CORSETTEN Opruimings- Feest MjBOBBE e v.y Visserijfeest-Nieuws nogmaals drastisch verlaagd. Zomerjaponnen Zomermantels Blouses, 10 pCt korting Opruimingsfeest bij BOBBE Het was van ons. de Qh a kei Air; NIEUWSBLAD ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN 'ye Jaan Jaargang - Nr. 8*y Vrijdag 28 Juli 1961 Verschijnt iedere vrijdag A bonnementsprijs fi,rop. kw.; franco p. post f1,15 Prijs dtr advertenties 10 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 419 DRUKKERS-UITGEVERS F- SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. Anke Vermeulen gekozen tot Visserij-Koningin De jaarlijkse Visserijfeesten te Bres- kens beloven dit jaar bijzonder aan trekkelijk te worden. Er is een 4-daags feest geprojecteerd, waarvan een der hoogtepunten zal ge vormd worden door de Breskense Visse rijkoningin Anke Vermeulen, die ge flankeerd door haar hofdames Ria de Lobel en Ria van Haneghem, vier dagen lang over Breskens zal regeren. De visserijfeesten worden op Zater dag 12 Augustus a.s. ingezet met een coneres van Zevibel, dat gehouden zal worden in de VIshal. Daarna volgt een ontvangst van de congresleden door het gemeentebestuur, waarna een koffie maaltijd zal worden angeboden aan de congresgangers. 's Middags beginnen de feestelijkhe den voor het publiek. Dan komt rond twee uur de vissersvloot de haven bin nen met de Visserijkoningin aan boord. De Visserijwimpel zal worden uitge reikt aan die schipper, die de hoogste besomming maakte voor de in dit vis- seizoen aangevoerde garnalen. Als de wimpel dan in de top gehesen is door Breskens' burgemeester, de heer J. A. Eekhout, zal de vissersvloot met belang stellenden een rondvaart maken op de Westerschelde. Ondertussen worden de wagens voor het bloemencorso, dat eveneens in het teken van de visserij zal staan, opge steld. Met de Visserij-koningin aan het hoofd za.l de stoet vervolgens door de straten trekken. 's Avonds is er op het Oranjeplein ■en aantrekkelijk programma, met o.a. skelterwedstrijden en een taptoe. Ook 's Zondags zal het bloemencorso, i vergezeld van een groot aantal muziek corpsen, door de straten trekken. Ver der zijn er concerten, watersportevene menten. terwijl 's avonds een groot cabaretprogramma wordt afgewerkt en de dag besloten wordt met een taptoe door de Unie uit Breda. Maandag zal een Midzomeravond- rondvaart gemaakt worden over de Westerschelde met een van de grote j Prov. boten, georganiseerd door de V.V.V. De rijdende keuken van de Voor- I lichtingsdienst voor de voeding zal de gehele dag bij de vismijn demonstraties geven in het bakken van vis. Ook Dinsdags is deze demonstratie- i wagen aanwezig en kunnen de talrijke bezoekers, die men deze dag verwacht, een kijkje gaan nemen in de rijdende viskeuken. De vissersvloot, thuis komend van de vangst, zal feestelijk binnengehaald worden met muziek en saluutschoten, terwijl de aangevoerde vis zal worden gemijnd door de Visserij-koningin. In de haven zal de zeevisserij gede monstreerd worden door een vissers vaartuig, terwijl een demonstratie zal worden gegeven in het redden van schipbreukelingn door de K.Z.H.R.