CORSETTEN OUWENDIJK alg. nieuws blai alg. nieuws blad voor west zeeuws-vlaanderen Het was van ons. dejchakel r~ DRUKKERS-UITGEVERS f SMOOR DE HULSTER - 'D&RRSSTRAAT lO - BRESKENS - TEL. 15e Jaargang - Ar. Soj Vrijdag 24 februari 1961 Verschynt iedere vrijdag A bonnenientsprij s f 1,10 p.kw.; franco p. post f1,25 Prijs der advertenties 10 ct. per m.m.; bij abonn. korting Advertenties m. brieven onder nr. of bij ons te bevragen 10 ct. extra Telefoon 429 J Plaatselijk Nieuws Biervliet Raadsvergadering. De Raad der gemeente Biervliet kwam vorige week Vrijdag in vergadering bij een. De molen, die het Biervlietse dorps beeld beheerst, is aan dringende restau ratie toe. De kosten van deze restaura tie bedragen, uitgaande van de meest urgente herstellingen, zo'n f 7.127.-, een bedrag, dat door de exploitant, de heer P. J. Lij baart, onmogelijk, zoals overi gens bij elke molenaar het geval is, kan worden besteed. Door de hoge onder- houdskosen die de exploitatie van wind molens met zich meebrengt en de pe riodieke restauraties van deze veelal oudie bouwwerken, ziet men de ene mo len na de andere verdwijnen. Voor Biervliet zou het verdwijnen van de molen „De Harmonie" een buitengewo ne verarming van het landelijk beeld betekenen. De Vereniging „De Nederlandse Mo len" heeft zich beijverd ook de „Har monie" in stand te houden. Deze ver eniging stelt in haar verzoek aan de ge meente om financieel in de restauratie bij te willen dragen, dat de molen „De Harmonie" een van de weinige maal- werktuigen is, wielke in de streek nog regelmatig in bedrijf zijn, terwijl de ex ploitant uitsluitend op windkracht is aangewezen. Aan het Rijk en de Provin cie werden verzoeken tot maximale sub sidies gericht. De Nederlandse Molen gaat uit van het vertrouwen dat van die zijde resp. 40 en 20% zal worden ge subsidieerd. Door de eigenaar en de ge meente zou dan een percentage van 40% dienen bijeengebracht te worden. De voorzitter zei, dat B. en W. deze zaak uitvoerig hebben bekeken en tot de conclusie zijn gekomen, dat van ge meentewege alles gedaan moet worden de molen te behouden, waarom zij dan ook de moed heeft gehad de raad te ad viseren in de restauratie van „De Har monie" 20% van de kosten te subsi diëren tot een maximum van f 1500,-. Tevens werd de raad voorgesteld zodra de van het Rijk en de Provincie te ver wachten subsidies zijn toegekend, de volledige voorfinanciering van de res tauratie uit de gemeentekas te doen geschieden. Zonder discussie ging de raad met de voorstellen van B. en W. accoord. Bij de Ingek. stukken bevond zich een schrijven van het Ministerie van Volks huisvesting en Bouwnijverheid, waarin mededeling werd gedaan van de toeken ning van een premie ingevolge de pre mieregeling woningverbetering en split sing, aan de heer G. Ingels, voor diens woning in de Koninginnepolder. De sub sidie werd bepaald op f 1000,- op voor waarde evenwel, dat de gemeente een subsidie van f 500,- verstrekt, zodat voor deze woningverbetering aan be trokkene een bedrag van f 1500,- zal kunnen worden uitgekeerd. De voorz. deed mededeling van het feit, dat de aanleg van de brandblus- watervijver aan de Braakmanlaan werd aanbesteed. De laagste inschrijver was die fa. C. D. de Ruijsscher Zn. te Bier vliet voor f 69.468,-. De hoogste inschrij ver was Hamelink te Hoek voor f 82.000. In totaal kwamen 10 inschrijvingen binnen. De voorz. zei, dat nog niet tot gunning kon worden overgegaan, omdat de inschrijving boven de dezerzijds op gemaakte begroting uitkwam. Thans worden onderhandelingen gevoerd met de D.A.W. om alsnog tot gunning te kunnen komen. De dienst Aanvullende Werken zou in de totale kosten 75% sibsidiëren. Het resterende dient te wor den betaald door de gemeente. De vraag van de heer Klaeijsen be antwoordende, gesteld tijdens de vorige vergadering, zei de voorz. de kwestie van de straatverlichting aan de z.g. Zevensterre en de Wittebrug te hebben bezien. Het is het college van B. en W. gebleken, dat vervanging van het licht punt aan de Zevensterre door een lichtmast niet veel nut heeft. De groep huizen aan de Zevensterre zijn bijna alle verlaten. 