alg. nieuws bla alg. nieuws blad voor west zeeuws-vlaanderen feuilleton Het was van ons. deQhakel r~ ije Jaargang - Nr. lob Vrijdag 3 Maart 1961 Verschijnt iedere vrijdag A bonnementsprij s f i,iop. kw.; franco p. post fi,2J Prijs der advertenties 10 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 VJ DRUKKERS-UITGEVERS: SMOOR DE H'JLSTER - DORPSSTRAAT 10 - BRESKENS - TEL. TP - GiRO 3SB296 Plaatselijk Nieuws Breskens Raadsvergadering De gemeenteraad van Breskens ver gaderde Maandagavond onder voorzit terschap van burgemeester J. A. Eek hout. De voorzitter deelde mede., dat de heer M. de Boer wegens ziekte verhin derd was de vergadering bij te wonen en sprak de wens uit, dat de heer De Boer spoedig weer in staat zou zijn de raadsvergaderingen te bezoeken. De notulen werden op verzoek van de heer de Nooijer gewijzigd. Onder de ingek. stukken was een schrijven van G.S., waarin de aankoop van grond door dhr. Veldman van de gemeente werd goedgekeurd. Ook de nieuwe verorde ning voor de keuring van vee en vlees, werd door G.S. goedgekeurd. Voorts lag bij de raadsstukken een schrijven van de Ver. van Nederl. Ge meenten. waaraan de raad advies had gevraagd betreffende het blanco stem men van een der raadsleden. De heer Goethals concludeerde uit het ant woord van deze organisatie, dat de raad een besluit genomen had dat niet geldig was. Aan de heer A. J. de Witte werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als schrijver ter gemeente-secretarie, we gens zijn benoeming te Retranchement. Mevr. Niermans-Gossije vond het te leurstellend, dat uit de rekening en ver antwoording van het Visserij-Comité was gebleken, dat de plaatselijke V.V.V. de visserij dagen niet gesubsidieerd had. De heer Carels repliceerde hierop, dat er wel een bijdrage was toegezegd, doch nog niet aan het Comité was overge maakt. Op verzoek van dhr. J. de Bree werd de verleende optie op bouwgrond ver lengd. B. en W. deelden de raad mede, dat inmiddels met de aanleg van het sport terrein een aanvang is gemaakt. Van het Comité Bejaardenzorg ont ving de raad een schrijven, waarin ge wezen wordt op het gebrek aan plaats ruimte in de bejaardensociëteit op de Woensdagmiddagen. Een oplossing voor dit probleem kan gevonden worden door het huren van het gebouw „De Uit komst," waarvoor een huurprijs van f 600,- per jaar verschuldigd is. B. en W. stelden voor de reeds toegekende subsidie aan de bejaardensociëteit met een bedrag van f 300,- te verhogen. De heer Carels opende de zeer uitgebreide discussie met het college van B. en W een aantal vragen voor te leggen. Hij meende dat de bestaande ruimte veel te klein is en stelde dat het huren van een groter gebouw slechts een tijdelijke verlichting zal brengen. Hij vroeg B. en W. op zeer korte termijn de raad een schetsplan voor de verbouwing van de bestaande bejaardensociëteit voor te leggen, alsmede een globale kostenbe rekening. Voorts een schetsplan en be rekening voor de bouw van een geheel nieuwe sociëteit. In dit plan moet o.m. verrekend zijn de eventuele opbrengst van het bestaande gebouw. Op zeer korte termijn zou Breskens, aldus de heer Carels, op de een of andere wijze moeten voorzien in de benarde huisves ting van de bejaarden. Mevr. Niermans vroeg waarom B. en W. niet het gehele bedrag, nodig voor de huur van „De Uitkomst" voor rekening van de ge meente wilden nemen. Voorts vroeg zij B. en W. te bezien de post onderhoud, groot f 350.-, ter beschikking van het comité te stellen, dat dan wat meer geld heeft om de hogere kosten van de exploitatie der sociëteit op te vangen. Zij meende, dat de ouden van dagen en gemeenteharen wel bereid zullen zijn het onderhoud van het gebouw voor hun rekening te, nemen. Spr. zei dat men moeite heeft om rond te komen met het beschikbare bedrag en deze raampost van de begroting haast nooit voor de bejaardensociëteit wordt aan gewend. Ook mevr. Niermans voelde er veel voor de bestaande sociëteit uit te breiden. De heer Cambier meende ook, dat B. en W. wat erg schriel waren ge weest om van de gevraagde f 600.