-Mij.. in samenwerking met de E.H.B.O., afd. Breskens. Ook zal weer een grote jaar markt worden gehouden met daaraan verbonden een standwerkersconcours. Verder is er een speciaal teenagerpro- gramma met daarna een concert door J een Vlissingse accordeonvereniging. Het Visserijfeest wordt besloten met een groots vuurwerk, bestaande uit 22 j afdelingen. I Tijdens een bijeenkomst in het ge- i meentehuis, waar dit feestprogramma voor de pers nader werd toegelicht, zei de voorzitter van het Visserij-comité, de heer R. van Quekelberghe, dat dit de 9e maai in successie zal worden dat Breskens visserijfeesten organiseert. De bevolking draagt de visserij een warm i hart toe. Niet alleen omdat het een grote bron van inkomsten vormt voor de j gemeente, doch ook omdat de visserij aan Breskens een zo eigen en specifiek karakter geeft. Om de visserijfeesten te kunnen fi nancieren zal evenals vorige jaren, van de bezoekers een entree-prijs van f 0,50 gevraagd worden voor het bloemen corso, kinderen f 0,25 Burgemeester Eekhout zei. dat de Visserijfeesten altijd in het middelpunt van de belangstelling staan. Ook het ge meentebestuur geeft graag, waar dit gevraagd wordt, haar medewerking. De visserij, aldus de burgemeester, vormt voor Breskens een belangrijke bron aan inkomsten. Het is een rijke welvaarts bron, vooral nu men met behulp van het gemeentebestuur er toe overgaat om de vissersvloot te verniettwen. Er zijn reeds 4 nieuwe vaartuigen in gebruik, terwijl a.s. Zaterdag een proefvaart ge maakt wordt met de BR 14, het groot ste st°len schip dat in de vaart zal ko men De Gebr. Fenijn zijn de eigenaars van dit B-eskense vlaggeschip. Door deze vernieuwing van de vloot is er in Breskens ook een opleving ge komen in de bestaande machinefabrie ken, Zo worden in het bedrijf van de fa. Gebr. van de Sande voorbereidingen getroffen om de casco's, welke men tot nu toe liet komen uit Rotterdam, zelf te gaan bouwen. In het bedrijf op de Mid- clenhavendam is men thans bezig om nieuwe machines te plaatsen en op de kade ruimte te maken om een casco te bouwen. Dit zal dan het eerste schip worden dat geheel te Breskens voor de visserij wordt gebouwd. Naast deze uit breiding is er ook een grote bedrijvig heid in de jachtbouw. Vervolgens vroeg burgemeester Eek hout aandacht voor de recreatie. Na het wegvallen van de oude veerhaven, is er een nieuwe bron van bedrijvigheid aangeboord, n.l. het stimuleren van het vreemdelingenbezoek. Er is in Breskans veel vraag naar zomerwoninkjes; het bungalowpark wordt met bekwame spoed volgebouwd. Ieder jaar komen er meer toeristen naar Breskens. De bur gemeester zwaaide alle lof toe aan de a ctieve V.V.V. vereniging, die ook het Visserijfeest enorm steunt. Voorts belichtte spr. nog de verschil lende aspecten van de handel in Bres kens. o.a. de groothandel in garnalen, de suikerwerkenindustrie etc. Breskens leeft op, mede dank zij de grote steun welke men van de zijde der overheid kreeg door het kunstduin, als compen satie voor het wegvallen van de veer haven. waarop nog dit jaar een weg, wandel- en fietspaden zullen worden aangelegd. Met verlangen zien we in Breskens uit naar de visserij dagen, aldus de bur gemeester, de dagen waarop de visserij in het middelpunt van de belangstelling MEDISCHE Burchtstraat 13 OOSTBURG staat en waarop wij in Breskens weer heel wat vreemdelingen zullen mogen begroeten. Hierna kreeg de pers gelegenheid tot het stellen van vragen aan de inrich ters van het Visserijfeest, alsmede aan de verschillende vertegenwoordigers uit handel- en industriekringen te Bres kens, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Na de koffiemaaltijd werden de gas ten van het Visserij-Comité in de ge legenheid gesteld de vis te zien mijnen. Vervolgens