BOBBE bij BOBBE alg. nieuws blad alg. nieuws blad VOOR west zeeuws-vlaanderen Visserijfeest-Nieuws SEIZOEN- OPRUIMING OsptiuLmintyó- S'&zöt spotprijzen uitverkocht. 1,39 1,50 en 1,89 p. meter, 90 cm breed. Witte Terlenka ROKKEN nu f 19,75 DRUKWERK Feuilleton Het was van ons. de \chakel jp* Jaargang - Nr. 826 Vrijdag 21 Juli 1961 Verschijnt iedere vrijdag Abonnementsprijs f 1,10 p. kw.; franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. per m.m.bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefooh 429 DRUKKERS- UITGEVERS, fA SMOOR DE HULSTER TRA AT 10 - BRESKENS - TEL." GiRO 358296 Naast tal van grote attracties op de a.s. visserijfeesten te Breskens, zullen ook door de Breskense Visserij vereni ging verschillende hoogtepunten in het feestprogramma verzorgd worden. De inmiddels gekozen Visserij-koningin zal door haar optreden tijdens de ope ning, in de optocht en bij verschillende officiële gebeurtenissen, de vissers ver tegenwoordigen. Een van dè grote attracties voor het publiek zal ongetwijfeld ook dit jaar weer de rondvaart voor bezoekers door de vissersvloot zijn. Wanneer op 15 Augustus, de visserij- dag, de vloot gezamenlijk zijn thuis vaart zal aanvangen en in de haven monding feestelijk zal worden ontvan gen, zal ook dit voor de vele bezoekers een aanblik zijn die nog lang in het ge heugen zal blijven. Ook de demonstratie, zeevisserij in de haven, beloofd voor zeer velen een nog nooit gezien evenement te worden. Dè grote presentatie van de vissers aaJ echter plaats vinden in de nieuwe vishal op de haven. Tijdens een bespreking met de heer J. G. Kolkman van het Voorlichtings bureau voor de Voeding en de heer R. Werdekker van het Productschap voor Vis en Visproducten werd besloten de rijdende Viskeuken op Maandag 14 en Dinsdag 15 Aug. aanwezig te doen zijn in Breskens, waarbij om de IV2 uur een demonstratie zal worden gegeven. In de nieuwe vishal zullen heerlijke vishapjes te koop zijn, bereid door een 2-tal dames uit Den Haag en wel gedu rende alle 4 dagen van het Visserijfeest, dit ter kennismaking met de heer lijke zeeproducten. In de hal zal een toonbank worden gemaakt waarover de hapjes worden verkocht cafetaria- systeem). De bedoeling is hierbij dat er tafeltjes en stoelen geplaatst worden, waaraan een en ander kan verorberd worden. Uitgaande van het feit, dat geduren de de Visserij dagen het accent op de garnalenvisserij ligt, is in de eerste plaats gedacht aan de volgende gerech ten: garnalen op toast, gevulde tomaten en garnalenslaatjes. Als nevenartikelen aan zure haring, rolmops en Brado's. De verkoop der gerechten zal uitslui tend tegen bonnen geschieden. Plaatselijk Nieuws Biervliet De gemeenteraad kwam in openbare vergadering bijeen onder voorzitter schap van burgemeester Kostense. De notulen der vorige vergadering werden zonder hoofdelijke stemming vastge steld. De kas en boeken van de gemeen te-ontvanger en de legeskas ter secre tarie werden over het tweede kwartaal 1961 door het Verificatiebureau van de Vereniging van Nederlandse gemeenten gecontroleerd en blijkens het rapport in orde bevonden. Het raadsbesluit tot aankoop van de woning van wed. de Smit in de Noordstraat en het raads besluit tot verkoop van grond aan de Oudestadsweide werden door G.S. goed gekeurd. Ingekomen was een schrijven van de Minister van Economische Zaken met betrekking tot de winkelsluitings wet 1961. Hierin werd gewezen op het feit, dat er in de Tweede Kamer der Staten Generaal herhaaldelijk is ge sproken over de goedkeuring van de minister tot het open stellen van win kels op zondagen. De mening werd geuit in genoemd schrijven, dat de omstan digheden, die ten grondslag aan deze goedkeuring lagen, zodanig zijn gewij zigd, dat openstelling op zondagen niet