HUWELIJKSBRIEVEN besloot het aantal deelnemers te be perken tot 900, nog altijd een respecta bel aantal. Gevist wordt des namiddags van 13.30 tot 16.00 uur, IV2 uur bij opko mend en 1 uur bij afgaand tij aan de prachtige bij uitstek geschikte oevers van de Schelde tussen de plaatsen Hoofdplaat en Breskens. Dat deze or ganisatie het comité handen vol werk oplevert, zal ledereen kunnen begrij pen, doch er wordt hard gewerkt om alles tijdig in kannen en kruiken te krijgen. Door Z.K.H. Prins Bernhard werd een prachtige grote bronzen legpenning beschikbaar gesteld, benevens een zil veren medaille van de Commissaris der Koningin in Zeeland Jhr. A. F. C. de Casembroot. Als eerste prijs is beschik baar een schitterend 12-persoons eet-, ontbijt- en theeservies, alsmede vele andere, zeer waardevolle prijzen: hen gels, molens, enz. Voor iedere deelne mer, die vóór 14 April zijn inschrijf geld heeft gestort, is een pracht 1ste lustrumtegeltje beschikbaar. De plaatsen voor het concours worden verloot op 15 April des avonds 8 uur en zodanig, dat ieder een ruime gelegen heid krijgt om zijn geliefde sport naa' behoren uit te oefenen: er is te van gen paling, bot, schol, alsook zeebaars en gul. Dat men voor verrassingen kan komen te staan bleek het vorig jaar uit het vangen van een zeeforel, wat tot de grote zeldzaamheden behoort. Er zal gevist worden met een hengel met hoogstens 4 haken, aas naar verkie- ing, behalve kunstaas. Ter plaatse bij het inschrijf lokaal zal voldoende aas verkrijgbaar zijn. De inschrijving kan geschieden bij de heer J. de Does, café Koninginnestraat 9, tel. 01176-314, IJzendijke, giro 663716. Door het gemeentebestuur zal van iedere vereniging de voorzitter of een afgevaardigde omstreeks 16.30 uur wor den ontvangen, waarna in het jeugd- gebouw door burgemeester J. Ficq om streeks 18.00 uur de prijzen worden uitgereikt. IJzendijke maakt zich weer tijdig op om de honderden sportvissers uit alle streken van Nederland, België, Frank rijk, Luxemburg en Duitsland een on vergetelijke sportdag te bezorgen. Oostburg Waterschap Het Vrije van Sluw hesprak het waterbeheersingsplan. Uitvoerig heeft de algemene vergade ring van het Waterschap Het Vrije van Sluis vorige week gesproken over hel Rapport Waterbeheersing, uitgebracht door een commissie die gevormd was .uit vertegenwoordigers van Rijk- en *Prov. Waterstaat, de Cultuurtechnische Dienst en een deskundige van het Wa terschap. Voor deze vergadering bestond bij zonder grote belangstelling van de jijde der hoofdingelanden en hun plaatsver vangers. Dijkgraaf J. B. Becu begroette alle aanwezigen. De hoofdcommies, de heer F. Kolijn, die onlangs is overleden werd met enkele woorden door de dijk graaf herdacht. In zijn openingswoord zei de dijkgraaf o.m. dat de brug te Retranchement nog voor het toeristenseizoen gereed zal ko men. Door het bijzonder koude en nat te najaar is er een grote achterstand gekomen in het delf werk. De draglines ijn thans met de ploeg arbeiders bezig de achterstand op het delfprogramma 1960 in te halen. Daarna wordt begon nen aan het delfprogramma 1961. De wegen en bermen, aldus de dijkgraaf, zijn zo goed mogelijk hersteld van de mishandelingen tijdens het natte bie tenseizoen. Een aantal boeren werd aangezet om de door hen aan wegen en bermen aangebrachte schade te her stellen. Een groot aantal