den aangeschaft, kosten f 820,-. Te vens zullen de rode plavuizen in d: gangen van het gemeentehuis met een chemische stof worden gereinigd, waar na een soort vernis er overheen wordt gebracht, terwijl bij het boenen van de beschermende vernislaag de boenma- chine benut kan worden, kosten f 1-50,-. Ook in Aardenburg zal de 5-daagse werkweek gedeeltelijk ingevoerd worden- ingaande 1 Mei, door het verlenen van een vrije Zaterdag om de 14 dagen. Er wordt een rooster gemaakt, volgens welke een deel van het secretarieperso- neel 's morgens een half uur eerder moet komen en het andere deel van het personeel 's avonds een half uur langer tal moeten blijven. Ook de raad van Aardenburg leverde haar aandeel in het jubileumgeschenk, wat door de gezamenlijke W. Z -Vlaam se gemeenten in de vorm van een bi bliotheek aan het St. Antonius-zieken- huls te Oostburg ter gelegenheid van de viering van het 75-jarig bestaan zal worden aangeboden. 'Per inwoner werd V/j ct. beschikbaar gesteld, hetgeen neerkomt voor Aardenburg op ca. f 100,-. Afgewezen werd de subsidieaanvrage van de Federatie van Verpleeginrichtin gen voor langdurige zieken, van de sa menwerkende Sociaal Pedagogische Na. zorg Instellingen in Zeeland en van de Militaire Matigheidsmissie, omdat de subisdiëring hiervan buiten de gemeen telijke sfeer ligt, aldus het advies van B. en W. Evenals vorige jaren werd de subsi die over 1961 voor de muziekvereniging „Kon. Aardenburgse Fanfaren" bepaald op f 600,-. Over het meerderheidsvoorstel van B. ®n W. de Elderschans op 30 Juni, 1, 2 en 3 Juli beschikbaar te stellen voor de tentoonstelling „Vrije tijdsbesteding en Toerisme", zei de heer Catsman zich principieel hiertegen te moeten verkla ren, wat hij overigens in B. en W. reeds had verdedigd, dit omdat met de Zon dagsheiliging geen rekening wordt ge houden bij dit stellig voor Aardenburg belangrijke gebeuren. De raad deelde de bezwaren van de heer Catsman niet en stelde de Elderschans beschikbaar. Aan de gemeente Roermond werd over 1961 voor een leerling uit Aardenburg die de Landbouwhogeschool aldaar be- aoekt, een bijdrage van f 50,- toegekend. De vergoedingen van de uitgaven voor het bijz. lager onderwijs over 1960 wer den als volgt vastgesteld, berekend naar f 40,- p. leerling voor het lager en naar f 60,- voor het voortgezet lager onder wijs. Voor de R.K. lagere school Eede op f 5463,49. R.K. lagere school Aarden burg op f 7707,82 en voor het R.K. vglo op f 2220,95. Met de Bank voor Ned. Gemeenten eal een lening van f 100 000.- worden aangegaan, terwijl aan dhr. W. Thille- man te Eede een perceel bouwgrond wordt verkocht, gelegen aan de Brie versweg, tegen f 6,- p. m2. De heer Lansu meldde dat op 12 Mei a.s. in Maristella een vergadering wordt georganiseerd, alwaar de heer Ir van Logtestijn, hoofd van de Bedrijfsecono mische Afdeling van de N.C.B. zal ko men spreken over de noodzaak van de voortzetting van de Streekverterlngs- commissie, terwijl tijdens deze vergade ring geprobeerd zal worden tot stich ting van een z.g. „Welvaarts Commis sie" voor Aardenburg te komen. De V.V.V. de gemeente, de diverse consu lenten op landbouwgebied, de midden stand en andere betrokken groeperin gen zijn uitgenodigd Breskens Geslaagd Koninginnen eest Breskens heeft op feestelijke wijze de verjaardag van H. M. de Koningin ge vierd 's Morgens om half tien werden de schoolkinderen door de drumband der 'plaatselijke muziekverenging afgehaald aan de scholen, waarna men in optocht naar. het Oranjeplein trok. Hier werden door de-kinderen vaderlandje liederen gezongen, begeleid door enkele muzi kanten en o.liv. de heer P. Brakman Ook de kleuters gaven een lied ten beste, waarvoor ze met een hartelijk applaus beloond werden. Na afloop werden de kinderen getrac- teed op een zakje snoep. 