3,ips BOBBE Nieuws van de Visserij' feesten te Breskens Plaatselijk Nieuws Sluis 1 n nuf run ii ir V rn^qpTT UUWtNlJIJIl u u n o e 11 LI IN OOSTBURG van BoUbe NU f34,75 2. prima suède Jasjes, le klas afwerking en van prima vellen vervaardigd, in diverse maten en kleuren NU f149,- NU f29,50 e u i I e t o n Het was van ons. ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Jaargang - Nr. 823 jdag 30 Juni 1961 erschijnt iedere vrijdag A bonnementsprij s f 1,10 p.kw.; franco p. post f1,15 Prijs der advertenties 10 ct. per m.m,bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS f" SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT .10 - BRESKENS - TEL*n Evenementen Een van de grootste attracties van het evenementenprogramma zal onge twijfeld op Zaterdagavond 12 Augustus a.s. te beleven zijn. Op deze dag zal n.l. voor het eerst in West Zeeuws-Vlaanderen de Karting of skeltersport zijn intrede doen. Wat is Karting? Het is een nieuwe sport met kleine race-auto's, die ineen ijltempo de wereld aan het veroveren is. In Amerika, Engeland en West-Euro pa zijn op het ogenblik, ruw geschat, zo'n 300.000 coureurs die deze sport be oefenen. De renwagentjes zijn voorzien van een kleine motor, variërend van 50 cc tot ongeveer 200 cc. Er zijn ook wagens uitgerust met 2 motoren en tijdens de Visserijfeesten zal men dan ook dit allernieuwste model in actie kunnen zien. Via de internationale organisatie de F.I.A., in Nederland vertegenwoordigd door de K.N.A.C., zal door de „Stichting Karting Nederland" dit spannende evenement tijdens de Visserij dagen wor den georganiseerd. Dat deze Visserijfeesten in overig Ne derland een grote bekendheid genie ten, blijkt wel uit het feit dat er een 50-tal aanvragen van coureurs uit ge heel Nederland waren om aan deze de- (monjstratie te mogen deelnemen en om zodoende de Visserijfeesten mee te kunnen maken. Voor alle inwoners van Breskens dus een stimulans om deze dagen tot iets groots te maken. De deelname moet natuurlijk beperkt blijven, maar toch zullen, in overleg met de „Stichting Karting Nederland" een 12-tal van de beste Nederlandse coureurs met hun racewagens rond het Oranjeplein daveren. Vanzelfsprekend rekenen wij speciaal op de buurtvereniging „Oranjeplein" om deze attractie een bijzonder feeste lijk tintje te geven. Het Comité. Raadsvergadering Het Sluisse stadhuis blijkt bijzonder in trek te zijn voor het organiseren van bepaalde culturele evenementen en voor het houden van officiële ont vangsten. Zo waren er tijdens de vergadering van de Raad vorige week, twee aan vragen om het stadhuis te mogen ge bruiken, n.l. van de zijde van de Stich ting Zeeuwse beeldende kunstenaars, die van 15 Juli tot 15 Aug. een tentoon stelling wil inrichten en van de Bel gische schilder Alphons Blomme, die er zijn werken wil exposeren. De raad bleek bijizonder welwillend tegenover beide verzoeken te staan en stelde de kelderruimte lenjof de zolderruimte voor de exposities beschikbaar, gratis nog wel, inclusief de stroomleverantie. De eventuele verdere kosten aan deze ex positie verbonden, dienen naar de me ning van de raad door de inrichters te worden gedragen of wel door middel van entré's te worden goedgemaakt. B. en W. kregen machtiging met de aan vragers nader in overleg te treden. Voor de verkoop van entrée-biljetten voor het stadhuis werd de heer Meulen- dijk te Zuidzande, student in de wis- en natuurkunde, aangewezen voor de periode van 1 Juli-15 Sept., terwijl diens „bezoldiging", afgestemd op de ver kochte biljetten, werd geregeld. Bij dit agendapunt kwamen de entré's, die voor bezoek aan het stadhuis worden gehe ven, aan de .orde. Het geldende tarief van 45 ct. p. persoon of 7 Belgische frs. blijkt voor velen aanleiding te zijn het stadhuis niet te bezoeken. De heerHer- dink zei dat voor kermisattracties, die slechts enkele minuten duren, meer wordt betaald. De raad zag vooralsnog geen aanleiding wijziging in de tarieven te brengen. De voorz. deelde mee, dat het gedeel te 1961 van het 100 pCt.