zeker op haar plaats geweest was om een en ander te verifiëren. Op de wijze waarop Schoondijke thans in het nieuws is gekomen, heeft de pers zich kennelijk van haar slechtste zijde laten zien. De heer de Badts zei iets dergelijks niet te verwachten van een krant, die zichzelf respecteert en dat men zich zo doende gelijk stelt met de „linkse pers". Het is voorts schandalig dat mensen worden aangevallen, die zich niet meer kunnen verdedigen. Ook de heer de Feij ter vond een en ander beneden peil en wilde er daarom geen woorden over vuil maken. Het verdient zeer grote af keuring dat er iemand in genoemd ar tikel bijgesleept wordt, die zich niet kan verantwoorden. De voorz. deelde mee, dat G.S. het door de raad op 21 Nov. j.l. vastgestelde uitbreidingsplan heeft goedgekeurd. De plaatselijke V.V.V. is momenteel bezig enige festiviteiten te plannen voor het komende toeristenseizoen. B. en W. menen de gemeente in verband hiermee wat op te fleuren door een 5-tal perkjes met salvia's en geraniums op de markt aan te leggen en een drietal vlaggemas ten te plaatsen, waarmee de raad ac coord ging. Van de zijde van het Schoondijke's Gemengd Koor was een schrijven inge komen, waarin deze vereniging mede deelt dat ze de gemeentelijke subsidie van f 100,- p. jaar niet meer nodig heeft wegens de gunstige kaspositie. Dank werd gebracht voor de haar verleende subsidie in het verleden. De raad ging accoord met het voor nemen van B. en W. een wettelijke Aan sprakelijkheidsverzekering aan te gaan. Blijkens een schrijven zullen de re gionale brandweerwedstrijden dit jaar op 24 Juni a.s. in Retranchement wor den gehouden, waarvoor ook Schoondij - ke is uitgenodigd met haar brandweer uit te komen. De hieraan verbonden kosten bedragen f 70.-, welk bedrag de raad hiervoor gaarne voteerde. G.S. ging accoord met de door de ge meente van Wed. v. d. Slikke aange kochte grond tegen de prijs van f 1,25 p. m2. Genoemde prijs vond het college van G.S. evenwel te hoog voor de 1310 m2 grond, welke in de weg is gelegen. Het bedrag hiervoor zou niet meer dan 15 ct. p. m2 mogen bedragen. De Wed. v. d. Slikke ging na overleg met de ge meente accoord met dit verlaagde be drag. De raad wijzigde in bedoelde zin haar eerder genomen raadsbesluit, ter wijl zij tevens besloot ter financiering van de aankoop der grond een vaste geldlening aan te gaan van f 20.000,- te gen de door de Bank voor Ned. Gemeen ten gestelde voorwaarden. Begin- 1950 werd besloten de controle van de gemeentekas en de legeskas aan het* Verificatiebureau van de Ver. van Ned, G'emeenten op te dragen. Door de dontrole van de legeskas aan de ge meente-secretaris (de burgemeester ver vult de functie van gemeente-secretaris) op te dragen, wordt een bedrag van f 55,- uitgespaard. B. en W. stelden de raad voor hiertoe te besluiten, waaraan z.h.st. gevolg werd gegeven. Tot leden van de Commissie tot we ring van schoolverzuim werden met al- gem. st. benoemd de heren P. J. van Bortel, W. J. Bruijnooge, J. P. Haartsen, J. van Hoek (hoofd Chr. school), R. de Rijk f hoofd Kath. school), L. J. Tour- nois en A. J. de Klerck (hfd. o.l. school). Het laantje lopende langs het kerk hof verkreeg een officiële naam. Na de naam Kerkhof laantje in overweging ge_ nomen te hebben werd het uiteindelijk KerkeJaantje. Besloten werd de bestaande schuur achter de eerste van de vier in aan bouw zijnde woningwetwoningen in de Pr. Beatrixstraat, te verbouwen tot autogarage, dit op verzoek van de toe komstige bewoner van het pand Ir. 