de laatste jaren de veefokkerij toene men, o.a. in de streekverbeteringsgebie- den Aardenburg-Sluis Heille en het streekverbeteringsgebied Koewacht. Zo was de keuring te Biervliet vei»be neden het vroegere peil. De kwaliteit was door de op de be drijven reeds toe gepaste selectie zeker goed te noemen doch werden de namen van verschillen de fokkers, die vroeger een bijzondere naam op dit gebied verwierven, zelfs niet meer gehoord. De uitslag was als volgt Eerste Kalfskoeien: Sonja, eig. T. H. Boerjan, la pr.Dina 9, M. Ingels, 2a pr.; Dina 10, eig. idem, 2b pr.Dina 8, eig. idem, 2c pr. Tweede Kalfskoeien: Dina 6, eig. M. Ingels, le pr. Derde Kalfskoeien: Dina 3, eig. M. In gels, la pr.; Rika, eig. Th. Boerjan, lb pr.Dina 5, eig. M. Ingels, lc pr. Oudere Koeien: Jannie 17, eig. Th. Boerjan, la pr. (tevens kampioen)Di na, eig. M. Ingels, lb pr.; Maatje 5, eig. T. Haak, lc pr.; Kitty, eig. J. W. v. d. Slikke, ld pr.Mina, eig. J. F. Dekker, lc pr. KalfsvaarzenMarjan, eig. J. W. v. d. Slikke, le pr.Trees, eig. J. F. Dekker, 2e pr.Truus, eig. idem, 3e pr. Vaarzen: Maatje 12, eig. F. Haak, le pr. Stieren: Stier van J. F. Dekker, 2epr. Waterlandkerkje Schoolreis. De leerlingen van de 3e, 4e, 5e en 6e klas van de o.l. school te Waterland- kerkje, maakten weer hun jaarlijkse schoolreis. De eerste dag ging het dit maal via het Liesbosch naar de dier gaarde Blij dorp te Rotterdam. Dezelfde dag werd nog een bezoek gebracht aan Panorama Mesdag te Den Haag. 's- Avonds werd nog een vaartocht ge maakt op de Kagerplassen. In de jeugd herberg De Kaag werd overnacht. De volgende morgen werd de bloe menveiling te Aalsmeer en Schiphol be zocht. 's Middags konden de kinderen hun hart nog eens ophalen in het sprookjesbos de Efteling te Kaatsheu vel. Daarna ging het huiswaarts, ech ter niet voordat ze ook nog even een kijkje hadden genomen in de speeltuin Rozenoord te Bergen op Zoom. 's Avonds om half tien kwamen ze weer thuis, waar hun ouders hen reeds stonden op te wachten om de enthou siaste verhalen van de kinderen te ho ren over deze twee mooie dagen. Schoolzwemmen. De leerlingen van de 4e, 5e en 6e klas van de o.l. school te Waterlandkerkje zijn weer begonnen met de schoolzwem- lessen. Deze lessen worden wekelijks genoten in het gemeentelijk zwembad te Aardenburg. Oostburg Schoolreisje. Vorige week maakten de leerlingen van de le en 2e klas der Openb. lagere school te Oostburg hun jaarlijks school reisje. De kinderen vertrokken des mor gens, o.l.v. beide onderwijzeressen en enige dames van de Oudercommissie, per toeringcar naar de Belgische bad plaats Knokke, waar allereerst de Bou levard bezichtigd werd. Het verdere ge deelte van de dag werd doorgebracht in een speeltuin, waar de kinderen zich bijzonder goed vermaakten en zich te goed konden doen aan de aangeboden wafels. Verkeer sexctmen. Vrijdag j.l. maakte de commisse voor Verkeersonderwijs te Oostburg de uit slag bekend van het door de leerlingen van de 5e en 6e klas van de lagere scho len afgelegde jeugdverkeersexamen '61. De deelname bedroeg 130 leerlingen. De geslaagden zijn: Openbare lagere school: Dirk Schel- tens, Anneke Siepelinga, Rini Buijck, Peter Rosenkranz, Jan de Smit, Koos Sol, Betsy Vermeulen, Ina Schrier, Ri- heid zal worden. Stel je voor, een ren baan. Wat moeten wij daartegen nu be ginnen?" Frank was sprakeloos. Dan zei hij: „die vent heeft geen hart, hij moet ge kielhaald worden". Doch hoe ze ook de zaak aan alle kan ten bekeken, ze zagen geen doeltreffen de tegenmaatregelen. ..We zullen er met Paul over praten", besloot Frank, „mis schien kent hij mensen die over genoeg idealen en liefde voor de natuur be schikken om dit tegen te gaan". Een weinig opgelucht besloten ze een van de hoogste duintoppen te beklim men. „Doen wie er het eerste is", daag de Joke overmoedig