zoons en verdere familie, werd de vaart meegemaakt door loco-burge meester W. C. v. d. Hooft namens het gemeentebestuur, door de heren van de Sande, die het schip hebben afgebouwd, alsmede door een groot aantal belang stellenden. Om kwart over twee werd het schip losgemaakt en voer de haven uit met de vlag van de fa. van de Sande in top. De proefvaart ging deze maal de Schel de op. Langs Hoofdplaat, Biervliet en Terneuzen werd de pas van Terneuzen bereikt. Voor de leken aan boord was de interessante uitleg over de vaargeu len en boeien, de waarschuwingsborden hij in het leven miste en begon hij naar vriendschap te verlangen. Met heel haar gevoelige hartje wilde ze hem hel pen. „Yvonne is er toch", stelde ze voor. Even scelien het of de drift hem weer de baas werd. Dan lachte hij schamper. „Zowel Yvonne als Mia zijn op eigen voordeel uit". Hij hield haar blik in de zijne gevangen. „Er is maar één persoontje waarin ik het volste vertrouwen heb", zei hij veel betekenend. Het werd Joke onbehaaglijk te moede. Een onbestemde vrees bekroop haar. Het liefst was ze gevlucht. Wat wilde hij toch van haar? Zij had nu toch ge weigerd om op Duinsfort te komen? Nu was haar zending om voor Frank iets te bereiken, ook nog niet tot een goed ein de gekomen. „Als U", begon ze haperend, „vrien den wilt maken, ligt dat volledig in Uw macht. U met Uw groot fortuin bent dagelijks in staat om goed te doen". „Ik heb geen aanleg voor philanthro pic, maar wanneer er iemand aan mijn zijde zal zijn die daarin goede lijding- geeft, ach wie weet". Joke voelde izich om beurten koud en voor de schipper, erg leerzaam. Voorbij Terneuzen werd na ruim 11A uur varen de steven gewend en de terugtocht naar Breskens aanvaard. De snelheid, bedroeg 16 mijl. Ondertussen was de gebruike lijke fles te voorschijn gekomen en wer den de aanwezigen rijkelijk op de in houd hiervan onthaald. De zware motoren draaiden prima, het gehele schip gedroeg zich tot volle tevredenheid van de toekomstige eige naar, de heer Fenijn. Weth. v. d. Hooft deelde mede, dat met dit schip, het zesde dat met de bij zondere regeling van het gemeentebe stuur werd gebouwd, n.l. een garantie van 70 pCt. op de rente en aflos van het te lenen kapitaal door de gemeente Breskens, thans 20 pCt. van de Bresken- se vloot die bestaat uit 31 visserssche pen, is gesaneerd. Wanneer we in dit tempo kunnen doorgaan, aldus de weth.. zal binnen 5 a 6 jaar de gehele vissers vloot uit moderne schepen bestaan. Het is vooral de goede accommodatie op de nieuwe schepen, n.l. een fatsoen lijk bed, een klein kombuisje, een af gesloten stuurhut (etc., die het varen zo aantrekkelijk maakt. De nieuwe schepen zijn ook wat be treft het gevaar, voor de vissers veel veiliger. Wanneer men overvallen wordt door slecht weer zullen met de stalen schepen niet zo snel ongelukken kun nen gebeuren, terwijl ook de stabiliteit belangrijk groter is dan van de houten schepen. Zowel de toekomstige eigenaar als de bouwer van het schip waren uiterst tevreden over de geslaagde proefvaart. We wensen schipper Fenijn met de nieuwe aanwinst een behouden vaart en heel goede vangst toe. Accordeon-concert. In het kader van de evenementen te Breskens, gaf Zondagavond de accor deonvereniging „Flandria", o.l.v. de heer J. Anthonisse, een concert op de mu ziektent. De belangstelling was groot, terwijl de vele ten gehore gebrachte nummers op voortreffelijke wijze werden uitge voerd. Het hartelijk applaus na ieder nummer was dan ook ten volle ver diend. Na afloop werd de dirigent en orkest leden hartelijk dank gebracht voor deze zeer goed verzorgde uitvoering. Opgepast voor het eten van mosselen van de strandhoofden. In de afgelopen dagen doen zich bij vele hier vertoevende badgasten ziek teverschijnselen voor na het eten van mosselen, die zij van de strandhoofden plukken. De klachten zijn buikkram pen en braakneigingen. Zwemdiploma's. Dinsdagmiddag werden er in het Wil- helmina-zwembad, o.l.v. de heer F. B. Meijers, K.N.Z.B.