VJ e u 11 e t o n Het was van ons. dejchakel ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN ije Jaargang - Nr. 809 Vrijdag 24 Maart 1961 Verschgnt iedere vrijdag A bonnementsprij s f 1,1 op. kw.; franco p. post f1,13 Prijs der advertenties 10 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 439 DRUKKERS-UITGEVERS. FA SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. Plaatselijk Nieuws Breskens Raadsledenbijeenkomst. De afd. Breskens van de Partij van de Arbeid belegde een raadsledenbij een- komst, die bijzonder is geslaagd. In het jeugdgebouw „De uitkomst" ver welkomde de voorzitter van de afdeling, de heer W. C. van der Hooft, een groot aantal raadsleden van de P.v.d.A. uit W. Z.-Vlaanderen, het voltallig college van B. en W. uit Breskens, alsmede het nagenoeg voltallig Prov. bestuur van de P.v.d.A. in Zeeland. De heer v. d. Hooft zette het doel van de bijeenkomst, n.l. meer onderling contact van de raads leden, uiteen en betoogde dat nauwere samenwerking op velerlei terreinen no dig zal zijn. Hij bracht het gmeentebe- stuur van Breskens dank voor de bereid heid de aanwezigen een inzicht te wil len geven in de structuur der gemeente Breskens. Burgemeester J. A. Eekhout gaf in een overwicht een indruk van de bedrij vigheid die er in de gemeente Breskens heerst. Allereerst passeerde de visserij de loupe. Spr. zette uiteen dat een dei- visserijproducten, n.l. de garnalen, met de regelmaat van de klok naar Parijs vervoerd worden. Iedere dag worden in Parijs garnalen, welke te Breskens wor den aangevoerd, ten verkoop aangebo den. De Breskense vissersvloot wordt met garantie van de gemeente ver nieuwd. Deze sanering, aldus de burge meester, is bijzonder belangrijk, omdat vooral de sociale accomodatie aan boord veel is verbeterd. Voor de manschappen zijn nu behoorlijke was- en toiletgele genheden. In Breskens wordt door schipper en bemanning gewerkt met het systeem der z.g. deelvisserij. Brengt b.v. de ge vangen vis een bedrag van f 150,- per dag op, dan is hiervan de helft voor de kosten, rente en aflossing van het schip, n.l. f 75,-. De overige f 75,- wordt ge deeld tussen de schipper en bemanning. Door de gemeente is een gemeentelijke vismijn gebouwd. Er wordt 3 pCt. mijn recht betaald. De handel heeft hierdoor een bijzonder ordelijk verloop. Door de andere vismethode van de nieuwe sche pen is de opbrengst belangrijk hoger. Van de industriële bedrijven noemde spr. de beide dropsfabrieken en het bedrijf der fa. Cruson, die bijdragen aan de ontwikkeling van Breskens. Ook de bedrijven krijgen financiële steun als men wil uitbreiden. De garantie welke de gemeente geeft aan de industrie, le vert een voordeel op voor de bedrijven van IV2 pCt. van het geleende kapitaal. Ook de zeiljachtenbouw is voor Breskens een belangrijke tak van nijverheid. De derde haven, die is toegezegd, zal voor Breskens de nodige uitbreiding van ka deruimte geven. Niet alleen de visserij en industrie zijn voor Breskens van grote betekenis, ook de recreatiemogelijkheden en het toerisme vormen belangrijke bronnen van inkomen. Toen dan ook de veerha ven werd verplaatst, heeft men geen individuele steun aan het Rijk gevraagd doch met beide handen de aanleg van een kunstduin, waarop een groot par keerterrein en enkele hotels kunnen ko men, aangegrepen, om het toerisme te bevorderen. Bovenop dit kunstduin komt een weg, voet- en rijwielpaden. Het geeft weer nieuwe bestaansmogelijkhe