heeft hieraan voldaan, slechts een enkele landbouwer bleef in gebreke. De eigen wegenploeg van het Waterschap is bezig de achter stand in het wegenprogramma in te halen. Van de Cultuurtechnische Dienst werd een bijdrage ontvangen in de verbete- met haar vrije optreden al weer beslag op Frank en zijn vriend had weten te leggen. Anderzijds begreep ze wel dat Mia niet in Frank's achting zou stijgen door zich op te dringen. Mia ratelde door. „Ik hoop dat er aan zijn vriend meer reuk of smaak is. Frank kon mij vroeger al niet uitstaan: hij vond me een verwaand nest. Zijn vriend zal zich hier ook wel gauw vervelen, tenzij," liet ze er ingebeeld op volgen. ..ik hem een beetje zal vermaken". „Toe nou, Mia, ga je toch niet dade lijk zo aanstellen Di° vriend zal heus niet gekomen zijn voor 'n flirtspelletje met jou. Nu. ik ga naar beneden. Als je nog eetlust krijgt, kom dan gauw". Tijdens het ontbijt vertelde Joke het avontuur met de honden. Ondertussen keek ze nu en dan verscholen naar haar vader, die met gefronste wenkbrauwen naar haar verhaal zat te luisteren. Je kon zien dat die lieverd zich zorgen maakt, dacht Joke vertederd. Haar va der was een kalme, ernstige man, die men slechts zelden zag lachen. Een har de werker, die niets anders verlangde dan op eigen grond rustig zijn gang te gaan. „Jammer dat dit gebeurd ls," zei hij, „het geeft de jonkheer weer nieuwe fei ten in handen, zodat hij de schroef weer wat vaster kan aandraaien". Zijn vrouw keek hem bezorgd aan „Ben je bang dat hij nu het gebruik van de wandelpaadjes naar zee zal gaan verbieden?" „Als men 'n hond wil slaan, is er al tijd wel een stok te vinden, zegt het spreekwoord. Als Sternhout het in zijn ring van de wegen tot een bedrag van f 375.000,-. Verschillende werken werden aanbe steed en zijn inmiddels gegund. Over het algemeen bleven de bestedingen beneden de raming of overschreden ze de ramingen niet veel. Inmiddels wer den wegenwerken gegund aan de fa. Blankert te Brugge voor f 184.000,-. De Eedestraat en Olieweg aan de fa. Hol voor f 85.740,-; de Loodijk en Geertrui- daweg werd gegund aan de fa. Hol voor f 157.000,-. Het merendeel van deze we gen krijgt een stevige fundering. Alleen de Loodijk wordt voor 3 4 met slakken gefundeerd. De Oranjedijk en Staten- dijk-verbeteringen werden gegund aan de fa. Geldof voor f 212.000,-. Voorts merkte de dijkgraaf op, dat de storm van 20 Maart j.l. te Cadzand de hoogste vloed sedert de stonn van 1953 veroorzaakte. De duinafslag bij hotel Noordzee te Cadzand baart veel zorgen. De ontwikkeling aldaar moet met de grootste zorg nauwlettend wor den gadegeslagen. Er zullen ter plaatse zo spoedig mogelijk enkele nieuwe hoofden gebouwd moeten worden, om zand en duinen tegen de stroominvloe- den van de zee, die aldaar bijzonder scherp langs de duinen schuurt, tegen te gaan. Er is, aldus de dijkgraaf, overleg gaan de met de grintwegcommissie. Hij hoop te dat voor alle partijen een minnelijke oplossing' verkregen zal kunnen worden. Voorts verwacht de dijkgraaf een nieuw wetsontwerp voor een billijke Rijksbij drageregeling voor het onderhoud van wegen en de wet op de financiële ver deling voor de Deltawerken. Over de opheffing van de calamiteuze polders wordt overleg gepleegd tussen G.S., het departement en de betrokken water schappen. In de volgende vergadering zal een nieuw