gen of dat men een kunstmatig duin zou aanleggen. Gelukkig is tot het laat ste besloten. Met de aanleg van een boulevard op het kunstduin met rijwiel pad zal dit jaar begonnen kunnen wor den. Er waren veel aanvragen voor bunga- lowbouw. In het uitbreidingsplan were 31/2 ha. ingeruimd voor bungalowbouw waar 36 bungalows in het bungalowpark geprojecteerd zijn. Kortgeleden werd de laatste grond in het bungalowpark ver kocht. Ten Westen van de veerhaven zijn er plannen voor het bouwen van zomerhuisjes en voor camping. Dit plan West moet gezien worden als een onder deel van het grote recreatieplan Kust strook W. Z.-Vlaanderen. In Breskens is een begin van een jachthaven en wij blijven streven naar een goed geoutil leerde moderne jachthaven. Bij Water staat zijn er plannen voor een derde haven, wellicht is hierin plaats te re serveren voor deze jachthaven. De be volking van Breskens werkt ten volle mee de vacantiegasten een prettige va- cantietijd te bezorgen. Hierna konden vragen worden gesteld aan het forum, bestaande uit de bur gemeesters van de gemeenten Breskens, Groede-Nieuwvliet, Cadzand-Retranche- ment en Zuidzande. Vele vragen had den een te enge particuliere inslag van bepaald plaatselijk karakter, die eigen lijk in de bijeenkomst niet thuis hoor den. Zo was er o.a. de vraag of de ge ïnundeerde Zwarte Polder met een dijk van de zee zou worden afgesloten. Bur gemeester Everaars zei hiervan nog niets definitiefs te weten, maar het erg te zullen betreuren als dit zou gebeu ren. Dan zou immers een uniek plekje natuurschoon verloren gaan. Spr. zei dat het Zeeuwse Landschap tracht het natuurreservaat aan te kopen. Op de vraag of er in Cadzand nog aanvragen zijn en mogelijkheden voor de bouw van nieuwe pensions, zei bur gemeester Leenhouts dat er inderdaad aanvragen zijn en er stellig in de toe komst zullen worden gebouwd. Aan de kust te Cadzand is een plan dat voor ziet in de bouw van een winkelgalerij met 10 winkels. Plaatselijk Nieuws Groede Benoeming. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer L. A. Cijsouw, le stuurman bij de K. J. C.P.-lijnen te Hongkong, is door de directie benoemd tot kapitein. Dodelijk verkeersongeluk Woensdagavond, omstreeks zes uur, is op de Rijksweg Breskens-Schoondijke, nabij het voetbalterrein van V.V. „Bres kens", een verkeersongeluk gebeurd, dat aan het 4-jarig zoontje van de aldaar wonende familie S., het leven heeft ge kost. Het kind reed met een autoped op het fietspad en stak op een gegeven ogenblik de rijweg over, pl.m. 15 meter vóór een naderende personenauto, be stuurd door de heer B. uit Oostburg. Krachtig remmen kon niet meer voor komen dat het kind werd aangereden en zwaar gewond op de weg bleef liggen. De doktoren Van der Maas en Osse- waarde, die werden gewaarschuwd, lie ten het ventje direct naar het zieken huis te Oostburg overbrengen, waar het kort na aankomst is overleden. Biljartioedstrijd. In het afgelopen weekeinde heeft de biljartvereniging „Ons Genoegen" te Groede de IJzendijkse zustervereniging „La Porte d'Or" op bezoek gehad voor een wedstrijd op het groene laken. De G roedenaren wonnen met een verschil ▼an 116 caramboles. IJzendijke Raadsvergadering. De gemeenteraad werd Dinsdagmor gen in spoedeisende vergadering bijeen geroepen onder voorzitterschap van burgemeester Ficq. Deze zei, dat de plaatselijke accordeonvereniging „Flan- dria" een vererende uitnodiging had ge kregen om deel te nemen aan het op dwingen en vroeg„Is Stemhout hier geweest?" Haar moeder knikte. Na wat doel loze bewegingen zei Joke's moeder: „ik ben met Sternhout overeengekomen, dat jij vanaf morgen het huishouden op Duinsfort gaat waarnemen". De blik waarmee Joke haar moeder aanzag was nu juist niet bijster intel ligent. „Duinsfort?" stamelde ze, als of ze naar de kamers van Blauwbaard werd verwezen. „Ja," zei haar moeder ongeduldig, „je zult daar de plaats innemen die ik er altijd gehad heb. Je