'Bosker. De door de gemeente te maken kosten bedragen f 101,95. De huur voor de alsdan verkregen garage werd be paald op f 10,- p. maand. De raad kon accoord gaan met het voornemen van G.S. de wethouders- jaarwedden van f 990,- te verhogen tot f 1260,- p. jaar. De heer de Badts rei dat, nu men een sprong van 30 pCt. ver hoging ging nemen, de wethouders toch wel jarenlang tekort zijn gedaan. Ten behoeve van de gemeentewerk lieden, die de vuilnis ophalen en sme rig riool werk verrichten, werd besloten ouders - vrij het landgoed zouden mo gen betreden. Ze keken elkaar in de ogen en zon der vervreemding was daar weer de oude vriendschap en een verbonden heid, omdat zij met dezelfde vijand te maken hadden. „Misschien troost het je, Joke, dat wij niet alleen staan. Zelfs in het boe meltreintje waarmee ik naar huis kwam, begon men er over te praten. Eén opmerking trof mij bijzonder. Een van de reizigers zei tegen mij: het dorp zal op je letten; als jij wijkt dan is het gedaan met ons dorpsleven, dan krijgen we een complete badplaats met hotels en pensions. Menig jonge tuin der zou de mooie cultuurgrond tot ver in de omtrek in bouwgrond zien veran deren en de hoop om ooit een eigen be drijf te kunnen beginnen zou in rook opgaan. Zie je, Joke," vervolgde Frank, „ik zou mijn grond niet alleen voor me zelf moeten verdedigen, maar ook voor anderen. Ik ben als het ware het stoot- blok waar ook degene achterstaat, die aan zijn grond is gehecht". Joke keek Frank met schitterende ogen aan. „En je zult volhouden, niet waar Frank? De stad zal anders als een lawine op ons komen aanrollen". (Wordt vervolgd). een extra kledingtoelage te; verstrekken van f 40,-. Voorts zal de kledingtoelage ook worden to?gekend aan de arbeids- contractant P. Hubregtsen. De toelage bedraagt f 100,-. Voor de invoering van een nieuwe re kenmethode ad f 328,95 ten behoeve van de Openb. lagere school voteerde de raad f 350,-. Een bedrag van f 3299, werd toegekend aan het bestuur van de Chr. schoolvereniging „Johannes" op grond van art. 72 der L.O.-wet 1920 voor: linoleum in de 2 lokalen, stofzui ger plus boender, betegelen van een stukje grond op de speelplaats, schoor steen in de hoofdenkamer, nieuwe ver lichting in de lokalen, brandblusappa raat, geschiedenisstroken, natuurkunde- instrumenten, opbergkast en schoolra dio. Voor de o.l. school f 713,- voor schoolradio, stofzuiger enz. en voor de r.k. school f 1450, o.a. voor natuurkunde- instrumenten en schoolradio. Van de Geref. Stichting Bejaarden centrum verlangde de gemeente een bijdrage in de aanlegkosten van de hal ve Prins Bernhardstraat (80 m.) en de kosten te maken voor het doortrekken van het trottoir, dat langs de huishoud school loopt. De bijdrage in de aanleg kosten van de Pr. Bernhardstraat werd bepaald op f 4296,-, de kosten van het trottoir op f 704,- en het renteverlies op het sinds een 10-tal jaren geïnves teerde kapitaal in genoemde halve straat werd bepaald op f 500.-, derhalve in totaal f 5.500.-, met welk bedrag het Stichtingsbestuur zich zeer wel kon verenigen. De raad stelde derhalve ge noemde bedragen definitief vast. De begrotingen 1960 en 1961 werden gewijzigd. Tijdens de rondvraag vroeg de heer de Badts of het wellicht mogelijk zou zijn via de gemeente aan de ingezetenen voorlichting te geven inzake de beplan ting en aanleg van hun voortuintjes. Dit zou volgens spr. ten goede komen aan de verfraaiing van de gemeente. De voorz. zei deze suggestie eens nader op haar merites te zullen beoordelen en op welke wijze deskundige voorlichting verkregen zou kunnen worden. De heer Verkruijsse informeerde of het probleem van het vervoer, o.a. ten behoeve der dienst van gemeentewerken al is opge lost. Dit bleek niet het geval te zijn, omdat aan deze kwestie nogal bepaalde moeilijkheden zitten, zoals overigens in elke kleine gemeente. B. en W. streven nochthans naar een oplossing ten deze, aldus de voorzitter. Toneeluitvoering Zaterdag 18 en 25 Maart a.s. hoopt de Rederijkerskamer „Nut en Genoegen" te Schoondijke haar voorjaarsuitvoering te geven. Opgevoerd wordt: „Mijn zoons" van Arthur Miller. Vergadering voetbalvereniging. Maandag 20 Maart komt de voetbal verenging Schoondijke voor haar jaar lijkse vergadering bijeen. Naast de ge bruikelijke agendapunten komt op de agenda ook voor een voorstel van het bestuur de contributie van de leden en de ondersteunende leden te verhogen. Voorzien zal moeten worden in de vaca ture van voorzitter, ontstaan door ver trek en in de vacature van secretaris, daar deze zich niet meer herkiesbaar stelt. Uitvoering. De