Maaglijders I C-R MAAGTABLETTEN PEDRO DE CANDIA DE uitkomst voor U zijn de echte Anierfltwra» de beste ter wereld. Met C-R Maagtabletten kunt U weer r.ormaal eten! Importeur LOUIS RIETBERGEN Korenaarstraat 55a-c, Rotterdam Vraagt gratis brochure bij de importeur! Kroonwijk minder geschikt. Tegen het voorstel van B. en W. stemden de heren Terheijde, De Coene. Looze, De Vuijst en Barendregt. Het voorstel werd dus aangenomen met 6 stemmen vóór en 5 tegen. Ook werd het uitbreidingsplan aangenomen. Hierin wordt voorzien bungalowbouw in het plan Schudde- bocht. Naast dit plan werd ook de rest van het uitbreidingsplan, wat o.m. de uitbreiding van het ziekenhuis inhoudt, aanvaard. Met dit plan, dat spoedig ter visie zal worden gelegd, is Oostburg uit een grote moeilijkheid, n.l. een enorm gebrek aan bouwgrond, gekomen. Met de betrokken eigenaars zal spoedig on derhandeld worden, zodat de grond snel ter beschikking van het gemeentebe stuur komt. De vergoedingen voor het bijzonder onderwijs werden vastgesteld. Voor 1960 zal de R.K. lagere school f 8417,76 ont vangen, de Chr. school ,.Immanuël" f 5827,68. Voor het Chr. Ulo-onderricht werd het bedrag op f 3631,78 vastgesteld. Voor het vakonderricht werd resp. f 504,84 en f 1568,92 uitgetrokken. Voor het R.K. kleuteronderwijs werd f 3555,94 en een huurvergoeding van f 335,vastgesteld. Medewerking werd verleend aan het verzoek van het be stuur van de Chr. school „Immanuël" voor de aanschaf van schoolbanken. Dit wegens uitbreiding van het leerlingental De verordening op de precariorechten werd gewijzigd. De weg Oostburg-Waterlandkerkje- IJzendijke, die bij de drie gemeenten in beheer en onderhoud is, is van meer dan regionale betekenis geworden. Deze weg wordt steeds drukker bereden en voldoet nauwelijks aan de hoge eisen, die het moderne verkeer stelt. Voor de drie gemeenten drukt het onderhoud en beheer van de weg bijzonder zwaar op de begroting. Deze onbillijkheid heeft het Prov. bestuur doen besluiten de weg in beheer en onderhoud over te nemen. De verbreding van de weg, die hard nodig is en het afvlakken van de scher pe bochten, o.m. bij het Kanonhof, zou dan door de Provincie worden uitgevoerd. De gemeente Oostburg moet voor de overdracht van de weg een bedrag van f 111.500,voteren. In de toekomst zal de gemeente echter hiervoor uit het ge meentefonds een bedrag ontvangen. De raad besloot de weg voor de vraagprijs over te doen. Aan de Van Houtestraat werd een perceel bouwgrond verkocht aan de heer J. van Vooren. De heer Terheijde in formeerde naar de subsidie van de jeugdverenigingen. De voorz. stelde, dat er reeds besprekingen geweest zijn met de jeugdraad. Hij achtte echter de tijd thans niet rijp om reeds de subsidies op de begroting te plaatsen, daar Oost- burg nog steeds moet werken met een begroting 1960, die nog steeds niet door G.S. is goedgekeurd. Evenals de begro ting 1961. Na goedkeuring dezer begro tingen zullen de subsidies opnieuw aan de orde worden gesteld. B. en W. werden gemachtigd de nodige stappen te onder nemen om tot realisering van het toe gewezen bouwvolume te komen. Ter vervanging van de noodwoningen zal gebruik worden gemaakt van een der keuzeplannen van de Stichting Studie groep Efficiënte Woningbouw, waarop het Rijk een extra subsidie geeft van 40 pCt. Dit betekent dat de huur ca. f 2, per week lager kan zijn dan in de ge wone woningwetwoningen. Er zullen 20 van deze woningen gebouwd worden. De noodwoningen aan de Gratamastraat zullen worden afgebroken. Ze worden in het openbaar verkocht. De gemeentere kening 1958 werd aangeboden en zal door een commissie worden nagezien. Ter kennisname dienden B. en W. een nota in inzake het onderhoud door de gemeentelijke plantsoenendienst van particuliere tuinen en parkjes. De heer D. Dekker deed hierop verschillende mededelingen inzake de eisen welke de gemeente indertijd -aan de Herv. Kerk heeft gesteld voor het onderhoud van het plantsoen. De nota zal