Oostburg Jaarvergadering A.N.A.B. Zaterdag j.l. hield de federatie Z. Vlaanderen van de A.N.A.B. haar jaar vergadering in zaal Adriaansen te Oost- burg. Als sprekers waren aanwezig hoofdbestuurder P. Damming en dis- trictbestuurder F. de Roo. De teerste spreker behandelde de C.A.O. van de cultuurtechnische werken, districtbe stuurder de Roo sprak over de loonae- ties in land- en tuinbouw. Bij de bestuursverkiezing werden J. Babijn te Biervliet J. de Bree te Hoek en J. J. Vergouwe te Breskens gekozen. Er was een goede belangstelling voor deze vergadering. Toneeluitvoering Zaterdagavond gaf de Oostburgse to neelvereniging „Op Hoop van Zegen" haar voorjaarsuitvoering voor leden, do nateurs en belangstellenden in hotel „De Éénhoorn". Na een kort welkomstwoord door de voorzitter, de hieer C. Bouwens, werd het toneelspel in 3 bedrijven „De Lied jeszanger" voor het voetlicht gebracht. Het spel werd vlot vertolkt en het lang durig applaus na afloop voor de spelers (eters) was dan ook verdiend. Nleuwvliet Algemene vergadering V.V.V. De Vereniging voor Vreemdelingenver keer te Nieuv/vliet hield haar algemene ledenvergadering in de „Stadsherberg". Na opening door de voorzitter werden de notulen der vorige vergadering voor gelezen en goedgekeurd. De voorzitter deelde mee, dat voor het komende sei zoen besprekingen gaande zijn voor het exploiteren van kleedhokjes op het strand en dat een gedeelte van het strand zal worden aangewezen als „vrij strand", dit met het oog op de dagjes mensen e.d. De rekening 1960 werd ge controleerd en in orde bevonden met een batig saldo van f 309,Voor 1961 werden de strandrechten voor het plaatsen van een badcabine op f 10: gesteld. In het jaarverslag werd een overzicht gegeven van de activiteiten in het afgelopen seizoen en geconsta teerd, dat ondanks de minder mooie zomer er weer een toename van het aantal badgasten was geweest. Weer kon in het hoogseizoen niet aan alle aanvragen voldaan worden, vooral wat betreft die voor zomerwoningen. Het bestuur was allen die hun medewerking verleenden bij de diverse evenementen in het afgelopen seizoen, zeer erkente lijk, in het bijzonder de muziekvereni ging „Nut en Genoegen". In het najaar .kon men overgaan tot het uitgeven van een folder van Nieuwvliet. Het aantal leden bedroeg 85. De periodiek aftre- dende voorzitter, de heer A. Brakman, werd met grote meerderheid van stem men herkozen. Na de pauze hield de directeur van de Prov. V.V.V. voor Zee land, de heer Oskamp een causerie over „Gastheerschap" tegenover de vreem deling, waarin hij er de nadruk op legde, om de mensen, die in de grote stad op gepropt wonen, prettig op te vangen, zodat ze zich bij u thuis voelen. Tracht hen wat van uw geluk, dat u hier mag wonen, mee te geven, vertel hen over uw streek en de natuur. Vooral ook het „gastheerschap" voor diegenen, die geen seizoenbedrijf hebben en zoals b.v. in Denemarken hun huis openstellen als vriendelijke geste tegenover de gast. Na de rondvraag sloot de voorzitter deze geanimeerde vergadering. Ontspanningsavond Z.P.M.-L.J.G. De afdeling Groede-Nieuwvliet van de Z.P.M-L.J.G. hield haar ontspan ningsavond in de „Stadsherberg". Na de opening door de voorzitter werd het zeer gevarieerde programma op een goede en vlotte wijze afgewerkt. De vele belangstellenden mogen dan ook .van een goed geslaagde avond spreken. Na de inleiding door de L.J.G.