den voor de exploitatie van het prach tige strand, dat vooral zo aantrekkelijk is door de scheepvaart langs de kust. Verheugd was Breskens' burgemeester met een nauwere samenwerking van de kustgemeenten. Aan de hand van een kaart werd een uiteenzetting gegeven van de recreatieterreinen welke te Bres kens in het kustplan zijn geprojecteerd. Er moet, aldus de inleider, veel meer üitwisseling komen tussen de gemeen ten onderling. Men moet alles meer streeksgewijs gaan bezien. Zo noemde de heer Eekhout het hertenkamp te Groede van groot belang voor die ge hele streek, evenals het Belfort te Sluis. Voorts werd de aandacht der bezoe kers gevestigd op het plan West, het uitbreidingsplan, waarin o.a. het bun galowpark in aanbouw is, een verbin dingsweg naar de veerhaven, alsmede 2 voetbalvelden aangelegd worden. Het ontwikkelingsplan voor W. Z.-Vlaande ren biedt de mogelijkheid van de ge hele W. Z.-Vlaamse kust een groot re creatieterrein te maken. Het verenigingsleven in Breskens bloeit, terwijl het gemeentelijk badhuis druk gebruikt wordt. Een groot pro bleem zijn voor Breskens de 226 nood woningen, die met veel kosten enigs zins bewoonbaar gehouden worden. Het verschil tussen de bewoning van een noodwoning en een woningwetwoning is erg groot. Wanneer men lang in een noodwoning moet vertoeven, verpaupert men geestelijk volkomen. Het is onver antwoord in deze omstandigheden te moeten leven. Voorts gaf de burgemester zijn visie op een eventueel industrieschap, waar door men meer industrie en daardoor meer werkgelegenheid voor Breskens en omgeving kan verkrijgen. Het is niet helemaal redelijk, dat alleen Breskens zich grote offers getroost voor de in dustrie waar ook inwoners van Groede, Schoondijke en Hoofdplaat werk vin den. Een samenwerking van een kring gemeenten rond Breskens zou de finan ciële armslag kunnen geven, die voor aantrekking en uitbreiding van de in dustrie noodzakelijk is. Wil men ook W. Z.-Vlaanderen bewoonbaar houden, dan •zal in nauwe samenwerking tussen de gemeenten onderling meer bereikt kun- nien worden dan Breskens alleen zal kunnen doen. De heer v. d. Hooft bracht de burge meester dank voor zijn uiteenzetting- Het gezelschap werd per extra-bus langs de verschillende objecten van de gemeente gebracht. Zo werd o.m. een bezoek gebracht aan de zuiveringsin stallatie, het gemeentelijk badhuis, het vismijnbedrijf, terwijl ook het kunst duin werd beklommen. In het bunga lowpark en het uitbreidingsplan werden de verschillende in uitvoering zijnde werken in ogenschouw genomen. In ho tel de Milliano werd door het gemeente bestuur van Breskens enkele verversin gen aangeboden en had men gelegen heid onderling van gedachten te wisse len over de diverse problemen, waar mede raadsleden geconfronteerd worden. Daarna werd in „De Uitkomst" een goed verzorgde lunch aangeboden. Ook hier was door een zorgvuldige tafel schikking van de gasten, aandacht be steed aan het contact met gemeentebe stuurders, leden van het Prov. bestuur en het gemeentebestuur van Breskens. In de middagbijeenkomst, waarvoor ook leden en belangstellenden waren uitgenodigd, was het druk. Drs. Th. Westerhout, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, gaf in een aan dachtig beluisterd betoog een aantal knelpunten aan ter bespreking in het forum, dat later op de middag een aan tal vragen zou voorgelegd krijgen. Uit dit betoog bleek, dat West Z.