mag zelf het werk regelen en je verdient een goed salaris. Je kunt dat geld wegleggen voor een eventuele uitzet". Joke bloosde donkerrood. „Heeft U dit uit angst toegezegd?" kon ze niet nalaten te vragen. „Nee m'n kind, uit angst zou ik nooit toegestemd hebben". Toch bleef Joke helemaal tegen haar gewoonte in, een beetje mokken over de beslissing van haar moeder. „Stemhout is hier alleen om Frank dwars te zitten, anders komt hij al leen maar in het jachtseizoen". Moeder glimlachte. „Kijk eens aan Frank is nog geen dag hier of hij on dervindt al trouwe vriendschap. Stern hout staat practisch alleen in de we reld". „Dat is zijn eigen schuld, hij stoot ledereen af, ook degenen die het goed met hem menen. Hij is maar bang dat 20 en 21 Mei a.s. te Stuttgart te houden concours om de Europabeker 1961. Zoals dit overigens bij de meeste verenigingen in de kleinere gemeenten het geval is, ontbreekt het „Flandria" aan de nodige contanten om de zeer hoge reis- en ver blijfkosten te kunnen betalen. B. en W. stelden voor uit de gemeentekas een bijdrage te verstrekken van f 300, Hiermee heeft men het financierings probleem nog niet geheel opgelost, er rest nog flink wat te overbruggen. B. en W. stelden voor ook in dat gedeelte de helpende hand te bieden in de vorm van een renteloos voorschot van nog f 350,-. Dit bedrag zou dan in een periode van twee jaar in vier gelijke termijnen door de vereniging terugbetaald dienen te worden. Pogingen zijn en worden in het werk gesteld subsidies te verwerven van instellingen op cultureel terrein. Zo is reeds het Prov. Anjerfonds Zeeland be naderd. Ook wil men nog een beroep doen op het Prins Bemhardfonds en de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk. De eventueel uit deze aanvragen voortvloeiende subsi dies dienen onmiddellijk in de gemeen tekas te worden gestort als aflossing van het renteloos voorschot. De raad ging met een en ander accoord. Tijdens de rondvraag wees de heer Van Hij f te op de ongewenste toestand, gevormd door de verlaten volkstuintjes nabij de schuur van Goossens. Door de aanleg van het ringriool in de toekomst door genoemde grond is de gemeente er niet meer toe overgegaan de tuintjes weer uit te geven om op elk gewenst moment de beschikking over de grond te hebben. De heer Van Hij f te vond de doorschietende koolstronken, onkruid, enz., nu niet bepaald een sierraad voor de gemeente en drong met klem er op aan wat orde in de chaos te scheppen, hetgeen door de voorzitter werd toege zegd. Nieuwvliet Collecte Leger des Heils. De in de gemeente Nieuwvliet gehou den collecte ten bate van het Leger des Heils heeft f 40,38 opgebracht. Breskens Benoeming. Bij Kon. besluit is benoemd tot be stuurslid van de waterkering „Oud en Jong Breskens", de heer H. Flikweert te Breskens. Bressiaanders gewond bij verkeers ongeval te Axel. Zaterdagmiddag had te Axel een botsing plaats tussen een personenauto, bestuurd door de arts K. B. uit Axel en een motorrijwiel, bestuurd door de heer I. V. met op de duo zijn verloofde mej. J. de V., beiden uit Breskens. Het ge volg was dat beide laatstgenoemden te gen de weg geslingerd werden en met verwondingen naar het ziekenhuis te Sluiskil moesten worden vervoerd. Mo tor en auto hepen flinke schade op. Wit-Gele Kruis. De afdeling Breskens van het Wit- Gele Kruis heeft een jaarvergadering gehouden ter gelegenheid van de ope ning van het nieuwe wijkgebouw. De voorzitter, de heer C. Vissenberg, ver welkomde dertig nieuwe leden; hij me moreerde de groei van de afdeling, die eerst een onderdeel was van de Oost- burgse afdeling. Ook de secretaris, de heer G. van Schaik, liet zijn gedachten gaan over de gebeurtenissen sinds de oprichting. De voorzitter vertelde iets over het gebruik van het nieuwe wijkgebouw, dat voor de leden bestemd is. De heer Vissenberg betreurde het dat hij afscheid moest nemen van de af deling, wegens zijn vertrek naar Steen bergen. „Met enige