meer noodzakelijk is. De minister kan de goedkeuring zelf niet ongedaan ma ken, waarom de gemeentebesturen door hem dan ook werden uitgenodigd de winkelsluitingsverordening op het punt van de openstelling op zondag in te trekken, na gepleegd overleg met de middenstandsorganisaties en de Kamer van Koophandel. B. en W. bleken nog geen standpunt in deze kwestie te heb ben ingenomen. Aan de drie Stichtingen in Zeeland, welke zich bewegen op het terrein van de sociaal pedagogische zorg aan geestelijk minder validen, die ge zamenlijk een subsidie verzochten uit de gemeentekas, werd 10 ct. per inwo ner als subsidie toegekend. De subsidie aanvrage van de Stichting tot Steun van de Prot. Geestelijke Verzorging van het Ned. Leger en van de Stichting Kath. Militair Vormingscentrum, wer den beide afgewezen. Aan dhr. J. C. Haak werd op diens aanvrage het perceel bouwgrond aan de Schoollaan, waarop thans nog de nood woning van dhr. C. Geensen staat, in principe toegewezen voor f 4,- p. m2. Aan mevr. Wed. E. Vervaet-Buijsse werd ca. 450 m2 grond, gelegen aan de Brakmanlaan, voor f 5,- per m2 ver kocht. Voor dezelfde prijs werd dhr. Jac. J. Dhondt eigenaar van een per ceel grond, groot ca. 625 m2, gelegen aan de Schoollaan, hoek Brakman- laan. Een bedrag van f 7590.- werd uitge trokken als gemeentelijke bijdrage in de kosten van de aansluiting op het electriciteitsnet van 11 percelen in het onrendabele gebied gelegen en wel in de Koninginne-, Beukels-, Briels- en St. Pieterspolder. De voorz. maakte ge wag van onderhandelingen voor de aansluiting van nog 16 percelen in de Paulinapolder gelegen, welke onderhan delingen op niets uitliepen, omdat een te groot aantal gegadigden wegens de financiële consequenties er voor terug schrokken medewerking te verlenen. Bijna had de totstandkoming van het provinciale 100 pCt.-plan van de Pzem de mogelijkheid tot aansluiting van deze 11 percelen doorkruisd, omdat de Pzem ze aanvankelijk onder het 100 pCt.-plan zou willen laten vallen. Uiteindelijk is de Pzem bereid gevonden haar vroe gere toezeggingen ten aanzien van deze 11 percelen te honoreren. De door het Rijk voor haar personeel de laatste tijd genomen salarismaatre gelen, werden door de raad voor het gemeentepersoneel overgenomen. Dit houdt in, dat de zg. franje-uitkering, welke een uitkering ineens is, over de periode 1 April 1960-t|m 30 Juni 1961 gedaan zal worden aan het gem.-perso- neel en dat voor de commies, adjunct commies, de klerk en schrijver een kleine salarisverbetering wordt inge voerd. Ook voor de gemeente-opzichter en de gemeentewerklieden. Tevens werd besloten aan de gemeente-opzich ter een auto-kóstenvergoeding toe te kennen van f 1000,- p. jaar. De 5-daag- se werkweek werd ingevoerd, welke re geling analoog is aan de door het Rijk uitgegeven richtlijnen. Om geen moei lijkheden te krijgen werd in afwachting van de aanpassing van de wet op de ge wijzigde omstandigheden door de 5- daagse werkweek, bepaald, dat de bur- geriijke stand op Zaterdagen geopend zal zijn van 9 tot 9,30 u., welke zitting door de ambtenaren bij toerbeurt zal worden gehouden. Op het raadsbesluit tot het aangaan van een geldlening van f 80.000,- welke bestemd was voor het dekken van ka pitaalsuitgaven, adviseerden G.S. een lening aan te gaan van f 25.000,- om dat hierdoor reeds de kapitaalsbehoef ten voor langere tijd konden worden gedekt. Nochthans had G.S. het raads besluit voor de lening van f 80.000,- goedgekeurd. Ingevolge het advies werd thans besloten een lening van f 25.000,- aan te gaan. De verordening op de heffing van keurlonen ingevolge de Vleeskeurings- wet, werd vastgesteld gelijk aan die van de gemeente IJzendijke, die om een uniforme verordening te hebben zo het in de toekomst mocht komen