uit. Bijna gelijktij dig kwamen ze boven aan. Iedere keer weer opnieuw konden hun ogen zich niet genoeg verzadigen aan de afwisselende duinbegroeiïng. „Al heel jong zouden alle kinderen van de natuur moeten leren houden. Feitelijk moesten zij hier worden groot gebracht", zei Joke. „Bij Sternhout heeft dit toch niet ge holpen", zei Frank gelaten. „Heb je nog iets naders gehoord?" „Nee, het schijnt hem niet voor de wind te gaan. Die vriend van Paul ver staat zijn vak en weet hoe hij hem moet aanpakken. Toch laat ik me heus niet in slaap wiegen door het idee dat het conflict beëindigd is". „Als het maar geen stilte voor de storm is", betwijfelde Joke. „Hé. kijk", viel Frank ineens in, „daar gaan Sternhout en Mia, hoe hebben ze elkaar gevonden. Daarom zie ik haar de laatste tijd zo weinig". „Heb je haar dan gemist?" kon Joke nus Bouwens, Tonnie Nelisse, Theo van Gemert, Ella Punt. Openbare b.l.o.-school: Hans de Muijnck en Francien Anderesse. Chr. bijz. lagere school: Evert Harm- sen, Dik de Best, Willem Catsman, Bep- pie Bot, Sari de Kam, Henk Anderiesse, Bert Oostwal, Paul Kolff, Rino Abra- hamse, Els Scheele, Elisa Uneputty, Corrie Cauwels, Els de Gardeijn, Mart. Meijers, Laura Ruijtenburg. R.K. bijz. lagere school: Jeanine van de Veire, Loes Dieleman, Eddy Roozen, Bennie Scherbeijn, Petrus Bokelaar, Annelies Bogaert, Jan Geurtz, Wilfried van Hee, Henriëtte van de Plasse en Rita Verheije. Benoeming Tot leraar in vaste dienst aan het Koningin Wilhelmina Lyceum en de daaraan verbonden Rijks M. M. S. is benoemd de heer J. C. Lodder. Trottoir-tekenwedstrijd. Onder auspiciën van de winkeliers vereniging werd Zaterdagmiddag te Oostburg een trottoir-tekenwedstrijd ge houden. Het was de 14-jarige Joke van der Vlugt van de openb. U.L.O.-school te Oostburg, die met haar tekening van een Japans danseresje het hoogste aan tal punten kreeg van de jury. Geslaagd. De heer J. M. Poissonnier, gemeente werkman te Oostburg, slaagde te Vlis- singen voor het examen bedieningsman rioolzuiverings-installatie. Breskens Nieuwe voorzitter. In de plaats van de heer C. Vissen berg, die de gemeente heeft verlaten, is tot voorzitter van de hengelsportvereni ging „De zeekrab" benoemd de heer J. Catsman. Benoeming De bestellers op het P. en T. kantoor alhier, de heren I. de Jonge, H. Ver- planke en A. Morel, zijn benoemd tot besteller le klas. Diploma-uitreiking E.H.B.O. Maandag j.l. organiseerde de Kon. Ned. Vereniging voor E.H.B.O. een ge zellige avond voor haar leden in „De uitkomst" ter gelegenheid van de uit reiking der diploma's aan de geslaagde cursisten van de cursus 1960-1961. Na opening door de voorzitter, de heer M. P. Barend.se, Reikte burgemees ter J. A. Eekhout aan de volgende cur sisten het Eenheidsdiploma E.H.B.O. uit: mevr. M. J. Buize-Neele; mevr. S. C. Hoogstad-Duininckmej. J. E. Keij- mel; mevr. J. Koster-Krockémej. M. Koster; mej. C. J. Risseeuw; mevr. J. M. Sluiter-Pietersmej. R. D. van de Velde; mej. S. S. Verduijn en de heren: W. van den Broecke; W. C. van der Hooft; J. A. Kant- P. L. Moelker; A. E. Simpelaar; J. J. Standaert: A. W. Vinke. Namens de cursisten bood de heer J. Standaert aan de voorzitter en aan de docent, dokter Van der Maas, een aar dige attentie aan. Namens het districts- bestuur feliciteerde de heer M. Huissoon de geslaagden. Na het vertonen van de bedrijfsfilm over het waterleidingbedrijf, volgde nog een gezellig samenzijn. De vissers op reis. De vissers van Breskens zijn gister morgen met hun dames weer vertrok ken voor hun jaarlij lis uitstapje. Dit maal gaat de reis naar Duitsland, o.a. Köningswinter, terwijl de terugreis via België zal geschieden. Zaterdagavond worden de vissers weer thuis verwacht. Schoolreis. Vrijdag j.l. maakten de leerlingen van de hoogste klassen der openbare lagere school hun jaarlijkse schoolreis