muziekveren. „Oefening kweekt kunst" gaf in zaal Wijffels haar jaar lijkse uitvoering. De voorzitter, de heer A. J. de Klerck, kon met genoegen con stateren, dat de zaal goed bezet was. Onder de aanwezigen waren o.m. bur gemeester en mevr. Hoftijzer. De diri gent van het korps, de heer A. Luteijn. had een bijzonder aantrekkelijk pro gramma uitgekozen. Alhoewel de gele deren van het korps gedimd zijn, was dit beslist nog niet merkbaar. De stuk ken werden op sublieme wijze gespeeld. Na het optreden richtte burgemeester Hoftijzer zich tot de Schoondijkse jeugd, waaronder hij naast teen-agers en twenners ook de ouderen rekende. Hij riep hun onmisbare medewerking in om het korps te blijven steunen en hoopte dat zij het televisie-tijdperk zouden overwinnen, zoals een vorige generatie het radio-tijdperk had overwonnen. Hij zei gaarne alle medewerking toe om tot het gebruik van een andere muziektent te komen. Na de pauze bracht de toneelvereni ging „Concordia" uit Waterlandkerkje het blijspel in 3 bedrijven „Betje re geert" voor het voetlcht. Het stuk werd onder regie van de heer J. de Bruijne zeer goed gespeeld. Breskens Uitvoering O. L. School. Vrijdag j.l. gaf de o.l. school haar jaarlijkse uitvoering, verzorgd door de leerlingen dezer school, in zaal „Ca sino". De belangstelling was zeer groot. Het hoofd der school, de heer J. Ro bijn, heette mede namens de ouder commissie, de aanwezigen hartelijk wel kom, in het bijzonder burgemeester Eekhout en echtgenote, wethouder Ze- gers, de gemeente-secretaris, Woittiez, Ds. Spaans en echtgenote, alsmede de bestuursleden van de afd. Breskens van „Volksonderwijs". De heer Robijn wees vervolgens op het vele werk dat door de leden van de oudercommissie, de leer krachten der school en oud-leden van de oudercommissie verzet is om deze uitvoering mogelijk te maken. Spr. be sloot zijn toespraak met een uiteenzet ting over het doel en streven van open baar onderwijs en spoorde allen, die nog geen lid zijn van „Volksonderwijs" aan, zich alsnog in de pauze aan te melden als lid. Hierna brachten een 72-tal kinderen de revue „Raar, maar waar" voor het voetlicht, die bestond uit een aaneen schakeling van liedjes, muziek, schets jes en declamatie. Het was Prof. Zwet- sikanus, die via zijn geconstrueerd won- dertoestel en rappe tong, de verschil lende nummers voor het voetlicht „to verde". Men kon zien en horen dat er met ernst gestudeerd was en wat een arbeid moet er verzet zijn om alle cos- tuumpjes voor deze revue te maken. Het spontaan applaus, dat opklonk van uit de zaal na ieder nummertje, was zeer zeker ten volle verdiend. De heer P. J. Priester, voorzitter van de oudercommissie, was dan ook de tolk van allen, toen hij bij het einde de kin deren, leerkrachten en allen die aan het welslagen van deze avond hadden mee gewerkt, hartelijk dank bracht. In de pauze had een verloting plaats met zeer veel mooie prijzen, die ge schonken waren door vele winkeliers van Breskens. Uitvoering Het Vlissings Jeugd Accordeonorkest met de mandolinevereniging T.O.V.I.D.O. o.l.v. dhr. W. Meulmeester en het caba retgezelschap „Amusement" o.l.v. mevr. Kloosterman, komen op Zaterdag 25 Maart a.s. in zaal „Casino" te Breskens met een uitgebreid programma. Na af loop bal met de band „Rhythm Kings". Ouderavond R.K. School. Woensdag hield de R.K. lagere school te Breskens een ouderavond. De avond werd geopend door Z. Eerw. Heer Pastoor Verhoeven, waarna de heer Deurwaarder, directeur van de Technische School te Oostburg, een in teressante lezing hield over het tech nisch onderwijs en de mogelijkheden hiervan. Het gesprokene werd met licht beelden en dia's toegelicht. De heer Vissenberg, hoofd der R.K. school, sloot de avond met een woord van dank tot de heer Deurwaarder voor de leerzame en duidelijke uiteenzetting. Mast gebroken. Het te Breskens thuis behorende jacht „La belle Poule" heeft Zondag j.1. tijdens het zeilen op de Wester Schelde, bij harde wind, zijn mast gebroken. Het wist op eigen kracht de haven te bereiken. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Opvoering revue voor bejaarden. Zaterdag j.l. werd door de kinderen van de openbare lagere school de revue „Raar maar waar" opgevoerd voor de bejaarden in zaal „Casino". De belang stelling was groot. Mevr. Poissonnier heette namens het comité Bejaarden zorg alle aanwezigen hartelijk welkom, alsmede de dames van de V.V.H., de be stuursleden van de Bond van ouden van dagen, Oranjevereniging en de duiven- vereniging „Nog sneller" met hun dames Spr. zei dat het comité-lid, de heer De Boer en enige trouwe bezoekers der sociëteit, wegens ziekte helaas niet aan wezig konden zijn. Zij wenste hen spoe dige beterschap toe. Deze revue, aldus mevr. Poissonnier, wordt de bejaarden aangeboden door het hoofd der school met leerkrachten en oudercommissie en ook u allen met uw dames begroeten wij zeer gaarne. Wij vinden het plezierig dat u de kinderen hier vanmiddag iets voor de medemens laat doen. Spr. be sloot met allen een prettige middag en de leiders met hun kinderen veel succes toe te wensen. Ook nu weer had de opvoering een vlot verloop en de bejaarden genoten dan ook ten volle van het zeer goede spel der kinderen. Met applaus was men dan ook niet karig. In de pauze werd koffie geserveerd, terwijl een goed geslaagde verloting plaats had om de kosten van deze mid dag te dekken. Mevr. Poissonnier was dan ook de tolk van allen, toen zij aan het einde dank en lof bracht aan de kinderen en leer krachten, alsmede aan allen, die aan het totstandkomen van deze revue had den meegewerkt, voor deze mooie uit voering. Ook dankte zij de autobezitters die zich verdienstelijk hadden gemaakt bij het vervoer der bejaarden, de dames van de V.V.H., zij die prijzen voor de verloting hadden geschonken, alsmede de fam. Verstraaten voor de zaal. Spr. noemde het een onvergetelijke middag. Groede Gemeente-avond. Ter gelegenheid van de voltooiing van de Franse kerk als Hervormd cen trum, werd een gemeente-avond gehou den in de bovenzaal van de Franse kerk. Op deze mooie avond, welke een prach tige manifestatie als feest- en uitvoe ringsavond geworden is, waarvan de leiding van het organisatie-comité be rustte bij mevr. Hoste-Quist, waren vele genodigden en belangstellenden aanwezig. Bij de opening, waarin Ds. de Jong allen welkom heette, gaf hij blijk van zijn grote waardering. Hij dankte het college van B. en W., de feestcom missie en alle medewerkers(sters), die het welslagen van dit Herv. centrum en deze feestavond hebben willen bevorde ren. Na vijf jaar is dit werk, hetwelk be gonnen werd in de benedenzaal van de Franse kerk met een ruw betonnen vloer, uitgegroeid tot een omvang, waar van niemand kon denken dat het dit zou worden. Ds. de Jong zei dat op deze feestavond dankbaarheid is aan God, die dit alles heeft doen gelukken. Na het gebed van Ds. de Jong werd het pro gramma voor deze avond, waaraan me dewerking verleend werd door het Zon- dagsschoolpersoneel, de meisjesclub „De lijsters", de meisjesclub „De mier els" en het Chr. zangkoor „Excelsior" onder leiding van de heer J. Cappon, de Herv. vrouwenvereniging, de afd. Groede van de Bond van Plattelandsvrouwen en en kele jongeren van de instuif, op een zeer vlotte wijze afgewerkt. Kort voor de pauze sprak burgemeester Everaars een woord, waarin hij getuigde van het bij zonder hoog peil van hetgeen vertoond werd en ten gehore werd gebracht. Na mens het gemeentebestuur wees hij er de aanwezigen nogmaals op, dat hij lof had voor de jeugd van Groede en de wijze waarop deze wordt opgevangen. Hij sprak zijn diep respect uit voor Ds. de Jong en zijn medewerkers, die met hun fantasie van de Franse kerk gemaakt hebben, hetgeen hij nu geworden is. Hij sprak tevens de hoop uit, dat er nog vele donateurs zich voor dit instuifwerk zullen willen opgeven. In de pauze was er voor een ieder nog gelegenheid tot het nuttigen van een consumptie, waar aan een oliebollen-actie verbonden was. Terwijl na de pauze een verloting ge houden werd, werd de volgende dag na de kindervoorstelling de grote verloting- voor de instuif-actie gehouden. Nieuwvliet Biljartconcours. Van 4 t.e.m. 12 Maart j.l. werd in café „Parkzicht" van dhr. Iz. van de Ameele te Nieuwvliet, een groot biljart- concours met 4 ballen gehouden, waar voor een goede belangstelling bestond. De uitslag was als volgt: 1. Iz. Verhage, 290 pnt.; 2. Abr. Ver- planke, 265 p.; 3. P. Leenhouts, 250 p.; 4. J. v. d. Ameele Jr., 240 p.; 5. Jac.Koe ne. 240 p.; 6. J. v. d. Ameele Sr., 235 p.; 7. Iz. v. d. Ameele, 235 p.; 8. L. Legrand, 235 p.; 9. W. Vermeulen, 225 p.; 10. D. Luteijn. 