l BRILLEN MANTELS BOBBE Het was van ons. de \chakel ALG. NIEUWS BLAD ALG. NIEUWS VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN ije Jaargang - Nr. 8ia Vrijdag 14 April 1961 Verschijnt iedere vrqdag A bonnementsprijs f i,ïo p, kw.; franco p. post fr,25 Prijs der advertenties io ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 Vj DRUKKERS-UITGEVERS: F" SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. Wt - GIRO '358296 Middenstands-Commissie Kuststreek West Zeeuws-Vlaanderen geïnstalleerd. Door (ie heer A. Korstanje uit Goes. Rijksmiddenstandsconsulent voor Zee land, werd Dinsdagavond de z.g. Mid denstands Commissie Kuststreek West Z.-Vlaanderen geïnstalleerd tijdens een bijeenkomst in hotel Valk te Breskens. De voorzitter van het voorlopig Co mité, dat de gezamenlijke middenstand van de W. Z.-Vlaamse kustgemeenten Retranchement, Cadzand. Nieuwvliet. Groede en Breskens voor deze voorlich tingsavond had bijeengeroepen, sprak een openingswoord waarin hij met klem de noodzaak onderstreepte, dat nu de gemeentelijke overheden van genoemde gemeenten tot samenwerking zijn ge komen in de z.gn. commissie samenwer king Kustgemeenten West Z.-Vlaande ren, ook de middenstand haar krach ten moet bundelen om de ontwikkeling van de kuststrook te helpen bevorde ren door het stimuleren van het toe risme. Als eerste spreker kreeg burgemees ter J. C. Everaars van Groede en Nieuw vliet het woord. In het kort schetste hij de enorme achteruitgang in bevolkings aantal van beide gemeenten. In 15 jaar tijd liep de bevolking van beide ge meenten met ruim 600 vielen terug. Spr. zei deze ontvolking te zien als gevolg van de sterke mechanisatie van de landbouw. Omdat beide gemeenten be schikken over grote recreatieve moge lijkheden heeft men in beide gemeen ten gedacht de ontvolking tegen te gaan door te trachten de ontikkeling van Groede en Nieuwvliet tot badplaats te bevorderen. Reeds in 1955 gaf de ge meente Nieuwvliet aan het Ingenieurs bureau van Hasselt en de Koning op dracht tot het ontwerpen van een uit breidingsplan voor de kuststrook. In datzelfde jaar gaf de gemeente Groede opdracht aan het Ingenieursbureau van 't Hooft. De burgemeester zei met de ontwikkeling van de kust drie doelen te dienen, n.l. de ontvolking van de streek tegen te gaan, de neringdoenden te helpen en eveneens de vacantie-zoeken- den. Het uitbreidingsplan van de kust Nieuwvliet is inmiddels na een lange lijdensgeschiedenis goedgekeurd en bij uitvoering daarvan is door de gemeen te een investering van f 925.000,- nodig. Het uitbreidingsplan West voorziet in de bouw van 97 woningen en 30 semi permanente woningen en vier toren flats, die zijn gepland. Het plan Oost voorziet in 100 bungalows en 2 horeca bedrijven. In totaal zijn bij beide plan nen 400 woningen betrokken. Spr. slaak te de verzuchting, dat de ambtelijke molens langzaam malen. In dit ver band wees hij nog op het feit dat het uitbreidingsplan voor de kust Nieuw vliet op 25 Mei 1960 werd ingezonden en eerst op 18 Oct. over de goedkeuring van G.S. bericht had ontvangen. Hoop vol was spr. gestemd over de Commis sie Dikötter. die thans zeer dynamisch werkt. De burgemeester besloot met de hoop uit te spreken, dat de plannen van de 5 kustgemeenten spoedig gereali seerd zullen mogen worden. De burgemeester van de gemeenten Retranchemnt en Cadzand, de heer J. A. Leenhouts, zei dat men in het Land je van Cadzand steeds meer de wil tot samenwerken constateert. Door deze vrijwillige samenwerking zal veel tot stand gebracht kunnen worden. Voorts sprak hij over de plannen, die er zowel in Retranchement als in Cadzand be staan om het toerisme te stimuleren. Zo zijn er in Retranchement plannen de bastions te restaureren en een open lucht-theater aan te leggen. Na het be kend worden van de beslissing, dat het natuurreservaat ,;Het Zwin" behouden zal blijven, is men te Retranchement aan het uitbreidingsplan begonnen. De burgemeester van Zuidzande, de heer H. P. Everwijn, sprak als afgevaar digde van de Ontwikkelingscommissie West Z.