-plan van de Waterleiding-Mij. zeer binnenkort ge realiseerd zal zijn, terwijl de algehele afwerking van het 100 pCt.-plan voor Sluis in 1962 haar beslag zal krijgen. f 50,- subsidie werd voor 1 maal ver strekt aan de Stichting „Nijmeegs Ly ceum" voor een leerling uit de gemeen te. 2 perceeltjes gemeente-eigendom zijn door de pachters opgeheven. B. en W. stelden voor 2 andere pachters aan te wijzen en de perceeltjes van jaar tot jaar in pacht (huur) uit te geven en wel aan M. Guesquière het perceel van de voormalige vuilnisbelt aan de Oost poort en aan J. du Fossé een perceel weiland aan de Stenen Beer. Na enige discussie werd besloten de percelen voor 6 jaar te verpachten met toepas sing van art. 62 der Pachtwet, zodat indien het wallenplan tot uitvoering komt men dadelijk de beschikking kan krijgen over bedoelde percelen. In afwijking van de bij de vaststel ling van de begroting 1961 bepaalde volgorde, werd thans besloten na het gereedkomen van de bestratingswerken in de St. Jacobsstraat, eerst de Dinsdag straat af te werken en nadien de 1 No- vemberstraat in uitvoering te nemen. Voor de werken in de Dinsdagstraat werd een aanvullend c-rediet van f 1500,- uitgetrokken. Over het voorstel van B. en W. het visrecht in de Kaai te verpachten aan de Sluisse vis- en hengelclub tegen een jaarlijkse pacht van f 25,-, gedurende 6 jaar, ontstond een levendige gedach- tenwisseling. Allereerst werd over de grootte van de pacht gediscussieerd. Men bleek van mening te zijn dat het meer een symbolisch bedrag diende te zijn en men werd het eens op f 10,- per jaar. Bovendien vond men het bezwaar lijk dat bij verpachting aan de hengel club men de jeugd een geliefkoosd vis water ontnam. Immers de hengelclub zal het hengelen in de Kaai dan zeker afhankelijk stellen van een vergunning, die de club tegen een bepaalde vergoe ding zal afgeven. Als voorwaarde werd nu bij de verpachting gesteld, dat men voor jeugdige personen tot 14 jaar slechts een heel matig tarief zou mo gen hanteren. Over het verzoek van dhr. T. A. Goet- hals te Sluis om het perceel van 757 m2 erfpachtsgrond, waarop rijn woning en verdere opstallen zijn gebouwd, voor f 1500,- van de gemeente in eigendom over te nemen, was men het niet nade- lijk eens. De erfpacht loopt tot 30 Juni MEDISCHE f™ lil Burchtstraat 13 G° 1971. B. en W. hadden bij de Prov. Pla nologische dienst hun licht opgestoken, welke dienst met een berekening voor de verkoopwaarde van deze erfpachts grond uit de bus kwam die nogal af week met de door de gegadigde voorge stelde verkoopprijs. De P.P.D. had de waarde van de grond, als deze geen erf pacht zou zijn, bepaald op f 4667,60. De contante waarde van de erfpachts rechten waren hiervan afgetrokken, zodat door de adspirant-koper een be drag van f 3455,- betaald zou dienen te worden, althans volgens de adviezen van de P.P.D. De heer Herdink betoogde dat men bij de P.P.D. van volkomen onjuiste maatstaven is uitgegaan. Het betreft hier nu eenmaal geen maagde lijke grond, maar grond met opstallen. Bovendien zou de gemeente in 1971 niet tegen dhr. Goethals kunnen peg gen: „De erfpacht is ten einde, dus breek Uw opstallen maar weg". Betrok kene heeft een moreel recht op verlen ging der erfpacht overigens, wat heel redelijk is, met herziening van de erf pachtscanon. Thans betaalt dhr. Goet hals f 37,01 p. jaar aan erfpacht. De heer Herdink stelde, dat dit redelijkre- wijs verdubbeld zou kunnen worden tot f 75,-, waardoor bij toepassing van het gebruikelijke 20-voudige canonbedrag bij afkopen van erfpachten, een afkoop bedrag van f 1500,- verkregen zou wor den. De voorz. zei dat men een bepaald uitgangspunt dient te hebben en het P.P.D.