l BRILLEN Mantels BOBBE alg. nieuws blad voor west zeeuws-vlaanderen VJ Dit jaar groots opgezette Visserij feesten te Breskens ^rllfemaefser" OOSTBURG De collectie Feuilleton Het was van ons. de (ch a kei 15e Jaargang - Nr. 820 Vrijdag 9 Juni 1961 Verschijnt iedere vrijdag A bonnementsprij s f i,iop. kw.; franco p. post f1,25 Prijs der advertenties 10 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 A DRUKKERS-UITGEVERS ;F~ SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.^I - GiRO 368296 Op 12, 13, 14 en 15 Augustus a.s. zul len weer de traditionele visserij dagen te Breskens worden gehouden, die dit jaar grootser opgezet worden dan ooit tevoren. De visserij-koningin. De visserij-koningin, welke weer be noemd wordt door het bestuur van de visserij vereniging „Ons Belang", zal veel meer in de belangstelling ge plaatst worden en veel uitgebreider taak toegewezen krijgen dan vorig jaar het geval was. Zo zal zij ver tegenwoordigd zijn bij de officiële ontvangsten en o.m. bezoeken afleg gen bij diverse instanties. Meer aandacht voor de visserij. Het comité beijvert zich, meer dan voorgaande jaren, tijdens de feest dagen het accent te leggen op de vis serij. Het ligt dan ook in de bedoeling vóór de aanvang der feestelijkheden een congres te houden van „Zevibel", de Stichting Zeeuwse Visserij Belan gen. Feestelijke binnenkomst. De gepavoiseerde vissersvloot zal, thuis komende van de vangst, door de plaatselijke muziekvereniging even buiten de haven opgewacht worden en onder het knallen van saluutscho ten feestelijk binnen gehaald worden, waarna de visserij-koningin ingescha keld zal worden bij het mijnen van de vangst. Het publiek zal weer in de ge legenheid gesteld worden met de vis sers een rondvaart te maken. Demonstratie van het vissen. Voor de eerste maal tijdens de visse rijfeesten zan in de haven een natuur getrouwe demonstratie worden gege ven van het vissen op zee. Wat zeer zeker op prijs gesteld zal worden door de vele te verwachten bezoekers is, dat zij volop in de ge legenheid zullen zijn om, tegen billijke prijzen, te smullen van gebakken vis en aanverwante zee-producten. Ook de Kon. Marine zal weer met een vaartuig ter bezichtiging in de haven ligplaats kiezen. Vele attracties. Wanneer wij een greep doen uit de vele attracties tijdens de visserijdagen, zouden wij allereerst de aandacht wil len vestigen op de te houden optocht met praalwagens van levende bloemen vervaardigd door de buurtverenigin gen en opgeluisterd door diverse mu ziekgezelschappen, w.o. „De Unie" uit Breda, het korps van Albert Heijn en een grote jeugddrumband uit Haarlem Verder zal een prima cabaretgezel schap optreden en zijn er verschillen de tap toe's, terwijl grote sportevene menten op het programma staan. Onderhandelingen met de K.N.A.C. om een shelter-wedstrijd te organise ren zijn gaande. Jaarmarkt. Ongetwijfeld zal ook weer de grote jaarmarkt vele bezoekers trekken, ter wijl de feestelijkheden besloten wor den met een schitterend vuurwerk. Plaatselijk Nieuws Schoondijke Eindles en diplomering Lagere Landbouwschool. In de zaal van dhr. Wijffels te Schoon dijke had Dinsdagmiddag de eindles, diplomering en bevordering plaats van de leerlingen der Lagere Landbouw school te Schoondijke. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer S. v. d. Sluis, sprak er zijn vol doening over uit, dat ook nu weer de ouders in zo grote getale waren opge komen om dit voor de school zo belang rijke gebeuren bij te wonen. Hij was verheugd dat er ook nu weer zo velen die eindstreep behaalden. Spr. begroette de aanwezigen, in het bijzonder de da mes de Rijk en Versteeg, burgemeester J. C. Hoftijzer, Ir. Roest en Ds. Brink man. De voorz. zei, dat de jongens een mijlpaal in hun leven hadden bereikt door de afsluiting van hun schooljaren aan de L.L.S. Hierbij haakte hij in op het grote belang dat de L.L.S. heeft voor de landbouw. Immers de verder gaande mechanisatie vraagt steeds meer vak kundige mensen. Het. is daarom jam mer, dat de school bijna uitsluitend de zoons van landbouwers als leerlingen trekt en dat de zoons van de agrarische werkers hun weg naar de school nog niet weten te vinden. Spr. vond het van he tgrootste belang dat er propaganda wordt gemaakt onder de zoons van de landarbeiders om deze te interesseren voor de opleiding aan de school, die ook voor hen grote perspectieven biedt. De directeur van de school, de heer P. J. L. de Rijk, begroette op zijn beurt de aanwezigen mede namens de lera ren. Hij schetste het verloop van het schoolleven gedurende de periode 1960- 1961. Er kon met een le klas van 21 leer lingen gestart worden. De 2e klas telde bij de aanvang van de cursus 13 leer lingen. Er vielen twee leerlingen af en er kwamen er twee bij, zodat de 2e klas thans nog 13 leerlingen telt. De 3e klas heeft 17 leerlingen en de 4e klas 7 leer lingen. Spr. ging nader in op de streek- functie, die de school vervult. Van de 13 gemeenten in Z.-Vlaanderen Weste lijk Deel volgden er van 12 gemeenten leerlingen het onderwijs aan de school, alsmede van 3 gemeenten uit Oost Z. Vlaanderen. Ook de heer de Rijk be steedde enige aandacht aan het feit dat er weinig zoons van landarbeiders de school bezoeken en zo dit gebeurt, dan verdwijnen deze leerlingen zodra ze niet meer leerplichtig zijn. De school is ingesteld op drie vaste leerkrachten. Door voortijdig vertrek van een dezer ondervond men enige moeilijkheden, maar door medewerking van het hoofd van de R.K. bijz. lagere school, de heer de Rijk en een onderwijzer van de o.l. school, de heer J. Fremouw, die beiden 5 lesuren voor hun rekening namen op Zaterdagen, kon het onderwijs zonder veel hinder normaal doorgang vinden. Het natte bietenseizoen heeft de school ook parten gespeeld; zo waren er abnormaal veel absenten, terwijl zij die de school toch bezochten, thuis op het bedrijf dikwijls moesten bijspringen, waardoor hun schoolprestaties aanmer kelijk te lijden hadden. De heer de Rijk zei graag iets naders en dan definitief te hebben willen zeggen over de nieuw- bouwplannen van de school, maar he laas is het nog niet zo ver omdat eerst het streven dient te zijn verwezenlijkt met betrekking tot de centralisatie van het lager landbouwonderwijs in Z. Vlaanderen. De inspecteur van het la ger landbouwonderwijs, de heer Bollen, heeft toegezegd dat zodra deze concen tratie definitief bepaald is, de nieuw- bouwplannen van Schoondijke met spoed te zullen afhandelen. Hierna kreeg de heer Versteeg, leraar van de school, het woord. Hij gaf een openbare eindles over grondonderzoek en economie, onderwerpen welke voor de jongens gesneden koek bleken te zijn. Voor de buitenstaanders is het erg in teressant dergelijke lessen bij te wonen omdat hierbij voor hen stellig nog wat is op te steken. De heer de Rijk reikte, nadat de jon gens „aan de tand waren gevoeld" de rapporten uit aan de leerlingen van de 3e klas (de le- en 2e klassers hebben nog een 6-tal weken school voor he;t zo ver is). Een bijzonder waarderend woord kregen die jongens die het hadden ge presteerd op hun overgangsrapport ge middeld een 7 of meer te behalen. Zo mochten in volgorde van hun gemid delde T. Vloebergh uit IJzendijke, A. Cortvriendt uit Sas van Gent. J. Bas ting uit Retranchement, H. Cappon uit Zuidzande en D. Luteijn uit Zuidzande hiervoor een extra felicitatie in ent vangst nemen. Bevorderd van III naar IV werden: J. Basting, Retranchement; G. Buijsse, Biervliet; H. Cappon, J. Casteleijn, J. Dees en D. Luteijn, Zuidzande: J. Dhondt, Biervliet; R. Doens, W. Menue, T. Vloebergh en J. Riemens, IJzendijke; J. Mattheeuws en A. Cortvriendt, Sas van Gent; C. de Smit, Groede en A. Buijsse te Schoondijke. Niet bevorderd werden 2 leerlingen. De gediplomeerden kregen uit handen van de heer De Rijk hun rapport en diploma uitgereikt. Het waren C. van Hoeve, Zuidzande; W. v. d. Plasse en J. Sinack, IJzendijke; B. v. d. Ree, J. Verkruijsse en C. Dees, Schoondijke; E. Verstraete, Sas van Gent. Aan de laat ste kon de voorzitter tevens de penning- beschikbaar stellen, wegens zijn gemid delde van boven de acht. Ook B. v. d. Ree uit Schoondijke had een gemiddelde van boven de acht, maar iets minder dan Verstraete. Helaas kon, omdat er maar één medaille beschikbaar is voor de beste leerling, niet ook aan hem een medaille worden uitgereikt. Hierna voerde burgemeester Hoftijzer het woord. Hij zei, dat het landbouwonder wijs het gemeentebestuur nauw aan het hart gaat. Voor wat betreft de bouw plannen, zei spr. voor zover de .gemeente hierbij bemoeienissen heeft voor de volle medewerking toe. Hierna sprak de die BOBBE U dit voorjaar presenteert zal U zeker verrassen, want zowel in het sportieve als in het geklede genre brengen wij zeer exclusieve modellen in de nieuw ste kleuren. Een aparte Mantel, van zuiver mohair, in kleuren wit, beige en kersenrood geheel op satin p 0750 gevoerd I O' Voor Uw betere damesconfectie eerst kijken bij Uw Modehuis in Vlissingen leerling E. Verstraete waarderende woorden tot -directeur en leraren. Hij bood geschenken aan en aan de dames De Rijk en Versteeg een bloemetje. Hij dankte de leerkrachten voor hetgeen zij deden om de leerlingen het nodige bij te brengen dat voor hun verdere leven van groot nut kan zijn. Ir. Roest, direc teur van de R.M.L.S., sprak woorden van felicitatie tot de ouders en de leer lingen voor de behaalde resultaten en complimenteerde de ouders met het feit, dat zij de moed hebben kunnen opbren gen hun kinderen te laten leren, want vakkennis en algemene ontwikkeling zijn de twee aspecten van het land bouwonderwijs en die heeft de boer nodig om bij te blijven, want een ach terstand is niet zo licht meer in te halen. Tot slot sprak nog de heer De Rijk, directeur van de school, die nog aanstipte, dat vroeger het accent van de school lag op de vakkennis, thans is dit meer gericht op de algemene kennis, .die men immers nodig heeft om verder op door te kunnen bouwen. Wij hebben op de school op het oog de jonge boeren in eerste instantie op te leiden tot een „all round" mens. De algemene kennis die op de school wordt gedoceerd staat gelijk met die op een 3-jarige u.l.o., ook STREEKROMAN door HANOL SPOOR. 17) Beide vrienden keken elkaar na dit twistgesprek weer lachend aan, wel wetend, dat het laatste woord over dit onderwerp nog niet gezegd was. Op Paul's voortdurend aandringen had Frank van hem een klein kapitaal tje aangenomen om in het bedrijf te steken. Paul zelf amuseerde zich beest. Wanneer het werk hem aantrok, hielp hij mee in de tuin, en het was een lust te zien hoe hij zienderogen sterker en gezonder werd. Andere dagen gaf hij zich over aan een liefhebberijen schilderde diverse duinlandschappen. Paul had eens aan Frank verteld dat hij nog geruime tijd de academie had bezocht, maar scheen liever niet over die tijd te spreken. Frank nam zich telkens voor een be zoek te brengen bij de Verhagens, maar de drift tot werken deed het hem elke keer uitstellen. Joke toonde grote be langstelling voor zijn werk, hetgeen hem telkens veel genoegen deed. Dik wijls kwam ze» 's avonds *nog kijken hoever hij gevorderd was. Dan plotse ling bleef ze