wegenplan aan de orde komen. Voor de verbetering van de nieuwe dijkovergang Beukelsz.polder-Elisabeth- polder te Biervliet werd het bestuur machtiging verleend. Voorts besloot de vergadering tot verbetering van de weg door de Cal. Adornispolder, zodat een aaneengesloten asfaltweg langs de ge hele kust van Breskens tot Cadzand verkregen zal kunnen worden. Daar het hier om een klein gedeelte van de weg ging besloot de vergadering dit gedeel te te verbeteren. Na een korte pauze kwam het rap port Waterbeheersing in W. Z.-Vlaan deren aan de orde. De dijkgraaf leidde dit rapport, dat reeds in de districts vergaderingen en de landbouworganisa ties is besproken, in. Na de samensmel ting van de verschillende waterschap pen in W. Z.-Vl. kwam men al spoedig tot de ontdekking, dat de waterafvoer en de waterbeheersing van de polders veel te wensen overliet. Er kleefden heel wat fouten aan, waar in het klein wel wat aan gedokterd is. Er werd een rap port opgemaakt dat echter, geen gena de kon vinden in het oog van Rijkswa terstaat. Daarna kwam het rapport Kroese, dat eveneens ln de ijskast ver dween omdat het de instemming van de betrokken instanties niet kon verkrij gen. Na de ramp toen het Deltaplan kwam en ook W. Z.-Vlaanderen op Deltahoogte moest komen, moest een nieuw rapport verschijnen. Nu heeft men alle betrokken instan ties bij het vooroverleg betrokken. Er werd een werkgroep gevormd bestaan de uit vertegenwoordigers van Rijks- en Prov. Waterstaat, het Waterschap, de Cultuurtechnische Dienst, etc. Deze werkgroep is met een basisplan geko men dat inhoudt, dat o.m. een groot aantal van de bestaande afwaterings leidingen moet komen te vervallen. Er zou o.m. bij No. Eén een groot gemaal komen. Tegen het feit dat het gemaal in de Zwarte Polder bij Cadzand moet verdwijnen, zijn heel wat bezwaren ge rezen, aldus de dijkgraaf. Men vreest daar, doordat wat diepere leidingen moeten worden gegraven, onderdroging van de hoger gelegen percelen. Het voornaamste uitgangspunt van het rapport is, dat ook de waterlozing Delta waardig moet worden. Daar eerst hoofd heeft gehaald 0111 het lopen op de paadjes te verbieden, houdt niemand of iets hem daarvan af". Het was enige tijd stil ln de keuken Joke bekroop de vrees dat haar vader haar zou verbieden om de hond voor taan mee te nemen. Alsof hij haar gedachten raadde, zei hij: „de gelegenheid om Dilo eens lek ker te laten uitdraven op het strand is te mooi, dat heeft zo'n grote hond no dig". Dankbaar keek Joke haar vader aan en zag dat de rimpels rond zijn ogen zich de laatste weken weer verdiept hadden. „Hoe is het afgelopen met de tuin grond, waarnaar U vanmorgen bent we zen informeren?" „Als we dat kunnen bemachtigen, zijn we uit de kou," verzekerde vader met hoop in zijn stem. „Je zei toch dat er niemand aan het werk was?" vroeg moeder met iets als een waarschuwing in haar stem. „Nu ja, wat zou dat?" „Vind je dat dan niet vreemd, nu in de tijd dat iedereen met een tuinderij zijn handen vol heeft?" „Wat wil je daarmee zeggen?" „Dat de eigenaar ook weer voor de verleiding zal bezwijken en de grond weer voor bouwgrond zal weggaan". „In dit geval maak ik meer kans, om dat de eigenaar zelf ook tuinder in hart en nieren, daar liever op zijn oude dag groenten zal zien groeien dan een kou de steenmassa verrijzen. Ik ga er van middag weer even heen". de