's Middags werd allereerst begonnen met een klein volleybal-tournooi. De uitslag was: 1. de Douane: 2. Breskens en 3. IJzendijke. De douane won hier mee een mooie beker, beschikbaar ge steld door Hotel Verstraaten, terwiil aan de verenigingen Breskens en IJzendijke een medaille werd uitgereikt. Hierna namen de volksspelen een aan vang. waarvoor grote belangstelling was. Het nrogramma bestond uit een even wichtsgevecht on liggende paal. een kruiwagen wedstrijd voor paren, touw trekken voor heren en een autopedrac.e voor gehuwde dames. Al deze vermake lijkheden hadden een vlot verloop, waarbil het talrijke publiek zich koste lijk amuseerde. De volksspelen werden opgeluisterd door de plaatselijke mu ziekvereniging. Winnaars van de diverse spelen waren: Evenwichtsbalk3 winnaars, n.l. Jac. v. d. Velde: J. Geluk en H Verschelling Kruiwagen wedstrijd: l.J. v. d. Velde- Jopie v. d. Voorde; 2. R. Riemens-Dina omdat ze thuis een juiste regelmaat ge wend was. ,,Je bent. een ware dochter van je mod der". merkte Sternhout op. ..Ik hoop het", zei Joke ernstig. Al gauw had ze begrepen dat haar moeder door St.°rnhout gewaardeerd werd. maar dat hij een wrok tegen haar vader koesterde Ze zou haar moeder nog wel eens naar de oorzaak vragen. (Wordt vervolgd). Melieste; 3. H. Schepens-L. Cornelis. Touv,trekken heren: winnende ploeg: J. Cornelis, A. Verduijn en E. Neuféglise. Touwtrekken jongens: winnende ploeg F. Klaaijsen, J. Plekkenpol, A. v. d. Kreeke en P. de Winde. Autopedrace dames: 3 winnaressen, n.l. mevr. Vergouwe, mevr. Neuféglise; mevr. de Nooijer. Des avonds gaf de muziekvereniging een populair concert, terwijl na afloop hiervan een lampionoptocht werd ge houden, waaraan de kinderen van de 2e, 3e en 4e klas der lagere scholen deelnamen. De belangstelling was zeer groot. De Oranjevereniging kan op een zeer geslaagde dag terug zien. Dodenherdenking Evenals vorige jaren is ter herdenking van de in de oorlog en bij de bevrijding gevallenen gisteren weer een stille tocht naar de begraafplaats gemaakt. Er werd door zeer veel ingezetenen aan deze indrukwekkende plechtigheid deelgenomen, waarbij een schat van bloemen werd neergelegd bij het ge denkteken op het massagraf. Na het tijdsein van acht uur werden 2 minuten stilte in acht genomen, waarna de plaatselijke zangvereniging het toepasselijke lied „Boven de Ster ren zong. Na het klinken van The Last Post werd de plechtigheid besloten met een défilé langs het massagraf en de geallieerde graven. Veranderd tijdsein. Met ingang van Maandag 8 Mei a.s. zal de stoomfluit van de fabriek van N.V. Gebr. Verduijn te Breskens, in verband met de invoering van de 5- daagse werkweek, des avonds inplaats van om 17.00 uur nu om 17.30 uur zijn geluid laten horen. Schoondijke Nieuwe -politieverordening Te Schoondijke is een nieuwe politie verordening in werking getreden. De totaal verouderde verordening heeft plaats moeten maken voor een nieuwe, aangepast aan de moderne tijd. Bij dreigingen of het plaats grijpen van rampen, kunnen in de toekomst de inwoners van Schoondijke worden op geroepen tot het verrichten van per soonlijke diensten. Ter voorkoming van burenruzies is in de nieuwe verordening bepaald dat reeds het schelden op zich strafbaar is evenals het plegen van spot of verachting blijk gevende han delingen of iemand door woorden of daden lastig vallen. Het is dus oppassen geboden met wat men zegt. Niet alleen zullen de vuilnisemmers drie uur na lediging van de straat moe ten verwijderd zijn, doch ook in