-, no dig voor de huur van „De Uitkomst," slechts f 300,- beschikbaar te stellen. Weth. van der Hooft stelde, dat B. en W. meenden dat de gemeenschap ook bereid moet zijn om voor de Sociëteit een offer te brengen. Hij noemde dit een gezonde gedachte, vandaar dat B. en W. voorgesteld hadden van de ge vraagde f 600,- slechts f 300,- te vote ren. Spr. wees het plan van de heer Carels om tot de verbouwing van de oude Sociëteit te komen, van de hand. Hij meende dat men wat meer sfeer en gezelligheid moet krijgen ook mede door het gebouw. Het oude gebouw is hiervoor, aldus de heer van der Hooft, beslist niet geschikt. Voorts pleitte de weth. voor het meer inschakelen van de bejaarden zelf bij dit werk. Spr. meende dat nieuwbouw niet direct wen- selijkis, daar er te Breskens behalve „De Uitkomst" nog gebouwen zijn die niet volledig benut worden. Weth. Zegers betoogde, dat het col lege van B. en W. de gedachte aan een verbouwing van het bestaande pand niet zo positief verworpen hebben als zijn collega-weth. stelde. Hij meende dat verbouwing zeer zeker overwogen moet worden. De heer Cambier vroeg B. en W. haast te maken met het ma ken van plannen, daar de bestaande toestand onhoudbaar wordt. Mevr. Niermans meende, dat de bejaarden- sociëteit wel degelijk wordt gedragen door de gehele bevolking en toonde dit aan, aan de hand van inkomstencijfers van het Comité bejaardenzorg. Met na druk herhaalde zij haar vraag het geld, dat voor het onderhoud bestemd is, in handen van het Bejaardencomité te stellen. De heer Vergouwe tenslotte sprak het verlossende woord, toen hij voorstelde dat B. en W. op zeer korte termijn een bespreking moeten arrangeren met het Comité Bejaardenzorg om al deze pro blemen door te praten. Hiermede was ook de voorzitter het roerend eens. Mevr. Niermans kreeg de toezegging dat het geld, bestemd voor het onderhoud ter beschikking van het comité zal ko men, terwijl het comité op haar beurt dan zorgt voor het onderhoud van het gebouwtje aan de Zandstraat. Voorts besloot de raad de proef met „De Uitkomst" voor 1 jaar te zullen aangaan en het Bejaardencomtié daar voor een extra-bedrag van f 300,- ter beschikking te zullen stellen. De voorz. beloofde dat er spoedig plannen ge maakt zullen worden om tot een goede oplossing van dit nijpend probleem te kunnen komen. Voorts besloot de raad de toegangs weg naar het opjaaggemaal aan de v. Zuijenstraat te verharden. De kosten hiervan werden geraamd op f 1500,-. Aan de Rijksgebouwendienst te 's- Gravenhage werd een stuk grond, ge legen aan de Grote Kade, toegewezen voor een douanewacht met een boven woning. De raad besloot het wederop- bouwplan te wijzigen, daar het bedoel de perceel bestemd was voor de bouw van een raadhuis. Nu de raad echter reeds heeft besloten het bestaande ge meentehuis te verbeteren en de ge meente de grond niet meer nodig heeft, werd bes'oten. het gevraagde perceel beschikbaar te stellen. Voor de rest van de grond zal spoedig een plan ge maakt worden. Mevr. M. Calon-Cammaert te Hoofd plaat verzocht de raad de door haar be taalde waarborgsom voor de bouw van een zomerwoninkje op haar eigen grond terug te betalen. De heer Goethals vond het een wrat vreemde situatie dat men voor op eigen grond gebouwde zomerwoningen nog een waarborgsom moet storten. In varband met de Deltawerken is langs de kust de rooilijn voor het zo merhuisjescomplex nog niet precies vastgesteld. Weth. Zegers stelde, dat deze bijzon dere vorm van vergunning is verleend om de liefhebbers toch te kunnen hel pen. De gemeente heeft toegestaan dat er zomerhuisjes gebouwd mogen worden mits men een verklaring tekent dat de bedoelde zomerwoningen, zo dit nodig mocht zijn, direct worden afgebroken. Om de gemeente te vrijwaren voor de kosten van dit afbreken, wordt een waarborgsom van f 150,- per woning gevraagd aan de betrokkenen. Men heeft vrijwillig de verklaring getekend en de waarborgsom gestort. Het is bij zonder onaangenaam dat men op deze wijze tracht de waarborgsm terug te krijgen. De gemeente is niet bereid tot terugbetaling. Voor deze handelwijze hebben we geen woorden, aldus de weth. De voorzitter onderstreepte dit be toog en merkte nog op, dat deze wo ninkjes gebouwd mochten worden uit sluitend in het persoonlijk belang van de betrokkenen. Een dergelijke gang van zaken ligt ons niet, aldus de voor zitter. Vervolgens werd de bijeenkomst gesloten. Hoofdplaat Raadsvergadering. De