Dames-, Jongens- en "Heren plastic regenjassen Uw adres V K B Groede; A. J. Kostense te Biervliet, M. T. C. de Kramer te Zuidzande; S. A. Masclee te Oostburg en E. A. M. Ris- seeuw te Oostburg. Benoeming. Aan de Gemeentelijke U.T.S. te Vlis singen is tot leraar benoemd de heer A. J. Provoost, thans leraar aan de Tech nische School te Oostburg. Breskens Midzomeravond-rondvaart. Maandagavond j.l. is vanuit Breskens de veerboot „Prinses Beatrix" vertrok ken voor een midzomeravond-rondvaart langs de kust. Dit evenement werd georganiseerd door V.V.V. Breskens. Afgeladen met pl.m. 800 passagiers voer de boot langs de kust van W. Z.-Vlaanderen tot voor bij Knokke, waarna weer terug tot Breskens, waar men overstak naar Vlissingen. Langs de Walcherse kust ging het tot Zoutelande en dan weer via Vlissingen terug naar Breskens. Op de boot kon men vanaf de prome nade-dekken genieten van het prach tige uitzicht, terwijl er beneden op 't rij dek gelegenheid was om te dansen. De muziek werd verzorgd door de Rythm Kings en de Rocking Black- shirts. Mooie prestatie. Op de Zaterdag j.l. te Aardenburg gehouden zwemwedstrijden voor de Kringcompetitie der K.N.Z.B., wist de 15-jarige Theuni v. d. Heuvel, lid van ..Scheldestroom", als eerste te eindigen op het nummer 200 m. schoolslag da mes. Geslaagd. Te Rotterdam slaagde voor het di ploma V.E.V.-sterkstroom HM. de heer G. van Grieken te Breskens. Havenwedstrijd. Morgen organiseert de zwemvereniging ..Scheldestroom" weer de traditionele havenwedstrijd. 70 van de beste Zeeuwse zwemmers gaan om drie uur van start voor de on geveer 1700 meter lange afstand. Bij de heren zal de strijd om de be ker van de gemeente Breskens gaan tussen de Luctorleden Volwerk, die be kerhouder is, Vervoom en Rotte, terwijl Jumelet van „De Ganze" en P. van den Heuvel van „Scheldestroom" misschien voor een verrassing kunnen zorgen. Bli de dames is een fel duel te ver wachten tussen de winnares van vorig iaar M. Kingmans van „Luctor", T. Daalhuizen van „S.Z.V." en C. Meiieste van de ..Bruinvis", terwijl ook Theuni v. d. Heuvel, de plaatselijke favoriete, zeer zeker in de voorste gelederen te vinden zal zijn. Als het weer wat meewerkt kan deze middag weer een uitstekende propagan da voor de Zeeuwse zwemsport beteke nen. Een en ander zal opgeluisterd worden met muziek van de plaatselijke muziekvereniging. Aanrijding. Eind vorige week had een kleine aan rijding plaats op de Scheldekade te Breskens. De aanrijding werd veroor zaakt doordat P. d. M. uit Breskens met zijn auto achteruit vanaf een uitrit naast zijn woning de rijbaan opreed, op een moment, dat een Belgische auto. ogenblik veilig had gevoeld. Hij zag er tegen op Joke alles te vertellen, maar zij zag al gauw dat er iets aan haperde. ..Zwarigheid?" vroeg ze. Hij vertelde van dp brand, die zijn buisje in de as had gelegd. Over de ver denkingen. die waren ontstaan omdat gebleken was dat er kwaadwilligheid in bet spel was. Joke kreeg tranen in de ogen. „Al "inden we de dader, dan kan het toch niet vergoed worden dat je niets meer hebt behouden, hetgeen eens je ouders toebehoorde". Joke's medeleven deed hem goed. H'i kon nog niet in zijn geluk geloven. „Laten we niets va,n de brand en wat er mee samenhangt, aan Paul en de freule vertellen", zei Joke: „ze gaan on de huwelijksreis, laat hen daarvan maar ongestoord genieten". Dat was weer echt Joke: eigen moeilijkheden vergetend, om te denken aan de genoegens van anderen. Hoe graag Frank ook