£sso BOBBE Zomermantels en kostuums A.V.R.O.-RADIOBODE alg. nieuws blad alg. nieuws voor west zeeuws-vlaanderen St. Antonins-Ziekenhuis te Oostburg bestaat 75 jaar. Zijn er verjaar- of feestdagen in '1 zicht Laat dan WIM FENIJN uw leverancier zijn Licht Luchtig Lief kraagloze Mantel elegant Kostuum Feuilleton Het was van ons. de jehakel 15e Jaargang - Nr. 817 Vrijdag 19 Mei 1961 Verschgnt iedere vrijdag A bonnementsprij s fijiop.kw.; franco p. post f1,25 Prijs der advertenties ioct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 V.J A DRUKKERS-UITGEVERS. R SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. 'W - GiKO 368296 Onder grote belangstelling beeft het Sint Antonius-Ziekenhuis te Oostburg haar 75-jarig bestaam gevierd. Belang stelling die er op wees, dat het St. An- tonlus-rlekenhuis niet alleen maa r een katholiek ziekenhuis is. doch is uitge groeid tot een streekziekenhuis, waar zieken uit geheel Westelijk Z.-Vlaande ren verzorgd worden. Dit bleek overduidelijk uit de enorme belangstelling die er was voor de recep tie, waar velen waarderende woorden spraken over het ziekenhuis, waar an dersdenkenden even liefderijk verzorgd worden als de eigen geloofsgenoten. In de morgenuren werd in de St. Eli- gluskerk te Oostburg een pontificale hoogmis opgedragen door mgr. Jos Baeten, bisschop van Breda. Deze werd vóör de aanvang der mis aan de Ingang van de kerk feestelijk Ingehaald door een stoet geestelijken en het koor van het Semenarie te Sluis. Indrukwekkend was de stoet religieu zen en zusters van het ziekenhuis, voor wie in de kerk tijdens de mis een ere- plaatsje was ingeruimd. Deze mis werd ook bijgewoond door nagenoeg alle in W. Z.-Vlaanderen werkzame artsen, alle aan het ziekenhuis verbonden specialis ten, alsmede het voltallig bestuur van de Ver. van Burgemeesters, Secretaris sen en Ontvangers en het voltallig Col lege van B. en W. uit Oostburg. Ook be merkten wij de inspecteur van de Volks gezondheid in Zeeland, dr. van der Borgh uit Middelburg en vele andere autoriteiten. Na de mis was er een bijeenkomst in de Kath. Kring te Oostburg. Dr. N. J. Schulte, geneesheer-direc teur van het St. Antonius-ziekenhuis, opende de bijeenkomst met een harte lijk welkomstwoord, in het bijzonder tot mgr. Jos Baeten uit Breda, het college van B. en W. van Oostburg, alle burge meesters. artsen, predikanten, pastoors, etc. en belangstellenden. Spr. herinner de er aan hoe 75 jaar geleden pastoor C. C. van Genk het initiatief nam om een tehuis voor ouden van dagen op te richten dat tevens een inrichting voor chronische zieken zou zijn. Het was de bedoeling, dat er in het gebouw tevens zieken zouden kunnen worden ver pleegd. In de grijze oudheid, toen de verpleging nog in haar kinderschoenen stond, v/as hét vooral dr. Staverman, chirurg te Vlissingen, die veel gedaan heeft voor de ontplooiing van het zie kenhuis. Hij kwam eens per week in Oostburg de patiënten, die de doktoren zelf niet konden behandelen, bezoeken. Het is vooral na de oorlog geweest, dat het ziekenhuis belangrijk is uitge breid. Er zijn aan het oude hoofdgebouw vleugels gebouwd, er zijn vernieuwingen aangebracht, steeds werd uitgebreid en er is ook nu weer een groot gebrek aan ruimte. De uitbreiding en vernieuwing hebben steeds de aandacht van het be stuur van de ziekenhuis-stichting. Dr Schulte wees d ebelangstellenden op de grote maquette van de nieuwbouw, die op de tafel stond. Als de bouwplannen spoedig gerealiseerd kunnen worden, zal Oostburg in de nabije toekomst de be schikking hebben over een modern en goed