-advies met de toegepaste bere keningsmethode vond hij zeker han teerbaar. Wel zou men van mening kunnen verschillen over de waarde van de vrije grond. Weth. van Hal was het niet eens over de waardebepaling van de vrije grond, immers er staan opstal len op, zodat z.i. de bouwgrondwaa.rde anders zal dienen te liggen. Bij stem ming werd besloten met 6 stemmen voor en 1 st. tegen de erfpachtsgrond aan Goethals te verkopen voor f 1500.-. Tegen stemde de heer van Hal, omdat hij zich niet, met het bedrag kon vereni gen. De gemeenterekening 1959 werd voor- loipg vastgesteld. De gewone dienst heeft een batig slot van f 11565,81 en de kapitaaldienst een batig slot van f 43803 61. Op voorstel van B. en W. werd 3350 m2 grond aan de Ridder straat verkocht aan Leenhouts Aanne mersbedrijf te Sluis voor f 45570,- nu de bouw van de 17 woningen binnenkort gaat beginnen. Reeds eerder werd be doelde grond voorlopig aan genoemde aannemer toegewezen. Ten behoeve van het gemeenteperso- neel werd een spaarregeling in het le ven geroepen, dit in navolging van de spaarregeling voor het Rijkspersoneel. Aan de Stichting Kath. Maatschap pelijke Gerinszorg te Aardenburg werd over 1960 f 651.21 subsidie toegekend en aan de Classicale Commissie voor bij zondere kerkelijke Gezinszorg een sub sidie van f 422,61. Op het verzoek van de K.A.B. in het bisdom Breda werd voor de in 1961 te Sluis te houden eenvou- een apart lichtgewicht linnen pakje (met modi eus los hangend jakje), ideaal voor zomerse dagen vlotte zonnejurkjes, met en zonder jasjes, in diverse dessins, maten 38 t/m 46 Voor Uw betere damesconfectie eerst kijken bij Uw Modehuis in Vlissingen dige sociale cursus een subsidie van f 150,- met een maximum van f 7,50 p. cursist toegekend. Overeenkomstig de verstrekte richt lijnen werden voor het gemeenteperso- neel salarismaatregelen genomen. De kasgeldpositie van de gemeente is nog steeds gunstig, zodat de raad het voorstel van B. en W. aanvaardde om f 200.000,- kasgeld, welke tot 22 Juni in bijzondere deposito is gegeven aan de Coöp. Boerenleenbank te Sluis, thans nog voor een periode van 6 maanden aldaar in deposito te houden. Na hierover in besloten zitting te hebben gesproken werd besloten om het industrieterrein aan de St. Anna- straat behoorlijk te kunnen ontsluiten, een weg aan te leggen, waarvan de kos ten zijn geraamd op f 10.000,-. De begroting 1960 en 1961 werden ge wijzigd. Tijdens de rondvraag kwam de heer Wage terug op zijn voorstel aan de notulisten der raadsvergaderingen een vergoeding toe te kennen, gelijk aan het aan de raadsleden toegekende pre sentiegeld. De voorz. wilde dit eerst nog STREEKROMAN door HANOI, SPOOR. 20) „Zeg aan de mannen dat ze dubbel loon krijgen. Laat ze eieren voor hun geld kiezen. Een hoge konijnenstand is ook niet alles". Zo kwam het dat er tijdens de daarop volgende dagen enige beroering was in het dorp. Jonge mannen kwamen in kleine groepjes bij elkaar en soms klonk er een schaterlach. „We moeten Frank er buiten probe ren te houden", zei er een; „ik weet zeker dat hij niet met onze plannen in stemt". „Nee", antwoordde een ander, „doch toevallig weet ik dat hij voor zaken een paar dagen naar de stad moet; dan ga ik om een stelletje jachtvergunnin gen op zijn grond, bij zijn vriend. Die heeft toch geen verstand van die din gen. Hij weet alleen dat Frank graag zo weinig mogelijk konijnen op zijn land heeft. We vertellen aan Meijer dat het de volgende week voor ons de beste tijd is. Meer zullen we hem maar niet zeggen. Lat^n we het maar tonder