werd de machinefabriek van Gebr. v. d. Sande bezocht, waar de nieu we BR 14 juist voor een proefvaart ver trok. Van de scheepsbouw naar het garnalen-exportbedrijf van de fa. Cam- bier was maar een klein stapje. Hier za gen de bezoekers het sorteren van de vis door rappe meisjeshanden en het J gereed maken van de kistjes voor de export. De garnalen en vis, die 's mid- i dags zijn aangevoerd, worden dezelfde dag nog naar Parijs gebracht, waar ze de ande'-e morgen vroeg al worden ver kocht voor de consumptie. Na een blik te hebben geworpen in de enorme koel- cel van het bedrijf, hadden de bezoekers een goede indruk van de omvang van het exportbedrijf en tevens van de be langrijkheid van de gehele visserij voor Breskens. De Visserij-koningin. Anke Vermeulen, een Breskense Echone, is, als ze Visserij-koningin zal fijn. geen mej. Anke Vermeulen meer, maar mevr. Anke Verschoor-Vermeulen. Ze zal n.l. op 3 Aug. a.s. in het huwelijk treden met, de marconist, de heer R. Verschoor. Ze blijft echter in Breskens wonen. Plaatselijk Nieuws Oostburg Geslaagd. Voor de te Oostburg gehouden exa mens vanwege de Nederlandse vereni ging van Leraren in de stenografie ,.Groote" en het machineschrijven zijn geslaagd van het Instituut Aalbregtse te Oostburg voor het diploma als: Typist met 150 netto aanslagen per minuut, de dames: M. L. M. Dhaenens te Oostburg en B. H. E. Hendriksen te IJzendijke en dhr. A. I. van Haneghem te Breskens. Kantoortypist met 180 netto aansla gen p. minuut, de dames: E. M. Cijsouw te Groede. W. J. Geelhoed te Schoon- dijke. I. A. A. van Hauwe te Oostburg, M. M. van den Heuvel te Breskens, R. R. M. 'Huisman te Oostburg, S. S. Lako te Schoondijke en S. M. de Winde te Breskens en de heren J. J. Provoost te Nieuwvliet, Th. J. L. Tas te Sluis, J. A. Riemens en J. L. J. van Sluijs, beiden te Oostburg. Dictaattypist met 200 netto aanslagen per minuut, de dames: F. C. van Cruij- ningen te Zuidzande; A. P. Jansens te Wij hebben met het oog op het slechte zomerweer onze prijzen Wij moeten ruimte maken voor het komende seizoen. van 49,50, 39,50, 19,50 NU 24,75, 19,75, 9,75 van 119,50, 98,50, 79,50 NU 59,75, 49,75, 39,75 waaronder prima Zwitserse broderie en leuke modellen voor op de rok te dragen van 19,50, 17,50, 8,50 NU 10,50, 9,75, 3,75 Op onze INCA SUËDE J ASJ ES geven wij NU Het is uw modehuis in VLISSINGEN Feuilleton STREEKROMAN door HANOL SPOOR. 24) „Heeft U een ogenblikje tijd voor mij?" vroeg Frank. „Jawel", deed Sternhout nors en stond niet op en bood ook geen stoel aan. Kaarsrecht bleef Frank staan. „Wan neer is bet Uw bedoeling om toestem ming voor de bouw van het huis te ge ven?" „Nooit". Frank had dit antwoord verwacht en toch verbleekte hij. „Maar ik heb recht op een huis, het hoort bij de erfpacht. U is verplicht daar weer een woning bij te voegen". „Die erfpachtrechten worden je ook ontnomen zodat je je daarop niet kunt beroepen". „U weet toch wel dat dit niet gaat, anders was Uw opzet al geslaagd". „Jongeman", zei Sternhout "honend, „je hebt zelf voor een reden gezorgd door onverschillig met vuur om te gaan. Dergelijke lieden behoef ik niet op mijn landgoed te dulden". Frank k'ookte. 