4,72 m. en een diepgang van 2,10 m. De inhoud is 29,65 bruto ton ofyvel 83,90 m3. Het schip is door middel van 5 water dichte schotten in 6 compartimenten verdeeld, t.w. voorpiek, nettenruim, vis- ruim, machinekamer, verblijf en ach- terpiek. De voorpiek bevat enkel ankers en kettingen en voor de spanvisserij be nodigde ballastblokken. Het nettenruim is voorzien van rekken en heeft meer dan voldoende ruimte om voor iedere soort van visserij van zo'n vaartuig, de benodigde netten en lijnen, benevens alle bootmansgerief royaal op te bergen. Het visruim kan door middel van schot ten, die uitneembaar zijn, in 8 viskisten verdeeld worden. De totale inhoud van dit ruim bedraagt 22 m3, zodat ook grote vangsten gemakkelijk geborgen kunnen worden. In de machinekamer bevinden zich de ingelaste smeerolie- en brand stoftanks met een respectievelijke in houd van 400 en 3500 liter. De motor heeft een vermogen van 120 pk en zorgt behalve voor de voortstuwing van het schip, ook Voor de aandrijving van de nodige pompen en dynamo's. Het ver blijf bevat 4 kooien voor de bemanning. Een kleerkast, een opbergkast, brede zitbanken met bergruimte, geven de be manning ruimschoots gelegenheid him kleding en proviand op te bergen. De confortabele inrichting en de prachtige afwerking maken een langer verblijf aan boord zeer zeker aangenamer. De achterpiek is uitgevoerd als drinkwater tank met een inhoud van 1500 1. In de opbouw, welke zich boven verblijf en machinekamer bevindt, zijn het kom buis en het stuurhuis gebouwd. In het kombuis is een aanrecht met kast aan de ene zijde, aan de andere zijde is een kast waarop een gasstel zeevast is be vestigd, terwijl behalve een toegang tot de wc ook nog een kast is aangebracht voor het opbergen van reddinggordels, vuurpijlen en seinlamp. Vanuit het kombuis kan men behalve in het ver blijf, ook in het stuurhuis en de machi nekamer komen. Het stuurhuis bevat alle voor de navigatie benodigde instru menten en bedieningsknoppen van de electrische installatie. De besturing van het vaartuig is hydraulisch. Ook de be diening van de winch bevindt zich in het stuurhuis, zodat de schipper deze zelf kan bedienen. Alles bij elkaar een mooi vaartuig, waar zowel de reder als de ontwerper en de bouwers, eer mee inleggen en te vreden kunnen zijn. Iets buitengeiooons. Het is de grote vogelliefhebber, de heer R. Kramer alhier, gelukt, na vele experimenten, |een bruine parkiet te kweken. Dit is ongetwijfeld een zeld zaamheid. Vanzelfsprekend zijn reeds vele vogelliefhebbers een kijkje wezen nemen. Opnieuw oorlogstuig opgegraven. Bij graafwerkzaamheden op de Mid- denhavendam, nabij de Silo te Bres- kens, is een raketbom blootgelegd. Ook zijn weer granaten gevonden na bij het Halve Maantje". Al deze explo sieven zijn inmiddels door de H.V.D. Hulpverleningsdienst) opgehaald. Geslaagde reis van Vrij en Blij". De Breskense reis vereniging „Vrij en Blij" heeft haar jaarlijks reisje er weer opzitten. Vrijdagmorgen om 7 uur werd per toeringcar vertrokken voor een 3-daagse tocht naar Luxemburg. De reis ging over Gent, Brussel, waar onderbroken werd voor het nuttigen van de koffie, via Bastogne naar het einddoel Vian- den. Hier aangekomen wachtte het ge zelschap een heerlijk warme maaltijd. Na afloop hiervan werd nog een wande ling gemaakt. Ook de volgende morgen was er gele genheid om Vianden te bezichtigen, terwijl des middags een rondrit in de omgeving werd gemaakt. Zondag moest het weer op huis aan, waarbij de terugtocht via Huy en Brus sel ging. Het was een zeer gezellige en mooie staan, maar hij wilde in de buurt blij ven om Frank voor het minste vergrijp te laten boeten. Ook werd hij steeds kribbeger door het uitblijven van succes van zijn advocaat. Als die kop pige boer, zoals hij Frank noemde, ook niet een advocaat