BOBBE V isserijfeest' N ieuws BOBBE Witte NappaJasjes f59,50 Terlenka Rokken 27,50 en 33,50 Feuilleton Het was van ons. de jchakel ALG. NIEUWS BLAD r~ ALG. NIEUWS VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN 15e Jaargang - Nr. 822 Vfijdag 23 Juni 1961 Verschijnt iedere vrijdag A bonnementsprij s f 1,10 p.kw.; franco p. post f1,35 Prijs der advertenties 10 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 439 DRUKKERS UITGEVERS f» SMOOR DE HULSTER DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TELT» - GIKO 358296 DE OPTOCHT. Als op Zaterdag 12 en Zondag 13 Augustus a.s. na de opening van de vis serijfeesten de optocht zich zal presen teren, zal weer één der hoogtepunten der feestelijkheden een aanvang nemen. Een optocht, met aan het hoofd de vis serij-koningin, die ook dit jaar weer zeer veel beloofd en aan de bezoekers een aanblik zal bieden, die nog lang in de herinnering zal voortleven. Reeds nu treffen al een 12-tal buurt verenigingen voorbereidingen om aan de optocht met een praalwagen deel te nemen. Hierin zal ook dit jaar de buurt vereniging Nieuwe Sluis vertegenwoor digd zijn. Diverse muziekgezelschappen en ver enigingen zullen deze stoet completeren Evenwel is er nog plaats voor vele groepen, groot of klein, om aan de op tocht deel te nemen. Laat elke buurt of straat hierin vertegenwoordigd zijn. Voor alle inlichtingen betreffende de optocht kan men zich wenden tot het secretariaat „Comité visserij dagen", F. van Luijck, Boulevard, tel. 777. Het comité. Plaatselijk Nieuws Cadzand Raadsvergadering De Raad der gemeente Cadzand ver gaderde vorige week in openbare zit ting, onder voorzitterschap van burge meester J. A. Leenhouts. De notulen der vorige vergadering werden ongewijzigd vastgesteld. De voorzitter beantwoordde de tijdens de laatste vergadering gestelde vragen, waaruit bleek, dat het probleem der straatverlichting nog steeds een punt van overweging uitmaakt in het college van B. en W., zodat nog geen nadere mededelingen terzake gedaan kunnen worden. De presentiegelden van de woonruim te-adviescommissie zijn inmiddels uit betaald, aldus kreeg mevr. J. Adriaan- sen-de Neef ten antwoord. Het punt badmeester, waarnaar mevr. Adriaan- sen had geïnformeerd, zou ter vergade ring aan de orde komen bij de behande ling van de begrotingswijziging 1961. De woning-we twoningen, waarvan mevr. Adriaansen de opleveringsdatum wilde weten, blijken thans reeds betrokken te zijn. De heer de Bruijne had gewezen op de noodzaak een slijtlaag aan te bren gen op het nieuwe parkeerterrein. De voorz. zei, dat hij zich reeds met de Minister in verbinding heeft gesteld om de slijtlaag aan te mogen brengen in het kader van het wederopbouwplan en de kosten ad f 3500,- ten laste te mo gen brengen van de wederopbouwreke- ning. Tijdens de vorige vergadering was de wens uitgesproken het bruggetje in het duinpad van een leuning te voorzien. De voorz. zei, aan Fokke reeds opdracht te hebben gegeven een eenvoudige leu ning te maken. De begroting 1961 is inmiddels door G.S. goedgekeurd. Hierin is de tweede gemeentewerkman opgenomen, zodat men thans tot aanstelling van deze functionaris kan overgaan. B. en W. brachten aan de raad een aanbeveling uit van 3 alfabetisch gerangschikte na men, n.l. A. A. Bril, A. D. van Houte en A. J. W. Kommers. De heren de Hullu en de Bruijne fungeerden als commissie van stemopneming. Bij stemming bleek de heer A. A. Bril met 4 stemmen te zijn benoemd. 