-accor deonband volgden een tweetal vrolijke schetsjes, waartussen mej. Aarnoutse drift. „Wel allemensen," dacht hij, „wil dat miserabele mannetje het weer op de oude manier proberen; dan zou hij toch van een koude kermis thuiskomen". Hij onderdrukte met geweld zijn woe de. Uiterlijk kalm en net zo ironisch als zijn tegenstander, antwoordde hij„m.i. juist op tijd terug om op mijn zaken te passen, jonkheer van Duinsfort". Sternhout beet zich op z'n lip. Hij vond het een lelijke streep door zijn re kening, dat hij inplaats van een onder danige pachter, zo'n zelfverzekerde jon geman tegenover zich trof. Niettemin vond hij dit geen reden om zijn plannen te veranderen. Hij overdacht of het mis schien niet raadzamer en voordeliger zou zijn om het wat gemoedelijker te proberen. „Jonge vriend," zei hij zalvend en deed of hij het opkomend glimlachje van Frank niet zag, „zou het voor beide partijen niet beter zijn als een en ander in redelijkheid opgelost werd? Jouw ver weer geeft alleen maar uitstel van exe cutie; uit de aard der zaak zul je toch het onderspit moeten delven". „Bent U daar zo zeker van?" vroeg Frank, terwijl hij de ander recht in de ogen keek. Deze draaide wat, maar ging dan on verstoorbaar verder: „ik kan een prach tig bedrijf in de polder voor je kopen, dat je dan heel billijk van mij kunt pachten". Frank maakte een ongeduldige bewe ging, maar de jonkheer ging heel min zaam door: „het is hier niet zo de plaats om te onderhandelen, maar kom eens met mij praten". declameerde. Het hoofdtoneelspel van deze avond. „De vluchtelinge", een spel van spanning in 3 bedrijven, door C. van der Lingen, viel bij het publiek zeer in de smaak. üitvoerir.g Chr. jeugdverenigingen. De Chr. jeugdverenigingen gaven hun jaarlijkse uitvoering in het kerkgebouw van de Vrije Evangelische Gemeente. Voor deze avond bestond zo'n grote be langstelling, dat men moeite had om aan allen een zit- of staanplaats te kunnen geven. Na de opening door de voorzitter, de heer W. Cappon, werd het bijbels onderwerp voorgelezen en behan deld door de heer J. Cappon. Mej. I. de Cap gaf als secretaresse een overzicht van de activiteiten van beide verenf- gingen in het afgelopen jaar en een terugblik naar de oprichting der ver enigingen, hetgeen op 25 Dec. a.s. weer al 100 jaar geleden is. Hierop volgden enige zang-nummers door de Chr. zang vereniging „Looft den Heer" onder lei ding van de heer A. Bentschap Knook. Na de toespraak door mevr. Brezet, we gens ziekte van Ds. Brezet, over het on derwerp uit Matth. 5:14-16, volgde een muzieksolo door J. Cappon, met orgel begeleiding door J. Scheele. De samen spraak „Erfgenamen-examen", een klucht in vier bedrijven door J. T. Hen- nepe, viel bij de aanwezigen zeer in de smaak. Na de pauze, waarin koffie werd geserveerd en een verloting werd ge houden, werd de avond voortgezet met enige nummers door het zangkoor, waarna Ds. Praas uit Breskens een verhandeling hield over Phil. 1:20. Na de tweede muzieksolo van de heer J. Cappon werd de samenspraak „Leven zonder horizon" van Ab Oldenburger, een ernstig spel in 4 bedrijven, opge voerd. Ds. van der Molen uit Cadzand be sloot deze avond met dankgebed. Breskens Filmavond. De Nederl. Bond van Plattelandsvrou wen, afd. West Z.-Vlaanderen, organi seerde vorige week een filmavond, ver zorgd door de K.L.M. in het „Casino" te Breskens. Na een causerie door de heer W. L. de Haan over het onderwerp: „De K.L.M. in vogelvlucht," werden de films: „Europa in 25 vragen", „De Emigrant is niieit van gisteren" en „In hoogst eigen persoon" vertoond. Het filmprogramma werd afgewis seld door het optreden van de L.J.G.