1 huisje is nog bewoond. Voor wat betreft het lichtpunt aan de Wittebrug ligt de zaak anders. Men moet dit lichtpunt meer zien als een baken. Een zodanige plaatsing dat men en de oprit verlicht en de toegang tot het café-winkelbedrijf van De Vos en het verkeer op de Pieterspolderdijk niet hindert, is niet mogelijk. Na enige dis cussie over deze aangelegenheid ging de raad er mee accoord, dat het licht punt naar de dijk zal worden geplaatst met de lichtbron naar de weg gekeerd, terwijl een stalen lichtmast zal worden gebruikt met 2 TL-buizen van 20 Watt. Bij raadsbesluit van 3 Nov. 1960 werd aan dhr. M. Ingels een perceel grond verkocht ter grootte van ca. 750 m2 tegen een voorlopige prijs van f 7- per m2. G.S. was van mening dat in het raadsbesluit een z.g. verrekeningsclau- sule opgenomen diende te worden, waardoor de mogelijkheid zou ontstaan eventuele meerdere of mindere grond, wat bij opmeting door het kadaster zou kunnen blijken, te verrekenen. De raad wijzigde genoemd raadsbesluit en nam de gewenste verrekeningsclausule in het raadsbesluit op. Mevr. E. Vervaet-Buysse verzocht de raad om een perceel grond aan de Braakmanlaan ter grootte van ca. 364 m2, voor het bouwen van een kleine bungalow. B. en W. adviseerden de raad de verlangde grond te verkopen tegen dezelfde prijs als de overige grondver- kopen aan de Braakmanlaan geschie den, n.l. f 5,- per m2. Over de grond prijs had mevr. Vervaet aan de raad een verzoek gericht haar een redelijke reductie te willen verlenen om de re den dat de bedoelde grond niet bouw rijp is en derhalve een belangrijke grondophoging door haar zou dienen te worden gefinancierd, terwijl de diepe ligging van het perceel een kostbare fundering noodzakelijk zou maken. De meerdere kosten van deze fundering be lopen f 1000,-. Bij de behandeling^ van dit agendapunt zei de voorz. van ver zoekster het verzoek te hebben ont vangen, haar aanvrage voorlopig nog niet in behandeling te nemen, aange zien door haar zal worden getracht met een andere bouwlustige tot overeen stemming te komen over de gemeen schappelijke bouw van een dubbele wo ning. De voorz. zei dat B. en W. hier tegen geen bezwaren konden hebben en adviseerde de raad het betrokken agen dapunt te willen aanhouden. Als er 2 woningen komen zal niet aan het ver zoek van dhr. Boerjan kunnen worden MEDISCHE .*,-w Surchtstraat 13 O OSTBURG Feuilleton STREEKROMAN door HANOL SPOOR. HOOFDSTUK I. Hernieuwde kennismaking. 2) Zij veerde wat overeind en zei heftig: „maar lieve help, Frank, je wilt toch niet beweren dat je na al die oorlogs jaren en de daarop volgende tijd toen je zoveel gereisd hebt, nog zo conserva tief bent als de hier vastgeroeste dorps bewoners?" Zonder te antwoorden keek Frank over haar heen naar buiten, waar het duister reeds begon te vallen en alleen de avondhemel oplichtte. Zachtrose en lila wolkjes trokken het oog tot zich. Zo was de lucht op vele plaatsen ge weest als rij en zijn vriend zich ver van huis bevonden. Hoe zou een meisje als Mia kunnen begrijpen dat twee man nen, zwervensmoe, soms zo'n geweldig verlangen naar huis konden hebben. De vele ontberingen die. ze in en kort na de oorlog moesten doorstaan, had den beiden gestaald en veel geleerd, maar het verlangen bleef. Hoe dikwijls was het niet voorgeko men dat wegen en bruggen verwoest waren, zodat hun reis ontijdig mo.est worden afgebroken. Hun ervaringen bij de zeemacht hadden hen geleerd om zich onder alle omstandigreden aan te passen. Zijn vriend had echter wel eens lachend opgemerkt: „we gaan alle ge voel voor romantiek verliezen. Als we een aardig meisje zouden tegenkomen, kunnen we dadelijk zien of ze handig is in de huishouding en vragen we ons af of re wel goed sokken zal kunnen stoppen". Mia was allerminst het type van een sokkenstoppende vrouw: integendeel, zij had meer een vhndematuur, zo van dertien in een dozijn. Mia zag hem staren en vulde weer de aandacht tot zich trekken. „Ik had wel gedacht", zei ze veelbe tekenend, „dat je allereerst je buur meisje zou willen begroeten". „Wat weet je van haar?" vroeg Frank zo heftig dat ze schrok. Ze voelde een lichte jaloezie, haar aanstellerige houding verdween een- ogenblik en