winter tijd ral de hoofdbewoner-eigenaar de sneeuw voor zijn pand of terrein binnen de bebouwde kom moeten ruimen. Voortaan hoeft men niet teveel aan Bachus geofferd te hebben wil men strafbaar zijn, alleen al het feit zich ge dragen alsof is strafbaar gesteld. Het tussen zonsondergang en zonsopgang onbeheerd laten staan van een rijwiel of een bromfiets is strafbaar. Ook zal men voortaan niet meer aan de weg mogen zitten, staan, liggen of leunen op of tegen raamkozijnen of dorpels van deuren van aan de weg ge legen percelen. Een welkom aan de vreemdelingen. Wanneer in hle/t komende seizoen de vele veemdelingen over de rijksweg door Schoondijke trekken, dan zullen vrolijk wapperende vlaggen geplaatst bij bloemperken, aangelegd op het Dorpsplein, de vreemdelingen een wel kom toeroepen. Waar steeds meer en meer vreemde lingen de rust van Schoondijke, gelegen op korte afstand van strand en verder zeer gunstig gelegen ten opzichte van de oude Belgische steden Gent en Brug ge, gaan prefereren boven het drukke gewoel van de mondaine plaatsen, zal de plaatselijke V.V.V. in het komende seizoen trachten de vertoevende gasten wat vertier te bezorgen. Zo zal een boe- renkapel regelmatig op het Dorpsplein concerteren. Voorts staan grote tractor wedstrijden op het programma, terwijl oriëntatieritten en wandeltochten even eens in voorbereiding zijn. K oninginnefeest. Ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin werd door de Oranjevereniging in de morgenuren een klein programma voor de schoolkinde ren samengesteld. De traditionele stra- tenestafette voor de drie lagere scholen werd gelopen, met als inzet de Oranje wimpel. Overwinnaar werd voor de der de achtereenvolgende maal de o. 1. school „Prinses Irene", terwijl de R- K. lagere school tweede en de Chr. lagere school derde werd. Voorts vonden op het gemeentelijk sportterrein diverse kinderspelen plaats. De uitslagen van deze spelen waren: Blokjesrapen le kl., meisjes: 1, P. Tournois. 2, I. de Hollander. 3, E. van Pamelen. 4, J. Koens. Blokjesrapen le kl., jongens: 1, B. Boekhout. 2, P. Seen. 3, E. Musson. 4, Br. Goethals. Blokjesrapen 2e kl., meisjes: 1, E. Beeke. 2, R. Haartsen. 3, I. Deunink. 4, V. Geernaart. Blokjes rapen 2e kl., jongens: 1, J. Bunschoten. 2, K. van Luijck. 3, K. Her- rebout. 3, Ch. van Overbeeke. Spring in de kring 3e kl., meisjes: 1, J. de Jonge. 2, J. Minnaart. 3, R. Tellier. Spring in de kring 3e kl., jongens: 1, K. Geelhoed. 2, R. Ocké. 3, B. de Hullu. 4, A. Kontant. Plankje lopen 4e kl., meisjes: 1, G. Passchier. 2, E. Huigh. 3, M. Geernaart. 4, G. Hamelink. Balrollen, jongens: 1, R. Wolrabe. 2, K. Beeke. 3, B. Geelhoed. Zaklopen 5e kl., meisjes: 1, L. Con tant. 2, E. Moggré. 3, M. Naayaart. 4. I. Fremouw. Zaklopen 5e kl., jongens: 1, Br. de Gardeijn. 2, P. Wolrabe. 3, W. de Lijzer. 4, I. Haartsen. Duizendpootrace 6e kl., meisjes: ge wonnen door het team A. Verstraete E. van de ReeM. Boogaart. Duizendpootrace 6e kl., jongens: ge wonnen door het team J. CornelisC. BoeijeJ.Bliek K. de FeijterJ. de Kok. Des avonds vond op de kiosk nog een concert plaats van de plaatselijke mu ziekvereniging „O.K.K.", terwijl een rondgang door de gemeente het feest besloot. Metviering Deze maal had het P. v. d. A.-Mei comité West Z.-Vl. Schoondijke uitge kozen voor de centrale Meiviering van het gehele gewest. Hiervoor was een enorme belangstelling. Om twee uur begon het kinderfeest. Ruim 400 kinderen, de meeste aange voerd met extra bussen, genoten niet weinig van een toneelvoorstelling. Het beroepstoneelgezelschap „De maskers" uit Enschede, voerde het sprookje „Rood kapje" ten tonele. Op bijzonder verant woorde wijze werd het oude sprookje, maar nu in een wat nieuwere vorm, op het toneel gebracht. Des avonds verenigden de ouderen zich in de zaal van de heer G. Wijffels. De zaal was met veel vlaggen, rode tul pen en witte meidoorn feestelijk ver sierd. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter van het Mei-comité, de heer A. van der Velde uit Schoon dijke, die de spreker, de heer Van Maa- nen uit Amsterdam, alsmede de heer J. L. van Leeuwen en de vele aanwezigen, hartelijk welkom heette. De overweldi gende belangstelling voor het Meifeest in West Z.-Vl. stelt het Mei-comité, al dus de voozitter, voor bijzonder veel problemen. Steeds worden de program ma's mooier en steeds wordt aan de organisatie van het geheel een hogere eis gesteld. Hij bracht hartelijk dank aan alle leden van het Mei-comité voor de prima organisatie, zowel van het kinderfeest als het avondfeest. Ook de afdelingen van de P. v. d. A. en het N. V.V. werden in de dank betrokken, daar het deze zijn, die de organisatie van het Meifeest financiëel mogelijk maken. De heer Van Maanen, lid van het bestuur van de P. v. d. A., sprak naar aanleiding van de Meileuze: „De maatschappij her vormen, volkeren en rassen bevrijden en de vrede dienen". Na deze rede, die met een langdurig en spontaan applaus beantwoord werd, voerde het toneelgezelschap „De mas kers" het blijspel op „Mary knapt het op". Een grote verloting met enkele prach tige prijzen dekte een gedeelte van de enorme onkosten, die voor deze avond gemaakt moesten worden. Een gezellig bal, dat tot in de kleine uurtjes duurde, besloot dit bijzonder ge slaagd Meifeest. Biervliet Verkeer scursus. De kinderen van de lagere scholen, die hiervoor in aanmerking kwamen, 32 in getal, deden, onder toezicht van de Rijkspolitie, het practische gedeelte van het verkeersexamen, nadat ze reeds eer der het schriftelijk gedeelte, dat dit keer bijzonder moeilijk was, hadden gedaan. Alle kinderen slaagden, in tegenstelling tot andere jaren, toen een aantal can- didaten afgewezen moest worden. Twee kinderen slaagden met één fout. 4 maakten het maximum toelaatbare van 7 fouten, zodat ook zij, zij het dan met de hakken over de sloot, het diploma in ontvangst kunnen nemen. Burgemeester Kostense zal hedenmiddag in het gym nastieklokaal van de o. 1. school de di ploma's uitreiken. Voorts zullen een aantal verkeersfilms worden vertoond. Driewegen heeft weer een goed schoolgebouw. Vrijdagavond werd in het bijzijn van de voltallige gemeenteraad van Bier vliet, alle ouders van schoolgaande kin deren, het onderwijzend personeel, de inspecteur van het lager onderwijs te Middelburg en de schooljeugd zelf, de geheel vernieuwde school te Driewegen in gebruik genomen. Het zangspel „Dorp zonder Muziek", opgevoerd door een groot deel van de schooljeugd, vormde de hoofdmoot van de feestelijke bijeenkomst. Burgemeester A. P. Kostense opende de bijeenkomst, waarbij hij uitvoerig de geschiedenis van de school, die in 1884 gebouwd is, schetste en die na de oor log nauwelijks de naam van school nog waard was. Na de burgemeester werd nog het woord gevoerd door inspecteur A. A. Leenhouts en ds. Evenhuis, terwijl de heer Polderdijk de bijzonder geslaagde bijeenkomst sloot. Nleuwvllet Koninginnefeest. In verband met de verjaardag van H. M. Koningin Juliana op Zondag 30 April j.l., gaf de muziekvereniging „Nut en Genoegen" op Maandag 1 Mei een concert op de muziektent. Na afloop hiervan werd nog een muzikale rond gang met lampionoptocht voor de jeugd gehouden. VISITEKAARTJES Fa. SMOOR DE HULSTER, Breskens Groede Koninginnefeest. In Groede werd de verjaardag van H. M. de Koningin gevierd met des mid dags een voetbalwedstrijd en des avonds met volksspelen en een concert door de muziekvereniging „E. M. M.'