ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Plaatselijk Nieuws Verbond voor veilig verkeer. Feuilleton Het was van ons. de (ch a kei ije Jaargang - Nr. 818 Vrijdag 26 Mei 1961 Verschynt iedere vrijdag A bonyiementsprijs fi,iop, kw.; franco p. post f1,15 Prijs der advertenties 10 ct. per m.m,; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 419 VJ DRUKKERS-UITGEVERS. F-1 SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.1 GiRO 358296 Biervliet Raadsvergadering De Raad van Biervliet kwam in open bare vergadering bijeen, onder voorzit terschap van burgemeester Kostense. Na het openingswoord van de voor zitter, stelde deze de notulen der vo rige vergadering aan de orde. De heer Dijk zei terzake van de aankoop van het perceel Noordstraat 38, waar hij overigens indertijd tegen had gestemd naast de overweging, dat hij het pand voor f 1700,- te duur vond, nog opge merkt te hebben dat hij vreesde pre cedenten te scheppen in verband met de eventueel toekomstige krotoprui ming en dit laatste gaarne toegevoegd te willen zien aan de notulen. De voorz. meende, dat het pand zeker nog geen aanspraak op de benaming krot kon maken en derhalve ook niet bevreesd te zijn voor precedenten. Een en ander zou in de notulen van deze vergadering worden vermeld, waarmee de heer Dijk zich accoord verklaarde. De voorz. deelde mee bericht te heb ben ontvangen van G.S. dat de begro ting 1960 werd goedgekeurd met inbe grip van de le, 2e en 4e wijziging. De winkelsluitingswet is bij Kon. Besluit goedgekeurd, zodat de winkels in de vervolge op Zondagen niet om 12 uur dicht moeten zijn maar om 10 uur, zo als overigens de winkeliersvereniging zelf had verzocht. De voorz. stelde de vaststelling van de herziening van het uitbreidingsplan in onderdelen aan de orde, in verband met het bungalowterrein aan het nieu we busstation en de geplande bebou wing op de z.g. Oude Stadsweide. De wettelijk voorgeschreven publicatie ge schiedde in een plaatselijk gelezen dag blad, terwijl het plan de wettelijk voor geschreven termijn ter inzage heeft ge legen. Er waren geen bezwaren tegen het plan ingebracht. De heer Dijk zei indertijd bij de bespreking met de ste- debouwkundige van 't Hooft wensen te hebben geuit ten aanzien van de twee bestaande woningen op de Oude Stads weide. die hij in het plan ingepast zou willen zien. Thans blijkt hem, dat aan dit verlangen geen gevolg is gegeven en blijkens de mededeling van de voorz. staan deze panden als te saneren aan gemerkt. De heer Dijk zei dan zijn stem niet aan de herziening te kunnen ge ven. Immers nu wordt de bewoners de mogelijkheid afgesneden hun panden te verbouwen en in overeenstemming te brengen met de huidige eisen die men aan woonruimte mag stellen. De voorz. zei, dat voor hem het gemeente belang prevaleerde en dat de belangen van enkele particulieren hier niet mee spelen. De heer Dijk meende dat er geen enkel gemeentebelang bij betrok ken is en dat de aanduiding „gemeen tebelang" een gemakkelijk hanteerbare frase is om zich achter te verbergen. De heer Claeijs meende dat het voorge stelde plan een gaaf geheel is en dat dit zou worden verstoord indien be doelde woningen t.z.t. niet zouden wor den gesaneerd. Met 5 stemmen voor en de stem van de heer Dijk tegen werd de herziening van het uitbreidingsplan vastgesteld. Ingevolge de terzake van de Bank voor Ned. Gemeenten ontvangen aan bieding werd besloten een vaste geldle ning ad f 80.000,- aan te gaan tegen een rente van 42 4 pCt. 's jaars en te gen een uitgiftekoers van IOOV2 pCt., looptijd 30 jaar. Op de desbetreffende vraag van de heer Dijk deelde de voorz. mee, dat er middelen nodig zijn voor de financiering van bepaalde kapitaals uitgaven. Z.hst. werd tot het aangaan van de geldlening besloten. Het accordeon-orkest „Flandria" te IJzendijke vroeg een subsidie van f50,-. Deze vereniging is n.l. uitgenodigd voor Nederland uit te komen op het inter nationale accordeonconcours om de Europabeker 1961 te Stuttgart. De ver zoekers stelden, dat het niet alleen een eer is voor IJzendijke maar voor geheel Zeeuws-Vlaanderen, aangezien het or kest is samengesteld uit ingezetenen der diverse Z.