gepikeerd merkte ze op „maak je geen zorgen" en spottend ging ze verder, „als de leliën in 't veld. hoor. Zij is zelfs zo onfeilbaar dat haar moeder niet eens bang is dat de om gang met mij haar zal bederven". Frank zuchtte onwillekeurig van op luchting. Joke, zijn buurmeisje, was in zijn gedachten de ideale kameraad. voldaan. Deze had n.l. gevraagd aan de zuidelijke grens van zijn tuin een strook van 2 m„ evenwijdig aan die grens, te kunnen kopen. Als mevr. Vervaet alleen bouwt zou dit verzoek kunnen worden ingewilligd. Z.h.st. werd besloten het agendapunt aan te houden. De heer J. de Oude wenst de benzine pompen voor zijn garage aan de Braak manlaan meer naar voren, dus naar de weg te verplaatsen. Hierdoor zou hij op gemeentegrond terecht komen. Betrok kene verzocht de raad een perceeltje ter grootte van 28 m2 aan hem te wil len afstaan om de verplaatsing van de benzinepompen mogelijk te maken. Hij zou aan de gemeente een perceeltje van ca. 22 m2 afstaan, hetgeen de ge meente nodig heeft voor de aanleg van een trottoir op de hoek Schoollaan- Brakmanlaan. B. en W. stelden voor deze grondruil te aanvaarden en de no- tariskosten gelijkelijk over de partijen te verdelen, hetwelk de raad goed keurde. De heer J. de Oude heeft sinds jaren een perceel grond in huur, gelegen aan de z.g. Oudestadsweide waarop door hem een houten loods is geplaatst. Be trokkene wenst deze loods te vervan gen door een stenen, omdat het bou wen van een nieuwe houten loods niet toegestaan is op grond van de bouw verordening. Aangezien de gemeente er de voorkeur aan geeft deze grond lie ver te verkopen dan in erfpacht te ge ven, was er een verzoek van De Oude 264 m2 grond van de gemeente te mo gen kopen. B. en W. stelden de raad voor deze verkoop goed te keuren tegen een koopprijs van f 2,- p. m2, waaraan de raad voldeed. De gemeenterekening 1959 werd voor lopig vastgesteld. Die gewone dienst sluit met een batig slot van f 13.909,83. De inkomsten op deze dienst waren f 582.074,98, de uitgaven f 568.165,15. De kap.dienst sluit met een nadelig saldo van f 184.285,49. De uitgaven op de kap.dienst waren f 1.185.836,70, de in komsten f 1.001.551,21. Dhr. Verplanke v/elke deel uitmaakte van de Commis sie tot onderzoek der rekening, zei, me de namens de andere commissieleden, de ambtenaren die aan de rekening hebben meegewerkt en in het bijzonder de ontvanger, zijn oprechte voldoening- te betuigen voor de wijze, waarop alles was verzorgd. Wij mogen ons gelukkig prijzen, aldus spr., dat in tegenstelling tot vele andere gemeenten de finan ciële administratie volledig bij is. De voorz. dankte voor dit aan zijn ambte naren gerichte compliment. Aan de orde kwam een nog niet op de agenda vermeld verzoek van de zijde van de Biervlietse winkeliersvereniging. De vereniging stelde dat het er steeds meer naar gaat uitzien, dat een vijf daagse werkweek wordt ingevoerd. De winkeliers evenwel zijn 7 dagen per week in touw. Zij menen ook recht te hebben op een bepaalde vrije tijdsbe steding. Zo ver dat ze kan verzoeken Maar wat had er in al die jaren dat hij was weg geweest niet kunnen verando ren? Joke was toen hij wegging nog zo'n echt kind, al had ze ook een krachtig willetje. Dat Mia zo goed met haar omstandigheden op de hoogte was. verontrustte hem toch wel een weinig. Waarom was hij ook zo geheel in zijn werk opgegaan en had hij niets van zich laten horen. Hij had zich soms ver beeld, dat hier de tijd stil stond. Frank deed zich nu allerlei verwijten, doch men was in deze streek niet ge wend met zijn gevoelens te koop te lo pen. Soms wist men zich ook zonder woorden aan elkaar verbonden. Maar waarom had hij zich nooit afgevraagd of Joke tijdens al die jaren dezelfde was gebleven? Frank droomde wat weg en dacht aan de tijd dat Joke en hij hele zwerf tochten door de duinen maakten. Wat was hun kameraadschap mooi en goed geweest. Hoe graag kwam hij bij haar ouders, waar altijd zo'n gezellige sfeer heerste. Omdat hij zijn ouders zo vroeg verloor, vond hij daar een tweede tehuis Zijn oom Arie. die hem verder groot bracht, moedigde dit aan. Mia kuchte beledigd. „Ik ga nu maar" zei ze ijzig, „ik had deze avond