in de arm had geno men was de zaak al in kannen en krui ken geweest. Nu had hij bericht ont vangen, dat, wilde hij op succes reke nen. de zaak anders geformuleerd moest worden. En iedere dag was nodig om voorbereidingen te treffen, wilde hij volgend jaar de eerste winsten van de renbaan in ontvangst kunnen nemen. Mia probeerde hem zoveel mogelijk afleiding te aeven. Dat dit veel van haar geduld vergde, kon alleen diegene be- grijnen die baar karakter kende. Sternhout liep nu met plannen rond voor een groots opgezette jachtpartij. Daarvoor zou hij invloedrijke personen, die hij nodig meende te hebben voor zijn plannen, uitnodigen. Mia paste niet in dit schema en daarom ontliep hij haar weer een tijdje. Zijn zuster zou er wel niets op tegen hebben om een se lect gezelschap te ontvangen. Zij maak te bovendien nog een prachtige kans op een goede partij. Een rijk huwelijk kon alleen zijn positie versterken. Zij zou haar romantische neigingen, om alleen uit liefde te willen trouwen, nu wel te boven zijn. Hoewel, het gezicht waar ze de laatste tijd mee rondliep, stond vol raadsels. Enfin, als ze hem maar de vrije hand liet, zou hij wel zorgen dat hun fortuin ongekende afmetingen aannam. De voorbereidingen voor de jachtpar tij hielden hem weer een tijdje bezig. reis, begunstigd door prachtig weer. Rode Kruis-collecte. De gehouden Rode Kruis-collecte te Breskens had een netto-opbrengst van f 500,-. Streekdag Vrouwenbond. Onder zeer grote belangstelling werd Dinsdag j.l. in het jeugdgebouw te Breskens de streekdag gehouden van de Vrouwenbond N.V.V. Deze streekdag was bedoeld als een contact tussen het dis trie tsbestuur en de afdelingen in Z.-Vlaanderen, Vlissingen en Middelburg. In bijzonder ruime ge tale kwamen de ledien op. De toeloop was zo groot, dat velen genoegen moes ten nemen met een plaatsje op het po dium. Mevr. J. Schipper uit Goes sprak haar grote blijdschap over deze massale op komst uit en begroette in het bijzonder de beide inleiders voor de morgen, mevr. M. S. Dijk uit Biervliet, alsmede de heer C. Hoek, districtbestuurder van het N.V.V., uit Goes. Nadat eerst door de afd. Breskens een kopje koffie was aan geboden, besprak de heer Hoek de ac tuele problemen waarmede momenteel de Nederlandse vakbeweging te maken heeft. Allereerst is daar het huurvraag- stuk, dat de vakbeweging sterk beroerd. Indien de huurverhoging, aldus inleider, wordt verhaald op de huurder zonder dat hiervoor in voldoende mate com pensatie gegeven kan worden, is het gevaar niet denkbeeldig, dat de huren te zwaar gaan drukken op het budget van het arbeidersgezin. Uitvoerig ging de heer Hoek in op het advies, uitge bracht door de S.E.R. aan de regering inzake de huurverhoging. Nadat de verschillende nieuwe loon- voorstellen en de houding van de rege ring ter sprake was geweest, ging de heer Hoek dieper in op de taak die de vakbeweging op internationaal terrein ten aanziien van de onderontwikkelde landen heeft. Het is de grote opdracht voor de huidige generatie te zorgen, dat de honger in de wereld wordt uitgeban nen. Na deze aandachtig beluisterde inlei ding gaf mevr. M. Dijk enkele korte impressies van de Unesco-studiereis naar Denemarken. Zij stelde, dat het verblijf te kort was geweest om het land te leren kennen, doch dat de reis bij zonder nuttig en leerzaam was geweest. De verhoudingen in de Deense vakbe weging liggen volkomen anders, dan die in Nederland. Men kent daar geen zui len in de maatschappelijke opbouw van het organisatieleven. Er is een vakbewe ging, die evenals het N.V.V. een over koepelend orgaan heeft voor de ver schillende daarbij aangesloten bonden. De ontvangende organisatie, de Deense Bond voor ongeschoolde arbeidsters, een vakbond, geheel bestuurd door vrouwen, heeft ruim 53000 leden. Voorts belichtte de