Het was van ons. de jcha kei ALG. NIEUWS BLAD ALG. NIEUWS VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN ~>v rjtJaargang - Nr. 808 Vrijdag 17 Maart 1961 Verschijnt iedere vrijdag A bonnementsprij s f 1,10 p. kw.; franco p. post f 1,25 Prijs der advertenties 10 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 DRUKKERS-UITGEVERS j F" StyOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. MATTHAUS PASSION 1961 in de St Baafskerk, Aardenburg Voor die 8e achtereenvolgende maal wordt de Matthaus Passion in de Sint Baafskerk te Aardenburg uitgevoerd op Passie-Zondag 19 Maart 1961. Zoals steeds een onverkorte uitvoering. Aan vang 14.00 uur. Om ongeveer 15.20 uur is er een korte pauze. Einde van de uit voering omstreeks 18.00 uur. De Sint Baafskerk, op zichzelf reeds een bezoek meer dan waard, is meer dan 1000 jaar oud. Ze is half gothisch (Schelde-gothiek) en half romaans. De akoestiek is er zoals in de meeste zeer oude kerken, wonderlijk goed. Het gro te voordeel bij een uitvoering als de M.P., waar veel publiek komt, is, dat ongeveer 1500 mensen kunnen plaats nemen in de middenbeuk van het mach tige gebouw. Ze kunnen dus alles volgen wat zich vooraan op het grote podium afspeelt, zonder door één pilaar ge hinderd te worden. Het achterste deel van het podium is amfitheatersgewijs opgesteld. Daarop bevinden zich tijdens de uitvoering de koren. De evangelist bevindt zich op de preekstoel, de Christus-vertolker staat tegenover hem bij het orgel. Piet van Egmond is weer dirigent. Hij dirigeerde reeds alle uitvoeringen te Aardenburg. Hij geeft ook ieder jaar te Amsterdam, o.a. in het Concertge bouw, enige uitvoeringen. Hij heeft de zelfde opvatting als wijlen de grote Willem Mengelberg, dat wil zeggen de romantische opvatting. Met zijn Am sterdams Oratoriumkoor genoot hij reeds overal grote belangstelling. Hij is ook dirigent van de Koninklijke Man - nenzangvereniging „Apollo," eveneens te Amsterdam. Dat van Egmond een zeer bekend radio-organist is die men wekelijks in de programma's aantreft, zal algemeen bekend zijn. Het Amsterdams Oratoriumkoor. dat reeds werd genoemd, oogstte veel suc ces op de Bregenzer Festspiele in Oos tenrijk. Men kan hier spreken van een volkomen eenheid met de di rigent. Bij de M.P.-uitvoering dragen de dimes een soort toga. Ieder jaar weer brengen ze de mensen in vervoering met hun feil loos zingen. Het Knapenkoor der Vredesscholen te Amsterdam heeft, levenals het Orato riumkoor, al iedere keer medegewerkt aan de uitvoeringen te Aardenburg. Dit heeft het grote voordeel, dat ze het gebouw kennen. Bovendien doen zij ieder jaar mee aan alle door Piet van Egmond gedirigeerde uitvoeringen. Ze kennen dus het klappen van de zweep wat vooral bij de jeugd zeer belangrijk is. In hun witte frisse blouses vormen zij als het wane een krans om het grote koor. Het zicht doet bij deze uitvoerin gen toch ook wel wat. Utrechts Stedelijk Orkest. Dit werkt voor de derde maal te Aardenburg mee. Het staat bekend als een der beste or kesten van Nederland en telt onder zijn leden vele solisten van naam. Aan het clavecimbel weer Leny van der Lee, terwijl Marinus Metz het orgel weer zal bespelen. Van de zang-solisten noemen we Willy van Hese uit Antwerpen, die de moeilijke evangelistenpartij zingt. We hebben hem te Aardenburg reeds ver scheidene keren gehad en kunnen met een zeggen, dat hij deze partij subliem zingt. Jaren was hij verbonden aan de Opera te Münster. Hij studeerde aan het Conservatorium te Antwerpen en was jarenlang violist aan de Konink lijke Vlaamse Opera van dezelfde stad. Voor zang was hij in opleiding bij Ju lius Patzak en Peter Markwort. Bruce Boyce is van Canadese origine. Reeds op 17-jarige leeftijd zong hij in het Witte Huis voor wijlen President Roosevelt. Het is voor de derde maal dat hij als bas de Christuspartij te Aar denburg vertolkt. Behalvei zijn stem is ook zijn voordracht in deze rol steeds buitengewoon goed. Corrie Bijster zong reeds verscsillende malen als sopraan in de Aardenburgse M.P. Zij is overbekend in binnen- en buitenland. Ieder jaar in de Passie-tijd treedt zij in vele uitvoeringen van dit werk van J. S. Bach op. Wilhelmine