BRILLEN BOBBE BOBBE ALG. NIEUWS BLAD ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Plaatselijk Nieuws Schoondijke ,,©e 2&rlüemac&er" dit voorjaar! Mantelcostuums Zomermantels Popeline Mantels Blousons Terlenka Rokken e u 11 e t o n Het was van ons. de \chakel r~ ijtt Jaargang - Nr. 816 Vrijdag 12 Mei 1961 Verschijnt iedere vrijdag A bonnementsprijs fi,lop. kw.; franco p. post f1,25 Prijs der advertenties 10 ct. per m.m.bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 439 J DRUKKERS-UITGEVERS: F" SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. - GIRO 358296 Raadsvergadering Tijdens de raadsvergadering vroegen B. en W. een crediet van f 100,- aan de raad, benodigd als startbedrag voor de oprichting van de „Schoondijkse Ge meenschap". Burgemeester J. C. Hoft- ijzer bleek een felle voorstander te zijn van de oprichting, die hij van eminente betekenis achtte voor het verenigings leven in al haar geledingen. Uitvoerig zette de voorzitter de taak van de „Schoondijkse Gemeenschap" uiteen, die in eerste instantie coördinerend is, terwijl de vrijwillige samenwerking het verenigingsleven vruchtbaar kan stimu leren met behoud van de eigen zelf- standigheid van iedere vereniging. Door samenbundeling der krachten kan men op cultureel gebied hogere doelen be- reiken. De heer van Baal vroeg zich af of het wel juist is, dat de gemeente- i raad deze „Schoondijkse Gemeenschap" opricht. Na enige discussie kwam men tot de slotsom, dat het wel wenselijk zou zijn indien de begeerde Gemeen schap er zou komen, maar dat de ge meentelijke taak hier niet ligt in het oprichten, maar in het bevorderen van de oprichting. De gevraagde f 100,- werd gevoteerd. De voorz. deelde mee, dat aan de ge meente een verhoging van de subjec tieve uitkering uit het gemeentefonds over 1959 werd toegekend, groot f 9707,88 en over 1960 groot f 23.965.84. f 100,- subsidie zal worden toegekend in het onderhoud van de molen te Schoondijke. De 5-daagse werkweek met de ar beidstijdverkorting zal worden inge voerd, terwijl de secretarie-ambtenaren in de periode 1-5 '61 tot 1-11 '61 v. 7.30 tot 12 uur en van 1 tot 5 uur zullen wer ken. Ten behoeve van de gemeente-ont vanger werd een nieuwe instructie vast gesteld. Htet reglement van orde voor de raads vergaderingen, welke van 1852 dateerde, werd, omdat het niet meer voldeed en nodig aanpassing behoefde, vervangen door een nieuwe. Hierin is o.m. bepaald, dat de raadsvergaderingen als regel op een Maandag worden gehouden en zul len aanvangen te 7 uur 30 n.m. De heer de Badts zag gaarne in het reglement van orde opgenomen, dat de notulen binnen 14 dagen na het tijdstip, waar op de raadsvergaderingen werden ge houden, aan de raad in afschrift toe gezonden dienen te worden. De voorz. achtte een dergelijk voorschrift niet in het belang van de andere werkzaam heden, die na elke raadsvergadering ter secretarie gedaan dienen te worden. Wel wilde hij de toezegging doen er naar te zullen streven met de wens van de heer de Badts rekening te houden. Aan de landbouwpraktijkschool werd recht van opstal verleend voor de bouw van een werktuigenloods op gemeente grond naast het voetbalveld. Besloten werd aan de Commissie voor Bijzondere Kerkelijke Gezinszorg te Schoondijke voor aan ouden van dagen verleende gezinshulp f 4,- p. dag subsi die toe te kennen. Het wordt hierdoor mogelijk, dat ouden van dagen, die niet zo vitaal zijn, 1 maal per week hulp te bieden. De bijdrage van Schoondijke in het tekort over 1960 voor de Commssie v. Bijz. Kerkel. Gezinszorg werd bepaald op f 350,30. Door het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcoholisme werd een subsidie ge vraagd van f 50,- p. jaar. Op voorstel van B. en