inleidster de kin derverzorgingshuizen. In Denemarken werken veel gehuwde vrouwen. Gedu rende de tijd dat moeder werkt kunnen de kinderen verzorgd worden in een prachtig, licht en modern ingericht verzorgingshuis. Moeder kan haar kind je vanaf de derde maand al naar het kinderhuis brengen. Tenslotte vertelde de spr. iets over de maaltijden, die bij zonder overvloedig zijn in Denemarken en geheel anders dan de Nederlandse. Tijdens de middagpauze werden de meegebrachte boterhammen opgegeten' waarbij de afdeling Breskens heerlijke soep serveerde. Een wandeling werd door Breskens gemaakt en heel wat dames beklommen Breskens nieuwe attractie, het kunst duin, terwijl ook de vissershaven met een bezoek werd vereerd. Na de middag declameerde mevr. A. Slootweg uit Amsterdam op bijzonder verdienstelijke wijze uit de werken van Annie M. G. Schmidt en Simon Carmig- gelt. Heel erg in de smaak vielen de Jordaan-herinneringen van het Ons Huiswerk, geschreven door mej. van Asperen. Een grote verloting zorgde er voor dat de kas weer wat op peil kwam. Hij ondervond ook nu weer dat men ge makkelijker vijanden maakt dan vrien den. Een van zijn mensen, de oude Meiier, wist niet hoe hij het lijdelijk verzet van het dorp moest overbrengen. Verlegen draaiend met zijn pet stond hij voor Ste'-n^out. Haperend vertelde hij dat hij onmogelijk mensen in het dorn had kunnen krijgen om tijdens de jachtpartij te komen drijven. ,.Ziet U", stamelde hij, ,,ziet U, ze hebban geen zin. Laat hij zijn eigen konijntjes maar opjagen, zeggen ze, of een serie honden nemen". „Honden zijn niets waard in de dui nen Ze besteden uren om een konijn uit te graven en ie wo^dt tureluurs van d^ herrie. Een grote iaebtnartij gaat niet zonder drijvers. Zeg tegen dat volk dat ik hier een konijnenplaag zal laten uitbreken. Geen konijn wordt er meer geschoten. Zij behoeven dan niet aan te komen met klachten over kaalgevre ten tuinen. Welke reden geven zij op voor hun weigering?" „Tja, jonker, men zegt dat U Frank wil verdrijven uit zijn huis en dat van de Verhagens zijn ze ook nog niet ver geten, zeggen ze". „Wat", brulde Sternhout, „willen die boerenkinkels mij de les lezen?" Plotseling bedacht hij, dat hij tegen over zijn gasten een slecht figuur zou slaan als hij niet over drijvers beschik te. Wie konden hem beter helpen dan de inwoners, d*e richting en ligging van het terrein precies wisten? Hij zou uit een ander vaatje moeten tappen. (Wordt vervolgd). Mevr. J. Schipper bracht de dames A. Slootweg en M. Dijk hartelijk dank voor het gebodene. De afd. Breskens werd voor de prima verzorging van de inwen dige mens op deze streekdag warme hulde gebracht. Met samenzang werd de bijeenkomst gesloten. Oroede Geslaagd. Woensdag slaagde te Middelburg mej. J. van Hij f te te Groede voor de akte hoofdleidster kleuteronderwijs. Nieuwe Pastoor. Door de Bisschop van Breda is be noemd als pastoor te Groede, de Eerw. Heer J. Fassaert, voorheen kapelaan te Breda. Vandaag om 18.00 uur zal pastoor Fassaert plechtig geïnstalleerd worden. Hoofdplaat Bevorderd. De heer J. van Fraeijenhove te Hoofd plaat is met terugwerkende kracht tot 1 Jan. 1961 bevorderd tot besteller le klas bij de P.T.T. Oostburg Vergadering. Vrijdag 7 Juli a.s. zal in hotel „Victo rie" te Oostburg, op uitnodiging van de Commissie ter bevordering van de ont wikkeling van West Z.-Vlaanderen, een vergadering plaats hebben van de 14 West Z.-Vlaamse gemeenteraden en de leden van de Vereniging van burge meesters, secretarissen en ontvangers in dit district. Retranchement Regionale brandweerwedstrijden. De jaarlijkse brandweerwedstrijden van de kring West Z.