later bij de behandeling van de begroting uitvoerig besproken worden. Tijdens de rondvraag kwam het grote gebrek dat Oostburg aan speelplaatsen voor de jeugd heeft, ter sprake. De burgemeester meende, dat de gemeente niet alles zelf kan doen. Zij is echter graag bereid om particulier initiatief in deze te steunen. IJzendljke Raadsvergadering De gemeenteraad kwam bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Ficq. De hoofdmoot voor deze vergadering bestond uit de behandeling van de be groting 1961, welke voordien reeds in een openbare vergadering was bespro ken. De raad ging accoord met een schrijven van G.S. inzake de bezoldi gingsherziening voor de gemeentesecre tarissen, dit in verband met het kor tingsbedrag van 12 pCt. der wedde voor een ambtswoning. Op voorstel-van B. en W. werd het bedrag per leerling voor het openb. lager onderwijs over 1961 vastgesteld op f 50,dit ingevolge de l.o.-wet art. 55bis. De vergoeding over 1959 voor resp. de Kath. jongensschool en de Kath. meisïesschool werd bepaald op f 5019,14 en f 4678.99. De voor vergoe ding in aanmerking komende bedragen werden over dat jaar bepaald op resp. f 4830,en f 4340,Het bedrag der vergoeding over 1960 werd voor de Kath. jongens- en Kath. meisjesschool vastge steld op resp. f 5096,05 en f 4408,01. ter- slotte had ze toch leedvermaak om het geweldig verblufte gezicht van Stern hout. Nog nooit had ze hem zonder een zekere autoriteit gezien; nu was hij vol ledig overbluft. De heren, met de hoeden zwierig schuin op het hoofd, klopten hem op beide schouders, luidruchtig bedankend voor de joviale uitnodiging. Nee maar, dat was toch aardig van hem om toe stemming te geven al de benodigdheden op zijn naam te halen. Dit zou nog eens een echt gecellige fuifavond worden. Sternhout, die nog steeds moeite had om van zijn verbazing te bekomen, deed telkens een poging om zich verstaan baar te maken, doch hij kon er geen woord tussen krijgen. De dames hingen om zijn hals en kusten hem. Het was helemaal niet nodig om te verklaren dat ze onderweg reeds op zijn gezondheid hadden gedronken. Sternhout onderging een nachtmer rie. Wat zou Lydia hiervan wel zeggen? Gloeiend heet werd hij bij de gedachte aan de rekening, die hem vanuit de stad gepresenteerd zou worden. Hij be greep dat hij hier niet meer onderuit kon; zijn relaties met deze mensen wa ren bekend. En toch, rekening of geen rekening, hij moest ze terwille van zijn zuster zien kwijt te raken. Juist wilde hij met een aannemelijke verklaring komen, toen een uitroep hem weer deed twijfe len. „We hebben een heerlijke Chinese rijsttafel bij ons", kweelde een der da mes. Drommels, een rijstschotel, hoelang had hij die hier al niet moeten missen? Op rijsttafel was hij dol. Nu zou hij ver antwoordelijk gesteld worden voor de rekening en hij zou er niet eens van ge nieten. Koortsachtig dacht hij na. Misschien was Lydia wel over te halen om aan een vrolijk avondje mee te doen. In zijn hart wist. hij al dat haar antwoord ne gatief zou zijn. Maar als hij haar uitno digde had hij zijn plicht gedaan, vond hijZou ze naar haar kamers gaan, dan kon hij zich rustig aan een genotvolle avond overgeven. Tenslotte had hij hier als een kluizenaar geleefd. Het drong niet tot hem door hoe meesterlijk Yvonne op zijn hebzuchtig karakter had gespeculeerd en hoe al haar strategie klopte. Yvonne had het in haar hoofd gehaald om haar vertrek feestelijk te vieren en tegelijk Stern hout eens te laten voelen, dat ze hem durfde te trotseren. Lydia sprong verschrikt op toen het lawaaierige troepje haar richting uit kwam. Haar broer, geen raad wetend om zijn figuur zoveel mogelijk te red den, probeerde haar gerust te stellen. (Wordt vervolgd). wijl de voor vergoeding in aanmerking komende kosten ovzr 1960 werden be paald op resp. f 6368,67 en f 6233,33. Aan de heer F. J. M. Bogaard te LJzen- dij ke werd wegens diens benoeming in Eindhoven op zijn verzoek eervol ont slag verleend als bezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand. Op het ver zoek van de drie op het gebied van de sociaal paedagogische zorg in Zeeland samenwerkende stichtingen werd een subsidie van 10 ct. per inwoner uit de gemeentekas toegekend. De begroting 1961 kwam hierop in behandeling. De heer Van Cadsand maakte opmerkingen ovi&r de z.i. te late indiening van de be groting. Hij drong er met klem op aan in den vervolge dit uitermate belang rijke stuk vroeger in behandeling te geven. De voorz. zegde dit toe, na te hebben uiteengezet, dat men een ver hoogde uitkering uit het gemeentefonds had aangevraagd en de beslissing hier op diende af te wachten, wat ook is ge beurd en waarom nu ook de toegekende verhoging van f 38000,in de begroting kon worden verwerkt. Had men niet ge wacht, dan zou men op alle mogelijke manieren in de begroting hebben moe ten bezuinigen om een tekort te voor komen. De heer Geernaert vond de post van f 750,voor onderhoud van de muziektent een grote last. De voorz. zei, dat dit inderdaad het geval is en men zich gaat afvragen of deze uitgaaf nog langer verantwoord is, gezien het geringe nut dat de muziektent als ge volg van een geheel complex oorzaken nog maar voor de gemeente heeft. De heer Cornelis zei de muziektent een schandvlek in de gemeente te vinden in zijn huidige staat. Hij was er maar voor de tent af te breken en te zien op welke wijze in het gerestaureerde bas tion bij voorkomende gelegenheden kan worden geconcerteerd op een plankier of anderszins. De heer Cornelis stelde voor de sub sidie aan Elmare tot f 400,- te verho gen. Hiertegen verzette zich de heer v. Hij f te en pleitte voor handhaving van de subsidie op f 250.-, immers, zo betoog de hij, moeten de 150 leden zeker in staat worden geacht het ontbrekende geld bijeen te brengen. De voorz. voelde meer voor de suggestie van de heer Cornelis. Hij oordeelde het uiterst be langrijk dat er een vereniging is, die culturele avonden organiseert. De raad verhoogde hierop de subsidie met de stemmen van de heren van Cadzand, van Hij f te en Geernaert tegen. Ook ovieir de plaatselijke V.V.V. werd van ge dachten gewisseld. De heer van Hij f te zei, dat hij weinig van de activiteiten van de V.V.V. waarneemt en vroeg zich af of de subsidie van f 500,- wel ver antwoord is. De voorz. zei niets dan lof te hebben over de activiteiten van ge noemde vereniging. De heer van Hijfte oefende felle kri tiek uit op het feit. dat aan de restau ratie van het Ravelijn nog steeds wordt doorgewerkt. Verschillende boeren zit ten om arbeidskrachten te springen, maar kunnen er geen krijgen buiten 't arbeidsbureau om en men dan genoe gen moet nemen met de arbeidskrach ten, die het arbeidsbureau toewijst. Een vrije keus hebben de boeren niet en bo vendien lijkt het er op dat bepaalde mensen liever op het aanvullende werk blijven dan in de landbouw te werken. Spr. noemde het aanvullende werk ze ker niet geslaagd. De voorz. zei dat er nog maar 12 mensen aan het Ravelijn werken en dat dit wellicht mensen zijn, die voor de landbouw niet zo geschikt zijn. De heer Cornelis zag graag dat er een fonds wordt gevormd voor uitbreiding van het carillon met b.v. een Sie B mol en een fa kruis. De heer van Hijfte in formeerde er naar wanneer de nieuwe reinigingsdienst zal gaan starten. Dit zal niet zo lang meer duren, aldus de voorz. De emmers zijn inmiddels besteld. Hierop werd de begroting 1961 vast gesteld met op de gewone dienst aan inkomsten en uitgaven een bedrag van f 720711,65. De post voor onvoorzien is groot f 1793,99. De kap.dienst sluit met een nadelig slot van f 388.675,17. Voorts werd de begroting van baten en lasten van het openbaar slachthuis- bedrijf vastgesteld op f 7000,-. De kap. dienst werd vastgesteld aan inkomsten en uitgaven op f 1695,67. Nieuwvlïet Pinkster attracties. Nieuwvliet heeft weer ziin Pinkster attracties en kennis beleefd. Zaterdag waren ©r een 2-tal wielerwedstrijden t.w. een zeer spannende