Rijwielhandel VAN' MEENEN, Breskens. Bromlietseo en rijwielei: Gazelie Bcrmi, ilylti, Union, Gruno, Magneet, enz gezamenlijk een concert, wjaarvoor veel belangstelling bestond. Het muziekfeest werd besloten met een taptoe, waaraan ook de drie drumbands van de genoem de drie verenigingen deelnamen. Jam mer genoeg leende het weer zich niet voor een zitje op de Markt, waar in spe ciale herinneringspullen bier te ver krijgen geweest zou zijn. Ondanks het slechte weer heerste er een prettige stemming, die tot in de late uurtjes werd voortgezet. 60 jaar getrouwd. A.s. Dinsdag viert het echtpaar J. van der Linde-Babijn, wonende in de Gentsestraat te Biervliet, hun 60-jarig huwelijksfeest. We zijn er van overtuigd dat het dit vitale echtpaar Dinsdag niet aan belangstelling van de buurtgenoten aal ontbreken. Breskens Kerkconcert. In het kader van de zomerevenemen- ten wordt morgenavond, Zaterdag 15 Juli. in de Ned. Herv. kerk te Breskens een kerkconcert gegeven. De gezamenlijke koren van Oostburg en Breskens zullen o.l.v. dir. J. Basting, hier hun medewerking aan geven. Het belooft een avond op hoog peil t« worden. (Zie raambiljetten). Schoolreis klas 1. 2 en 3. De „kleintjes" van de School met de Bijbel hebben vorige week Vrijdag weer een onvergetelijke dag gehad. Ze had den er ook bijna een jaar naar uitgeke ken. Met een grote bus die daverde van de kinderliedjes, hebben ze een bezoek gebracht aan Knokke. Het vogelpark kreeg al vroeg bezoek. Dit vonden de kinderen maar wat leuk en het was vooral ook leerzaam. Van hieruit moch ten ze nog even de duinen in en lekker pootje baden in zee. Nadat de magen gevuld waren maakten ze een rondrit door Knokke. Het meeste verlangen ging echter uit naar de speeltuin, waar ze dan ook enkele uren doorgebracht hebben. Na een wandeling en enkele spelletjes in het bos van Knokke. gin gen ze huiswaarts. Moe en zeer voldaan kwam de jeugd met het onderwijzend personeel thuis. Uitstapje 6e klas School m. d. Bijbel. Enkele weken geleden ontving de 6e klas het verheugende bericht, dat ze met elkaar een prijs gewonnen hadden. Deze winter hadden ze n.l. meegedaan aan een beroepenprijsvraag. Hiervoor moesten de kinderen een plakboek sa menstellen van diverse beroepen en een puzzel oplossen. Bijna de gehele klas had hieraan meegewerkt en de meeste werkstukken waren buiten schooltijd zelfstandig door de leerlingen gemaakt. Daarom was het zo fijn voor ze, dat ze als resultaat van hun inspanning een 3e prijs wonnen in deze landelijke wed strijd- Op voorstel van het Hoofd der school werd besloten van deze prijs een uit stapje naar Brugge te maken, hetgeen Maandagavond geschied is. Via Damme werd de reis naar Brugge, die prima celeid werd door een chauffeur vail de S.B.M.. ondernomen. Na een rondrt door de stad vermaakte de jeugd zich enkele uren in het hartje van de stad. waarbij de frite en limonade best smaakte. Bij het invallen van de duis ternis begon te voet de tocht langs de verlichting, die bij de geparkeerde bus eindigde. Hierna werd, nog lang niet slaperig, ondanks het nachtelijk uur, de terugtocht aanvaard. Breskens Belgische jachten gestrand. Zaterdagavond pl.m. 10 uur, is het Belgische jacht „Tuisto", dat deelnam aan de zeilrace AntwerpenOostende, te dicht onder de krist voor de Boule vard te Breskens gevaren, waarbij het jacht vastliep, lekkage kreeg en zonk. De opvarenden moesten per rubber boot naar de wal, waar zij door bewo ners van de Boulevard werden ver zorgd. Zondagmorgen is het jacht, nadat bij laag water het lek gedicht was, door de reddingsboot „President