-Vl. worden Zater dag a.s. alhier gehouden. Er is inge schreven door de corpsen van Sluis, Aardenburg, Groede, Biervliet, Oostburg, Zuidzande, Waterlandkerkje, Hoofd plaat, Breskens, Schoondijke, de P.T.T. en Retranchement. Voor de beste pres tatie wordt een beker beschikbaar ge steld. Ook voor de kundigste bevel voerders worden prijzen uitgereikt. Ver der ontvangen de deelnemende corpsen een plaketmedaille. De ontvangst is vastgesteld op half elf. De wedstrijden beginnen om 1 uur. De heer S. H. J. de Roos, adjunct inspecteur brandweer te Breda, is belast met de wedstrijd-leiding. Adviseur is de heer G. H. Kortus, inspecteur brand weerinspectie te Breda. Reis bejaarden. Naar het zich laat aanzien, zullen de bejaarden weer hun jaarlijks reisje hebben. Het wordt een bustocht naar Gent, Brussel, Mechelen en het Meer van Donck, op Zaterdag 1 Juli a.s. Bromfiets in brand. Vooruitlopende op de brandweer- wedstrijden, die a.s. Zaterdag te Re tranchement plaats hebben, waren en kele Retranchementenaars Dinsdagmid dag in de gelegenheid de bluskunst in praktijk te brengen, toen een onwillige bromfiets vlam vatte. Het duurde enige tijd voor men de brand meester was. Het betekende voor onze Zuiderbuur het einde van een uitstapje en een flinke schadepost! Collecte. De collecte voor hiet Ned. Roode Kruis bracht f 134,75 op. Rundveekeuring. Bij de rundveekeuring kende de jury, bestaande uit de heren ir. Harmsen, Kleinepier en De Rijke, de prijzen als volgt toe: Eerste kalfskoeien Rika, van Iz. Basting, le prijs. Tiveede kalfskoeien: la, Dora, van L. I. Basting; lb, Marie, van J. P. Vercouteren. Derde kalfskoeien: Irene, van Iz. Basting, le prijs. Oudere kalfskoeien: la, Johanna, van L. de Regt; lb, Gerda, van Joh. Vercouteren: lc, Marie II, van P. Vercouteren; Id, Hilda, van P. Ver couteren. Kalf vaarzen: 1, Emma, van J. Dekker; 2, Johanna, van P. Dekker; 3, Fietje, van L. I. Bas ting; 4, Hilda, van P. Vercouteren; 5, Anna, van L. I. Basting; 6, Anna, van F. Vercouteren; 7, Astrid, van P. Vercou teren. Jongere vaarzen: Juweel, van Iz. Basting, le prijs. De beste vaars: Emma, van J. Dekker. De kampioene: Gerda, van J. P. Vercouteren: De kampioene der vroegere kampioe nen: Johanna, van L. de Regt. Waterlandkerkje Inenting. Door de gemeente-arts, dokter A. E. Lievens, werden de kinderen geboren in 1960 voor de derde maal en die geboren in 1958 en 1959 voor de vierde maal in geënt tegen polio. Geslaagd Mej. M. F. Dieleman alhier, slaagde aan de Rijkskweekschool te Middelburg voor het examen voor onderwijzeres. Rijtoer ouden van dagen. Het comité voor de verzorging van de rijtoer voor de ouden van dagen kwam in vergadering bijeen. Beslqten werd het jaarlijkse uitstapje te organiseren op 11 Juli a.s. De reis zal gaan naar Antwerpen. De heenreis wordt gemaakt via Vlissingen. Goed afgelopen. In een bocht van de weg Oostburg- Waterlandkerkje klapte plotseling een achterband van een Belgische perso nenauto. Hierdoor, verloor de bestuur ster, een dame uit Gent, de macht over het stuur. De auto botste op een be tonnen paal bij de heer J. van H. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. De auto werd aanzienlijk bescha digd. IJzendijke Geslaagd. Tijdens de aan de gemeentelijke op leidingsschool voor kleuterleidsters te Middelburg gehouden examens ter ver krijging van de bevoegdheid van hoofd- ieidster slaagde mej. M. L. J. M. v. d. Wijnkei te IJzendijke. Schoondijke Eerste steenlegging Onder grote belangstelling werd Woensdag j.l. de eerste steen gelegd voor het Gereformeerd Bejaardencen trum dat te Schoondijke, op een terrein naast de Landbouwhuishoudschool zal verrijzen. Belangstellenden en genodig den kwamen bijeen in het jeugdgebouw „Laus Deo", waar de heer A. Arendse, voorzitter van het Stichtingsbestuur, een begroetingswoord sprak. Blijk van belangstelling gaven o.m. drs. K. Laans- ma, directeur van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel werk, ir. Stam, vertegenwoordiger van de Hoofd-ingehieur-Directeur van de Bouwnijverheid in Zeeland, B. en W. van Schoondijke, de Geref. predikanten uit West Z.