tot een nieuwe gemeenschappelijke regeling op het terrein van de vleeskeuringsdienst, zoals dit enkele jaren geleden het geval was. De jaarwedde van de keuringsvee arts werd bepaald op f 6000,-, terwijl de autovergoeding werd vastgesteld op f 1000,- p. jaar. Voor de normale ver vanging van de keuringsveearts, hoofd van dienst werd een bedrag van mini maal f 425,- vastgesteld. Omtrent de be zoldiging van een vervanger gedurende een langdurige waarneming, o.a. we gens ziekte, had men zich nog niet be raden, aldus de voorz. naar aanleiding van de door de heer Dijk gestelde vraag. De eindwijziging van de begroting '60 werd vastgesteld. De voorz. deelde mee, dat ter realisering van het aan de ge meente toegewezen bouwvolume-con tingent 1961 drie plaatselijke aannemers werden uitgenodigd prijsopgaaf te doen, n.l. aan dhr. P. de Vogelaar voor de bouw van 5 woningwetwoningen aan de zuidzijde van de Schoollaan, aan dhr. Th. van Waes voor de bouw van 5 ge noemde woningen aan de Schoollaan noordzijde en aan de fa. P. Faas Co. werd prijs gevraagd voor de 6 aan de zg. Kaaidijk te bouwen bejaarden wonin gen. De aannemers hebben hun opgave voor 1 maand gestand gedaan. Nu is het wachten op de beslissing van de Prov. Directie of de prijsopgaven aan leiding zijn tot gunning over te gaan. Tijdens de rondvraag informeerde de heer Verplanke of het brandweerperso neel voorzien is van deugdelijke brand- weerkledij. Dit bleek niet het geval te zijn. B. en W. zullen hier aandacht aan schenken. De heer Klaeijsen zei dat men nu op de wijk Driewegen over een prachtige school beschikt. Vroeger re genden de kinderen er uit, thans is het de zon, die de kinderen uit de school jaagt. Spr. vroeg op korte termijn gor dijnen of zonwerende schermen aan te brengen. De voorz. zei, dat juist op dracht is gegeven luxaflex zonwering aan te brengen, waarvan de kosten f 760,- zullen bedragen, althans voor 2 lokalen. Voorts vroeg de heer Klaeijsen aandacht voor de 15 woningwetwonin gen in de wijk Driewegen. Hij meende dat deze woningen in het geheel niet voldoen aan de gestelde eisen. Zo is er Het is Het is een feest van koopjes zonder tal. Wii moeten ruimte maken. Onze gehele collectie moet weg MANTELS 29,50 - 39,50 - 47,50 JAPONNEN 9,75 - 12,75 - 19,75 MANTELKOSTUUMS 19,50 - 39,50 - 49,50 BLOUSES 3,95 - 5,95 - 7,95 REGENMANTELS 19,75 29,75 Ook in onze stoffenafdeling is het feest. - Nu kunt U koopjes halen. - De mooiste stoffen en bedrukte cottons worden tegen (geheel op taffet gevoerd) Het is OPRUIMINGSFEEST bij Uw Modehuis in Vlissingen in de keuken en de gang nog steeds' geen plafond je aangebracht en kijkt men tegen de balken aan. De voorz. zei dat indertijd te veel op deze woningen bezuinigd moest worden om ze gebuwd te kunnen krijgen. Thans wreekt zich dat. Nagegaan zal worden of de wonin gen opgeknapt kunnen worden uit gei den van voor deze woningen aangeleg de reserves. Voor het vervaardigen van houden wij ons beleefd aanbevolen. Fa. SMOOR DE HULSTER, Breskens STREEKROMAN door HANOL SPOOR. 23) Plotseling verscheen er een klein speels vlammetje in het lage groen. Met een wit gezicht keek ze er even naar en verwijderde zich dan snel. Nu was alles het werk van een oven- blik. Aangewakkerd door de wind, werd het kleine vlammetje spoedig een ge weldige vuurzee. Met grote snelheid sloegen de vlammen voorwaarts. Wat zich eerst nog deemoedig boog voor de wind als een bede om het te sparen, werd nu binnen een minimum van tijd verteerd door het vuur. Als een glinsterende slang kroop het vuur voorwaarts, om het volgende ogenblik weer verraderlijk hoog op te springen. Sissend en knetterend deed het vuur zijn vernielende werk. Nog werd het geluid door de storm over stemd. Zo naderde het vuur het huis van