voltallige Raad der gemeente Hoofdplaat kwam vorige week Donder dag in openbare vergadering bijeen, on der voorzitterschap van burgemeester J. C. A Temmerman. Onder de ingek. stukken was een schorsing van het raadsbesluit van d.d. 15 Sept. 1960, waarin dr. A. Lievens uit IJzendijke benoemd werd tot gemeente geneesheer van Hoofdplaat. Het raads besluit werd geschorst tot 1 Juli 1961. De heer A. van der Laan, ambtenaar ter secretarie te Hillegom, vroeg inder tijd bij de gemeente Hoofdplaat of men eens wilde nagaan wanneer zijn voor ouders precies te Hoofdplaat woonden. Daar het gebruikelijk is, dat voor het naslaan van archiefstukken, waaraan voor het personeel heel wat werk is verbonden, legesgeld wordt gerekend, deed Hoofdplaat dit ook voor de heer van der Laan. Hiertegen kwam genoem de heer indertijd in geweer. Hij meende dat het als ambtenaar tegenover amb tenaar niet erg wellevend is om voor in lichtingen het gebruikelijke legesgel i te vorderen. Hoofdplaat bleef echter op het standpunt staan, dat zonder aan- ziens des persoons het legesgeld geïnd moet worden. De belastingkamer van het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft, de gemeente Hoofdplaat per 7 Febr. LI. in het gelijk gesteld. De betrokken ambtenaar zal dus het gebruikelijke le- gesgeld. groot f 15,- kunnen voteren. De begroting voor 1961 werd door G.S. goedgekeurd. De raad stelde de vergoedingen vast voor de kleuterscholen en bepaalde het gebruikelijke voorschot. De begroting '60 werd gewijzigd. Besloten werd tot aankoop van twee lichtmasten voor de wijken No. Eén en Slijkplaat en de bestaande lichtmasten van T.L.-buizen te voorzien. Van de Calamiteuze Hoofdplaatpolder werden verschillende sloten aangekocht in de kom der gemeente. De Ned. Heide Mij. werd opdracht gegeven de wegen legger voor de gemeente Hoofdplaat ge heel te herzien. Voor de huisvuilophaaldienst werden 250 uniforme emmers aangeschaft tegen f 9,80 per stuk. Voor het gebruik van 1 vuilnisemmer en het ophalen van het huisvuil is een reinigingsrecht van f 4,25 verschuldigd. Iedere volgende emmer kost eveneens f 4,25. Per woning wordt één emmer beschikbaar gesteld. De pachtprijs van het bouwland, in gebruik bij de heren Hoogerwerff en Martens werd verhoogd. De Katholieke opleiding voor Maat schappelijk werk te Breda vroeg een bijdrage van f 15,B. en W. stélden de raad voor hierop afwijzend te be schikken. De raad meende echter, dat, waar juist in Zuid-West Nederland zo veel gebrek is aan maatschappelijk werksters, men moet trachten deze op leiding voor Breda te behouden. De ge vraagde subsidie werd verleend. Uitvoerig sprak de raad vervolgens over de bouw van een ambtswoning, waarin de gemeente-secretaris, de heer Wijffels, gehuisvest zou worden. Daar de heer Wijffels trouwplannen koestert en niet in Hoofdplaat woonachtig is, en ook niet o\ er een woning beschikt meenden B. en W. 6 en ambtswoning te moeten bouwen voor deze functionaris. Tegen de bouw als zodanig had de raad geen bezwaar, doch alle raadsleden sputterden hevig over de voorgestelde huurprijs, die in vergelijking met de woningwetwpnjngen, v)er beneden de normen ligt. Daar echter blijkt dat voor ambtswoningen andere normen gelden dan de gewone huuraormen, moest men uiteindelijk, zij het met grote moeite, met het voorgestelde accoord ging. Ech ter werd B. en W. in overweging gege ven deze huurnormen voor ambtswonin gen te onderzoeken. Reeds is een bedrag gereserveerd op de begroting voor de bouw van deze woning ad f 30.000, De voorzitter gaf tenslotte nog een overzicht van het jaar 1960 en memo reerde, dat voor het eerst sinds de oor log de; bevolking met 2 personen is voor uit gegaan. Hij sprak de wens uit, dat de teruggang tot stilstand zou worden gebracht en Hoofdplaat voor het be- STREEKROMAN door HANOL SPOOR. 