BRILLEN ,/Be 2örHIemaefter" Het was van ons. de Qh a kei ALG NIEUWS BL, ALG. NIEUWS BLAD VOOR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN DRUKKERS-UITGEVERS: Fa SMOOR DE HULSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL., fje Jaargang - Nr. 807 Vrijdag 10 Maart 1961 Verschijnt iedere vrijdag A bonnementsprij s f 1,10 p. kw.; franco p. post f 1,15 Prijs der advertenties 10 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 439 vJ - GiRO 358296 OOSTBURO Plaatselijk Nieuws Aardenburg Raadsvergadering Tijdens de rondvraag van de raads vergadering te Aardenburg deelde het raadslid, de heer J. J. Rosseel, mede. dat in nauwe samenwerking met het In stituut voor Oudheidkundig Bodemon derzoek te Aardenburg opgravingen worden gedaan. Er zijn reeds belangrijke oude waardevolle voorwerpen opgegra ven, o.m. een bronzen kop. Deze is enig in zijn soort en nog nimmer ergens in het land gevonden. Voorts is er oude bebouwing aangetroffen uit de Romein se tijd en paalgaten van z.g. slaven wo ningen, die uit leem werden opgetrok ken. Al deze vondsten zijn dermate be langrijk, dat het Instituut voor Oud heidkundig Bodemonderzoek te Amers foort besloten heeft inplaats van de 2 maanden, waarin aanvankelijk opgra vingen mochten worden gedaan, toe te staan 6 maanden te gaan graven. Thans is men bezig inde tuin van secretaris Paridaen. Er komen enorm veel oude scherven bloot, aldus het relaas van de heer Rosseel. Op voorstel van burgemeester Van Dongen besloot de raad een telegram te zenden aan H.M. de Koningin, die juist Maandag j.l. haar I21/j jarig re geringsjubileum vierde. De verschillende voorschotten voor het bijzonder lager onderwijs werden vastgesteld. Op voorstel van B. en W. werden de leden van de commissies tot wering van schoolverzum benoemd voor de tijd van drie jaar. Daar de door B. en W. voorgestelden allen heren waren, verzocht mevr. Van den Broecke-de Man B. en W. in het vervolg ook moeders in deze commissie te benoemen. Beloofd werd in de toekomst met deze wens rekening te zullen houden. Benoemd werden de heren Goossens, Rijckaert, Commelin, Keijmel en Janssen voor Aardenburg. Voor Eede werden benoemd de heren Buijck, Rootsaert en Roets. Voor een Aardenburgse leerling, die de school te 's Heerenberg bezoekt, werd een bijdrage van f 50,per jaar gege ven. Een zelfde bedrag ging naar het St. Alfonsius Semenarie te Nijmegen, eveneens voor een Aardenburgse leer ling De plaatselijke V.V.V. verzocht, in verband met een uit te geven folder om een eenmalige gemeentelijke bijdrage van f 100,De raad ging hiermee ac- coord. Uitvoerig werd gesproken over een verzoek om financiële medewerking voor de exploitatie van het voorm. ar- beiderslogeerkamp Rodanborch. Dit kamp, dat voorheen een woonoord voor Ambonnezen was, zal worden ingericht voor het goedkope toerisme. De nieuwe eigenaar, de heer Van Vreumingen, zal in de toekomst in het kamp gescheiden apartementen inrichten. Hij vroeg voor hetzelfde bedrag, als aan de vorige eige naar werd toegezegd, n.l. f 15000,een lening te verstrekken. B. en W. stelden voor het verzoek in te willigen. De heer E. Lansu was het hier niet mee eens. Hij zei liever een andere vorm van fi nanciering te zien. Op de vraag van de voorzitter, welke vorm de heer Lansu zou prefereren, moest hij echter het antwoord schuldig blijven. De heer Lansu meende, dat het kamp niet ren dabel zal zijn. De voorz. stelde, dat de Feuilleton STREEKROMAN door HANOL SPOOR. 4) Frank zag tot zijn verwondering dat ook hier weer de tekening van dat aar dige meisjeskopje boven Paul's bed hing. Nu ja, dat waren zijn zaken niet. Al die jaren was die schets bij Paul te vinden, maar hoe groot ook hun vriend schap was, over het origineel had Paul zich nooit uitgelaten. Frank voelde dat hier een geheim achter stak. Onwille keurig trok het fijne profieltje de aan dacht. Er sprak een tikje hooghartig heid uit en was toch lief. Frank liet z'n vriend met rust en ging naar buiten. Zijn blikken dwaalden over het duinlandschap. Hij haalde diep adem. „Dit is de moeite waard om voor te vechten," fluisterde hij. „Ze krijgen me hier nooit meer vandaan". Terwijl het daglicht steeds meer overheerste, kwam er geen