\ Tot slot van de dag werd een muzikale rondgang door de gemeente gemaakt. ZEEUWS AFDELINGSVOETBAL lc klasse A Programma voor Zondag a s. HoofdplaatAardenburg; Patrijzen Groede; 's-H. ArendskerkeVogelwaar de; SchoondijkeSluiskil; Walcheren— Noormannen. 2e klasse A Programma voor Zondag a.s.: Aardenburg IICom. Boys III; Zuld- zandeJong Ambon. 3e klasse A. Programma voor Zondag a.s. Domburg II—Retranchement II; Groe de IIWalcheren II. Vismijn - Breskens Week van 23 t.e.m. 23 April 1961 766 kg. bot 517 kg. schar 165 kg. schol 5397 kg. tong 54 kg. rog 434 kg. kabeljauw 527 kg. wijting 25 kg. griet 1267 kg. export garnalen 55 kg. binnenl. garnalen 7943 kg. onverkochte bot Zondagsdienst doktoren. (Van 's Zaterdagsmiddags 12 uur t.e.m. 's Maandagsmorgens 8 uur) BreskensGroedeSchoondijke Dr. Jansen, Groede, tel. 01171 -366. BiervlietHoofdplaatIJzendijke Dr. Lockefeer, IJzendijke, tel. 01176-366 Oostburg-Aardenburg-Eede Dr. Loose, Oostburg, tel. 01170-2121 Dr. Rijk, Aardenburg, tel. 01177-466 Cadzand-Retranchement-Sluis- Zuidzande Dr. de Meijer, Sluis, tel. (01178) 366 Zondagsdienst dierenarts W. Kapsenberg, Sluis, tel. (01178) 225 Gevonden voorwerpen Een bruine dameshandschoen; twee wol'en truitjes: een wieldop; een sla gersmes: een sjaal: een paar glacé- kinderhandschoenen: een tasje; een damespolshorlogekinderfietseen glacé herenhandschoen; een sleutel; een regenbroek; een herenpolshorloge. Inlichtingen ter gemeentesecretarie te Schoondijke. Rode step, lichte linker dameshand schoen, contactsleuteltjes, portemon- naie met inhoud. Voorts worden 2 fa zanten vermist. Inl. bureau Rijkspolitie te Breskens. FILMNIEUWS „Oasino"-Bioscoop te Breskens pre senteert Zaterdag 6 Mei om 8 uur. Ro bert Ayres in de boeiende film over een zeer actueel onderwerp „De eerste ruim tevaarder". Een testpiloot verlaat alles wat hem lief is. om de wereldruimte te verkennen en de gevaarlijkste en meert gedurfde opdracht uit te voeren. Hij maakte kennis met de verschrikkin gen buiten onze dampkring. Een film, die zijn tijd ver vooruit is. Zondag 7 Mei om 4 en 8 uur, John Mills in de grote oorlogsfilm „Duinker ken". Een monument van standvastig heid van de gewone soldaat en van de gewone burger in een wereldcrisis. De vuurdoop van de totale oorlog tijdens de verschrikkelijke terugtocht der Engelse legers uit Duinkerken. Van het lot van deze kleine stad hing het leven en de vrijheid der mensheid af. Dit is meer dan een film het is een adembene mend brok historie. KERKDIENSTEN Ned. Herv. Kerk Zondag 7 Mei Biervliet, 9,30 uur, Ds. Evenhuis Breskens, 10 uur, Ds. Spaans Cadzand, 10 uur, Wika Wasterval Groede, 9,30 uur, Ds. de Jong Hoofdplaat, 10 uur, Eerw. Heer Begeer Nieuwvliet, 10 uur, Ds. Brezet Oost burg. 10 uur, Ds. Hugo van Dalen Woensdagavond 7 u., avondgebed. Retranchement. 10 uur, Ds. Tijmstra Schoondijke, 9,30 uur, Ds. Brinkman H. Doop Collecte maatsch.- en gezinszorgwerk Zaterdag 7 uur, avondgebed .Sluii, 9,30 uur, Ds. Balk St. Anna ter Muiden, tj uur, Ds. Balk Waterlandkerkje, 10 uur, Ds Bergsma Extra collecte kerkvoogdij IJzendijke, 10 uur, Ds. van Evert Zuidzande, 9.30 uur, Ds. Eijgendaal Extra collecte kerkvoogdij Vrij Evang. Gemeente Breskens, 10 uur, Ds. v. d. Molen Nieuwvliet, 10 uur, de heer J. de Bruijne H. Avondmaal Cadzand, 6,30 uur, Ds v. d. Molen Retranchement, 2,30 uur, Ds. v d. Molen H. Avondmaal Geref. Kerk, Breskens. 10 en 7 uur, Ds. Grafe Evang. Luth. Gemeente Groede, 9,30 uur, Ds. Ten Rouwelaar J^evestiging nieuw .lid Bediening Sacramenten

De Schakel | 1961 | | pagina 2