onder leiding van het onderwijzend personeel en leden van de oudercommissie. De reis ging ditmaal naar Rotterdam, waar niet nalaten om te vragen. „Welnee, ik bedacht dit op het mo ment dat ik hen zag. Een nobel stel", spotte Frank. En toch hebben beiden, diep verbor gen, nog een restje menselijkheid", zei Joke ernstig. HOOFDSTUK XIII Een gelukkig ongeluk. Langzaam verrieden voor Joke de zo mermaanden. Voor hen die van de tijd iets verwachten tellen de uren dubbel. Het dorp had ziin hoogtepunt van het badseizoen beleefd. Koortsachtig was er door velen gewerkt. Dag en nacht was men in de weer geweest om het de va- cantiegangers naar de zin te maken. Voor de meesten was dit werk nog vreemd. Handen, waaraan het eelt van het grondwerk zat, droegen voorzichtig balancerend de presenteerbladen. Nu slaakte men een zucht van ver lichting, omdat bijna alle badgasten vertrokken waren, om meteen tot de ontdekking te komen dat de zomer ook voor hen voorbij was. s Veel van het zuurverdiende geld werd naar de notaris gebracht als af lossing van hyotheken op bouw of ver bouw. AF men de zuchten en tranen niet meetelde, waren de verwachtingen niet tegengevallen en was de uitslag van de mooie zomer bevredigend. Wel waren de thinen verwaarloosd en had men het intieme verkeer in de hui selijke kring moeten ontberen, maar dergelijke sentimentaliteit leer je wel af. De eerzucht kreeg de mensen te pak ken. Nu reeds onderscheidde men de een bezoek werd gebracht aan dier gaarde Blij dorp. Ook werd een rond vaart gemaakt door de havens. De derde en vierde klas gingen die zelfde dag naar Roosendaal, waar het ontspanningspark „De Vrouwenhof' werd bezocht. Op de terugreis, die via Kruiningen- Perkpolder ging, werd een bezoek ge bracht aan de speeltuin „De Honte" te Kloosterzande. Mede dank zij het fraaie weer, zijn beide reizen uitstekend geslaagd. Hoofdplaat Raadsvergadering. Bij raadsbesluit van 15 Sept. I960 werd de heer A. E. Lievens uit IJzen- dijke met 4 stemmen benoemd tot ge meentearts van Hoofdplaat. Bij Kon. Besluit van 14 April j.l. werd dit besluit door de Kroon vernietigd op voordracht van de Minister van Binnenl. Zaken en na de Raad van State te hebben ge hoord. De heer Lievens werd indertijd uit een voordracht van 2 personen, nl. 1. A. E. Lievens en 2. J. H. M. Lockefeer, be noemd. Deze benoeming werd in strijd geacht met art. 52 van de Gemeente wet, omdat het raadslid A. B. B. Tho- ma.es, die genoemde arts zwager mag noemen, had meegestemd en zijn stem van invloed kan zijn geweest op de uit slag van de stemming. De wet verbiedt n.l. het medestemmen van raadsleden over o.a. benoemingen van verwanten tot in de derde graad, indien uit een voordracht welke de keus beperkt, moet worden benoemd. Deze aangelegenheid kwam tijdens de raadsvergadering van Vrijdagavond aan de orde. De voorz., burgemeester J. F. C. Temmerman, zei deze gang van za ken te moeten betreuren en er overigens niet bij te hebben stilgestaan, dat de benoeming bepaalde consequenties zou hebben. De voorz. deelde mede, dat de heer H. Duine van de Rijkspolitie, thans te Sint Annaland, voor benoeming totpost- commandant van de Rijkspolitie te Hoofdplaat is voorgedragen. De heer Duine blijkt echter bezwaar te maken tegen het betrekken van de wonoing aan de Mgr. Luijpenstraat, welke door de gemeente voor hem beschikbaar was gesteld. De werktijden-regeling op de gemeen te-secretarie en voor de gemeente werkman werd in verband met de 5- daagse werkweek vastgesteld. Voor 1957 maakten de gemeenten Hoofdplaat, Biervliet en IJzendijke deel uit van de Keuringskring IJzendijke. Bij de benoeming van een nieuwe keurings veearts rezen er moeilijkheden, waar door Biervliet en Hoofdplaat uit deze gemeenschappelijke regeling traden en gezamenlijk een gemeenschappelijke re geling aangingen. Thans