-Vlaamse gemeenten. De kos ten aan de reis verbonden bedragen f 1100,- welk bedrag door de kas der vereniging niet kan worden opgebracht en nieit kunnen bestreden worden uit de reeds ontvangen subsidies. De heer Ver- planke merkte op, dat het eind zoek is als men deze evenementen zou gaan steunen. De voorz. hield een warm plei dooi en wees op de prestaties, die „Flan dria" heeft geleverd. Z.h.st. werd de subsidie toegekend. Door de gemeenteraad werd op 20 April 1960 een spaarverordening voor het gemeentepersoneel vastgesteld, wel ke volledig in overeenstemming is met de terzake door het Rijk voor haar amb tenaren getroffen regeling. De Biervliet- se regeling bleek echter niet geldig te zijn, omdat men had verzuimd van te voren de diverse personeelsorganisaties te horen. Dit is inmiddels geschied en B. en W. stelden voor de verordening formeel opnieuw vast te stellen, wat de raad dan ook deed. De vergoedingen voor het kleuteron derwijs werden over 1960 vastgesteld. Voor de R.K. kleuterschool was dit f 1897,94. Het reeds uitbetaalde voor schot bedroeg f 1938.-, zodat f 40,06 dient te worden teruggestort in de ge meentekas. Voor de Chr. kleuterschool was de vergoeding f 1799,56 en het uit betaalde voorschot f 1803,60, zodat f 4.04 terugbetaald moet worden. Het voorschot voor 1961 werd bepaald op f 1799,56 voor de Chr. kleuterschool, verdeeld als volgt: f 1170,- lokaalver goeding en f 272,06 kleutervergoeding berekend naar f 12,20 per kleuter en over 22.3 kleuters. Voor de R.K. kleu terschool was het voorschot 1961 in to taal f 1897,94 en wel f 1560,- lokaalver goeding en f 337,94 kleutervergoeding, berekend naar 27,7 kleuters. Ten behoeve van de op 12 Juni a.s. te Biervliet te houden premiekeuring voor stieren en vrouwelijk rundvee, stelden B. en W. voor een bijdrage van f 25,- toe te kennen. Vroeger jaren was het de gewoonte een aantal medailles be schikbaar te stellen, -waarvan B. en W. adviseerden thans af te wijken door het toekennen van een geldsbedrag, hetwelk besteed kan worden door de organiserende commissie op de meest nuttige manier ten dienste van ge noemde tentoonstelling. Z.h.st. ging de raad hiermee accoord. De aftredende leden van de advies commissie woonruimtewet 1947 werden allen herbenoemd met algem. stemmen. De herbenoemde leden zijn: Th. de Boevere, Dr. Chr. Kalkman, E. Maen- haut, A. de Meijer en J. W. Verplanke. Tot slot deelde de voorz. mee, dat de verbetering van het wegvak Nieuwe- landsche Molen tot aan de boerderij van dhr. Dekker is aanbesteed. De laag ste inschrijver aan wie het werk inmid dels onder goedkeuring van de D.A.W. kon worden opgedragen was de fa. de Ruijsscher Zn. te Biervliet, die had ingeschreven voor f 15.175,-. Oostburg *Raadsver g adering „Jarenlang wacht de Raad op een uitbreidingsplan. Er is in Oostburg een enorm gebrek aan bouwgronden. Na een enkele voorbespreking van een half uurtje blijkt het mogelijk, dat enkele weken daarna het uitbreidingsplan reeds besproken kan worden". Deze woorden sprak de heer Baren- dregt in de openbare raadsvergadering der gemeente Oostburg. Hij uitte zijn grote bewondering voor het doorzet tingsvermogen van B. en W. en de snel le wijze van werken van de Stedebouw- kundige ir. 't Hooft uit Goes. De heer Barendregt sprak met grote voldoening over het uitbreidingsplan. Het voorziet o.m. in een plaats voor een U.L.O.-school, een B.L.O.-school, een beschutte werkplaats. Het merendeel van dit nieuwe uitbreidingsplan ligt achter de Zuidzandsestraat, tussen de sportvelden in. De heer Barendregt vond het onjuist dat alle in het uitbrei dingsplan aanwezige straten uitkwamen op de drukke Zuidzandsestraat en vroeg B. en W. de mogelijkheid te be zien een verbinding te maken naar de zijde van het sportveld. Weinig goede woorden had de heer Barendregt ech ter voor het feit, dat B. en W. de raad voorstelden het leerder genomen prin cipebesluit om in de groenstrook bij de Kroon wijk bungalows te bouwen, in te trekken. Hij stelde, dat hierdoor in de eerste plaats een oplossing gevonden wordt voor de al jarenlang slepende kwestie Bertou inzake eigendom en ont eigening van gronden. In de tweede plaats verkrijgt men een prachtige overgang met een