alg nieuws blad alg. nieuws blad voor west zeeuws-vlaanderen vJ feuilleton Het was van ons. dejchakel "A zse Jaargang - Nr. 812 Vrijdag 7 AprH 1961 Verschgnt iedere vrijdag A bonmmentsprij s 1,10 p. kw.; franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS FJ SMOOR, DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL.-» - GIRO 358296 Plaatselijk Nieuws Oostburg Raadsvergadering De Raad der gemeente Oostburg kwam vorige week bijeen, onder voorzitter schap van burgemeester J. L. van Leeuwen. Naar aanleiding van in de vorige ver gadering gestelde vragen waarop bur gemeester van Leeuwen, omdat hij de gemeente nog niet voldoende kende, geen antwoord kon geven, werden door de voorzitter nu verschillende antwoor den gegeven. Zo bleek o.m. dat de voorz. zich met voortvarendheid heeft bezig gehouden met de huurachterstanden, waarover de raadsleden diverse opmer kingen hadden geplaatst. Alle betrok kenen zijn door de voorz. opgeroepen en de achterstanden zijn, op een enkel geval na, volledig ingelopen. Voorts beantwoordde de voorz. vra gen inzake de vuilophaaldienst in de Violetstraat. Over de verkoop van wo ningwetwoningen aan particulieren hebben B. en W. nog geen standpunt geformuleerd, doch het vraagstuk is in studie. Van G.S. was goedkeuring ingekomen inzake de jaarwedderegeling van de opzichter der Oentrale Dienst. De heer C. Kruf nam zijn benoeming tot opzichter van de Centrale Dienst voor Oostburg aan. Op de beroepen inzake het goedge keurde uitbreidingsplan der gemeente Oostburg, is gunstig beschikt. Het ging hier vooral om het nieuw te bouwen zwembassin dat voor Oostburg, in ver band met de vele scholen die er zijn gevestigd, hard nodig is. De uitspraak van de Raad van State was, dat het zwembad op de bedoelde plaats achter de sportvelden kan komen, nabij de weide van dhr. de Zwart-Nortier. Het, gemeentebestuur zal thans onderhan delingen voeren om de grond in haar bezit te krijgen. De Minister van Volkshuisvesting be richtte dat de wijziging van het weder- opbouwplan geen bezwaren ontmoet. Uitvoerig werd gesproken over de motie van het gemeentebestuur van Axel inzake de vaste oeververbinding. De heer de Vuijst meende dat het wei nig zin heeft, aan dieze motie nog ad hesie te betuigen. Hij had liever gezien dat alle gemeentebesturen van Z. Vlaanderen gezamenlijk hadden be paald, hoe deze aan de regering gezon den motie opgesteld diende te worden. De heer Dekker meende, dat een vaste oeververbinding alleen geen oplossing biedt. Hij was van mening dat het een groot Belgisch belang is, om de gehele Schelde te kanaliseren, dan zouden ook de diverse zeer kostbare dijkwerken achterwege kunnen blijven. Met klem betoogde hij dat wel adhesie moet wor den betuigd omdat anders de indruk gewekt zou kunnen worden, dat men geen belang heeft in W. Z.-Vlaanderen bij een vaste oeververbinding. Hij wilde echter stellen, dat ook het gehele Bel gische achterland bij deze oeververbin ding belangen heeft. De voorz. zei erg blij te zijn met de brede visie over het Schelde- en oeverprobleem. De gevraag de adhesie wierd met algem. stemmen gegeven. Over een toewijzing van G.S. voor de bouw van 20 woningwetwoningen, waar voor er 14 bestemd zijn om de nood woningen te vervangen, ontstond een breedvoerige discussie. B. en W. hebben het voornemen deze woningen zo spoe dig mogelijk te bouwen. Men wil ech ter de mogelijkheid onderzoeken om voor de 14 woningen, ter vervanging van de noodwoningen, een extra rijks subsidie te verkrijgen. In de noodwo ningen wonen n.l. mensen die tot de laagste inkomensklasse behoren. Voor hen zou de overgang van een noodwo ning naar een nieuwe woning, op on overkomelijke bezwaren stuiten. Met de extra-subsidie zou een huurverla- ging van f 2,- p. week verkregen wor den. De heer de Vuijst plaatste een aantal opmerkingen naar aanleiding van de notulen van de alg. vergadering van de N.V. Waterleiding Mij. Hij vond de ge hele gang van zaken daar bijzonder vreemd. Een uitgave van f 30.000,- voor een personeelfeestje, alsmede het feit dat het dagelijks bestuur uitgaven doet die later door de raad van commissaris sen als gedane zaken geen keer meer kunnen nemen en node moeten worden goedgekeurd, konden zijn goedkeuring niet wegdragen. Hij sprak over de ge hele gang van zaken zijn bevreemding uit en vroeg de gemeentelijke vertegen woordiger in de Waterleiding Mij. er nadrukkelijk op toe te zien, dat derge lijke uitgaven niet meer gedaan worden. Naar aanleiding van een verzoek om advies aan G.S. inzake de vaststelling van de wethoudersbezoldiging, merkte de heer de Vuijst op, dat hij met de voorgestelde verhoging van f 1350.