220 p. Op de laatste dag van dit biljartcon cours werd als attractie nog een extra tulband verspeeld die gewonnen werd door de Nieuwvlietse crack Iz. Verhage met 290 punten. Waterlandkerkje Gezellige avond voor de bejaarden. De commissie „Ouden van Dagen" ver zorgde in het Dorpshuis een gezellige avond voor de bejaarden uit de gemeen te. De burgemeester verwelkomde hen. De toneelvereniging „Concordia" gaf belangeloos haar medewerking door op voering van het toneelspel in 3 bedrij ven „Betje regeert". Deze opvoering en de aangeboden tractaties zorgden er voor dat het een gtezellige avond is ge worden. Oostburg Uitvoering. Onder grote belangstelling gaven de jeugdverenigingen op Gereformeerde grondslag in het Herv. jeugdcentrum te Oostburg een uitvoering, waarvoor zeer grote belangstelling bestond. De voor zitter van de Jongens-organisatie, de heer A. Leenhouts uit Oostburg, sprak een kort begroetingswoord. Hierin zei hij bijzonder verheugd te zijn met de grote belangstelling van de ouderen. Immers, zonder dat de jeugdverenigingen kunnen rekenen op de steun van de ouderen, kan dit jeugdwerk nooit goed slagen. Hij begroette in zonderheid Ds. van Mechelen en burgemeester J. van Leeu wen. Na opening met gebed, werden de jaai*verslagen op originele wijze ge bracht. Men had gebroken met de tra ditie van het gebruikelijke jaarverslag, doch men hoorde, doordat de jongere bestuursleden heel wat vragen stelden, het verenigingsjaar uit de doeken doen. Het geheel had iets fris, dat het aanho ren heus wel waard was. Uit dit vraag en antwoordspel bleek, dat het ledental in stijgende lijn is, en de kaspositie van de jongens- zowel als van de meisjes organisatie gezond is. Een verloting en twee collecten in de Geref. kerk brach ten ruim f 1000,op voor het nieuwe Geref. jeugdgebouw. Tevens werden de aanwezigen opgewekt, in de pauze veel loten te kopen, eveneens ten bate van het nieuwe jeugdgebouw. De jongeren voerden hierna een de- clamatorium op, waarvan vooral de zang en de frisse begeleiding bijzonder aantrekkelijk was. Een klank- en licht spel kon niet doorgaan vóór de pauze, omdat de electriciteit uitviel. Deze te genslag werd opgevangen, door in het schemerduister eerst de pauze te hou den, waarin koffie geserveerd werd. Tijdens de pauze werd de verloting ge houden, waarvoor de prijzen gratis ter beschikking waren gesteld. Na de pauze werd o.l.v. wika Wasterval het uitge stelde klank- en lichtspel opgevoerd, waarna de hoofdmoot van het program ma, het toneelspel in drie bedrijven „De Hagedoorns" werd opgevoerd. De gehele uitvoering was bijzonder fris opgezet. Ook de organisatie was bij deze jonge rengroepen in uitstekend heanden. F. A. Kolijn overleden. Zondag j.l. is plotseling overleden de heer F. A. Kolijn, die een zeer bekende persoonlijkheid was in de gemeente. Sedert 1954 bekleedde hij de functie van commies-A bij het waterschap „Het Vrije van Sluis". Ook het verenigings leven had steeds zijn volle belangstelling Zo was de heer Kolijn geruime tijd voor zitter van het district Zeeland van de Kon. Nederl. Athletiek Unie. Zo stoncl jarenlang het Zeeuwse record op de 200 meter horien op zijn naam. De laatste jaren was hij vooral actief in de schaatssport en secretaris van het ge west Zeelsnd van de Kon. Nederlandse Schaatsbond, namens hetwelk hij ook zitting had in het hoofdbestuur van deze bond. Als secretaris heeft hij tot het laatste toe zijn krachten gegeven aan de Oostburgse ijsclub „Het Grote Gat". De voetbalclub „Oostburg" verliest in

De Schakel | 1961 | | pagina 2