koers voor de cracks onder de oud-wielrenners over een afstand van 40 km., waaraan deel genomen werd door 16 renners en waar van A. van Gennep, 57 j., uit Dongen de le prijs behaalde in een tijd van 1 u. en 15 min. 2. A. van Oosterbosch, Os- sendrech:; 3. M. de Bruin, Roosendaal; 4. F. Bode, Wouw; 5. P. Maas, Roosen daal; 6. J. Bode. Wouw; 7. M. Brok, Goir- le; 8. P. Vrins, Breda; 9. M. Goudsiers, Leur; 10 J. Verhoeven, Breda. De 2e wedstrijd voor de nieuwelingen over een afstand van 70 km., waaraan 22 renners deelnamen, was zeer span nend, waarbij het veld zich al vlug in kleine groepjes hard en fel strijdende renners had gesplitst. Deze wedstrijd werd gewonnen door P. Braspenninx uit Rijsbergen in de tijd van 1 uur en 55 min. 2. M. van Ginneken, Schijf; 3. C. Kamp, Numansdorp; 4. R. Hoogerland, Kapelle; 5. J. Jochems, Rijsbergen; 6. D. Kosten, Kapelle; 7. M. Rentmeester, Ierseke; 8. J. Kools, Ossendrecht; 9. P. S Rijk, 's-Heerenhoek10. A. Kornelis, Biervliet. I De 3e Pinksteren werd een drukke dag mede door het zeer goed verzorgde programma van de behendigheidswed- strijden voor landbouwtractoren, waar bij 27 deelnemers elkander op een zeer I spannende wijze bestreden in het be- j halen van de minste straf punten in de kortst mogelijke tijd. De uitslag was als I volgt: 1. A. de Hullu, 471 Strafp.; 2. J. j Minderhoud, 511; 3. P. Luteijn-Cijsouw, 614; 4. Schijve, 623; 5. Anton Hoste, I 592; 6. D. Luteijn-Verstraate, 699; 7. I P. Dhont, 709; 8. P. Riemens, 714; 9. P. Smit, 726; 10. L. Minderhoud, 781. Breskens I Jeugdverkeersexamen. De uitslag van het te Breskeris ge houden jeugdverkeersexamen luidt als volgt: Openbare lagere school: 48 deelne mers; afgewezen geen. School met de Bijbel: 37 deelnemers; afgewezen geen. R.K. lagere school: 8 deelnemers; af gewezen geen. Filmpropaganda-avond. Vrijdag j.l. organiseerde de Kring Zeeland van de K.N.Z.B. een filmpropa- ganda-avond in „De Uitkomst". Nadat 's middags het programma voor de hoogste klassen van de lagere scho len vertoond was, was 's avonds ieder die belangstelling voor de zwemsport had, welkom. Het filmprogramma dat onder leiding van de bondstrainer, de heer Van Kerk hoven, vertoond werd, mocht zich in een goede belangstelling verheugen. Reis Ouden van Dagen. Evenals vorige jaren zal ook nu weer door het bestuur van de Oranjevereni ging „Prinses Marijke" een uittapje georganiseerd worden voor de bejaar den te Breskens. Hiertoe zal in de loop van volgende week met een lijst worden gecollecteerd in de gemeente. Pinksterrace OostendeRamsgate en terug. Tijdens de Pinksterdagen werd de zeil.i achtw* >dstrij d OostendeRamsgate (Engel.) ei terug gehouden, waaraan 18 jachten deelnamen. De le pi "ijs werd behaald door de heer Jac. Maas te Breskens met „Illusie"; 2e pr. Huybregts, Brugge met „Blauw voet"; 3e pr. D'Andrimont, Gent met ..Colombe" Alle drie genoemde jach ten zijn oatworoen en gebouwd op de jachtwerf van Gebr. Maas te Breskens. Dezelfde dag was ter ook de race HanrichHoek van Holland, waaraan door 36 jachten werd deelgenomen. Drie hiervan v; erden eveneens gebouwd bii de fa. Ge or. Maas. w.o. de „Sportlust" van de heer P. Vroon te Breskens. Alle drie klasse erden zich in de prijzen, n.l. als Ï2e, l£e en 19e. Groede Jubileum voetbalvereniging In verband met het 40-jarig jubileum van de voetbalvereniging „Groede" zal het le elftal van Groede op Zaterdag avond as. een wedstrijd spelen tegen Spui I. Internationale Zeehengelwedstrijd. Evenals ieder jaar zal ook nu weer de H.S.V. „De Werphengel" te Groede een internationale ze eh engel wedstrijd organiseren en wel op Zondag 11 Juni a.s. De vele ereprijzen aan deze wed strijd verbonden zuhen des avonds om 5 uur door de Edelachtb. Heer Burge- meost0r van Groede in hotel „De Drie Koningen" uitgereikt worden. Oostburg Examens. Voor de gehouden examens vanwege de Nederl. Vereniging van leraren in de stenografie „Groote" en het machine-

De Schakel | 1961 | | pagina 2