- tot f 1750,- niet accoord kon gaan. Hij noemde het raadslidmaatschap een ere- baan, evenals de functie van wethou der. Aan een bezoldiging is niet te ont komen, doch het allerhoogste hoeft men in Oostburg ook niet te hebben. Hij stelde voor de wethouderssalarissen te verhogen tot f 1550,- per jaar. De heer Leenhouts merkte in een fel repliek op, dat het wethoudersschap mogelijk moet zijn voor ieder en de be zoldiging daaraan moet zijn aangepast. De voorz. was het hiermee eens en be toogde, dat als men pleit voor een la ger wethouderssalaris, men Oostburg automatisch klasseert in een lagere ge meenteklasse dan waarin ze thuishoort. Dit is stellig niet de bedoeling van de heer de Vuijst, merkte de voorz. wat fijntjes op. Juist doordat Oostburg als centrum-gemeente een verzorgende functie heeft voor heel W. Z.-Vlaande ren, wordt op de wethouders voor ver tegenwoordigingen etc. meer een be roep gedaan dan in een andere gemeen te met hetzelfde inwonertal. Tenslotte ging de raad met de verhoging accoord. Een voorstel van B. en W. om de pre sentiegelden te verhogen, ontmoette van de heer de Vuijst dezelfde tegen stand. Hij meende een betere positie te genover G.S. te kunnen verkrijgen als de raadsleden niet het „onderste uit de kan willen hebben". Het raadslidmaat schap, aldus de heer de Vuijst, is een erebaan; het is een voorrecht om lid van de raad te mogen zijn. Daarvoor behoeft geen beloning gegeven te wor den. De heer Barendregt meende, dat Oostburg's raad moet trachten om wat aan goodwill in het verleden, door ve lerlei gebeurtenissen, verloren is ge gaan, terug te krijgen. Hij meende dat het niet aanvaarden van een verhoging van presentiegelden een betere verhou ding zou scheppen tussen Oostburg en G.S. De heer Leenhouts merkte nog op, dat men in Oostburg steeds advie zen om hogere presentiegelden heeft afgewezen. Het raadslidmaatschap legt echter bepaalde verplichtingen op. O.m. zal een raadslid kranten moeten lezen en voor de studie diverse werken moe ten aanschaffen. De voorz. beantwoordde de vele op merkingen door te stellen, dat en de wethouderssalarissen en de presentie gelden voor de raadsleden slechts een klein gedeelte uitmaken van de gehele begroting. De raad kan alleen dan ge zag verwerven van hogere instanties, als men correct handelt en geheel bin nen het raam van de begrotingen blijft. De heer Dekker betoogde nog, dat het presentiegeld slechts een klein gedeelte is van de werkelijke onkosten die de raadsleden moeten maken om de vele commissievergaderingen etc. bij te wo nen. Tenslotte werd bepaald dat het presentiegeld van f 7,50 op f 12.50 zal worden gebracht. De voorz. werd benoemd als gemeen telijke vertegenwoordiger in het algem. bestuur van de Stichting Beschuttende werkplaatsen en de commissie voor het B.L.O.-onderwijs. Aan mr. K. Hoekzema werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als be zoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand en als voorzitter curator van het Kon. Wilhelmina Lyceum. Aan de Zuidzandsestraat werd een belangrijk perceel bouwgrond gekocht van de heer C. Neijssen uit IJzendijke voor de prijs van f 12.232,50. Voorts zal een pachtvergoeding van f 4.473,60 wor den betaald aan de pachter van het perceel grond. Van dhr. E. de Milliano te Water landkerkje werd een perceel grond aan de van Ostadestraat aangekocht voor de prijs van f 15.933,-. Beide percelen liggen in het uitbreidingsplan en zul len spoedig bouwrijp gemaakt worden. De heer Barendregt zwaaide het col lege alle lof toe voor de bijzonder vlotte wijze waarop de bouwgrond kon worden aangekocht. Afwijzend werd beschikt op een ver zoek van de Kath. Z.