ker van". Zo kwam het, dat Joke een vriende lijk verzoek kreeg om mee naar de stad te gaan. Eerst maakte ze allerlei tegen werpingen, maar Lydia hield aan. Voor haar broer zou gezorgd worden. Zijn maaltijden zouden vanuit het dorp op Duinsfort gebracht worden; verder wenste hij geen hulp. Lydia, die de ken nismaking met Mia wel had opgemerkt, hoopte met heel haar hart dat er op Duinsfort geen nieuwe liaison zou ont staan. Toen alles eenmaal geregeld was en Joke aan het idee gewend was, begon ze zelfs naar de tijd te verlangen dat ze zouden vertrekken. Het werk op Duins fort zou zonder freule Lydia alle fleur verliezen. De nieuwe vrienschap. welke Sternhout met Mia. had aangeknoopt, deed haar het ergste vrezen. Nu kon ze zonder botsingen vertrekken. De twee bondgenoten, Sternhout en Mia, zagen hen graag vertrekken. Het kon hun slechte voornemens alleen maar gemakkelijker maken. Zelfs de natuur was op hun hand, daar er enige dagen later een zware storm losbrak. Er was een periode geweest van grote droogte. Iedereen verlangde naar een verfrissende regenbui. Voorlopig leek het daar niet op; integendeel. Waar de duinen minder begroeid waren, ont- Wierdsma" uit Breskens de haven bin nengesleept. Nog een ander Belgisch jacht, de „Tenace II", dat eveneens aan genoem de wedstrijd deelnam, liep terzelfder hoogte aan de grond, doch kon, hoewel het ook lekkage opliep, op eigen kracht weer vlot komen en de haven van Bres kens bereiken. Beide jachten lagen aan kop in de wedstrijd. Schoolreis. De R.K. lagere school heeft weer zijn jaarlijkse schoolreis gemaakt, dit keer naar Brussel, waar het vliegveld werd bezichtigd en een rondrit door de stad werd gemaakt. Laat in de avond keerde men voldaan huiswaarts. Geslaagd. Aan het Ned. Genootschap voor op leiding van leerkrachten bij het N.O. slaagde te Goes voor toelating tot de afsluitende opleiding N.O.-akte Nh, de heer G. W. Buijze, instructeur aan de Praktijkschool voor Landbouwmechani satie en arbeidsrationalisatie te Schoon- dijke. NachUeilwedstrljd Antwerpen - Oostende. Zaterdag werd de nachtzeilwedstrijd AntwerpenOostende gehouden. Aan deze wedstrijd nam ook deel het bij de fa. Gebr. Maas gebouwde jacht „Blauwvoet" dat winnaar werd over alle klassen en daarmede tevens alle extra-prijzen in de wacht sleepte. 2e werd „De Hestia" van de heer van Beu- ningen, terwijl de „Sportlust V" van de heer P. Vroon te Breskens op de 3e plaats beslag legde. Ongeluk tijdens het vissen. Gistermorgen raakte de schipper van de BR 35, A. Timmerman, tijdens het vissen met zijn vingers bekneld tussen een visdraad en een blok. De verwon dingen waren van dien aard, dat di rect huiswaarts werd gevaren, waar dokter Ossewaarde hem voor behande ling naar het ziekenhuis te Oostburg liet brengen. Oottbnrg Geslaagd. Voor toelating afsluitende opleiding N.O.-akte N IV slaagden de heren A. J. Provoost en H. G. J. Abbink, beiden leraar aan de Technische School te Oostburg. Gemeenteraden uit W. Z.-Vl. be spraken de industrialisatie. Vrijdagavond vergaderden in Oostburg de gemeenteraden van West Z.-Vlaan- deren, onder voorzitterschap van burge meester J. M. A. C. van Dongen uit Aar denburg, voorz. van de Ontwikkelings commissie West Z.-Vlaanderen. Deze bijeenkomst was geheel gewijd aan de problemen van de recreatieve en industriële mogelijkheden, die W. Z.-Vl. heeft. De bijeenkomst werd o.m. bijge- wonod door drie leden van G.S., de he ren A. J. v. d. Weel, M. J. van Poelje en A. Schout, alsmede vertegenwoordigers van het E.T.I., de Stichting Zeeland v. Maatschappelijk en Cultureel Werk en vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel. De ontwikkelingscommis- sie W. Z.