-Vlaande ren bij de ontwikkeling, welke thans in Zeeland aan de hand is, dreigt achter te blijven. De hoge werkeloosheidscijfers wijzen er op, dat de zaak der industriali satie bijzonder moeizaam van de grond komt. De randgebieden rond de kanaal zone en het industriegebied van Walche ren worden leeggezogen. Er wonen in W. Z.-Vlaanderen 28.000 mensen. Dit is voor een industriële ontwikkeling een zo klein getal, dat men voorzichtig moet zijn met de aanpak hiervan. Drs. Westerhout gaf de raad het probleem gezamenlijk aan te pakken en niet te gaan versnipperen. Voor de landbouw zag spr. een goede toekomst, als men tijdig weet over te schakelen op de tuinbouw. Dit om de gebieden van de kanaalzone en Walcheren, waar de in dustriële ontwikkeling wel doorzet, in de toekomst van tuinbouwproducten te voorzien. Ook naar noordelijk België heeft men een groot afzetgebied. In de toekomst zag inleider W. Z.-Vl. meer als woongebied voor de mensen, die werk zaam zijn in de industrie in Walcheren en de Kanaalzone, met belangrijke in dustrie te Breskens, Sluis en eventueel te Oostburg. Voorts zullen voor het be woonbaar houden van de streek bepaal de voorzieningen gemeenschappelijk door de gemeenten moeten worden aange pakt. Na deze interessante inleiding werd aan een forum, bestaande uit drs. Wes terhout, voorz., burgemeester J. van Leeuwen, mevr. E. v. d. Broecke-de Man. de heren P. Toesseint en M. van Poelje, een aantal vragen gesteld. Hierin kwam o.m. de veroudering van de bevolking, de samenwerking tussen de gemeenten onderling, alsook de ontwikkelingscom missie W. Z.-Vlaanderen ter sprake. Men betreurde het algemeen, dat deze ont wikkelingscommissie niet voldoende ac tiviteiten ontplooit en drong er, zowel bij burgemeester A. P. Kostense, voorz. van de Ver. van B., S. en O. als bij bur gemeester Eekhout op aan, dat deze commissie spoedig de raadsleden weer bijeen zal roepen. Dit, omdat de eerste bijeenkomst bijzonder goed bevallen is. Nadat men uitvoerig over de vragen gesproken had en er soms verrassende standpunten aan het licht kwamen, werd deze bijzonder geslaagde bijeen komst door de heer v. d. Hooft met een dankwoord aan de inleiders, het forum en het gemeentebestuur van Breskens voor de prettige ontvangst, gesloten. Sluis Raadsvergadering De voltallige Raad der gemeente Sluis besloot vorige week Donderdag de straatverlichting te Sint Anna ter Mui den niet uit te breiden. B. en W. hadden naar aanleiding van een in de vorige vergadering gestelde vraag door de heer K. T. v. d. Vijver, om de mast voor de woning van dhr. Cop- pens om te draaien of een mast bij te plaatsen, ter plaatse een onderzoek doen instellen door de P.Z.E.M. Deze instan tie adviseerde de raad thans om nog 2 masten bij te plaatsen. B. en W. meen den afwijzend te moeten adviseren, daar er nog wel meerdere plaatsen in de gemeente Sluis aan te wijzen zijn, waar uitbreiding van de straatverlich ting noodzakelijk moet worden geacht. De raad besloot conform het voorstel van B. en W. Er zal te St. Anna ter Muiden, althans voorlopig niet, een lantaarn bij geplaatst worden. Over een verzoek van dhr. J. Maas te Sluis om 33 m2 grond aan de Kaaiboei naast zijn woning te verkopen, werd bijzonder uitvoerig gesproken. Niet over de verkoop op zichzelf. Men was hiet er algemeen over eens, dat dit stukje grond voor de gemeente geen 'enkele waarde heeft. Wel werd uitvoerig gesproken over de gevraagde prijs, n.l. f 15,- tot f 20,- per m2. Dit vond