-official, zwemdiplo ma's verzwommen. Voor diploma Zwemproef slaagden: Willie Versprille, Nelke van Dale, Marianne Risseeuw, Elly van Driel, al len te Groede; Eric Boorsma, Leo v. d. Hooft, Nelleke Ossewaarde, Tineke de Bree, Frans Verplanke, Bram de Bree, Willie de Meester, Hannie Ghijsels. Corrie v. d. Wege, Carla Roest, Magda de Baare, Rita de Poorter, Lieneke Pleijte, Anita de Bie, Adrie Oosterling, Carla Grafe, Kees den Hollander, Bep- pie Swartelé, Johanna v. d. Wege, Elly Beun, Jenny Cambier, Jopie Neele, Hen- nie Verdouw, Ingrid Roest, Anita Heule, Adrie Brugge, Frida Praas, Adrie Francke, Suzie Cruson, Ineke Swartelé, Boudewijn Vergouwe, Ellie le Brun, Mo nique de Milliano, Helmi van Melle, Martina de Rijke, allen te Breskens; Ge rard Contant, Joke d'Hont en Elisabeth Contant te Schoondijke; Willie van Looy, Guust de Wilde, Christian Impens, Sarie Jansen, Elly Everaart, Turry van Looy, Carla Bruijnzeel, allen te IJzen- dijke; Jean de Prez, Gent; Nelleke v. d. Ree. Maria Risseeuw, Els v. d. Ree en Koos Beeke te Schoondijke; Hans Launspach te Hoek. Voor diploma Geoefend Zwemmer: Rudie v. d. Vijver, Dinie Bondewel, Sjaak Brugge, Leonoor Verschelling, Jos Vermeulen, Joke Fenijn, Lydie Schrier, Cobie Heijboer, Marietje van Oostenbrugge, Ellie Schouten, Sjaak v. d. Broecke, Piet Hubregtse, Cora Aren- warm worden. „Misscihen", ging hij nadrukkelijk verder, „zou het dorp er ook wel bij va ren. Wanneer ik mij in een beetje har telijkheid mag koesteren, zal ik er geen bezwaren tegen hebben om verschillen de wensen in vervulling te laten gaan". Even was het stil, maar plotseling zei hij„Joke, ik vraag je in alle ernst mijn vrouw té worden. Ik zal me niet verzet ten als je de grond wilt gaan verpach ten aan jonge boeren of tuinders, noch dat je vader de vallei terugkrijgt; ik zal daarvoor mijn eigen hartewens opgeven en ik zal bovendien mijn beschuldiging intrekken en Frank een nieuw huis ge ven". Joke voelde zich als door een duize ling bevahgen. Met grote schrikogen keek ze hem aan en kon geen woord uitbrengen. Even later zei ize: „maar 'ik zou toch ook uit berekening kunnen toestem men. U biedt mij grote rijkdommen aan; ik zou dit kunnen kiezen zonder liefde". „Daarvoor ken ik je te goed, Joke". „O, waarom vraagt U mijik ben toch alleen maar Joke Ze wist zelf niet hoe lief ze er op dat ogenblik uitzag. Sternhout, die aan dit se, allen te Breskens; Willie Scherens, Marietje Scherens, Sonja Risseeuw, al len te Groede. Voor Zwemvaardigheidsdiploma I slaag de: Lieskie Vergouwe. Voor Zwemvaardigheidsdiploma II slaagden: Theuni v. d. Heuvel en Marjo Vergouwe. Aardenburg H engelwedstrijd. In het viswater „De Stierskreek" hield de hengelsportvereniging „Aardenburg" een hengelwedstrijd. De vangst was erg matig. Uitslag: 1. R. de Croock met 990 gram; 2. F. Cauwels, 3. D. Verstraete, 4. J. Canon. G. P. H. Wijffels overleden. Na een langdurige ziekte is Zondag te Aardenburg op 79-jarige leeftijd over leden de heer G. P. H. Wijffels, in zijn leven lid van de gemeenteraad, enkele jaren na 1948 en daarvoor ambtenaar van de burgerlijke stand. Reeds sinds zijn lagere schooljaren was de heer Wijffels, een geziene fi guur in zijn woonplaats, werkzaam op de secretarie van Aardenburg. Hij was ook gemeente-ontvanger van Aarden burg. totdat deze gemeente met Eede en St. Kruis werd samengevoegd op 1 April 1941. Hij bleef ter secretarie werkzaam als le ambtenaar en als ambtenaar van de burgerl. stand. Toen hij in 1948 de pensioengerech tigde leeftijd bereikte, werd hij voor en kele jaren lid van de gemeenteraad. Tot de oprichting van Het Vrije van Sluis was de heer Wijffels ontvanger- griffier van div. polderbesturen; boven dien was hij lange tijd ontvanger-grif fier van de armeninstelling St.