aan Paul road had gevraagd, toch moest hij .Toke gelijk geven Tenslotte was er altlid nog de vriend van Paul, waar ze in geval van nood om bijstand zouden kunnen vra gen. HOOFDSTUK XVin. In hechtenis. Het was een grote en blijde verras sing voor Lydla en Paul. een geluklkg paartje in hun flat te vinden. Zij stel den Frank dadelijk voor om in hun na bijheid een kamer in een hotel te be- 'Voor kwaliteit en pasvorm in kostuums, kolberts en pantalons V K B Uw adres bestuurd door M. L. J. uit Wondelgem (B.), over deze weg naderde. De Belgische auto werd aan de linker voorzijde licht beschadigd. Het andere voertuig had geen schade. De politie maakte proces-verbaal op. Opdracht voor de houw van twee werktuighergingen. Door de rentmeester der Domeinen te Breda is aan de heer G. van Schoote te Breskens opgedragen de bouw van 2 werktuigbergingen in de Quarlespolder (Sloe). Muziekconcert en rythmische dansen. Op initiatief van de Evenementen commissie te Breskens, gaf de plaatse lijke muziekvereniging „Uit het Volk - Voor het Volk" Zaterdagavond een concert, met medewerking van de da mes-gymnastiekvereniging „L. O." uit Vlissingen. Het programma dat door de leden van „L. O." op het grasveld naast de muziek tent werd afgewerkt, begon met ryth mische oefeningen door de dames, ge volgd door een Tiroler-dansje van de kinderen. Hierna lieten de dames weer andere rythmische oefeningen zien, als mede hoepeloefeningen. De meisjes leden voerden vervolgens knotsoefenin gen uit, terwijl het slotnummer een vlagoefening was, gebracht door de da mes. De verschillende nummers, die zeer verdienstelijk werden uitgevoerd, wer den afgewisseld door vrolijke klanken van de plaatselijke muziekvereniging. Ondanks het minder fraaie weer was de belangstelling groot. Na afloop dank te dhr. de Hulster de leider en leden van de gymnastiekvereniging voor hun op treden, waarbij hij zeker de tolk van hec publiek was, toen hij de hoop uitsprak de leden van „L. O." nog meerdere ma len in Breskens te mogen zien optreden. Na afloop maakte de muziekvereniging nog een kleine muzikale rondwandeling. Geslaagd. Bij het gehouden Staatsexamen op 18 Juli te Rotterdam, slaagde voor de akte K, onderwijzeres nuttige handwer ken, mej. C. M. L. de Winde alhier. Geslaagd. Aan het Instituut voor Modevak- en Kunstnijverheidsonderwijs Ensaid, zijn te Breda voor het diploma costumière geslaagd: mej. Jenny De- sein te IJzenijke en mej. Anneke de Putter te Oostburg, opgeleid door mevr. J. Jansen-Verhage te Breskens. Groede Raadsvergadering. De Raad van de gemeente Groede kwam Maandagavond in openbare ver gadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester J. C. Everaars. De notulen der vergadering van 30 Juni werden z.h.st. ongewijzigd vastge steld. Van G.S. was bericht ingekomen dat het raadsbesluit van 30 Juni, betreffen de de wijziging van de kinderbijslag verordening bij de Minister van Bin nen], Zaken geen bedenkingen ontmoet, evenals het raadsbesluit tot het toeken nen van een uitkering ineens aan de gemeenteambtenaren en beambten, als mede het raadsbesluit tot vaststelling van de verordening tot regeling van de bezoldiging van het gemeentepersoneel. Ingekomen was een verzoek van het Fruitteelt-Proefbedrijf te Philippine om een gemeentelijke subsidie. B. en W. deelden in haar advies mee, dat inder tijd bij de stichting van het fruitteelt- proefbedrijf de gemeente Groede een eenmalige subsidie heeft verleend, dit spreken. Frank wilde echter