Frank. Langzaam, als wilde ze eerst de vorm van haar nieuwe slachtoffer le ren kennen, gleden de vlammen tas tend lan®s de muren. Dan- gre"pen zij woest de\lage Zlakgoot en klommen wild langs het dak omhoog. Op dat moment begon de dorpsklok te luiden. Frank, die met grote nauw gezetheid zijn machines aan het ver zorgen was, zag ineens een vreemde, rode gloed door de kleine raampjes schemeren. Hij stormde naar buiten en daar trof hem een schouwspel om nooit te ver geten. Zijn huisje was één brandende fakkel. Ruiten sprongen stuk en op het eerste gezicht was het al duidelijk dat hier geen redden meer aan was. Daar kwamen de dorpelingen en de brandweer al om de duinbrand te ke ren. Groot was hun schrik, dat ook het huls van Frank in brand stond. Voor gissingen was echter geen tijd, men moest zorgen dat de brand niet verder om zich heen greep. Als door een goed georganiseerd leger, zo vlug werd een kale strook gemaakt. Daarop deed het vuur zijn aanval, maar het harde wer ken werd beloond. Het vuur vond geen voedsel meer, verloor aan kracht en doofde langzaam uit. Bij de smeulende resten bleven man nen achter ter bewaking. Men kon zich nu beraden over de oorzaak. Frank maakte zich allerlei verwijten. Natuur lijk was hij v/eer te veel met zijn ge dachten bij 'zijn werk geweest en had vermoedelijk een kookstel laten bran den. Ook andere inwoners van het dorp kwamen er bij en bespraken de ramp. Allen voelden met Frank mee. „Je pachtheer zal wel lachen", ver onderstelde er een. Dit zinnetje wilde Frank niet meer verlaten. Het drensde steeds opnieuw door zijn gedachten. Hij overzag het ge blakerde gedeelte en er kwam een diepe frons in zijn voorhoofd. Hoe was het mogelijk dat er bij zo'n krachtige wes terstorm toch ook nog honderden me ters ver tegen wind in, het vuur had ge. woed? Brandweer en politie stelden vele vragen, die hij allemaal automatisch beantwoordde. Men dacht aan een slor dige wandelaar die in het droge duin, tegen ieder verbod in, toch had ge rookt. Bij al die narigheid was Frank toch dankbaar gestemd dat zijn broedhuisje met de kostbare machines gespaard was gebleven. Verhagen kwam bij hem staan. „Ik denk dat je zo lang maar bij ons je in trek moet nemen", zei hij vriendelijk. Nu eerst viel het Frank op dat hij Joke niet had gezien. Van heinde en ver waren de mensen op de rode vuurgloed afgekomen, maar Joke was er niet bij. Zijn gedachten tolden rond en met lo den schoenen volgde Frank zijn buur man. Ook in huis was Joke niet en hij had toch zo'n behoefte om zijn hart eens bij haar uit te storten. Zich niet lan ger kunnende bedwingen, vroeg hij of men op Duinsfort niets van de brand bemerkt zou hebben. „Ik denk het wel", zei moeder Ver hagen, „want ik zag Mia lopen of haar leven er van afhing; zeker hulp halen, dacht ik nog". Plotseling verlangde Frank zo erg naar Joke, dat hij regelrecht naar haar vroeg. „Joke is in de stad", vertelde haar moeder, alsof het dagelijks voorkwam. „Hoe laat komt ze thuis?" vroeg Frank gretig. „Helemaal niet, of tenminste voorlo pig niet". Frank keek nu zo verbaasd en ter neergeslagen, dat ze medelijden met hem kreeg en vertelde dat Joke met de freule en Paul was meegegaan. „En ze heeft mij daarvan niets ge zegd", was zijn eerste reactie. „Heb je haar dan gemist?" vroeg Jo ke's moeder verwijtend. Frank moest tot zijn schaamte beken nen dat dit niet het geval was. Nu hij zijn nood niet bij haar kon klagen, miste hij haar pas. Een panische schrik maakte zich van hem meester. Stel je voor dat Joke zich door niets aan hem gebonden achtte en hij haar in de stad aan een ander moest afstaan. Ze was zo lief, ze kon daar niet onopgemerkt blij ven. Nog nooit was het tot hem door gedrongen hoeveel hij wel van haar

De Schakel | 1961 | | pagina 1