-Vlaamse Woning bouwvereniging om het toegewezen contingent woningwetwoningen te mo gen realiseren. B. en W. stelden, dat men vooral voor het onderwijs steeds de beschikking moet hebben over de woningen die leeg komen en meenden dat het moeilijk is als de gemeente niet zelf ,een zo groot mogelijk aantal wo ningen in eigen beheer heeft, vooral met het oog op de bijzondere positie van Oostburg inzake het onderwijs dat grotendeels in Oostburg gecentraliseerd is. Met de nieuwe regeling voor de Zeeuwse muziekschool ging de raad ac coord. Ten behoeve van het Bijzonder on derwijs werden verschillende vergoe dingen vastgesteld. De raad ging accoord met een voor stel van B. en W. door te besluiten dat een herziening van het uitbreidingsplan in voorbereiding is. Aan het ir.-bureau van Hasselt en de Koning werd op dracht gegeven tot het bouwrijp maken van bouwgronden aan de Tragel en achter de Kroonwijk. Voorts besloot de raad tot het aanleggen van riolering- voor de bouw van twee woningen aan de Zuidzandsestraat. De heer Leenhouts sprak er zijn verwondering over uit, dat nu het Vrije van Sluis eensklaps geen toestemming meer geeft om deze pan den in de sloot achter de Zuidzandse straat aan te sluiten. De politieverordening werd vastge steld, nadat hierin rekening was ge houden met de in de vorige vergadering gemaakte opmerkingen. De heer van Hee meende, dat de z.g. zwarte lijst een onding is. Men trapt de drankzuchtige mensen nog eens stevig na door ze te verbieden een café te bezoeken. Hier door sluit men hen ook uit van het vergaderbezoek. sport etc. De voorz. zei dat de zwarte lijst wel degelijk noodza kelijk is, hoewel in de toekomst met het plaatsen op de zwarte lijst voorzichtig heid zal worden betracht. Steeds zal het advies van het bureau voor Alco holisme worden ingewonnen. Over de gemeenterekening 1957maak te de heer de Vuijst diverse opmerkin gen. Hij meende echter, dat nu de ver antwoordelijke personen er niet meer zijn, het weinig zin heeft op de diverse posten nader in te gaan. De heer Leen houts wees op de aankoop van een oude schuur in Cadzand. Deze aankoop werd niet gedekt door een begrotingspost of een raadsbesluit. Hij vroeg B. en W. zich te beraden over deze aankoop en met voorstellen te komen. Voorts merk te hij nog op over de diverse posten geen opmerkingen te zullen plaatsen, omdat hij geen behoefte heeft aan „enorme krantenkoppen". Wel sprak hij de wens uit, dat men met het decla reren de nodige voorzichtigheid zal be- trachten. Ook de heer Dekker sloot zich hierbij aan. Deze vroeg inlichtin gen over het onderlopen bij hoge wa terstand van de raadhuiskelder. Ui.t het antwoord van de voorz. bleek, dat de architect dit had voorzien, doch dat een voorziening om dit te voorkomen uit zijn bestek was geschrapt uit zuinig heidsoverwegingen. Eén van de weinige bezuinigingsmaatregelen die bij de bouw van het raadhuis zijn toegepast, zuchtte de burgemeester. B. en W. zul len bezien hoe dit onderlopen van de kelder voorkomen kan worden. Tijdens de rondvraag informeerde de heer Barendregt naar het Vestje en betreurde het, dat de stedebouwkundi- ge geen contact opgenomen had met de Planologische dienst. Hij meende dat het gehele uitbreidingsplan naar ter plaatse nu op de lange baan geschoven zal worden. De heer Terheijde inor- meerde naar een subsidie voor de turn vereniging. De voorz. zei dat besprekin gen zijn geopend met de jeugdraad. Na nog een aantal vragen beantwoord te hebben, sloot de voorz. de bijeenkomst. IJzendijke le lustrumviering zeehengelcon- cours op Zondag 16 April 1961 aan de Z.-Vl. Scheldeoevers Het begint er op te lijken, dat het aantal deelnemers aan dit wijd en zijn bekend staand zeehengelconcours het aantal van het vorig jaar verre gaat overtreffen. Er zijn nu, twee weken voor het con cours, al meer dan 300 deelnemers in geschreven; uit Assen in Drenthe, uit Zuid-Limburg en Boulogne bereikt men telefoontjes en aangiften. Het comité STREEKROMAN door HANOL SPOOR. 