dijken en lozing te No. Eén aan de orde komen in het kader van het Del taplan, heeft men voor de situatie bij Cadzand nog tijd ter bestudering van het vraagstuk en een nadere uitwerking- van de problemen. Met klem raadde de dijkgraaf aan het rapport in beginsel te aanvaarden. Het zal in verschillende onderdelen later worden uitgevoerd en voor ieder onderdeel zal dan weer machtiging aan de algem. vergadering worden gevraagd. Later zal men de ur gentie van de verschillende uitvoerin gen bepalen, om het plan bij gedeelten uit te gaan voeren. Men gaat er van uit, dat de gronden niet in kwaliteit mogen achteruitgaan. Blijkt dat bij de uitvoering toch het geval te zijn, dan zullen spoedig maatregelen getroffen worden. Vooral van de zijde van Cadzand, waar men in de toekomst het waterge maal in de Zwarte Polder zal moeten missen, werden nogal wat bezwaren ge opperd tegen dit plan. De heer Kools- de Winter merkte o.m. op, dat het een terugzetten van de klok is. Men schept daar thans de situatie van 30 jaar ge leden toen men noodgedwongen besloot het gemaal te Cadzand te bouwen. De dijkgraaf ontkende dit in een zeer tech nisch en deskundig opgezet betoog en vroeg de vergadering vertrouwen te hebben in het bestuur. Handhaving van het gemaal zou ongeveer 1 millioen meer kosten, daar dan diverse water leidingen aangepast moeten worden. Men kan er echter van verzekerd zijn, aldus de dijkgraaf, dat de belangen van iedere boer zo goed mogelijk zullen wor den behartigd. Uitvoerig werd het be zwaarschrift van 40 landbouwers te Cadzand besproken. De heer Verbrugge, burgemeester van Waterlandkerkje, vroeg het bestuur om een maquette te laten maken, om de mensen vertrouwd te maken met dit plan. De dijkgraaf meende dat dit erg duur zou worden en zei, dat van de zijde van het bestuur veel voorlichting over het gehele plan in de toekomst te verwachten is. Over het algemeen had men begrip voor de uit de Cadzandse hoek aangevoerde bezwaren. Met stu wen en ophouden van het zomerwater zal men trachten de waterstand voor de hoog gelegen gronden zo gunstig mo gelijk te houden. Men drong er alge meen op aan, de ontwikkeling nauwlet tend in het oog te houden en stemde tenslotte met 4 stemmen tegen (uit CadFand") in met de inhoud van het rapport en machtigde het bestuur tot het voeren van verdere onderhandelin gen en uitwerking van het rapport. Breskens Simavi. Van 10 t.e.m. 15 April a.s. zal ook hier ter plaatse een collecte worden ge houden voor het werk van Simavi. Door haar ruim 35-jarige activiteit zal devr vereniging onze burgerij wel voldoende bekend zijn. Er wordt dikwijls een beroep 00 U allen gedaan voor velerlei belangrijke doeleinden. Maar wat is het leed hier klein vergeleken met dat buiten de grote stads-centra in Suriname en N- Guinea. Het steunprogramma 1961 v?n Simavi bevat vele belangrijke objecten. Wij noemen voor Nieuw-Guinea b.v. de bouw van een polikliniek voor de Afd Zorg voor Moeder en Kind: een gebouw voor melaatse kinderen, opdat zij niet behoeven samen te wonen met volwas sen mannenen vrouwen; de inrichting van een operatiekamer voor een der ziekenhuizeneen narcose-apparatuur voor een ander ziekenhuis etc. Voor Suriname: uitbreiding van poli klinieken langs de Suriname-rivier (Bosland), enz. Ons plaatselijk Comité do°t een warm beroep op aller steun en hoopt te kun nen