weemoed ga ik nu de vereniging verlaten." Hij maakt be kend, dat het bestuur als nieuwe voor zitter de heer J. C. P. Loonen gedacht had, die vanaf de oprichting er bij ge weest is en weet hoe alles reilt en zeiit. Een daverend applaus bevestigde de benoeming van de heer Loonen. In de vacature van de heer Loonen werd voor- het om zijn geld te doen is". „Ja en toch beklaag ik hem. Hoe ouder hij wordt, hoe eenzamer zal hij komen te staan. Als hij eenmaal zal hunkeren naar wat toewijding, zal het te laat zijn". „U verdedigt hem altijd, terwijl U best weet hoe egoïstisch hij is," prut telde Joke. „Als we iets kunnen doen dat hem miider kan stemmen tegenover zijn medemensen, mogen we dit beslist niet nalaten". „Ik vrees dat hij het alleen maar als boerenonnozelheid zal betitelen," weer legde Joke nog, hiermee bewijzend dat zij van een jongere en nuchterder den kende generatie was. HOOFDSTUK VI. Het bezoek. Die avond toen Frank en Paul op be zoek waren, kon Joke niet onverdeeld van hun verhalen genieten. Steeds ging het door haar hoofd, of Frank, zo hij wist dat ze bij Stemhout in dienst trad, niet zou menen dat zij naar de vijand was overgelopen. Wel kon zij zich verontschuldigen, omdat haar moeder dit had beslist, maar zou hij niet van haar verwachten, dat zij zelfstandig genoeg was om te weigeren. Frank deed toch al zo beschermend, beschouwde hij haar toch al niet te veel als kind. Dit geval zou hem dan nog in die mening versterken. (Wordt vervolgd) zien door de benoeming van de heer J. Steijaert als bestuurslid. Ondanks de „karige financiële posi tie" heeft men toch gemeend, zei de- heer Blaakman, de penningmeester, de scheidende voorzitter iets te moeten aanbieden. Daarom bood men hem, als liefhebber van de hengelsport, een ets aan van de Breskense duinen met daar achter de Schelde. Ook zuster Vemimmen, de districts- zuster, vond het prettig de opening van het gebouw mee te mogen maken. De film „Van mens tot mens", die vervolgens vertoond werd, ging over het Kruiswerk van vroeger en nu. De voorzitter sprak een slotwoord tot de aanwezigen en spoorde hen aan pro pagandist voor hun vereniging te zijn. Officiële opening Wit-Gele Kruis- gébouw. Zaterdagmiddag had te Breskens de inzegening en officiële opening van het nieuwe Wit-Gele Kruisgebouw plaats. Voor de geizondheiodszorg in het al gemeen en voor die van het katholieke volksdeel in deze gemeente was die een belangrijke gebeurtenis. Voorzitter C. A. Vissenberg bracht bij de opening naar voren, dat drie jaar geleden het Wit-Gele Kruis van Bres kens nog ressorteerde onder de afd. Oostburg. Vooral op aandringen van de secretaris van de Prov. bond W.G.K. Zeeland, burgemeester P. F. van Hoote- gem te Sluis, werd in 1958 in Breskens een eigen afdeling gesticht. Na het op lossen van vele moeilijkheden is er thans ook een eigen wijkgebouw geko men, waarbij de afdeling zich gelukkig prees de bouw daarvan te kunnen op dragen aan een van de eigen bestuurs leden: architect J. C. P. Loonen. Hij heeft er een opvallend mooi stuk werk van gemaakt. Voorzitter Vissenberg was dankbaar voor de steun, die men met name van het Prov. bestuur en het kerkbestuur van Breskens heeft ondervonden. De naam van de eerste pastoor te Breskens pastoor van Mechelen weird in dit ver band met ere genoemd. De plechtige inzegening van het ge bouw werd verricht door pastoor Ver hoeven. Namens de Prov. bond W.G.K. sprak burgemeester van Hootegem een wood van gelukwens. Spr. zei o.m. dot een lang gekoesterde wens in vervulling is gegaan. Tot nu toe heeft men in Bres kens feiteiyk alleen maar wat aan de wijkverpleging kunnen doen. Het nieu we gebouw kan nu een werkelijk cen trum van (katholieke) gezondheidszorg worden in Breskens. De wijkzuster, al dus de heer van Hootegem, is de cen trale figuur in het wijkwerk en zij zal in dit gebouw haar taak beter kunnen vervullen. Hij sprak de hoop uit, dat de Bressiaanders de weg naar het wijkge bouw zullen weten te vinden. De Breskense leden brengen met een gemiddelde van f 8,31 p. jaar, gemeten naar het Prov. gemiddelde, een vrij hoge contributie in. Het nieuwe wijk gebouw echter zal vergen dat er nog meer geld in het laad je komt. In dit verband deed de heer van Hootegem een beroep op het gemeentebestuur (bij de opening vertegenoordigd door wet houder Zegers, gem.