-Jan en na de bevrijding voorzitter van de mu ziekvereniging „Aardenburgse Fanfare". Oostburg 6e Rode Kruisrit. Onder auspiciën van de West Z. Vlaamse Automobielclub (W.Z.A.) is Zaterdagmiddag de zesde Rode Kruisrit verreden. Er werd deelgenomen door auto's, motoren, scooters en 17 brom fietsers. 's Avonds werd in café „De Ko renbeurs" te Oostburg de uitslag be kend gemaakt door de voorzitter van de afdeling W. Z.-Vlaanderen van het Ned. Rode Kruis, notaris J. Mijs uit Oost burg. De uitslag was als volgt: Klasse I (Auto's, motoren en scoo ters). le pr. S. P. Dekker, Oostburg, 9 str.p.2. G. de Jong, Cadzand. 13 str.p.; 3. J. Risseeuw, Zuidzande, 62 str.p.; 4. H. v. d. Hemel. Biervliet, 67 str.p.; 5. M. M. de Vries, Oostburg, 84 str.p.; 6. A. Buijze, Zuidzande. 100 str.p.: 7. H. F. Boogaard, Sluis, 107 str.p.; 8. A. Spie renburg, Cadzand. 113 str.p.; 9. M. 1. Hoste, Oostburg, 120 str.p.; 10. M. Bre vet-Yntema. Oostburg, 121 str.p.; 11. F. den Hollander. Oostburg, 126 str.p.; 12. J. Duste, Oostburg, 126 str.p.; 13. H. den Hameer, Oostburg. 127 str.p.; 14. Ph. v. Thiel, Helmond, 136 str.p.; 15. P. C. de Bruijne, Cadzand. 142 str. p. Klasse II (bromfietsen)le pr. A. Jansen, Oostburg, 11 str.p.; 2. Joh. Bar- ra. Oostburg, 19 str.p.; 3. K. Hubregtse, Oostburg, 19 str.p.; 4. R. Heijboer, Z.- zande, 25 str.p.; 5. J. R. Duininck, Zuid zande, 26 str.p.: 6. J. de Kok, Oostburg, 46 str.p.; 7; J. Bouwens, Zuidzande, 52 str.p.; 8. J. A. van Hanegem, Oostburg, Oostburg, 56 str.p.; 9. J. v. d. Woestijne. Vlissingen, 56 str.p.; 10. G. de Badts, Schoondijke, 60 str.p. Retranchement Beroep aangenomen. Ds. S. Tijmstra, predikant der N.H. Gemeente te Retranchement, heeft het op hem uitgebrachte beroep naar Wie- ringermeer aangenomen. Collecte. De collecte voor de stichting Christe lijke Blindenhulp „De fakkels bijeen" bracht te Retranchement f 32,03 op. Het Zwin in bloei. Wij wijzen de natuurvrienden er op, dat de „schorrebloemen" in het natuur reservaat het Zwin weer in volle bloei staan. Het Nederlandse deel van het Zwin is thans weer vrij toegankelijk voor het publiek, nu het broedseizoen achter de rug is. gesprek begonnen was als aan een wreed spelletje, begon haar opeens in alle ernst te begeren. „Als ik „ja" zei, zou ik het doen als opoffering om Frank te redden", fluis terde Joke. „Hou je zoveel van die blaag?" viel hij uit. „Ja, en ik blijf hem trouw; we zullen gezamenlijk deze zware dagen doorko men. De waarheid zal uiteindelijk wel aan het licht komen". Sternhout meende nog één keer op Joke's gevoel te moeten speculeren. „Wij hebben allen onze moeilijkhe den, dat is je nu wel duidelijk", zei hij, „maar ik sta alleen en heb niemand waar ik troost kan zoeken". Dit laatste was een meesterlijke zet van hem. Joke, die met haar gedachten bij Frank was en opging in eigen geluks gevoel, was in een stemming waarin se met iedereen dit geluk wilde delen. Ze zag een verbitterde trek om zijn mond en vond het een akelig idee dat zij daar de oorzaak -van was. Ze stak be moedigend haar hand uit. (Wordt vervolgd). Sluis Filmavond. De Vogelbeschermingswacht in West Z.-Vlaanderen heeft in het zaaltje „Het Zwin" een filmavond over het vogelle ven belegd. De belangstelling was groot. Concert. De muziekvereniging „Apollo" uit Sluis en de Biervlietse Harmonie heb ben op de markt te Sluis een concert gegeven, o.l.v. dirigent E. van de Bus- sche. Beide gezelschappen hadden de jeugddrumband meegebracht. Na af loop van het concert volgde nog een muzikale rondwandeling door de stra ten. BURGERLIJKE STAND GEMEENTE SCHOONDIJKE over de maand Juli 1961 GEBOORTEN: 11, Ronnie Herman, zn. van A. de Wever en van E. de Ruijs- scher. HUWELIJKEN: Geen. OVERLEDEN: Geen. INGEKOMEN: 25, P. M. Cammaert, van Etten en Leur naar O 54. VERTROKKEN: 17, W. L. den Hamer, van W 36 naar Philippine; 27, J. C. Taillie, e.v. J. I. de Vos, met kind, van Pr. Beatrixstraat 110 naar Haarlem; 28. I. J. Hennekeij, van v. d. Slikke- straat 33 naar Vlissingen; 29, D. Pois- sonnier, van W 16 naar Breskens. De stoppelknol als productief gewas. De stoppelknol als goed productief voedergewas wordt weer veel geteeld op onze zandgronden. Het is een teelt, die in hoog aanzien staat. Zij levert best voer. En als tweede gewas, in de stop pel ingezaaid, geeft zij een extra aan vulling op de ruwvoeder-voorraad, die er wezen mag. Maar pas op. Een tweede oogst van die omvang vergt nogal wat van de grond, waaruit ook de voorafgaande oogst zijn portie reeds wegnam. Vooral de krachtig groeiende rassen - en na tuurlijk neemt U deze, de Rassenlijst licht U daar voldoende over in hebben ook een krachtige voeding nodig. Stikstof allereerst, 500 kg. Kas per ha. is wel aan te raden. Superfosfaat, naar 200 kgjha, is meestal ook wel no dig. tenzij de toestand van de grond voldoende hoog is. Voor Kalizout 40 pCt. wordt meestal 200 kg.|ha opgege ven, maar als de grond niet al te rijk is - een goede oogst onttrekt toch zeker 110 kg. zuivere kali aan de grond - dan liever 300 kg. K-40 pCt. per ha. gegeven. Het schiet al weer op. Zorg voor goed zaad, kies een goed ras dat veel op brengt. Maar bedenk wel, dat aan een goede opbrengst een goede voeding moet voorafgaan. Het is weer volop vacantieseizoen. Men is al geweest, men is net op reis of men gaat zeer binnenkort, is een telkens terugkerend thema in practisch alle gesprekken. Er is een intensief ge bruik van de vacantie, vergeleken bij vroeger, toen men hiermee minder rij kelijk bedeeld was en het woord „va- cantiebijslag" nog niet in de woorden boeken voorkwam. Men pleegt tegen woordig naar het buitenland te gaan. Dat hoort er allemaal bij en men wordt min of meer voor antiek versleten, wanneer men het nog durft op te bren gen doodgewoon in eigen land te blij ven. En om maar zo ver mogelijk van huis te komen wil men zich ongemakken ge troosten, die, wanneer een werkgever zijn personeel onder soortgelijke om standigheden zou laten werken, hem onmiddellijk in botsing zouden brengen met tal van arbeidsvoorschriften. Men rijdt rustig 1000 kilometer of meer op één dag, overnacht dan in een primitieve tent (of zelfs in de auto) en holt overal voorbij, omdat men eenvou dig geen tijd heeft om iets te bekijken. Je moet uiteindelijk het einddoel halen en je moet nog weer terug ook. Ons mooie Gaasterland kent men dan vaak alleen maar van horen zeggende schoonheid van Twente is dan niet de moeite waard, want als de buurman of de collega naar Milaan is geweest kun je moeilijk opgetogen doen over Dene kamp of Balk. Stel je voor! „Toeristen zijn mensen die duizend kilometer ver weg rijden om dan een foto van zichzelf naast de auto te ne men" is een definitie die we onlangs lazen en die een grote kern van waar heid inhoudt. Want het is helemaal niet belangrijk hoever we weg geweest zijn, maar wel, wat we op onze reis hebben gezien en ervaren. Vacantie is boven dien bedoeld als ontspanning en niet als een periode voor het leveren van topprestaties. Van Egeraat heeft onlangs in een van zijn enthousiaste telefisie-causerieën over de schoonheid van ons eigen Ne derland zo treffend gezegd: „Overal bloeien bloemen maar het is de kunst er een krans van te vlechten!" Velen van ons komen helemaal niet meer aan het vlechten van die krans toe. Ze jakkeren maar. Ze verslinden kilometers. Ze zien niets, alleen de kilometertel ler. Kennelijk moeten velen het vacantie - houden, het reizen en trekken, nog le ren. Terwijl het toch eigenlijk zo stom eenvoudig is.

De Schakel | 1961 | | pagina 2