eind aan de prachtige kleurschakeringen. Als om het geheel te vervolmaken, overgoot de opgaande zon alles met een warm ros sige gloed. Frank moest zich geweld aandoen, om van zijn plaats te gaan. Hij koos een nogal grillig lopend duin eigenaar zelf een groot bedrag in het kamp zal investeren en drong er bij de raad op aan, de gevraagde medewerking te verlenen. Elders, aldus de voorz.. krijgt de industrie belangrijke over heidsbijdragen voor nieuwe vestiging. Voor Aardenburg betekent dit kamp, mits goed geëxploiteerd, een grote mo gelijkheid voor het toerisme. Juist om de streek beter bewoonbaar te maken zullen in de toekomst nog meerdere voorstellen gedaan moeten worden om ondernemers te helpen. De voorz. noem de dit een principiële beslissing. Nadat nog verschillende raadsleden hun mer iting over dit voorstel hadden gezegd, bracht de voorz. het voorstel van B. en W. in stemming. Met 3 stemmen tegen, n.l. van de heren Lansu, Buijck en Ver- beeke, werd het voortsel tenslotte aan vaard. De vraag van G.S. inzake de verho ging van de bezoldiging van wethou ders, deed heel wat stof opwaaien. De heer Lansu wilde graag dat, indien de wethouders meer salaris krijgen, zij een grotere taak in het gemeentebestuur krijgen en meer representatief zijn. De voorz. verwonderde zich over deze uit spraken, daar de raad zelf haar wet houders kiest. Uiteindelijk werd beslo ten dat Aardenburg accoord wil gaan met de door G.S. voorgestelde verho gingen van de wethouderssalarissen. De heer De Clerk werd benoemd tot klokluider. Voorts besloot de raad nog een Lctsenstallng te bouwen bij de R.K. lagere school. Aan de heer E. Cuelenaere werd bij zijn restaurant gemeentegrond verkocht voor het bouwen van een serre. De plaats werd vastgesteld waar de nieuwe R.K. kleuterschool zal verrijzen B. en W. werden gemachtigd de bouw van een grote gymnastiekzaal voor te bereiden. Hiervoor werd een pand met 1400 m2 grond aangekocht van de heer Vermeire voor de prijs van f 5000,-. De gymnastiekzaal zal zo groot worden, dat o.m. 's winters er verschillende wed strijdsporten in kunnen worden beoe fend. Aan een request der gemeente Axel gericht aan de regerng, waarin gepleit wordt voor een vaste oeververbinding voor Z.-Vlaanderen, werd adhesie be tuigd. De begroting 1960 werd gewijzigd. Tijdens de rondvraag werd o.m. de aandacht van B. en W. gevraagd voor de weg St. KruisSt. Margriete, de Brutusweg te Eede en verschillende straten te Aardenburg. Oostburg Geslaagde str eekbij eenkomst V.V.H. Vrijdag werd in hotel „De Eenhoorn" te Oostburg een bijzonder geslaagde streekdag gehouden van de Provinciale Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening. Mevr. S. C. de Casembroot-van der Feltz, presidente van de V.V.H. in Zee land, sprak een begroetingswoord tot de afgevaardigden van Vrouwenorganisaties in W. Z.-Vlaanderen. Zij betreurde het bijzonder, dat niet alle bij de V.V.H. aangesloten afdelingen vertegenwoor digd waren. In het bijzonder begroette Mevr. de Casembroot burgemeester Van Leeuwen uit Oostburg, die de gehele morgen-bijeenkomst bijwoonde. Mevr. de Casembroot belichtte het werk van de Prov. V.V.H. uitvoerig en besprak de Zeeuwse collecte, waarvan de paadje uit en sloeg de richting naar zee in. Na enige tijd verwonderde hij zich dat er reeds meerdere voetstappen in het zand stonden afgedrukt. Hij kon niet nagaan hoe vers de sporen waren. Het strookte anders niet met het ka rakter van Sternhout om vreemden op zijn landgoed toe te laten. Vroeger had den alleen de bewoners van zijn land goed en de pachters hier toegang. Frank bestudeerde de sporen en was er bijna zeker van dat ze nog deze mor gen gemaakt waren. Hier was het wat duidelijker. Sporien van een grote hond en de voetstappen van een kleine maat klompen. Dus toch eigen bewoners. Zou Joke soms nu al weer 20 vroeg gaan zwemmen? Dat was altijd een hobby van haar. Dan was Dilo bij haar. Waarom zou hij zo lijnrecht naast haar lopen? Een loslopende hond zou wellicht van dit pad afwijken, al was het alleen maar om eens een van de vele konijnen sporen te volgen. Frank fronste r.et voorhoofd bij die bewijzen van een over vloedige konijnenstand. Het konijn is voor een zandtuinder