3 stemmen werden op de heer A. D. van Houte uitgebracht. In totaal waren er voor deze functie 17 sollicitanten. De voorz. feliciteerde de heer Bril met zijn benoeming. Bepaalde salarisherzieningen ten aan zien van de reeds in functie zijnde ge meentewerkman werden genomen, als mede voor de ambtenaar ter secretarie. Ook de uitkering ineens, de z.g. franje uitkering, zal aan genoemde ambtena ren worden toegekend. Tevens werd het salaris van de zo juist benoemde 2e ge meentewerkman vastgesteld op f 4461,46 per jaar, terwijl daarboven nog een kle. dingtoelage van f 100,- zal worden ver leend. Tijdens de vorige raadsvergadering staakten de stemmen over het voorstel van B. en W. de presentiegelden voor de raad van f 7,50 op f 10,- per bijgewoon de vergadering te brengen. Thans stond dit voorstel weer op de agenda. De heer Bril, die toen niet aanwezig was, zei het wel vreemd te hebben gevonden, waar de wedde van de wethouders wel door de raad werd verhoogd en dat om trent de verhoging van de presentiegel den de stemmen staakten. Hij wilde wel de noodzaak onderstrepen dat men voor zowel de wethouders als de raadsleden één lijn moet trekken. Ik ben de vorige keer tegen verhoging van de wethou- derswedden geweest. Aangezien de raad ze toch verhoogde, heb ik nu een ge wijzigd standpunt ingenomen. Bij stem ming bleek het voorstel van B. en W. met 4 stemmen te zijn aangenomen. Tegen stemden de heren de Bruijne, de Hullu en Kools. Op voorstel van B. en W. werden de subsidie-aanvragen van het Phil Har monica-orkest „Flandria" Z.-Vlaande ren, alsmede van de Stichting Katho liek Vormingscentrum en van de Stich ting tot steun van de Prot. Geestelijke Verzorging van het Nederl. Leger, afge wezen. De begroting 1960 werd gewijzigd. De post voor onvoorzien is thans nog groot f 1251,02, terwijl een bedrag van f 2000,- j overgebracht kon worden naar reserve voor de wegen of het uitbreidingsplan, j De begroting 1961 werd gewijzigd in verband met de aanstelling van een badmeester voor het badseizoen 1961. De voorz. zei, dat er op de oproep 1 sollicitant zich heeft aangemeld. Deze candidaat heeft zijn akte gehaald, ter wijl hij niet met motoren kan omgaan en ook geen E.H.B.O.-diploma heeft. De eisen, die B. en W. aan een dergelijke functionaris moeten stellen, zijn: dat het een goed zwemmer moet zijn, hij dient te beschikken over de nodige mo torkennis om de vlet te behandelen en te besturen, terwijl hij in het bezit dient te zijn van het E.H.B.O.-diploma. De polder Tienhonderd en Zwarte is be reid de heer L. van Grol, die deze capa citeiten wel bezit, af te staan tot 2 Sep tember a.s. De heer van Grol, die in de zomermaanden werkzaamheden verricht aan de stenen glooiingen en uit hoofde daarvan een flink salaris verdient, is wel genegen de gemeente uit de im passe te helpen, indien hem het gelijk waardige loon van f 130,per week wordt uitbetaald. De sollicitant vroeg f 100,per week. Het verschil van f 30,is zeker verantwoord, wanneer men weet, dat Van Grol ook de Zater dagen en Zondagen dienst wil doen, ter wijl hij des middags niet naar huis gaat, maar aan het zeebad blijft. Hoewel B. en W. de capaciteiten van de heer Van Grol naar waarde weet te schatten, zal ze er toch naar streven voor het sei zoen 1962 een oplossing te vinden, die niet zulke hoge financiële offers vraagt van de gemeente. Maar juist het feit, dat we alles willen doen om de veilig heid van het strand te bevorderen, al dus B. en W„ stellen we voor de heer Van Grol aan te stellen, waarmee de raad accoord ging. Voorts werd de be groting gewijzigd in verband met de door de raad bepaalde tariefsverhoging voor gebruik van het zeebad. Voor een volwassene werd het tarief van f 0,30 op f 0,50 gebracht, terwijl het tarief voor kinderen beneden 14 jaar op 50 pCt. hiervan of f 0,25 werd vastgesteld. Voor het plaatsen van tenten aan het zeebad zal in plaats van tot nu toe 50 cent, thans f 0,75 per dag in rekening worden gebracht. Een windscherm met 1 zijde van langer dan 1 meter wordt als tent berekend. De brandbluseenheid, die binnenkort zal komen is een kapitaal