- band o.l.v. de heer J. Ie Clercq. Er was veel belangstelling. Auto ramt ijzeren paaltjes. Woensdagmorgen omstreeks half acht reed de bestuurder van een personen auto, de heer J. B. F. W. uit Biervliet, in de dichte mist twee ijzeren paaltjes aan de veerhaven te Breskens omver. Vermoedelijk heeft de heer W. de split sing in de weg naar het parkeerterrein door de mist te laat opgemerkt. De auto werd aan de voorzijde licht beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De Rijkspolitie stelde een onderzoek in. Aardenburg Voorlichtingsbijeenkomst. In de zaal van „Maris Stella" te Aar denburg hield de Commissie Streekver- betering Eede en Omstreken een voor lichtingsbijeenkomst ten behoeve van de tuinbouw. De hoofdassistent van de Tuinbouw- voorlichtingsdienst in Zeeland, de heer M. Wattel, hield en causerie, getiteld: In welke richting gaan wij met onze tuinbouw?" Spr. wees er op bij de tuin bouw een economische bedrijfsvoering toe te passen en die teelten te kiezen waarvan bij normale arbeidsuren hoge opbrengsten worden verkregen. Bij de opstelling van het teeltplan dient men rekening te houden met de beschikbare arbeidskrachten. Voor het inwinnen van praktische ad- Frank keek hem spottend aan. „Mijn waarde heer" en nu was het de beurt van Sternhout. om verbaasd zijn wenk brauwen te fronsen, doch Frank ver volgde rustig: „U weet toch dat een zandtuinder nooit aan de zware klei in de polder kan wennen; dat eist weer 'n heel ander vakmanschapten tweede moet daar toch iemand anders de dupe van worden en zelfs al zou die zaak to taal vrij zijn, hetgeen ik sterk betwij fel, geef dan een andere jongeman een kans. Er is een schreeuwend tekort aan cultuurgrond en de liefhebbers verdrin gen elkaar. Nee, meneer, Uw plannetje kan mooi in elkaar gezet zijn, maar ik pas er voor. Het kan zijn dat ik een- sleutelpositie bezet houd, doch ik heb zo het idee dat ik daardoor niet alleen m'n eigen zin doe, maar ook nog het mooiste stukje natuurschoon van het dorp behoed voor Uw duistere plannen. U wilt natuurlijk overal bouwgrond van maken, nietwaar, dat maakt behoorlijk prijsverschil. Wat er met de mensen ge beuren moet die daardoor geen boter ham meer hebben, daar trekt U zich niets van aan. Degenen die het dorp ongerept willen bewaren, zijn in Uw ogen onwillige mensen. Als het U lukt om mij weg te werken, dan komen ach tereenvolgens nog vele anderen aan de beurt, of ze raken ingebouwd, hetgeen voor hun bedrijf net zo funest is, zodat ze noodgedwongen toch wel het veld ruimen. Uw landgoed wordt dan een goudmijntje. U ziet, ik ben aardig op de hoogte". (Wordt vervolgd viezen van de Tuinbouwvoorlichtings- dienst werden als contactadressen op gegeven die van de heren E. Lansu te Aardenburg en R. Nobus te Eede. Cadzand Vergadering N.V .V.-vrouwenbond. De vrouwenbond van het N.v.V. hield dezer dagen in hotel „Du Commerce" te Cadzand haar jaarvergadering, o.l.v. mevr. J. Adriaanse-de Neef. Namens het districtsbestuur was aanwezig mevr. M. Dijk-Langstraat uit Biervliet. Uit het jaarverslag bleek o.m. dat het afgelopen jaar enige ledenwinst heeft gebracht. De aftredende bestuursleden, mevr. M. de Gardeijn en mevr. M. Overeem-v. d. Luijstar werden herkozen en mevr. G. Faas-van Hee werd als nieuw bestuurslid gekozen. Mevr. Dijk hield na de pauze een in leiding over: „Mijn hond, mijn ogen" en lichtte dit toe met enige filmstrips. Schoondyke Schooluitvoering In zaal Wijffels gaf de Openbare la gere school „Prinses Irene" één van haar jaarlijkse uitvoeringen. De voorzitter van de Oudercommissie kon een goed gevulde zaal welkom he ten. Een speciaal woord van welkom richtte hij tot het volledig collega van B. en W. met hun dames, Ds. P. A. L. Brinkman en