gezelli ger voorgesteld". Frank probeerde zijn opluchting te verbergen. „Ach, ja, neem me niet kwa lijk, we hebben een vermoeiende reis volledige winkelsluiting op Zondag in te voeren, zijn ze echter nog niet. Dit zou voor bepaalde winkeliers moeilijk heden meebrengen en een zodanige plotselinge ommekeer voor de klanten, die er nu eenmaal op ingesteld zijn de winkels op Zondagen van 8 tot 12 uur open te vinden, ongewenst zijn. Met twee-derde meerderheid werd door de winkeliersvereniging besloten de raad te verzoeken het sluitingsuur op Zonae, te vervroegen tot 10 uur inplaats van 12 uur. De heer Dijk vroeg of dit ver zoek mede in overleg met B. en W. was voorbereid, hetgeen niet het geval bleek te zijn. Omdat de winkeliersver eniging nog in haar schrijven had ge zegd, dat openstelling op Zondagen voor uitgesproken toeristische gemeen ten nodig was maar niet zozeer in Bier vliet, vroeg de heer Dijk of de winke liers weinig verwachtingen hadden van de toeristische ontwikkeling in de Braakman. De- openstellingsmogelijk heid inkrimpen op Zondagen gaat ge makkelijk genoeg, maar later wanneer hiervoor een toeristische noodzaak zou kunnen bestaan, de openstellingsmoge lijkheid uitbreiden, zou veel moeilijker liggen. De heer Dijk zei in elk geval niet tegen het verzoek te zijn en er zelfs mee accoord te kunnen gaan in dien er een openstellingsverbod voor de gehele Zondag zou komen. Z.h.st. werd hierop het sluitingsuur op Zondag ver vroegd tot 10 uur 's morgens. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt. Schoondtyke Filmavond. In zaal Wijffels organiseerde de afd. Schoondijke van de Mij. tot bevordering van ooft- en tuinbouw een filmavond. De voorzitter, de heer A. Hoolhorst, heette allen hartelijk welkom. Hij sprak er zijn grote vreugde en voldoening over uit, dat er zoveel leden aanwezig waren. In het kort gaf hij een nabe schouwing van de in vorig jaar Sept. te Schoondijke gehouden tentoonstelling. Al had dan deze tentoonstelling voor de Mij. een tekort opgeleverd, als tentoon stelling zelf was ze goed. Duidelijk is op deze tentoonstelling bewezen dat het werk van vele amateur-kwekers dat van beroepskwekers benadert, ja zelfs evenaardt. Hij wees ook op het grote belang van het bezit van een eigen moestuin. Niet het eventuele voordeel, doch de versheid der groente, aldus de heer Hoolhorst, moet zeker als doorslag gevend worden beschouwd. Ook het kweken van bloemen geeft grote vol doening. Een bloem brengt vrolijkheid en vriendelijkheid. Hij noemde als voor beelden de met bloemen versierde hui zen in diverse buitenlandse plaatsen. Bij dit laatste sloot zich als volgende spreker aan de heer Hoftijzer, burge meester van Schoondijke. Wij zijn bezig, in samenwerking met de plaatselijke V. V.V., te komen tot een versiering met bloemen van het dorp, doch uw idee, bloemenbakken aan de huizen, wel het achter de rug; ik denk dat Paul al in het land der dromen is. Ik vermoeid dat je bij Joke's ouders logeert. Zou je tegen hen willen zeggen dat we moreen onze opwachting komen maken? Mijn vriend en ik zullen tot de avond wach ten, dan heeft iedereen tijd". Mia liep het duinpaadje op. waarvan het gele zand nog enigszins tegen het donkere struikgewas afstak. Frank keek haar na, een klein donker figuurtje, afstekend tegen de lichte avondhemel Hij realiseerde zich dat een stadsmeisje zich toch wel erg eenzaam moest voelen Hij had al weer spijt van zijn stug heid, en in deze opwelling riep hij haar toe, even te wachten, hij zou haar thuis brengen. Toen hij naderbij kwam. zag hij haar ogen oplichten. ..Waarom", vroeg hij. „kom je zo alleen en niet met je ouders, zoals vroeger?" Ze versomberde weer. „Mijn ouders hebben mij het huis ontzegd", zei ze kortaf; „wegens mijn nachtbraken, zo als m'n moeder het belieft te noemen. Bovendien was ze bang voor het slechte voorbeeld dat mijn jongere zusje dan voor ogen had". „Hoe kun je dat leven ook aantrekke lijk vinden. Het is leeg en doelloos en echte vrienden win je er niet mee". Zij gooide haar hoofdje in de nek. „Kom, zeur daar niet over, vertel liever iets van je reizen. Ik weet uit ervaring

De Schakel | 1961 | | pagina 1