geval, waar voor het brandweerpersoneel en de brandmeester de nodige zorg moeten weten op te brengen. De huidige brand meester, de heer W. L. Hamelink, die de zestigjarige leeftijd heeft bereikt, heeft zijn ontslag genomen. In overleg met de brandweerinspectie hebben B. en W. naar een vervanger gezocht en de keus is gevallen op wethouder I. van Houte. De functie van wethouder is ver enigbaar met die van brandweercom mandant. Hij zal een vergoeding van f 100,per jaar genieten, evenals de vorige commandant. B. en W. zijn van mening, dat ze een goede keus heeft gedaan en dat de heer Van Houte het in hem gestelde vertrouwen zeker niet zal beschamen. De voorzitter bracht hulde aan de heer Hamelnk voor zijn vele jaren dienst als brandweercom mandant en zei erkentelijk te zijn voor hetgeen hij gedurende die tijd voor de brandweer van Cadzand heeft gedaan. Tijdens de rondvraag informeerde mevr. Adriaansen-de Neef naar het rap port van de schoolartsendienst. De voorz. deelde hieromtrent mee, dat 30 leerlingen zijn onderzocht. Bij 18 wer den geen afwijkingen geconstateerd. 9 leerlingen werden naar de huisarts ver wezen. 28 leerlingen waren tegen pok ken ingeënt en ook tegen diphterie. 7 kindleren hadden een goed gebit, 11 een matig en 10 een slecht gebit. De heer J. Kools informeerde ernaar, wanneer de weg door de polder onder de duinen ge asfalteerd zou worden. De voorz. zei, blijkens een mededeling van de op zichter van de polder, goede hoop te hebben, dat dit nog vóór 1 Juli zal plaats vinden. De heer A. A. Bril dankte de raadsleden voor zijn benoeming tot gemeentewerkman. Hij dankte de raad voor de prettige samenwerking gedu rende de lange periode, die hij raadslid is geweest. Hij hoopte in zijn nieuwe VERRAST U MET EEN exclusieve aanbieding voor een uitzonderlijk lage prijs van (Deze jasjes zijn niet van echt leder te onderscheiden). Bijpassende rechte en geplooide modellenmaten 38 tot en met 48) Voor Uw betere damesconfectie eerst kijken bij Uw Modehuis in Vlissingen functie op dezelfde samenwerking te mogen rekenen. De heer I. de Hullu bracht het bou wen aan de kust ter sprake. Hij vond dat het daar wel wat te internationaal wordt. De voorz. zei, dat dit zeker de volle aandacht van B. en W. heeft en in het verleden heeft gehad. Breskens Nieuw vissersvaartuig. Zaterdagmiddag is bij de machinefa briek Reijnhoudt v[h J. de Bruijne, te Breskens. het voor een Belgische reder gebouwde vissersvaartuig Z 410 „Marco Polo", nadat het Vrijdag voor het be proeven van machines en werktuigen heeft proef gevaren en gevist, aan de opdrachtgever, de heer Derudder, over gedragen. Het vaartuig, een gamalenkotter, is" nu aan de Zeebrugse vloot toegevoegd en mag als een van de modernste vaar tuigen van deze vloot worden be schouwd. Het schip, dat geheel door de fa. Reijnhoudt is ontworpen, heeft een lengte van 16,75 m., een breedte van STREEKROMAN door HANOL SPOOR. 19) Zij wankelde even en met een ver schrikt kreetje verdween ze in de diep te. Paul was zo vlug hij kon het duin opgesneld en keek over de rand van de steile helling. Het water had dit ge deelte van de duinen ondermijnd en bij het betreden daarvan zakte de top weg, de argeloze wandelaarster meevoerend. Paul zag haar worstelen om uit het zand te komen en vond het nu tijd om in te grijpen. Met een sprong plofte hij naast haar neer. Enigszins dwaas keken ze elkaar aan. Dan kleurde een dieprood het gelaat van Lydia, want zij was de onfortuin lijke zanddrenkeling die zo de belang stelling van Paul had opgewekt. „Paul", stamelde ze, „waar kom jij vandaan?" „Van boven", zei hij droog, „ik ben ridder Loophart en snel mijn heldin te hulp". „Doe niet zo flauw en help me liever om uit dit kriebelige zand te komen". Paul moest eerst zichz.elf. loswerken en hielp