bestaan de controverses niet meer, althans in veel mindere mate, zodat de inspecteur, die sterk gekant is geweest tegen de decen tralisatie van de keuringsdienst, weer mogelijkheden is gaan zien voor her nieuwde samenwerking der drie gemeen ten. De B. en W.'s der betrokken ge meenten hebben reeds rond de tafel ge zeten en hebben in principe besloten weer tot één keuringsdienst te komen, waarbij IJzendijke niet het benoemings recht voor functionarissen zal hebben. Ook de plaats van vestiging bleek een teer punt te zijn. Vooruit lopende op het mogelijk hernieuwde samengaan, adviseerde de inspecteur nu reeds naar eenheid in de tarieven in de betrokken gemeenten te streven. Onder intrekking van de vroegere verordening werd thans een nieuwe vastgesteld met betrekking tot de heffing en invordering van lonen voor het keuren van slachtdieren en vlees. De eerste wijziging van de begroting 1960 van de Instelling voor Maatschap pelijke Zorg werd vastgesteld. Het totaal aan inkomsten en uitgaven bedraagt thans f 9873,35. De slotwijziging van de gemeentebegroting 1960 werd vastge- clubjesgeest. Grote rivaliteit ontstond om tot de notabelen van het dorp te worden gerekend. Dit alles bekeken de duinbewoners als van een afstand. Het deed pijn, de grote dorpsgemeenschap te zien versnipperen, maar ze waren ook in staat de andere zijde te< zien. Het dorp werd welvarender. De huizen kre gen nu een verfje en de kinderen betere kleren. Ja, het werd verleidelijk om niet mee te doen, maar de dorpssfeer leed er onder. Er was deze zomer geen plekje in het dorp waar geen mensen te vinden wa ren. Joke moest toegeven dat er zich onder hen ook echte natuurliefhebbers bevonden. Mensen, die rustig en stil hun gang gingen en waarvan niemand last ondervond. Al werd de behoefte aan recreatiegebied groot, een renbaan, neen, daannee waren de mensen toch ook niet gebaat, dacht Joke. Op het landgoed Duinsfort heerste volslagen rust, alsof men van de ene wereld in de andere kwam, zo viel het verschil op voor de weinigen die er toe gang hadden. Paul, die weinig interesse had voor het badleven, maakte veel gebruik van d.e duinpaadjes. Het liefst zocht hij mooie plekjes die hij niet onverdienste lijk met zijn penseel vastlegde. Uren lang kon hij daarmee bezig zijn. Een van die keren dat hij vol aan dacht bezig was, passeerde een dame heel dichtbij. Een vleugje parfum, zacht en bescheiden, streelde even zijn reuk organen. Zijn adem stokte en hij moest zich geweld aandoen zich niet met een ruk om te draaien. Wie herinnerde hem daar aan vroeger tijden? steld. Besloten werd het begrotingsover schot van f 4993,40 te reserveren voof de stichting en aanleg van een speeltuin. Bepaalde wijzigingen werden in de fcezcldiging van de ambtenaren ter sec retarie en van de gemeentewerkman aangebracht, terwijl eveneens besloten werd de uitkering ineens over de pe riode 1-4 '60 tot 1-7 '61 toe te kennen. Ton behoeve van de bijzondere lagere schelen in de gemeente werden, bere kend naar een bedrag van f 45,- per leer ing over 1960 de exploitatievergoe ding en de voor vergoeding in aanmer king komende kosten vastgesteld en wel voor de H. Eligius-school op resp. f 4860,- en f 5036,10; de school H. Pe trus Apostel op resp. f 3645,- en f 3822,43 en voor de school van de Ver. voor Chr. Volksonderwijs op resp. f 1200,- en f 1106,60. Besloten werd de door de inspectrice van het Kleuteronderwijs noodzakelijk geoordeelde verbeteringen aan de in het R.K. Parochiehuis ingebouwde kleuter school aan te laten brengen en daarbij een kinderspeelplaats in uitvoering te nemen. Aan deze verbetering met inbe grip van de speelplaats, is een bedrag van f 19.000..