parkje en wandel paden van de Kroon wijk naar het Cen trum van de gemeente. Ook de heren Coene en De Vuijst hadden in deze rich ting gepleit. B. en W. stelden echter, dat de groenstrook behouden moet blijven. Zij geeft een bepaalde reserve en zal als open plaats haar aantrekkelijkheid be houden. Voor de veestal zal via de wet op de volksgezondheid in de nabije toe komst maatregelen genomen dienen te worden. De burgemeester stelde in zijn antwoord, dat men voor het oplossen van een moeilijke kwestie niet maar de eerste mogelijke oplossing moet nemen. Hij zei graag te willen trachten een op lossing voor het gehele probleem Bertou te vinden. Uitvoerig wisselde de raad van gedachten over deze kwestie, doch kwam niet tot overeenstemming. De burgemeester gaf een uiteenzetting over de gang van zaken. Nu er elders een gelegenheid is gecreëerd voor bungalow- bouw, is de bouw van bungalows in de Richting aangeven DUIDELIJK en TIJDIG Het veranderen van richting ls in het verkeer een noodzakelijk kwaad. ..Noodzakelijk" omdat we nu eenmaal op de weg met alléén-maar-recht-door zelden of nooit ons doel bereiken. En ..kwaad" omdat dat veranderen van richting tot bijzonder hachelijke si tuaties en - de praktijk leert dat we moeten zeggen dus - tot tallooee on gelukken of bijna-ongelukken aanlei ding geeft. Dat weten we allemaal wei. Of beter gezegd: we kunnen het alle maal weten. Want als we op de weg on ze ogen gebruiken, zien we het alle maal gebeuren. Of we lezen het ln het avondblad. Dat laatste zijn dan meestal alleen maar de berichtjes die eindigen met de stereotype mededeling „overleed ter plaatse" of „levensgevaarlijk ge wond naar het naburige enz. enz. Dat zijn dan - banale woordspeling - de echte gevallen van verandering van richting. Maar geen krant vertelt u en ons over de honderden gevallen per dag waar het op het nippertje nog wèl goed afliep Begrijpelijk. Want het ls geen „nieuws" meer dat veel weggebruikers er een bewuste of onbewuste gewoonte van maken om bij het veranderen van richting het noodlot te tarten En voor wie het niet geloven wil spre ken de cijfers van een recent onderzoek naar de oorzaken van 145.000 verkeers ongelukken, die in 1958 in West Duits land gebeurden een woordje mee dat - zij het met een zekere reserve - ook voor ons land een vermanende vingerwij zing kan inhouden. Het bleek dat in 22.814 gevallen (15 pCt.) het verkeers ongeluk gebeurde bij verandering van richting en wel: 37.3 bij het afslaan naar links 12.4 bij het afslaan naar rechts 11,2 bij het wegrijden 11,1 bij het keren op de rijbaan 7 bij het inrijden van een uitrit 6,6 bij het verlaten van een uitrit. Bij dit alles speelde - hoe kan het ook anders! - het niet of niet duidelijk en tijdig richtingaangeven een belangrijke rol. In 11,1 pCt. van de gevallen werd helemaal geen richting aangegeven, in 13,4 pCt. gebeurde dat wel maar niet tijdig en-of duidelijk. Dit betekent, dat bijna 25 pCt. van de gevallen uitsluitend te wijten was aan het negeren van de wettelijke plicht om een voorgenomen richtingverandering duidelijk kenbaar te maken. Of wel: méér dan 5000 ver keersongelukken die niet behoefden te gebeuren Wanneer wij bedenken dat de boven staande cijfers alleen betrekking heb ben op automobilisten, motor'.scooter rijders en bromfietsers en dat wij in Nederland dan nog met enkele mil- lioenen fietsers „zitten" die op z'n zachtst gezegd met dat richtingaange ven dikwijls een loopje plegen te ne men, is het niet te veel gezegd wanneer wij constateren dat er ook hier te lande' ettelijke duizenden ongelukken gebeu ren die - met een simpel handgebaar nog wel! - voorkomen kunnen worden. Een reden te meer voor iedere welden kende weggebruiker om zich altijd en overal te houden aan het beginsel van veilig richting veranderen: Richting- aangeven. Tijdig. Duidelijk. STREEKROMAN door HANOL SPOOR. 