Matthes, alt, zingt voor de tweede maal te Aardenburg. Zij is leerlinge van Prof. Hendrik Andriessen. Zij voltooide haar studie bij Aaltje Neordewier-Redingius en Jeanne van de Rosière. Zij zong o.a. tijdens het Holland-Festival 1955 en 1957. Reinier Schweppe, die de tenor-ariat- zingt, is een jonge zanger die steeds meer naam maakt. Vorig jaar maakte hij een tournee door Amerika. Meerdere malen was hij een der uitvoerenden in Aardenburg's Sint Baafs. Peter de Vos voor de bas-aria's komt voor het eerst naar Aardenburg. Het spreekt vanzelf, dat een groots gebeuren als het uitvoeren van een Matthaus Passion met zo'n bezetting niet mogelijk zou zijn indien niet de Provincie en de gemeente Aardenburg daaraan financiële medewerking ver leenden. Zoals vorig jaar zal weer het gehele gebouw behoorlijk verwarmd zijn. Behalve de vaste electrische ver warming in een deel van het gebouw zal de rest weer worden verwarmd door middel van staande butagas-verwar- mingsapparaten. Plaatselijk Nieuws Biervliet Vergadering V.V.V. Maandag j.l. hield de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer te Breskens haar algemene ledenvergadering in café „Du Commerce". De belangstelling was groot. De voorzitter, de heer J. Moorlag, opende de vergadering en heette allen welkom, speciaal weth. Zegers. Van burgemeester Eekhout en weth. Van der Hooft en de heer Oskam, directeur van de Prov. V.V.V.was bericht van ver hindering ontvangen. Het verheugde de voorzitter, dat het gemeentebestuur steeds het streven van de V.V.V. steunt en stimuleert. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat er o.m. een E.H.B.O.-post werd ingericht op het strand. Er bleken grondverkopen te zijn gedaan aan Rijks waterstaat en er werden bunkers ver kocht aan het waterschap ,,Oud en Jong Breskens". De eerste midzomer- bootvaart werd een groot succes. Het aantal toeristen, dat een bezoek bracht aan Breskens, steeg met 40 pCt., waar bij het aantal overnachtingen 32000 be droeg. Het verteer werd geschat op f 8,per dag per persoon. Door een ledenwerfactie werd het aantal leden opgevoerd van 167 tot 237. Hierna gaf de penningmeester even eens een uitvoerig overzicht van de stand der financiën, waaruit bleek, dat de vereniging er, dank zij enkele mee vallertjes, goed voor staat. De voorzit ter bracht zowel de secretaris als de penningmeester dank voor hun mooie verslagen. Bij de bespreking rekening en verant woording 1960 werd slechts een enkele opmerking gemaakt, n.l. om het hoge bedrag van de giro over te maken naar de bank, daar het geld dan rente op levert. De voorzitter zei dat dit inmid dels is geschied. Bij het punt bestuursverkiezing bleek, dat periodiek aftredend waren de heren P. J. Woittiez (herkiesbaar), J. v. d. Plas, A. Schouten en A. Roest, die zich niet meer herkiesbaar stelden. De heer Woittiez werd bij acclamatie herkozen. Er bleven dus 3 vacatures over. Schrif telijk waren als Candida ten opgegeven de heren P. Vergouwe, G. van Schaik en C. Brevet. De heer Vergouwe wilde niet in aanmerking komen. Van de aanwezi gen gaven zich als candidaat op de heren A. Visser, J. Boorsma, H. Valk en J. Maas jr. Na stemming bleken de heren H. Valk en J. Maas jr. meer dan de helft der uitgebrachte stemmen te hebben verkregen. Bij een tweede stem ming verkreeg de heer Boorsma het be nodigde aantal stemmen. Zitting in het bestuur hebben thans de heren J. Moor- lag, A. Brevet, J. Maas sr., P. J. Woittiez, J. Heijboer, F. Goethals, G. van Heek, T. van Laarhoven, A. Versprille, J. Ca- rels, E. Gittenberger, L. Sigmond, II. Valk, J. Maas Jr. en J. Boorsma. Hierna kwam aan de orde bespreking balans en begroting 1961, plus contri butieverhoging. De leden haddien allen tevoren een overzicht ontvangen waar op ze konden nagaan wat ze zullen moeten gaan betalen. Allereerst werd een vraag gesteld over de grote post evenementen op de begro ting, ten bedrage van f 3500,-. De voorz. zei dat hierin begrepen zijn twee show- bootvaarten. Verder werd een opmer king gemaakt over de post van f 500,- voor de Visserijfeesten, die men te laag vond. Hierover ontstond enige discus sie, waarbij de voorz. opmerkte, dat dit bedrag niet kan worden