daarna* Lydia uit haar nete lige positie. Ze keken elkaar aan en schaterden het plotseling uit om de grappige situatie, waarin ze verkeerd hadden. „Dat juist mij dit moest overkomen", lachte Lydia, „terwijl ik zo goed weet dat dit op een steile helling ieder ogen blik kan gebeuren. Vroeger als kind zochten we juist dit soort hellingen uit om er glijbaantje te spelen". „Heb jij hier dan gewoond?" vroeg Paul verbaasd. Lydia beet zich op haar lip. Dat was waar ook. Paul kende niet eens haar ware naam. Beiden waren leerling op een academie geweest. Haar voogd had zich daartegen eerst sterk verzet. Hij vond het in haar stand niet te pas ko men om samen met allerlei excentrieke types les te nemen in een lichtzinnig vaak als kunstschilderen. Lydia's betoog, dat er degelijke en hardwerkende jongelui op de academie 'waren, werd niet aanvaard en tenslotte kreeg ze toestemming onder voorwaarde dat ze zou worden ingeschreven onder een aangenomen naam. Onder deze naam had ze dus Paul leren kennen en er was een hechte vriendschap ont staan. Paul had van haar een schets ge maakt, welke op een tentoonstelling zo de aandacht trok, dat' de pers er gewag van maakte. Het frappante kopje stond in vele kranten afgebeeld. Lydia moest hierna onmiddellijk naar het buiten land. Ze verdween als het ware in rook uit Paul's leven. Hij had haar echter nooit kunnen vergeten. Diep beledigd over haar plotselinge verdwijning had hij zijn schilderstudie er aan gegeven en was zijn vaders wens om voor landbouwingenieur te stude ren, gaan vervullen. „Ben je hier met vacantie?" probeer de Lydia nog even het bekendmaken van haar identiteit uit te stellen. „In zekere zin wel", zei Paul, „mis schien een heel lange vacantie, mis schien voor altijd". „Wil je zeggen dat je hier woont?" vroeg ze verbaasd. „Ja en het bevalt me hier uitstekend". Daarna vertelde Paul dat hij bij zijn vriend woonde en hoe deze moest wor den bijgestaan om zijn pachtheer te weerstreven. Lydia vond de situatie nu nog moei lijker worden. Zij wist niet veel van de plannen van haar broer. Zij verweet zichzelf dat ze Richard veel te veel zijn gang had laten gaan. De bezittingen behoorden hen beiden, maar ze maakte nooit gebruik van haar medezeggen schap. Dat er onrechtvaardige dingen konden gebeuren, was nooit bij haar op gekomen. Met zachte stem vertelde ze Paul alles, vanaf de laatste dag van hun vriendschap tot aan het moment dat ze naar het landgoed toeging. Toen het Paul langzaam duidelijk werd dat Stemhout haar broer was, stond hij perplex. Daarna viel er een veelbeteke nende stilte. Lydia werd het bang te moede. Natuurlijk dacht Paul dat ze met alles op de hoogte was. Het -was ook niet goed te praten dat ze zich door haar broer als een debiel kind had laten leiden. Lydia, die bij al haar kennissen als de ongenaakbare doorging. smeekte Paul nu om haar omstandigheden te begrijoen. Paul, die zielsgelukkig was dat hij haar had teruggevonden, genoot van haar lieve stem. Hij bedacht, hoe hij een zeker tijdverlies van Frank ver oordeeld had en moest bekennen dat hij zelf hard op weg was om alle records op dit gebied te slaan. Geen minuut meer, ging het door hem heen en hij sloot haar in zijn armen. Hun wat late geluk was begonnen. HOOFDSTUK XIV. De jachtpartij. Wekenlang gingen Paul en Lydia op in het genot van hun samenzijn. Het tere punt, het beheren van het land goed, had zij nog niet met haar broer besproken. Het leek ook niet nodig. Be richt van vorderingen bleven uit. Daar Lydia besefte, dat het onderhoud niet aangenaam zou zijn, wachtte ze steeds op een goede gelegenheid. Haar broer was bijna altijd in een slechte stem ming. Zo goed en zo kwaad als het ging, had hij zich door de zomergeworsteld. Het platteland begon hem tegen te

De Schakel | 1961 | | pagina 1