15) Zij had dit goed gezien. Yvonne had de auto bok gehoord. Onmiddellijk had ze begrepen dat dit het verwachte bezoek was. Tersluiks had ze een blik op Sternhout geworpen. Deze was in zijn lectuur verdiept. Ze besloot niets te zeg gen. Gejaagd liep ze de kamer op en neer. Nerveus schikte ze de stoelkus- sens of een kleedje. „Doe me een plezier en hou je ge mak", verzocht hij knorrig. De deur ging open. „Dag Rich", klonk het hartelijk. Zijn zuster was de enige die hij de afkorting van zijn naam Richard toe stond. „Hoe gaat op dat moment zag ze Yvonne. Ze stond perplex, werd heel bleek en gaf in de richting van Yvonne alleen maar een koel knikje. Daarna bleef ze in een afwachtende houding staan. Yvonne gaf een korte groet terug, waarna een spannende stilte viel. De freule blikte met onzekere oogop slag naar haar broer. Ze vond de si tuatie allerminst prettig. In haar hart voelde ze geen verachting voor Yvon ne. Ze wist dat zuivere genegenheid baar in deze toestand had gebracht. De houding van haar broer vond ze veel meer misplaatst. Niemand zei het eerste ogenblik een woord. Yvonne maakte geen aanstal ten om de kamer te verlaten. Stern hout stond op om zijn zuster te begroe ten. Met zachte stem zei de freule ver wijtend: „ik wist niet dat je bezoek had. ik zal wel weer weggaan". „Niets daarvan", zei Sternhout op de scherpe toon, waarvoor Yvonne zo'n ontzag had. Hij draaide zich om naar Yvonne en terwijl zijn ogen in de hare priemden, commandeerde hij bars: „je kunt gaan, Yvonne". De v/oorden vielen als zweepslagen. Eerst wilde Yvonne nog iets zeggen, maar er kwam een mist voor haar ogen. Toch hield ze het hoofd hoog opgehe ven toen ze de kamer verliet. „Hoe kun je in hemelsnaam zo sma keloos zijn om Yvonne hier te halen", barstte Lydia los. „Je hebt totaal geen principes meer, je zakt steeds meer af". In haar boosheid spaarde ze hem niet. Grote verontwaardiging stond in haar mooie ogen te lezen. De begroeting was er wel door in het gedrang gekomen. Het viel van weerskanten koeler uit dan in fle* bedoeling had gelegen. „Wat moet er nu gebeuren?" ging ze verder. „Je kunt haar niet wegsturen als een hond; dan ga ik liever. Ik denk er niet aan om op deze manier met haar onder één dak te wonen". „Zij heeft haar kamers in een der bij gebouwen". „Afschuwelijk", zei Lydia. „Had ja ren geleden mijn raad opgevolgd en was met Yvonne getrouwd toen ze nog een onbesproken meisje was, dan was je een behoorlijke huisvader geworden met al licht nog ambitie voor de een of andere loopbaan. Hoevelen van je gelijken heb ben niet een schitterende loopbaan in de politiek of iets dergelijks". „Mij dunkt, ik heb de laatste tijd za ken genoeg aan mijn hoofd, zaken waarmee zelfs zeer veel geld te verdie nen is". „Geld, altijd maar geld. Leg je er ook eer mee in?" „Later zullen we dat bespreken", ont week hij haar vraag. HOOFDSTUK X. Invasie van fuifnummers. In de loop van de dag kalmeerden de gemoederen wat. De discussie bepaalde zich tot algemeenheden. Sternhout vond het niet geraden om na het storm achtig begin, zijn plannen nu al uiteen te zetten. Temeer, omdat hij vermoed de, dat ze niet de onverdeelde goedkeu ring van Lydia zouden hebben. Joke kreeg de opdracht voor één per soon minder te dekken. Ze begreep on middellijk dat Yvonne verbannen was. Yvonne zelf was er zeer onverschillig onder. Joke zag haar verschillende ke ren de weg afturen, alsof ze iemand ver wachtte. Ze scheen steeds een houding te hebben van gespannen luisteren. Juist toen de zon vredig onderging, de vpgels wat na kwinkeleerden en de hele hatuur geurde na een pas gevallen re genbuitje, werd de stilte verscheurd door afgrijselijk gekrijs van claxons en geknars van remmen. Er volgde een ver ward geroep en gelach, dat de hele we reld opeens scheen te veranderen. Joke had gezien dat het gezicht van Yvonne opklaarde en ze begreep met een dat zij hier de hand in had. Manden met etenswaren en flessen wijn werden uitgeladen. Sternhout. door het lawaai opmerkzaam gemaakt, ver scheen uiterst verbaasd in de deurope ning. „Hello, old boy", werd hem toegeroe pen. Hij herkende de vrienden en vrien dinnen waarmee Yvonne en hij menig avondje waren uitgeweest. Zij hieven allen bij het zien van hem een soort indianengehuil aan. Ze kwamen op hem toe, de dames te veel opgemaakt en te opzichtig gekleed. Ze verkeerden in een plezierige, zo niet uitgelaten stemming. Joke wist niet of ze zich ergeren moest of lachen om dit gezelschap. Ten-

De Schakel | 1961 | | pagina 1