tonen, dat onze gemeente dit mooie werk waardeert. Oroede Geslaagde wielerkoers. Dinsdag j.l., 3e Paasdag, werd weer de traditionele kermiskoers te Groede HOOFDSTUK V. Een vreemde eend in de bijt. Joke deed al weer opgewekt haar werk, toen Mia op haar lome manier, nog gekleed in peignoir, beneden kwam Ze nam plaats op een stoel, trok haar knieën op en zo met de armen om haar opgevouwen benen, keek ze met afwe zige blikken naar Joke. Deze ging ge woon met haar werk door. Ze wist al wat er komen zou: aanmerkingen cp alles en iedereen, welke Joke zonder meer aanhoorde. Deze moesten Mia over haar slechte ochtendhumeur heen- helpen. Daarna werd ze wat levendiger en deed berouwvol. Joke, die ook dat geduldig aanhoorde, gaf waar het no dig was commentaar. Als het eenmaal zover was voelde Mia zich weer opge wassen tegen, wat ze zelf noemde, alle bekrompen standpunten. Dan ging ze over tot de orde van de dag. dat wil zeggen, ze maakte plannen om de dag zo aangenaam mogelijk door te brengen. Het kwam geen ogenblik bij haar op om Joke de helpende hand te bieden. Deze verwachtte dit ook niet, maar probeerde toch steeds weer Mia tot serieuze gedachten te brengen, hoe wel zeker wetend dat het toch hopeloos was. Mia's ij delheid werd er alleen maar door gestreeld, omdat er zoveel notitie van haar genomen werd. Dan vrolijkte ze op en deed niet meer zo apathisch. Zo ook nu weer. Vandaag vergde ze het uiterste geduld van Joke. Mia begon over Frank's thuiskomst te spreken en had het over de nieuwe aanwinst in de duinen of het éen zending van een dierentuin betrof. (Wordt vervolgd) gehouden, ditmaal een jubileumkoers, want het was de 10e Ronde van Groede voor amateurs en onafhankelij ken. De afstand bedroeg 100 km. over 85 ronden. Er ging een groot aantal renners van start. Reeds spoedig vormde zich een kopgroepje van 3 man, dat later uit groeide tot 12 renners, waaruit Boon man uit 's-Heerenhoek opnieuw op de vlucht ging. Hij verhoogde geleidelijk zijn voorsprong en kwam onbedreigd als winnaar over de eindstreep. De uitslag was: 1. F. Boonman, 's-Heerenhoek, in 2 uur 22 min.; 2. G. de Wit, Dubbeldam 3. M. den Outer, Nieuwerkerk; a. d. IJsel; 4. A. van Aers, Achtmaal; 5. H. de Jong, St. Willebrord; 6. H. de Waal, Axel; 7. G. Deegens, Kapelle; 8. H. Tol- hoek, 's-Gravenpolder, allen op 1 min. 15 sec.; 9. J. Schoen, Zaandam; 10. A de Waard, Rijsoord; 11. G. Deykers. St. Willebrord, allen op 1 min. 43 sec. 12. L. Timmermans, Roosendaal; 13. W. Swaneveld, Rotterdam; 14. J. Linders, Roosendaal; 15. F. Tel, Zaandam; 16. C. Snepvangers, Zundert; 18. A. Jonge- jan, Rotterdam; 19. A. Bastiaansen, Kruisland; 20. T. Rijkers, Amsterdam, allen op meer dan 1 ronde. Zuidzande Raadsvergaderi ng Tijdens de raadsvergadering van vo rige week besloot de raad, op voorstel van B. en W., het gewijzigde uitbrei dingsplan te aanvaarden en de even eens gewijzigde bebouwingsvoorschrif ten vast te stellen. De voorzitter zette in zijn toelichting uiteen, dat er geen terreinen meer in de gemeente beschikbaar waren voor het toepassen van open bebouwing en voor half open bebouwing. Ten zuiden van het reeds bestaande uitbreidings plan, aansluitend aan de bestaande be bouwing langs de Oostburgse weg, is een terrein beschikbaar gesteld voor de door B. en W. voorgestelde bebouwing. Midden door dit terrein loopt een weg