een aantal raadsleden rijkelijk hoog. Uit de beant woording van burgemeester van Hoote- ghem bleek, dat ook in het college van B. en W. geen eenparigheid van stem men was inzake de grondprijs. Eerst werd het voorstel van B. en W. in stem ming gebracht, n.l. een prijs van f 20, p. m2. De raad verwierp dit. Vervolgens kwam een voorstel van de heren Wage en Aernoudse aan de orde om het be doelde stukje voor f 12,50 per m2 te ver kopen. Dit voorstel kreeg alleen maar de stemmen voor van beide genoemde heren. Tenslotte diende weth. van Hal een voorstel in van f 15,- p. m2. De raad ging met 5 stemmen voor en 2 te gen uiteindelijk met deze prijs accoord. Aan de N.V. Ebes te Brugge (de gas maatschappij) werd toestemming ver leend om een z.g. anode- met draineer- toestel in de gemeentegrond te plaatsen. Bij het z.g. paardenkerkhof werden en-v kele vierkante meters grond aangewe zen. Tegen eien vergoeding van f 10,- p. jaar verkreeg de Mij. de erkenning van eigendomsrecht voor de plaatsing van genoemd toestel. Voor de R.K. Jongensschool werd f 625,- uitgetrokken voor de aanschaf fing van instrumentarium voor het na tuurkundig onderwijs. Aan mej. S. B. Bogaard werd achter haar café-restaurant aan de Kaai een stukje gemeentegrond verkocht van de brandgang voor de prijs van f 100,-. Het Waterschap „Het Vrije van Sluis" vroeg de raad of men, nu de Zanddijk verbeterd wordt, hierin gelijktijdig rio lering wil aanleggen voor de aangren zende panden. Daar de kosten van aan leg voor een riolering worden geraamd op f 3500,- en er slechts enkele panden langs deze weg in aanmerking komen om te worden aangesloten, meenden B. en W. geen vrijheid te kunnen vinden de raad voor te stellen over te gaan tot riolering van de Zanddijk. Ook de raad was deze mening toegedaan. Wel besloot de raad ten behoeve van de nieuw te bouwen schoenfabriek aan de St. Annastraat een riolering te la» ten aanleggen, waarvan de kosten wor den geraamd op f 7500,-. Besloten werd aan G.S. een gunstig advies uit te brengen inzake de verho ging van de bezoldiging der wethouders. Aan de fa. Leenhouts te Sluis droeg de raad op het aanleggen van bestra- STREEKROMAN door HANOL SPOOR. (6 Doch daarna zakte haar moed weer. „Ik weet toch niet of het te keren zal zijn. We zijn overbevolkt, maar daar om behoeft men de zaken niet zo aan te pakken als Sternhout". Met zachte stem begon ze Frank vele details uit te leggen. „Handige zaken lui hebben hun aandacht hierheen ge richt. Ondanks bouwmoeilijkheden zijn er nu al hotels en pensions bijgekomen. Het bezoek van badgasten neemt ieder jaar toe. Vorig jaar waren de zomer avonden al vol motorgeronk en benzine lucht. Het vogelleven trekt zich meer en meer terug, dieper de duinen in. Vele badgasten tonen geen liiefde voor de natuur en laten een ware ravage na. Je hart bloedt als je de afgescheurde takken en geplukte bloemen achteloos weggeworpen langs de weg ziet liggen". „Ik begrijp alleen niet waarom Stern hout ons wil weg hebben," zei Frank. „Wanneer het landgoed verkocht zal worden is er ook alle kans op versnippe ring. Bij pa begin ik te geloven dat er ook nog andere factoren in het spel zijn. Toen ik hem daar straks sprak, was hij zo zelfverzekerd, dat ik moet aanne men, dat hij meer troeven achter de hand heeft". „Ach," zei Joke, „het resultaat blijft toch hetzelfde. Jij, wij ien vele anderen moeten verdwijnen en de mooie natuur met ons, dat weet ik zeker. Enkele ja ren