W. werd een sympathie-sub sidie toegekend van f 10,-. Afgewezen werd de subsidie-aanvrage van de Ver. R.K. Gezinsvoogdij en Patronage in Zeeland. De Legesverordenin.g werd gewijzigd in dien zin, dat voor de jachtakten thans f 10,- inplaats van f 15,- gemeen telijke leges in rekening zal worden ge bracht. Vorig jaar besloot de raad de jaar wedde van de bezoldigde ambtenaar van de burgerlijke stand te verdelen onder de secretarie-ambtenaren. De voorz. zei het niet eens te zijn met deze regeling en in B. en W. zijn standpunt te hebben uiteengezet, waarmee de wethouders zich uiteindelijk hebben kunnen verenigen. B. en W. zijn van mening, dat degene die de verantwoor ding heeft voor de burgerlijke stand, ook de salariëring dient te hebben. De ambtenaar van de burgerlijke stand verricht alle werkzaamheden. Zo het voorkomt dat een ambtenaar ook ak ten opmaakt, zo geschiedt dit voor het verkrijgen van de nodige ervaring, maar dan blijft de ambtenaar van de burger lijke stand tegenover de Officier van Justitie nog altijd de verantwoordelijke man. Uitvoerig werd nog ingegaan op de vraag, of het vorige raadsbesluit verkeerd is geweest, wat niet het geval bleek te zijn. Alleen is thans het vraag stuk langs een andere kant benaderd. Met 4 st. voor en 2 st. tegen (de heren van Baal en Verkruijsse) werd het voor stel van B. en W. aangenomen en het salaris aan dhr. C. J. Musson toegekend. Deze dient, indien een ander dan hij de huwelijken voltrekt, f 10,- van het salaris af te staan per niet door hem gesloten huwelijk. De raad verleende de nodige mede werking voor het vergroten van defiet- senbe waarplaats van de Middelbare Landbouwschool. De voorz. oordeelde het verzorgen van begrafenissen met de oude lijkkoets nu niet bepaald stijlvol. Ook de paar den die men voor de lijkkoets spant en een beter figuur zouden slaan voor land bouwwerktuigen. dragen hier zeker ook weinig toe bij. B. en W. stelden de raad voor tot aanschaffing over te gaan van een rijdende baar, die zeker voldoet aan de eisen, die men aan een stijlvolle be grafenis mag stellen. Degenen die de baar niet willen benutten, kunnen zich, zoals overigens meer ingang vindt, wenden tot een particuliere begrafe nisonderneming. Besloten werd de baar aan te schaffen voor f 550,-. Met de meeste voortvarendheid willen B. en W. de 14 toegewezen woningwet woningen realiseren. Hiertoe hebben ze reeds besprekingen gevoerd met de plaatselijke aannemer Iz. Ie Bliek. Om dat men nogal slechte ervaringen heeft opgedaan bij het openbaar aanbesteden van woningwetwoningen wil men tot een onderhandse aanbesteding trachten te komen. Tweemaal 2 woningen wil men bouwen in de Beatrixstraat en de resterende 10 in de van der Slikke- straat. De raad ging er mee accoord dat B. en W. de onderhandelingen om tot een aanvaardbare prijs te komen, voort OOSTBURG zet. Het wederopbouwplan werd gewijzigd doordat de woningen in de v. d. Slikke- straat wat dichter bij de Parallelweg moeten worden gebouwd dan in het plan is voorzien. De raad besloot het meubilair in de openb. lagere school te vernieuwen door de aanschaffing van moderne sets, aangezien de oude banken door B. en W. en de inspecteur van het onderwijs zijn afgekeurd. Met inbegrip van de bu reaux voor de onderwijzers en een hand- werkkast is met deze vernieuwing een bedrag van f 7530,- gemoeid. Een au to vergoeding van f 1000,- per jaar werd toegekend aan de voorz. voor het gebruik van de auto binnen de ge meente en voor vergaderingenbezoek o.a. in de naburige gemeenten Bres- kens, Oostburg en IJzendijke. De op deze wijze ten behoeve van de gemeen te Schoondijke gereden k.m. werden geschat op 96. De jaarlijkse afrekening voor de bijz. lagere scholen