de vertegenwoordigers van de plaatselijke afdeling van Volksonder wijs. In het kort stipte hij aan dat deze uitvoering één van de tekens was van de samenwerking tussen het personeel der school, de kinderen en de ouders de zer kinderen. Voorts wees hij nogmaals op de belangrijkheid van Volksonder wijs. De uitvoering zelf werd verzorgd door de kinderen van de eerste klasse, onder leiding van juffrouw Kan- se en de leeringen der 6e klasse, onder leiding van het hoofd der school, de heer de Klerck. Op vlotte wijze werd een aardig pro gramma van korte toneelstukjes, zang en dansnummertjes afgewerkt. In zijn slotwoord bracht de voorzitter de dank over van alle medewerkers aan deze avond aan allen welke aan 't wel slagen van deze avond hadden meege werkt. Fotoarchiej. Uit een schrijven, gericht aan alle in woners van de gemeente Schoondijke, blijkt, dat hlet in de bedoeling van het gemeentebestuur ligt, over te gaan tot het aanleggen van een fotoarchief. Het gemeentebestuur richt in dit schrijven het verzoek tot de burgerij foto's van evenementen in de gemeente dan wel oude of nieuwe prentbriefkaar ten aan de gemeente af te staan. Wanneer dit archief een behoorlijke vonn heeft aangenomen zal het voor een ieder ter inzage worden gelegd. De bedoeling is dat op deze wijze ieder een duidelijk overzicht kan krij gen van Schoondijke in het verleden en het heden, terwijl ook de hoogtijdagen in de geschiedenis van Schoondijke net verleden zullen doen herleven, door middel van afbeeldingen. Sluis Schietconcours. In hotel „Het Zwin" te Sluis werd een schietwedstrijd gehouden tussen de clubs „De liefhebbers" uit Sluis en „Vic tory" uit Oostburg. De Sluizenaars won nen de wedstrijd, maar het krachtsver schil bedroeg slechts 3 punten. Waterlandkerkje Zanguitvoering. Door de Chr. Zangvereniging te Wa terlandkerkje werd in het Dorpshuis een uitvoering verzorgd. De verschillen de zangnummers werden aardig afge wisseld door enkele muzieknummertjes. Vooral het solo-zangnummer van mevr. E. Hennekeij-Smoor was prima. Tot slot werd nog een toneelstukje opgevoerd door enkele leden. De be langstelling voor deze avond was be hoorlijk. IJzendyke Schieting. In het „Hofzichttheater" te IJzendijke werd een schieting op de liggende wip gehouden. De hoogvogel was voor de heer Aug. Provoost te Biervliet, de le zij vogel voor dhr. M. Immersoete te Bentille (België), terwijl de 2e zij vogel in het bezit kwam van dhr. H. Groosman uit IJzendijke. De heer V. Doens uit IJzendijke ver overde de beker, de medaille ging naar dhr. A. Neve uit IJzendijke. Van trap gevallen. Bij de schoonmaak kwam mevr. N. M.- de C. te IJzendijke van een huishoud- trap te vallen. Zij liep hierbij een hoofdwonde en een zware hersenschud ding op en moest naar het St. Anto- nius-ziekenhuis te Oostburg worden overgebracht. Zuidzande Vergadering Plattelandsvrouwen. In hotel „De Zwaan" te Zuidzande hielden de afdelingen Zuidzande, Cad zand en Nieuwvliet van de Nederl. Bond van Plattelandsvrouwen een algemene vergadering, waarvoor ook waren uitge nodigd de leden van de afd. Groede. Mevr. Everwijn-v. d. Bout, presidente van de afd. Zuidzande, kon een groot aantal aanwezigen welkom heten. Spreekster was mevr. H. J. Karreman- Vermeer uit Rotterdam, die een interes sante boekbespreking hield over „Moe ders en zonen - vaders en dochters". Na afloop hiervan was er gelegenheid voor bezichtiging van de door verschil lende leden vervaardigde werkstukken voor de provinciale handwerkwedstrijd. Verder werden nog enkele huishoude lijke zaken afgehandeld. De bijeeukomst, welke -eer geslaagd mag worden genoemd, werd besloten met het zingen van het Z.