geleden nam hij onze vruchtbare vallei al af". „Dat is het toppunt," zei Frank ver ontwaardigd. „Is dat niet het gedeelte waarvan je vader de beste uitkomsten had?" „Ja en Sternhout heeft vader niet al leen een stuk van zijn broodwinning afgenomen, maar ook een stuk uit zijn leven gesneden". „Dan hebben jullie moeilijke jaren achter de rug," zei Frank wl meege voel en weer verweet hij zich in stilte zijn onvergeeflijke laksheid, dat hij na de oorlog niet eerder moeite had ge daan om met deze mensen in contact te komen, die behalve hun eigen moei lijkheden ook nog de zorgen voor zijn zieke oom op zich hadden genomen. Stellig zou hij nu proberen nog iets van zijn verzuim goed te maken. Hij hoopte dat zich daarvoor een goede gelegen heid zou voordoen. „Heeft je vader er-nu al nieuwe tuin grond bij?" „Nee, het is hem .nog steeds niet ge lukt. Telkens komt er iets tussen. De mensen verkopen momenteel niet graag. Eerst vertrouwde men de geldswaarde niet en nu zijn er nog teveel, die in de oorlog veel geld hebben verdiend en zwarte prijzen kunnen betalen. Vader kan dat niet". Met een dapper glimlachje vertelde Joke dat ze zoiets als gezinsverzorgster was geworden. „Onofficieel dan hoor, want een vereniging hebben we nog niet. Waar men met ziekte of andere tegenslag heeft te kampen, spring ik bij. Het is verwonderlijk hoe vlug de mensen dit weten. Soms kom ik tijd te kort. Een enkele keer help ik vader wel eens. Jammer, dat vader er geen grond bij kan krijgen, het is alsof hij kwijnt en dat drukt me 'kHeb bovendien nog weinig hoop dat het hem in de toekomst lukken zal; er heerst een ware grond- honger. Nog een geluk bij een ongeluk, dat Sternhout niet verder kon gaan dan het afnemen van de vallei. Het huis en de andere grond zijn erfpacht, evenals dat van jou. Natuurlijk is zijn opzet ge weest dat wij de moed zouden verliezen en zouden vertrekken. Maar dat zal hem evenmin gelukken". „Wat voor reden gaf Sternhout op voor het beëindigen van de pacht der vallei?" „Reden? Eigenlijk was er helemaal geen reden, het toeval hielp hem een handje. Er was geen contract, dus veel omslag behoefde hij niet te maken. Lang voor vader's tijd is de vallei aan onze familie geschonken voor bewezen diensten. Automatisch ging dat van va der op zoon over. Je weet. dat de vallei als een uitgestrekt pimt in het landgoed dringt. Er was een jachtgezelschap op Duinsfort, zoals ieder jaar. Terwijl va der in de vallei werkzaam was, werd hij door een verkeerd gericht schot ge raakt; gelukkig niet ernstig, maar hij moest toch enige dagen 't, bed houden. Moeder, die tijdens het jachtseizoen al tijd het huishouden op Duinsfort re gelde. ging onmiddellijk naar huis om vader te verzorgen. Het schijnt dat de heren toen niet smakelijk gegeten heb ben. want inplaats van een bewijs van medeleven, kwam er bericht, dat we gens de onpractische ligging van de val lei, vooral kenmerkend tijdens het ja gen, de pacht van die grond met ingang van het nieuwe jaar werd opgezegd". „Wat een lage streek," barstte Frank uit. „Hij is de duivel in mensengedaan te; wie zou anders in dergelijke omstan digheden op zo'n gedachte zijn geko men?" Het medeleven van Frank deed Joke echt goed. Nu hij er weer was, zou het leven wel mooier worden. „Jammer dat mijn terrein verder niet geschikt is voor groente, anders zou ik hem zeker de helft afstaan," zei Frank gul. „Vader zou dat vast niet aanvaarden"

De Schakel | 1961 | | pagina 1