J Visserijfeest-Nieuws Het was van ons. ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN 15c Jaargang - Nr. 828 Vrijdag 4 Augustus 1961 Verschijnt iedere vrijdag A bonnementsprij s ifio p. kw.; franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS ÏFa SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. Nog één week en dan staan wij aan de vooravond van de door velen met spanning tegemoet geziene Visserijfees ten te Breskens. Het is bekend, dat alle buurtvereni gingen hard hebben gewerkt om van de praalwagens een indrukwekkend geheel te maken. Wanneer deze stoet, versterkt met vele muziekcorpsen en groepen, zich zal pre senteren, zal dit voor de vele te ver wachten bezoekers een der hoogtepun ten van de feestelijkheden zijn. Het is echter nu nog tijd om aan een ander belangrijk aspect van de feesten aandacht te schenken, n.l. de versie ring en niet te vergeten de verlichting van de gemeente. Laat niets ongedaan en onbenut om deze versiering en verlichting zo groots mogelijk te doen zijn. Men wordt ech ter wel verzocht om de versieringen alleen in de lengte-richting van de stra ten aan te brengen. Dit in verband met de hoogte van verschillende praalwa gens. Een zeer dringend verzoek is ook om tijdens de optocht langs de te volgen route geen auto's of andere voertuigen te parkeren. Op de haventerreinen, uit gezonderd de vissershaven, is voldoende plaats en ruimte aanwezig voor het par keren van alle voertuigen. In verband met een vlotte verwer king van de bezoekers aan de toegangs wegen van Breskens, wordt hierbij een beroep op de inwoners gedaan om vóór en tijdens de optocht hun onmisbare medewerking te willen verlenen. Men kan zich hiervoor opgeven bij het sec retariaat .Comité Visserij dagen", dhr. F. van Luijk, Boulevard 57, Breskens. tel. 777. Een hier nog niet naar voren gebracht evenement tijdens de visserijfeesten is de op Dinsdag 15 Aug. te geven red dingsdemonstratie, verzorgd door de K.Z.H.R.-Mij., in samenwerking met de K.N.E.H.B.O., afd. Breskens. In de handelshaven zal er n.l. een grote „ontploffing" plaats vinden op een daar aanwezig vissersvaartuig. Door middel van de moderne zend- en ont- vanginstallaties zal de hulp van de hier gestationeerde reddingsboot, de Presi dent Wierdsma", onder commando van de bekende schipper Slis, worden inge roepen die deze reddingsactie ;zal vol tooien. De plaatselijke E.H.B.O.-afdeling zal hierbij medewerking verlenen door het geven van eerste hulp en het ver zorgen van eventuele „slachtoffers" aan de wal. Hiervoor zal dan ook een post op de haven westzijde ingericht worden, waar bij als sluitstuk van deze demonstratie de vermeende slachtoffers per Rode Kruiswagens zullen worden afgevoerd. Het belooft een zeer interessante de monstratie te zullen woren. Het Comité. Plaatselijk Nieuws Breskens Raadsvergadering. De Raad der gemeente Breskens heeft zich Maandagavond in felle bewoor dingen uitgelaten over het gedrag van de Raad van Beheer N.V. Zeebad Bres kens. Weth. van der Hooft was ver zocht, bij verhindering van de burge meester, in diens plaats de vergadering van de Raad van Beheer bij te wonen. Tot zijn grote verwondering werd hem als plaatsvervangend burgemeester de toegang tot de vergadering geweigerd. Schriftelijk hadden de raadsleden mevr. M. Niermans-Gossije en de heren de Nooijer, Vergouwe en de Jonge het College van B. en W. vragen gesteld over deze aangelegenheid en het college verzocht mede te delen welke stappen zouden worden genomen om herhaling in de toekomst te voorkomen. In zeer scherpe bewoordingen stelde de heer Vergouwe tijdens de raadsver gadering, dat het optreden van de Raad van Beheer van N.V. Zeebad Bres kens zeer brutaal en erg onfatsoenlijk is. Spr. zag hierin aantasting van her gezag en merkte op, dat de gemeente blijkbaar alleen maar goed genoeg is om f 15.000,- in deze zaak te steken en ver der haar handen van N.V. Zeebad moet afhouden. Ook de andere raadsleden on derschreven het ongewenste van deze handelwijze en hadden in het algemeen weinig goede woorden voor