geoutilleerd ziekenhuis. Warme petroleum. Heineken's Bier, Prik- of Wemco-Limonade P.S. Ook voor alle Was-artikelen Beleefd aanbevelend, WIM FENIJN - Telefoon 506 - BRESKENS dank bracht dr. Schulte aan de zusters van Charitas uit Rozendaal voor hun opofferend werk om de patiënten die zorg te geven, waarop zij recht hebben. Vervolgens sprak de bisschop van Breda, mgr. Jos Baeten. Hij stelde, dat de St. Antonius Stichting in haar 75- jarg bestaan veel goeds gedaan heeft. De bisschop las een van 16 April 1886 daterende brief voor van pastoor van Genk, waarin deze de bisschoppelijke medewerking vroeg om te Oostburg een huis voor zieken en bejaarden te stich ten. Dit 75 jaar geleden gestichte zie kenhuis, aldus de Bisschop, is door God wel bijzonder gezegend. Het is een wel daad geworden voor geheel Westelijk Z. Vlaanderen. De zieken, ongeacht de ge loofsovertuiging, worden er deskundig behandeld en goed verpleegd. De Bisschop beëindigde zijn aandach tig beluisterde toespraak met de woor den: „Vrede aan dit huis, vrede aan al len die er werken, vrede aan allen die er heil zoeken naar ziel en naar lichaam". In een bijzonder sympathiek gestelde toespraak gewaagde vervolgens burge meester J. L. van Leeuwen uit Oostburg van de grote waardering welke de ge meente Oostburg heeft voor het Sint Antonius-ziekenhuis. Hij uitte woorden van warme dank voor het prachtige werk, dat de zusters deden tijdens de oorlogsdagen van 1944, toen zij zo dap per met veel liefde en zorg de vele zwaargewonden verzorgden. De voorgenomen verbouwing en uit breiding van het ziekenhuis zal de waarde, welke het ziekenhuis reeds heeft in het belang van de volksgezond heid, nog belangrijk vergroten. Aan Aan Moeder Overste Margriet bood de burgemeester voor de nieuwe bibliotheek een aantal platen-boeken „De schoon heid van ons land" aan. De heer Jos Mornhout voerde het woord namens een initiatief-comité uit de bevolking en bood een bedrag van f 750.- aan voor de uitbreiding van de bibliotheek. Burgemeester A. P. Kostense van Biervliet sprak namens alle West Z. Vlaamse gemeenten en bood zijn harte lijke gelukwensen aan. Ook deze spr. gewaagde van de regionale betekenis van het ziekenhuis. Namens alle West Z.-Vlamingen bood de burgemeester een bedrag van f 700,- aan, 2'h cent p. inwoner, ook bestemd voor de bi bliotheek. Wat ondeugend hoopte de burgemeester, dat men niet al te vaak de boeken zal moeten gebruiken. Dr. G. V. M. Meijer uit Sluis voerde het woord namens de Mij. voor Genees kunde, afd. West Z.-Vlaanderen. Na mens de artsen-organisatie bood spr. een cheque aan, eveneens bestemd voor de bibliotheek, n.l. voor aanschaffing van een boekenkast. Pastoor-deken A. Lievegoed, die al sinds 1932 aan het ziekenhuis is ver bonden, gewaagde van zijn grote dank baarheid aan de Liefdezusters van Cha ritas, die steeds de liefde en het geduld opbrengen om patiënten te verzorgen. De deken bracht dank aan de directie en de aan het ziekenhuis verbonden doktoren, waarna dr. Schulte de spre kers in het kort beantwoordde en be dankte voor hun goede gaven. De offi ciële receptie was hiermede ten einde. Er werden verversingen aangeboden. Na deze bijeenkomst was er voor de bevolking gelegenheid om gelukwensen aan te bieden, waarvan een zeer druk gebruik gemaakt werd. Plaatselijk Nieuws Retranchement Raadsvergadering. Vorige week vergaderde de Gemeen teraad van Retranchement, onder voor zitterschap van burgemeester J. A. Leenhouts. Alle leden waren aanwezig. De voorzitter dankte de Raad voor het aandenken, dat hij zo spontaan ontving bij zijn jaardag. Bij de ingek stukken was de door G.S. goedgekeurde begroting over 1961, alsmede de mededeling, dat aan Re tranchement voor 1961 geen woning wetwoningen toegewezen zijn. Bericht is eveneens ontvangen, dat de bijdrage uit het Gemeentefonds voor 1960 en 1961 verhoogd is met resp. f 3,26 en f 7,93 per inwoner. Het voorstel van B. en W. om op de begroting voor 1961 een post van f 600.