8) „Wordt eens wakker," riep ze aan Mia, waarvan niets anders te zien was dan een verward hoopje zwart haar. Joke zette de thee op het nachtkastje en trok plagend aan een zwarte krul. „De zon staat al uren haar goud uit te delen en jij hebt er nog niets van ge noten". Er kwam beweging in het bed. Met een zucht werden de dekens wat opzij geschoven en het mooie, maar slaperige gezichtje van Mia werd zichtbaar. Slaapdronken kwam ze overeind. Ze plaatste een kussen in de rug en bleef verder rustig zitten afwachten. Blijk baar was ze altijd gewend om bediend te worden. Er was geen groter tegenstelling tus sen twee meisjes denkbaar en dat lag niet alleen in het grote kleurverschil van haar. Joke, evenwichtig en beheerst met een oprechte, zuivere oogopslag. Mia, een en al ongedurigheid, met een onbeheerst temperament. Mia geeuwde ongegeneerd. ..Ik heb geen trek hoor Joke, je komt veel te vroeg. Ik ontbijt in de stad nooit vroe ger dan een uur of tien". Ze keek mistroostig rond. „Ach he den, straks dat gewurm weer in dat kleine waskommetje. Iedere morgen heb ik de grootste moeite om de vette nachtcrème van m'n gezicht te krijgen. Hoe wennen jullie dat toch zonder wa terleiding?" Joke keek glimlachend naar het on tevreden gezicht van hun gast. Mia was vooral in de morgen niet op haar best. „Stromend water genoeg, hoor. Eerst de pomp met het heerlijk frisse duin water en heb je daar niet genoeg aan. dan kun je altijd nog naar zee. Je kwam hier om je vermoeide gezicht wat op te fleuren en dan moet je zoveel mo gelijk de vrije natuur in". „Als ik het maar lang genoeg vol houd. Je weet hoe wispelturig ik ben. Ik kan je niet zeggen hoe ik op een ge geven moment naar de rust en do vrede van hier verlangde. Nu ben ik hier en ik verveel me dood. Ga ik weer naar de stad, dan zit ik zo weer in het avon tuur en wil ik er weer uit". „Apropos, is er van thuis al antwoord op de brief van je moeder?" „Ja, gisteravond;je was niet thuis. Je hiebt gezegd dat je er de voorkeur aan geeft je eigen gang te gaan, dus hebben we niet op "je gewacht". Mia's ongeduldige natuur kreeg al weer de overhand. „Ja, vooruit maar kind, maak niet zo'n soesa". Joke ging kalm verder: „je moeder schreef precies zo als je ons al verteld hebt. We vinden het jammer dat ie haar zoveel zorgen geeft. Toch is je moeder blij dat je hier bent, al heeft ze weinig hoop op een blijvende verbete ring. Je moeder schijnt veel met je te hebben doorstaan, dat ze zo weinig ver trouwen in je heeft". „Net zoveel vertrouwen als ik in me zelf, namelijk niets," zei Mia luchtig. ,,Ik hoop hier m'n slanke lijn wat terug te krijgen en m'n teint wat op te fris sen, dan kan ik wel weer een poosje de ups en downs van he.t. leven verdragen. Geef me alleen maar thee, ik ont.oijt niet. Men meet wat voor z'n broodwin ning over hebben". „Doe niet zo grof, Mia". Joke's stem klonk scherp. „Ach kind," deied Mia minachtend, „wat weet jij van het leven, hier zo vei lig tussen je duintjes. Hier kun je licht braaf blijven". „Of je in de stad woont of op het platteland, als je geen besef hebt van hogere waarden zak je onherroepelijk af". „Hou op met je gepreek; bah en dat op m'n nuchtere maag". Zonder op Mia's woorden te letten, ging Joke door: „misschien dat het in de stad wat vlugger mis kan gaan, om dat er niet zo op je gelet wordt en het langer duurt voor men de helpende hand naar je uitsteekt". „Als het zover is, maak ik er zelf een eind aan." zei Mia onverschillig. „Ach toe, Mia," zei Joke zacht, „doe niet zo banaal, je meent daar toch niets van. Je kunt ook best nog anders. Met Jouw ontwikkeling heb je zo een prach tige betrekking als secretaresse of iets dergelijks". „Jokelief, ik kan niet tegen alledaag se sleur, het leven moet bruisend langs me heen gaan, het moet opwindend zijn. Bovendien ben ik een geboren flirt. Ik wil het vuur zien gloeien en ja, dan schroei ik me wel eens een beetje". Joke gaf het voorlopig op. „Ik ga me verkleden," zei ze opeens resoluut, „ik verpraat m'n hele morgen". Terwijl ze in het kamertje er naast bezig was, vertelde ze aan Mia van haar ontmoeting met Frank. „Nu," kleineerde Mia, ..hij valt me vreselijk tegen. Ik ben gisteravond al op bezoek geweest. Ik meende dat hij, nu hij zoveel van de wereld gezien heeft, wel enigszins gecultiveerd zou zijn". Joke antwoordde niet. Zij overdacht wat Mia nu eigenlijk onder gecultiveerd verstond. Vermoedelijk alleen zekere galanterie tegenover dames. Heimelijk was ze blij dat Frank niet aan Mia's ver wachtingen had voldaan. Toch prikte er een klein angeltje van jaloezie, dat Mia

De Schakel | 1961 | | pagina 1