3) HOOFDSTUK II. Het hondengevecht. De morgenschemering, die door een kier van de even aanstaande luiken naar binnen drong, vond Frank liggen in de kleine bedstede. Hij rekte rich eens behaaglijk uit en keek. zover het aankomend daglicht dit toeliet, de so ber gemeubileerde huiskamer rond. Wat een genot na die lange jaren van om zwervingen weer thuis te rijn in zijn eigen huisje meit een fünk stuk tuin grond. Wat een plannen had hij al niet klaar. De vele dingen, die hij in het buitenland had gezien, zou hij ook hier proberen in praktijk te brengen. Hier in zou zijn pachtheer hem niet kun nen tegenwerken. Zijn grond was erf pacht en mits de boel niet verwaarloosd werd, kon hij naar goeddunken hande len. Dat nu juist uitgerekend hij eer- pachtheer moest hebben die het in rijn hoofd gehaald had om hem, kostte wat het kost, van rijn zaak te verdrijven. Sternhout had duistere plannen, waar hij nog niet achter kon komen. Plan nen die hij stilhield, omdat hij anders het merendeel der inwoners tegen zich zou krijgen. Deze pachtheer had een zeer zakelijke inslag en maling aan tradities. Om zijn doe! te bereiken schuwde hij minder faire middelen niet. Jaren geleden had Sternhout hem door geraffineerde verdachtmakingen zo bang gemaakt, dat hij ten einde raad het dorp was ontvlucht. Maar juist daardoor zag hij de dingen nu veel dui delijker en een gewaarschuwd man telt voor twee. Frank was op alles voorbe reid. Destijds waren ook alle omstandighe den tegen hem. Eerst het tragischver- drinken van zijn vader, korte tijd daarna het verlies van rijn moeder, die van verdriet wegkwijnde. Tot slot kwam de aanval van Sternhout, die hem van stropen beschuldigde, een beschuldiging- waarvan de pachtheer zeer goed wist, dat deze vals was. Maar Frank was ge vlucht en als oom Aai toen het bedrijf niet verder had gevoerd, dan waren de grond en het huis zonder toezicht ge weest en was de opzet van Sternhout geslaagd. Oom Aai had samen met Leen, de knecht, het bedrijf gaande gehouden. Wel had Sternhout geprobeerd hem uit te kopen, maar oom Aai had gezegd dat hij dat tegenover de jonge Frank niet kon verantwoorden. Vroeg oud en stram had oom Aai koppig volgehouden en alles van de hand gewezen. Frank her dacht zijn gestorven oom Aai met dank baarheid. Onder diens leiding was er toen in het kleine huisje een echtman- nenhuishouden gevoerd. Niet dat oom Aai van een vuile boel hield, alles was netjes en proper. Oom hanteerde bij voorkeur een kwast met donkerrode verf. Toen bet karpet versleten was. kwam daarvoor in de plaats een gladde, don kerrode vloer. De geel met zwart ge streepte biezenzittingen van de stoelen raakten op; geen nood, oom Aai wist raad. Hij timmerde er planken op. De vermaarde kwast kwam er aan te pas en ziedaar: „Je zat als een prins." vond hij. Alleen op de gemakkelijke rieten leunstoelen van vader en moeder was hij heel zuinig geweest. Die stonden er nu nog onberispelijk. Oom Aai had tot aan zijn dood dezelfde huishoudstrate- gie toegepast. Alles was nog precies als vroeger en het gaf Frank een gevoei of hij nooit was weg geweest. Veranderingen zouden er wel komen als hij ooit trouwplannen kreeg. Hij glimlachte even bij die gedachte. Daar voor moest je met z'n tweeën zijn. Frank wilde zich in z'n bedstede nog eens lekker uitrekken, maar dat geluk te maar gedeeltelijk. „Allemensen," mompelde hij. „hoe hebben hierin twee mensen kunnen slapen en ik denk dat de bedsteden in ons dorp nog niet te tellen zijn. Enfin, komt tijd komt raad". Hij schoof uit bed en bij het zoeken naar lucifers om de petroleumlamp te kunnen aansteken, maakte hij een hei dens kabaal door een stoel omver te lo pen. „Lief dorp," zuchtte hij, ,,je hebt heel veel voordelen, maar moderne ver lichting zou toch niet te veel luxe rijn". Frank kleedde zich gedeeltelijk aar» en ging zich buitien onder de pomp was sen. De zwengel knoerste en piepte, maar voor Frank was het de mooiste muziek. Voor hem betekende het een ..welkom thuis". Vol trots keek hij rond. Wat lag het huis toch veilig verscholen zo in die duinpan, heerlijk beschut tegen ruwe winden en snerpende koude. Kijk, die goede, oude pereboom deed het ook nog steeds. De witte bloesem wiegde in de wind. Nu maar gauw de raamluiken open gedaan. Als straks de zon doorkomt kan ze het huisje bin nendringen. Wat een boffer was hij toch dat zijn bezit in de oorlog gespaard wac gebleven. Frank verkende die lucht en snoof de frisse voorjaarsgeuren op. Het zou een mooie dag worden. Hij kreeg zin in een duinwandeling. Vandaag zou hij 't er nog maar eens van nemen, meende hii en dan aan de slag. Zijn sterke armen

De Schakel | 1961 | | pagina 1