deze kwestie. De burgemeester heeft zich op 24 Juli j.l. tot de Raad van Beheer ge wend met het verzoek op korte termijn over deze aangelegenheid een bespre king te beleggen. Thans deelde burge meester J. A. Eekhout mede, dat de Raad van Beheer geantwoord heeft dat een dergelijke bespreking op korte ter mijn niet mogelijk is in verband met het uitstedig zijn van een aantal leden met vacantie. De heer de Boer vestigde de aandacht van de raadsleden er op, dat de gemeen te Breskens als grootste aandeelhouder op korte termijn een buitengewone aan deelhoudersvergadering van de Raad v. Beheer kan bijeen roepen, waar dan deze kwestie ter sprake gebracht zou kunnen worden. Hij stelde de raad voor aan de Raad van Beheer kenbaar te maken, dat de gemeenteraad van Bres kens op korte termijn een dergelijke bespreking noodzakelijk acht. De raad ging hiermede accoord en besloot dat de volgende dag reeds een dergelijk schrijven aan de Raad van Beheer N.V. Zeebad Breskens gericht zou worden. De gemeenteraad stelde een termijn van 10 dagen vast waarbinnen deze be spreking moet plaats hebben. De heer Vergouwe vroeg de voorzitter om de raadsleden direct in te lichten over de gang van zaken in deze kwestie. Boulevard-aanleg B. en W. stelden de raad voor accoord te gaan met de onderhandse besteding van de aanleg van de Boulevard, welke werd opgedragen aan de fa. Geldof te Serooskerke. De prijs bedraagt f 125.789. Mevr. Niermans en de heer Carels vroe gen waarom niet meerdere aannemers werden uitgenodigd in te schrijven op dit' werk. Weth. Zegers antwoordde hierop namens B. en W.. dat men dit moet zien in het kader van verlenging van een bestaand werk en de vraagprijs een stuk beneden de begroting lag. De heer Carels kon zich met deze handelwijze wel verenigen, doch zei dat nu niet is aangetoond, dat dit werkelijk de laag ste prijs is. Weth. Zegers zeide dat men ook snel moest kunnen werken en er op vertrouwen, dat het werk nog in 1961 wordt uitgevoerd. De heer Carels vroeg B. en W. het onderhands besteden zo veel mogelijk te beperken, iets wat de voorz., die er op wees dat het college had gehandeld volgens een machtiging van de raad, niet kon beloven. Onder hands besteden, aldus de voorz., is geen regel, doch het college moet de vrijheid hebben, ook in de toekomst, om naar bevinding van zaken te kunnen han delen. Onder de ingek. stukken was o.m. een schrijven van G.S. waarin men accoord ging met de door de raad vastgestelde grondprijzen in het uitbreidingsplan West. Het college merkte op, dat de rentebijschrijving in deze aan de lage kant gehouden is en dat bij de exploi tatie er nauwlettend op moet worden toegezien, dat de boekwaarde van de grond niet zal uitgaan boven de werke lijke waarde. De begroting van de gemeenschappe lijk Technische Dienst werd zonder op merkingen aanvaard, evenals de reke ningen over het B.L.O.-onderwijs in W. Z.-Vlaanderen en het vervoer van de kinderen die de B.L.O.-school be zoeken. Ingevolge de l.o.-wet 1920 werd het bedrag over 1960 vastgesteld voor het O.L. onderwijs op f 10.480.-, alsmede voor het R.K. onderricht en de School met de Bijbel, hetgeen ongeveer neer komt op f 42,- p. leerling. De rek. 1959 voor de gemeente Bres kens werd door de raad voorlopig vast gesteld. De gewone dienst laat aan in komsten een bedrag van f 997.917,63 zien, uitgaven f 970.849,50. Batig slot f 27.068,15. Kap. Dienst: uitgaven f 3.993.662,56, inkomsten f 3.177.870,44. Nadelig slot f 815.792,12. De rekening over 1959 van het vismijn- bedrijf: baten f 392.322,42: lasten f 332.618.46. batig slot f 59.703,96. De raad besloot accoord te gaan met een voorstel van de N.V. Pzem om in principe een bedrag van 20 pCt. toe te zeggen voor de aansluiting van enkele in de gemeente Breskens aansluitbare percelen, n.l. van de heren C. van der Slikke, P. J. Blaakman en P. Ritico. Dit zal van de gemeente een bedrag van f 3000,- vragen, terwijl uit de gestelde vragen bleek, dat de betrokkenen 33 pCt. van de kosten der aanleg voor hun rekening zullen nemen. Naar aanleiding van