Aardenburg Raadsvergadering. De gemeenteraad kwam in openbare vergadering bijeen onder voorzitter schap van burgemeester Van Dongen. Nadat de notulen der vorige vergade ring ongewijzigd waren vastgesteld, kwamen de ingekomen stukken aan de orde. De N. C. B. deelde middels een schrijven mee, dat de landbouwschool te Aardenburg, ingaande 1 September a.s., zal ophouden te bestaan. De voor zitter drukte over de gang van zaken zijn spijt uit. De heer J. F. Rijckaert was er wegens het vrij komen van de Elder- schans hierdoor, niet rouwig om. De P. Z. E. M. vroeg de raad een stukje grond in de buurt van de Elderschans, dit voor het stichten van een transfor matorhuisje. Doordat het electriciteits- net in die sector overbelast dreigt te geraken, is een nieuw transformator- huisje noodzakelijk geworden. De voorz. meende, dat het perceeltje tussen de straat en het padvindershuisje wel het meest geschikt hiervoor is, omdat de transformator dan tussen de bosages in gebouwd kan worden en op deze ma nier het minst stoort. Dit werd door de raad aanvaard. Mevr. Van den Broecke- de Man informeerde er naar of er ook nog bosages weggekapt zouden moeten worden, hetgeen de voorz. ontkende. Er zal zelfs nog bijgeplant moeten worden om het gebouwtje nog beter te camou fleren. De voorz. deelde mee, dat op ini tiatief van de Ontwikkelingscommissie West Z.-Vl. te Oostburg een bijeenkomst werd belegd van de gezamenlijke ge meenteraden in West Z.-Vl. Met een opkomst van een 100 gemeentelijke ver- tgenwoordigers mag van een grote be langstelling gesproken worden. Deze vergadering leverde een aantal sugges ties op, die door de Ontwikkelingscom missie nader zullen worden uitgewerkt. De voorz. wees in verband met de ont wikkeling van de streek er op, dat men zeker niet moet denken, dat men met enkele centen de begeerde ontwikkeling tot stand zal kunnen brengen. Tot slot zei de voorz., dat de opgravingen in de gemeente, die thans nog steeds onder leiding van de Rijksdienst voor Oud heidkundig Bodemonderzoek plaats vin den een goede voortgang hebben. In afwijking van het terzake door B. en W. aan de raad aanvankelijk uitgebrachte advies hebben B. en W. zich nog nader beraden en zijn thans tot het besluit gekomen toch nog voor te stellen de subsidie-aanvrage van het Zeeuws Con sultatiebureau voor alcoholisme te ho noreren met een gemeentelijke bijdrage van f 25,per jaar. Mevr. Van den Broecke herinnerde er aan, dat ze reeds .enkele jaren in successie heeft gepleit 'voor subsidiëring, omdat deze instelling ongetwijfeld reeds veel goed werk in de gemeente heeft verricht, maar steeds geen steun heeft kunnen krijgen van de andere raadsleden. Daarom was ze bij zonder verheugd dat dit voorstel thans van B. en W. uitgaat. Over het bedrag van de subsidie was zij nog niet bepaald bevredigd en zei voor verhoging te zul len ijveren. De heer E. J. Lansu zei met voldoening te mogen constateren, dat de starre houding van B. en W. ten aanzien van dergelijke subsidies thans is doorbroken. De voorz. ontkende met klem, dat B. en W. beslist geen starre houding hebben gehad, maar steeds het directe nut voor de gemeente mee te hebben laten spelen, zo wordt ook aan de reclassering per behandeld geval uit de gemeente gesubsidieerd. Op het ver zoek van de gemeente Philippine werd drie maal f 50,subsidie toegekend voor drie leerlingen welke aldaar de fruitteeltvakschool bezoeken. Het ver zoek van de winkeliersvereniging „War- vo" werd door de raad toegestaan, zo zullen gedurende de Gentse feestweek van 17 t.e.m. 22 Juli de Aardenburgse winkels langer open mogen blijven. Het R.K. schoolbestuur richtte zich tot de raad op grond van art. 72 der L.O.