weer enige dagen weg. Frank miste haar dan wel, maar het werk nam hem zo in beslag, dat hij er verder niet bij nadacht. Het drong niet tot hem door dat Joke wachtte op wat meer toenadering van zijn kant. Des avonds, als zij thuis was, zat zij voor het raam terwijl haar nijve re handen altijd bezig waren met een of ander handwerkje. Er waren dan wel eens momenten dat zij opsprong en haar geliefde duinen introk. Het gebeurde dan wel eens dat haar voeten ongewe ten haar gedachten volgden en zij zich zelf weer terugvond in de tuin bij Frank. De laatste tijd werd Joke minder vro lijk. Zij, die zo graag iedereen gelukkig wilde zien, had velerlei zorgen over de mensen uit haar omgeving. Daar was allereerst haar vader, die nog vele ver geefse pogingen in het werk stelde om aan tuingrond te komen. Dan was er de zakelijke ontwikkeling van het dorp. Een zakelijke ontwikkeling waarin alle ouderwetse gemoedelijkheid gesmoord werd. Voortdurend was er de nek-aan-nek- race om het bezit aan grond. De stich ting tot behoud van natuurmonumenten kocht grote stukken aan, waarna on middellijk een afzetting met kilometers prikkeldraad volgde. Joke begreep de noodzaak wel, maar haar hart deed pijn als ze dat hatelijke' draad door bloei ende wflde rozestruikenof in een goed aardige dikke boomstam zag kerven. De grondhonger nam steeds meer toe. Enige tijd geleden had een deputatie van jonge dorpelingen belet gevraagd bij Sternhout. Hij wilde hen eerst niet ontvangen, maar zijn nieuwsgierigheid had de overhand. Buiten voor de deur stonden hun witgeschuurde klompen. Wa tonwennig hadden zij op de zware Perzische tapijten gelopen. Geruisloos op hun dikke, zwarte met de hand ge breide kousen waren ze nader gekomen. Zonder omhaal van woorden vroegen ze om grond, teneinde een eigen bedrijf te kunnen beginnen. „Voor u betekent het heel weinig, terwijl wij een gezin kunnen onderhou den", pleitten ze. „Ga maar naar het arbeidsbureau", had Sternhout hardvochtig geantwoord, >,of anders emigreren". „Aan de oostkant ligt nagenoeg woes tenij, dat willen we ontginnen", zei er een. „Jawel, eerst ach en wee roepen als men meent dat ik het landschap bederf, en dan willen jullie er tuinen gsan aan leggen. Ga naar de fabriek." „V/ij ploeteren liever dag en nacht voor onszelf, dan een afgepaste taak bij een baars". Sternhout was onvermurwbaar. „Wat ik aan pacht van jullie zal innen, raak ik weer kwijt aan belasting en een boek houder, plus nog alle andere rompslomp Jullie kunnen gaan." Joke, meelevend met haar dorpsgeno ten, had zich hevig aan Stemhout ge- ergerd. Dan had ze nog zorg over Yvonne,.die na de bewuste fuifavond met de stads- vrienden vertrokken was. Niet naar haar ouders, zoals Joke gehoopt had, maar in het kleine hotelletje midden in het dorp had ze haar intrek genomen Ze had zich in haar hoofd gezet om in dit groeiende dorp een pension te be ginnen. Joke twijfelde niet of ze zou haar zin doorzetten. Enfin, dacht Joke, zij of een ander. Iedereen wil nu eenmaal profiteren van het badleven. Yvonne zou haar ouders laten overkomen, en misschien maakte dit nog twee oude mensen gelukkig. Sternhout was na het vertrek van Yvonne niet erg opgewekt. Niet alleen Yvonne, maar ook Rocky had hem na een paar onrustige dagen in de steek gelaten. Rock yhad Yvonne ontdekt, en was niet meer van haar weg te slaan. Sternhout vermoedde wel waar Rocky te vinden was, maar zijn trots belette hem om de hond te halen. Bovendien was hij vast overtuigd dat Yvonne wel naar hem zou terugkeren. Nu verveelde hij zich meer dan ooit. Lydia had hem de vernedering, haar aangedaan door zijn fuif vrienden, maar half vergeven, en ging het liefst alleen de duinen in.

De Schakel | 1961 | | pagina 1