weer zo vlug mo gelijk naar zijn bedrijf. Joke vond dat ze best onmiddellijk zou kunnen mee gaan. De kamers waren nu Ingericht, dus men zou haar wel kunnen missen. Frank keek heel trots toen Paul op merkte dat hij in zijn flat net zo geluk kig hoopte te worden als hij in Franks huisje was geweest. Heel hartelijk werd afscheid geno men. Paul en Lydla drukten hen op het hart, toch vooral tijdig te berichten wanneer de grote dag van hun huwe lijk was aangebroken. Na veel hand drukken en gewuif scheidden de vier mensen, die zoveel voor elkaar beteken den. „Ze zijn gelukkig en toch is er iets dat hen drukt", zei Lydla met vrouwe lijke intuïtie. „Ze zijn nog niet aan htm geluk ge wend", beweerde Paul. „Jij dan wel?" lachte Lydia. „Nee, want iedere morgen hoop ik dat het geen droom is, dat jij mijn liefste vrouw bent". Op hun reis wisselden Joke en Frank weinig woorden. Met ineengestrengelde handen, af en toe met een gelukkige blik naar elkaar kijkend, was de an ders zo eentonige reis nu voor hun ge voel veel te vlug voorby. Bij de aan komst in het dorp, troffen hen al gauw nieuwsgierige blikken. Ze konden een lachje niet onderdrukken, omdat ze wisten dat ze de eerstvolgende dagen het nieuws van het dorp waren. Geen meisje en jongen die toonden dat ze met elkaar het leven zouden ingaan, ontkwamen aan de gretige belangstel ling. Aan de duinrand aangekomen, ble ven ze aarzelend staan, niet wetend welke kant men eerst zou gaan, naar Franks bezittingen of naar Joke's huis. Joke hakte de knoop door. „Laten we eerst naar huis gaan, Frank", zei ze by wyze van startsubsidie. In de latere jaren is steeds op verzoeken om subsidie afwp zend beschikt. Gelet op de finan ciële positie van de gemeente, zien B. en W. geen aanleiding van de gevolgde gedragslyn af te wyken en stelden de raad voor de gevraagde subsidie af te wyzen, waartoe z.h.st. besloten werd. Verder was er een verzoek van de ge meente Philippine om een büdrage van f 50,- uit de gemeentekas te mogen ont vangen per leerling uit de gemeente Groede, die aan de fruitteeltcursus te Philippine onderricht geniet. Uit Groe de zyn er 2 leerlingen die de lessen van deze cursus volgen. B. en W. waren van mening, dat waar de overheid vrijwel elk soort onderwijs subsidieert, men in consequent zou zijn in dit geval geen subsidie te verlenen. Ondanks het feit, dat de gemeentefinanciën verre van rooskleurig zyn, adviseerden B. en W. toch de gevraagde subsidie toe te ken nen, waartoe de raad z.h.st. besloot. Van G.S. was een schrijven ingekomen waarin de raad om haar mening werd gevraagd over het toekennen van een autovergoeding van f 1200,- per jaar aan de burgemeesters in gemeenten met een inwonertal beneden 15000 zie len, voor gebruik van de eigen auto in de gemeente en voor toekenning van 'n kilometervergoeding van 14 ct. voor ge bruik van de auto buiten de gemeente. Het bedrag van f 1200,- p. jaar zou voor de burgemeester van Groede met f 300,- dienen te worden verhoogd, omdat deze tevens burgemeester van Nieuwvliet is. De raad kon in grote iynen accoord gaan met het voorstel van G.S., maar zou graag zien, dat G.S. voor het vaste bedrag van f 1200,- een verdeling vast stelt tussen de gemeenten Groede en Nieuwvliet. De heer Vermeulen was van mening, dat een verdeling naar rato van het inwonertal der beide gemeenten zeker geen juiste verdeelsleutel kan op leveren, wat zowel de mening van B. en W. als van de raad bleek te zyn. Besloten werd een bedrag van f 1350,- by