-secretaris Woittiez en het raadslid GoethalsL om de subsi dieregeling aan te passen aan de alge mene normen. Spr. noemde de restrictie in de Breskense subsidieregeling van 'n maximum-subsidie van f 3,- p. lid een „ongelukkige voorwaarde". Alle ge meenten geven 50 pCt. van de opge brachte contributie. Op het stuk van de subsidiëring, ook nog „aangeduwd" door voorz. Vissen berg, zei weth. Zegers dat het gemeen tebestuur destijds al tot de bepaling van een maximum-subsidie van f 3,- p. lid is gekomen om een gelijke subsi diëring van Wit-Gele- en Groene Kruis te bereiken. Daarmee zit Breskens niet aan de lage en ook niet aan de hoge kant. Als beide verenigingen menen meer subsidie nodig te hebben, dan moeten zij gezamenlijk nog maar eens een verzoek indienen. Namens alle aannemers bood aanne mer G. van Schooten een cadeau aan ter verfraaiing van het interieur, nadat de aannnemers voor hun rekening ook het W.G.K.-embleem op het gebouv: hebben aangebracht. Architect J. C. P. Loonen gaf een toe lichting op het weliswaar kleine, maar degelijk gebouw, dat overigens nog op enige groei berekend is. De heer van Hootegem had intussen nog opgemerkt, dat met deze opening voorz. Vissenberg op een gelukkige ma nier zijn functie in het W.G.K.-werk van Breskens (vele verdiensten) we gens zijn vertrek naar Huijbergen, kan neerleggen. Biervliet Raadsvergadering Tijdens de raadsvergadering van Woensdag j.l. deelde burgemeester A. P. Kostense mee. dat de aanleg van de z.g. brandbluswatervijver, die enige tijd ge leden werd aanbesteed, door de D.A.W. niet gegund mag worden, omdat de laagste inschrijver toch nog ruim f 9000.- boven de begroting lag. De voorz. noemde deze ontwikkeling een grote tegenvaller voor de gemeente. De D.A.W. had een subsidie toegezegd van 75 pCt. der totale kosten. De mislukking van de aanbesteding schreef de voorz onder andere toe aan het feit, dat er voor Z.-Vlaanderen eigenlijk te vee1 D.A.W.-werken zijn opengesteld, n.l. het sportterrein te Breskens, de restauratie van het Bastion te IJzendijke, de afgra ving van de dijk bij de landbouwer De- veneijns te Biervliet, bepaalde werken in de Braakman. Door deze vele werken en het feit, dat deze uitgevoerd kunnen worden wanneer de arbeidsreserve toe reikend is, blijken de aannemers nu niet zo happig te zijn, wat zijn stempel weer drukt op de aannemingssom. Er resten de gemeente, wil ze toch het werk nog op korte termijn uitvoeren, nog twee mogelijkheden, n.l. uitvoering als „vrij" werk en uitvoering onder re gie. Aan het eerste kan men in eerste instantie zeker nog niet denken, aan de laatste mogelijkheid dient dan eerst nog een langdurige administratieve voorbe reiding vooraf te gaan, wat zeker ook niet tot spoedige uitvoering zal leiden. Met dit al is men in een impasse ge raakt, waaruit men in eerste instantie niet kon geraken. Inzake de gemeentelijke herindeling van de Braakman, heeft G.S. haar ad vies op het ontwerp van wet, zoals wet telijk is vastgelegd, ingezonden. Dit deelde G.S. van Zeeland de gemeente mee. Hoe dit advies luidt werd niet toe gelicht, zodat genoemd schrijven niets anders is dan het vervullen van een wettelijk geregelde formaliteit. De kas en de boeken van de gemeen te-ontvanger werden op 14 Febr. j.l. door het Verificatiebureau van de Ver. van Ned. Gemeenten gecontroleerd en in orde bevonden. Van het Ministerie van Binnen! Za ken was bericht ingekomen, dat de uit kering 1960 p. inwoner is verhoogd met f 4,91. Inzake de Molenrestauratie te Biervliet was van de Ver. De Nederland