verhoogd, aangezien men niet meer kan rekenen op financiële meevallertjes voor de ver eniging. Ook wees hij er nog op, dat behalve die f 500,- de V.V.V. voor een groot gedeelte de propagandapost voor het Visserijfeest verzorgd. Wat de contributieverhoging betreft, vroeg de voorz. aan de vergadering deze in z'n geheel te willen bezien. Voor in dividuele gevallen zal men zich kunnen wenden tot een beroepsraad, die zal worden ingesteld. Na uitvoerige gedach- tenwisseling en vele vragen hierover, werd de contributieverhoging aanvaard. Bij de rondvraag werd de vraag ge steld of het mogelijk zou zijn geduren de de seizoenmaanden een feestverlich ting aan te brengen op de nieuwe Bou levard. Dit zal door het bestuur beke ken worden. Ook kwam nog het plaat sen van meer rustbankj es tijdesn het seizoen ter sprake. Het was reeds laat geworden, toen de voorzitter onder dankzegging voor de grote opkomst, de vergadering sloot. Granaat gevonden. Nog steeds stoot men bij landbouw- werkzaamheden op oorlogstuig. Zo werd op het landbouwbedrijf van de heer D. Dekker in de Ameliapolder een granaat gevonden. Schoondijke Raadsvergadering Door een artikel in het Algemeen Dag blad van Zaterdag j.l. kan men in den lande al roddelende weer tot de con clusie komen, dat het in Zeeland weer niet in orde is. Deze woorden sprak burgemeester J. C. Hoftijzer tijdens de raadsvergadering van Maandagavond. Het Algemeen Dagblad maakt het nog erger dan het Zeeuwsch Dagblad. De eerste spreekt n.l. over verbittering wel ke in Schoondijke heerst over het „ver kwanselen van adoptiegelden". f 19.000.- zou in kleine bedraagjes zijn uitgege ven, verkwanseld, inplaats dat men er, zoals in andere gemeenten geschiedde, een sportveld, gymnastieklokaal of ver enigingsgebouw van financierde. De voorzitter zei, dat hij zich van het be leid met betrekking tot de adoptiegel den moest distanciëren, omdat dit voor zijn tijd gebeurde, maar toch te kun nen zeggen dat de gelden goed besteed zijn. Zo ging er f 9000,- naar de kleu terscholen. Bij het overlijden van bur gemeester van Rosevelt waren er gelden over f 15.000,-) die ten algemene nutte konden worden aangewend. Hiervan gingen f 1800,- naar de plaatselijke mu ziekvereniging „O.K.K.". In tegenstelling tot hetgeen men in het artikel suggereert, wellicht niet met opzet, zei de voorz., dat Schoondijke wel de beschikking heeft over een mooi sportveld en zelfs over een hypermoder ne gymnastieklokaal. Ook hebben we 'n verenigingsgebouw, zij het dan een ge bouw dat door een particulier wordt ge ëxploiteerd. Wel is er een repetitie ruimte voor de muziekvereniging, zang vereniging e.d., maar inderdaad een te kort aan vergaderruimte. Het is juist deze vergaderruimte waarmee B. en W. zich de laatste weken intensief hebben beziggehouden om hierin te kunnen voorzien. Voor wat betreft het feit, als zou de gemeenteraad de kerkeraad van de Geref. kerk hebben gedwongen een nieuwe kerk te bouwen, ondanks het feit dat het oude kerkgebouw nog in prima staat verkeerde en een kleine wijziging van het wederopbouwplan het voortbestaan van dat gebouw had kun nen verzekeren, zei de voorz. dat de klachten hieromtrent 10 jaar te laat komen. Voorts werd indertijd een we deropbouwplan gemaakt door de stede- bouwkundige, waarin de lijnen voor de toekomstige wederopbouw van Schoon dijke waren vastgesteld en welk plan door de gemeenteraad is gesanctioneerd. De grote offers die de leden van de Geref. kerk zch zouden hebben moeten getroosten om het nieuwe kerkgebouw te kunnen stichten, oordeelde spr. niet zo geweldig groot als men weet dat 80 pCt. van de bouwkosten door de weder opbouw werden gedragen. Spr. zei dat een telefoontje van de zijde van die redactie aan de gemeente Feuilleton STREEKROMAN door HANOL SPOOR. 