te dragen in de kosten van het aan schaffen van een kleine personen-auto ten behoeve van een invalide ingezete ne. De meerdere aanschafkosten van ruim f 3000,- zullen door het Ryk en en kele andere instanties worden gedra gen. B. en W. gaven in hun toelichting te kennen, dat het Rijk en de genoem de instanties geen medewerking zouden verlenen, indien de gemeente de ge vraagde bydrage niet toekent. Z.h.st. verleende de raad het bedrag van f 1350. Wegens de wegverbetering aan de z.g. Oude Menne verleende de raad een aan vullend crediet van f 5700,-. Aanvanke- üjk was reeds een bedrag van f 1000,- gevoteerd voor het verbeteren van de toestand van genoemde weg, maar met dit bedrag kon, zoals later bleek, zeker geen bevredigend en afdoend resultaat verkregen worden. Thans gaan de ge dachten uit over een lengte van 86 m. en ter breedte van 2,75 m. een klinker kei-verharding aan te brengen, wat een oplossing geeft waar men jarenlang plezier van gaat hebben. Voor uitvoering van het werk zal de gemeente trachten de grond, waarover de weg zal lopen, in eigendom te verkrijgen. De gemeente opzichter, dhr. van Overbeeke, gaf de raad een technische uiteenzetting over het plan Oude Menne, waarna de raad zich accoord verklaarde met de uitvoe ring. Tevens trok de raad een bedrag van f 1000,- uit voor het leggen van een trottoir in de Molenstraat vanaf de Slijkstraat tot aan de Lutherse Pastorie. Het stukje grond aan de Uitvalsweg, waarop 4 nieuwe bungalows kunnen worden gebouwd, is eigendom van de gemeente, maar verpacht aan mevr. v. Gys-Jongman. Mevr. van Gys is bereid van haar pacht afstand te doen tegen betaling door de gemeente van een een- smekend, „want ik weet niet of ik zo ineens de aanblik van jouw huis kan verdragen. Thuis vandaan zal ik aller- eeerst het rode dak missen. Ik kan niet begrijpen dat ik nooit meer op de bank voor je huis zal zitten". Met de echte geestdrift van de jeugd beloofde Frank haar een geheel nieuw huis, met een mooie inventaris en een prachtig tuinameublement. „Dan zul je vlug alle narigheid vergeten zyn", ver zekerde hy haar. Thuisgekomen zaten vader en moe der Verhagen met bedrukte gezichten op hen te wachten. Ze waren in gezel schap van twee rechercheurs uit de stad. By hen bevond zich een politieagent van het dorp. Deze zat op zijn stoel te draaien of hy de verdachte was. Men mocht Frank graag en de mensen hadden diep geschokt naar de verkool de resten van zyn huis gekeken. Nu za ten hier die heren uit de stad, nota- bene met een beschuldiging van brand stichting by zich, plus een bevel tot arrestatie. Joke moest zich aan een stoel vast klemmen en staarde met ongeloof naar de vreemdelingen. Voor Frank kwam het niet helemaal onverwacht. Hy wist zachtjes-aan wel, dat Sternhout hem niet in het minst sparen zou. Want dat deze dagvaarding van zijn pachtheer uitging, stond al voor hem vast. Frank moest dezelfde reis, die hij juist achter de rug had, weer maken in omgekeerde richting. Joke had het uit gesnikt. zy wist hoe Frank onder de op sluiting tussen de sombere muren zou lijden. Verhagen beloofde Frank dat hy een oogje op zijn bedrijf zou houden, zodat hy daarover geen zorgen behoef de te hebben. Ook zouden ze de vriend van Paul waarschuwen, welk een wen ding de zaak genomen had. (Wordt vervolgd). Voor bad- en keukendoeken de grootste sortering bij V K B malig vergoeding van f 2592,-. De raad besloot voor genoemd bedrag de pacht af te kopen. De begroting 1961 werd in verband