- aan kosten verbonden. Bovendien werd besloten op het voor terrein van het r.k. Parochiehuis een ge meentelijke speelweide aan te leggen en in te richten, waarvoor de gemeente het terrein voor 25 jaar in vruchtgebruik krijgt. De speelweide zal ca. 1500 m2 groot worden, terwijl de geraamde kos ten f 6250,- bedragen. Op de subsidieaanvrage van de Stich ting tot steun van de Protestants geestelijke verzorging van het Ned. Le ger en het verzoek van de Stichting Katholiek Militair Vormingscentrum werd besloten ingaande 1 Jan. 1962 een subsidie te verlenen van 1 ct. per in woner, ciit tot wederopzeggens. Om uit de impasse te geraken, ont staan door het vernietigen van het raadsbesluit tot benoeming van dr. A. E. Lievens tot gemeentearts van Hoofd plaat, richtten de beide in IJzendijke wonende artsen, n.l. A. E. Lievens en J. H. M. Lockefeer, zich tot de gemeen te met de mededeling, dat zij hun solli citatie naar de functie van gemeente geneesheer gestand doen, op voorwaar de, dat beide artsen tot gemeente-ge neesheer zullen worden benoemd, waar bij uiteraard ieder 50 pCt. van de voor 1 arts geldende bezoldiging zal worden toegekend. Met alg. stemmen werden beide tot gemeente-geneesheer benoemd. Ditmaal onthield de heer Thomaes zich van stemming. Besloten werd een kasgeldlening ad f 75.000,- tegen 1.314 pCt. aan te gaan van 1 Juli tot 1 Jan. 1962 en een vaste geldlening gedurende 30 jaar, ingaande 1 Jan. 1962, groot f 75.000,- rentende 4Vj pCt. 's jaars. De begroting 1961 onderging haar 6e wijziging De post onvoorzien vermin derde met f 780,70 en is thans nog f 1744,51 groot. Nieuwvllet Collecte. In de gemeente Nieuwvliet werd door Elly en Corry van Lare met het busje van de Protestantse inrichtingen voor de kinderbescherming „De Hemava", uitgaande van de Heldring Stichtingen te Zetten, de Martha-Stichting te Alphen aan de Rijn en de Valkenheide- Stichting te Marasbergen over de maand Mei een bedrag van f 17,45 opgehaald. Provinciale veekeuring. Bij de Dinsdag j.l. gehouden provin ciale veekeuring bleek dat de kwaliteit van enkele dieren en vooral onder de koeien uitstekend was. De jury bestond uit de heren A. Verhage te Schoondijke en J. de Rijcke te Aardenburg, terwijl als arbiter optrad de Rijksveeteeltcon- sulent voor Zeeland, Ir. W. L. Harmsen uit C oes. Aangevoerd werden 19 stuks vee. De prijzen waren als volgt: 2e kalfskoeien: le prijs F. du Bois; twee 2e prijzen voor De wind voerde het vleugje liefelijk heid weer mee. Paul haalde diep adem. als om de aangename herinnering vast te houden. Zijn adem had getrild. Hij keek de verdwijnende figuur na. Het was een elegante verschijning, iets te gekleed voor deze omgeving. Toch bewoog ze zich met een gemak of zij zich hier geheel thuis voelde. Er kwam een diepe frons in Paul's voorhoofd. Wat trof hem in haar? Bestond er werkelijk zo'n groot toeval? Die avond keek hij lang naar het getekende meisjeskopje dat boven zijn bed hing. Met een zekere ongedurigheid wan delde Paul de andere dag uren rond. Hij had geluk. Op een gegeven ogenblik zag l ij haar uit een der zijpaadjes ko men. Nu kon hij op zijn gemak haar ge zicht bestuderen. Zij beklom een hoge duintop, van waar men een prachtig uitzicht had op de zilverblinkende zee. Haar kleding wapperde in de wind. Stil tuurde zij de wijde vlakte over. Paul kon niet genoeg naar haar kijken en zijn vermoeden was werkelijkheid. In haar erkende hij het origineel van zijn meisjeskopje. Ze was ouder, maar nog mooier ge worden. vond hij. meer vastberaden en ook nog trotser. Hoe zou ze reageren als hij zich bekend maakte? Juist wilde hij ook de duintop gaan beklimmen toen hij zag dat de uiterste duinrand waarop zij stond, langzaam losscheurde. Hij wilde haar een waar schuwing toeroepen, maar klemde zijn lippen op elkaar. Tenslotte liep ze geen groot gevaar en zou allicht zijn aanwe zigheid meer op prijs stellen, als ze hulp kon gebruiken. (Wordt vervolgd;.

De Schakel | 1961 | | pagina 2