-Vl. is indertijd ingesteld naar aanleiding van een door het E.T.I. uit gebrachte rapport, dat handelde over de ontwlkkelng van W. Z.-Vlaanderen. Tijdens deze bijeenkomst werd door de voorz. meerdere malen beklemtoond, dat het thans zaak is de inter-gemeen- telijke samenwerking meer gestalte te geven. De voorz. gaf in zijn openings woord een kort overzicht van de werk zaamheden van de commissie, dit mede naar aanleiding van de critiek die in verschillende gemeenteraden is geuit. Het E.T.I.-rapport, aldus spr., heeft toch wel zijn vruchten afgeworpen, ge zien het feit, dat W. Z.-Vl. hierdoor in de belangstelling is komen te staan. Men is thans bezig om gezamenlijk naar een oplossing te zoeken om de be staande industrieën financiële facili teiten te verlenen, als deze willen uit breiden. Voorts zal grote aandacht moe stonden ware zandverschuivingen. Toch liep daar door de duinen een eenzaam figuurtje. Omzichtig, diep voorover lopend, doolde ze in de buurt van Franks huisje. Kwade voornemens lagen in haar houding verborgen. Het was Mia. Heel haar uitdagende houding was nu verdwenen. Ze was bang, dodelijk bang. Toch liep ze verder haar doel tegemoet. Haar hart klopte in haar keel. Eerst moest ze weten waar Frank zich bevond, want een moord, nee, zover wilde ze voor de mooiste be lofte nog niet gaan. Frank draafde door de tuin. Hij deed zijn uiterste best om nog voor de storm op het hoogtepunt was, alles vastgelegd te hebben. Daarna verdween hij in zijn broedhuisje. Nu zou hij voorlopig niet te voorschijn komen, wist Mia. Werk of geen werk, Frank ging altijd zo op in zijn machines, dat er wel een tijdje mee gemoeid zou rijn. Met trillende handen haalde Mia een flesje tussen haar kleren vandaan. Zij maakte het open, sprenkelde de inhoud rond en slingerde daarna het flesje ver van zich af. Nu deed ze alsof ze een si garet wilde aansteken. Dit lukte met die hevige wind niet erg en ze moest heel diep bukken. (Wordt vervolgd). ten worden besteed aan de uitbreiding van de recreatieve mogelijkheden. De commissie blijft ijveren voor een derde haven te Breskens, een vaste oeververbinding en verbetering van de infra-structuur, kort gezegd een betere bewoonbaarheid van het platteland van W. Z.-Vlaanderen, door het scheppen van maatschappelijke en culturele mo gelijkheden tot ontplooiing. Nadat de voorz. de onbevredigende situatie bij de toewijzing van woningen voor Zeeland had besproken, ging de inleider voor deze avond, de heer L. F. W. Jansen, dir. van de Stichting Ontwikkeling Bra bantse Industrie, uitvoerig in op de in dustriële ontwikkeling in Brabant ge durende de laatste 15 jaar. Spr. stelde, dat door een goed samenspel tussen de Provinciale, Gemeentelijke en Rijks overheid heel wat goeds tot stand ge komen is. Hij betoogde, dat door het Kreekkrakplan, Sloeplan en de ontwik keling in de Kanaalzone, Brabant en Zeeland samen een goede toekomst te gemoet gaan. Uitvoerig werd hierna gediscussieerd over de inleiding, de openingsrede van de voorzitter. De vergadering kwam tot de conclusie, dat W. Z.-Vl. grote re creatieve mogelijkheden biedt en als woonoord voor de arbeiders in de Ka naalzone bijzonder aantrekkelijk is. De heer J. J. van Leeuwen, burgemees ter van Oostburg, merkte op, dat de Commissie uitsluitend uit burgemeesters bestaat. Men zou in de toekomst een orgaan moeten creëren, dat los van de gemeenten en de ambtelijke sfeer staat. Dit orgaan, dat door de gemeenten fi nancieel gesteund zou moeten worden, zou iemand kunnen aantrekken die de mogelijkheden van het gewest bestu deert en de uitvoering van de plannen helpt verwezenlijken. Na enige discus sie werd besloten deze gedachte in stu die nader uit te werken en in een vol gende vergadering te bespreken. Tot slot bood burgemeester van Don gen de inleider een fotoboek van West Z.