-Vlaanderen en als burgemees ter van een gemeente uit het achter land. Spr. herinnerde er aan dat het eerste werk wat de Ontwikkelingscom missie na haar installatie in 1959 heeft verricht, was het laten samenstellen door het E.T.I. van een rapport over de ontwikkelingsmogelijkheden van West Z.-Vlaanderen. In dat rapport werd ge steld dat er iets moest gebeuren om het leeglopen van de streek tegen te gaan. Het toerisme zou voor de streek grote betekenis kunnen krijgen. Ook werden in dit rapport bepaalde middelen aan gewezen waarmee het vreemdelingen verkeer gestimuleerd zou kunnen wor den, n.l. door het scheppen van accom modatie en accommodatie voor het so ciaal toerisme. Door detailvoorzienin gen aan het strand, o.a. reddingsmidde len, het verwijderen van ongerechtig- reden en het aanduiden van de plaat sen waar het gevaarlijk is te zwemmen. Zo is het nodig de moderne logiesac— commodatie uit te breiden, nieuwe ca ravanterreinen aan te leggen en de be staande uit te breiden. De bouw van ruimten, waar de badgasten zich bij slecht weer in kunnen bezig houden voor z.g. indoor-ontspanning. De verbe tering van de jachthaven te Breskens en de verbetering van de wegverbin ding naar de badplaatsen worden in dit rapport genoemd. Er wordt reeds ge sproken over een strandboulevard, an deren over een kustweg en weer ande ren menen dat het voldoende is de toe gangen tot het strand te verbeteren. Een belangrijk aspect voor de ontwik keling is de onderlinge samenwerking en het voeren van gezamenlijke propa ganda. De samenwerking is er al in de Commissie Samenwerking W. Z.-Vlaam se Kustgemeenten, de z.g. Commissie Diekötter en de gezamenlijke propa ganda geschiedt door de V.V.V. West Z. Vlaanderen, waarbij de plaatselijke V.V.V.'s zijn aangesloten. Als regionale commissie mag men de nieuwe re creatiemogelijkheden in de Braakman niet vergeten. Ik wil de midden standers er met klem op wijzen in geen geval de Braakman te zien als een concurrentiefactor. Het is een at tractie voor de badgasten aan de kust dat de Braakman er bij is gekomen. Het achterland zal van de kust zeker haar graantje meepikken, ook al blijft de kust het belangrijkste. De gemeen ten in het achterland spelen mee en kunnen ook meespelen. Spr. noemde cijfers uit de gemeente Zuidzande. In 1955 werd de V.V.V. Zuidzande opge richt en begon men propaganda te ma ken. Toen had Zuidzande 2 hotels. In „Ik 23rfllemaefter" OOSTBURG 1956 waren er in Zuidzande 1338 toeris tische overnachtingen. In 1960 ruim 3000 in 2 hotels met 30 bedden en 9 par ticuliere pensions met 58 bedden. In 1S56 waren er 142 overnachtingen in particuliere pensions en in 1960 1500 en dit allemaal in een gemeente die 5 km. van de kust is gelegen. In Zuid zande is kortgeleden een uitbreidings plan vastgesteld waarin 50 woningen gebouwd kunnen worden. Spr. zei er van overtuigd te zijn dat in dat uitbrei dingsplan zeker een aantal woningen als zomerverblijf gebouwd zullen wor den. Er kan in W. Z.-Vl. voor de bevor dering van het toerisme nog veel ge daan worden. De gemeentelijke over heid kan veel stimuleren, maar de mid denstand zal moeten uitvoeren waar voor de gemeente de weg heeft ge baand. De kost gaat nu eenmaal voor de baat uit. Spr. srak de hoop uit, dat de samenwerking vrucht zou mogen af werpen voor de groei en bloei van West Z.-Vlaanderen. Hierna sprak de heer A. Korstanje, de Rijks Middenstandsconsulent voor Zeeland. Deze gaf als zijn mening te kennen, dat de kust van West Z.