- uit te trekken als aandeel der gemeente in de kosten voor het opmaken vaneen structuurschets voor de kuststrook van West Z.-Vlaanderen, werd aangenomen, alsmede het voorstel van B. en W. om adhaesie te betuigen aan het besluit van de Raad der gemeente Axel, Inzake een vaste oeververbinding tussen Z. Vlaanderen en overig Nederland. Het voorstel van B. en W. om te be sluiten de presentiegelden van de leden der raad met ingang van 1 Jan. 1961 te verhogen tot f 10,- per lid en per bij gewoonde vergadering, werd aangeno men. Op aanraden van G.S. werd be sloten de wethouderssalarissen te ver hogen tot f 900,- per jaar. De pensioengrondslag van gemeente werker Van de Voorde werd gewijzigd. De werktijden van het gemeente-per soneel ter secretarie en van de gemeen tewerklieden ondergingen een veran dering in verband met de invoering van een vrije Zaterdag om de twee weken. Het voorstel van B. en W. om een sub sidie van 10 ct. per inwoner beschikbaar te stellen ten behoeve van de sociaal- paedagogische zorg voor geestelijk min der valide personen, werd aangenomen, alsmede het voorstel van B. en W. om een bedrag van 2'/i ct. per inwoner be schikbaar te stellen in de kosten voor de aanbieding van een geschenk door Een bijzonder geslaagde in de nieuwe laine cottelé KleurenWit, Geel QQ50 Grijs en Citron O*? Een heel in moderne licht gewicht kam- garen, flammé modern afstaande kraag. Kleuren Crème, Geel, Q 50 Groen, Grijs en Beige O^" Voor Uw betere damesconfectie eerst kijken bij Uw Modehuis in Vlissingen 1 de gezamenlijke gemeentebesturen in West Z.-Vlaanderen bij gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het Sint An tonius Tehuis en -Ziekenhuis te Oost burg. Bij de rondvraag drong de heer Kor- nelis op spoed aan met betrekking tot de verbetering van de straatverlich ting. De voorz. deelde mede, dat aan de Pezem is verzocht een plan op te stel len, dat binnenkort verwacht kan wor den. Benoeming De heer H. van Ommeren te Groede is benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de O. L. school te Retranchement. Fa. SMOOR DE HULSTER, Breskens STREEKROMAN door HANOL SPOOR. 14) „Nu. eer het zo ver was, gebeurde er nog heel wat. Als ik nog terugdenk aan die heftige scène, kort na die geschie denis. Toen de jonkheer weer een van zijn onbekookte buien had, sloeg hij mij een dienblad met klaargemaakte schotels uit de handen. Ik had het juist extra druk, omdat door zijn toedoen de huishoudelijke hulp weer eens was weg gegaan. Toegevend aan mijn opkomen de woede sloeg ik hem links en rechts in het gezicht. Ik vergeet nooit zijn onthutste blik. Natuurlijk meende ik te moeten vertrekken, maar wonderlijk genoeg vroeg hij mij te blijven. Weer later viel hij van het ene uiterste in het andere en maakte zich een grote lusteloosheid van hem meester. De fa milie, ook zijn voogd, schonk weinig aandacht meer aan hem. Hij ging nooit in op hun plannen aangaande zijn toe komst. Zijn moedeloze buien werkten een volledige uitputting in de hand en hij werd ernstig ziek. Daar rust een eerste vereiste was, reisden we hier heen. Ik bleef bij hem ter verpleging. Zijn zuster werd bij familie onderge bracht. Toen