-Vlaamse volkslied. Voetbal le klasse A. Uitslagen van Zondag j.l.: RcburSluiskil 4-3; AardenburgPa trijzen 1-7; Hansw. Boys—Noormannen 1-0; Vogelwaarde-Hoofdplaat 3-0; Wal cherenGroede 6-2; 's-H. Arendskerke Schoondijke 2-2. De stand is nu: Walcheren 14 13 0 1 26 6925 Patrijzen 13 11 1 1 23 4912 Aardenburg 15 10 1 421 6344 Vogelwaarde 12 7 1 4 15 3727 Hansw. Boys 14 1 1 6 15 3831 Hoofdplaat 14 5 1 8 11 3741 Groede 14 4 2 7 10 25—43 Robur 15 5 0 10 10 30—52 Schoondijke 12 3 3 6 9 1746 Noormannen 12 3 2 7 8 1726 Sluiskil 13 2 4 9 8 29—43 's-H. Arendsk. 12 1 2 9 4 2040 Programma voor Zondag a.s.: WalcherenRobur; NoormannenPa- trij zenSluiskil—AardenburgHansw BoysHoofdplaat; Groede-'s-H. Arends kerkeSchoondijkeVogelwaarde. 2e klasse Uitslagen van Zondag j.l. Corn Boys III—Aardenburg II 10-4: Schoondijke IIIJzendijke 0-2; Vlissin- gen VRetranchement 1-5; Zuidzande Philippine 1-11; DomburgJong Am- bon 3-2. De stand is nu: IJzendijke Jong Ambon Domburg Retranchem. Corn Boys III Schoondijke II Philippine Vlissingen V Aardenburg II Zuidzande Programma voor Zondag a.s.: Aardenburg IIVlissingen V; Zuid zande IDomburg I; Retranchement I Com Boys III; IJzendijke ISchoon dijke II; Philippine IJong Ambon I. 3e klasse A. Uitslagen van Zondag j.l.: Walcheren IIGroede II 5-5; IJzen dijke IIBreskens III 5-4; Domburg 14 Jong Ambon II 2-1; Retranchement II Noormannen II 2-1. De stand is nu: Walcheren II 10 8 2 0 18 88—20 Hoofdplaat II 10 6 1 3 13 36—26 IJzendijke II 10 6 1 3 13 3638 Groede II 9 5 2 2 12 46—32 Retranchem. II 12 3 2 7 8 37—63 Noormannen II 10 3 1 5 7 3933 Breskens III 10 6 0 4 6 47—34 Jong Ambon II 11 2 1 8 3 2157 Domburg II 9 1 0 8 2 451 Programma voor Zondag a.s.: Breskens III—Groede II; Domburg II -Noormannen II: Hoofdplaat IIIJzen dijke II; Walcheren II—Jong Ambon II. Vierde klasse II. Uitslagen van Zondag j.l. OostburgLuctor 21Breskens Ierseke 20; Ria W.Clinge 13; Le- wed. Boys—Koewacht 3—0; Biervliet^- Steen 11. De stand is nu: 13 11 1 1 23 76—10 13 8 3 2 19 68—15 13 8 1 4 17 51—34 13 8 1 4 17 46—33 10 6 0 4 12 42—30 12 5 0 7 10 32—54 13 5 0 8 10 47—43 13 3 0 10 6 2471 10 2 0 8 4 24—72 10 1 0 9 2 11—58 Steen 13 10 1 2 22 35—21 Biervliet 13 9 2 2 20 40—21 Ierseke 12 7 2 3 16 34—20 Clinge 13 7 1 5 14 33—22 Breskens 12 7 0 5 14 27—19 Lewed. Boys 13 5 2 6 12 28—25 Oostburg 13 4 2 7 10 22—27 Luctor 13 4 1 8 9 21—29 Koewacht 11 3 1 7 7 20—36 Ria W. 13 0 2 11 2 15-52 Programma voor Zondag a.s. SteenLuctorIersekeOostburg ClingeBreskens; KoewachtRia. W.: BiervlietLewed. Boys. Luctor, dat naar Steen op bezoek gaat, zal wel met lege handen naar huis terugkeren. Ieneke, dat Oostburg op bezoek krijgt- zal aJe zeilien moeten bijzetten om de winst thuis te kunnen houden, maar gezien het terrein voordeel geven wij ze een kans. Clinge zal eveneens proberen om Breskens te verslaan op eigen terrein. Gezien de vorm van Breskens de laatste weken, lijkt ons een puntenverdeling niet onwaarschijnlijk. Ook nu weer zal Ria W. het onderspit moeten delven in Koewacht. Biervliet gaat Zondag zeer zeker win nen van Lewed. Boys. WEDEROM VOORDELIGE N.S.-REIS- BILJETTEN VOOR JAARBEURS BEZOEKERS. Evenals het vorg jaar zullen de, be zoekers van de Voorjaarsbeurs te Utrecht, die van Maandag 13 t.e.m. Woensdag 22 Maart wordt gehouden, tegen gereduceerd tarief per trein naar Utrecht kunnen reizen. Op meer dan honderd stations in het gehele land zullen daartoe gecombineer de vervoer- en toegangsbewijzen ver krijgbaar worden gesteld.

De Schakel | 1961 | | pagina 2