een lastige en schadelijke vijand. Maar de gedachte aan een weerzien met z'n buurmeisje overheerste en hij verhaastte zijn stap. Onverwacht werd Frank uit zijn gedachten opgeschrikt door het woe dend gekef van een kleine terrier. „Hé daar, wat is dat nu; nee maar. opbrengst geheel wordt bestemd voor objecten binnen de provincie. Uit de opbrengst van de Zeeuwse collecte wer den inmiddels 23 bandrecorders aan geschaft. De eerst tien hiervan zullen op 16 Maart a.s. door de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casem broot, worden uitgereikt aan de geluk kigen. De presidente merkte op, dat deze 23 bandrecorders nog maar een begin zijn. Er zijn er een 50-tal nodig, wil iedere blinde, die hiervoor in aan merking komt, het apparaat in bezit krijgen. Tijdens de komende periode zal leen actie worden gevoerd in de Zeeuw se bedrijven om alsnog te trachten de nodige gelden voor deze apparaten bij een te krijgen. Voorts besprak de voorzitster de huisvrouwenvacantieweken op Hedenes- se. Deze weken, eerst aarzelend begon nen, werden een zo groot succes, dat nu al voor het derde jaar een 7-tal huis vrouwenvacantieweken worden georga niseerd. Juist die mensen, die zelf niet of nauwelijks aan rust en ontspanning toe komen, die in het dagelijks leven door huiselijke omstandigheden bijzon der zwaar belast zijn, komen voor deze kampweken in aanmerking. Voor de plaatselijke commissies is hier een grote taak weggelegd om, als moeder met va- cantie mag, de zorg voor haar gezin, in wonende ouders etc., te regelen. Hier door ontstaan plaatselijk bijzonder leu ke initiatieven, waardoor blijkt, dat het niet alleen het geld van de Zeeuwse collecte is dat besteed wordt, doch er andere initiatieven losgewoeld kunnen worden. Tenslotte sprak mevr. de Ca sembroot over de I.Z.B., de Individuele Zelfbescherming, een actie die door de Vrouwenorganisaties is aangepakt om de huisvrouwen voor te lichten inzake rampen, etc. Na de inleiding kreeg mej. W. J. H. Westera, verbonden aan de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultu reel Werk, het woord. Uitvoerig besprak mej. Westera het be jaarden werk, dat veelal ook in Zeeland door plaatselijke commissies van de V.V.H. wordt gedaan. Zij stelde, dat dit V.V.H.-werk zich voor al beweegt op het maatschappelijk vlak. Het is vrijwillig, dus geen gedwongen werk. Er is in de verschllende plaatsen en dorpen veel behoefte aan deze vrij willige krachten. Vooral de bejaarden vragen wat extra aandacht, omdat zij zelf bepaalde werkzaamheden in huis niet meer aankunnen. Dit vrijwilligers werk, aldus mej. Westera, heeft vele po sitieve kanten, n.l. het in practijk bren gen van de naastenliefde en democrati sche verantwoordelijkheid. Met nadruk wees spr. er op, dat uitgeschakeld zijn uit het arbeidsproces niet wil zeggen, dat de bejaarden onvolwaardig zijn. Zij hebben recht op onze sympathie en vooral op onze eerbied. Het zal een zaak van de gemeenschap zijn de bejaarden zo lang mogelijk in hun eigen woning te laten. Met het geven van wat hulp is dat veelal wel mogelijk. Als voorbeelden noemde mej. Westera o.a. de wekelijkse wasbeurt, de schoon- Rocky, ben jij het?" sprak hij kalme rend tot de hond, die hem fel aanblafte. Deze hield op met het hoge kefge- luid, maar scheen verder de boel nog niet helemaal te vertrouwen. Hij snuf felde wat aan de schoenen van Frank en gaf verder geen teken van herken ning. Frank bukte zich en probeerde de hond, die nog schuw terugweek, aan te halen. „Toe nou. Rocky," zei Frank, „ben je vergeten dat ik je vroeger eens uit een konijnenstrik heb gehaald?" Het kleine stompje staart van Rocky begon te kwispelen en Frank meende dit als een teken van vriendschap te mogen aannemen. „Maar oei oei Rocky, dan is je baas ook dicht in de buurt. Eigenlijk zonde van zo'n mooie ochtend om zo iets tegen te komen". Een schel gefluit weerklonk. Achter een duintop kwam de middelgrote fi guur van een man te voorschijn. Een onaangenaam krakende stem gebood: „Kom hier, Rocky". De kleine hond dook in elkaar. Met de buik over de grond sloop hij naar zijn meester. Frank be dacht, hoe deze wel graag zou willen dat Frank hetzelfde deed. Het volgende ogenblik stonden de mannen oog in oog. Frank was, als jon gere tegenover een oudere, een stap op zij gegaan om de ander te laten pas seren. Deze bleef echter staan. Er kwam maak en de goede beurt aan de woning, waarbij de bejaarden hulp geboden moet worden. Met een warm hart kan men veel en dit werk ligt in de lijn van ons vrouw-zijn. In de V.V.H. heeft men een instrument om samen iets voor an deren te doen. Dit werk komt dan ook steeds weer ten goede aan onze eigen organisatie, aldus mej. Westera in een bijzonder boeiend en aandachtig be luisterd betoog. Mej. B. Vroom uit Middelburg, advi- seuze voor I.Z.B.