se Molen bericht ingekomen, waarin deze vereniging haar dank aan de ge meente betuigd voor de toegezegde subsidie van 20 pCt. der restauratie kosten tot maximaal f 1500,- en voorde bereidheid de van andere instanties toegezegde subsidies voor te schieten. In dit verband deelde de voorz. mee, dat van het Ministerie van O.K. en W. bericht is ontvangen over de toekenning van een subsidie van 40 pCt. door Mo numentenzorg. De Prov. Zeeland heeft een subsidie toegezegd, althans G.S. wil bevorderen dat 20 pCt. wordt verleend, zodat door de betrokken molenaar, de heer P. J. Lij baart zelf 20 pCt. der restauratiekosten zal dienen te worden betaald. Van de zijde van degenen in de Dun- né- en Clarapolder die op het electric! teitsnet kortgeleden werden aangeslo ten was een dankschrijven ingekomen, gericht aan het gemeentebestuur voor de totstandkoming van deze aanslui tingen. Thans waren er drie verzoek schriften van landbouwers in de Pau lina-, Helena- en Beukelspolder, met het verzoek te willen bevorderen, dat hun bedrijven op het electriciteitsnet zullen worden aangesloten. In totaal betreft het hier 20 landbouwers. De voorz. zei zich ter zake reeds met de P.Z.E.M. in verbinding te hebben ge steld maar nog geen nadere bijzonder heden over de uit deze aansluitingen voor de gemeente voortvloeiende kosten te weten In principe besloot de raad haar medewerking te verlenen onder nadere goedkeuring evenwel van de fi nanciële medewerking. Van het Beheerschap Recreatiege bied Braakman was de rekening 1959 ingekomen. De gewone dienst bleek een nade.ig saldo te hebben opgeleverd van f 16.1)54,23, welk bdrag door de gemeen te Haek voor 3 7 deel en Philippine en Biervliet voor 2,7 deel werd goedgo maakt. De kap.dienst had een nadelig slot van f 34.452,-. Naar aanleiding van deze stukken van het recreatiegebied zei de heer Dijk dat er reeds herhaalde malen bij de voorz. is op aangedrongen de pers de agenda te sturen van de openbare vergaderingen van de Beheer- schaps-commissie zoals overigens alle gemeentebesturen doen van hun raads vergaderingen. Immers de pers kan op een afstand niet nagaan wanneer er openbare vergaderingen zijn. Door het uitblijven van de agenda's van het Be- heerschap zei spr. tot de conclusie te moeten komen, dat men bewust de openbaarheid te kort doet. De raadsle den van de betrokken gemeenten, als mede de inwoners hebben er recht op te vernemen wat er in de boezem van het Beheerschap afspeelt. De voorz. zei, dat de aankondigingen van de vergade ringen van het Beheerschap op de voor geschreven wijze in elk der betrokken gemeente geschiedt. De heer Dijk zei wel te willen aanvaarden dat men for meel in orde is, maar door de aankon digingen aan de pers na te laten zeker niet moreel. Ook loopt men niet over van mededeelzaamheid aan de raadsle den. In de raadsvergadering van Hoek was het de heer J. Leunis die tegen deze gang van zaken fel protesteerde. De heer Dijk op zijn beurt meende dat deze klacht zeker gegrond is en zei graag te willen, dat de vertegenwoordigers hun raadsleden op de hoogte houden van de bestaande plannen en de gang van zaken in het Beheerschap. De voorz. zei dat hij wel degelijk de raad had inge licht over de bepaalde werken die thans in uitvoering zijn, wat de heer Dijk niet ontkende. Ook de heren Ceelaert en Claeijs betoogden, dat indien nodig de raad op de hoogte was gehouden. Voorz. Kostense tekende nog aan, dat er tij dens de raadsvergaderingen zeker de gelegenheid is inlichtingen te vragen over de Braakman. Ingekomen was een circulaire van de Minister over de arbeidstijdverkorting en de vijfdaagse werkweek. Na een uit voerige toelichting door de voorz. werd besloten ingaande 1 Mei de gemeente werklieden om de 14 dagen een vrije Zaterdag te geven. Voor wat betreft de ambtenaren ter secretarie werd beslo- en ingaande dezelfde datum het ene deel der ambtenaren in de ene week

De Schakel | 1961 | | pagina 2