heeft hij het wel erg een zaam gehad. Volgens zijn gevoel liet de hele wereld hem in de steek en dat heeft hem destijds erg verbitterd. Later kon hij uren voor zich uit lig gen staren. Het meisje van zijn dromen was met een ander gehuwd". Nadenkend zwegen moeder en doch ter een poosje. „U vertelt helemaal niet hoe U vader hebt leren kennen", zei Joke schalks. „Hoe ik je vader leerde kennen?" herhaalde haar moeder glimlachend. „Toe, vertel eens", drong Joke met echte meisjesnieuwsgierigheid aan. „Waar was dat?" „Destijds betrok het huis ook altijd de groenten uit deze tuin. Om even van de buitenlucht te genieten, ging ik ze eens zelf halen. Ik zag je vader aan het werk. Misschien was het de rust, die van hem uitging, misschien zijn brede schouders, wie zal begrijpen wat een menselijk hart op zo'n moment beroert. We keken elkaar aan en onze zielen waren verbonden. Het is nooit een ver gissing gebleken. Onze verloving open baarde nog eens duidelijk het bezeerde hart van Sternhout. Hij leek waarlijk door de duivel bezeten, zei dat echte liefde niet bestond. Allemaal comedie, hield hij vol. Hij deed zeer schamper over onze verbintenis en vertrok daar na. Maar het feit blijft toch bestaan, dat hij de oorzaak is dat je vader en ik elkaar hebben leren kennen. Al het water van de zee kan niet afwassen, dat we aan hem ons geluk te danken hebben". „Dat geeft hem nog geen recht om hard te zijn". „Toch voel je altijd weer de leegte in zijn hart en je zou hem de weg willen wijzen naar wat geluk. Hij beseft niet eens goed wat hij allemaal mist en daarom is het ook twijfelachtig, of hij ooit de gezellige vreugde van een hui selijke kring zal kennen. Sternhout heeft je vader nooit vergeven dat hij mij uit zijn dienst onttrok. Hij reisde later naar Parijs. Toen kwam hij terug met deze vrouw, waarmee hij in de stad bleef wonen. Ik heb haar daar wel eens ontmoet. Ze was toen buitengewoon mooi en is nu nog een charmante vrouw. Jammer voor haar, dat het zo gelopen is". „Zij tracht er zich bovenuit te wer ken en haar hart te pantseren, maar iedereen kan zien dat ze een zacht en gevoelig karakter heeft". Na dit gesprek vond Joke het werk op Duinsfort wel prettiger. Het was of ze nu samen met haar moeder moest pro beren om Sternhout een andere kijk op de mensen te laten krijgen. Ze deed opgewekt haar werk en bracht onwillekeurig wat verademing in de nog steeds gespannen atmosfeer. HOOFDSTUK IX. Lydia. Joke moest nu ook ondervinden hoe onberekenbaar Sternhout kon zijn, maar als ze het intermezzo overdacht dan geloofde ze wel, dat de winst op haar rekening was gekomen. Zij had al een paar maal opgemerkt, dat Sternhout haar met zijn blikken volgde. Zij vond dat niet prettig, maar dacht er niet verder over na. Tot ze hem een keer aantrof in het vrij smalle gangetje naar de badkamer. Het viel haar op, dat zijn glimlach net iets te welwillend was. Zij wist niet hoe het kwam, maar iets waarschuwde haar op haar hoede te zijn. Zij ver strakte bij voorbaat haar houding. Ze zag iets van spot in zijn ogen ko men, maar vriendelijk zei hij„Ik wilde Rocky in het bad doen, maar iedere keer glipt hij door mijn handen". Joke keek naar het hondje, dat vriendelijk kwispelstaartend niet begreep, waarom de mensen in dit benauwde gangetje bleven praten. Verwarde gedachten vlogen bliksem snel door Joke's hoofd. Wat wilde hij van haar? Moest ze nu beledigd zijn, of was daar nog geen re den voor? Haar vrouwelijke intuïtie liet haar de juiste woorden vinden. „Rocky weet hoe heerlijk het is, om

De Schakel | 1961 | | pagina 1