5) „Zo." hoonde Sternhout, „je denkt een heel intelligent persoon te zijn. maar deze keer sla je toch de plank mis". „Dat is alleen al een bewijs, dat 't nog erger is dan ik vermoed," consta teerde Frank laconiek. „Een reden te meer om op onze hoedie te zijn". „Je zult spijt hebben van je stijfkop pigheid," voorspelde Sternhout. „Een oud soldaat vreest de strijd niet." antwoordde Frank en wilde door lopen om aan dit onaangenaam onder houd een einde te maken. „Mijn advocaat zal een proces aan hangig maken om je voor het gerecht te dagen wegens verwaarlozing van je bedrijf," meende Sternhout nog te moe ten waarschuwen. „Zo U wenstmisschien vindt U daar dan een aanklacht wegens enorme scha de aan de tuinderijen hier in de om trek, door een te hoge wildstand, waar voor U als pachtheer aansprakelijk bent". Juist wilde de jonkheer een scherp antwoord geven, toen plotseling als een wervelwind een grote herdershond zich op Rocky wierp. De twee hondenlijven vormden een verwarde rollende en grommende kluwen. Nog voor de beide mannen van hun verbazing bekomen waren, probeerde een tenger gebouwd meisje de honden te scheiden. Moedig wierp zij zich op de vechtende honden. Verwoed trok zij aan de halsbanden en riep bijna huilend hun namen. Alles was tevergeefs. De grote hond had Rocky in de bek genomen en schud de het kleine hondje wreedaardig op en neer. „Dilo toch, laat los," gebood het meis je, maar in blinde woelde hoorde of zag de grote hond niets. Kalm greep Frank de grote hond bij de keel en drukte zachtjes aan. Nu liet Dilo wel los en terwijl Frank de hond trachtte te kalmeren, kroop Rocky jan kend naar zijn baas. Sterhout, die de aanval op zijn hond als een persoonlijke belediging opvatte, wilde Dilo mieit z'n riem te lijf, doch Frank schoof met een vastberaden ge zicht het beest achter zich. Even was er niets anders hoorbaar dan het gehijg van mens en dier. Het meisje bukte zich en streelde de ver schrikte Rocky. „Het spijt me heel erg dat dit ge beurd is, mijnheer' Sternhout," veront schuldigde zij zich. „Dilo gaf zo'n on verwachte ruk aan de riem, dat deze uit mijn hand schoot. Gelukkig is Rocky niet gewond". Haar ogen stonden angstig en sme kend keek ze Sternhout aan. Frank had zijn vroegere vriendinnetje herkend. Zoals ze daar nu stond, mjet nog ver schrikte ogen, was ze net een groot land. Het vertederde hem en tegelijk ergerde hij zich, dat ze tegenover Stern- hout zo nederig deed. Sternhout bezag het meisje met stuur se blikken, daarna kwam er wat meer belangstelling in zijn ogen. Ondanks het feit, dat ze gekleed was in een blauwe overall en haar voeten in klom pen waren gestoken, zag ze er toch al lerliefst uit. Haar blozend gezichtje was omlijst met blonde krullen, die wat ver ward uit een rood hoofddoekje kwamen kringelen. De zuiver blauwe ogen keKen zo ontwapenend, dat Stemhout veel on prettige dingen ongezegd liet. „Je zult nader van mij horen," zei hij kortaf en zonder Frank nog een blik waardig te keuren, verwijderde hij zich. Rocky volgde zijn baas op de voet, met hangend kopje, het kleine stompje staart stevig aangedrukt. HOOFDSTUK III. Jeugdliefde. Eerst nu kreeg Frank gelegenheid zijn vroegere buurmeisje te begroeten. „Joke, meisje, wat ben ik blij dat ik je weer terug zie. Laat ik je eens goed be kijken. Ja, je bent gegroeid hoor" en bewonderend keek hij naar haar knap en fris gezichtje. „Nu." drong hij aan, „je kunt -toch zeker wel wat vrolijker kijken bij het terugzien van je oude speelkameraad. Je bent toch niet boos, omdat ik gister avond niet meer gekomen ben; het was al zo laat geworden". „Natuurlijk ben ik niet boos, Frank". Joke's stem klonk ontroerd. ..Ik ben heel blij dat je weer thuis bent". Doch dadelijk daarop zuchtte ze weer, „dat dit ook juist nu moest gebeuren". „Kom nu Joke, ik ken mijn overmoe dig vriendinnetje van vroeger niet meer. Heeft de jonkheer, wat je noemt, de wind er onder gekregen?" Joke bleef echter ernstig. „Frank, er is zoveel gebeurd terwijl je weg was. Het is hier uit met het vrije leven. Prikkeldraad en bordjes met „verboden toegang," dat is hier de toekomst. Stern - hout werkt dit steeds meer in de hand en dan blijft nog de onzekerheid wat hij eigenlijk van plan is". Frank werd nu ook ernstig; hij be greep onmiddellijk waar zij op zin speelde. Ze stonden daar hand in hand, uitkijkend over het landschap dat hen zo dierbaar was. Twee mensenkinde ren, opgegroeid in de natuur, in een om geving welke ze als de hunne waren gaan beschouwen. Ze eisten als hun goed recht, dat ze - evenals hun voor-

De Schakel | 1961 | | pagina 1