-wet 1920 om financiële medewerking bij de aanschaf van oliekachels voor de R.K. meisjesschool. De raad zegde deze mede werking toe, nadat de voorz. nog had hield, laat staan dat hij gevraagd zou hebben of die liefde wederkerig was. Waar hadden al die tijd zijn hersens gezeten. Moeder Verhagen zag hem piekeren. Toch kwam zijn volgende vraag nog onverwacht: „Mag ik haar gaan halen?" „Kun je nu plotseling wèl uit je be drijf weg?" kon ze niet nalaten te vra gen. Frank kleurde als een jong meisje. ..Misschien", haperde hij, „wil buurman bijspringen?" „Goed mijn jongen", zei deze, „maar ik denk dat je er nog een paar dagen mee moet wachten; men zal je nodig hebben voor het onderzoek van de brand". Zo maakte Frank een paar dubbel mistroostige dagen door. Tot schrijven was hij niet in staat, hij vreesde dat hij onmogelijk zijn juiste gevoelens op pa pier zou kunnen zetten. Het langzaam vorderen van het onderzoek was voor hem een marteling. Na enkele dagen vond men het flesje waarin een brandbare vloeistof kon heb ben gezeten en dra ging de mare door het dorp, dat er moedwillige brand stichting had plaats gevonden. HOOFDSTUK XVII. De "beschuldiging Frank wachtte tevergeefs op Stern- hout, die de schade zou moeten opne men en toestemming moest geven voor de wederopbouw van het huis. Ieder weldenkend pachtheer zou toch eens de toestand in ogenschouw komen nemen. medegedeeld, dat de reeds van oudere datum zijnde aanvrage van de zijde van de Herv. kleuterschool voor de aan schaf van oliekachels thans ook voor realisering in aanmerking zal kunnen komen. Binnenkort zullen B. en W. hierop nader terug komen. De lopende verzekering tegen fraude groot f 12000, werd door G.S. als ontoereikend be stempeld, in verband waarmee dit col lege adviseerde het verzekerd bedrag op te trekken tot f 18000,Aldus werd besloten. Breskens „Vacantieparadijs" in de kleuterschool. Dinsdagmiddag j.l. was het een ge zellige drukte in de „Wilhelmina"-kleu- terschool te Breskens. Niet alleen de kleuters bevolkten die middag de school, maar ook de ouders. De kleuters hadden voor deze gelegen heid de school omgetoverd in een va- cantieparadijsje. De ouders kregen door de kleuters gemaakte koffers en porte- monnaies met geld. Toen in de trein op reis. Alle vacantiegenoegens, zoals kam peren, vissen, zonnebaden en op een terrasje limonade drinken waren uitge beeld. Ook het geliefde winkelen was niet vergeten. Van alles was er in de winkels te koop en van die gelegenheid maakten vele ouders gebruik. Zonder geld, maar met de armen vol geladen met de gekochte artikelen, die ook allemaal door de kleuters zelf wa ren gemaakt, keerden de in grote ge tale opgekomen ouders voldaan weer naar huis. B.P. Touring Tournee Quiz. In Jan. 1960 is men begonnen met de B.P. Touring Tournee Quiz door ge heel Nederland. Dit vraag- en antwoord spel wordt driemaal per week gehou den, n.l. op Maandag, Woensdag en Vrijdag bij de verschillende B.P.