-Vlaan deren een woordje mee zal gaan spre ken. Door sommigen wordt de rust bo ven alles gesteld. Volgens de bekende Luning Prak, de man van de randstad Holland, wordt het tegendeel beweerd: dat de mensen elkaar opzoeken. Gezien in het licht van de ontwikkeling van de kuststrook, waarvoor de gemeentelijke overheden de mogelijkheden openen, is het van groot belang een Commissie van de middenstand te hebben, die als schakel kan optreden tussen haar be langhebbende leden en de overheid. Voorlopig gaat de Commissie nog niets doen, maar in het najaar zal men na gaan hoe het gesteld is met de midden stand in de streek. Zijn er veel of zijn er weinig middenstanders, kunnen ze hun taak aan, is het distributie-appa raat voldoende en hoe is het gesteld met de dienstverleningsbedrijven. Alle maal vragen, waarop we nu nog niet het antwoord weten. Het zoeken van het antwoord zal kunnen geschieden door middel van een enquête of van een hearing. De bevindingen zullen in een rapport worden vastgelegd, welk rapport dient ten eerste als documen tatie en ten tweede als leidraad. In dit verband haalde spr. de ontwikkeling van de gemeente Wissekerke aan, waar bijzondere resultaten tot stand kwa men. Tot slot haalde de heer Korstanje de rede aan van de Gouverneur van Belgisch West-Vlaanderen, die o.m. zei dat het toeristisch potentieel van de Belgische kust met nog 12 millioen men sen kan worden verhoogd en van die kust is het maar een stapje naar West Z.-Vlaanderen. Spr. waarschuwde er voor het door eigen initiatief tegen te gaan, dat mensen van buitenaf hier de zaken komen exploiteren om na het seizoen met de winst weg te trekken. Voor alles is het steeds terugkerende woord samenwerking, samenwerking en nog eens samenwerking. Spr. hoopte, D E COLLIEC.TIE die B O B B E U dit voorjaar presenteert zal U zeker verrassen, want zowel in het sportieve als in het geklede genre brengen wij zeer exclusieve modellen in de nieuwste kleuren Een aparte mantel van zuiver mohair, in kleu ren wit, beige, kersen rood, geheel op r q r-750 satin gevoerd TO/ Voor Uw betere damesconfectie eerst kijken bij Uw Modehuis in Vlissingen dat de Commissie in haar opzet ten volle zou mogen slagen en verklaard, hierbij de Commissie voor geïnstalleerd. De leden zijn: T. H. van Laarhoven, Breskens, voor? mevr. M. S. Tienstra-v. d. Poel, Nieuw vliet, secr.B. Brakman, Nieuwvliet J. Goud, Groede*. H. Brakman, Groede. J. Jansen, Cadzand; A. Vasseur, Cad zand; J. Luteijn, Retranchement; J. Basting, Retranchement, J. W. Carels, Breskens. De burgemeester van Breskens, de heer J. A. Eekhout, zei dat de economi sche bronnen tot 1944 waren handel, visserij en industrie. Door de verplaat sing van de veerhaven, waartoe Rijks waterstaat in 1950 bsloot, werd de mid- denstand ernstig benadeeld. In de ja ren 1950-'52 kwam de bevolking van Breskens tot het besef, dat men op het gebied van de recreatie mee zou kunnen spreken. In dezelfde tijd ging het erom of in het kader van de verhoging van de zeedijken Breskens een dijk zou krij- Feuilleton STREEKROMAN door HANOL SPOOR. 9) „We kunnen nog niet dadelijk zeg gen dat het een feest wordt," zei Mia ,,maar allicht brengt het wat leven in de brouwerij als die negorij hier waf meer bewoond wordt". Ze telde op haar vingers. „Dat is dan Frank, maar ik geloof niet dat de her nieuwde kennismaking meegevallen is. Misschien is dat maar gelukkig: ötel je voor dat ik een duinvrouwtie moest worden". Ze keek naar haar lange, roodgelakte nagels en concludeerde: „nee, voor de tuinderij ben ik niet ge schikt, dus dat kan rustig afgevoerd worden. Dan volgt zijn vriend Paul. Hm, het zou wel eens kun:-,en gebeu ren dat hij en ik elkaar beter begrij pen. Hij kent de wereld en heeft al licht moderne ideeën. Ik zal er eens over denken. Maar le^t best, Stern- hout, dat zou een reuzemop zijn: Mia als freule Sternhout von Duinsfort". Ze stond op. ,,Ik