de ontwerp-be- groting van de Zeeuwse Muziekschool stelde mevr. Niermans dat zij vreest dat een bijdrage van f 1,- per inwoner op de lange duur te veel zal blijken te zijn voor een gemeente als Breskens. Van de ouders wordt ook een grote bijdrage gevraagd voor het volgen van muziek- onderricht door hun kinderen. Voor dit jaar moet worden gerekend op een bij drage van f 2400,-. In de toekomst zal dit bedrag op kunnen lopen tot een bij drage van f 1,- p. inwoner. De heer Vergouwe kon zich met het voorstel accoord verklaren, terwijl de heer de Boer zei dat de grootste moot te Breskens wordt gevormd door het clubonderricht en het algemeen vor mend onderwijs. Het duurdere indivi duele onderricht wordt weinig gevolgd. Ook hij kon zich met de begroting en de wijziging van de statuten verenigen. Weth. Zegers zei, dat om het platte land bewoonbaar te houden, het nodig is dat dergelijke instellingen er zijn. Hij meende dat de gemeenschappelijke re geling voor de mziekschool van zo groot belang is. dat deze in stand gehouden moet worden. De raad verklaarde zich met het voorstel accoord. Voor het fruitteelt-onderricht te Phi lippine werd f 50,- beschikbaar gesteld voor een in de gemeente Breskens woon achtige leerling. De autovergoeding voor de burge meester werd volgens de door G.S. op gestelde richtlijnen aanvaard. Voor Breskens betekent dit dat de burge meester voor het gebruik van auto in eigen gemeente een vergoeding krijgt van f 1200,- p. jaar. De vergoeding per afgelegde km. buiten de gemeente zal f 0,14 p. km. bedragen. De heer J. Vergouwe werd met algem. stemmen benoemd tot gemeentebode in vaste dienst. Tevens werd voor hem een instructie vastgesteld. Aan dhr. P. H. de Kramer werd eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de o.l. school i.v.m. zijn benoeming tot on derwijzer aan de Openb. u.l.o.-school te Temeuzen. Theuni van den Heuvel triomfeerde in havenwedstrijd. De Breskense havenwedstrijd, die reeds 26 maal werd georganiseerd, heeft voor de zwemvereniging Schelde - stroom" op het nummer dames een schitterende overwinning opgeleverd. Het was Theuni v. d. Heuvel die met een voorsprong van 4 seconden, na een enerverende strijd met haar drie riva len E. de Visser, M.Kingmans en T. Daalhuizen, de wisselbeker dit keer in eigen huis wist te houden. Wethouder Zegers. die na de wedstrijd in de cantine van de vismijn de prijzen uitreikte, was bijzonder enthousiast over het door Theuni behaalde resul taat en herinnerde er aan dat het reeds vele jaren geleden is, dat een zwemmer of zwemster van „Scheldestroom" als le wist te eindigen. Het resultaat vond de heer Zegers des te opmerkelijker, aan gezien deze 15-jarige de oudere, gerou tineerde zwemsters het nakijken gaf. Zaterdag was het rond de vissers- en. handelshaven een echt feestelijke drukte toen de plaaselijke muziekver- eniging, omstuwd door honderden kin- j deren, die deelnamen aan de ballon- wedstrijd, georganiseerd door de evene mentencommissie, kwam aanmarche- ren. Nageoogd door de jeugdige deelne mers, gingen de kleurige ballonnen de lucht in. Afwachten nu maar welke bal- Ion het verst neer zal komen. Vervolgens stelden de deelnemers aan de havenwedstrijd zich achter de muziek op en werd naar de startplaats gemarcheerd, waar weth. Zegers het startsein gaf voor de 35 heren deelne mers. Een kleine minuut later vertrok ken de 31 dames. Bij de heren was in de kopgroep in middels een felle strijd ontbrand tus sen B. Volwerk, P. Rotte, M. de Poorter, Th. Vervoorn en L. Jumelet. Na ruim 400 m. nam Volwerk de leiding en met rustige slagen wist hij zijn voorsprong zienderogen te vergroten. Op het keer- Feuilleton STREEKROMAN door HA NOL SPOOR. 