-Vl., vertegenwoordigers van de diaconieën, aannemers, onderaanne mers, enz. Ook was een vertegenwoordi ger van het bestuur van het bejaarden tehuis „Rozenoord" aanwezig. Na een lange voorbereiding, aldus de heer Arendse, is in 1956 de Stichting Geref. Bejaardentehuis in het leven ge roepen. Niemand van ons was toen door drongen van de enorme taak en het vele werk dat wachtte, om tot de stich ting van een bejaardencentrum te kun nen overgaan. De bejaardenzorg van nu is een geheel andere, dan die van vroe ger. Er is nu zo weinig tijd voor bezin ning. Onze taak zal zijn onze bejaarde broeder en zuster met voldoende zorg en hulp te omringen. Het tehuis heeft nog een bescheiden omvang, doch in de toekomst is reeds nu gerekend op uit breiding. Met de wens uit te spreken, dat Gods onmisbare zegen zal rusten op dit stuk diaconaal werk, besloot de voorzitter zijn begroetingsrede. De genodigden begaven zich daarna naar het in aanbouw zijnde bejaarden tehuis, waar Ds. van Mechelen, onder het toeziend oog van de bouwvakarbei ders, de eerste steen inmetselde. De heer Arendse had in een korte toespraak dank gebracht aan allen die medegewerkt hebben aan de totstand koming van deze eerste mijlpaal. In het bijzonder bracht hij dank aan de heer Laansma voor zijn hulp en bemiddeling bij de voorbereiding van de plannen. Juist omdat zo velen hielpen, aldus spr., is het zo bedroevend dat men in eigen kring nog zo afwijzend staat tegenover dit eigen bejaardencentrum. Namens de werklieden bood de heer A. van der Walle de troffel aan Ds. van Mechelen aan, waarmede hij de eerste steen ge metseld had. Hierna begaven de geno digden zich weer naar het jeugdgebouw. Als eerste spreker voerde Ds. van Mechelen uit Oostburg het woord na mens de samenwerkende diaconieën van de Geref. Kerk te Oostburg, Breskens en Schoondijke. Als voorzitter van de raad van toezicht van de Stichting, bracht hij dank voor het prachtige werk, dat men verzet, om een eigen centrum voor bejaarden te verkrijgen. Met kleine kracht, immers de Geref. gemeenten zijn maar klein, heeft men een zeer groot object ter hand genomen en nu bijna voitooid. De goede samenwerking welke men tussen de diaconieën heeft kunnen verkrijgen, is een aansporing om tot meer samenwerking te komen. Ir. Stam voerde het woord namens de Hoofc -ingenieur-Directeur van Bouw- nijveiheid in Zeeland. Hij merkte op, dat een eerste steenlegging een grote gerus :stelling is. Immers dan is na een lange tijd van voorbereiding de bouw een f ?it. Sprekend over de noodzaak van bejaardentehuizen, merkte de heer Stam op, dat voor de gewone verzor gingshuizen Zeeland het maximum wel haast is genaderd. Wel is er nog drin gend behoefte aan bejaardenwoningen, gewoon tussen de bevolking in gebouwd, alsmede aan aparte bejaardenhuisjes bij «oen centraal verzorgingscentrum. Voorts heeft Zeeland veel gebrek aan bejaardentehuizen voor mensen, die een speciale verpleging nodig hebben. Deze verpleging eist speciale zorgen en een speciale opleiding. Men is niet zo maar een bejaarden-verzorgster. Met veel ge duld en verstand dient men te leren aan c'e meisjes, hoe men met de oudere mlensen moiet omgaan, aldus de heer Stam Het personeel kan een bejaarden- tehuir tot een succea maken. Hij sprak tenslotte de wens uit, dat onder de be jaarden zegenrijk werk gedaan mag worden. Burgemeester Hoftijzer van Schoon dijke roemde die ideale plaats waar het bejaardenhuis is verrezen. Vlak bij het gemeentehuis, het postkantoor en de Geref. Kerk. Tenslotte ook nog kort bij de modern ingerichte gymnastiekzaal. Deze gymnastiekzaal jzullen. de ouden van c'agen in de toekojnst kunnen ge-

De Schakel | 1961 | | pagina 2