voor 1960 werden vast gesteld. Tijdens de rondvraag informeerde de heer de Badts er naar of het de bewo ners van de stenen noodwoningen, die nog wel vele jaren zullen moeten blij- i ven staan, veroorloofd is op eigen kos- ten veranderingen en verbeteringen aan te brengen. De.voorz. zei dat men zeker hiervoor medewerking zal kun nen verkrijgen, maar dat B. en W. eerst de aanvragen zullen bezien. De heer Verkruijsse zei dat het hem heeft be vreemd dat mensen, die nooit van te voren aangeslagen waren voor de huis- vuilophaaldienst, thans wel een aan schrijving hebben ontvangen. De voorz. zei, dat men nu eenmaal grenzen moet trekken en al degenen die binnen deze grenzen wonen, dienen de aanslag te betalen, ook al maken ze geen gebruik van de huisvuil-ophaaldienst. Weth. de Feijter vond het onbillijk dat ook boe ren, die ver van de weg wonen, zijn aangeslagen. De verplichting dat de vuilnisemmers door hen naar de weg dienen te worden gebracht, is onjuist. Hij drong er op aan voor de landbou wers een vrijstelling te scheppen, om dat deze immers in hun mestbocht een gelegenheid hebben hun huisvuil kwijt te raken en voor ander afval putten hebben die als privé-vuilnisbelt dienst doen. De voorz. zei in eerste instantie geen mogelijkheid te zien van de veror dening af te wijken. Ooitburg Spoedeisende raadsvergadering De Raad van Oostburg kwam in open bare spoedeisende vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemees ter J. L. van Leeuwen. Wegens een beslissing van de Raad van State heet men indertijd moeten afzien van het oorspronkelijk in het uit breidingsplan geplande bungalowter rein. Thans is hierin plotseling een gunstige wending gekomen, doordat de eigenaresse van bedoelde grond, mevr. u-eAbaAjt U met een exclusieve collectie ge klede en sportieve van f84,50 tot f 147,50 Zéér geslaagde van f69,50 tot f 157,50 Vlotte j| American style (grote op-J gestikte zakken &zijsplitten) van f47,50 tot f59,50 Aparte shawldessins, op de rok te dragen van f 19,50 tot f29,50 Witte (rechte en geplooide mo dellen) van f27.50 tot f33,50 Voor Uw betere damesconfectie eerst kijken bij Uw Modehuis in Vlissingen I J. Risseeuw-Nortier, toch nog bereid is gevonden de grond aan de gemeente te verkopen. Aangezien de aanvankelijk op het terrein gelegde bestemming door de beslissing van de Raad van State is komen te vervallen, stelden B. en W. de raad thans voor om in principe tot wijziging van het uitbreidingsplan te besluiten en de percelen Sectie A 1167, Sectie E 278 en 279 en een gedeelte van perceel Sectie B no. 95, alle percelen gelegen aan de Zuidzandsestraat'hoek Veerhoekpolderweg, te bestemmen voor STREEKROMAN 13) door HANOL SPOOR. Er waren ook momenten dat Joke Sternhout zonder meer trotseerde. Er stond een generator op het dak, die, wanneer deze in werking was, het hele huis van electrische stroom voor zag. De generator stond echter al jaren stil en Joke klom vanuit een torenka mertje op het dak om te kijken wat er aan mankeerde. Het bleek, dat de hele zaak met een pin was vastgezet en dat de vogels reeds zo lang aan die stilstand gewend waren, dat ze het hadden ge waagd om er een nestje te bouwen. Onverrichterzake kwam ze terug. Sternhout had haar bezig gezien en in stilte haar moed en kalmte bewon derd. Toen hij echter hoorde dat een vogelnestje haar er vanaf had gehou den om de generator in werking testel len, gebood hjj haar om het nestje te vernielen. Joke weigerde en zei te willen wach ten tot de vogels waren uitgebroed. Na nog een sommatie van hem, zei ze „misschien datf U er iets voor voelt, maar ik doe het niet". Zonder antwoord had Sternhout zich omgedraaid en was weggegaan. Joke had vernomen dat freule Lydia zou komen