-ben zine-stations. Ieder die komt tanken wordt door de bekende zanger Herman Emmink een vraag gesteld, waarmee men dan de B.P.-dagprijs kan winnen. De vragen zijn afgestemd op het ac tuele nieuws van de laatste 24 uur. Met de prijswinnaar wordt een vraag gesprek gevoerd, welk gesprek locaal gekleurd is. Dit is dus reclame voor de plaats waar de quiz gehouden wordt. Deze quiz is Maandagmorgen in Bres kens gehouden bij het benzinestation van Garage de Bliek. De belangstelling was groot, doch het duurde geruime tijd voor de winnaar uit de bus kwam. Winnaar werd de heer W. Vriezen uit Ter Aar bij Alphen a|d Rijn. De vraag die dhr. Vriezen moest beantwoorden luidde: „Wie was de Minister die in de Tweede Kamer het verzoek heeft afge wezen van de drie grootste fracties be treffende de zaak Oudewater". Dit bleek Minister Visser te zijn. Het vraaggesprek dat men vervolgens met dhr. Vriezen had, werd Dinsdag j.l. om 12.28 uur door Radio Luxemburg uitgezonden. Ook is er een dealer-quiz voor de dealers uit Zeeuws-Vlaanderen, die Zon dag a.s. van 10.30-10.50 uur uitgezonden wordt. Aan dit programma werken ook Teddy en Henk Scholten mee. Hierin zal ook de stem van de heer De Bliek uit Breskens te horen zijn. Woensdag werd de BP. Touring Tour nee Quiz te Biervliet gehouden bij ga rage Engels en vandaag is Hulst aan de beurt. De winnaars mogen uit verschillende electrische apparaten ter waarde van f 50,- a f 60,- een keuze doen, terwijl er voor de echtgenote van de winnaar een bloemen-attentie is, alsmede een pakket relatiegeschenken. Opbrengst Anjer-collecte. De te Breskens gehouden collecte ten bate van het Anjerfonds, verzorgd door de dames V.V.H., heeft de som van f 249,76 opgebracht. Schoolzwemdiploma's. Dinsdagmiddag werden o.l.v. de heer C. W. Euwe, leraar gymnastiek m.o., in het Wilhelmina-zwembad schoolzwem diploma's verzwommen door de leerlin- Maar Sternhout had het plotseling te druk. Bits was hij tegen Mia uitgevallen, omdat zij volgens hem maar half werk had geleverd door het broedhuis te sparen. Mia had zich tot het uiterste be heerst. Nu reeds begreep zij dat Stern hout niet gemakkelijk tot een vervul ling van zijn huwelijksbelofte zou ko men. Maar eenmaal zou hij toegeven. Ze had nu recht op hem en zou daarvan zeker gebruik maken. Sternhout had van tevoren moeten bedenken dat Frank de moed niet zou opgeven en weer aan een nieuw huis dacht. Zij kende zijn aard nog van vroeger en wist dat tegenslag juist zijn activiteit zou prikkelen. Zo was het ook. Nu Sternhout nog steeds niet op de plaats van de brand verscheen, zag Frank zich genoodzaakt om naar Duinsfort te gaan. Het was voor de trotse jongeman een zware gang. Wat werd het hem toch moeilijk gemaakt Terwijl een ander rustig kon genieten van zijn eigendom men. had hij een pachtheer die rond liep met excentrieke plannen. Van verre zag hij Sternhout op het terras in een geanimeerd gesprek met een vreemdeling. Ook dat nog, dacht Frank wrevelig. Nu zou Sternhout een geldig excuus hebben om hem weg te sturen. Doch dichterbij gekomen ver dween het heerschap, na nog een nieuwsgierige blik op Frank te hebben geworpen. (Wordt vervolgd). gen van de lagere scholen te Breskens. Diploma Zwemproef werd behaald door: Openb. lagere school: W. Keijmel, S. Brugge, S. v.d. Broecke, F. Keijmel, W. de Meester, D. Bondewel, M. Cambier. C. Salomé, A. Boekhout, M. Brugge, E. Ie Brun, A. Daansen, H. Ghijsels, A. Heule, C. Heijboer, H. Hoefnagel, C. v.d. Made, S. Mookhoek, J. Neele, L. Schrier, B. Swartelé, H. van Gijs, P. Jacobs, B. Keijmel, J. Bakker, J. Keijmel, B. Brou wer, J. van Muiken, S. Verduijn, R. de Poorter, M. de Rijke, L. Graven, M. Riti- co, S. Keijmel, I. Swartelé, J. Risseeuw, S. Cruson, G. Faas, J. van Adrichem, A. Brugge, J. de Bert, F. Sigmond. School met de Bijbel: J. Fenijn, G. Bakker, F. Verplanke, C. Arendse, M. de Baare, B. de Bree, C. Grafe, W. de Kos ter, A. v.d. Lijke, I. Roest, R. de Smidt, C. v.d. Wege, M. van Oostenbrugge, F. Bolleman, P. Hubregtse, A. Wisse, A. Brugge, P. Donze, H. van Melle, L. Pleijte, C. Roest, H. Verdouw, S. Ver duijn, M. Vermeulen, J. v.d. Wege, P. Beun, A. v.d. Broecke, A. Oosterling, J. v.d. Velde, G. Verschelling, M. Kooman, F. Keijmel. R.K. lagere school: J. Clays, C. de Weerdt, A. de Bie, I. Boogaert, M. Cor nells, H. Haan, G. Pijcke, H. van Schoo- te, L. Claeys, A. Cornells, M. de Mil- liano, E. Oubrie. Diploma Geoefend Zwemmer werd behaald door: Openb. lagere school: M. Jansen, A. Brugge, I. Verduijn, W. Jongman, S. Ritico, J. Verduijn. L. Verschelling, A. Niermans, K. Misilje, J. Pleijte, Th. de Zeeuw. School met de Bijbel: E. Schouten, D. Melieste, J. v.d. Lijke, J. Rijn, P. Beun, Th. de Winde, E. Vergouwe, A. Moorlag. R.K. lagere school: J. de Rechter, J. van Rooyen, G. Verheije, M. Jacobs. De estafette over 6 x 50 m. vrije slag voor de wisselbeker, beschikbaar gesteld door de zwemvereniging ,Scheldestroom' werd zowel bij de jongens als bij de meisjes, evenals vorig jaar, gewonnen door de School met de Bijbel. Benoeming. De heer P. de Kramer, onderwijzer aan de Openb. lagere school te Bres kens, is benoemd tot onderwijzer aan de Openb. U.L.O.-school te Terneuzen. Zeer geslaagd Kerkconcert. Zaterdag j.l. gaf de Chr. Zangvereni ging „God is mijn lied" te Breskens en het Ned. Herv. Kerkkoor te Oostburg, beiden onder leiding van de heer J. A. Basting Jr., een kerkconcert in de Ned. Herv. Kerk te Breskens. De voorzitter, de heer A. Wisse, opende deze avond op de gebruikelijke wijze. De zangver. „God is mijn lied" zong hierna enkele liederen van Men delssohn, P. C. Brakman, J. S. Bach en H. B. Klein, welke allen keurig gezon gen werden. Twee orgelsoli's werden vertolkt door de organist, de heer M. Zonnebeld uit Terneuzen. Nu volgde het optreden van het Ned. Herv. Kerkkoor uit Oostburg met en kele liederen van Bach, Schuurman, Handel en Bonset. Het prachtige Panis Angelicus van Cesar Frank werd op bijzondere wijze ten gehore gebracht. De heer Zonnebeld gaf nog 2 orgel soli's van Jan Zwart, w.o. „Scheepke onder Jezus hoede". Voor de Jan Zwart- liefhebbers een machtig stuk, hetwelk feilloos gespeeld werd en de kwaliteiten van het orgel buitengewoon deed uit komen. Hierna zongen de beide koren gezamenlijk enkele geestelijke liederen. Voor de eerste keer hebben de muziek liefhebbers kunnen genieten van de be kende cantate van Bach „Wohl mir das ich Jesum habe". Tot slot zong men het machtige „Hal leluja" koor van Handel, waarmee deze avond, die op zeer hoog peil stond, werd besloten. De Pres. van Oostburg