geloof waarachtig dat het weer de moeite is om aan m'n make-up te gaan denken". Fluitend verdween ze naar boven, Joke niet weinig verbluft achterlatend over zoveel arrogantie, Ongeveer een half uur later was Mia al weer beneden. Joke moest toe geven dat Mia er slag van had haar aantrekkelijkheden zo voordelig moge lijk te laten uitkomen. Het slordige haar en het slaperige gezicht hadden een hele metamorfose ondergaan. M'a was een zelfbewuste, elegante jonge dame, die zich uitermate gevleid voel de door Toke's bewondering. Ze wierp nog een laatste onderzoekende blik in het keukcnspiegeltje en uitdagend met, de heupen wiegend verdween ze. ,.Ga alsjeblieft niet buiten het schel penpaadje wandelen." riep Joke haar na: „je brengt ons onnodig in moeilijk heden". „Maak je niet ongerust: al ben ik het smalle pad niet gewend, ik weet me wel aan de regels te houden als het nodig is," riep Mia dubbelzinnig. Even la.te;* kwam ze met een ge heimzinnig gezicht terug. „Ik ga eerst op visite bij onze buurjongens. Ik weet zeker dat ze blij met me zullen zijn". Terwijl Joke haar nakeek betrapte zij zich op de gedachte of het in de wereld wel rechtvaardig* toeging. Daar ging nu Mia, een mejsje, overal te vin den waar pretjes en vrolijkheid hoog tij vieren, zich van geen plicht of ver antwoordelijkheid bewust, noch tegen over zichzelf, noch tegenover anderen. Dan verweet Joke zich dat ze klein geestig was. Moeder zou zich nooit door jaloersheid laten leiden, integendeel, altijd weer de goede zijde in de mens heid aanwijzen. Zei moeder ook altijd niet dat men pas vrede in het hart kreeg als men die vrede eerst verdien de. Joke zuchtte en vond dat speciaal jonge harten het daarmee toch moei lijk hadden. Met een ruk gin? ze weer aan de ar beid. Het ging nu eenmaal niet op om moeder voor al het werk alleen te la ten staan. Ze zou eerst maar even groente voor het middagmaal halen. Juist aan het begin van het duinpad kwam Joke een haar totaal onbekende dame tegen. Op een andere plaats zou ze zich daarover niet verwonderd heb ben. Zo vroeg in het voorjaar liepen er wel meer vreemdelingen naar logeer- gêlegenheid voor het badseizoen te zoeken, maar deze niet zo heel jonge, maar wel knappe vrouw kwam kenne lijk uit de richting Duinsfort. Het eer ste wat Joke aan deze dame opviel waren de prachtige, maar melancho lieke grote fluweelbruine ogen. De vrouw v/as zeer modern en smaakvol gekleed, maar trad toch dermate be scheiden op, dat ze dadelijk Joke's hart, voor haar won. De vreemdelinge vroeg beleefd of ze wat groente kon kopen. „Volgt U mij maar," zei Joke vrien delijk. De vrouw liep achter Joke aan. Ze had het met haar hooggehakte schoen tjes moeilijker dan Joke met haa" klompen aan. Joke glimlachte toen zij het gedrib- bel in het mulle zand opmerkte en hield haar pas iets in. De bezoekster stond dromerig* toe te zien hoe het jonge meisje handig met het gereedschap omging. Ze keek alsof ze jaren terugblikte en er prettige her inneringen bij haar bovenkwamen. Ze scheen slechts node te willen weggaan en schonk Joke een sympathiek glim lachje. Langzaam sloeg ze de richting van Duinsfort weer in. Zeker daar gelogeerd, dacht Joke en natuurlijk is er weer geen personeel Wat een rank figuurtje. Zou Sternhout soms verloofd of getrouwd zijn? Zij droeg echter geen ring. Ach wat, Stern hout was beslist niet in staat van iemand anders dan van zichzelf te houden. Weer terug in de keuken zette ze de mand met groente op tafel. Het viel haar op dat haar moeder een enigszins gejaagde uitdrukking op het gezicht had. Ze keek of ze zo juist iets had on dervonden, waarover ze met zichzelf nog in onzekerheid verkeerde. Het eerst dacht Joke aan de pachtheer. Zeker weer nieuwe moeilijkheden. Tenslotte kon zij zich niet langer be-

De Schakel | 1961 | | pagina 1