-Vlaanderen aan. Schoondijke Raadsvergadering. Het gemeentebestuur van Schoondijke heeft zich kort geleden gewend tot het College van Rijksbemiddelaars met het verzoek de gemeente Schoondijke in een hogere gemeenteklasse in te delen. Thans is Schoondijke ingedeeld in de 5e gemeenteklasse. Het verzoek om een hogere indeling was gebaseerd op een aantal punten, waarvan er wel drie de voornaamste argumenten genoemd mo gen worden, n.l. de ge,ografische ligging, het huurpeil en het woonniveau van de gemeente. Burgemeester J. C. Hoftijzer betoogde, dat dit geen zaak is voor Schoondijke alleen. In geheel Z.-Vlaan deren kampt men met moeilijkheden om personeel aan te trekken. De inde ling in de laagste gemeenteklasse is voor het nieuwe personeel bijzonder on aantrekkelijk. De gehele gemeenteclas- sificate is een onding, aldus de voorz., die betoogde dat Oostburg, Sluis en Breskens wel in een hogere gemeente klasse zijn ingedeeld en de nabuur Schoondijke wel erg ongunstig hierbij af steekt. Het college van Rijksbemidde laars heeft Schoondijke inmiddels la ten weten, dat men geen aanleidng ziet om Schoondijke in de 4e gemklasse in te delen. Onder de ingek. stukken was o.m. een goedkeuring van een 7-tal begrotings wijzigingen. Een rapport van het Veri ficatiebureau inzake de tandartsendienst zal ter inzage van de raadsleden worden gelegd. De gemeentel, lijkkoets werd aan de heer de Smit te Oostburg verkocht voor f 65.-. De rijdende 'baar is inmiddels af geleverd, vertelde de voorz. De raad be sloot gelijk de hiervoor noodzakelijke hoes aan te schaffen. Het bestuur van de Praktijkschool v. d. Landbouw verzocht de raad mede werking om te komen tot uitbreiding van de logiesgelegenheid voor deze school. Per 1 Aug. a.s. wordt gestart met praktijkcursussen voor 24-26 leerlingen. Om dit grotere aantal onder te kunnen brengen is het noodzakelijk dat de slaapruimte wordt uitgebreid en ook de eetzaal groter wordt gemaakt. De raad besloot de nodige gelden te voteren, die later in de huur weer verrekend zullen worden. Vervolgens besloot de raad tot school zwemmen voor de leerlingen die de hoogste klassen der lagere scholen te Schoondijke bezoeken. Ondanks het al ver gevorderde zwemseizoen beval de voorz. dit schoolzwemmen warm aan. Het gemeentebestuur heeft contact ge zocht met de Braakmancommissie en het gem.bestuur van Breskens. Uitein delijk is de keuze gevallen op Breskens, omdat de jeugd daarheen kan fietsen. In Br. rekent men 40 ct. p. kind. De raad voteerde vlot de gelden hiervoor. Vol gend jaar hoopt men het schoolzwem men te kunnen uitbreiden tot de 4e en 5e klassen. Het is de bedoeling dat het als verplicht leervak op het lesrooster komt. De nieuwe uren waarop de secretarie opengesteld zal zijn in verband met de 5-daagse werkweek, werden vastgesteld alsmede de uren waarop al het gemeen- tepersoneel moet werken. De ambtena rensalarissen werden herzien. Besloten werd' de straatverlichting te Sasput uit te breiden met een kwik damp spaar-straatlantaarn. Hiervoor werd een bed-ag van f 340,- gevoteerd, alsmede de meerkosten voor de stroom rekening. De heer Verkruijsse infor meerde, of niet gelijktijdig het boven grondse net ondergronds gemaakt kan worden. Ook de