dankte voor deze avond. Schoond^ke Eindles en diplomering Landbouw- huishoudschool. In zaal Wijffels hield de Landbouw- huishoudschool „Prinses Marijke" haar eindles voor het cursusjaar 1961, met de daaraan verbonden diplomauitreiking aan de geslaagden. Zoals gebruikelijk reikte ook dit jaar de voorzitter van de Commissie voor het Landbouwhuis- houdonderwijs van de Z.L.M., de heer B. H. G. ter Haar Romeny, burgemees ter van Wolphaartsdijk, de diploma's uit. De heer I. de Bruijne, Kringvoorzitter der Z.L.M. en lid van de Commissie voor het Landbouwhuishoudonderwijs, open de de bijeenkomst, waarbij ook vele moe ders van leerlingen aanwezig waren. Spr. heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder burgemeester J. C. Hoft- ijzer van Schoondijke, alsmede zijn echt genote, Ir. J. Prins, secretaris van de Z.L.M., de directrice van de school, mej. S. S. de Feijter, Ds. P. A. L. Brinkman en echtgenote, Ds. G. J. Grafe uit Breskens, mej. A. v. d. Leeden, consulente van het Z.L.M. landbouwhuishoudonderwijs en de vertegenwoordigers sters) van de di verse organisaties. De heer ter Haar Romeny richtte woorden van gelukwens tot de meisjes en wees er op, dat het een voorrecht is het landbouwhuishoudonderwijs te heb ben kunnen volgen. Vervolgens reikte spr. de diploma's uit, dit met een per soonlijk woord tot ieder. De heer De Bruijne dankte de heer ter Haar Romeny voor hot uitreiken der diploma's, waarna mevr? J. Ramondt- Weijns, voorzitster van de Commissie v.. Toezicht, de prijzen uitreikte, welke door het ouderfonds werden aangekocht. Zo was zij verheugd aan de leerlinge met het hoogste aantal punten het tradi tionele Marijke-bekertje te kunnen uit reiken. Deze eer viel Jenny van de Wege uit Breskens te beurt, die in totaal 137V, p. had behaald. Aan de 2 beste leerlin gen van iedere klasse reikte zij een prac- tisch boek uit. Zo konden de navolgende leerlingen het door hen verdiende boek aan de bestuurstafel afhalen: Riet van 't Hoogt, Zuidzande; Mieneke Pieters, Aardenburg; Suus Kareis, Breskens; Corrie Deij, Groede; Koos Kotvis te Schoondijke; Marie Simpelaar, Nieuw- vliet; Theunl v. d. Heuvel, Breskens; Annie Poissonnier, Waterlandkerkje; Attie Quist, IJzendijke en Saar Ver sprille, Groede. Mevr. Ramondt wenste alle leerlingen van harte geluk met hun diploma. De heer De Bruijne dankte mevr. Ramondt voor de welhaast moe derlijke zorgen die zij aan de leerlingen en de gehele school besteedt. Hierna voerde de directrice der school, mej. S. S. de Feijter, het woord. Zij fe liciteerde de leerlingen met hun di ploma en wenste hen, die verder leren, succes met hun voortgezette studie, ter wijl zij, die een betrekking zullen gaan aanvaarden, de wens meekregen dat ze volledig in het leven zulen mogen sla gen. Ds. Grafe uit Breskens zei vele keren cathegisanten te hebben gehad, maar dat het voor de eerste maal is, dat hij les heeft gegeven aan een Iandbouw- huishoudschool. De ervaringen waren allerprettigst. Voor een drietal leerlin gen had hij op grond van zekere kwali teiten een bijbel meegebracht in ver halende tekst met platen. Het waren Saartje de Vos, Nelly Verplanke en Em my Pielaet. De burgemeester van Schoondijke, de heer J. Hoftijzer, dankte voor de uitno diging hier aanwezig te willen zijn. Het gemeentebestuur