25) Vreemd genoeg was Frank niet zo heel angstig. Hij meende dat de waar heid spoedig genoeg aan het licht zou komen. Bij het voorlopig verhoor gaf hij kal me antwoorden. Nu pas bleek hoe ge raffineerd Sternhout alles had bekend gemaakt dat voor Frank bezwarend was. Het meest nadelige was wel dat Frank zijn bedrijf zo sterk moderniseerde. Een nieuw huis was daar allicht bij gewenst. „Was U verzekerd?" werd hem ge vraagd. Frank beaamde dit. Hij was tamelijk hoog verjzekerd. Later kwam de vraag of hij trouw plannen had. Frank aarzelde. Hij begreep wel, dat door een bevestigend antwoord zijn zaak er niet beter voor zou komen te staan, maar daarvoor kon hij Joke toch niet verloochenen? Naar waarheid zei hij: „toen nog niet". „Wanneer dap wel?" „Enige uren later". De ondervrager keek vreemd op. Frank voelde dat het een raar antwoord was, maar wat kon hij daaraan doen? Hoe kon hij zo'n man nu aan het ver stand brengen wat er op zo'n drama tisch moment door je hoofd kan gaan. Het leek hem onbegonnen werk om je tederste gedachten aan zo'n ambtelijk persoon mede te delen. Frank had over de verdere behande ling geen klagen, maar ieder uur woog hem verschrikkelijk zwaar. Joke, die gemeend had dat ze Frank ieder moment weer voor zich zou zien, werd na enige weken radeloos. Hoe lang kon dit vooronderzoek duren en wat zou dan nog de uitslag zijn? Zelfs Pauls vriend, de advocaat, zag het ge val niet zo licht in. Er waren veel ver zwarende omstandigheden; onder an dere dat het huisje oud was en het nieuwe broedhuis gespaard was geble ven. „Het huis was goed genoeg voor ons", weerstreefde Joke, „en misschien was de dader niet misdadig genoeg om het broedhuisje er aan te wagen". „Niemand in de omtrek heeft een vreemdeling gezien. Kunt U zich niet indenken wie Frankv zo vijandig gezind is, dat men tot deze daad is overge gaan?" Deze en meerdere vragen had Pauls vriend gesteld, maar hoe Joke ook na- dafcht, alleen Stemhout bleef als enige vijand over. Toen Joke zo angstig en rusteloos was dat ze gek meende te worden als er niet iets gebeurde, ging ze ten einde raad naar Duinsfort om met Sternhout te kunnen spreken. Wat ze precies van dit bezoek verwachtte kon ze niet uit leggen. Hij liet haar binnenkomen, terwijl er een fijn lachje om zijn mond speelde. Joke zag het en nam zich voor op haar hoede te zijn. Hij vroeg haar plaats te nemen. Terwijl Joke anders op Duins fort geen schijn van verlegenheid had getoond, bleef ze n op het puntje van haar stoel izitten. Belangstellend vroeg hij hoe ze het in de stad had gemaakt. Joke zat hem een beetje hulpeloos aan te kijken, terwijl ze haar handen zenuwachtig in elkaar klemde. Ze gaf korte, afgebroken ant woorden en zocht maar steeds naar 'n aanknopingspunt om over Frank te be ginnen. Het was alsof hij daarvan niets merk te en ofschoon iets in haar waarschuw de dat zijn. optreden niet echt was, be gon ze toch wat meer aandacht aan zijn woorden te schenken. Met meer warmte in zijn stem als ze gewend was, begon hij te vertellen hoe ongezellig het op Duinsfort na haar vertrek was geworden. Joke protesteerde en zei dat dit na- turlijk aan het weggaan van de freule was te wijten. Hij ontkende dit niet, maar gaf ook de maaltijden de schuld, die, naar hij beweerde, lang niet zo zorgvuldig waren klaargemaakt. Toen kwam het verzoek, dat Joke in de loop van het gesprek was gaan vre zen: „Zou je niet willen terugkomen op Duinsfort?" Joke zei, dat ze zo in zorg over Frank verkeerde, dat ze haar werk niet naar behoren kon uitvoeren. Bij het noemen van Franks naam zag ze zijn ogen even opflikkeren, doch bij na vaderlijk maande hij haar, niet te veel aandacht aan die jongen te beste den. „Hij heeft zich laten leiden door (zijn eerzucht", zei hij „en gedacht met dergelijke daden vlugger vooruit te ko men". Maar Joke verzekerde vol vuur dat Frank niet tot zoiets in staat was en zacht snikkend verzocht ze hem om de beschuldiging in te trekken. In het vuur van haar betoog was Joke opgesprongen. Hij rees nu ook langzaam overeind en kwam bij haar staan. „Weet je wel, Joke", zei hij met zachte stem, „hoeveel het mij waard zou zijn als er iemand was die met zoveel liefde mijn partij koos?" Joke hield een ogenblik haar adem in. Zoveel gevoel had ze hem nog nooit zien tonen. Haar goede hart had on middellijk medelijden met hem. Het voor de geest. Eindelijk voelde hij wat

De Schakel | 1961 | | pagina 1