en verheugde zich daar op. Ze vond de„ stemming in huis nu lang niet zoals ze het graag zou wensen. De kort aangebonden toon, die zowel de man als de vrouw tegenover elkaar ge bruikten, stond haar niet aan. Ze be greep niet waarom deze mensen in el- kaars gezelschap bleven. Joke hoopte dat de freule nog dezelfde vriendelijke dame zou zijn, die zij zich nog van vroe ger herinnerde. Er was echter een tele gram gekomen, dat de aankomst nog enkele dagen vertraagd was. Joke, die met een bezwaard gemoed haar werk op Duinsfort aanvaard had, verwonderde er zich over dat ze betrek kelijk zonder wrok haar werk kon doen. Ze had Frank nog steeds niet op de hoogte gebracht van haar nieuwe plich ten. Zie kon zich niet voorstellen hoe hij dit zou opnemen. Nu ze hier was kon ze ook beter de gedachten van haar moe der begrijpen. Zou ze werkelijk niet een klein beetje invloed ten goede op de jonkheer kunnen uitoefenen. Al zou hij maar iets begrijpen van het streek eigen, van de gehechtheid van de men sen aan eigen huis en erf. Heimelijk nam ze zich voor om eens rustig de kans af te wachten tot Sternhout in de juiste stemming zou zijn. Eigenlijk zou ze hem moeten haten. Zijn onrechtvaardigheid tegenover haar ouders, zijn houding betreffende Frank en de minderwaardige behandeling van Yvonne, waren al redenen genoeg. Was het zijn opmerkelijke eenzaamheid. d";e onwillekeurig haar medelijden opwekte? Nooit zag ze hem in een vriendschap pelijk gesprek, zelfs niet met die heer. die vele keren op Duinsfort verscheen en heel lang met Sternhout confereer de. Als deze weer vertrok in zijn kost bare auto, dan was er niets anders dan een korte, zakelijke handdruk. Joke had het vermoeden, dat de be sprekingen iets met het landgoed uit staande hadden. Hoe graag zij er ook meer van had vernomen, haar aard verzette zich om voor luistervink te spelen. Wel nam zij zich voor. als ze door toevallige omstandigheden iets zou vernemen dat van waarde was ter verdediging van hun rechten, ze er ge bruik van zou maken. Onverholen zou ze hem de handschoen toewerpen. Deze en meer krijgshaftige gedachten gingen door haar kleine hoofd, maar schijnbaar onberoerd deed ze haar werk. Met haar moeder besprak ze in de avonduren wel verschillende proble men. „Veel heb je goed aangevoeld en nog meer zul je begijpen als ik je in het kort iets van vroeger vertel", zei haar moeder. „Je weet, dat hij al heel jong wees was. Daarna is hij door zijn grootmoe der zo verschrikkelijk verwend, dat hij op zijn twintigste jaar een heel onge makkelijk heerschap was. Als hij zijn zin niet kreeg, wat uiteraard niet zo dikwijls gebeurde, dan barstte hij in de verschrikkelijkste driftbuiten los. Het personeel bleef, wegens zijn onbeheerst optreden, niet lang. Hoewel nog erg jong, kwam ik daar als huishoudster. Ik had daarvoor een speciale opleiding genoten, kreeg een goed salaris en was vast van plan mij te handhaven. Zijn zusje, die jaren jonger is, was een vro lijk, gezond kind. Zij was de enige, die alles van hem gedaan kon krijgen. Toen zijn grootmoeder stierf, werd ze allerminst door hem betreurd. Oner varen gooide hij zich in de maalstroom van het leven. Hals over kop werd hij verliefd op een beeldschoon meisje, dat enige jaren ouder was dan hij zelf. Zijn keus liet niets te wensen over. Mooi. gefortuneerd, begaafd en ver standig. Misschien was de laatste eigenschap de reden, waarom zij zijn aanzoek afwees. Gewend als Sternhout was om alles te kijgen, waarop hij zijn zinnen had gezet, had hij geen reke ning gehouden met een afwijzend ant woord. Als een ijskoude douche kwam voor hem haar weigering. Daarna grensden zijn driftbuien dikwijls aan razernij".

De Schakel | 1961 | | pagina 1