van Schoondijke feli citeert de geslaagden van harte met de behaalde resultaten. Hij wees er op, dat het diploma bijzonder waardevol is en hoopte, dat de meisjes er veel plezier van zullen mogen beleven. De heer ter Haar Romeny heeft het woord verpleeg ster laten vallen in verband met de plannen van Saar Versprille. Het blijkt in de verpleging steeds moeilijker te worden krachten aan te trekken. Bij een andere bijeenkomst is het woord dienst plicht voor meisjes genoemd, waar het zeker naar toe zal gaan, aldus de heer Hoftijzer. Alleen zullen de geslaagden van deze middag er nog geen last van hebben. Tot slot feliciteerde spr. de di rectrice, leraressen en leraren met de door hen behaalde resultaten en zegde alle medewerking en steun toe van het gemeentebestuur van Schoondijke in welke vorm dan ook. Tijdens de pauze werd thee en cake geserveerd en een verloting gehouden. Na de pauze werd een aantrekkelijk programma afgewerkt van declamatie muziek en zang. Voordien werd een to neelstukje opgevoerd en was er een modeshow van door de meisjes vervaar digde kleding. De geslaagden zijn: Primairen Ria Berens, Kitty Dieleman, Jennie Jansen, Nelleke de Kunder, Tiny Neuf- église, Lineke Riemens, Ria Riemens, al len te Oostburg; Nellie Bouwens, Rita Brevet, Hannie Fremouw, Rina Goede- gebuur, Riet van 't Hoogt, te Zuidzande; Adrie Luteijn, Nellie de Regt, Rita de Smidt, te Retranchement; Mieneke Pieters, Aardenburg; Ans Vandaele, Cadzand; Jo Albregtse, Jennie Bouwens. Annie de Bree, Tannie Flikweert, Beppie Florussen, Suus Kareis, Els Kareis, Nel lie Manhave, Nellie Reijnhoudt, Ineke Risseeuw, Nellie Verdouw, Hannie Ver duijn, Jennie v. d. Wege, te Breskens; Corrie Deij, Riek Elfrink, te Groede; Suus de Feijter, Waterlandkerkje; Ria Cornelis, Anke Feskens, Betsie Huigh. Koos Kotvis, Betsie Massilje, Cobie v. d. Slikke, Lien v. d. Walle, te Schoondijke; Jozien Giljam, Ria Versprille, te IJzen dijke; Ria Klaeysen, Biervliet; Saartje de Vos, IJzendijke; Nellie Louweret, Ma rijke v. d. Slikke, te Sluis; Christien Pielaat, Hoofdplaat; Marie Simpelaar, Nieuwvliet. Assistenten: Adrie Aarnoudse, Aar denburg;; Marie Aarnoutse, Betsie Bos- sand, Hannie Faas, Ineke de Putter, Le- nie Verschuur, te Oostburg; Ineke Bee- ke, Schoondijke; Ineke Faas, Theuni v. id. Heuvel, Anneke Morel, Jeannette Praas, Breskens; Suus de Hulster, Zuid zande; Lies Lucieer, Sluis; Jennie Ma- reels, Biervliet; Annie Poissonnier, Wa terlandkerkje; Hannie Quist, IJzendijke; Paulien Verkeste, Retranchement; Ma rie Verplanke, Biervliet; Addie v. d. Linde, Driewegen; Tineke de Bliek, Groede. Vormingsklas: Suus Dieleman, St. Kruis; Magda v. d. Heuvel, Breskens: Nina Puyenbroek, Aardenburg; Attie Quist, IJzendijke; Ieke Risseeuw, Sch.- dijke; Corrie Rosseel, Aardenburg; Saar Versprille, Groede. Waterlandkerkje Geslaagd. Voor het examen van de landelijke stichting schildersbedrijf in het district Brabant en Zeeland slaagde voor gezel schilder P. J. Hennekeij te Waterland kerkje. Oostburg Technische School. Aan de Technische school alhier ont vingen een getuigschrift voor: Smeden-bankwerken I. Aalbregtse, Zuidzande; H. Abbink, Oostburg; H. Blaakman, Sluis; J. v. d. Broecke, Breskens; E. van Ecke, Aarden burg; J. van Eijck, Oostburg; P. de

De Schakel | 1961 | | pagina 2