ons houden". Sternhout lachte in zijn vuistje toen hij hoorde dat de mannen toch hun diensten aanboden. Zie je wel, dacht hij, als ik maar met geld rammel, dan verdwijnt dat zogenaamde gemeen schapsgevoel wel. Werkelijk hadden enkele hooggeplaat ste personen gehoor gegeven aan de uitnodiging om te komen jagen. Som migen hadden hun personeel meege bracht en weldra was het op Duinsfort een en al drukte en beweging. Joke moest in de keuken de scepter zwaaien, iets, dat ze met zoveel personeel maar matig vond. De geringschatting waar mee over het buitenleven gesproken werd, omdat alle comfort ontbrak, deed haar onaangenaam aan. Lydia had met vreugde met haar broers plannen ingestemd. Zij vond het ii goede stap om hem weer in het nor male leven opgenomen te rien. De dag van de jachtpartij stonden vele drijvers, met lange stokken gewa pend, klaar om de konijnen uit hun schuilhoeken te jagen. De heren zagen niet hoe de drijvers elkaar toewenkten. Het gezelschap verspreidde zich. Stern hout gaf een teken en de drijvers be gonnen met stokken te slaan en luid misbaar te maken. Men scheen zijn dubbel loon waard te willen zijn en was overmatig vlijtig. Men draafde, sloeg 'en schreeuwdè dat horen en zien ver ging. Ze-Jeken wel van de duivel beze ten, zoals een der heren het uitdrukte. De jagers konden onmogelijk dit tem po bijhouden. Er viel een enkel schot. Het scheen wel dat er steeds meer drij vers bijkwamen. Als uit de grond ver rezen, vermeerderden rij zich. Allen draafden één richting uit. Sternhout begreep al spoedig dat er iets mis ging. Behalve één armtierig beest had hij nog geen slachtoffer ge maakt. Heel in de verte hoorde hij het gillen van de door hem gehuurde man nen. Noch zijn roepen, noch zijn wenken schenen ze te begrijpen. Hij klom boven op een hoge duintop en haalde zijn verrekijker te voorschijn. Hij slaakte woedende verwensingen. „Ze saboteren, dat schorum. Met welk doel jagen ze nu nog steeds door?" Al gauw zag hij het. Alles stoof naar de richting van die verwenste Frank. Dat moest er nu nog bijkomen. Dat zou hem duur te staan komen. Intussen gingen de drijvers geani meerd hun gang. Ze namen hun taak op, alsof er een fortuin te verdienen viel. In een geweldig grote kring joegen ze de wipstaartjes voor zich uit. Paul, die alleen thuis was, hoorde al van verre het lawaai rijn kant opko men. Verwonderd vroeg hij zich af wat dit indianengehuil te betekenen had. Hij had met een gerust hart toestem ming gegeven om op Franks grondge bied te jagen. Temeer, daar hij zijn vriend had horen klagen dat hij geen tijd had om dat konijnengoedje in be dwang te houden. Paul was een dieren vriend en vond het hele geval nogal wreed, doch Frank had gezegd dat het erger kon worden dan een sprinkha nenplaag. Het geschreeuw kwam steeds nader: er viel een schot. Als bij afspraak be gonnen er vele geweren tegelijk te ra telen, Pauls eerste reactie, nog overge houden van de oorlog, was zich plat op de grond te werpen, maar hij bedacht dat deze aanval onmogelijk op hem gemunt kon zijn. Toch vond hij het be ter niet naar buiten te gaan en maar te wachten tot de bui wat overgedre ven was. Toen het rumoer verstomde, waag de hij een kijkje buiten de deur en wat hij toen zag, deed hem verstomd staan. Overal uit de bosjes kwamen lachende mannen te voorschijn. „Nou", bromde hij, „ze moeten nodig de konijnen verwijten dat ze zich zo .nel vermenigvuldigen; mij dunkt, dit is toch ook niet mis". Achter de mannen met hun geweren volgden de drijvers. Aan Pauls verba zing kwam geen einde. Eindelijk begon hij te begrijpen dat hier meer achter zat. Men joelde en glom van pret. Ver schillende dode langoortjes werden als een soort zoenoffer aan Pauls voeten

De Schakel | 1961 | | pagina 1