met de 4 raadsbesluiten, hierboven ge noemd, gewyzigd. Raad van Hoedekenskerke op hezoek. Maandag j.l. is de raad der gemeente Hoedekenskerke met haar voorzitter, ge meente-secretaris en gemeente-opzich ter de gehele dag de gast geweest van het gemeentebestuur van Groede. Hoewel het in Vlissingen vrij druk was. lukte het de gasten uit Hoedekens kerke toch de „overkant" te bereiken. Zij werden door het gemeentebestuur van Groede ontvangen op het gemeente huis, waar de koffie werd gebruikt. Hierna werd de „Franse kerk" bezich tigd. Na de maaltijd werden o.a. bezichtigd de R.K. kerk, de kleuterschool, de in aanbouw zijnde nieuwe o.l. school, de zuiveringsinstallatie, het gymnastieklo kaal te Nieuwvliet, het strand met de aldaar getroffen veiligheidsmaatrege len en het hertenpark. Na de koffiemaaltyd op het gemeente huis te hebben gebruikt, is het gemeen tebestuur van Hoedekenskerke naar huis vertrokken. In zyn slotwoord zei burgemeester Everaars uit Groede, dat hij deze uitwisselingsbezoeken zeer be langrijk en leerzaam acht, waarna bur gemeester Somers uit Hoedekenskerke het gemeentebestuur van Groede voor een tegenbezoek uitnodigde. Het was inderdaad een zeer geslaagde en leerzame dag, waartoe het prachtige zomerse weer niet weinig heeft bygedra- gen. Waterlandkerkje Diplomauitreiking Verhond voor veilig verkeer. Aan de leerlingen van de o.l. school te Waterlandkerkje, die dit jaar slaag den voor het examen van het verbond voor veilig verkeer, werden door de bur gemeester, de heer M. J. Verbrugge, de diploma's uitgereikt. Twee leerlingen hadden zowel by het schrifteiyk als by het praktisch gedeelte 0 fouten. By het praktisch gedeelte hadden in totaal 6 leerlingen 0 fouten. De geslaagden zyn: Bennie de Schoolmeester; Hennie v. d. Walle; Sarie Bron; Herman Baillle; Hans LambregtsElla Muller (0 fout) Marian Meesen; Greetje Meesen; Piet Haartsen (0 fout)Ronnie Dumonsau; Frans Dieleman. Zuidzande Congres. Aan het door het Wachttorengenoot schap belegde congres in Amsterdam zullen 29 personen van de plaatseiyke gemeente Zuidzande en omstreken van Jehova's Getuigen deelnemen. Burgerlijke Stand GEMEENTE WATERLANDKERKJE over de maand Juni 1961. GEBOORTEN: 10, Anja, d. van Pieter Jacob Lensen en van Gerretje van Oos- tenbrugge. OVERLEDEN: Geen. HUWELIJKEN: 22, Theodorus Petrus de Ryk 33 j., wonende te Hontenisse en Rozétte Cornelia Aers, 22 j., wonende te Waterlandkerkje. INGEKOMEN'. 26, Theodorus P. de Ryk, van Hontenisse naar Nieuveltweg 56. VERTROKKEN: 10, Rozet van Oosten- brugge, echtgen. van A. Lensen, van Molenstraat 62 naar Tholen; 15, Johan nes B. Aers en gezin, van Nieuveltweg 56 naar Oostburg. GEMEENTE SCHOONDIJKE over de maand Juni 1961. GEBOREN: 1, Jan Willem, zn. van F. W. de Jonge en van C. D. Hennekey14, Jacobus Roelf Johannes, zn. van J. M. ten Cate en van F. J. Tellier. HUWELIJKEN: Geen. OVERLIJDEN: 3, Pieter Abraham Leen- houts, 82 j.; 26, te Oostburg, Izaak de Reu, 62 j. INGEKOMEN: 2, Johannes B. F. Ver- cruijsse, van Rotterdam naar W 23; 22, Antoine H. J. M. Dierick, van Breda naar Pr. Beatrixstraat 5. VERTROKKEN: 1, P. A. van den Amee- le en echtgenote, van Pr. Beatrixstraat 30 naar Sluis. Vismijn - Breskens Week van 16 t.e.m. 22 Juli 1961 964 kg. bot 105 kg. schar 1036 kg. schol 7672 kg. tong 17 kg. wyting 344 kg. wulken 6964 kg. export garnalen 142 kg. binnenland garnalen 1721 kg. onverkochte vis IVoor kwaliteits-werkkleding V K B het beste adres

De Schakel | 1961 | | pagina 2