-zaken van de Prov. V.V.H., besprak uitvoerig de cursus I.Z.B. en wekte de aanwezigen op dergelijke cursussen te gaan volgen. Over beide inleidingen ontstond een zeer uitvoerig en geanimeerde discussie Er werden vooral over het bejaarden- werk heel wat vragen gesteld, vooral over de medezeggenschap van de be jaarden zelf in de besturen der bejaar densociëteiten, waarvoor miej. Westera een lans gebroken had. Nadat de meegebrachte boterhammen genuttigd waren, sprak mevr. E. v. d. Bosch-de Jongh uit Scheveningen over Chrysoupolos, een dorpje in Grieken land. In dit dorp heeft de N.O.V.I.B. een nijverheidsschool gesticht. Deze school voorziet in een enorme behoefte omdat ter plaatse geen vakonderwijs voor jon gens gevestigd was. Dit dorp, dat zwaar geleden heeft van het oorlogsgeweld, is bijzonder arm. De bevolking werkt zeer hard op het land. Ook de vrouwen wer ken mee. Thans is het zo, dat 's zomers de kinderen met moeder, die ook op liet land werkt, mee gaan. In deze verzen gende hitte bezwijken heel wat kindek- ren. De Landelijke Vrouwelijke Vrijwil lige Hulpverlening heef tdaarom beslo ten in Chrysoupolos een kindercrèche te bouwen. Hiermede is slechts een klein bedrag, n.l. f 10.000,- gemoeid, ornaat de jongens van de nijverheidsschool mee zullen helpen bij de bouw en daar ook de tafeltjes en stoeltjes, bedjes etc. ge maakt zullen worden. Zelf bakt men in dit dorpje de stenen, nodig voor de bouw van het kindertehuis. Mevr. v. d. Bosch deed een bijzonder warm beroep op de aanwezigen, om de komende Prov. actie te steunen en te zorgen dat de vrouwen in Nederland, die onder geheel andere omstandigheden werken, wonen en leven, voor hun Griekse seksegeno ten een klein offertje brengen. Hoe hard deze kinderbewaarplaats nodig is. bleek uit de cijfers. Van de 100 baby's die er thans in Griekenland geboren worden, sterven er 25. Het zijn vooral de kinderen die vlak voor of tijdens de zomermaanden geboren worden en die dus mee naar het land genomen wor den, die bezwijken. Mevr. de Casembroot bracht mevr. v. d. Bosch hartelijk dank voor haar prachtige inleiding en verzekerde haar dat de Zeeuwse vrouwen stellig hun bij drage voor dit mooie project zullen ge ven. Na een geanimeerde rondvraag werd de bijeenkomst gesloten. VOOR AL UW FAMILTEDRUKWERK Fa. Smoor de Hulster, Breskens herkenning, dan verbazing, ongeloof en ook een weinig afgunst in zijn ogen,, toen hij de gespierde gestalte en het ge zonde, gebruinde gezicht van Frank op merkte. Frank op zijn beurt vond de jonkheer lang zo imposant niet meer, als hij vroeger altijd meende. Hij keek nu op hem neer en het rood aangelopen ge zicht boezemde hem geen angst meer in. Zijn pachtheer had een koppige en heerszuchtige uitdrukking op zijn ge laat. Zonder een woord te zeggen keken ze elkaar enige seconden recht in de ogen. De geestelijke botsing tussen deze twee wilskrachtige karakters was bijna tastbaar. Frank zag hoe er vijandschap en haat waren in de ogen van de ander en drift laaide in hem op. Voor deze man was hij destijds gevlucht uit de samenleving van het dorp. Deze man, wiens adellijke afkomst zich niet in zijn karakter weer spiegelde, had hem met zijn valse be schuldigingen zo angstig gemaakt, dat hij er - onervaren als hij was - als een misdadiger vandoor was gegaan. Zo stonden ze elkaar enige ogenblik ken aan te staren. Frank maakte aan stalten om zijn weg te vervolgen, toen de jonkheer het woord tot hem richtte. „Niet verstandig van je, jongeman," klonk het sarcastisch, „om je weer in het dorp te vertonen". Frank voelde zich warm worden van

De Schakel | 1961 | | pagina 1