loodrecht op de Oostburgse weg, waar door het terrein in twee gedeelten wordt verdeeld, het ene bestemd voor z.g. bun- galowbouw, het andere voor half open bebouwing, waar ook dubbele woningen toegestaan zijn. Voor het bouwrijp ma ken van dit plan (aanleg bestrating, riolering, straatverlichting 1 is een be drag van f 53.000,- gemoeid, terwijl de totale kosten, inclusief de aankoop van de grond, f 125.000,- investering vergt van de gemeente. Door al deze kosten om te slaan over het in het plan gele gen bouwgrond, zal de uitgifteprijs rond f 10,- p. m2 komen te liggen, een bedrag dat zeker niet duur genoemd moet worden. Van G.S. was bericht ingekomen, dal dit college de rekening 1959 definitief heeft vastgesteld. Een opmerking had dit college gemaakt over de door de ge meente betaalde kosten van het aan brengen van nieuw hang- en sluitwerk in de 5 en de 8 woningwetwoningen, die het eerst ln de gemeente zijn gebouwd. Volgens de mening van G.S. vallen deze kosten op grond van het Burgerlijk Wetboek toe aan de bewoners/De voor zitter zei, dat B. en W. G.S. hadden be richt dat wegens het bij de bouw ge bruikte ondeugdelijke materiaal ver nieuwing noodzakelijk was geworden en men dit moeilijk door de bewoners kon laten betalen. De voorz. noemde het verheugend de raad mee te kunnen delen, dat de Mi nister van Binnenl. Zaken en de Min. van Financiën hebben meegedeeld, dat de uitkering per inwoner uit het ge meentefonds over 1959 verhoogd is met f 3,63 en voor 1960 met nog eens f 2,09, zodat over 1959 uitgekeerd wordt t 33,06 per inwoner en over 1960 f 35,15. De Vereniging van Directeuren van Overheidsorganen voor Sociale Aange legenheden richtte zich tot de gemeen te om lid te worden van deze instelling tegen een contributie van f 17,50 per jaar. De voorz. zei, dat de gemeenten van het werk dezer instelling de vruch ten plukken en B. en W. hierom advi seren toe te treden als lid. Z.h.st. ging de raad hiermee accoord. Over 1960 werd aan de Classicale Commissie voor Bijzondere Kerkelijke Gezinszorg en Maatschappelijk Werk in W. Z.-Vlaanderen een subsidie van f 109,35 toegekend, berekend naar de 34 in de gemeente Zuidzande verleende verzorgingsdagen in 4 gezinnen. Zuidzande heeft twee woningwetwo ningen toegewezen gekregen uit de Pro vinciale woningtoewijzing 1961. Het is de bedoeling van B. en W. deze op de meest korte termijn te doen bouwen. Hiertoe vroeg en verkregen B. en W. van de raad de machtiging deze wo ningen onderhands aan te besteden, terwijl B. en W. nog gemachtigd wer den te gunnen voor de door de Minister van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid toegestane prijs. Omtrent de bouw plaats van deze woningen zijn een 2-tal mogelijkheden, n.l. in de Zegveldstraat naast de reeds bestaande en in de Ka- merikstraat naast de twee woningwet woningen van het contingent 1960, de binnenkort opgeleverd zullen worden. B. en W. verkregen ook hiervoor mach tiging, naar bevinding van zaken de plaats nader te bepalen. Op verzoek van een aantal huurders van woningwetwoningen besloot de raad f 4000,- uit te trekken voor het doen aanbrengen van douchegelegenheden in 4 woningwetwoningen aan de Zeg veldstraat. De huur dezer woningen moet derhalve verhoogd worden met f 0,95 per week na het aanbrengen der douches. Drukkerij Fa. SMOOR DE HULSTER

De Schakel | 1961 | | pagina 2