'Hij had zijn kwelgeest wel in het grijnzende gezicht willen slaan. Hij keek Sternhout doordringend aan. Behalve haat en spot zag hij ook een onzekere, angstige blik. Hij kreeg 'n ingeving, die hem deed trillen van emotie. Fel beet, hij zijn tegenstander toe: „wat heeft jou die brand gekost?" Even bleef het doodstil. Sternhout was spierwit geworden, hij snakte naar adem. Op hetzelfde ogenblik was Frank over tuigd van zijn schuld. „Ga uit mijn nabijheid", barstte de jonkheer los, „of ik laat je vervolgen wegens verregaande belediging". Frank was overstelpt door zijn ge voelens. zodat hij zich abrupt omdraai de en wegging. Sternhout haalde een zakdoek te voorschijn en veegde de transpiratie van zijn gezicht. Tegen de vreemdeling, die weer bij hem was gekomen, zei hij „Maak voort met die zaak, kost wat bet kost". Frank was intussen diep peinzend. weer naar zijn bedrijf gegaan. Daar overdacht hij het korte, maar heftige gesprek. Als zijn vermoeden waarheid bevatte - en iets zei hem dat dit zo was - dan lag daar de oplossing van het raadsel van de brand? Maar wie was zijn handlanger ge weest? Frank kende zijn pachtheer wel zo goed, dat hij begreep dat deze zijn kostbaar persoontje niet in de waag schaal zou stellen. Voor vreemden was het helemaal een brutaal stukje. Zij kenden de ligging van de terreinen niet en zouden bovendien veel vlugger opge merkt worden. Nee, hoe hij zijn hersens ook pijnigde, hij vond geen oplossing. Nu zou Sternhout nog trachten de schuld op hem te schuiven. Het was om moedeloos te worden. De oude dorpstimmerman, die eens kwam in formeren naar de opbouw, kreeg de weigering van Sternhout vers opge diend. Deze bracht het nieuws weer naar het dorp en Sternhout werd weer het onderwerp van de dag. Frank was met een vastberaden ge zicht opgestapt. Nu hij nog niet aan zijn nieuwe huis kon beginnen, wilde hij dan toch eerst een van zijn grootste zorgen, namelijk over Joke, opgelost zien. Toen de drukste tijd voor Joke in de stad achter de rug was, kreeg ze heim wee. Ze was daar omringd door alle ge makken, maar de weinige ruimte irri teerde haar. Zoveel voetstappen heen, zoveel voetstappen terug en je was door het huis geweest. Keek je door het raam dan was alles wat je daar zag, één drukte en ge jaag. Och, het was leuk geweest eens een keer te winkelen, om naar de bioscoop en de opera te gaan, maar niets kon die heerlijke avonden thuis vergoeden. Vooral als ze alleen was ging dat ver langen heel sterk door haar heen. In zo'n gemoedsstemming was ze toen Frank ineens voor haar stond. Of het nu kwam door de eigenaardige vra gende uitdrukking op zijn gezicht, of door haar verlangen naar huis, het feit was dat ze ineens in eikaars armen la gen. De vreugde was zo groot dat er eerst geen woord gewisseld werd. Frank be greep niet hoe hij dit zo lang had kun nen uitstellen. Innig hield hij haar in Zijn armen geklemd en raakte niet uit gekeken op haar lieve gezichtje. Wat leken nu alle zorgen der aarde ver weg. Men zou zelfs aan geen kwade bedoeling, van wie dan ook, kunnen geloven. Ongestoord beleefden zij de eerste zoete momenten van hun geluk. „Dat we nu, terwijl we ons hele leven de vrije natuur om ons heen gehad heb ben, elkaar moeten vinden op een paar vierkante meter vloerkleed", zei Frank jolig. „Misschien juist daarom", zei Joke vrolijk; „er was geen ontkomen aan, we gens plaatsgebrek. Samen stonden ze voor het raam te kijken naar het stadsgewoel. „Ik zou het nooit in de stad kunnen wennen", zei Joke Toen daalden de zorgen weer op Frank neer. Hij had geen huis aan te bieden. Als een ongewenst monster kwam de bedreiging van Sternhout de kop opsteken. Gek, dat hij zich hier een

De Schakel | 1961 | | pagina 1