voorz. vond het boven grondse net bijzonder- storend in het landschap. Geinformeerd zal worden bij de P.Z.E.M. wat de eventuele kosten van het ondergronds maken zouden zijn. De instructie voor de gemeente-ont vanger werd herzien, terwijl de gemeen tegelden hoger zullen worden verzekerd tegen eventuele fraude. Aan de Nederl. Amateur Toneel Unie werd een subsidie van f 25,- veerleend voor de aanstelling van een toneeladviseur in Zeeland. Tijdens de rondvraag informeerde de heer Verkruijsse naar de bouw van de woningwetwoningen. De voorz. meende dat de eurveprijs voor Zeeland voor de bouw van woningwetwoningen veel te laag gesteld is. Het is de gemeentebe sturen bijna onmogelijk voor de curve- prijs woningwetwoningen aan te beste den. Bevreemdend noemde hij het, dat in Zuid-Holland de woningwetwoningen p. stuk zeker f 2000,- duurder gebouwd mogen worden. De heer de Badts meen de, dat de gebouwde werkplaats van dhr. Verstraete in strijd is met de be bouwingsvoorschriften. Dit bleek uit het antwoord van de voorz. niet het geval te zijn. Voorts mogen er in de toekomst geen houten garages meer te Schoon dijke gebouwd worden. De heer Neele bracht de verlichting bij de verkeers- rotonde ter sprake. Deze is beslist on voldoende en maakt het moeilijke kruis punt in het donker erg onoverzichtelijk. De voorz. was het hiermede eens en zei dat bij ongelukken, die daar mochten gebeuren, het gemeentebestuur geen enkele verantwoordelijkheid draagt. Rijkswaterstaat is hierop reeds meer malen gewezen. Ook de Pzem heeft het gemeentebestuur er al op gewezen.dat de verlichting van het kruispunt abso luut onvoldoende is. Waterlandkerkje Rijtoer ouden van dagen. Zoals ieder jaar werd ook nu weer een rijtoer gemaakt, met een bus van de Z.V.T.M., met de ouden van dagen. Ditmaal had men als reisdoel Antwer pen gekozen. De heenreis ging via Vlis- singen. In Putte werd de koffie ge bruikt. Hier werden ook enkele beziens waardigheden bezocht o.l.v. de burge meester van Putte, de heer Stuy. Ver volgens ging het verder naar Antwer pen, waar eerst de maaltijd werd ge bruikt. Na een rondrit door de stad, werd een kijkje genomen in de dieren tuin. Hierna volgde nog een rit langs de haven, waarna het huiswaarts ging. Bij hun thuiskomst werden ze met mu ziek ontvangen. Anjeractie. De te Waterlandkerkje gehouden an jeractie voor het Prins Bernhardfonds bracht een bedrag van f 27,83 op. Groede Geslaagd- Voor de basisopleiding N.O.-akten slaagde de heer M. J. Provoost te Groede Geslaagd. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer A. A. van Kranenburg, slaagde te Delft voor het ingenieursexamen electro- techniek. Zuidzande Geslaagd. Voor de basisopleiding N.O.-akten slaagde de heer Verplanke te Zuid zande. Koorjubileum. Het Zuidzandse dameskoor „Juliana" bestond vorige week 15 jaar. Sluis Geslaagd. Voor het candidaatsexamen genees kunde deel I slaagde aan de RIK. Uni versiteit te Nijmegen C. M. van Harck te Sluis. Aardenburg Badrecord. In het gemeentelijk zwembad te Aar denburg werd Zaterdag 1 Juli j.l. een record behaald. Er werden toen 1027 ba den genomen. Daar voor was de drukste dag 8 Juli 1959 met 989 baden. In de maand Juni werden in dit zwembad in totaal 8984 baden genomen door 470 dames, 4344 meisjes, 541 heren en 3629 jongens. Vismijn - Breskens Week van 2 t.e.m. 8 Juli 1961. 733 kg. bot 178 kg. schar 380 kg. schol 5540 kg tong 6 kg. rog 42 kg. kabeljauw 20 kg. wijting 90 kg. horsmakreel 16 kg. griet 3985 kg. export garnalen 49 kg. binnenl. garnalen 837 kg. onverkochte bot

De Schakel | 1961 | | pagina 2